Ez a fotó a T-Centralen metróállomáson készült, ami Stockholm legnagyobb és legforgalmasabb csomópontja. - Aji fotója
Lakosság (2025-ben): 1,7 millió (a vonzáskörzetét is beleszámítva).
Első döbbenet a metró... patyolattiszta. Egyébként is híres a stockholmi metró, hiszen a művészek festővászna lehet egy-egy állomás... Maga a város... jártam már sok helyen, szebbnél szebbeken, de eeez... alig hittem a szememnek, a legszebb hely címet átvette az már tuti.
Szerintem menjetek ide, Barcelona, London, Róma.... köszönőviszonyban sincsenek Stockholmmal, magasan lepipál mindent Európában szerintem. Itt aztán van látnivaló, gyönyörű épületek, az utcák tele ilyen-olyan leülőkkel, pihenőkkel, a sok sziget, hajó, tenger nagyot dob rajta, a sztorik, amiket az idegenvezető elmond a városnézős buszon, miközben óriási hangulatot, bulit csinál a nézelődésből... az emberek szépek, csinosak, kedvesek, nyugodtak... működik a gépezet. A metróban és városi hajókon bankkártyával fizettünk, 1 Sk, azaz 38 Ft volt egy utazás ilyen körülmények között.. (2024)
Ami tetszett:
Tiszta, modern, fiatalos, folyamatosan friss levegő érzése, átlátható, abszolút élhető, nem káoszos város
Kedvesek a helyiek, mindenki tud angolul
Az óváros (Gamla Stan) nagyon hangulatos
A svéd húsgolyó (köttbullar) nagyon finom volt, mindenkinek érdemes megkóstolnia
Norrmalm modern, bevásárlóutcákkal teli negyede
Vasa múzeum / érdemes 4 órát is rászánni / - 7-es villamossal könnyen megközelíthető a központból
Érdemes felmenni a városháza tornyába, szép a kilátás, látni lehet egész Stockholmot
Őrségváltás /nyári időszakban naponta van, 12.15-kor és kb. 30 perces / sok útikönyvben rosszul van az időpont, érdemes érkezéskor a Cityterminalen-nel szemben lévő Tourist Office-ban érdeklődni!
Ami nem tetszett:
Drágaság van! minden magyarországi árakat szorozz meg kettővel…
Sok építkezés volt, főleg a központi pályaudvar és buszvégállomás környékén
Vannak olyan részek, ahol tele van bevándorló munkanélküliekkel, pl. a Királykert (Kungsträdgården), ott csöveznek napközben
Írják a metróról, hogy szinte múzeum, mert kiállítások vannak benne és a falak is festettek, csak éppen ezeket az nem tudja megnézni, aki csak emiatt menne le a metróba, mert a kapuknál nem látszanak még ezek...
(Sz. Ági)
V. F. fotója
"Tetszett:
a sok víz, ami mindent körülvesz
a hosszú nyári nappalok
az emberek pozitív hozzáállása egymáshoz
szinte második anyanyelvként beszélik az angolt
Djurgarden, hosszú séta a "város közepén", mégis a természetben, ahová komppal érdemes érkezni (tömegközlekedési jegy/bérlet érvényes rá)
"fika", vagyis a nap bármely szakában baráti beszélgetés mellett elfogyasztott kávé, esetleg sütemény
még a föld alatt is találsz látnivalót a sok különleges metróállomáson, ami esős időben jól jön
az egyre több vendéglátóhelyen előforduló közösségi asztalok
még a gyalogátkelőhely közelébe sem értél, már megállnak az autók
Nem tetszett:
turistaként inkább csak nyáron érdemes idelátogatni
az előzékenység és udvariasság a gyalogosok között mintha megszűnne, sok a sietős lökdösődő
nagyobb metróállomásoknál gyakran a helyiek is nehezen igazodnak el, hogy a sok kijárat közül melyik, merre vezet - nincs jól kitáblázva
(B. Ági)
,, Iszonyatosan jó a levegő Stockholmban. A tengernyelvek egészen a belváros szívéig is elérnek. Egyszer sem éreztem beníngőzt, pedig elég nagy forgalom van. Mi tetszett? A rengeteg híd, és az, hogy milyen régi (100-200 éves) épületek maradtak meg teljesen jó álllapotban. Elképesztően szép a városháza is. (Freddie)
Stockholm lenyűgöző, különösen a tavasz végétől ősz elejéig. A hosszú, világos nappalok egyszerre varázslatosak és kicsit megterhelőek – reggel tíztől délután háromig tartó sötétségben még turistaként is nehéz lenne jól érezni magam, de szerencsére most épp az ellenkezője igaz. A levegő friss, a város rendezett – de nem az a túlszabályozott, feszes rend, hanem valami természetes, barátságos harmónia. Az utcaképet laza, smink nélküli, hajfestéket nélkülöző idősek színesítik farmerben, mosolygósan. Mellettük ott vannak a világ minden tájáról érkezett emberek – különféle bőrszínnel, alakkal, stílussal –, nem elkülönülten, hanem együtt. Párok andalognak, iskolások viháncolnak, családok sétálnak – vegyesen, nyitottan. A hangulat nyugodt és türelmes: senki sem siet, nem lökdös, nem türelmetlen.
És mindenki, de tényleg mindenki beszél angolul. Is. Ráadásul minden működik: az online vásárolt jegyek, a QR-kódok, a belépők – minden gördülékeny és zökkenőmentes. Hazafelé tartva a reptéri buszunk defektet kapott. A sofőr közölte, hogy húsz perc múlva jön a cserebusz – végül huszonkettő perc lett, és senki sem idegeskedett, mi sem. Egyszerűen biztosak voltunk benne, hogy megoldódik. És ez az, ami igazán irigylésre méltó: az a magától értetődő biztonságérzet, figyelmesség, kultúra és visszafogott elegancia. Egy város, amely tizennégy szigetre épült, tengerrel és erdőkkel körülölelve – milyen más is lehetne?
Megvárjuk, amíg a Wizz Air végre legalább 20%-kal olcsóbban kínálja a jegyeket – ehhez persze szükség van a Wizz Discount Club tagságra, de ha évente többször utazunk velük, akkor ez továbbra is bőven megéri. Figyeljük, mikor a legkedvezőbbek az árak, időzítéssel sokat lehet spórolni. Fontos tudni, hogy a Wizz Air továbbra is a Skavsta repülőtérre közlekedik, ami körülbelül 100 kilométerre van Stockholmtól. A legegyszerűbb megoldás a transzferre most is a Flygbussarna társaság busza – kényelmes és megbízható. A jegyeket érdemes még indulás előtt, online megvásárolni, oda-vissza így nagyjából 30 euróba kerül fejenként. A gép leszállása után általában 20-30 percen belül indul a busz, de nem hagynak ott senkit, nincs kapkodás. Visszafelé a járat rendszerint a repülőgép indulása előtt három órával indul a városból, az utazás pedig normál forgalomban másfél órát vesz igénybe. A jegyet nem szükséges kinyomtatni – elég, ha a telefonunkon megmutatjuk a QR-kódot, amit a sofőr pillanatok alatt leolvas.
Stockholmban több olyan negyed is van, amelyek közel vannak a városközponthoz, ugyanakkor csendes, nyugodt és szép környezetet biztosítanak. Ha ilyen jellegű szállást keresel:
Östermalm: Östermalm Stockholm elegáns negyede, ahol találhatsz nyugodt utcákat, zöld parkokat és stílusos épületeket. Az Östermalmstorg területe különösen kedvelt, és itt megtalálhatod a város legjobb éttermeit és kávézóit.
Djurgården (kiejtés: jürgorden): Ez egy sziget a városközpont közelében, amelyen gyönyörű parkok, múzeumok és szabadidős lehetőségek találhatók. A Djurgården a nyugalom és a zöldövezetek oázisa Stockholmban, miközben könnyen elérhető a belvárostól.
Södermalm: Ez a városrész a vízparthoz közel helyezkedik el, és egyedi atmoszférájú, művészi környezettel büszkélkedik. Sok kávézó, üzlet és művészeti galéria található itt. Södermalm sokkal nyugodtabb, mint a városközpont, de mégis könnyen megközelíthető.
Kungsholmen: Ez a nyugodt negyed a városközponthoz közel található, és gyönyörű a vízpartja. A Riddarfjärden-tó partján található, és több parkkal és zöld területtel is büszkélkedik.
Vasastan: Ez egy békés és történelmi negyed a városközponthoz közel, ahol szép épületek és utcák várják a látogatókat. Vasastanban található a híres Odenplan tér is.
Fontos megjegyezni, hogy Stockholm közlekedése jól szervezett, így a városközpontból könnyen elérheted ezeket a nyugodt környékeket is. A városnak jó tömegközlekedési rendszere van, amely buszokat, metrót és hajókat is magában foglal, így könnyen eljuthatsz a városközpontból a kiválasztott szálláshelyedre.
A reptéri busz menetideje 80 perc, a központi vasútállomás előtt van a végállomása, neten vedd meg a jegyeket mert olcsóbb, a tömegközlekedés csippantos kártyával vagy mobillal működik, érdemes kipróbálni a hajókat is. (2023)
Stockholmban a tömegközlekedésre a jegyek drágák. Ha intenzíven akarjuk a várost felfedezni, akkor érdemes bérletet venni. Van egynapos, 3 napos és hét napos. A 3 napos bérlet 230 svéd korona (kb. 7600 forint). A kalkuláláshoz támpont, hogy egy sima busz- vagy villamosjegy legkevesebb 36 svéd korona, azaz kb. 1200 forint. Ha sok múzeumot is meg akarunk látogatni, akkor érdemes 24, 48 vagy 72 órás érvényességű Stockholm kártyát (Stockholm Card) venni. Ez az adott időkeretben korlátlan utazást és mintegy 80 múzeum ingyenes meglátogatását tesz lehetővé. Egy 3 napos Stockholm-kártya 795 svéd koronába kerül (kb. 26 ezer forint). Amúgy a 69-es busz és a 7-es villamos használata csaknem felér egy városnézéssel.
350kr a 72 órás tömegközlekedési jegy, ez kb. 11ezer Ft. Nagyon jó a lefedettség és gyakoriság is, külvárosi szállásunkról is 20-25 perc alatt az óvárosba be lehetett érni. Városkártyát végül nem vettünk mert nem tudtuk gyerekkel mennyi fér bele, de a Skansen és a Vasa árai 245kr illetve 190kr voltak. A city pass pont dupla ennyi lett volna 3 napra, előzetes terv alapján érdemes mérlegelni hogy megéri-e. (2023)
Aki tömegközlekedik, metrózik, feltétlenül nézze meg az Odenplan állomásnál lévő zongorás lépcsőket. Jó mulatság.
Vidéki túrákhoz érdemes autót bérelni csak. A városban drága ugyan a közlekedés, de a parkolás sem olcsó.
A tömegközlekedés meglehetősen drága. Egy vonaljegy 39 SEK, mely 75 percig használható, a 24 órás napijegy 165 SEK, míg a három napos 330. Erre nem feltétlen van szükség, mert a legtöbb hely gyalog is megközelíthető. Illetve rengeteg közösségi roller van a városban, például a Lime is, amik ugyanannyiért, esetleg olcsóbban remek alternatívát nyújtanak. És még a városnézést is élvezetesebbé teszik. Mi ezt rengetegszer ki is használtuk.
Ha csak egy-egy útra kell jegy, örömhír, hogy nagyon turistabarát a svédek rendszere. A metrókapuknál lévő jegy- és bérlet leolvasó egyben bankterminál is, így elég csak a mobilt vagy a bankkártyát odatartani és már nyílik is a kapu! (2022) forrás
Egy népről, egy társadalomról, sőt egy állam működéséről sokat elárul, hogyan szervezi meg a nagyvárosainak tömegközlekedését. A rendszer felépítése, az árak, a járművezetők hozzáállása és az utasok viselkedése mind-mind árnyalják az összképet. Stockholmban az az érzésed, hogy mindent megtettek azért, hogy az ott lakók és az odalátogatók egyaránt könnyedén és gördülékenyen közlekedhessenek, jegyvásárlási nehézségek és aprópénzes gondok nélkül. Egyetlen feltölthető, kék színű kártyával – amit szinte bárhol, újságosnál, metróállomáson vagy boltban beszerezhetünk – gyorsan és egyszerűen lehet használni a metrókat, buszokat, villamosokat vagy akár a kompokat is. Az eladók mindig segítőkészek, és készséggel elmagyarázzák angolul is, hogyan működik a rendszer.
Egyetlen apró nehézség akadt: nem mindig volt egyértelmű, honnan indul a visszafelé tartó busz, és sokszor nem az út túloldalán volt a megálló. Sajnos még a közlekedési cég weboldala sem adott minden esetben egyértelmű információt. De mindig akadt valamilyen megoldás, és ez az apróság igazán megbocsátható – különösen úgy, hogy a sofőrök kedvesek voltak, és sosem tapasztaltunk feszültséget vagy rendzavarást a járműveken.
Bár személy szerint jobban kedvelem az autós közlekedést, Stockholmban is be kell látnom: egy nagyvárosban gyorsabb, olcsóbb és stresszmentesebb a jól működő tömegközlekedés. Különösen ilyenkor, amikor a nyári hónapokra jellemző útfelújítások miatt a városban – ahogy Európa-szerte sok helyen – hosszú dugók alakulnak ki, és a parkolás sem egyszerű. A biciklizés sem teljesen veszélytelen: nemcsak a forgalom, hanem a hirtelen lezúduló eső is meg tudja nehezíteni a dolgokat. Mi is tettünk egy próbát, de a városi biciklik sajnos nem a legjobb állapotban vannak, ráadásul nehezek is. Azért jót mulattunk egy zöldellő szigeten, a város szívében – de ez már egy másik történet.
,, A Tunnelbana, azaz a helyi metró hosszasan közlekedik a föld felett, azaz van mód látni utcai hétköznapi életet, tájakat, hidakat."
Aji fotója
"Az egyetlen stockholmi villamosvonalon a tömeg az borzalmas, ugyanis ha le akarsz szállni, nem hajlandóak megmozdulni. Ha leütöd, lerúgod őket, vagy akármilyen más fizikai erőszakot követsz el ellenük a leszállás közben, azt teljes nyugalommal veszik, hisz le akarsz szállni és ebbe ez teljesen belefér. Na de hogy arrébb mozduljanak, azt már nem, nem, soha! (ez a filozófia különösen akkor jó, ha pont az ajtóban állnak azok az emberek akik nem akarnak leszállni, és a villamos maga amúgy tök üres)"
Metró
A város legújabb, kék metróvonala három szinttel a földfelszín alatt, a sziklába vájva fut, és már önmagában is lenyűgöző látványt nyújt. Az állomások szürke sziklafalait neves művészek varázsolták át színes, gondolatébresztő alkotásokkal: freskókkal, mozaikokkal, szobrokkal, feliratokkal, makettekkel. Ez nem egyszerű közlekedés, hanem egyfajta föld alatti művészeti túra – vizuális élmény, amelyben minden részletnek van jelentése, mondanivalója, szíve-lelke. Szinte minden megálló tartogat valami különlegeset, de különösen érdemes megnézni a Kungsträdgården, T-Centralen, Tensta, Solna Centrum és Rådhuset állomásokat. A város többi metróvonalán is találni hasonlóan izgalmas állomásokat, így ha időnk engedi, érdemes barangolni az egész hálózaton.
+ 5 praktikus tanács:
– Melegen öltözzünk, főleg a kék vonalon, mert odalent kifejezetten hűvös van, még nyáron is.
– A fotózás megengedett, de ne használjunk vakut, különösen, ha mások közelében vagyunk.
– A látványosabb állomások közül több kevésbé forgalmas, így érdemes nem csúcsidőben látogatni őket.
– Ha van SL kártyánk, korlátlanul utazhatunk velük – nem kell külön jegyet váltani a „művészeti túrához”.
– A helyi turisztikai irodákban vagy online térképeken elérhetők a leglátványosabb állomások listái, képekkel együtt – érdemes előre kiválasztani, mit szeretnénk látni.
Feltétlenül ki kell próbálni a svédeknél tunnbrödsrulle nevet viselő török döneres szendvicsbatyut: van benne egy vagy két virsliféleség, mustár, ketchup, krumplipürével dúsítva, vékony kenyérlepénybe bepakolva. Jöhetnek hozzá még uborkaszeletkék és ilyen-olyan ízadalékok. Mindez utcai bódékban kapható, egyszerű és gyors kajáláshoz pont jó lehet. Próbáljuk ki a kanelbulle-t ezek fahéjas sütitekercsek. Kb. 10 svéd koronáért kapunk ilyen édességet, frissen a kioszkok sütőjéből. Kávézókban is kapható.
Készülj fel arra, hogy egy éttermi vacsorához vagy a tömegközlekedés használatához mélyebben a pénztárcádba kell nyúlnod, mint otthon. Azonban van költségkímélőbb megoldás is: választhatsz főként gyorséttermeket, vagy kereshetsz olyan svéd éttermeket, amelyek ebédidőben lunch menüt (vagy dagens lunch) kínálnak vacsora helyett. Az utóbbi esetében egy meghatározott összeget (általában 99-150 SEK, azaz kb. 3 400 - 5 100 HUF) kell kifizetni, és háromféle menü közül lehet választani (általában főétel+saláta vagy előétel vagy desszert), vagy svédasztalos formában annyi ételt pakolhatsz a tányérodra, amennyit csak elbír az illem és a két kezed.
s. cs. fotója
Korábbi látogatásaink során nem tűnt fel, hogy Svédország ennyire költséges lenne, de most egy kicsit megdöbbentünk, hiszen még a német árakhoz viszonyítva is drágának tűnik a város. A jobb éttermekben könnyedén elkölthetünk fejenként egy háromfogásos vacsorára 500 koronát (kb. 17 ezer forintot), de azért nem kell lemondani Stockholmról annak sem, aki nem szeretne ennyit költeni a gasztronómiára, mert találni lehet jó és megfizethető éttermeket, pizzázókat, dőnereseket, és az élelmiszerboltok is sokféle terméket kínálnak, még téliszalámit is.
A búcsúvacsoránkat a Hangversenypalota szomszédságában, egy többemeletes, modern gasztroközpontban költöttük el. Az egész épület kizárólag az evésről szól: éttermek, bárok, street food pultok és hangulatos pubok sorakoznak egymás felett, jó érzékkel kialakított térben. Praktikus megoldás – nincs szükség arra, hogy étteremről étteremre kóvályogjunk az utcákon, minden egy helyen van. A klasszikus svéd húsgolyók mellett mindenképp érdemes megkóstolni a „Pytt i panna” nevű fogást – apróra vágott burgonya, hús és hagyma, amiből nálunk is könnyedén lehetne kedvenc. A jávorszarvashúst ugyan nem találtuk, de a Pyttipanna annyira finom volt, hogy komolyan fontolgatom az otthoni változat elkészítését. A kínálat egyébként azóta még változatosabb lett, a hagyományos ízek mellett már sok kreatív, modern skandináv street food is megjelent – így akár egy vacsora alatt többféle kulináris élmény is belefér.
A Reload Superfood Bar igazi meglepetés volt – friss, ízekkel teli, könnyű ételek, amik után nemcsak jóllakva, hanem energikusan álltunk fel az asztaltól. Svédországban amúgy sem könnyű mellényúlni gasztronómiai téren, de ha valaki friss, egészségtudatos fogásokra vágyik, ezt a helyet különösen érdemes felkeresni. Letisztult dizájn, barátságos kiszolgálás és gyors tempó – pont, ahogy egy ilyen helynek működnie kell.Egy másik tipp: a Meatballs – For the People továbbra is remek választás, ha klasszikus svéd húsgolyóra vágyunk, de kicsit magasabb színvonalon. A választék bővült, már nemcsak a hagyományos verziót kínálják, hanem vadhúsból és vegetáriánus alapanyagokból készült változatokat is – mindezt stílusosan, mégsem túljátszva.
A Gamla Stan közepén található Aifur Viking Restaurant egy középkori hangulatú skandináv vendéglő, ahol a vacsora nem csupán étkezés, hanem igazi időutazás. A hely berendezése, a fáklyafényes világítás, a nehéz faasztalok és a korhű tárgyak mind a viking korszak hangulatát idézik. Amint belépünk, dobpergés és taps fogad – minden új vendéget név szerint üdvözölnek, amitől már a kezdetektől különlegesnek érezzük magunkat. A felszolgálók autentikus jelmezekben, játékos középkori szerepben szolgálnak fel, miközben a háttérben élő népzene szól. A fogásokat rusztikus tálakon kínálják, a mézbort pedig nehéz, régies kupákból kortyolhatjuk – mindez a lehető legszórakoztatóbb módon tálalva.Mi szerencsésen a galéria „királyi emelvényére” kaptunk helyet, ahonnan kissé fennkölten figyelhettük a lenti „vásári forgatagot”.
Az árak nem épp barátságosak – egy főétel mostanra 310–350 korona körül mozog (kb. 10 800–12 000 HUF), a házi mézbor pedig továbbra is igazi ritkaság, nemcsak ízben, hanem árban is. Mégis: ha az ember már Stockholmban jár, ez az élmény bőven megéri – egyszerre látványos, szórakoztató és felejthetetlen.
Vásárlás Stockholmban turista szempontjából
Stockholm (és gyakorlatilag egész Svédország) szinte teljesen készpénzmentes társadalommá vált. Nem csupán nem érdemes, hanem teljesen felesleges is készpénzt váltani utazás előtt az otthoni országodban.
Fizetési módok
Svédország az egyik legfejlettebb ország a készpénzmentes fizetések terén
Szinte minden helyen elfogadják a bankkártyákat, még a legkisebb boltokban, piacokon és taxikban is
Sok helyen már csak kártyás fizetést fogadnak el, a készpénzt visszautasíthatják
Revolut mint tökéletes megoldás
A Revolut kiváló választás Stockholm-i látogatáshoz:
Kedvező átváltási árfolyamok
Nincs vagy minimális a tranzakciós díj
Azonnal látod az elköltött összeget mobilalkalmazásban
Könnyen feltölthető és kezelhető
Hasznos tippek
Érdemes több kártyát (Visa/Mastercard) vinni magaddal biztonsági tartalékként
Néhány helyen (például nyilvános mosdók) csak mobilfizetés működik
Az Apple Pay és Google Pay is széles körben elfogadott
Érdemes a Revolut (vagy banki) alkalmazást előre telepíteni, hogy követhesd a költéseidet
Összességében, Stockholm meglátogatásakor nyugodtan hagyatkozhatsz a bankkártyás fizetésre, és nem kell aggódnod a készpénzváltás miatt, ami költséges és teljesen szükségtelen lenne.
Faló múzeum - Cs. Gy. fotója
Stockholm viszonylag jó közbiztonságú város. Még a más nagyvárosokban zaklatós jelleget is öltő koldulás is visszafogottab jelenségnek tűnik. A turisták által sűrűbben frekventált helyeken, mint pl. a főpályaudvar környékén, azért óvatosnak kell lenni az ügyes tolvajok miatt (zsebmetszés, táskák, hátizsákok megcsapolása stb.). Késő éjszaka tanácsos kerülni az elhagyatottabb utcarészeket. Előfordul bizony, hogy megerőszakolnak nőket, akár közterületeken is.
Lovasrendőrök - g.e. fotója
A stockholmi szórakozóhelyek továbbra sem tartoznak az olcsó kategóriába. A belépőjegyek ára 2025-ben jellemzően 160–270 SEK között mozog (nagyjából 5 500–9 300 HUF), bár néhány helyen ennek egy részét lefogyaszthatjuk italra vagy ételre. A sör továbbra is alapvető italnak számít, és fontos megkülönböztetni a gyengébb (alkoholmenteshez közelítő) és az erősebb változatokat – utóbbiak népszerűbbek, de drágábbak is. Az árak 30 SEK-nél indulnak (kb. 1 050 HUF), egy korsó sör általában inkább 35–50 SEK-be kerül (kb. 1 200–1 750 HUF). A koktélok ára pedig gyakran eléri a 130–150 SEK-et is (4 600–5 300 HUF), így érdemes előre tájékozódni a helyi árakról – vagy időzíteni a látogatást a happy hour környékére.
Stockholm látnivalóiról bőven itt írunk: https://utikritika.hu/svedorszag/stockholm/latnivalok
Mivel csak egy napunk volt felfedezni Stockholmot, biciklit béreltünk – hiszen egy várost kerékpárral bejárni mindig különleges élmény. Nem követtünk térképet, inkább találomra jártuk be a várost, felfedezve annak szépségeit. És milyen város! Gyönyörű épületek, hajók, szigetek, tisztaság, nyugalom, kevés turista és biztonság – minden adott volt, hogy Stockholm az egyik legszebb hely legyen, ahol valaha jártam. Elsőként a Djurgården szigetet fedeztük fel, ahol olyan nevezetességek találhatók, mint a híres Vasa Múzeum – egy 1628-ban elsüllyedt hajó köré épített látványosság –, a vidámpark, az állatkert és a Nordiska Múzeum.Ezután a belváros felé vettük az irányt. Bár nem vagyok hozzászokva a nagy forgalomban való biciklizéshez, igyekeztünk alkalmazkodni, bár néha nem épp szabályosan közlekedtünk, amit néhány helyi, főleg idős hölgy, nem hagyott szó nélkül. Az út során, ha láttunk néhány csinos lányt, megcsöngettük őket – csak hogy kifejezzük csodálatunkat. Az időjárás gyönyörű volt, a nap sütött, és a parkban pihenve orgonabokrok között ettünk – az illatuk nagymamám házára és az anyák napjára emlékeztetett, eszembe juttatva az „Orgona ága” kezdetű verset.
A nap végén az óvárost, Gamla Stant fedeztük fel, ahol a városháza, a királyi palota, a Riddarholm katedrális és a macskaköves utcákkal szegélyezett Stortorget – Svédország legrégebbi tere – található. A történelmi hangulat és az utcák hangulata miatt Stockholmot bátran nevezném „Észak Velencéjének.” Innen felmentünk egy meredek sziklaoldalra, ahonnan lélegzetelállító kilátás nyílt az egész városra és a nagy Észak-Európai turistahajók kikötőjére, ahol a BIRKA Paradise hajót is megpillantottuk. Ezután a Skeppsholmen és Kastelholmen szigetekre mentünk, ahol a Modern Művészetek Múzeuma és két gyönyörű kastély található. Bár lenyűgöző volt a város, kissé meglepett, hogy sok helyen alig voltak angol nyelvű táblák, és a turista térkép sem volt könnyen érthető. A napot utcai árusoknál elköltött vacsorával, egy kis vásárlással, és végül egy nosztalgikus sörrel zártuk a hajónk teraszán.
A svéd nők. Ennek külön bekezdést kellett szentelni, mert ilyen sok gyönyörű nőt egy helyen még életemben nem láttam. Természetesen a magyar lányok mindig az elsők a szívemben, de a svédek biztosan a második helyre kerültek. Gyönyörű szőke copfjaik, csinos alakjuk, ragyogó fehér fogaik és az a játékos, huncut tekintetük egyszerűen ellenállhatatlanná teszi őket. Bár nincs konkrét ideálom, ez az a típus, aminek képtelen vagyok ellenállni. Egy pillantásuk is elég volt, hogy minden magabiztosságom elszálljon, és szinte megszólalni is alig mertem. A nap élményei mellett ők is mély nyomot hagytak bennem.
Stockholm tizennégy kisebb-nagyobb szigetre épült ott, ahol a Mälaren-tó és a Balti-tenger találkozik. Az édes és a sós víz eltérő árnyalatai lenyűgöző látványt nyújtanak, különösen napsütéses időben. A szigeteket és öblöket több mint ötven híd kapcsolja össze, és a város bővelkedik parkokban és zöld területekben. A belváros pezsgő élettel teli: az emberek sportolnak, piknikeznek, hajókáznak, kajakoznak. A közlekedés jól szervezett, a villamoshálózat és alagutak révén dugók alig vannak, a levegő tiszta és friss. Stockholm látnivalókban is bővelkedik, hiszen a várost nem érintették a világháborúk pusztításai, így történelmi épületei épen maradtak. A városrészek között barangolva az óváros macskaköves sikátoraitól a gondosan karbantartott zöld szigetekig mindenki találhat valami különlegeset. A közel száz múzeum között olyan ikonikus helyek vannak, mint a Vasa Múzeum – amely Európa egyik leglátogatottabb múzeuma – és az ABBA Múzeum.Stockholm azon városok közé tartozik, amelyeket gyakran emlegetnek a világ legélhetőbb városainak listáján. Bár nem minden tökéletes – például előfordulhat eldobott szemét itt-ott, még a Parlament közelében is –, a város általános tisztasága és rendezettsége kiemelkedő.
A város szíve a Gamla Stan, az Óváros, amely a XIII. században alakult ki, és Stockholm történelmének bölcsője. Hangulatos macskaköves utcácskák, szűk sikátorok és árkádos átjárók hálózzák be ezt a területet, amely manapság éttermekkel, bárokkal és boltokkal várja a turistákat. Itt található a királyi palota is, amely impozáns látványt nyújt. A Gamla Stan szigetéről minden irányba gyönyörű kilátás nyílik a környező szigetekre és öblökre. A svédek különösen értékelik a napsütéses órákat, hiszen a téli hónapokban a nappalok rövidek, így minden fényes percet igyekeznek kihasználni.
Lehet, hogy nem is annyira maguk a konkrét nevezetességek ragadtak meg Stockholmban, hanem inkább az egész település hangulata. Az emberek mindenhol nagyon barátságosak voltak, de valahogy természetes módon kedvesek, nem ez a kényszeredett csevegés. Minden tiszta, rendezett és karbantartott volt, kellemes, nyugodt légkör lengte be az egészet. Még a zsúfoltabb metróállomásokon sem éreztem azt a feszültséggel teli sietséget, mint például sok helyen Londonban.
Az ételektől el voltam ámulva, minden annyira friss, egészséges, jó minőségű volt. Valahogy az egész légkör is ilyen volt, annak ellenére, hogy jártam már látványosabb városokban is.
Mi az a „Nollåtta”? Így becézik a stockholmiakat – a név onnan ered, hogy a város előhívószáma 08, amit svédül noll és åtta-ként ejtenek. A skandináv életmód itt is erősen érezhető: a városi lét egyáltalán nem jelenti a mozgás hiányát. A hétvégéken parkokat és sétányokat futócipős, sportos svédek lepik el – van, aki kocog, más sétál vagy nordic walkingozik, de mindenki mozog valamit. A kerékpározás is kifejezetten népszerű, nemcsak a jó levegő és az egészség miatt, hanem anyagilag is megéri: sokan így spórolnak meg komoly összegeket az SL-kártyán (az SL a stockholmi tömegközlekedési vállalat).
,, A belváros éttermeinek a teraszai zsúfolva vannak vendégekkel. A helyiek imádnak a szabadban, az utcai forgatagra nyíló, kiülős helyeken vacsorázni, vagy csak kávézgatni. Még akkor is, ha egyébként nincs annyira jó idő."
Gamla Stan (óváros) - Stortorget - utcai zenészek - g.e. fotója
Jetta fotója
Ata fotója
m. f. fotója
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Még nem érkezett hozzászólás.