.
Jachtkikötő - sz. o. fotója
2024. szeptember: Hurghadát nem érintik egyáltalán a közel-keleti háborús események. Hurghada és Gáza között körülbelül 480 kilométer van, míg 1600 kilométerre történnek - amúgy egyre ritkábban . a Vörös-tengeren a kereskedelmi hajókat sújtó támadások, az meg túl messze van. A Budapest és Hurghada közötti repülés útja baromi távol van rakétatámadásos övezetektől. Nyugodtan lehet menni nyaralni!! Nem vagyunk utazási iroda, utazásszervező, szóval nem üzleti érdekből nyugtatgatjuk itt a Hurghada-i nyaralást fontolgatókat, vagy utazást már befizetőket.
Válasszon olyan Hurghada-i hotelt, amelynek kiváló a medencéje, mert a tengeri fürdés körülményei jellemzően problematikusak.
( arab kiejtés: el horghádá)
Tetszett:
- állandó szép idő, kellemes hőmérséklet (decemberben is 28-29 fok volt és szikrázó napsütés)
- a tenger gyönyörű, gazdag az élővilága (koralltelepek, különleges halak sokasága, kagylók)
- finom és változatos ételek
- az ország maga az élő történelem, rengeteg győnyőrű műemlék
- aranyosak a tevék, főleg a vicces "ruháikban"
- bőséges a szuvenírválaszték
- nagyon ügyelnek a biztonságra (katonai jelenlét, ellenőrzőpontok, többlépcsős reptéri ellenőrzés)
- egy jól kiválasztott (Google értékelések!) all inclusive hotelben kiskirályként bánnak a vendéggel (kiváló medencék és csúszdák, változatos programok, finom ételek, figyelmes személyzet, saját homokos partszakasz)Nem tetszett:
- higiéniai aggályok, a hasmenés és hányás kockázata
- nyomulós egyiptomiak
- állandó félelem, hogy éppen mivel akarnak átvágni (több próbálkozás is akadt)
- a borravaló mindenhatósága
- nagyrészt nincsenek árak kiírva, így fárasztó az alkudozás
- a város elég koszos, rengeteg a szemét(László, 2024)
2022 november végén töltöttünk el 7 napot Hurghadában. Szerencsére jó szállodát választottunk - SUNRISE AQUA JOY - de... amire nem számítottam az a hatalmas szemétmennyiség az utcákon. Emellett, ha kimozdultál a szállodából- mert ugyebár kiváncsi vagy mi van azon kívül, az árusokat nem tudod levakarni magadról. Nagyon durván hívogatnak be minden egyes boltba, kellemetlen. (Potti, 2022)
"A szállodák nagyon szépek, persze elsősorban a 4 és 5 csillagosak. Aranyosak a törölközőkből hajtogatott kis figurák, amikkel a napi takarítás után az ágyakat díszítik. A városokon, illetve a szállodákon kívüli területek nagyon koszosak. Zavaró lehet az állandó kéregetés: egy kisgyereket megsajnál az ember, ad neki egy kis aprót és rögtön ott terem 5 másik. Hurghada előnye, hogy egész évben nagyon kellemes az időjárás. Hátránya, ha valaki nem szeretne/tud fakultatív programokon részt venni, elég unalmas lehet. 1 hétig a szállodában semmit tenni. (Bár ez típus kérdése is.) A szállodák a várostól min. 10 km-re találhatók, hacsak nem belvárosi a szálloda. Decemberben kb. 25 fok körüli hőmérséklet volt. A szél állandóan fújt, de nem volt hideg. A hűvösebb napokon elég volt egy kardigán. Esténként viszont jócskán lehűlt a levegő. A téli időszakban gyakrabban fordulnak elő homokviharok, akkor jobb a szállodában maradni. A tengerben csak kevesen fürödtek, de a fűtött medencékben kellemes volt a vízhőmérséklet. Alkudni kötelező! Nem vagyok egy alkudozós típus, ezért én a fix áras üzleteket részesítettem előnyben. A csoportból viszont többen akár az első felajánlott ár tizedére is le tudták alkudni a kiválasztott árut.
Figyelni kell, mert elég sok a zsebtolvaj. Turistacsapda: ha valaki, pl. kenyérsütő nők kedvesen felajánlják, hogy fényképezkedjünk velük, akkor azt nem ingyen gondolják! :) Nekem ez 2 dolláromba került, mert 2 hölgy is szerepelt a képen és fejenként 1 dollárt kértek. Alkudozni nem nagyon lehetett, mert a család férfi tagjai is ott voltak a közelben és nagyon csúnyán néztek... Fiatal lányok egyedül ne nagyon sétálgassanak az utcán. Érdemes az első napon kiváltani azt a bizonyos helyi gyógyszert, amit hasmenésre ajánl az idegenvezető. Ha első naptól elkezdi szedni az ember, akkor kisebb az esélye a kellemetlenségeknek. Az itthoni gyógyszerek és pálinka nem biztos, hogy elegendőek. Biztosítást mindenképpen kössenek az utazásra. Fejfedő, napszemüveg és naptej mindig legyen kéznél. A kulturális városnézések után szerintem a búvárkodás és a szafari a legjobbak a fakultatív lehetőségek közül. Egy buszos kairói vagy luxori kirándulásra csak azok vállalkozzanak, akik kimondottan szeretnek buszozni! :) A közlekedés elég kaotikus, a dudát jelzésként használják, nem igazán veszik figyelembe a sávokat (pl. 1 sávban 2 autó is elfér egymás mellett, ha szélesebb az út). Érdemes taxit fogni, de az árat mindig előre le kell beszélni." (Krisztina)
"Tetszett:
Jó az ár-érték arány
Olyan szállodákat találni, amik szuperek, és nagyon jó az ellátás
Egyiptomnak megvan az "ókori csoda" hatása, így nem csak a tengerparton lazíthat az ember, hanem egy kicsit a történelem részének érezheti magát. Emellett olyan természeti látványossága van, amely szintén páratlan az átlag magyar nyaralók számára. Gondolok itt a búvárkodásra, sznorkelezésre.
A szállodában a füves partszakasz nagyon tetszett, nem égette az ember talpát a forró homok, így strandpapucs nélkül is lehetett például a tengerparti bárnál iszogatni. Én szeretek mezítlábazni, így ez lehet, hogy csak nekem kiemelkedő.
Nem tetszett:
A bazározás során idegesítő, már- már kellemetlen, és zavarba ejtő az árusok közvetlensége
Nagyon sok már a fix áras üzlet, és több alkalommal is jártunk úgy, hogy a fix áras boltban valami olcsóbb volt, mint amit kialkudtunk. Az alkudozás pillanatában nagyon jól érzed magad, hogy milyen jó árat alkudtál ki, aztán a fix áras üzletben pedig rájössz, hogy nagyon is átvertek.
Persze ez tudható előre, de a nyaralás alkalmával, ott a helyszínen még sincs erre felkészülve az ember a nagy izgalomban.
Nem tetszett a hatalmas kosz az utcákon, tényleg mindenhol halmokban állt a szemét.
Nagyon rosszul vezetnek az egyiptomiak, vagy legalább is számunkra szokatlan, így félelemmel indultunk neki a luxori 4 órás kirándulásnak.
Tunéziával összevetve nagy hátránya, hogy borzasztó koszos. Ott is láttam, hogy néhány helyre ki volt öntve az utcára a szemét, de alapvetően a turistaövezetek utcáit, közterületeit tisztán tartották, de az óvárosi rész is szinte higiénikusnak mondható Tunéziában. Egyiptomban kilépve a szállodából, már azt láttam, hogy a taxis hajította kifelé a kocsiból a cigis dobozt. Örülök, hogy szeptemberben voltunk, mert így is nagy volt a hőség, mikor a kirándulásra mentünk. Tengerparti lazuláshoz ideális, de a kiránduláskor az idegenvezető felhívta a figyelmet, hogy vegyünk kalapot, mert napszúrás túra lesz. Így akinek nem volt kalapja, az a helyi árusnál vett. És valóban, Luxorban olyan hőség volt még szeptemberben is, hogy egy 15 perces idegenvezetés után a kezemben lévő palack víz teljesen felmelegedett. Így el sem tudom képzelni, hogy a nyár közepén milyen hőség lehet egy- egy kirándulás alkalmával.
Ha jó szállodát fog ki az ember, akkor nagyon jó az étkezés, de még így is elkapható a hasmars. Szállodán kívül egyáltalán nem ajánlanám az étkezést, bár Hurghada belvárosában rengeteg étterem kecsegteti a vendégeket. Az Aquamarine szállodában nagyon finom volt az étel, és tényleg jó az, hogy annyit eszel, amennyit akarsz, és mindenki találhat neki megfelelőt. Aki bírja az alkudozást, annak nagyon jó. Azonban saját tapasztalatból azt mondom, hogy érdemes a fix áras üzletekben kezdeni, megnézni az árakat, és ha valaki azoknál jobb árat szeretne, akkor próbálkozzon az alkudozással. A szálloda területén is vannak üzletek, de azok jóval drágábbak, mint a szálloda területén kívül esők. Mi szerettünk volna helyi jellegzetes italt venni, de nem volt, majd rájöttünk, hogy ez a vallásból ered. Ennek ellenére a boltos beinvitált egy hátsó helyiségbe, ahol rengeteg import pia volt felhalmozva. A polcokon egyáltalán nincsenek kirakva az alkoholos italok, így ha azt szeretnénk szerezni, akkor be kell vállalni a hátsó helyiséget. Kissé félelmetes, de ez van.
A szállodák területén általában vannak bárok, diszkók, valamint animációkkal is várják a vendégeket napközben, és este is. A szálloda területén kívül vannak diszkók, mi azokat nem próbáltuk ki, de az idegenvezető szerint vannak megbízható diszkók, amelyet bátran ajánl. A közbiztonsággal nincs baj szerintem. Mikor mi ott voltunk, nem sokkal előtte voltak lázongások Kairóban, de Hurghadán ebből semmi nem érződött. Illetve két nap volt olyan, hogy katonai repülő elhúzott a város felett. Luxori kirándulás alatt volt több ellenőrzés pont, ahol katonák engedték tovább a forgalmat. Ez lehet, hogy megnyugtatásra szolgált, azonban pont egy kicsit az ellenkezőjét váltotta ki, de nem éreztem azt, hogy ne lennék biztonságban.
Turistacsapdának mondanám a fix áras üzletek vs. alkudozás témáját. Nagyon is fel kell hívni már a turisták figyelmét arra, hogy nézzenek körbe először a fix áras üzletben. Igaz nekünk is elmondta az idegenvezető, hogy kétféle módon tudunk vásárolni, azonban nagy lelkesen elindultam, hogy én simán alkudozom velük. A párom kevésbé volt erre vevő. Azonban, hogy meglegyen mindenki akarata én alkudtam, ő fix áras boltban vásárolt. De be kellett látnom, hogy ők az alkudozást jobban tudják, így előfordulhatnak átverések. Turistacsapdának mondanám a taxi kérdését is. Fontos előre lebeszélni az árat, és ki is fizetni, nehogy a végállomásnál kellemetlenség érje az utast. Érdemes tájékoztatni az utast, hogy érdemesebb US dollárt vinni, mert az Eurót nagyon rosszul váltják. Valamint érdemes az alkudozásnál rákérdezni, hogy a hallott szám milyen pénznemben van.
Utasbiztosítást mindenképp kössenek, mert az egyiptomi hasmars jószerével mindenkit utolér, és az itthonról vitt gyógyszerek semmit nem használnak, és egyébként a gyógyszerek kb. 10 euró árban vannak. Az idegenvezető tanácsait érdemes megfogadni, és vigyázni a taxisokkal, az alkudozással. Én javaslom mindenkinek a gumipapucsot, főleg aki sznorkelezni indul, mert rengeteg a tengeri sün, sokszor attól tartottam merüléskor, hogy a hasamat elérik a tüskéik. :)
Legjobb programlehetőségek?
Búvárkodás, illetve a Luxori kirándulás, de kalkulálni kell azzal, hogy 4 órás utazással jár. Búvárkodást már lehet itthonról is foglalni, de akár a helyszínen s kínálnak több lehetőséget is. Aki fél a búvárkodástól, annak az üvegfenekű hajózást is jó szívvel ajánlom.
Az egyiptomiak nagyon szeretnek száguldani, de a biztonsági öv nem jellemző az autókban, taxikban. A kirándulásra busszal mentünk, de a sivatagban olyan úttalan utak voltak, hogy a homok nagyon sok helyen elfedte az aszfaltot, de nem számított igazán a sofőröknek, nem is lassítottak, hajtottak tovább az addigi tempóban. A buszon végig gázolaj szag volt, ezt nem tudom, hogy minden járműre igaz-e, de a hazaúton, kb. 10 km-rel Hurghada előtt megszűnt a gázolajszag. Mondtam is a páromnak, hogy valami baj van, mert nincs büdös. Hát valóban lerobbant a busz :), mentesítő járat jött értünk :). Így utólag vicces volt, de ha éjszaka nem Hurghada előtt 10 km-rel robban le a busz, hanem a sivatag közepén, akkor azért nem nevettünk volna." (Szilvi)
"Tetszett: Az hogy minden, amit láttam: EGYIPTOM. Amit eddig csak a filmekből ismertem, valósággá vált. A tenger, a nap, az emberek, épületek, ételek, ruhák, saruk, illat, szél, minden.
Nem tetszett: sok helyen nagy a kosz, a szemét. Még néhány nagy, komoly szálloda hátsó bejárata is egy-egy romhalmazra nyílt vagy az ablakból a kilátás a szeméttelepre. De ez nem általános. Viszont érződik az embereken is, üzleteken. Van ahova ezért nem szívesen mentem be, mert már a bejáratnál taszított a szemét, igénytelenség.
Ami még rémisztő lehet, azok a bogarak a szállodában. De ez csak nekünk, európaiaknak vészes, mert ők csak nevetnek rajta. Szerencsére csak 2 szállodában voltak ilyen "lakótársak", a többiben elkerültek. Kicsit megrémített, ahogyan az indulataikat nem fogják vissza még a turisták előtt sem. Egy családi vita kerekedett az egyik üzletben miközben alkudoztam. Az árus egyik kezében a portéka, másik kezével ütötte az unokaöccsét :) peregtek a nippek, csörögtek az üvegek, de a legjobban én ijedtem meg és barátaim. Hanyatt homlok menekültünk a környékről, a helybéliek viszont csak bámészkodtak. Gyerekesekkel nem ajánlott az olyan bevásárló rész ahol kevés üzlet, kisebb utcai boltok. Inkább a nagy, széles bazársorok. Hurghadában mindig biztos a jó idő. Nem vészes a 40 C fokos hőség sem, az állandó szél kompenzálja és kellemessé teszi. Az épületek pedig szinte kivétel nélkül légkondicionáltak. A part jó, a víz jó, a szállodák szépek, sok-sok alkalmazott szolgálja ki a kívánságainkat.
Kicsit zavaró a tengerparti árusok nyüzsgése. Lépten-nyomon akad egy tetováló, egy hajfonó, egy masszőr vagy egy kamu Rolex árus:) Én május utolsó, június első napjaiban voltam. Nagyon jó meleg idő volt, hűsítő széllel, a víz kellemesen langyos. A part szállodafüggő. Érdemes tudakozódni az adott szálloda partszakaszáról. Pl. van, aki örült az egyik hotelnél lévő kikötőnek, mert hajókat látott, nyüzsgés volt, ugyanitt viszont sokkal kisebb a fürdőzőknek szánt partszakasz. Keskeny és rövid.
Szórakozni még a szállodákban is lehet esténként, hangos zene, akár élő akár playback, teraszokon ülő fiatalok és idősek iszogatnak, vízipipáznak, gyerekek diszkóznak, játszanak. A felnőttek akár kinti diszkókba is elmehetnek, igazán hangulatos Együtt táncol a magyar, egyiptomi, orosz, német, mindenki 1-1 ismert zenére. Ismerkednek, beszélgetnek, nagyon jó a hangulat. A taxi fillérekért visz bárhova és ha megkérjük, hogy xy időre jöjjön vissza értünk, ő ott is lesz. Megmutatják a várost, szórakoztatnak bennünket ők is. Akár részesei lehetünk egy taxis autóversenynek is.
Tanácsok utazóknak: Csak olyanok menjenek, akiknek erős a gyomruk. Nagyon gyakori a hasmenés, nehéz kivédeni, hogy valamilyen formában ne "érintkezzünk" a vízzel. Pl. a gyümölcsöket azzal mossák, akárhogyan is vigyázunk nagyon nehéz kikerülni.
Legjobb programlehetőségek? A Hajókirándulás, ahol még delfinekkel is találkozhatunk és persze a megszokott kirándulások, amiket Egyiptomba nem lehet kihagyni. (Fáraók, szfinxek, piramisok:) )
Hasfogót, hazait vinni kell, kézfertőtlenítőt, nedves törlőkendőt. A pénzünket (USD, EUR) érdemes átváltani egyiptomi fontra, de ne sokat, mert nem váltják vissza. Inkább váltsunk keveset, gyakrabban." (Edit)
"Nagy területen, elszórtan vannak a hotelek. Legalább száz. A legigényesebb szállodák a városon kívül vannak, magányosan, távol a világ zajától. Mindegyik biztosít ingyenes – vagy minimális térítés ellenében – transzfert a városba. Általában napi egy-két alkalommal, igény szerint. Aki nyüzsgésre, bazárra vágyik, annak mindenképpen a városi szállodák ajánlottak. Hurghada alkalmas arra, hogy a turista valamit érzékeljen az egyiptomi hétköznapi valóságból is. Sharm El-Sheik sterilebben turistás. Ott sok minden kifejezetten a turistáknak épült ki. Hurghada tehát hitelesebben egyiptomi hely. Még az is bizonyítja hitelességét, hogy nagy a kosz. Hiszen ez éppenséggel jellemző az egyiptomi városokra.
Hurghada vonatkozásában nem érdemes bármiféle kulturális turisztikai élménybe reménykedni. Itt a hetvenes évek óta van turizmus. A tenger gyönyörű. A búvárkodást nem szabad kihagyni! A hurghadai hotelek strandjain a napágyak és napernyők használata mindenhol ingyenes. Minden hotelben van hajszárító, és egyedileg lehet állítani a légkondit. A családi szobák egy légteresek. Általában függönnyel lehet elválasztani. Egy-két helyen van két légterű. A szállodákban nagyon hideg van. Iszonyatosan lehűtik a belső tereket, az éttermeket, a lobbyt. Érdemes pulcsit, kardigánt vinni. Az éttermekben nem lehet cigizni. Este sok a szúnyog is. Érdemes vinni szúnyogriasztót.
Szinte kivétel nélkül mindenhol korallos a part. Ezért ajánlatos valami műanyag strandszandált vinni. Internetezési lehetőség mindenhol van. Általában 10 USD/óra. Szinte mindenhol, elhelyezhető 1-2 pótágy a szobában. A vízipipa mindenhol fizetős. Minden hotelben biztonsági ajtón lehet csak bejutni. Terroristaellenes intézkedés. Van egy nagy aquapark, a Titanic.
Aki Hurghadába úgy megy, hogy Egyiptom egyéb részeit nem látogatja meg, és korábban sem tette, az véletlenül se gondolja, hogy az itteni árusok, a lézengő fiatalemberek jellemzően egyiptomiak. Ezek a turistákból élnek és mentalitásuknak nincs sok köze az átlagos egyiptomihoz. Ne rajtuk keresztül alakítsuk ki a véleményünket általánosságban az egyiptomi emberről. Bármilyen szolgáltatás megvásárlásakor világosan, jól artikulálva pontosítsuk, hogy milyen pénznemben érvényes a megállapodás: amerikai dollár, angol font, euró vagy egyiptomi font!
Ha igénybe vesszük valakinek a segítségét az utcán, akkor számítani kell szinte automatikusan arra, hogy valamiképpen anyagilag is elkötelezzük magunkat. Lehet, hogy nem adunk az illetőnek direkt pénzt, de ő kaphat jutalékot attól, akihez elvezeti a turistát. Végül mindig valami lehúzás történik, persze nem durván. (Pesten az éjszakai lokálokban keményebb lehúzások történnek ám.) Ne lepődjünk meg, ha az árusok, utcai lebzselők azt találják mondani, hogy ilyen-olyan barátjuk, rokonuk Magyarországon élt, vagy él. Ugyanezt a dumát lökik bármilyen más nemzetiségűnek is. Így próbálnak rokonszenvet kelteni, hogy aztán jobban összejöjjön a bolt."
"Mindenképpen menjen el az utazó egy luxori fakultatív programra, mert fantasztikus és pluszban fizessen be a Tutankhamon sírra is, mert azt nem tartalmazza a fak. program alapára. Ez a plusz felár kb. 10e Ft egyébként. A téli időszakban korán sötétedik. Ramadán idején naplementekor megáll az élet. Ha éppen az utas egy fakultatív program közepén tart, a sofőr kiszáll a buszból, megvacsorázik, visszaül, és ekkor folytatódik a program:). Itt jegyzem meg, hogy Ramadán idején nem illik enni/inni nyilvánosan, hiszen a helyiek böjtölnek és éhesek. A legkedvencebb szállodám az Iberotel Aquamarine, akit csak tudok, rábeszélek és eddig mindenki nagyon pozitív élményekkel jött haza (kivéve Kinga kolleganőm egyik utasa, aki libalegelőnek minősítette a hotel előtti tengerpartot), de fel kell készíteni őket arra, hogy apálykor nagyon lassan mélyül a tenger, sokat kell begyalogolni. Van viszont két csodás medencéje." (Andi, 2013)
"A taxisok nem csupán rámenősek, de pofátlanok is. Kellemetlen velük utazni. A kirándulások folyamán látott városokban a szegénység, a nyomor megdöbbentő. Mindazonáltal: Egyiptomot látni kell!"
"A szobánk berendezése szép volt. A fürdőszoba is rendben volt, kivéve, hogy nem igazán volt nyomás a csapban. A kulcs, amivel a világítás működött, hol üzemelt, hol nem. Kicsit sötét volt a szoba, de azért mégis hangulatos. A középső, lagúnaszerű part elég keskeny, s kicsit mesterkélt hatást kelt a körben található, félig lyukas műsziklákkal. De a víz szép. A szél sokszor szemetet hord a vízbe, amit általában egy idő után eltakarítanak.
A baloldali szárny (ahol laktunk) felé eső partrész korallos. Lépcsőn lehet a vízbe jutni. Kövekkel kirakott és homokos partja van. Gyönyörű színű a víz. A Maldív-szigeteki nyaralásomat idézte a türkiz és sok színben játszó tenger. A part közelében sok a szemét a vízben. Palackok, sörös dobozok, sitt (!), autógumi (?) és sok széttaposott korall. Elég lehangoló látvány, de ha az ember beljebb megy vagy a szálloda végében található korallokhoz, kicsit távolabb gyönyörű halakat találhat. Alig gyengébb a látvány, mint amit a befizetős búvárprogramok során láthat az ember. Sőt talán itt még különlegesebb halakat lehet látni 8doktorhalak, Picasso halak, gömbhalak, ráják). Nem gondoltam, hogy a hotel partjához eső vizeken lehet ilyesmit látni.
Vannak sávok a hotel területén, ahol szép növények vannak, de hagyományos értelemben vett kert nincs. Sok szép pálma van a parton. A hotelben a légkondit kicsit túlzásba viszik. Rendkívül amatőr, gyengén szervezett a személyzet, a menedzsment. Kb. 10-féle egyenruhás az étteremben, akik maguk sem tudják, hogy mi a feladatuk, s a vendéggel mit kell kezdeni. A takarítók mosolyognak, az éttermi személyzet és a recepciósok nem mosolygósak. Néha gond van a részeg oroszokkal. Balhéznak a személyzettel. Az étterem kicsi ennyi embernek. Küzdeni kell a helyekért. Nincs mindig kellően megszervezve az evőeszközök kirakása. Koszosak az asztalok, a poharak. Hatalmas a zaj és a tömeg. Óriási a káosz. Italok műanyag pohárban, porból készült italok az automatából, bárban nincs személyzet stb.
Az ételek minősége nem biztos, hogy rossz, de mégis nehéz az embernek olyat találni, amit az ember szívesen megenne. Azért mindig sikerült egy dolgot kiválasztani, de küzdelem árán. Reggelinél az egy darab tojássütő előtt harmincan állnak sorban. Nem szívesen eszik itt az ember, mert tényleg rendkívül gyenge a szervezettség. Az olasz a la carte étterem legalább nyugis volt. Az étkek minősége azonban itt sem igazán jó.
Az all inclusive inkább teljes panzió jellegű. A snack, ami délután 5-ig fogyasztható, nem más, mint a reggeliről megmaradt, száraz és ízetlen péksütemények. Ezen kívül: semmi más! Az alkoholos italok és az üdítőitalok választéka gyenge. A vendégek többsége orosz, a proli fajtából. Vannak még szlovákok, meg lengyelek. Igaz az a mondat a Vista által küldött értékelésben, hogy a vendégkör jellege meghatározza az egész hotel hangulatát. Kicsit Csehszlovákia feeling. Néha már szinte vártam Karel Gott Lady karnevál c. nagysikerű dalának felcsendülését. A vendégek többsége nem hangoskodik, csak proli volt a légkör tőlük."
"Egy nyüzsgő sétálóutcára (Village Road) nyílik a hotel bejárata. Ez a hotel így nem valami kopár, sivatagos környezetben van, hanem igazán mozgalmas környezetben. A közelben bárok, éttermek, kávézók. Van itt is bazársor. Így élmény kimozdulni rövidke időre is hotelből, és nem kell kizárólag buszozás révén életteli helyet találni. 5 kilométerre van az újvárostól (Sakkala) és a reptértől. Ingyenes inga busz (shuttle bus) szállítja a hotelvendégeket óránként az újvárosi Siva Grand Beach-hez. A szomszédos Grand Mall-ban van élőzene és musical bemutatók minden este. Jó, hogy nincs túl messze a reptér (5 km.), és érkezéskor nem kell például a gyerekkel pluszban túl hosszú ideig zötykölődni a buszon. Taxi éjjel-nappal rengeteg van a hotel környékén. Városi busz is van."
"Érdemesebb egyiptomi fontban fizetni mindenhol, mert az eurós ár a vevőnek kedvezőtlen árfolyamon van kalkulálva. Vigyázni a taxisokra, mert simlisek, trükköznek, pl. a maradék pénz visszaadásánál. Jobb pontosan kiszámítva adni a pénzt, s előre. Ragaszkodni kell ahhoz, hogy a mérőórát bekapcsolják, de legjobb előre fixálni az árat. Ha nem tesszük, a végén bemondják a normál ár sokszorosát."
"A hotel és a strand közötti útszakaszon zavaró, hogy egyiptomi férfiak (kereskedők, zugkereskedők) kellemetlenül beszólogatnak a nyaraló külföldi nőknek, még akkor is, amikor a férjükkel vagy a barátjukkal vannak. Sajnos ez Hurghadában máshol is gyakran előfordul."
"Őszintén megmondva nekem egész Hurghada nem nagyon tetszett, nincs semmi, minden messze van (oké, a tenger szép). De szerintem még ha az ember nem is szeretne kimozdulni a szállodából is vannak sokkal szebb helyek. Az, hogy a vendégek 90 %-a orosz persze nagyban ront a helyzeten." (Ö. I., )
"Hurghada alkalmas arra, hogy a turista valamit érzékeljen az egyiptomi hétköznapi valóságból is. Sharm El-Sheik sterilebben turistás. Ott sok minden kifejezetten a turistáknak épült ki. Hurghada tehát hitelesebben egyiptomi hely. Még az is bizonyítja hitelességét, hogy nagy a kosz. Hiszen ez éppenséggel jellemző az egyiptomi városokra. Ha Hurghadában vágyunk valami szépre is, akkor menjünk ki a kikötőbe (Marina), ahol egy nagyon hangulatos sétányon andaloghatunk napközben, este pedig a színvonalas bárok egyikében bulizhatunk, shisházhatunk. Tényleg tiszta, és hangulatos. Giftunra is innen indulnak a hajók. Hurghada vonatkozásában nem érdemes bármiféle kulturális turisztikai élménybe reménykedni. Itt a hetvenes évek óta van turizmus. A tenger gyönyörű. A búvárkodást nem szabad kihagyni!
A hurghadai hotelek strandjain a napágyak és napernyők használata mindenhol ingyenes. Minden hotelben van hajszárító, és egyedileg lehet állítani a légkondit. A családi szobák egy légteresek. Általában függönnyel lehet elválasztani. Egy-két helyen van két légterű. A szállodákban nagyon hideg van. Iszonyatosan lehűtik a belső tereket, az éttermeket, a lobbyt. Érdemes pulcsit, kardigánt vinni. Az éttermekben nem lehet cigizni. Este sok a szúnyog is. Érdemes vinni szúnyogriasztót. Szinte kivétel nélkül mindenhol korallos a part. Ezért ajánlatos valami műanyag strandszandált vinni. Internetezési lehetőség mindenhol van. Általában 10 USD/óra. Szinte mindenhol, elhelyezhető 1-2 pótágy a szobában. A vízipipa mindenhol fizetős. Minden hotelben biztonsági ajtón lehet csak bejutni. Terroristaellenes intézkedés.
Van egy nagy aquapark, a Titanic. A Makadi részen van egy delfinárium, delfin show-val, van lehetőség a delfinekkel együtt úszni ( 5, 10 vagy 15 percben, díjazás ellenében) . Sajnos azt valami miatt nem találták ki, hogy a kettőt összehozzák, azaz a két program két külön napszakban zajlik. Aki Hurghadába úgy megy, hogy Egyiptom egyéb részeit nem látogatja meg, és korábban sem tette, az véletlenül se gondolja, hogy az itteni árusok, a lézengő fiatalemberek jellemzően egyiptomiak. Ezek a turistákból élnek és mentalitásuknak nincs sok köze az átlagos egyiptomihoz.
Ne rajtuk keresztül alakítsuk ki a véleményünket általánosságban az egyiptomi emberről. Bármilyen szolgáltatás megvásárlásakor világosan, jól artikulálva pontosítsuk, hogy milyen pénznemben érvényes a megállapodás: amerikai dollár, angol font, euró vagy egyiptomi font! Ha igénybe vesszük valakinek a segítségét az utcán, akkor számítani kell szinte automatikusan arra, hogy valamiképpen anyagilag is elkötelezzük magunkat. Lehet, hogy nem adunk az illetőnek direkt pénzt, de ő kaphat jutalékot attól, akihez elvezeti a turistát. Végül mindig valami lehúzás történik, persze nem durván. (Pesten az éjszakai lokálokban keményebb lehúzások történnek ám.) Ne lepődjünk meg, ha az árusok, utcai lebzselők azt találják mondani, hogy ilyen-olyan barátjuk, rokonuk Magyarországon élt, vagy él. Ugyanezt a dumát lökik bármilyen más nemzetiségűnek is. Így próbálnak rokonszenvet kelteni, hogy aztán jobban összejöjjön a bolt." forrás
"Szép a város, legalábbis ahol voltunk. Mit tanácsolnék? Tegyenek 10 dollárt a leendő utasok az útlevelükbe a hotel bejelentkezésekor, de csak akkor adják oda, ha már megnézték a szobájukat. Minden reggel 1 dollárt a takarítónak, és piko-bello tisztaságot varázsol a szobában.
Közbiztonság? Nem mentünk mellékutcákba.
Látnivalók? Ha nem elég a szálloda környéke, akkor menjenek el a fizetős, iroda által meghirdetett programra. Étkezés jó volt, de a szovjet "turisták" mindent leraboltak szabályosan, kultúrátlanul étkeztek és viselkedtek. Ezt a személyzet úgy ellensúlyozta a magyaroknak, hogy kitüntető figyelemmel voltak ránk.
Hajóút: Az egy csodálatos hajóút volt. Az Ízisz hajóval a korallokat néztük meg üveg aljú hajón. Csak ajánlani tudom. Volt még egy programunk: quadozás, jeep, folklórest, Beduin falu, stb. Ez mind egy napon egy kiváló vezetővel, Mohamed Ramadannal. Jól is beszél magyarul." (Vista ügyfél, 2014)
Közlekedés tekintetében: kizárólag hotel taxival való közlekedést javaslom (tarifa: erősen alkuképes).
Egészség: Sajnos, a bélfertőzés elkerülhetetlen, hiába a palackos víz... Antinalt (bélfertőtlenítő gyógyszer) mindenki megérkezést követően szerezzen be. Étkezés: nem túl változatos, ugyanaz a választék mindennap.
Közbiztonság: személy szerint kísérővel mentem (pár euró fejében "bérelhető"), így teljesen biztonságos volt minden.
Látnivaló: Sheraton utca- ez az új városrész, tele olcsó és jó minőségű ajándék boltokkal. Az óvárosba csak kísérővel javasolt elindulni.
Hajókirándulás: szuper.
Safari: futószalag effektus, az étel borzalmas volt.
Delfin show és úszás: nagyon kellemes, szórakoztató a műsor. Bár az elég zavaró volt, hogy az orosz turistákra vannak a helyiek "szakosodva", és szinte végig orosz nyelven ment a hosszas konferálás. A delfinekkel való úszás pedig felejthetetlen élmény, aki teheti, próbálja ki.
(2014)
,, Hurghada nyüzsgő és szemetes, de valahogy én ezt érzem egyiptominak. Egyik este közös bazározást szerveztünk, nem vagyok nagy alkudozó és egészen biztos vagyok benne, hogy bárki rajtam kívül többet alkudott volna, mégis büszkén hagytam el a bazár sorokat az új kék lámpámmal.
Utolsó nap teljesen szabad volt, pár ember kivételével hajóra szálltunk egy közeli kikötőben és elhajóztunk a Paradise Islandre, ha ki se szálltunk volna a hajóról akkor is úgy éreztem volna, hogy megéri, a csodálatosan kék a víz és a langyos szellő mardosott a hajunkba ahogy közeledtünk a meglepően fehér homokos part felé.
A parttól nem messzire kikötöttünk, ahol mindenkinek kiosztották az előzetesen méret szerint kiválasztott sznorkel felszerelésünket. Mindössze pár száz métert távolodunk de így is csodálatos halakat és korallokat láthattunk. A korallzátony véleményem szerint egészen szürke volt sajnos, viszont a halak mennyisége és színei kárpótoltak.
Sznorizás után kimentünk egy ebédre a szigetre, itt mindenki megtalálta az ízlésének megfelelőt, majd ejtőztünk a parti napágyak alatt, kipróbáltuk a vízi játékokat, napoztunk és a naplementében hazahajóztunk..(B. Ildi, 2018)
Tetszett:
A Giftun-sziget olyan, mintha egy kicsi Maldív-szigetre tévedne az ember
A lassan mélyülő, szép homokos tengerpart
A hosszan elnyúló partok
A delfinek felbukkanása hajózáskor
Nem tetszett:
A szemét a tengerpartokon és az utcákon is
A Hurghada belvárosában található bazársor (igénytelen bazárok, rámenős eladókkal és rossz minőségű szuvenírekkel)(helga, 2019)
Áprilistól októberig, nagyon forró, 35-40 fokos a nappali hőmérséklet, a víz pedig 24-28 fok körüli, ilyenkor szinte elviselhetetlenül meleg van, főleg ha kirándulni is szeretnénk, ezért leginkább a novemberi vagy márciusi hónapban ajánlott ide utazni, mikor napközben picit már „hűvösebb”, 26-30 fokos a levegő, a tenger pedig kb. 25 fokos.
Azoknak, akik főként a látványosságokat szeretnék megtekinteni, decembertől március közepéig a legérdemesebb menni, ugyanis ilyenkor van itt a legelviselhetőbb idő. Ebben az időszakban a nappali hőmérséklet 23-26 fok, de az sem probléma, ha beiktatnánk pár tengerben fürdős napot, hiszen a tenger még ilyenkor is bőven 22-26 fokos.
Mi december legvégén mentünk, itt töltöttük a szilvesztert is, napközben kellemes 26 fok volt, de estére lehűlt a levegő 18 fokra, így ilyenkor egy pulcsi azért kellett. Az egyetlen hátrány talán az volt, hogy a nap már olyan 4 óra körül lement, így nem sokáig élvezhettük a napsütést, de a tenger 24 fokos volt, ezért még bőven tudtunk fürdeni egészen kora reggeltől délután 4-ig. Cserébe ez az időszak tökéletesen alkalmas Egyiptom és Hurghada látnivalóinak felfedezésére. forrás
A hurghadai reptér kicsi, eltévedni nem lehet. A leszállás után kezdődik a szegénység hozományaként kialakult mentalitás gyakorlata, a borravalókérése. Hurghadában kötelező turista vízumot venni. (Sharm-el sejkben nem! Aki tudja miért, az kommentben írja meg.) A folyosó végén az útlevélvizsgálat előtt van egy BANK feliratú pult, ahol 25 dollárért lehet ezt megvenni. (Eurót is elfogadnak és egyiptomi fontban adnak vissza.)
Utazós Tipp! Ha megérkeztünk, irány a BANK pultja! A helyi „erők” ilyenkor egyből lecsapnak, kedvesen megkérdezik, melyik céggel jöttél és a saját irodád által felcímkézett pulthoz terelnek. Itt ugyanazt a vízumot vetetik meg veled, természetesen drágábban. Ide nem kell beállni, vegyük meg a magunknak, majd mehetünk az útlevél ellenőrzésre.
Csomagátvételkor a reptér hivatalosnak tűnő munkatársai jönnek és kérés nélkül veszik el az ember csomagját. Ekkor egy kiskocsival a 30 méterrel arrébb lévő főbejárathoz „segítenek”. Ezután pedig erősködve, szúrós szemmel követelik a borravalót, 10-20 eurósokat mutatva, a nagyobb fogás reményében. Határozottan utasítsuk el őket! A táskát nyugodtan vegyük el tőlük. Kirabolni nem fognak, ettől nem kell tartani, de ha nem vagyunk akkora urak, hogy ne tudnánk elhúzni a bőröndünket, akkor készíthetjük a pénzt.
A főbejárat melletti buszállomáson az irodánk embere fog várni, az iroda ruhájában, táblájával, névtáblával, és az utaslistával. Ha ez a négy jel nem stimmel, akkor ők baksis követelése nélkül fogják megmondani, melyik busz visz a szállásunkra. (2022) forrás
"A Seagull Beach (Premium Resort) Hurghada központjában van, ennek előnyeivel és hátrányaival. Jó olyanoknak, akik a sima nyaralás mellett szeretnek sokat mozogni utcákon emberek között. A hotel a Sheraton utcán van, ami egy főútnak számít. Azonban kilépve a hotelből a turistát a közvetlen közelben elég lepusztult látvány fogadja. A tisztaságra érzékeny utazók az ilyesmit nem kedvelik. Akinek a csend, a pihenés fontos (meg a sterilebb környék), az ne Hurghada központjában lévő hotelt válasszon magának. A hotel környékén a vendég folyamatosan ki van téve az utcai (nem bolti) árusok zaklatásának. Bár ez Egyiptomban mindenhol így van."
Van egy olyan mondás, hogy
Egyiptomban 4 csillag alatt nem szabad szállást foglalni.
Itt kicsit más az osztályozás. Jellemző, hogy a 4 (de inkább 5) csillag és a következő szint között drasztikus színvonalesés van. A csillagokat szeretik felfelé tolni, és ha esne a színvonal, azok száma nem szokott csökkenni. Egy új építésű hotel mindig jó választás. Mivel igen nagy a turistaforgás, érdemes a (friss!) visszajelzésekre, kommentekre hallgatni, pl. a Google Maps véleményei gyakran frissülnek. (2022) forrás
Sokak szerint éppenséggel jó távol lenni Hurghadától, mert az amúgy is legfeljebb egy-két látogatásra érdemes.
"Elsődleges, hogy készüljön fel az utazó arra, hogy a legjobb szállodák messze vannak Hurghada városától. Taxizni kell, nem is keveset, de szerencsére inkább időt kell rászánni sokat, nem pénzt, mert minden olcsó. És pl. ha Makadi Bay-be megy, akkor egymás mellett van egy csomó hotel szép környezetben, tehát itt kimehet sétálni is, nem a sivatag közepén van "eltemetve". Ha belvárosi hotelt szeretne az utas, akkor tisztában kell lennie azzal, hogy sokkal elhasználtabbak itt a hotelek, és szerintem nem is érdemes a városban/közelében lakni, mert 1 hét alatt 1x-2x bőven elég a városból." (Andi)
"Hurghada központjában lévő hoteleknek vannak előnyei és hátrányai is. Jó olyanoknak, akik a sima nyaralás mellett szeretnek sokat mozogni utcákon emberek között. A mi hotelünk a Sheraton utcán van, ami egy főútnak számít. Azonban kilépve a hotelből a turistát a közvetlen közelben elég lepusztult látvány fogadja. A tisztaságra érzékeny utazók az ilyesmit nem kedvelik. Akinek a csend, a pihenés fontos (meg a sterilebb környék), az ne Hurghada központjában lévő hotelt válasszon magának. A hotel környékén a vendég folyamatosan ki van téve az utcai (nem bolti) árusok zaklatásának. Bár ez Egyiptomban mindenhol így van."
Semmiképpen se Hurghada belvárosában szálljunk meg, mert a szállásról az utcára kilépve azonnal olyan érzésünk fog támadni, mintha egy piacon lennénk. Nem éri meg a városba foglalni, az utcákon nem lehet kellemesen sétálgatni, mert méterenként eléd áll valaki, aki próbál valamit eladni. Mi Hurghada kellemes, tengerparti részén foglaltunk szállást, a Makadi Bay-t választottuk, itt tudtok keresgélni Bookingon a környékbeli szállások között.
Hurghadán úgy gondoljuk, megéri kifizetni az 5 csillagot, hiszen egy egyiptomi 5 csillagos szálloda, kb. egy európai 3 csillagosnak felel meg. (Kivétel a nagyobb, nemzetközi szállodaláncokat.) Bár ezek a hotelek meglepően igényesek, rendezett, tiszta kerttel és igényes szobákkal, érdemes itt is egy pár dolgot észben tartani. A felhőtlen étel-ital fogyasztást sajnos még egy jó hotelben sem engedhetjük meg magunknak. Bármilyen vonzónak is tűnnek a gyümölcsök, saláták, inkább ne együnk belőlük, mert csapvízzel mossák őket. Aranyszabály, hogy csak olyan ételt fogyasszunk, ami jól átsült vagy megfőtt. Ma már a legtöbb helyen a jeget rendelik és nem csapvízből készítik, de egy kérdést mindenképpen megér.
Továbbá készüljünk fel arra, hogy a jó és gyors kiszolgálásnak a sztenderd áron felül extra költsége van. A kiszolgálók sürögnek, forognak és segítőkészek az első naptól kezdve, jó szokásukat meg is tartják, ha ezt az este végén vagy legalább időközönként egy kis borravalóval (baksis) díjjazzuk.
Ezen felül az Egyiptomban megszokott, erőszakosnak is mondható direkt értékesítésről még a szálloda kerítésein belül sem feledkezhetünk meg. A különböző hurghadai programlehetőségeket (quad, masszázs, spa, hajókázás stb.) értékesítő dolgozók a medence és a tenger partján is gyakran betalálnak és a kedves szóra nem igazán hallgatnak.
Ha el akarjuk kerülni az ilyenfajta zaklatást, célszerű már a legelejétől fogva udvariasan, de magabiztos módon közölni, hogy nem élnénk a lehetőséggel. Ha viszont megtetszene valamelyik hurghadai programlehetőség, annak az árából minden esetben legalább 40-50%-ot lehet alkudni, így érdemes ezt is észben tartani. forrás
"El Gouna turista településen van, közvetlenül az Abu Tig Marina jachtkikötőnél. Szép, kellemes hely. Sokak szerint El Gouna sokkal kellemesebb hely, mint Hurghada. El Gouna rendezettebb, tisztább és a kereskedők sem olyan vadul nyomulósak. Nagy előny, hogy sok vörös-tengerparti szállodával ellentétben, itt a hotelből kimozdulva gyalogos távolságra lehet programozni (városközpont, kikötő környezete stb.)."
"Kellemes a strand és közel 2 km hosszan terül el. A hotel előtti Zeytouna Beach hosszan terül el és a lagúnák dominálnak. El Gouna térségében csak a Mövenpicknek van tényleges tengerparti privátstrandja.
Sorrend: először át kell menni a lagúnán, aztán jön a tenger éles kavicsokkal, koralltörmelékekkel. Aztán hosszú gyaloglás a sekély vízben odáig, ahol már úszni is lehet. De ugyanott vannak korallos részek is. Summa summarum: komplikált partvidék. Kár, hogy nincs a strandon átöltözéshez szolgáló alkalmatosság. A napozóágyak is gyakran elkelnek már délelőtt fél kilenc előtt. Az El Gouna-i parti és tengeri térség különösen népszerű a kite, azaz sárkányszörf szerelmeseinek körében." (2011)
"Vannak jócskán orosz vendégek, de nem zavaróak. Szokásos módon nem viselkednek kellően kulturáltan a büféétkezéseknél. Mohón telepakolják a tányérokat, hogy aztán a felét otthagyják. Hurghada meglátogatásától hagyományos kulturális turisztikai élményt felesleges elvárni. Ez egy mesterséges város, amit 17-18 éve a turizmus számára hoztak létre. Az itt lakó helyiek mind az idegenforgalomban ténykednek."
"A hotelen kívüli promenádon gyakran háborgatják a nyaraló nyugalmát a tolakodó árusok. Meg kell tanulni az ilyen helyzetek kezelését. Nem könnyű. Egyiptomban ezzel együtt kell élni. Iszonyúan nagy a munkanélküliség, nagy a népszaporulat és sok embernek abból kell megélni, hogy ezt-azt megpróbál rásózni a külföldi balekokra. A személyzet férfi tagjai gyakran finoman bepróbálkoznak a nőnemű hotelvendégeknél. Néha akár a férj, vagy a barát jelenlétében. (Az arab országokban többnyire ab ovo könnyűvérűnek vélik az európai lányokat, nőket, már önmagában a gyakran kihívó öltözködésük miatt is.)"
3 csillagos: Hotel The Grand Hotel ,
4 csillagos: Hotel Siva Grand Beach , Hotel The Grand Resort , Hawaii Dreams , Minamark , Sentido Casa Del Mar Resort ,
Ibrotel Casa Del Mar Resort , Pickalbatros Aqua Blu Resort , Sindbad Club ,
5 csillagos: KAIRABA AQUA MONDO RESORT , Titanic Beach Spa & Aquapark , Pickalbatros Citadel Sahl Hasheesh , Hotel Continental Hurghada , Serenity Fun City Resort ,
-------------------------
---------------------------------------------------------------------
Nem ajánljuk: Makadi Palace - A szálloda minősége szemmel láthatóan sokat romlott az utóbbi időben, az épület hangsúlyos felújításra szorul, egyáltalán nem megfelelő az ár-érték arány!
Nem ajánljuk még: El Karma Aqua Beach Resort ,
"Hurghadán a Sea Gull hotelben akarták kifizettetni velünk az erkély üvegét, melyen látszott a többször ráragasztott és lehúzott ragasztószalag nyoma. Én mondtam angolul a menedzsernek, hogy nem mi voltunk és nem fizetünk, erre a nejem ízes magyarsággal elkezdett káromkodni mire az arab megszólalt tört magyarsággal: magyarok vagytok? A feleségem is az. Elintézzük, nem kell fizetni. Azon gondolkodtam, hogy hányan fizették már ki azt az üvegtáblát. Azóta bárhova utazom, mielőtt
Hurghada városának területén belül szabadon lehet közlekedni autóval, de fontos figyelni az ottani szokatlan vezetési stílusra. Éjszaka nem ritka, hogy találkozni lehet fény nélkül közlekedő "szellemsofőrökkel", és szürkületben az egyiptomiak legnagyobb része nem kapcsolja be a reflektort.
Ha Hurghadából más városokat szeretnénk elérni (például dél-nyugatra Luxort vagy északra Kairót), akkor külföldieknek katonai kísérettel rendelkező konvojban kell utazniuk.
A város területén minibuszok (gyüjtő taxisok) közlekednek fix útvonalakon, de a legtöbb járat nem vezet a déli szállodákhoz. A viteldíj alacsony. Ha minibuszra szeretnénk szállni a szállodákhoz, például a „Shery Street” nevű helyre kell menni, pár méterre a McDonald’s Sekalla-tól; itt a sofőrök várnak a buszaikkal, amíg azok megtelnek, és hangosan hirdetik a „Coral, Magawish” neveket; egyszerűen szálljunk be, várjuk meg, amíg a busz megtelik, majd adjuk át a pénzt a sofőrnek.
A taxik viszonylag drágák. A helyszínen az Uber és Careem közvetítő szolgáltatók is elérhetők, ezek áraik alsó határként szolgálhatnak más taxik számára. Azonban néhány helyen, például buszmegállókban és bizonyos szállodák előtt, nem megengedett, hogy ezek a szolgáltatók kínálják a szolgáltatásaikat. Alternatívaként használhatjuk a helyi ABC Taxi Szolgáltatást.
10 ABC Taxi Egypt, Mohamed Hawaydek Street, house 20, office 10, Hurghada. Tel.: +20 (0)100 222 8294, E-mail: info@abctaxi.com. Foglalás csak egyiptomi számú okostelefonnal lehetséges. Részletek és költségek SMS-ben kerülnek közlésre. Nyitva: 24/7. (27° 11′ 49″ N 33° 49′ 42″ O)
Szinte minden étterem, kávézó és bár ed-Dahhār és es-Saqāla városrészekben található. Ezek általában déltől éjfélig tartanak nyitva. Új-Hurghadában csak egy Hard Rock Café található a szállodákon kívül.
Természetesen számos halétterem is rendelkezésre áll.
Alkoholt a 3 csillagos és annál magasabb kategóriájú szállodákban kínálnak. Sok étterem is rendelkezik alkohollal. Korlátozások lehetnek a ramadán hónapban és péntekenként (mivel ez az iszlám hétvége).
d-Dahhārban található egy turista bazár. Helyi piac is van, mégpedig az ed-Dahhar-mecset déli és nyugati részén. Néhány turisztikai bolt kivételével, ahol a termékek árai ki vannak írva, a piacokon alkudozni kell. Nyugodtan kezdjük az alkudozást a kereskedő által kért ár felénél. Ne bosszankodjunk: az egyiptomiak gyakran még jobb árakat tudnak kialkudni.
Most jöttünk haza, és fantasztikus időt töltöttünk kint, és semmi biztonsági problémánk nem volt. Hurghada baromi messze van a Gaza-i és libanoni háborús övezetektől. Legfeljebb a tengerjáró hajók módosítják az útvonalukat, ami érthető. Luxor pláne nem veszélyes, szóval nyugodtan kirándultunk oda is. (2024)
Úgy gondoljuk, hogy Hurghada biztonságos utazási célpont. Egyiptom egészét tekintve is viszonylag biztonságos az utazás, különösen Hurghadában, mivel számos üdülőhely és a turizmust támogató infrastruktúra található itt. Hurghada lakói kedvesek és barátságosak, és mi is kényelmesen éreztük magunkat, akár nappal, akár éjszaka sétálva. Természetesen józan észre van szükség, és nem szabad magunkat veszélyes helyzetbe hozni, például részegen kószálni vagy elhagyatott területekre egyedül menni.
Mivel Egyiptomban évek óta magas az infláció, a turisták könnyű célpontot jelenthetnek a pénzszerzésre. Egy jó tanács Hurghadába való utazáskor, hogy ne mutogassuk a készpénzünket. Egyszerűen tartsunk két külön pénztárcát, vagy osszuk két részre a pénzünket. A legtöbb mindennapi cikk ára csak 20-25 EGP (241-301 HUF), ami körülbelül 1 €. Általában csak 200-1000 EGP (2412-12 060 HUF) értékű aprópénzt tartunk a pénztárcánkban, hogy elkerüljük a figyelmet, pl. az alkudozási helyzetekben. Ez nem annyira biztonsági kérdés, hanem arról szól, hogy alkudozásnál a kereskedő kevésbé rugalmas, ha nagyon pénzes, vásárlásban elszánt turistának lát minket. (2024)
Az 5 csillagos Jaz Aquamarine szállidában nekem eltűnt kb. 20 ezer forint értékű pipereholmim, amit biztosan nem is használtam. Szóval kivenni nem vettem ki a táskámból. Továbbá a szobai minibárunkból valaki falatozott, majd felírta, mintha mi ettünk volna belőle (2024)
"Hurghada előnye abszolút módon a tenger (Tunéziában, Törökországban, Horvátországban, és Görögországban voltam), óriási élmény a búvárkodás. Nagyon féltem tőle, de mindenkinek csak ajánlani tudom, hogy egyszer próbálja ki a palackos merülést.Szeptember végén voltunk, és nagyon jó idő volt. Még éjjel is nyugodtan lehetett rövidnadrágban, pólóban mászkálni. A tengervíz is szuper jó volt. A sekélyebb részben meleg (kb. 28 fok), így kisbabákkal utazóknak ajánlható. A mélyebb részeken is nagyon kellemes volt a víz, órákat el lehetett volna úgy tölteni, hogy nem jön ki az ember, mert nem lehet fázni. Decemberben is 25 fok körül mozog az átlaghőmérséklet, és a búvárközpontban is azt mondták, hogy bátran lehet merülni ekkor is." (Szilvi)
Meg kell különböztetni a szállodai személyzet számára adandó borravalót és az utcai alamizsnaosztás helyzetképét.
Sok helyen a menün az ételek ára fel van tüntetve, és alul jelzik, hogy az ár tartalmaz 12 százalék adót és 10 százalék szerviz díjat. Azért a felszolgáló még ilyenkor is remél egy kis borravalót. 1-2 dollár vagy euró elmegy.
Elsősorban a kisgyerekek szállnak rá a turistára. Többnyire falkákban. Ha adunk bármilyen keveset az egyiknek, akkor az összes többit felbátorítjuk. Vannak, akik azt javasolják, hogy valami kis bonbont, cukorkát vigyünk magunkkal zacskóban, és abból adogassunk. Ha bárki segítségnyújtási ajánlatát elfogadjuk, vagy magunktól igénybe vesszük járókelő segítségét, akkor nagy valószínűséggel létrejön a baksis adás morális kötelezettségének állapota.
Érdekes módon amolyan nálunk megszokott, hagyományos koldus nincs is olyan sok a nyaralóhelyeken.
A taxisnak ne adjunk borravalót, mert az már amúgy is becsapott minket...
"A taxi a városból a Sahl Hashees-i hotelhez kb. 50 egyiptomi font/taxi. De mindent előre meg kell beszélni a sofőrrel, és arra is figyelni kell, hogy a taxi árát mondja, vagy a személyenkénti árat. Illetve nagyon kell figyelni, hogy milyen címletet adunk a taxisnak, mert próbálják átvágni a turistákat." (Zsófi)
"Ha taxival utazik valaki, ott is alkudni kell, ezért érdemes előre megtudakolni, mennyi a reális ár. Mielőtt beszállnánk a taxiba, alkudjuk ki a viteldíjat, de ne csodálkozzunk, ha a sofőr még útközben is megpróbál trükközni (pl. hogy fejenként értette a viteldíjat, vagy hogy dollárban :-))." (Vista utazó, 2016)
"Sokat hallottam róla, de senki nem tudta a nevét. Van egy kellemesnek nem mondható egyiptomi baj, amit az ottani víztől illetve az abban található baktériumtól kap a kényes gyomrú magyar. Nem fontos csapból innunk ennek beszerzéséhez, az italokba rakott jeget és a fagyit is csapvízből csinálják általában, a gyümölcsöket is abban mossák, és még sorolhatom. Szóval simán belefuthat az ember akár a szállodai svédasztalos zabálásakor is, mondjuk a januári zimankó idején csábítóan ránk kacsintgató hatalmas, piros eper majszolása közben. Az eredmény, igen durva hasmenés, hányás, sokszor egy időben - az ember nem tudja eldönteni a WC-hez fejjel, vagy fenékkel közeledjen először.
Semmi nem marad meg az emberben, még a víz sem, sokszor lázzal jár. Várható a kiszáradás, ami aztán durvulhat. Magyarországon azt mondják, Imodium-ot kell bevenni, csakhogy az a gyógyszer egy dologra jó. Megállít minden kimenetet, ajtók bezárva, pont. De nem gyógyít! Az Antinal viszont pont arra van kifejlesztve, hogy ezt a dögöt kiirtsa az emberből. Természetes, nem kavar meg semmit a szervezetbe, még a salmonella baktériumra is jó. Ha már ott a baj, akkor Imodiummal állítsuk meg a kiszáradást, majd Antinal, és az amőbának ami a bajt okozza, annyi. Alapgyógyszer, ára kb. 4-5LE ( 200Ft ).
Napi 4x1 kapszula az adag."
A hasmenés megállítására szolgál, 90%-os biztonsággal megfogja, semmi output, de nem gyógyítja a betegséget, tehát mellette még kell más, ami az OKOT megszünteti. Egyiptomban ez az Antinal. Szedéséről (mármint az Imodium) a doboz hátulján található információ, először 2 tabletta, utána 1-1 tabletta gond esetén.
"Hurghadában két dologra kell vigyázni: Étkezésnél nem szabad sok gyümölcsöt és zöldséget enni (a szállodában sem), mert a legtöbb európai gyomornak ez túl nagy megterhelés. Ha pedig kimegyünk az utcára, érdemes eldönteni előre, hogy mit szeretnénk venni az utcai árusoktól. Ha csak céltalanul lődörgünk a boltok között, akkor nagyobb eséllyel húznak be minket egy üzletbe, és végül sokkal többet költünk, mint szeretnénk :)" (Vista utazó)
"Mindenki a "hasmenéses" vírussal riogatott, és teljes volt az egyetértés abban, hogy erre egy-két napunk rá fog menni. Persze lehet vigyázni (nem iszol csapvizet, nem eszel gyümölcsöt és zöldféléket, nem veszel ételt utcán stb.), de jó eséllyel minden európai átesik rajta. Az idegenvezető is elmondta, mi a teendő hogyha begyűjtjük a kórt, milyen helyi gyógyszert vegyünk (ő nem az Antinal-t hanem a Drotazide-ot javasolta, mert hogy ez görcsoldó, fertőtlenítő és hasfogó is - természetesen megelőzési céllal egyiket sem szabad szedni, csak ha már elkezdődött a baj).
A mi csoportunkból senki nem kapta el ezt a kórságot! Nem tudom, hogy ez csak mumus vagy valós "rém", és nekünk mázlink volt. Sokan - szerintem már a repülőn - beszereztünk azonban valami csúnyán köhögős, orrfolyós, esténként hidegrázós és nagyon lázasos cuccot. Én néhány napnyi, egyre zavaróbb, és mélyebb köhögés után lázasodtam be (nem is kicsit), és a hőmérsékletemet az itthonról vitt gyógyszerek nem vitték le, tehát pocsékul voltam - mázlimra leginkább éjjel. Aztán a hotel animátorai ajánlottak egy szert, a Congestal-t, ami másnapra helyre is rakott. Így gyógyszerek szempontjából szerintem csak a speciálisakat érdemes vinni (vérnyomáscsökkentő, inzulin stb.), a lokális vírusokra valószínű jobb szert tudnak ajánlani helyben, ami hat és nagy valószínűséggel, korrekt gyógyszertárban olcsóbb is, mint a hazai szerek. (2013)" forrás
A magyar Wikipédia szerint Hurghada a város angol neve, az arab Al Ghardaquah-ot El-Gurdakának kell(ene) magyarra átírni.
Mi az Al Ghardaqah arab kiejtése?: el várdáká. Magyarországon a Hurghada vált megszokottá, tehát maradunk ennél: hurgádá.
A gyógyszerek az egyiptomi állam által támogatottak, az árakat az állam határozza meg, és azokat a csomagoláson is feltüntetik. Gyógyszertárak mindenütt megtalálhatók, például ed-Dahhar városrészben, Tariq el-Nasr és Abd el-Aziz Mustafa utcákban, valamint néhány kórházban, például az El Salam Kórházban, ahol németül is beszélnek.
A kötelező árak ellenére a turisztikai övezetekben a gyógyszereket gyakran túlárazva árulják. Az olyan gyógyszertárakban, amelyek szkenneres pénztárgépeket használnak, mint például az El Ezaby gyógyszertárak a Senzo Mallban, mindig a szabályos árat kell kifizetni.
"Ha Hurghada környékén szállnak meg, akkor 1-1 napos fakultatív program keretében elutazhatnak Luxorba, vagy Kairóba is. Ezek irodától függően kb. 75 euróba vagy 100 dollárba kerülnek/fő. Mindkettő rendkívül fárasztó program, de kihagyhatatlan. A luxori túra általában hajnali 3 óra körül indul a szállodából, és 5 órás buszozást vesz igénybe. Ugyanis 250 kilométerre van a tengerparttól Luxor városa a Níluson.Ezen a túrán sokkal több látnivaló van, mint egy kairói túrán, de hát utóbbinál ott vannak ugye a piramisok és a szfinx. De csak ennyi. Luxorba viszont megtekinthetik a Királyok völgyét 3 fáraó sírhelyével együtt. Sajnos az irodák beraknak még egy kötelező "papirusz múzeum" látogatásnak nevezett programot is. Ez abból áll, hogy bevisznek egy papiruszboltba, 5 percben elmondják, hogy hogyan készülnek, és utána megpróbálnak rábeszélni papirusz vásárlására, sajnos nem túl olcsón, hiába alkudozik az ember. A programnak kb. délután 3 órára vége van, és irány vissza a szállodába. A kairói túra még fárasztóbb. Hajnali 1 órakor indul a szállodából a busz, reggel 9 óra körül érkezik az Egyiptomi Múzeumba. Itt többek között a világ leghíresebb leletét, a Tutankhamon sír leleteit is megtekinthetik a látogatók. Ezt követően ebéd, papirusz múzeum, majd a piramisok felkeresése.
Itt 20 perc idő van fotózásra a piramisokkal szemben egy panoráma teraszon, majd a két nagy piramis közé visznek. Furcsa, hogy amikor a busz a piramisokhoz érkezik mindenkinek át kell menni a piramisok lábánál egy épületen, egy átvilágító biztonsági kapun, majd utána visszaszáll a csoport a buszra és irány a kövek! Amint kiszállunk a buszból, egyből letámadnak minket az erőszakos arab gyerekek, különféle árusok, gagyi termékeket árulnak és tevegelni próbálnak rábeszélni. A legfontosabb tanács: véletlenül se vegyél elő pénztárcát, és ne vásárolj, tevegelj a piramisoknál. Bár nagyon erőszakosak, olykor még fényképezni sem hagynak, egyfolytában felajánlják, hogy majd ők csinálnak profi képet, persze 1-2 dollárnyi borravalóért cserébe. Aki szeretne, az bemehet az egyik piramisba (ami éppen látogatható Kefrén, vagy Kheopsz), de az igazsághoz hozzátartozik, hogy ez nem nagy élmény. 100 helyi fontba kerül, ami kb. 3.000 forint, de teljesen üres. Körülbelül másfél méter járaton kell végigsétálni 40 fokban, óriási páratartalomban, míg egy üres kis terembe érünk. Időseknek nem ajánlott, fiatalabbaknak az élmény miatt, hogy elmondhassák, hogy voltak a piramis belsejében mindenképpen ajánlott.
A piramisok közvetlen közelében kb. 20-30 perc időt hagynak, hogy nézelődjünk, majd irány a Szfinx. Itt szintén kb. 20 percet időzünk, fotózkodunk, majd átsétálunk a közeli parfüm "múzeumba". Ami itt is azt jelenti, hogy bevisznek egy boltba, végigszagoltatják a turistákkal a különböző csoda illatokat és elmondják, hogy az xy virág kivonata a Chanel No. 5 parfüm alapja, stb, majd várják, hogy vásároljanak a vendégek. Kb. délután 3-4 óra felé indulás visszafelé, és jön a 8-9 órás buszút. Elképesztően fárasztó, főleg úgy, hogy 20 órából a piramisok, a szfinx meglátogatása maximum 1 órát vesz igénybe összesen, az egyiptomi múzeum kb. másfél óra. De egyszer mindenkinek el kell jutni ide. Már maga az a rész is élmény, amikor a busz fél órán keresztül megy Kairó és Gíza városában, érdekes látni ugyanakkor, hogy mekkora nyomor, kosz van a 20 milliós városban. Hiába az édesvíz, a Nílus, egy-egy mellék csatornát szemétlerakónak használnak a helyiek, de néha a döglött lovat is bent felejtik, mint a képen is látható.
Ha valaki egy hétre utazik, csak az egyik teljes napos túrát válassza, ha még a tengerpartot is élvezni szeretné. Bár a piramisok nagyon híresek, a luxori kirándulás szerintünk sokkal látványosabb, több látnivalót tartalmaz. Sharm El-Sheikből már egyszerűbb a képlet, hiszen busszal csak Kairóba visznek, innen repülővel lehet Luxorba utazni, de kb. 280 dollárért fejenként. Mindegyik iroda szervez ezen kívül egy délutáni szafari programot is, ami szintén rendkívül élvezetes. Hurghadánál ez abból áll, hogy a szállodából elvisznek egy terepjáróval egy sivatag széli "szórakoztató komplexumba", ahol először quadozhatnak a vendégek kb. 10-20 percig, majd utána homokfutót, buggy-t vezethetnek 15-20 percig. Ezután dzsippel irány tovább, beljebb a sivatagba, ahol felkeresünk egy beduin falut, megtekinthetjük a naplementét, s közben a dzsip egy-két dűnét is útba ejt. Van olyan lehetőség is, hogy quadozva juthatunk el a beduin faluba, de ez kb. 1 óráig tartana és 50 fokban, amikor jön a homok az arcunkba, már nem akkora élmény. A beduin faluban aztán lehet tevegelni, elmondják a helyiek életét, és mutogatják az állítólag tényleg ott élő néhány beduint, valamint a helyiek boltját.
Olcsóbb kirándulás a Giftun sziget látogatása, ami egy hajóút, mely során 1-1 órára megállunk egy korallzátonynál és felszíni búvárkodásra van lehetőség, majd másfél órára kiraknak a lakatlan, csak homokból álló Giftun szigetre. Itt tényleg semmi nincs, még napernyő se, tehát ez a része lehet, hogy sokakat elriaszt. Az ára 30 euró/40 USD körül van. Természetesen minden programban benne van az ebéd, vagy a vacsora." forrás
Mit érdemes egy fél-1 napos kirándulás alkalmával megnézni?
1. New-Marina, azaz az új kikötő: a neve árulkodó, ez ugyanis egy éttermekkel, bárokkal körülvett tengerparti sétány, ahol a hajók, jachtok kikötnek. Éjszaka meglehetősen nagy itt az élet, mi azonban délelőtt kezdtük itt a túránkat, és egy könnyed beszélgetős, információban gazdag sétánál nem is időztünk többet.
2. Halpiac: a kikötő szomszédságában található, és bámulatos kínálat van. Noha európai szemmel kissé furcsa lehet, hogy a nyers halak a jeges pultokon hevernek, az árusok pedig vízzel locsolják le a legyeket, így a lábunk alatt is minden csupa halasvizes-véres-pikkelyes lé, de ettől most vonatkoztassunk el. 🙂 Kedvünkre választhatunk halat, tengeri herkentyűt, amit az értékesítő hely mögötti sütődében azonnal el is készítenek.
3. El Mina mecset: sétatávra elérhető a halpiactól, és pazar látványt nyújt. Megfelelő öltözékben látogatható, mi csak kívülről gyönyörködtünk benne.
4. Kopt templom: van abban valami különleges, hogy egy teljesen arab világban van hely a keresztényeknek is, és a hazai templomokhoz hasonló építményt láthatunk. Bár szerintem sokkal monumentálisabb, és a katonai jelenlét is aktívabb, mint hazánkban.
5. Zöldség,-és gyümölcspiac: abszolút autentikus piac, ahol a rengeteg gyümölcs és zöldség mellett ömlesztett hibiszkusz teát, fűszereket is tudunk vásárolni.
6. Fix áras üzlet: ez most egy Nile Pharaos üzlet volt, ami egy rendezett, modern, klímás, kétszintes bolt. A szuvenírektől az édességig mindent meg lehet venni.Bevállaljuk-e gyerekkel?
Nos, ez nagyban függ a gyermek korától és habitusától, illetve az időjárástól is, de nem olyan megterhelő, mint ahogy az tűnhet. Kisbusz visz végig(ha sikerül kiscsoportos túrát szervezni),így 1-1 megálló között van idő szusszanni, és töltődni a “hidegből”. Babakocsival is végigcsinálható, bár az utak, járdák minősége sok helyen rossz, és sok a padka is, így garantáltan kell emelgetni, de nem lehetetlen megtenni ezt az utat.
Hogy mit érzékelt ebből a kislányunk?
A vizet, a halakat, az ízeket (mert ittunk egy sárgadinnyés shakeet), a nagyon meleg levegőt, a tűző napot, és hogy mennyi törékeny dolog van a boltban 😀
Megérte-e elmenni?
Igen, mindenképpen, mert bár gyerekkel szerintem egy kirándulás sem olyan, mint ahogy azt elképzeled, és itt nem Te vagy a fontos (“ezt most mindenképp látni akarom..”), hanem ha ő megunja, akkor továbbmentek, ha ő elfárad, akkor valahogy elaltatod.
De! Jó volt látni egy kicsit többet ebből a városból, nemcsak az egymás mellett lévő szállodákat, a rendezett utcákat, csak a szépet.
Nem mellesleg óriási Hurghada, én nem is gondoltam, hogy ennyire nagy. A hoteltől az első megállóig kb 40-50 percet buszoztunk.
Ami még tökéletes kirándulás Hurghadán, az a tengeralattjárózás, de ezt a kislányommal nem mertük bevállalni. Pedig semmi gond nem lett volna, nagyon sok kisgyermek volt a hajón és a tengeralattjárón is, és egytől-egyig élvezték az ablakok előtt elúszó halakat, roncsokat, mindent. (v.z., 2022)
Lásd az oldalunk Luxor szócikkét!
"Kora délután van az indulás, és persze legalább egy óra eltelik azzal, hogy a különböző hotelekből felveszik a résztvevőket. Ez természetes velejárója az ilyen programoknak. A jeep eléggé agyonhasznált állapotban. Két, egymással szemben lévő, alacsony ülésű padon helyezkednek el az utasok, kifejezetten kényelmetlenül, ha négynél több a résztvevő. Van a fergeteges humorral Schumachernek nevezett sofőr, és a vezető, aki nagyon értelmes, rokonszenves, csak hát a századszor elmondott, finomra csiszolt vicces mondásokból nem mindegyik nyer elvárt fogadtatást. Részben nyelvi okokból, ugyanis az egyiptomi fiatalember angolul beszél.
A szafari terepe jó darabon nem különlegesen szép, de dimbes-dombos ahhoz, hogy elkezdődhessen az óvatos kísérletezés az utasok beleinek kirázásával. Elég óvatosan ahhoz, hogy lehetőleg ne legyen hányás, csak egyszerű vágy az idő gyorsabb előrehaladására. Egyre szebbé válik a táj a hegyekhez közeledve. Mindenki örömére jön egy rövid megállás délibáb nézés címén. Aztán meg lehet mászni egy jelentéktelen dombot, csupán azért, hogy a homokos oldalon le lehessen futni a meredek lejtőn. Nem nagy szám, de mindenki boldogan mosolyog, hiszen addig is nem kell a jeep-be ülni.
Aztán jön a főszám, azaz a beduin falu meglátogatása. Mindenkinek csalódás, mert nincsenek szép nagy sátorok, hanem vacak, nádszálakkal fedett tákolmányok poros, ronda környezetben. Egy turistacsoportban mindig van a többinél jobban értesült egyed. A mienk magyarul megsúgja, hogy ezek a beduinok nem is itt laknak, hanem idehozzák őket naponta a turisták hülyítésére. Valószínűleg tényleg mű dolog az egész, de annyi látható, hogy a turistacsalogató beduin azért valóságosan szegény. Dicséretükre legyen szólva, hogy visszafogottan viselkednek a turisták pénzének megkaparintásánál. Lehet tevegelni keveset és érdektelen formában. Amit mutatnak a faluból az picit érdekes (teveürülék használata a sütéshez szükséges tűzrakásnál – hihihi), de nem örökre szóló élmény. Kellemes meglepetés a vacsora, ami nem is olyan rossz. Igazán érdekes az, amit a túravezető a beduinok szokásairól, életéről beszél, de az angolul nem, vagy gyengén értők ebből sajnálatos módon kimaradnak. Kár, hogy nem írja le valaki előre magyarul ezeket a dolgokat, mert akkor kicsit érdekesebbé válna ez az egész 'gulyás parti'.
A vízipipázás és az egész vacsora körítése azonban elég bágyadt ahhoz, hogy már senkinek ne legyen kedve plusz másfél órát várni naplemente nézésére. A sofőr és a túravezető nagy örömére így hamarabb véget ér a program, igaz borzasztó hosszúnak és unalmasnak bizonyul a szállodákba való visszautazás. A vacsora miatt már nem kísérletezik "Schumacher" semmiféle buckás kalanddal. 5-ös skálán talán hármas felének minősíthető az egész."
Akinek nem gond a korai kelés, annak érdemes erre befizetnie. Megéri a több órányi utazás, hogy látni lehessen Kairót. Életre szóló élmény. A buszozás, sétálás elég fárasztó, azaz kicsi gyerekeknek és idősebbeknek nem nagyon javasolható. Olyanoknak való, akik nem kizárólag tengerparti sütkérezésben, henyélésben gondolkoznak.
Hajnali fél hármas indulás busszal. (Persze érdemes előző este korán lefeküdni.) A szállodában hideg-csomagot készítenek. Indulás előtt azokat át lehet venni. A túra résztvevői ásványvízkészlettel rakják meg magukat. Az út kb. 6,5-7 óra. (A korábbi időktől eltérően a turista buszoknak nem kell katonai kíséretű konvojokban menni, s így tempósabban lehet haladni az autópályán.) Félúton, egy (némileg büdös levegőjű) benzinkútnál van lehetőség nyújtózkodásra, mosdóhasználatra, kávéra. Itt mindent drágán kínálnak, és érződik, hogy szervezett a turisták lenyúlása. (Egy twix csoki 15 font/600 forint - itthon 120-150) Útközben lehet használni a busz mosdóját.
Amint (reggel 7 óra tájban) közeledik a busz a fővároshoz, az idegenvezető – magyar nyelven persze - teljes körű tájékoztatást ad az ország történelméről, földrajzáról, és persze a mai állapotokról, viszonyokról. Az első program (9 óra körül) Gizában (Kairótól 12 kilométerre) a piramisok megtekintése. Valami fantasztikus látvány saját szemmel látni a piramisokat.
A nagy piramisok (Kheopsz, Khefren, Mukerinosz) közül csak Kheopsz fáraó piramisába lehet bemenni. Ezt klausztrofóbiásoknak nem ajánljuk. Nagyon hosszú, szűk, levegőtlen folyosó. Eljutva a közepébe igazából a semmit lehet látni. (Maga az idegenvezető is lebeszéli erről a turistákat.) Az érdekes érzet kedvéért amúgy tán nem érdemes kihagyni a dolgot. Ehhez ott van egy kisebb piramis, amelynek a belsejében történő mászkálás kevésbé fárasztó, komplikált. Persze ez utóbbiban is füllesztő lehet a meleg. (Van, aki még ennél a kisebbik piramis esetén is félúton vissza is fordul, mert nem bírja a levegőtlen, szűk folyosót.)
A busz felmegy a piramisokkal szemközti magaslatra, és onnan remek fotók készíthetők egyszerre a 3 piramisról. A piramisoktól busz viszi a csoportot a Szfinxhez. Pár száz méterre van a piramisoktól. A szfinx gyönyörű, bár sokak meglepődnek, hogy kisebb, mint azt az ember gondolta volna. A szfinxnél különösen nagy az embertorlódás. Sorba kell állni, hogy a látogató bejuthasson a Szfinx belső kertjébe. Ha az árus számára teljesen nyilvánvaló, hogy portékája iránt nem érdeklődünk, akkor békén hagy minket.
Utána ebéd egy belvárosi étteremben. Svédasztalos menü. A választék széles, a kínálat bőséges. Az üdítőért fizetni kell (cola: 15 egyiptomi font).
Ebéd után irány az Egyiptomi Múzeum. Itt kb. 2 órát tölt el a csoport. Az idegenvezető szerint ennél hosszabb idő látványa a turisták többségének már emészthetetlen lenne. Fontos!: fényképezni nem lehet. Szigorúan veszik! Jobb egyáltalán nem is vinni fényképezőgépet a múzeumba. Különböző kapukon és átvilágító berendezéseken keresztül vezet az út befelé. Rengeteg lelet, történelmi emlék. Az idegenvezető rutinosan tudja, hogy a nagy választékból mit érdemes megnézni, azaz hol érdemes megállni, és picit időzni. Természetesen az idegenvezetés révén alapinformációkat kap a turista az egyiptomi történelem lényegesebb elemeiről. Érdemes persze valamicskét előre olvasni az ókori Egyiptomról, mert így élvezetesebbé válik a látottak felfogása. Csúcsélmény persze látni Tutenkhamon aranykoporsóját és sírhelyének maradványait, a sírjában talált kincseket. Képekről sokan ismerik a színarany halotti maszkot és a szarkofágot. A múmia terembe külön belépőt kell váltani. Rengeteg turistacsoport van, és az idegenvezetők egymást próbálják túlkiabálni. Ez, és a folytonos tolongás, a csoport előrehaladásának siettetése, némileg rontja a múzeumlátogatás élményét. Nyilván kellemesebb úgy múzeumot látogatni, hogy a turista a saját tempóját követi, és maga szelektál.
Ezután alternatívaként két program van: parfüm- vagy papiruszkészítő műhely/üzem.
Érdekes látni, hogy miként készülnek azok a képek, amelyekhez hasonlókat mindenhol a szuvenír boltokban látunk. Naná, hogy van vásárlási lehetőség is. (Ajándékba adnak egy könyvjelző nagyságú papiruszt.)
Ezt követően (délután 4 óra körül) indulás vissza, Hurghadába. Érkezés: késő este, 21 és 22 óra között. Általában a hotelekben 22 óráig lehet vacsorázni, azaz kis szerencsével valamicskét még lehet vételezni a többnyire megrövidült választékú svédasztalról.
Klassz program. Nagy élményt nyújt, főként olyanoknak, akik még nem voltak ilyen jellegű "karibi feelinges" helyen, kiránduláson, meg főként búvárkodáson. A sziget körüli tengervíz, a homok finomsága és a kirándulás során kétszer is szervezett búvárkodás, a delfinnézés miatt nem érdemes kihagyni ezt a programot. A résztvevők többsége szerint ez egy felejthetetlen élmény. A búvárkodást még nagyobb élménynek minősítik, mint a Giftun-szigetet. Minden korosztály számára ajánlható. Aki már sokszor, sok helyen búvárkodott, és már járt mesés szép tropikus szigeteken, annak a túra nem jelenthez igazán nagy szenzációt. Az ilyen turistának is érdemes azért ezt a szép programot beiktatni.
Részletek
Giftun sziget a Vörös-tengeren van. Lakatlan, kizárólag turisták látogatják. A kirándulás 8-kor indul a hotelben. A kikötőbe (Mahmya) kb. 40-50 perc múlva jut el a csoport, függően attól, hogy hány hotelnél kell felvenni útitársat. A hajó (a személyzeten kívül) kb. 20 személy szállítására alkalmas. Kényelmes, kétszintes hajó. Több hajó indul egyszerre, de útközben egymástól kellő távolságban állnak meg a búvárkodásokkor.
A kirándulás során kétszer (a szigetlátogatás előtt és után) is megáll a hajó sznorkelezni. Így mód van megcsodálni a korallzátonyokat és a Vörös-tenger gyönyörű élővilágát. Biztonságot jelent, hogy segít mindenben egy gyakorlott búvár. Folyamatosan figyeli a vízben lévőket, segít, mutatja, hogy merre kell úszni, nézni. Persze diszkréten figyeli a vízben bizonytalanul mozgókat. Mindkét búvárkodási lehetőséget érdemes kihasználni, mert a tenger különböző pontjain más-és más a korall világa és halállománya. Búvárfelszerelést (békatalp, szemüveg, pipa) adnak. Aki tart a fertőzéstől, vagy kényes a higiéniára, az hozzon inkább otthonról felszerelést. Az itt kapottak ráadásul láthatóan erősen elhasználtak. Az ebéd a hajón történik. A legénység készíti az ennivalókat. Nagyon ízletes, ráadásul a hangulat, a körülmények is részei a körítésnek. Egyszerű körülmények között svédasztalos étkezés.
A Giftun-szigeten szabadprogram van. Lehet búvárkodni, sznorkelezni, napozni, fürödni. A szigetnél a víz csodálatosan tiszta, áttetsző és pazarul finom, fehér homokos, apró kagylós a part. A víz sekély, fokozatosan mélyülő. Van a szigeten mellékhelyiség, étterem és bár is. A szigeten 1,5-2 óra a tartózkodás. Ez bőven elegendő, sőt van, akinek egy kicsit sok is a semmittevés miatt. Nagyon erősen tűz a nap, s emiatt óvatosnak kell lenni. Árnyék egyáltalán nincs. Teljesen kopár a sziget. Napolajjal (akár 30 faktoros), fejfedővel kell készülni! Vinni kell napszemüveget is, meg innivalót is.
Érdemes vinni - a korallok miatt - fürdőszandált is. A szigeten sok-sok hajó utasa van egy időben, de még sincs vészes zsúfoltság, mert van bőven hely elvonulni a tömegtől, ha valaki azt akarja. A legtöbben mégis a sziget "érkezési oldalára" zsúfolódnak össze. Pedig ez a legkevésbé romantikus rész a nyüzsgés-mozgás, motorcsónak zaj miatt. A hajóról motorcsónakkal viszik a kirándulókat a szigetre. A kirándulás során a nyílt tengeren többnyire adódik alkalom delfineket látni. (A hajó személyzete a rutin és a többi hajótól kapott közvetlen információk alapján könnyen tud úgy mozogni, hogy ez az élmény ne maradjon ki.
A többnyire 3 fős személyzet általában gondoskodik arról, hogy a fedélzeten jó legyen a hangulat. (a kapitány, a szakács és a fentebb említett szakképzett búvár). A csoportot még egy angolul beszélő helyi túravezető is elkíséri. A hajón az ülőhelyek árnyékban vannak, azaz ott nem kell annyira félni a leégéstől, napszúrástól. A hotelbe délután érkeznek vissza. 16 órakor indul vissza a busz a hotelhez, és így 17 óra körül ér teljesen véget a program.
"A mi programunk kb. 9-kor indult, és kb. 40 perc hajózás után értük el a szigetet (két része van „Paradise” és Mahmya) a Paradise részen leginkább helyiek vannak, a turistákat a Mahmya részre viszik. A 20-25 fővel a hajó csak megközelíti a szigetet, csónakokkal viszik ki az utasokat a partra. A karibi feeling teljesen adott, gyönyörű a fehér homokos part, és a több színben játszó tenger. A sznorkelezésre vágyókat a felszerelés felvétele után kiviszik hajóval a legjobb helyre (kb. 1 órás program), a gyakorlott búvárok folyamatosan figyelik a vízben lévőket, és többször jelezni is kell, hogy minden rendben van-e. Aki nem akar sznorkelezni, annak ott a szigeten a nagyon hangulatosan kiépített strand, pálmaleveles napozókkal, bárral, étteremmel, WC-vel. Az ebéd sem a hajón, hanem a szigeten volt, nem volt nagy választék, de nagyon ízletes volt a salátától a desszertig minden. Kb. délután 5 körül hajóztunk vissza Hurghadába. Mindenkinek csak ajánlani tudom, mert kikapcsolódásnak is tökéletes, és teljesen más élményt nyújt, mint valamelyik szálloda partján sütkérezni." (Brigi)
"Mindenképpen ajánlom ezt a fakultatív programot azoknak, akik eltöltenek egy kis időt Hurghadán, mert nagyon szép hajókirándulásról van szó és közben még búvárkodni is lehet. Az árban benne van a búvárfelszerelés, az ebéd a szigeten, amihez egy üdítő is párosul, valamint a hajón egy hűtőládában van víz és üdítő is, amiből mindenki nyugodtan ihat. Reggel 8-kor indultunk a hotelünkből (Amwaj Blue Beach Resort & Spa 5*) a transzferbusszal, be Hurghada központjába egy másik hotelhez, ahonnan indulnak a hajók Orange Bay szigetére. Ez kb. 1 órás buszozás volt. Miután mindenki szépen, kényelmesen elhelyezkedett a fedélzeten, a hajónk is elhagyta a kis kikötőt.
Kihajózást követően elmagyarázzák az utasoknak magyarul, hogy sznorkelezni, hogy kell, illetve aki akar, az kipróbálhatja a palackos búvárkodást is. Ez úgy történik, hogy a rendes, hivatásos búvár lemegy két utassal 3-4 méter mélyre és nem sok időt, kb. 10 percet lent lehetnek, úszkálhatnak, nézelődhetnek. Ezt mindenképpen érdemes kipróbálni, mert azért más élmény, mint a sznorkelezés. A hajó legénysége pedig nagyon rendes, segítenek, ha valakinek valami nem jó a búvárkodás, sznorkelezés közben, figyelnek az utasokra, hogy ne legyen senkinek semmi baja.
Kb. 30 perc hajókázás után van az első kikötés a tengeren, ahol már lehet sznorkelezni és itt lehet kipróbálni a palackos merülést is. Kb. 40 – 50 perc áll itt az utasok rendelkezésére, utána indul tovább a hajó a csodálatos, fehér homokos Orange Bay-re. Kikötés után egy kisebb motorcsónakkal viszik ki az utasokat a hosszú stéghez, amin végigsétálva jutunk el a szigetre. Itt tulajdonképpen 1-2 étterem és bár van csak csupán, valamint napernyők és nem napágyak, hanem csak szőnyegek, amire nyugodtan le lehet feküdni, napozni, aludni.
A menü egy kisebb svédasztalos ebéd, ami néhány főételből és gyümölcsből áll. Finom volt nagyon és jól lehet belőle lakni. A személyzet kedves, de kevesebb tapasztalattal rendelkeznek, mint a hurghadai szállodákban dolgozók. Ebéd után van még lehetőség a szigeten maradni, kb. 1 órát. A sziget körüli tenger gyönyörű a maga türkiz-, világos- és sötétkék színeivel, illetve a kisebb korallfoltokkal, kagylókkal. Szép látvány, ha kint a szigeten fekszünk és ránézünk a csodás Vörös-tengerre, de fordítva se csúnya ám.
Visszaindulást követően még egyszer megáll a hajó egy korallzátonynál, ahol szintén van lehetőség sznorkelezésre (kb. 30 perc). Aki még nem búvárkodott semmilyen formában a Vörös-tengeren, az semmiképp se hagyja ki, hiszen felejthetetlen élmény a színes korallok felett és a sok ezer kisebb-nagyobb hal között úszkálni. Kb. 5 órakor van a kikötés Hurghada központjában, ugyanannál a hotelnél, ahonnan reggel is volt az indulás és ezután indul a transzferbusz vissza a szállodákhoz. Amit semmiképpen ne hagyjon a szállodában az utas: törölköző, naptej, és valami fejfedő!!" (Emese)
A korallokat szigorúan tilos helyükből kitördelni. Az országból úgysem lehet kivinni, mert a reptéren ezt (is) szigorúan ellenőrzik
"A szállodánknál a part fövenye valóban kellemes homokos. A tengervíz nagyon tiszta. A strand közeli, stégen megközelíthető vizekben jókat lehet sznorkellezni. A strand tiszta. A vízbe jutás könnyen csak a nagyon hosszú stégről oldható meg. A tengeri fürdést erősen befolyásolják a dagályok és az apályok. Valami műanyag fürdőszandált mindenképpen érdemes vinni. Többen szokványosabb, kellemesebb, könnyedebb tengerparti fürdőzésre számítanak, és valamennyire csalódnak." (2011)
A világ egyik legmenőbb búvárparadicsoma, a kék mindenféle árnyalatával. Búvárvizsga nélkül is van lehetőség palackos merülésre (kb. 120-150 USD két merülés). 1 oktatóval 2 ember merül kb. 5 méter mélyre. Az oktató fogja a kezüket. Merülés előtt rövid tájékoztatás a legfontosabb víz alatti tudnivalókról. Sznorkeling közben is gyönyörű színes halakat és színes korallokat lehet látni. Egyes helyeken rengeteg a medúza. Csípnek is, de ők is szépek. A korallokra lépni nemhogy kellemetlen, de veszélyes is lehet, hiszen több fajtájuk olyan csalánsejteket tartalmaz, amelyek komoly allergiás tüneteket okozhatnak. Jó, ha van az embernél erre az esetre Calcium Sandoz tabletta!
A műanyag szandál használata javallott, hiszen nem csak a korallok, hanem a tengeri sünök és egyes halfajták is komoly veszélyt jelenthetnek a nem elég figyelmes nyaralókra. Bizonyos halak bizony mérgezőek. Például az ott gyakran előforduló tűzhal hátúszójának első három tüskéje méreganyagot tartalmaz. Ugyan nem életveszélyes a felnőttre, de azért komoly problémákat okozhat, nem is beszélve a kisgyerekről.
Élőlényeket TILOS elhozni a Vörös tengerből. Komoly büntetésre számíthat az, aki megpróbálja. Lehet, hogy jó ötletnek tűnik letörni egy korallt, vagy elhozni egy élő kagylót, de érdemes tudni, hogy ezen kis korallok havonta 1-2 centit nőnek, ezért egy 10 centis darabbal akár a természet egy éves munkáját tesszük tönkre.
"A hotel a Makadi-öbölben van szép és nyugodt helyen. A Madinat Makadi mesterséges turista nyaraló övezet része. Errefelé minden szolgáltatás szinte kizárólag a turisták számára létezik. Az üdülő településen van vagy hét hotel. (A Sun közülük inkább a kisebbekhez tartozik.) Van egy nagy szupermarket is, ahol minden nyaralás folyamán jellemzően szükséges apróságot meg lehet venni. A repülőtéri transzfer kb. 25-30 perc. Hurghadába be lehet menni ingajáratos busszal (shuttle bus). 5 euró oda-vissza/fő. 15-20 perc."
"Hallgasson a túravezetőre! Ha szereti a búvárkodást, sznorkelezést (maszkos-pipás búvárkodást), akkor nagyon figyeljen oda, ha a túravezető valamit megtilt. A korallokat tapogatni több okból sem szabad: 10 év alatt nőnek 1 centit, óvatlan mozdulatunkkal elpusztíthatjuk a korallt építő kis polipokat. Ha belerúgunk csupasz lábbal, akkor a korall esetleg letörik, és mi biztosan megsérülünk. Ráadásul egyes fajták megérintése csípő érzést kelt! A vízben úszkáló vagy lebegő, a tenger alján pihenő élőlényeket se piszkáljuk, mert van néhány olyan hal (például a tűzhal, skorpióhal, sziklahal), illetve medúza, amelyik ezt békésen hagyja, ám mérgező! Bőrük érintése előbb helyi pírt és fájdalmat, később akár az egész szervezetre kiterjedő súlyos tüneteket, bénulást okozhat! " forrás
Sharm El-Sheikh vagy Hurghada?
Sharm térben koncentráltabb, Hurghada kiterjedtebb, több új területfejlesztés történt tágabb körzetében. Hurghada a turisztikai kapacitás tekintetében legalább négyszer nagyobb, mint Sharm. Sokak szerint Sharm szebb, mint Hurghada. Sharm fejlődik, Hurghada új terepeken fejlődik a régebbieken kicsit lestrapálódik. Vannak, akik azt hangoztatják, hogy Sharm túlságosan mesterséges képződmény, Hurghadának legalább van egy-két olyan része, ami hitelesebben egyiptomi (bár ez nem mindenki szerint jelent előnyt...). Hurghada belvárosának vannak lepukkantabb utcarészletei, Naama Bay sterilebb.
Kisgyermekekkel jobb Hurghadába menni, mert ott nagyobb a valószínűsége, hogy a hotel strandja a tengeri fürdőzés szempontjából megfelelő, bár szuper homokos strandokból kevés van. Sharm egyértelműen azoknak való, akik imádnak sznorkelezni, mert ebből a szempontból nagy az előny Hurghadához képest. Hurghada sznorkelezés szempontjából kevesebbet tud nyújtani, inkább hajós kirándulások révén lehet búvárkodni. Sharm strandjainál ugyan komplikált a tengeri fürdőzés (stégről leereszkedős), valamilyen műanyag fürdőszandálra elengedhetetlenül szükség van, de sok hotelnek van - úgymond - házi korallszirtje. Hurghadánál több a jó hely egyszerűbb sznorkelezésre, scuba tekintetében talán Sharm a jobb. Mivel Hurghada délebbre van, mint Sharm, a hőmérséklet némileg melegebb, ami előny télen, hátrány nyáron. Hurghada éghajlata kissé szeszélyesebb, és szelesebb, mint Sharm-é.
Vannak persze azonosságok is, mindkettő mesterséges képződmény, Egyiptomhoz jellegben nincs sok köze. Viszont Hurghada kereskedelmi és szórakozató központja nagyobb választékot nyújt, mint Sharm-é, a Naama Bay, igaz az utóbbi ízlésesebben kiépített. Naama Bay-ben a szórakozó negyed kompaktabb, Hurghadában szétszórtabban vannak a bulihelyek. A Naama Bay-i szolgáltatások talán színvonalasabbak, és azért vásárolgatni ott is lehet jókat (Old Market). Hurghada még erősebben dominált az orosz turisták által, mint Sharm. Alapvetően Sharm némileg nyugisabb, mint Hurghada.
Az indokolatlanul népszerű egynapos kairói kirándulások szempontjából csak az a földrajzi adat érdemel figyelmet e kérdésben, hogy Hurghadából egy órával rövidebb az út (6-7 óra), mint Sharm-ból (7-8). Luxor meglátogatása esetén is Hurghadának van előnye (busszal csak 4 óra), mert közelebb van hozzá. Sharm-ból leginkább repülni kell Luxorba, ami persze a költséget is emeli. Sharm-ból viszont jobban adódik kirándulás az elképesztően szép jordániai Petrába. Sharm, azzal, hogy a Sinai-félszigeten van, érdekesebb környezettel bír, hiszen Hurghada a semmi közepén van, legalábbis az unalmasan sík szárazföldi oldalon. Sharm körül legalább vannak hegyek, na és Szent Katalin kolostor, a Sinai-hegy. Hurghada repülőtere menőbb, mint Sharm-é. Hurghadához képest Sharm-ban több olyan hotel van, ami nem közvetlen tengerparti.
"Az utazónak fel kell készülnie arra, hogy mennyire lepattant, poros, koszos Hurghada városa. Mivel "őslakosság" él itt, ez az egyiptomi valóság, nem pedig Sharm El Sheikh csilli-villi belvárosának kirakatvilága." (Andi, 2016)
"Mi Hurghadában hajókirándulást választottunk Giftun szigetére, ami egy mesebeli kis lakatlan sziget, hófehér homokkal és a türkizkék tengerrel. Búvárokkal mentünk, és megálltunk olyan helyeken a sziget közelében, ahol jól lehetett búvárkodni a felszínen. Láttunk millióféle halat, murénát, gyönyörű korallokat. Lehet kölcsönözni szemüveget meg uszonyt, de akinek van otthon, az inkább vigye magával. Van persze lehetőség mélybúvárkodásra is magyarokkal, szokott lenni delfin-show, amikor úszni is lehet a delfinekkel, vagy séta-hajókázhatunk üveges fenekű hajón. De bárhova is megyünk a naptej mellett a sapka és a napszemüveg is kötelező, ne induljunk el nélkülük, mert nagyon csúnyán le lehet égni.
Akik szeretik a kalandokat, azoknak érdemes kilátogatni a városba. "Az óvárosi rész, a régi arab negyed elég hasonló Hurghadában és Sharm el-Sheikh-ben is. Tudni kell, hogy mivel nappal nagyon meleg van, ezért az arabok éjszaka élnek. De akkor aztán őrület van: zsibongás, zaj, szagok. És elég nagy a szegénység, az utcákon sétálva rengeteg félkész épületet látni, de mi mindig be szoktunk menni a régi negyedbe megnézni, hogyan élnek itt az emberek" - meséli Szabina. "A nőknek nem ajánlott mélyen kivágott felsőben vagy miniszoknyában nekivágni egy ilyen túrának, épp eléggé felkeltjük a figyelmüket azzal, hogy európaiak vagyunk. A városban nem tanácsos enni sem, mert kitudja mit kapunk, és sokszor mossunk kezet egy nap.
Vannak persze modern részek is a turistáknak. Rengeteg itt az árus, de mindenhol ugyanazt kínálják. Fel kell készülni arra, hogy igencsak rámenősek, de ez valahol érthető, hiszen ebből élnek. Próbálják kitalálni, hogy melyik országból jöttünk, hogy aztán olyan kijelentésekkel csalogassanak magukhoz, mint hogy "Van egy kedves ismerősöm Magyarországon!" és ehhez hasonlók. Mindenképp alkudozni kell velük, amíg azt az árat nem kapjuk, amit akarunk. Egyébként alapvetően kedves emberek, jól el lehet velük beszélgetni. Mi szeretjük ezt a légkört.
Hurghadában taxival lehet kijutni a szállodából a városba. Nem kell félni tőle, már legalább hússzor voltunk, és az a tapasztalat, hogy teljesen megbízható és biztonságos. A fizetésnél érdemes pontosan adni neki az összeget, és kössük ki már az elején, hogy mennyi a tarifa és milyen pénzben fizetünk, nehogy félreértés legyen belőle. A szóba jöhető valuták az euró, a dollár és az egyiptomi font, a szállodában mindig biztonságosan lehet pénzt váltani. " forrás
"Tiltott helyek: na azzal tele volt a hócipőnk, hogy ahol katonai vagy rendőrségi épületek, területek, építmények találhatóak, onnan rendszeresen elzavartak minket. Néhány példa: útban Shalateen-ból vissza megálltunk Marsa Hemira mangrove foltjánál, innen 5 percen belül elzavartak katonai terület lévén; Hurghada kikötőjébe bejutottunk ugyan fejenként 2 $ ellenében, de innen 15-20 perc múlva kizavartak különféle indokokra hivatkozva; a Királyok Völgyénél szintén nem lehetett normálisan madarászni, mert fejvesztés terhe mellett ugyancsak elzavartak azért, mert az útról távcsövezni és fotózni mertünk; az asszuáni nagy gáttól közvetlenül délre található vizes élőhelyekről elküldtek, mivel az katonai terület, stb. Aki tehát tiltott területen akar madarászni (sok ilyen van ebben az országban), az jobban jár, ha mindig takarásban mozog és nem fotóz feltűnő helyeken.
Europcar kocsibérlés: ha a kocsi leadásánál a külső mosáson kívül nincs a belső kárpit és szőnyegek is kitakarítva, akkor szép kis pénzt akasztanak még le a bérleti díjon felül. Esetünkben a poros, homokos belső miatt 206 EP felárat számítottak fel, amire a szerződés apró betűs részében felhívják a figyelmet, csak mi figyelmetlenek voltunk!
Tankolás: a tengerparton a legdélebbi hely, ahol tankolni tudtunk, az Marsa Alam volt. Ettől délebbre már nem találtunk üzemelő vagy üzemanyaggal rendelkező kutat. Sőt a 2. tankolási időszakunkban (visszafelé úton) már Marsa Alamban sem volt üzemanyag a 2 létező kúton, így itt ekkor egy boltosra bíztunk magunkat, akinek egy ismerőse segített ki minket kannás üzemanyaggal. A Nílus völgyben hasonló problémával nem szembesültünk, bár sok kútnál óriási sorok álltak napközben, esténként (szerencsére ezeknél a kutaknál nekünk nem kellett megállnunk, mindig találtunk kisebb forgalmú helyet). (2013)" forrás
"Este elmentünk a környéken sétálni, és mindjárt megvilágosodtam, mi célja a rémesen ronda, piszkos, műanyag pálmafáknak az út mentén... Így sötétben jobban nézett ki, tény. Bevallom, engem már ekkor nyomasztott a lépten-nyomon hozzánk lépő árusok serege, és ijesztően viszkettem a portól, valamint valószínűleg pszichésen is, a sok látott piszoktól. (A fürdőszobánkat azonnal végigtakarítottam a fertőtlenítő spray segítségével.) Volt mégis az egésznek egy ismeretlen, finom varázsa, ami megérintett és gyermeki szemekkel csodálkoztam rá Hurghada központjának éjszakai forgatagára... A világvége pedig nem jött el. )" forrás
"El is indultunk a szállodától a mecset felé, itt-ott olykor elbizonytalanodva, hogy vajon ez volt-e az említett Y elágazás. Sikerült is eltévednünk, bár jó irányba mentünk, még csak nem is az emlegetett, veszélyes építkezésen, hanem szerintem a nyomornegyeden keresztül. Döbbenetes dolgokat láttunk, nem gondoltam, hogy itt ilyen körülmények között élnek emberek. Nyomasztó volt, egyre nyomasztóbb - olyan érzés kerített hatalmába, mintha varjak köröznének körülöttünk és fogyna a levegő... A párom mellett feltűnt két gyerek, akik baksist kértek illetve próbáltak papiruszokat rásózni. Egyre közelebb nyomakodták hozzá, és bizony mire észbe kapott, kilopták a zsebéből a pénztárcáját. A sikeres akciójukat követően pillanatok alatt el is tűntek. A fiúk gondolták, hogy utánuk mennek, de mi lányok nem engedtük, egyáltalán nem akartunk magunkra maradni a nyomasztó környéken és nem tűnt valószínűnek, hogy a tetteseket el lehet csípni, s ha igen, akkor náluk lenne még a tárca. Sajnos nem csak készpénz volt benne, hanem a visa kártyám is, ezért ott hagytuk a már éppen elért mecsetet, kölcsönkértünk taxira, s visszarobogtunk a szállodába. Hosszas telefonálgatás után sikerült a kártyámat letiltatni, ezután a szobánkba bújtunk megnyugodni és számba venni, mennyi pénzt loptak el tőlünk... Szerencsére mindig több helyre tesszük a pénzünket, sosem tartjuk mellette az iratainkat stb., így nem volt olyan nagy csapás ez az esemény, de szerintem bennem kicsit megroppant valami, és tulajdonképpen a teljes nyaralás alatt sokkal bizalmatlanabb lettem. " forrás
"Miután megérkeztünk Hurghadára és elfoglaltuk pici kabinjainkat a kikötőben horgonyzó Sun Dreams hajón, ( nekem a kedvenc kabinom jutott, hurráááá!), a társaság nagy része eltaxizott a For You-ba. (avagy népi nyelven: 4 YOU). Ebben nincs semmi meglepő. A FOR YOU az egy törzskocsma vagy törzsbár, ilyesmi, Hurghada kellős közepén, az itt élő, vagy az ide turistaként érkező külföldiek, de főleg a magyarok állandó találkahelye. Itt forsriftos engedéllyel szolgálnak fel sört vagy más alkohohol- félét, Allah nyilván nem bánja. Állítólag, s ezt a beavatottak mesélik, néha a személyzet egy-egy tagja is meghúzza magának a sörösüveget, de trükkösen: elbújnak vele a pincében, mert akkor ott a födém Allah és őközöttük, és ez megnehezíti az isten éleslátását. Ezek az arabok nem fundamentalisták, az tuti, ha ugyan igaz a sztori, teszem hozzá. (2014)" forrás
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
László, 2024. 01. 16. 20:37
Tetszett:
- állandó szép idő, kellemes hőmérséklet (decemberben is 28-29 fok volt és szikrázó napsütés)
- a tenger gyönyörű, gazdag az élővilága (koralltelepek, különleges halak sokasága, kagylók)
- finom és változatos ételek
- az ország maga az élő történelem, rengeteg győnyőrű műemlék
- aranyosak a tevék, főleg a vicces "ruháikban"
- bőséges a szuvenírválaszték
- nagyon ügyelnek a biztonságra (katonai jelenlét, ellenőrzőpontok, többlépcsős reptéri ellenőrzés)
- egy jól kiválasztott (Google értékelések!) all inclusive hotelben kiskirályként bánnak a vendéggel (kiváló medencék és csúszdák, változatos programok, finom ételek, figyelmes személyzet, saját homokos partszakasz)
Nem tetszett:
- higiéniai aggályok, a hasmenés és hányás kockázata
- nyomulós egyiptomiak
- állandó félelem, hogy éppen mivel akarnak átvágni (több próbálkozás is akadt)
- a borravaló mindenhatósága
- nagyrészt nincsenek árak kiírva, így fárasztó az alkudozás
- a város elég koszos, rengeteg a szemét
Anita, 2018. 05. 01. 09:22
"Egyiptomot látni kell!"
Akkor miért nem Egyiptomba mentél ehelyett a húsz éve épült műanyag turistagettó helyett? :D
Evelin, 2015. 09. 06. 14:03
Augusztus vegen voltam Hurghadaban a baratnommel. Egy csodas hetet toltottunk el. Nagy nagy elmeny volt,minden pillanatat elveztuk!
Voltunk az Orange Bay-en,gyonyoru sziget, csak azt sajnalom hogy nagyon rovid idot toltottunk ott. Voltunk a super safarin,nekunk ez is bejott nagyon! Ezen a programon egy hatalmas magyar csoporttal voltunk...es hat oszinten szegyelltem nehany beszolasuk miatt magam. Magyar nepunkre rossz fenyt vetnek a beszolasaikkal...Talan ezert is jobb kulfoldi turistakkal menni ilyen kirandulasokra,mert legalabb nem ertjuk oket:)
Ketszer is taxiztunk,voltunk a halpiacon,ahol csak a helyiek voltak. Erdekes volt,ahogy egesz Egyiptom az.
Nagyon baratsagosak a helyiek,nyilvan oka van:) teljesen tapasztalatlanok voltunk az alkudozassal es a borravalo adasban. A taxisok lehuztak rendesen. De jovore mar tudni fogjuk hogyan kell alkudozni.
A turistaovezeteken kivul tenyleg sok a szemet ,meg igenytelenseg van.
Felelemmel indultam neki ennek a nyaralasnak,de nem bantam meg. A kozbiztonsag teljesen rendben van. Ez az elso hely,amire azt mondom szivesen elmennek ujra.
úti kritikus, 2015. 06. 12. 10:02
AnaMi kommentelő korrekt módon pontosította, hogy a honlap Hurghada-oldalán milyen véleményeket, állításokat, információkat kifogásol helyben élő, tehát tájékozott emberként:
1. Hurghadáról az oldalunkon azt írta Andi, hogy a város poros, koszos.
AnaMi reakciója: Poros? Sivatagra épült ország. Egyptom arab ország, előnyeivel, hibáival kell elfogadni
Soha nem lesznek környezetvédők, s hogy koszos, el kell fogadni.
2. "Néha túl sok a szél (pl. decemberben)."
AnaMi: Mégis mit várt? A kedvéért az időjárás megváltozik ??
3. "Fiatal lányok egyedül ne nagyon sétálgassanak az utcán.""
AnaMi: Marhaság. Semmi atrocitás nincs, ha nem úgy viselkedik.
4. Ha jó szállodát fog ki az ember, akkor nagyon jó az étkezés, de még így is elkapható a hasmars. Szállodán kívül egyáltalán nem ajánlanám az étkezést,"
AnaMi kommentje:
A hasmenés attól van , hogy a mi gyomrunk érzékenyebb, s a víz nincs agyon klórozva. /én simán megihatom a kinti csap vizet/
Az utcán , kis bódéban vett ennivaló sem rosszabb, vagy okozhat problémát, mint a 5* hoteleké.
5. "Érdemes tájékoztatni az utast, hogy előnyösebb US dollárt vinni, mert az eurót nagyon rosszul váltják. "
AnaMI: Hivatalos pénzváltónál kell váltani. Pl: a $
100 $ 750 Le -egyptomi font-
100 Euro 870- 920 körül van.
De az utazás szervezőnek biztos vannak tippjei, hol érdemes váltani.
6. "és egyébként a gyógyszerek kb. 10 euró árban vannak"
AnaMi pontosít: Hasmenésre, Antinal kapszula, kb.8 Le, ami nincs 300 Ft.
Fájdalom csillapítók, ugyancsak olcsóbbak, mint Magyarországon. A maximált ár kb.500Ft lehet.
Köszönjük AnaMi-nek a pontosításokat.
úti kritikus, 2015. 06. 05. 13:12
Kedves AnaMi!
Először is köszönjük kemény kritikai kommentjét, elvégre ez a honlap eleve kritikákról is szól. A honlapon nem cikkek vannak, hanem vélemények. Szeretnénk megtudni, hogy melyik ,,cikk" infói tévesek, mi benne a badarság.
Azt is tudnia kell, hogy ez a honlap teret ad olyan turisták véleményének, akik természetesen felületesen (akár tévesen) is ismerik azt az országot ahová pl. egy hétre mennek. Nagyon is előfordulhat, hogy valaki beleszeret egy meglátogatott országba, más pedig, éppen ellenkezőleg.
Ez nem egy turista propaganda honlap, s így lehet olvasni negatív véleményeket is. Vitatkozni viszont lehet bármilyen állítással, de a megoldás nem a cenzúrázás.
Az utolsó mondatával egyetértek. Kérünk bizony infót olyanokról, akiknek van némi fogalma az egyiptomi életről, helyi viszonyokról. Tessék nekünk ilyen infókat küldeni, megcáfolva a ,,cikkben" leírtakat. Bár jó lenne tudni melyik ,,cikkről" van szó.
Azt azért kérem értse meg, hogy az utazókat nem csak az érdekli, hogy egy helyben élő miként látja az országot, hanem az is, hogy egy hozzá hasonlóan turistaként odalátogató miként vélekedik. A mi honlapunk azonban nyitott mindkét információs forrásra.
Várjuk az infókat, és főleg, hogy konkrét mondatokkal cáfolják a ,,förmedvény irományban" leírtakat. Amúgy a honlapon a zöld színű szövegeket nem a honlap szerkesztői írták, és ezeket a szövegeket nem azért közöljük, mert a tartalommal feltétlenül egyetértünk. A demokrácia bizony a véleménynyilvánítás szabadságával jár, ha ez mindig tetszik is nekünk, és néha nem.
Az úti kritikus
AnaMi, 2015. 06. 05. 12:53
A kedves cikk író jó néhány infója téves, és úgy ahogy van, badarság. S hogy minden lehető alkalommal "lehúzza" az ország népét, egyenesen vérforraló.Mi, magyarok , akik itt élünk, reálisan látunk, s valóban tanáccsal látjuk el az ide látogatni kívánó honfitársakat, nem pedig pocskondiázzuk a vendéglátókat. Nem ártana magába szállni, és úgy ahogy van törölni ezt a förmedvény irományt. Esetleg olyanoktól infót kérni, akiknek van némi fogalmuk az egyptomi életről, helyi viszonyokról.
Mile Andrea, 2015. 03. 24. 22:12
A Giftun sziget hajótúra felejthetetlen élmény, főleg, ha egy olyan vicces és életvidám hajószemélyzetet (Mariestar) fog ki az ember, amit nekem sikerült. Napsütés, gyönyörű tenger, finom ebéd, csodálatos sziget.
Kihagyhatatlan.
krulyovszki nikoletta, 2013. 07. 02. 20:32
Tavaly szeptemberben voltam a párommal hurghadán. Iberotel aquamarine csodás volt. Semmi gond nem volt. A luxusok luxusa. Ezt a szállodát nehéz überelni, pár nap múlva ismét visszatérünk erre a csodás helyre:-) csak javaslom mindenkinek.