ÚTIKRITIKA.HU / Rász el-Haima (Ras al Khaimah)








útikritikák


Rász el-Haima (Ras al Khaimah)

Ras al Khaimah

Rász el-Haima (Ras al Khaimah) dióhéjban | Tetszett & Nem tetszett | Vélemények | Szállás | Közlekedés | Egyéb látnivalók és programlehetőségek | Olvasmányos linkek | Fotóegyveleg

Mardzsan-sziget - u.d. fotója

Rász el-Haima (Ras al Khaimah) dióhéjban

  • Dubaitól kb. egyórás távolságra van ez az emírség.
  • Ras al Khaimah az utóbbi években nagyon igyekszik felzárkózni Dubaj mögé és a lehető legtöbb látogatót bevonzani.
  • Országúton a távolság 86-90 kilométer, észak keleti irányban. Az Egyesült Arab Emírségeknek ez a legészakabbra fekvő emírsége.
  • Az emírség fővárosa: Ras Al Khaimah City. A szállodák többsége kb. félórás távolságra van ettől a várostól.
  • Pénzt váltani érdemesebb a bevásárlóközpontokban, mint a hotelben. A bankok között vannak különbségek átváltási kurzus dolgában. Érdemes összehasonlítgatni.
  • Abu Dhabi (a Ferrari World-del) 3 és fél órás út bérautóval, Dubaion keresztül
  • Érdemes autót bérelni, mert könnyebben szervezhető így a kirándulások
  • Még a dubainál is hosszabb zip line-t építettek a sivatagban. Bevállalósoknak.

u.d. fotója

Tetszett & Nem tetszett

Tetszett

  1. Nyugisabb mint Dubai
  2. A taxisok becsületesek, taxiórát használnak, nem kell alkudozni, a viteldíj viszonylag olcsó
  3. A boltokban az eladók is helyiek, nem úgy mint Dubaiban
  4. Ennek az emirátusnak szebbek, nyugisabbak a strandjai, mint Dubaiban
  5. Lenyűgöző, hogy az autópályák szinte végig meg vannak világítva
  6. Az Al Hamra Mallban a Starbucksban végre inni egy jó presszós kávét
  7. A Hilton Beach Resort szuper strandja
  8. A tevefutásos verseny mókás
  9. A sivatagi szafaris programok transzferideje sokkal rövidebb, mint Dubaiban (közelebb van a terep), igaz nem annyira profik
  10. A főváros ugyan kicsit unalmas, de legalább nem zajos, nem stresszes, nyugisan lehet sétálgatni
  11. A távolsági buszon a nőknek elsőbbségi joga van az ülőhelyhez

Nem tetszett

  1. Az Iceland Water Park ár-érték arányban rossz
  2. Ras Al Khaimah City nem egy érdekes város, még a bevásárlóközpont és a bazár (szuk) sem igazán izgalmas
  3. A medúzák a vízben zavaróak, akkor is, ha nem veszélyesek
  4. Ha Dubai térségében csúcsforgalom van, akkor az egyórás útból lehet akár másfél óra is
  5. Egyes partszakaszokon az apály-dagály váltakozások miatt a tengeri fürdőzésről egy-egy napszakban le kell mondani
  6. Sznorkelezés szempontjából az ottani parthoz közeli vizek nem annyira jók
  7. A szállodákban drágábban lehet foglalni a túrákra, mint a hotelen kívüli utazási irodáknál
  8. Alkoholt normál botban nem lehet venni (a pezsgőnek kinéző üvegekben alkoholmentes itóka van)
  9. Az időjárás változékonyabb, ingatagabb ott, mint Dubaiban

Vélemények


,, Wizz Air -> Dubai, 2-es Terminál - 5 óra a repült idő, délután simán kibírható.
Belépés: immigration 2 perc, utána 2 perc a PCR-teszt mutogatás és jönnek is a poggyászok. Nagyon kicsi terminál, gyorsan át lehet jutni rajta.

Transzfer Ras al Khaimah-ra 1 óra, 120 USD egy privát minibusz, ha nagyobb család utazik. Valószínűleg Ras al Khaimah Budapesthez a legközelebbi (vagy egyik legközelebbi) nyaralóhely télen (odaút 5 repült óra, 4000 km), ahol decemberben 28-30 fok van és a tenger 27 fokos. Teljesen rendben van, ajánlható. Dubaiban nincs vagy nem jellemző az all inclusive, itt van és megfizethető! Egyébként az árak nagyon magasak az Emirátusokban, a reptéren egy üres kroászon 1700 Ft, mozzarellával és sonkával 3500 Ft, fogkefe 3000 Ft, sör 4000 Ft, egy pohár bor 8-9000 Ft, kaják 5 - 10 000 Ft között (de itt ne steakre gondoljatok).

Dubai 2 terminál: elég gyengus, egy duty free, egy-két indiai kajás, Starbucks, Kfc. India minden milliós városába (Tiruvanantapuramba is) megy innen Flydubai járat. (A migránspropagandán edződött honfitársaink sikítoznának az itteni közönségtől.) A várakozó utasok bárhol képesek a lábukat és egyéb tisztátalan testrészüket lemosni. Alkoholba belekortyolás 4000 dirhamos, 360 000 Ft-os büntetést von maga után, ha nem étteremben tesszük ezt! Ezt mondjátok el az utasoknak, kockázatos mulatság. A Flydubai business várójába belestünk, kicsit menekültszálló kinézetű.
A Wizz 6 órás hazaútja éjszaka kissé kényelmetlen. (j.j., 2022. január)

Ülőhely - g. o. fotója

"Gyermekes családdal kifejezetten nyaralási, strandolós célnál jó választás lehet Rász el-Haima. A szállodáknak tágasabb strand és kerti területei vannak, nincs annyi zavaró építkezés, mint Dubaiban. Ha a család képes, hajlandó Dubai meglátogatását egy 1 napos kirándulás keretében letudni, akkor Ras el-Haima jó lehet tengerpartos üdülésre.

A tengerparti hotelek környékén nincs semmi alternatív étkezési lehetőség, tehát érdemes all inclusive vagy legalábbis félpanziós ellátásra befizetni. Olyanok válasszanak Rász e--Haima-i hotelt, akik szívesen töltik a teljes időt a hotelkomplexumon belül (eltekintve a kirándulásoktól).

Az emírség nem turistás övezetei nem olyan pompázatosak, nagyvilágiak, mint Dubai vagy Abu Dhabi, de valahogy természetesebbek, hitelesebbek. A sznobok, a vásárlás örültek menjenek Dubaiba, a nem sznobok, akár ide is." (K.J.)



,, Ras al Khaimah autóval kb. 50 percre találhato Dubaitól, de az állandó dugó miatt ( a 8 sávos autópálya ellenére) 90 percet kell számolni. Az idő gyorsan múlik, mert útközben sok a látnivaló. A véget nem érő sivatagi homok, a tevék az út szélén ugyanúgy érdekesek, mint az újabbnál újabb autók. Az autópálya esténként ki van világítva.

Mi Ras al Khaimahban az Al Hambra területen laktunk. (Hilton al Hambra Beach )
Sajnos a hotel nagyon kívül esik a várostól. Viszont csodalatos kerttel és stranddal várja a vendégeket. A strandon állandóan van egy "strandmester", aki nem csak a tengert figyeli árgus szemmel, hanem mindennap egy zászlót húz fel, ami a veszélyhelyzetet és esetleges medúza inváziót jelzi. (zöld és sárga szín eseten jók az időjárási viszonyok, piros és dupla piros esetén nem ajánlott a vízben tartózkodni, lila szín jelenti az esetleges medúza inváziót)
A strand a hotelek között nincsen lezárva, így nem csak úszni élvezetes, hanem az estleges kagylógyűjtésben sincsenek  akadályok.

Apály és dagály ugyan van, de nem zavar az úszásban. ( más országokban néha 200 méterre is visszavonult a víz!) A víz hőmérséklete április második felében nagyon kellemes 26-28C, miközben a levegő 30C-34C. Nagyon lényeges tudni, hogy nem csak a napon, hanem az árnyékban is le lehet égni! Különösen gyerekeket kell naptejjel, vagy olajjal állandóan kenni.

A hotelben a recepciónál található 4 komputer (2 Windows, 2 Mac) ahol ingyenes Internet használható. A szobában, vagy a strandon csak fizetés ellenében ( nagyon drága!!! 1 nap kb. 30 €)
A hotelekben bevezették a turizmus adót 20Dirham/szoba/nap!!) helyben kell fizetni.


A hoteltől gyalog kb. 15 percre van egy bevásárlóközpont Al Hambra Mall. A nagyobb üzletláncok mellett, mint H&M kisebb boltok is megtalálhatók ott. Élelmiszerbolt, gyorséttermek, vidám park. Pénteken és szombaton különösen nagy a nyüzsgés a bevásárlóközpontokban és a hotelekben. (Hétvége)

Mi inkább a bazárban (szuk) az óváros (old town) területén vásároltunk. Akit érdekel, nagyon szép anyagokat lehet itt vásárolni. Különösen selyem- és lenanyagok vannak nagy választékban...

A hotelből kétszer egy heten busz járat van Dubaiba. (Dubai Mall) 100Dirham/személy. Más hotelekből ingyenes.

Az Emirátusban nincsen adó (semmilyen árura) így könnyen alkudozhatunk.

Aki szereti a tengert, a strandot a meleget annak érdemes Ras al Khaimaht választani. Aki inkább a nyüzsgést részesíti előnyben, annak nem ajánlom.

Egyet meg meg kell jegyeznem, ugyan magyar állampolgároknak nem kell vízum az Emiratusba, de én találkoztam útközben egy hölggyel, akinek az ukrajnai rokonat sajnos 27 órán keresztül a repülőtéren fogva tartottak, elvettek az útlevelet, mert nem volt vízuma és saját költségen azonnal visszaküldtek Európába. Mivel nagyon sokan élnek Mo.-on is nem EU-s állampolgárként, erre mindenképpen figyelni kell. (Katalin)


Ras Al Khaimah egyik legnagyobb vonzereje a természeti tájak lenyűgöző változatossága. Kevés helyen találkozik ilyen látványosan egymással a sivatag aranyló homokja, a türkizkék tenger, és a szél formálta sziklákból emelkedő robosztus hegyvidék. Aki nyáron érkezik, az különösen értékelni fogja a hegyvidéki területek hűvösebb klímáját: itt akár 5–10 fokkal is enyhébb az idő, mint például Dubajban, ahol májustól szeptemberig gyakran 40 °C fölé kúszik a hőmérséklet.

Ras Al Khaimah atmoszférája sokkal autentikusabb és természetközelibb, mint a futurisztikus nagyvárosoké. A fényszennyezés minimális, az égbolt tiszta, és a táj még sok helyen érintetlen. A környék ráadásul történelmi szempontból is gazdag: eldugott várromokat, régi erődöket és hagyományos falvakat fedezhetsz fel – olyan élményeket, amiket például Dubajban aligha találsz meg.

Szállás

Van ebben emírségben sok olyan szálloda, ahol a vendégkörben az oroszok óriási többségben vannak. A sok sznobon még lehet legalábbb röhögni magunkban, de a délelőtt már seggrészeg oroszok hangoskodása már idegesítő (lehet).

Az 5 csillagos hotelek többsége inkább európai 4 csillagosnak felel meg.

-------------------------------------------

Ajánlott hotelek (2025):

5 csillagos: The Cove Rotana Resort , Anantara Mina Al Arab Ras Al Khaimah Resort , Waldorf Astoria Ras Al Khaimah ,


Nem ajánlott: BM Beach Hotel , Hampton By Hilton Marjan Island , Radisson Resort Ras Al Khaimah Marjan Island****,


Közlekedés

A turista számára az emírségen belül a taxi, és a bérautó, esetleg a hotel busza kínálhat közlekedési lehetőséget. Menetrend szerinti buszjáratok nincsenek, lévén a helyieknek mind van autója, a külföldi munkásokat pedig cégbuszok szállítják.

A taxizás olcsó. Induló tarifa 6 AED (700 HUF), kilométerenként 1,50 AED (200 HUF), 1 órás várakozásért 15 AED (1800 HUF). A taxisok használnak taxiórát és becsületesek. Gyorsan lehet kapni szabad taxit.

Aki autót bérel, jó útviszonyokra számíthat az emírség területén. Egy kis autó napi bérlése kb. 11 ezer forintnak megfelelő dirham. A gyalogos közelekdésnél figyelembe kell venni, hogy kevés helyen van járda és zebra (mármint átkelőhely).

Az emirségek közötti távolsági buszok E601 jelzésű járata 45 percenként közlekedik Rász el-Haima és Dubai között. A buszok Cove Rotana resorttal szemben lévő megállókból indulnak. A Sardzsa emírségen keresztüli buszozás átlagban kétórás. A jegy egy útra 20 dinár, azaz kb. 1900 forint. A busz Dubaiban az Union nevű metrómegállónál áll meg. Jópofa, hogy a megállónál éppen van egy nagy Danube (Duna) kiírás.

Ezek Ras el-Haimából az indulási időpontok:

5.30;7.30;9.00;10.00;11.00;12.00;13.00;14.00;15.00;16.00;17.00;18.00;19.00;20.00;21.00

Taxival Dubaiba odaút: Kb. 157 AED, azaz 12 ezer forint. Ez 100 kilométeres távolság, azaz nem túl drága, ha azt vesszük, hogy a Ferihegyi repülőtértől Budára 8 ezret kell fizetni a taxizásért. Átlagos menetidő 1 óra 12 perc.

Étkezés

A fővárosban vannak egész olcsó éttermek. Fejenként 2700-3200 forintért jó lehet lakni.

Vásárlás

A Manar Mall talán jobb, mint az Al Hamra.

Al Hamra Mall

Az emírség fővárosának peremén található bevásárlóközpont előnye, hogy ritkán van zsúfoltság. Helyi népek mellett olyan turisták vásárolnak itt, akik a hotelen belüli életet kissé megunva valamicskét programozni akarnak. A kajálós övezet (food court) választéka elég jó. Maga az bevásárlóközpont nem olyan monumentális, mint amilyenek Dubaiban vannak. A két emeleten azért van elég sok bolt, igaz meglepően sok üzlet zárva van. Az árak magasak, de olcsóbbak, mint Dubaiban. A hely jól néz ki, a vécék nagyon tiszták.

Manar Mall

Ez a legnagyobb bevsárlóközpont az emírségben. Semmi különös, azon kívül, hogy ruha fronton vannak néha komoly leárazások. Itt is van Starbucks a jó kávézáshoz. Érdemes megnézni az élelmiszeres részleget, mert igazán gusztusos., igényes. A Manar Mall előnye, hogy a gyerekre gondolnak, van több játékterület az úgynevezett Fun City keretében.

Iceland Water Park

175 dirham/fő a belépőjegy ára, azaz fejenként 20 ezer forint!. Gyerekjegy, 1,20 cm alattinak 100 dirham, azaz 12000 forintnak megfelelő dirham. Igaz a park kínál annyit, hogy egy teljes napot kitöltsön sok mókával-kacagással (pléne, ha nincs túl meleg).

Érdemes hétköznap menni (hétfő-csütörtök), mert akkor legalább nagyon kevesen vannak és nem kell sehol sorba áűllni. Nyári hónapokban a medencék vize túl melegre forrósodik fel.

Az alapáras belépőjegyért még öltözőszekrény se jár. Öltözőszekrényért plusz 5 ezer forintot kell fizetni (egyért).

Az Iceland Water Park csúszdái továbbra is szórakoztatóak, de a komplexum állapota 2025-ben már meglehetősen elavultnak hat. A festés több helyen kopott, a létesítmények megviseltek, és az egész parknak van egyfajta lestrapált, karbantartatlan hangulata, ami ront az élményen.

A belépőjegy ára továbbra sem olcsó, különösen ahhoz képest, amit a látogató cserébe kap. A saját ételek és italok behozatala szigorúan tilos, és ezt alaposan ellenőrzik a bejáratnál. Ezért a látogatók kénytelenek a parkon belüli büfékben vásárolni – ahol az árak jelentősen túlárazottak.

Összességében elmondható, hogy aki modern, magas színvonalú vízi élményparkra vágyik, az Dubajban ugyanennyi pénzért sokkal korszerűbb és gondozottabb helyeket talál, mind szolgáltatás, mind karbantartás tekintetében.

Egyéb látnivalók és programlehetőségek

Homokszörfözés (sandboarding) - f. t. fotója

Óváros (Ras Al Khaimah Old City)

Az óvárosi boltokban olcsóbbak az árak, mint a bevásárlóközpontokban. Alkudozni lehet és kell, bár nem olyan nagy engedményekkel megy, mint Egyiptomban.

Ras Al Khaimah óvárosa – az úgynevezett Old City – csendes, időn túli világ, ahol a modern emírségi városok csillogása helyett történelem és nyugalom fogadja a látogatót. Az óváros szűk utcácskái, agyag- és korallkőből épült házai a régi kereskedők, halászok és gyöngyhalászok korát idézik. Itt található a Ras Al Khaimah Múzeum is, amely egykor az uralkodói rezidencia volt, ma pedig régi fegyvereket, kerámiákat, gyöngyhalász-felszereléseket mutat be.

Az óvárosban több helyreállított mecset, kis boltok, hagyományos kávézók és kézműves üzletek is működnek, ahol a turisták találkozhatnak a helyiek lassabb, közvetlenebb életstílusával. A környék még nem vált túlzottan turistássá ,, ezért megőrizte autentikus, kissé poros, de bájos hangulatát.

A halpiac és a régi kikötő környéke ma is élénk, különösen reggelente, amikor a halászok friss fogással térnek vissza. A tengerpart közelsége, a fehér minaretek és az alacsony házak sora különös kontrasztot alkot a háttérben húzódó hegyekkel.

Aki ide látogat, az nem a luxust, hanem az emírség történelmi gyökereit fogja megtapasztalni: csendes utcák, lassú mozdulatok, és egy olyan világ, amely még emlékszik arra, milyen volt a mindennapok ritmusa az olajkorszak előtt.

Erődök

Ras al Khaimah emírség területén számos történelmi erőd és várrom található, amelyek a térség stratégiai jelentőségére és múltbéli védelmi szerepére utalnak. Az egyik legismertebb a Dhaya-erőd, amely egy domb tetején áll, és fantasztikus panorámát kínál a környező datolyapálma-ligetekre és a Hajar-hegységre. Ez az erőd volt az egyik utolsó erődítmény, amely ellenállt a brit támadásoknak a 19. század elején. A Jazirat Al-Hamra nevű elhagyott gyöngyhalász-falu szélén is található egy kisebb, téglalap alaprajzú őrtorony, amely a kereskedelmi útvonalakat figyelte.

A régi Ras Al Khaimah-erőd ma múzeumként működik, és betekintést nyújt az emírség történetébe, a gyöngyhalászat és a beduin kultúra világába. Az építmények jellemzően sártéglából és korallkőből épültek, vastag falakkal és szűk ablakrésekkel a hőség és a támadások ellen. Egyes erődök különlegessége, hogy szélfogó tornyokat is építettek hozzájuk, amelyek a természetes szellőztetés szerepét töltötték be.

A legtöbb ilyen épületet nemrégiben restaurálták, de megőrizték eredeti szerkezetüket és hangulatukat. Látogatásuk nemcsak történelmi élmény, hanem vizuálisan is emlékezetes, különösen a sivatagi naplementében. Az erődök a városi területeken kívül is megtalálhatók, így érdemes autóval vagy szervezett túrán felfedezni őket. Ezek az erődítmények csendesen őrzik Ras al Khaimah múltját, és emlékeztetnek arra, hogy ez a vidék nemcsak természeti, hanem kulturális örökségében is gazdag.

Wadik, azaz száraz folyómedrek

Ras al Khaimah emírség egyik legkülönlegesebb természeti kincse a száraz völgyeket formáló wadik, amelyek esős időszakban hirtelen megtelhetnek vízzel. Ezek a sziklába vájt, kiszáradt folyómedrek lenyűgöző geológiai alakzatokat tárnak a látogatók elé. A legismertebb közülük a Wadi Shawka, amely túraútvonalaival, természetes vízgyűjtőivel és szelíd lejtőivel ideális családos vagy kevésbé gyakorlott túrázók számára. A Wadi Bih, amelyet gyakran „az EAE Grand Canyonjának” is neveznek, már inkább a kalandvágyók terepe, és csak 4x4-es járművel járható be teljes biztonsággal.

Ezek a területek a nyári forróság elől is menekülést nyújtanak, főként reggeli vagy kora esti túrázások idején. A wadik környezetében gyakran előfordulnak vadon élő kecskék, sáskajáratok, madarak és ritkább esetekben rókák, így a természetjárók nemcsak tájban, hanem élővilágban is gyönyörködhetnek. A völgyek falain jól megfigyelhetők a kőzetrétegek, ősi üledékek és a víz formálta árkok.

Egyes wadikban régi falvak, vízcsatornák (faladzs) maradványait is felfedezhetjük, amelyek tanúsítják, hogy ezeken a helyeken egykor mezőgazdaság is folyt. Tavasszal és ősszel különösen népszerű célpontok a helyiek és a külföldi túrázók körében egyaránt. A wadik változatos arca egyszerre kínál természeti csendet, kihívást és felfedezést, ami miatt Ras al Khaimah egyik legkülönlegesebb élményét nyújtják.

Hastánc

Ras al Khaimah-ban több helyen is láthatók hastánc előadások, különféle alkalmakkor és helyszíneken:
Sivatagi szafari előadások
A leggyakoribb lehetőség a sivatagi szafari túrák keretében, ahol hastánc előadás mellett tanoura táncot és tűzshow-t is láthat a látogató. Ezek általában délután 2-3 óra körül indulnak és BBQ vacsorával végződnek egy sivatagi táborban.
Szállodai szórakoztatás
Több szállodában is rendeznek hastánc előadásokat az esti szórakoztatás részeként. A Rixos Bab Al Bahr és a Ras Al Khaimah Hotel különösen híres ezekről a kulturális show-król, amelyek gyakran tanoura tánccal és arab énekesekkel egészülnek ki.
Éttermek és bárok
Bizonyos közel-keleti éttermekben - bár ez inkább Dubai-ban jellemző - pénteken és szombaton este 7 órától hastánc előadásokkal kísért set menüket kínálnak.
Magán rendezvények
Lehetőség van hastáncosok foglalására privát rendezvényekre is, az átlagos ár körülbelül 1335 AED.
Szakmai képzés
A városban hastánc tanfolyamokat is hirdetnek, ahol nemcsak megnézni, hanem megtanulni is lehet ezt a hagyományos táncformát.
A hastánc előadások általában a közel-keleti kulturális örökség bemutatásának részei, és gyakran kombinálják őket más hagyományos művészi formákkal a teljes kulturális élmény érdekében.

Mecsetek

Ras Al Khaimah mecsetei nem olyan monumentálisak, mint Dubaj vagy Abu Dzabi híres imahelyei, mégis sajátos bájuk van: letisztult, emberléptékű épületek, amelyek szervesen illeszkednek a városok és falvak szövetébe. A legtöbb mecset fehér vagy homokszínű, gyakran dísztelen homlokzattal, egy-egy karcsú minarettel, és egyszerű félholdas kupolával. Hangulatuk sokkal intimebb, mint a turisták által látogatott grandiózus mecseteké – itt valóban a közösségi ima és a csendes vallásgyakorlás áll a középpontban.

A legnagyobb és legismertebb imahely a Sheikh Zayed Mosque (Ras Al Khaimah), amely nevét az Egyesült Arab Emírségek alapítójáról kapta, és 2025-re már fontos városi központtá vált. Bár méreteiben nem vetekszik a fővárosi névrokonával, mégis impozáns, világos márványburkolata, szabályos szimmetriája és gondozott kertjei méltó hellyé teszik.

A kisebb mecsetek – különösen a régi óvárosban vagy a hegyi falvakban – gyakran agyagtéglából vagy korallkőből épültek, némelyikük több száz éves, és néhányat az utóbbi években helyre is állítottak. Érdekesség, hogy némelyikükhöz egy régi vízgyűjtő vagy datolya-pálmaliget is tartozik, ahol árnyékban gyűlhet össze a közösség.

A müezzin hangja – különösen naplementekor – különösen szépen szólal meg a városban, mivel a kisebb méret miatt nincs visszhangtorzulás: az imára hívás itt nem zeng, hanem szelíden átszövi a tájat. Ras Al Khaimah mecsetei inkább szólnak bensőségességről és hétköznapi spiritualitásról, mint turistalátványosságról – de éppen ezért különösen hitelesek.

Quados sivatagi kirándulások

A quados sivatagi kirándulások Ras Al Khaimah egyik legnépszerűbb kalandprogramjai közé tartoznak, különösen a természetkedvelők és az adrenalinrajongók körében. A túrák során quad motorral (négykerekű terepjáróval) lehet felfedezni a vöröses homokdűnéket és a lenyűgöző sivatagi tájat, ahol a horizont és a csend uralkodik. A vezetés élménye már önmagában is különleges: a puha homokon való haladás technikás, de könnyen elsajátítható, és gyorsan élvezetté válik.

A túrák többnyire vezető kíséretével zajlanak, gyakran kis csoportokban, és a biztonsági eligazítás, valamint sisak és védőszemüveg is az alapfelszerelés része. A programok hossza változó: akadnak rövid, egyórás túrák, de vannak hosszabb, naplementés változatok is, amelyek során lehetőség van megállni fotózni, teát inni egy beduin stílusú táborban, vagy akár tevéken is lovagolni.

A leglátványosabb túrák Wadi Khadeja és Al Wadi sivatag térségében zajlanak, ahol a homokdűnék mögött a Hajar-hegység vonulatai magasodnak. A szerencsésebbek sivatagi rókákat, gyíkokat vagy vadteve-nyomokat is láthatnak. A kora reggeli és a naplemente előtti órák különösen ajánlottak, mivel ilyenkor enyhébb a hőség és sokkal szebbek a fények.

A quadozás nemcsak izgalmas, hanem élményszerű módja annak, hogy közelről megismerjük a sivatag ritmusát, és kilépjünk a modern városi környezetből. Fontos azonban, hogy mindig hivatalos túraszervezővel induljunk útnak, mert a sivatagban könnyű eltévedni, és a hőmérséklet-ingadozás is komoly kihívást jelenthet.


Tevefuttatós verseny (Al Sawan Camel Track)

A Ras Al Khaimah határában található Al Sawan Camel Track a tradicionális emirátusi kultúra egyik legérdekesebb és legautentikusabb színtere. A teveversenyzés évszázadok óta az arab világ egyik különösen becsben tartott hagyománya, és Ras Al Khaimahban ma is élénken él – nem turistalátványosságként, hanem valódi közösségi eseményként, amelyben szenvedély, presztízs és történelem találkozik.

A futamok főként péntek vagy szombat reggel zajlanak (ritkábban este), jellemzően a hajnali órákban, amikor még elviselhető a hőmérséklet, és a dűnék felett rózsaszín fények játszanak. A versenynaptár nem mindig nyilvános, ezért ha érdekel a program, érdemes a szálloda recepcióján vagy helyi túraszervezőknél érdeklődni az aktuális időpontokról.

A pálya meglepően professzionális: több kilométer hosszú homokos ovál, szélein magas tribünök és vezérlőtorony, valamint külön szervizutak húzódnak az edzők és a kísérőautók számára. A teveket könnyű, robotzsokékkal versenyeztetik, amelyeket rádión keresztül irányítanak – ez modern, de egyben szürreálisan vicces látvány, ahogy a nyurga állatok kissé esetlen, mégis gyors mozdulatokkal száguldanak előre, miközben mellettük terepjárók dübörögnek, bennük az edzők kiabálják az utasításokat.

A tevefutás nem elegáns, hanem inkább csálé, ingatag, de pont ettől szórakoztató. A hosszú nyakak előre-hátra lengenek, a vékony lábak széttáncolják a homokot, az állatok pedig néha furcsa grimaszokat vágnak, miközben a cél felé száguldanak. Ez az egész látvány egyszerre komikus és lenyűgöző.

A versenyek légköre laza és barátságos – nincs belépődíj, és a nézők között gyakran keverednek a helyiek hosszú fehér kandúrában, európai turisták, sőt néha iskoláscsoportok is. A tribünök mögött teát, datolyát, sőt frissen sült arab lepénykenyeret is kínálnak, így a program nemcsak látványos, hanem kulináris szempontból is kellemes élmény.

Aki igazán meg akarja érteni az emírségi kultúra mélyebb rétegeit, annak a teveverseny nem kihagyható élmény. Nemcsak a tevékről szól, hanem arról, hogyan kapcsolódik össze a hagyomány és a modernitás, a sivatag és a technológia, a múlt és a jelen – mindez egyszerre, egy poros pályán, napfelkeltekor.

Egy beduin oázis megtekintése

Egy beduin oázis meglátogatása Ras Al Khaimah térségében különleges élmény, amely bepillantást nyújt a félsivatagi nomád kultúrába, miközben a modern szervezettség kényelme is megmarad. Az ilyen programokat gyakran a sivatagi túrák részeként kínálják, vagy külön foglalhatóak kulturális élményként, például a Wadi Khadeja térségében működő autentikus táborokban.

A látogatás során a vendégek egy pálmaligettel övezett, sátras vagy vályogépületes táborba érkeznek, amelyet tradicionálisan rendeztek be: szőnyegek, párnák, füstölgő kávéfőzők és datolyával kínáló vendéglátók fogadják az érkezőket. A program általában magában foglal:

helyi kávé és datolya kóstolást,

rövid előadást a beduin életmódról, öltözetről és túlélési technikákról,

esetenként tevegelést az oázis körül,

valamint egy hagyományos vacsorát grillen készült húsételekkel, salátákkal, lepénykenyérrel és desszerttel.

Árak (2025-ben):
– Egyszerű, 2-3 órás látogatás teával és programmal: kb. 120–150 AED/fő (≈ 11.000–14.000 Ft)
– Fél napos program tevegeléssel, vacsorával: 250–350 AED/fő (≈ 23.000–32.000 Ft)
– Luxus változat privát szállítással, többfogásos vacsorával, táncműsorral: 500 AED/fő-től indul (≈ 45.000 Ft)

Tipp:
A naplemente körüli időpont a legideálisabb a látogatásra, mivel ilyenkor nemcsak a hőség enyhül, hanem a táj is gyönyörűen átváltozik. Érdemes zárt cipőt, kendőt vagy sapkát, valamint fényvédőt vinni. A legtöbb táborban angolul (vagy akár németül) is beszélnek az idegenvezetők, így nyelvi akadály ritkán fordul elő.

A beduin oázislátogatás nemcsak látványos, hanem mélyebb kulturális élményt is nyújt, amely hosszú ideig megmarad az emlékezetben.

Ománba átmenni sznorkelezni (Musandam)

Kb. 25 ezer forint fejenként.

Ras Al Khaimah-ból egynapos hajós kirándulás keretében elérhető Omán egyik legkülönlegesebb tengerparti vidéke, a Musandam-félsziget, amely híres drámai sziklafalairól, kristálytiszta vízéről és gazdag tengeri élővilágáról. A kirándulás során hagyományos fából készült dhow hajón utaznak a résztvevők, és útközben több alkalommal is megállnak fürdésre és sznorkelezésre.

A programot általában Ras Al Khaimah vagy Dibba kikötőjéből indítják, és előzetesen útlevélmásolatot kell küldeni a szervezőknek, mivel a határ átlépéséhez előzetes engedély szükséges – vízum nem kell, ha nem szállsz ki Ománban a partra.

A túra jellemzően tartalmazza:

a hajóutat (kb. 5-6 óra a tengeren),

snorkel felszerelést,

büféebédet a hajón,

üdítőket, vizet, gyümölcsöt,

és néha banánhajózást vagy kajakozást is felár nélkül.

Ár (2025): kb. 250 AED / fő, azaz körülbelül 25.000 forint / fő.

A víz itt különösen tiszta, és jó eséllyel lehet látni színes korallokat, halrajokat, teknőst, sőt időnként delfineket is. A hegyek és a víz találkozása lélegzetelállító látvány, ezért nemcsak sznorkelezésre, hanem fotózásra és kikapcsolódásra is tökéletes program.

Tipp: célszerű korán reggel indulni, és érdemes naptejet, törölközőt, fürdőruhát, és ha van, saját sznorkelmaszkot is vinni. Az út teljes hossza szállítással együtt általában 8–9 óra, de minden percét megéri.

További beszámolók

"A medúzák az emirátusok tengervizeiben nem életveszélyesek. Legfeljebb a csípésük kellemetlen, de kb. olyan, mint a csaláncsípés (na jó, egy picit fájdalmasabb). Az kinti strandokon, pláne a szállodai privát strandokon a személyzet meg tudja mondani, hogy van-e egyáltalán medúza éppen az ottani partszakasznál, vagy nincs. A medúzacsípést ecetes lével gyógyítják, de előfordul, hogy a biztonság kedvéért megnézi az orvos.

Medúzák nincsenek állandóan egy helyen, csak átmeneti jelenség, de nem köthető az év meghatározott szezonjához. A jó hír, hogy a medúzák csakis a tiszta tengeri szakaszokra mennek. A medúzák nem jelentenek félelmetes látványt. Barátaink 10 éves kisgyereke, a Peti a Raz al Khaimah-i nyaralás idején folyton egy bottal lökdöste ide-oda a partra kivetetett medúzákat (szegényeket). A vízben itt-ott voltak medúzák, de nagyon könnyen el lehetett őket kerülni. Nem láttunk egyetlen egy fürdőzőt se, aki t megcsípett volna medúza. A strandon a hotel személyzete tájékozott és el tudja magyarázni mindazt, amit én is leírtam. Az is lehet, hogy az adott időszakban nem lesz egyáltalán medúza, bár mi speciel a húsvéti iskolai szünetben voltunk ott.(Az útikritikus válasza egy olvasónak)


,, Rász el-Haima az Egyesült Arab Emírségek egyik leggyorsabban fejlődő emírségében. A helyiek úgy örülnek az esőnek, mintha arany hullana az égből, boldogok, ha felhős az ég, és ha egy kis zöld jelenik meg a sivatagban a csapadék nyomán. A klímaváltozás szárazságot és extrém forróságot hoz az országra, a helyzet pedig egyre csak romlani fog – mégis, az Emírségek adja a felmelegedést erősen gyorsító kőolaj jelentős részét a világnak. Érdekes kettősség, amire Rász el-Haima még inkább ráerősít.

Ha Dubajba vagy Abu Dhabiba megyünk, nincsenek illúzióink: modern metropoliszokat látunk, ahol ugyan igyekeznek egyre több mindent környezettudatosabban megoldani, mégsem ez a fókusz. Gazdag emírségekről beszélünk, amelyeknek fő jövedelmi forrása az olaj és a turizmus, utóbbiból persze nem a fenntartható fajta, hanem a tömegturizmus: minél több ember minél kevesebb idő alatt. Még a „hagyományőrző” turistalátványosságok nagy része is inkább bazári megoldás, mint autentikus élmény. Rász el-Haima viszont más: magas hegyeivel, gyönyörű partjaival és kristálytiszta tengervizével ez az egyik leginkább természetközeli a hét egyesült emirátus közül.

Valahogy úgy fest, ahogy Dubaj nézett ki húsz évvel ezelőtt: kezdenek kinőni a földből a nagy, fényűző hotelek, de még ott van mellettük a vályogház, a fényűző jachtok mellett a rozoga halászhajó, a legújabb, bőrüléses BMW mellett az éppen szét nem eső bicikli.

„Rász el-Haima kiegészíti Dubajt és Abu Dhabit, nem versenyezni akar velük. Bár az emírség valóban olajkitermelő, az Egyesült Arab Emírségek olajból érkező GDP-jéhez nem ad hozzá túl sokat. Ennek ellenére folyamatosak a feltárások, az olasz olajvállalat, az Eni például jelenleg is kutatja az újabb lelőhelyeket Rász el-Haima partjainál.

Rász el-Haimában még mindig tetten érhető a szegénység (a települések közötti utak mellett lepukkant autószervizek sora áll, a városban is düledező házak állnak a vadiúj pláza mellett), már érezhető az innováció szele: a Suwaidi Gyöngyfarm felé haladva utópisztikus hangulatú minivárost látunk, guide-unk, Hassza – aki egyébként az első női idegenvezető az emírségben – pedig elmondja: ezek a teljesen egyforma épületek tulajdonképpen ingyenházak a helyieknek, azoknak, akik nem engedhetik meg maguknak, hogy saját pénzből építkezzenek. Nem apró vityillókról beszélünk: mindegyik ház kétemeletes, tágas udvarral.

Bár a hegyekben jellemzően elég hideg van (amíg a világ leghosszabb zipline-jához feljutottunk, nagyjából 10-12 fokra csökkent a hőmérséklet – igaz ez az ország legmagasabb csúcsán, a Jebel Jais-en történt), ahogy korábban is említettem: a helyiek imádják a hideget. Nagykabátban kuporognak a sátor előtt, melegítik a kezüket a barbecue tüzénél, és borzasztóan élvezik, hogy végre nem 45 fok van árnyékban.

Rász el-Haima az aktív turizmusra is elkezdett építeni: a zipline-on kívül ott van még a hegyekben Bear Grylls túlélőtábora, de lehet via ferrata útvonalat találni, simán csak túrázni, biciklizni a hegyen, sőt, most épül egy bobpálya, ami ránézésre instant szívroham a tériszonyosok számára. A zipline-on dolgozóktól megtudtam: bungee jumping is szerepel a jövőbeli tervek között, és a hőlégballonozást is elkezdik a nyáron. A helyiek igazán kihasználják, hogy itt található az egész ország legmagasabb hegye, és azt is, hogy nemcsak tengerpartokat, hanem hegyeket is tudnak nyújtani a turistáknak. Ezen kívül nagy esemény még az emírségben az évente megrendezett maraton is, ami idén a covid miatt sem fog elmaradni.
Brutális luxus, mellette a szegénynegyed

Persze attól függetlenül, hogy Rász el-Haima alapvetően természetközeli desztinációnak állítja be magát, a luxushotelek itt is szép számmal épülnek, és a város mellett mesterséges hotelszigetet is építettek, mintha ez az Emírségekben kötelező lenne. Az Al Wadi sivatagban található Ritz-Carlton a luxus csimborasszója, főleg, ha ide számoljuk a birtokán található Sonara-tábort, ami a beduintáborok újragondolt megfelelője: az ember először üldögélhet a minőségi (a homoktól már csak többé-kevésbé) hófehér kanapékon, szívhatja a vízipipát, iszogathatja a proseccót, majd lefáradhat a völgyben felállított, egy pódiumot körbeölelő félkörökből álló étterembe, ahol egzotikus madárreptetést, tűzshow-t és jazzkoncerteket nézhet finom ételek társaságában. De pontosan azért, mert még nem épült ki annyira a hotelektől hemzsegő központ, a luxus mellett felbukkanó szegénység sem szúr annyira szemet, mint a népszerűbb emírségekben.(2022) forrás


Fotóegyveleg

Tibor meditál

b.e. fotója

s. j. fotói

m. a. fotói

Vissza az elejére


Kommentek

Még nem érkezett hozzászólás.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon