ÚTIKRITIKA.HU / Alghero






hirdetes

útikritikák


Alghero

Alghero

Alghero-ról bevezető|Tetszett&Nem tetszett|Vélemények| Odajutás| Szállás|Helyi közlekedés| Étkezés| Vásárlás| Szórakozás| Egyéb hasznos információk| Strandok| Látnivalók| Programlehetőségek| Olvasmányos linkek| Fotóegyveleg

.

                                                                                    Kriszta fotója

A Wizzair 2023. szeptember 29-ig hetente kétszer (hétfőn és pénteken) repül a szardíniai Alghero-ba. A repülési idő 2 óra.

Odaút 18:20 - 20:30 visszaút: 21:05 - 23:05 (A hazautazásnál kalkulálni kell azzal, hogy dél körül el kell hagyni a szállást és legalább este hétig valahol - lehetőleg kényelmesen és kellemesen - várakozni kényszerülünk a repülőtérre való kijutás előtt. Ideális esetben a szálláshely valamilyen mértékű rugalmasságára, segítségére, a late check-out lehetőségére lehet számítani.)


Alghero-ról bevezető

(kiejtés: álgéro)

Szardínia északnyugati részén fekszik ez a 54 ezres lakosságú város. Alghero óvárosa roppant hangulatos, főleg esténként.

Erre a városra turistaként egy nap is elég lehet. Strandoló turistaként persze bármennyi idő eltölthető itt. De még jobb bázisként használni az egynapos buszos (vagy hajós) kirándulásokhoz.

Alghero az egyetlen olasz város, ahol vannak katalánul beszélni tudó helyiek, igaz kevesen.

Algheróban azért beszélnek (azaz inkább beszéltek) katalánul az emberek, mert az aragóniaiak, nem bízva a város lakóiban (szárdok és genovaiak), 1354-ben úgy döntöttek, hogy mindenkit kiutasítanak, és újra benépesítik Alghero genovai kastélyát az aragóniai királyságból érkező alattvalókkal. Alghero óvárosában az idősebbek még mindig katalánul beszélnek, míg a környező falvakban szárd nyelven. Az algherói katalán amúgy nagyon különbözik a Katalóniában beszélt katalántól, mivel számos archaizmus van jelen, valamint a szárd és az olasz nyelvnek erős befolyása van mind a szókincsre, mind az akcentusra.

Tetszett&Nem tetszett

Tetszett

1. Sétálni a városfal tetején s közben naplementét csodálni

2. A tarka színű kis házak

3. Az Osteria Barcellonetta nevű kis vendéglőben a szárd specialitás, a culurgione megkóstolása

4. Nem olyan sznob hely, mint Olbia

5. A La Pelosa nevű strand Stintino közelében

6 A templomok közül egyértelűen a Chiesa di San Francesco tetszett a legjobban

Kriszta fotója

Nem tetszett

1. Nem vagyok elvakult környezetvédő, de azért bökte a csőrömet, hogy a helyi korallvilágot rombolják azok, akik a városban vörös korall ékszereket készítenek és/vagy árulnak.

2. A Mugoni nevű strand szép és jó lenne, ha a fövenyt gondoznák, és nem lenne a tengerben medúza. Amúgy a város strandjai nem jók.

3. Alghero túlságosan turistás és - szerintem - nem annyira hitelesen helyi, mint Cagliari

4. Pisiszag van sokszor

Vélemények


Alghero óvárosának értéken kezelése nagyon nagy mértékben attól függ, hogy a turista ott éjszakázik-e vagy nem, mert az ottani esti séta nagyon ráerősít Alghero megkedvelésére! (aji, 2023)


,, Egy falat Spanyolország. Az 50 ezres kisváros 15-20%-a állítólag még mindig katalán, mindenesetre az egész jelleg, az érzet, ahogy sétálsz a városfalak között kiemel pár órára Olaszországból. Az óvárost övező ezer éves falak egy jellegzetes katalán városkát ölelnek. Az egyik leglátogatottabb városa Szardíniának, de ennek a városban bolyongva nem sok nyomát látjuk. Menjünk fel a tekergős Sulis-toronyba és vessünk egy pillantást Katalóniára:) (2017)" forrás


Hosszú strandja van, gyönyörű az óváros, ott is és a parti sétányon is van sok étterem/bár, este nagy a nyüzsgés. Kirándulni/programozni is tudtok a közelben. (Neptun-barlang, hajókirándulás és sznorkelezés, borkóstoló, vitorlázás) (2022)


Alghero városi strandja elég gyér, azt nem ajánlom. A Maria Pia beach szép, viszont kint van a város szélén. Sétálgatni jókat lehet, van szép parti sétány. Beach bus jár a környező strandokra, és Stintinoba is el lehet jutni tömegközlekedéssel, de mi kocsit béreltünk inkább. Vezetni egyáltalán nem gázos." (2022)


Alghero  hatalmas csalódás volt elsőre. Mi kb 2-3 utcányira laktunk az óvárostól, de ott már nagyon lepusztult volt a város. Mocskosak, szemetesek az utcák, a házak sok helyen romosak, rossz állapotban.

A városi strand zsúfolt volt és büdös, a várostól kb. 2 km-ert sétáltunk ki a Maria Pia strand egy olyan részéhez, ami már jobban nézett ki.

Első ledöbbenésünkre nagyon kevés kiépített szervízes strand volt, mindenki a saját plédjével, napernyőjével un. ” vadkempingezett”, sehol semmi természetes árnyék, csak a forró homok és a 40 fok. A férjem totál kivolt, a harmadik kis „strandon” sikerült két ágyat bérelnem napernyővel, ugyanis ezek nagyon tele voltak. (később kiderült, hogy a hétvége miatt volt ez, hétköznap már nem tapasztaltuk ezt a tömeget) (2022)


, Szardínia/Alghero nekünk nem az volt amire számítottunk. Mindaz megvan benne, amiket a fotókon látni, és igaz is, de van egy másik oldala is amire fel kell készülni.

Ha nincs autód, napernyőd, tengerparti szállásod vagy olyan családod, aki szívesen fekszik a forró homokban vagy köveken déli időszakban, akkor bizony nehézségekbe lehet ütközni. Vagy vinni/venni kell ott napernyőt, ágyat, hűtőtáskát, mittudoménmit, és vadkempingezni, mint a többiek, de ezeket el is kell juttatni a strandra, és ha nincs autód, viszont vannak gyerekeid, és nem a strandon laksz akkor ez bizony nehézkes. Vagy- mint ahogy a párom megfogalmazta: „Sok pénzbe kerül, hogy árnyékban legyünk”. Mi ágyat-napernyőt béreltünk és ebédidőben beültünk egy étterembe ebédelni, és így tudtunk nem folyamatosan leégni. (2022)


Alghero belvárosa csodaszép, de 1 hetet eltölteni ott, az, szerintem elpazarolt idő.


Alghero elragadó városka, gyönyörű történelmi belvárossal, macskaköves utcákkal, rengeteg étteremmel, fagyizóval. Minden este bementünk (sétálva vagy – ha véletlenül jött – busszal ), nem tudtuk megunni. Csodálatos volt a várost körülölelő városfal mentén sétálgatva a naplementében gyönyörködni, egy padon ülve az életigenlő olaszok zsibongását hallgatni, és végigsétálni a tengerparti pálmafasétányon. Kirándulni sehol nem voltunk, egyértelműen a lazulásé volt a főszerep, igaz, azért 20 ezer lépés majd’ mindennap megvolt, mivel többnyire gyalog mentünk be a városba. (2023)

Kriszta fotója

Odajutás

A Wizzair Alghero repülőterére közlekedik. Ez a repülőtér a várostól északnyugati irányban, kb. 8-9 kilométerre fekszik.

A repülőtérről a városba közlekedő busz reggeli 6-tól este 11-ig közlekedik. A csomagfelvételel szembeni falon található a buszjegy automata. Az A.L.F.A. társaság buszát kell keresni az épület egyik végében (jobbrta fordulva) lévő megállónál. A jegyet a buszon érvényesíteni kell (pecsét).

25-30 perces a buszozás. A végállomás a via Catalogna-n van, az óvárosban, a városi parknál.

,, A buszra a jegyet a terminálban lévő automatából érvényes megvenni, 1 euróba kerül, míg a sofőrnél váltva 1,50 euróba kerül, a menetidő kb. 30 perc.
A menetrend nem túl bonyolult, minden egész órában indul a busz a reptérről és minden félkor Alghero Porta Terrá-tól.
Az automatát sikeresen megtaláltuk, ám az előttünk álló, sikeresen elrontotta, teljesen lefagyott a rendszer, semmire sem reagált. Úgy véltük, hogy ebből akkor itt már nem lesz jegy, át is vonultunk a kis sorral együtt a megállóba, hogy akkor majd a buszon megszerezzük az utazásra feljogosító kis céduláinkat.

A nyári melegben kint álldogálunk, mire megjelent egy ember jeggyel a kezében! Kis értetlenkedés lett úrrá a buszra várók körében, hogy vajon ez hogy lehetséges, míg a jeggyel érkező azon értetlenkedett, hogy nekünk, hogyhogy nincs? Gyorsan vissza az automatához, és valóban már működött. Időközben a busz is befutott, így már nem kellett sokat várnunk és roboghattunk is a város felé. (2014)" forrás

Szállásválasztás

A szállodák, panziók elszórtan találhatók a városban. Az óvárosban csak egy-két hotel van, a többi bed&breakfast, panzió és kiadó lakások, apartmanok. A szállodák többsége a tengerparton van, közel a strandokhoz.

Ajánlott szállások:

3 csillagos: Hotel Agriturismo Vessus (csak felnőtteknek), Appartment Residence Eucalipti , Hotel Riviera ,

4 csillagos: Hotel Rina , Hotel Catalunya , Hotel Alma di Alghero , Hotel Sa Cheya

"A Hotel Catalunyában laktunk. Csak ajánlani tudom. Komolyan. Jó az elhelyezkedése, közel mindenhez, remek kilátással a kikötőre és a városra. A vicces az, hogy a feláras, panorámás szobák kisebbek a városra nézőknél. De, ha olyan jutott, semmi gond, a reggeli a kilencediken van, full panorámás étterembe.  Az egyetlen probléma a parkolás, amit két utcányira egy parkolóházban oldottak meg és külön díjat kérnek érte. Ár-érték arányban, szezonon kívül -októberben- nagyon jól jártunk ezzel a hotellel. (Kr, 2023)"

5 csillagos: Villa Las Tronas

-------------------------

Nem ajánlott: Camping Village Laguna Blu , Hotel Soleado ,

Helyi közlekedés

A városban kiterjedt buszhálózat működik. A turisták által tipikusan hazsnált járatok a központból a tengerparti hotelek térségeihez (Petraia, Fertilia) közlekednek. Menetjegyet a trafikokban/újságosoknál vehetünk.

Algheroban van kerékpárkölcsönzés: pl. Alghero Rent-a-bike vagy a Sradinia Cycling.

Hatalmas távolságok nincsenek, azaz gyalogolni is lehet- Pl. az óvárosból 45 perc gyalogtávolságra van a Maria Pia nevű strand. Ha a vi Lido-n van a szállodánk, akkor oda kb. 25 perc alatt jutunk el gyalog az óvárosból.

Ha nem opció az autóbérlés, akkor busszal lehet a környéken közlekedni. Érdemes letölteni a dropticket nevű alkalmazást. Azonbelül ki kell választani Algherót. Lehet kártyával venni. Fontos, hogy tudni kell a végállomás nevét, mert csak úgy enged jegyet venni. Ha megvettük a jegyet kártyával, akkor Qr kódot ad az applikáció amit akkor kell érvényesíteni, amint felszállunk a buszra. A városban lehet venni buszjegyet, de én ezt az appot használtam.
Jegyárak:
Alghero - Bosa, 3.50 euró/út/fő
Alghero - Capo Caccia, 2.50 euró/út/fő

(2022)

Parkolás

Zárt (fizetős)  parkolóterületként a Parcheggio Piazzale della Pace-t javasoljuk. Mint a nevében is benne van, ez a Piazzale della Pace-n (téren található.

Étkezés

2023. szeptember: Két főnek háromfogásos vacsora egy közepes kategóriájú étteremben: kb. 65 euró.

Olcsó vendéglőben egy főétel k.b 15 euró.

Rosticceriában, kebabosnál két főre 18-20 euró.

Ha igazán helyi specialitást akarunk enni, akkor olyan vendéglőt válasszunk, amelyik a culurgione nevű szárd ételre fókuszál. Érdekes alakzatú főtt tészta, aminek többféle tölteléke lehet. Az egyik ilyen töltelék a mentás krumpli. A tésztára paradicsomos vagy valamilyen egyéb szószt raknak, s a legtetejére helyi sajt kerül.

                                                                                     Polip

Ha a szállásunkhoz nem jár reggeli, akkor érdemes olasz módra betéri egy bárba és inni egy kávét és harapni valami kis édessüteményt, fánkot. Ez a könnyed reggeli 3-4 euróba kerül, ha a bárnál esszük meg, kicsivel több ha asztalhoz ülünk.

Algheroban kitűnő vendéglők közül választhatunk. Készüljünk fel arra, hogy sok étterem zárva tart a szieszta idejére, dél és 4 óra között. (Júliusban és augusztusban ilyenkor van a legnagyobb hőség.) Készüljünk fel arra, hogy ebédeléshez nem találunk sok helyet nyitva. A vacsorázás is problémás, amennyiben kora este akarunk enni. A helyiek nem vacsoráznak kilenc óra előtt. Szerncsére több étterem hamarabb nyit ki a külföldi turisták kedvéért.

Ahogy Olaszországban jellemző, az éttermekben a végszámla itt is mindig 2 euróval több, mert felszámolják a copertát (teríték). Ami 1-3 eur/fő lehet. Emiatt nem szoktak borravalót adni olaszok.

Javasolt vendéglők vacsorára: The Kings restaurant, Paco, La Saletta (igazi szárd konyha)

Nemzeti, helyi szárd édességnek a turrónt tartják. Ízre pont olyan, mint a katalán, mézes, cukros, brrrr.

Éttermek:

Trattoria Cavour: cukik kis olasz hely, finom ételeket szolgálnak fel
Lu Furat: kis pizzázó főleg, egynek elment, de ettünk már jobb pizzát is
Al Refettorio: kedvenc helyünk volt, 2x visszamentünk, nagyon jófejek, isteni finom a kaja 🙂
Osteria Barcellonetta Alghero: a kaja nagyon jó volt, viszont kiszolgálásban sajnos nem voltak a toppon
Al Tuguri (5*): Michelin ajánlásos étterem, érdemes előre foglalni, vacsora időben 19:30-tól 22:00-ig vannak nyitva. Korrekt áron vannak az ételek, nyilván kisebb adagokat adnak. Aki szereti az ínyencségeket, annak melegen ajánlom a helyet!! 🙂


Az éttermekben nagyon finom ételekkel találkoztunk, lehet érezni, hogy minőségi alapanyagokból főznek, minden nagyon ízletes volt. Jó szívvel ajánlom a Bar Milese-t, fantasztikus focaccia-t lehet ott vacsorázni, tulajdonképpen fillérekért, ugyanis lehet választani, hogy asztali kiszolgálást kér az ember, vagy saját maga rendeli meg a pultnál és viszi az asztalhoz az ételt/italt. Ez esetben 3,50 euró egy gazdagon megrakott focaccia, kiszolgálás esetén ehhez 30% felár jön. Nekünk ez a hely lett a kedvencünk, és nem az ár, hanem a rendkívül finom ízek miatt.

A fagylaltól személy szerint nem voltam elájulva, igaz, nem vagyok egy nagy ínyenc, de nem éreztem semmi különbséget az otthoni és az itteni fagyik között.

A koktélokat nagyon tágan értelmezik, három helyen is ittunk Sex On The Beach koktélt, de köszönőviszonyban sem voltak az igazi recepttel, és egymással sem. Volt, amelyikbe banánkarikákat tettek, a másik egy feketeribizli szörp volt, némi alkohollal és jéggel, a harmadik helyen valami kékes-zöld lötyi volt, egy narancskarikával, a végén már csak nevettünk az egészen, és nem azért mert fejünkbe szállt az alkohol. A hely, amit egyáltalán nem ajánlunk, az a Magic Beach Bar, a tengerparti sétány mentén, ugyan árakban verhetetlen, de sajnos koszban és igénytelen kiszolgálásban is.

A kosz a pulton belül volt szembetűnő, a mélyhűtőben minden össze-vissza bedobálva, a csaptelep tiszta rozsda, a kiszolgáló csajok az útszélén is megállnák a helyüket, a cigicsikkekről a vizet a szemünk láttára öntötték bele abba a mosogatóba, ahol egyébként a mosogatásra váró poharak voltak, szóval, igénytelen volt mindenestől. És itt volt az első hely, ahol nem akarták a kártyát elfogadni, máshol ezzel semmi gond nem volt.
Street food gyakorlatilag nem létezik, 2 helyet láttuk, ahol piadina-t és pizzát árultak szeletekben, mindkét helyen hosszú sor kanyargott. (2023)

Vásárlás

Ha önellátásra rendezkedünk be, vagy az ebédre valamit saját magunknak akarunk előkészíteni, akkor praktikus az óvároson kívül, a via Cagliari-n lévő zöldség- és gyümölcs piacot keresni. Arrafelé van húsbolt és halpiac is.

Algheroban van több nagyobb szupermarket is, pl a Conad, Cria és a Sisa/Delta. A városi kert közelében van egy nagy szupermarket, az Eurspin, ami olyasmi, mint az Aldi, vagy a Lidl.

Nyáron a boltok addig vannak nyitva, amig van kereslet.

N. L. fotója

A THC nem legális a szigeten, CBD termékeket árulnak - Kriszta fotója

Komolyan veszik a siestat itt is. Délután 1 és 4 között sok kis bolt bezár. A helyiek visszamennek a lakásba pihenni.

Itt nincsenek éjjel-nappali boltok, hanem nyitott üzlethelyiségek ital és ételautomatákkal, amik 24 órában nyitva vannak városszerte.

Szórakozás

Nem bulizás, de szórakoztató program csatlakozni a heliyekhez az esti (vacsora előtti vagy/és utáni) korzózásra (olaszul: passegiata). nyáron az óváros utcáin mindenféle szórakoztó programokkal találkozhatunk. Érdemes előre körül nézni, a helyi felvonulások, szabadtéri népünnepélyek nagyon jó bulik szoktak lenni.

A városban van több élő zenés bár.

Sok bárban előre kell fizetni és utána fogyasztani.

Közbiztonság

Régebben ez kellett - Kriszta fotója

Kriszta fotója

Egyéb hasznos információk

1. A városi park jobboldali végén, a Porta terra közelében van egy turista információs iroda. Ott kaphatunk térképet és különböző hasznosítható brosúrát.

2. Alghero városának van turista információs irodája.

Cím: Via Roma, 35, 07041 Alghero SS
Nyitvatartás: Hétfőtől péntekig: 9:00-13:00 és 15:00-18:00, szombaton: 9:00-13:00, vasárnap: zárva.

Fontos megjegyezni, hogy az időszakos változások előfordulhatnak, így érdemes előzetesen ellenőrizni az iroda nyitvatartását.

                                  Az utca népe mellesleg tájékozódhat a lakó fehérneműjére vonatkozó méretekről.

3.

Vegyél palackozott vizet (pl Querchetta 21cent 2L - Eurospin). Minden szupermarketben árulnak vizet!
Régiek a vízvezetékek, sok helyen kimondottan NEM iható a csapvíz, pláne nyáron, amikor lehet régi ciszternában ülepszik előtte.

Óváros

A város legelragadóbb része az óváros, amin a mai napig érezhető a katalán hatás, hiszen az utcanevek olaszul és katalánul is ki vannak írva, de ennek megfelelően a város zászlajában is a piros és sárga színek jelennek meg, valamint sokan beszélik is a nyelvet, noha katalánokkal közös múltjuknak már több száz éve.
A városfalat még a 11. században építették a genovaiak, érdemes itt tenni egy sétát és megnézni a bástyákat, ahonnan ráadásul a kilátás is csodás az öbölre és a kikötőre.

Maga az óváros is nagyon hangulatos, napközben és esténként is. Sok-sok olasz éttermet találunk itt, ahol ne hagyjuk ki a tésztákat és a tenger gyümölcseit, valamint sok kávézó, fagyizó, üzlet található még itt. forrás

Kriszta fotói

Templomok

Katedrális

(Cattedrale di Santa Maria)

A külseje nem méltó egy katedrálishoz.

Kriszta fotói


Kriszta fotója

Strandok

A strandszezon május végétől szeptember végéig tart.

Június eleje és szeptember közepe között közlekedik egy Beach Bus, amivel felfedezhetjük Alghero legtöbb strandját (pl. Lazzaretto, Maristella, Mugoni, Le Bombarde vagy Torre del Porticciolo). Egy egész napos strand busz használat csupán 5 euróba kerül.

Mi vettünk az algheroi piacon saját napernyőt és összecsukható strandszéket, mert a bérlés napi 20-30 euró volt. (2019)

,, Bementem Algheroba, megnéztem a várost, a városi strandot. Na azt jobb lett volna kihagyni, mert valami ott tuti rohad🤣 Olyan büdös volt, mégis sokan voltak, pedig, autóval 20-30 percre csodás strandok vannak. Ne ott fürödjetek ha lehet, van sokkal jobb! Alghero maga viszont csodás.🙂 Kicsit tovább tekertem az Alghero és Bosa közötti panoráma útra azonban arra ne nagyon számítsatok bejárható strandra. Attól függetlenül nagyon szabadnak érzi az ember magát amikor ilyen utakon teker, tehát mindenképp ajánlom.

A tenger gyönyörű. Ez ugyan nem egy Costa Smeralda, de megfizethetőbb minden. Alghero is egy öbölben helyezkedik el. Teljesen átlátszó a víz, lassan mélyülő. Előfordul hogy az algavirágzás miatt hegyekben áll a parton az alga, de ettől még szép a víz. Szóval Alghero partjait kisgyerekeseknek is ajánlott.
Algheron kívül ajánlom mindenki figyelmébe Spiaggia Maria Pia, Spiaggia Le Bombarde, Bosa Marina, Cala Dragunara és Cala Compoltitu strandokat.
Az első három homokos partú a másik kettő inkább kavicsos.
Akinek nem okoz gondot hogy le kell menni egy dombról a partra köves úton annak Cala Compoltitu és Cala Dragunara ajánlott.

A fizetős strandokon egy napernyő és napágy 10-12 euró/nap. 2 embernek olyan 15-20 euró/nap

Nagyon sok szabadstrand van. Ezt onnan lehet felismerni hogy különböző színű napernyőket vagy kisebb sátrakat állítanak fel a helyiek. 🙂 Tehát az a nem fizetős rész. Illetve a szabadstrandon nincsenek életmentők - salvataggio -.

(g.b., 2022)


Lido

A homokos strand egyik vonzereje, hogy közel található a város központjához, és számos szolgáltatást kínál a látogatóknak.

Az Alghero Lido strand tiszta és biztonságos, és alkalmas fürdésre és napozásra. A strand egyes részein lehetőség van vízi sportok űzésére is, mint például a szörfözésre, a vitorlázásra vagy a vízisíelésre. A látogatók bérelhetnek napernyőket és strandágyakat, és a strand mellett számos bár és étterem található, ahol frissítő italokat és olasz ételeket kínálnak.

Az Alghero Lido strand hosszú sétányán sétálva a látogatók élvezhetik a strand szépségét és a tenger nyugtató hangját. A strand közelében számos szálláshely található, így azok is élvezhetik a strand varázsát, akik hosszabb ideig maradnak Algheróban.

Az Alghero Lido strand kiválóan alkalmas a családoknak és a pihenésre vágyóknak, és egyedülálló lehetőséget kínál az olasz tengerpart és a mediterrán életmód élvezetére. Az Alghero városához közeli elhelyezkedése és a könnyen elérhető szolgáltatások miatt a strand sok látogatót vonz egész évben.

                                                                                        l.a. fotója

Maria Pia

Visszafele bementem még a Maria Pia strandra. Amennyire az Algheroi csalódás volt, ez annyira meglepően szép strand volt a városi közelség ellenére. Homokos, lassan mélyülő part, hosszú partszakasz, erdős ligetes part. Itt csak órákig ültem a vízben.

A napernyő 5€, az ágy is 5€/db. Nem kötelező, vannak itt mellettünk olyanok is, akik csak a saját törölközőjükön fekszenek. Nincs belépő. (2022)

A szállás kiválasztásáról itt ejtenék néhány szót: először a központban foglaltam egy szállást reggelivel, mondván, hogy közel van a városi strand, az esti sétákhoz, pedig a központ, de aztán a városi strandról elég sok rosszat olvastam, így inkább – természetesen már jóval drágábban - átfoglaltam egy, a város szélén található apartmanba, ami a Maria Pia strandhoz volt közel, ettől viszont a központ 4 km-nyi távolságra volt. Összességében jó választásnak bizonyult, mert így 5 percnyi sétával a strandon is voltunk.

A Maria Pia strand többnyire szabadstrand, az emberek többsége vitte a kis napernyőjét, törülközőjét, napozószékét, hűtőládáját, tele sörrel és pasta-val stb., de van néhány napágyas szakasz is. A napágyak szerintem meglehetősen drágák, legalábbis a tavalyi ciprusi nyaraláson tapasztaltakhoz képest, ugyanis, amíg ott 7,50 euró volt 2 napágy + 1 napernyő, addig itt, a legolcsóbb helyen 26 euró volt, és volt olyan ahol 45 euróba került az első sor. Ezen azért egy picit, illetve nem is picit, fennakadtunk, de szerencsére a strand egy kis pínea fenyőből álló erdő mellett volt, így inkább ott telepedtünk le. Vettünk 2 gyékényt, hogy a fenyőtüskék ne szúrjanak a törülközőn keresztül, és úgy teljesen jó volt, a fák tökéletes árnyékot adta k. Végig ezen a szakaszon strandoltunk, a víz csodálatosan kristálytiszta volt, amit hiányoltunk a WC és zuhanyzó, de a parton lévő bárban minden nap kávéztunk, és ott lehetett a WC-t használni.
A parton a biztonsággal teljesen meg voltunk elégedve, egy pillanatig sem éreztük azt, hogy nem hagyhatjuk őrizetlenül a cuccainkat (beleértve pénzt és telefont), pedig órákig voltunk a vízben, úgy hogy nem volt rálátásunk a csomagra. Igaz, nagy fokú biztonságérzetet adott a magyar törülközőszéf. (2023)

b. zs. fotója

Le Bombarde

A Le Bombarde strand egy híres homokos strand Alghero városának közelében. A strand nevét a környező tengerparti sziklák alakjáról kapta, amelyekre régebben bombákat lőttek ki.

A Le Bombarde strandot tiszta, kék vizű tenger övezi, és tökéletesen alkalmas fürdőzésre, napozásra és számos vízi sport űzésére, mint például a búvárkodásra, a vitorlázásra vagy a szörfözésre. A látogatók kényelmét szolgálják a strand mellett található éttermek, bárok és kávézók, ahol az olasz konyha és a helyi specialitások élvezhetők.

A Le Bombarde strand számos szolgáltatást kínál a látogatóknak, mint például bérelhető napernyők és strandágyak, valamint lehetőség van vízi sport felszerelések bérlésére is. A strand környezetét árnyas fenyőfák és gyönyörű táj jellemzi, amelyek kellemes környezetet teremtenek a pihenésre és a szórakozásra.

A Le Bombarde strand kiválóan alkalmas a családoknak és a pihenésre vágyóknak, és egyedülálló lehetőséget kínál az olasz tengerpart és a mediterrán életmód élvezetére. Az Alghero városától 10 km-re található, és könnyen elérhető tömegközlekedéssel vagy autóval. A strand környékén számos szálláshely található, így azok is élvezhetik a strand varázsát, akik hosszabb ideig maradnak Algheróban.

Látnivalók

Chiesa di San Francesco

A Szent Ferenc-templom (Chiesa di San Francesco) híres műemlék templom Algheroban.. A 13. században épült, és a város egyik legrégebbi temploma.

A templom központi helyen található Alghero óvárosában. Az épület neoromán stílusban épült, és kívülről lenyűgöző látványt nyújt A belső tér látványos műalkotásokkal, festményekkel díszített. A kerengőben láthatólag koncerteket szoktak tartani, legközelebb megyünk. A toronyba szakaszosan fel lehet menni, ez plusz 3 euró fejenként. A sima belépőjegy is 3 euró fejenként.

Kriszta fotói

A főbejáratánál található egy csodálatos rózsaablak, amely az épület egyik legjelentősebb műalkotása. A belső térben több oltár és szentély is. található. Közülük a legismertebb a Szent Kereszt oltár, amelyet az itáliai Andrea della Robbia alkotott.

A templom környéke is érdekes, mivel számos történelmi és kulturális látványosságot kínál. A környéken sok étterem, bát, üzlet és szálláshely közül lehet választani. 

A Szent Ferenc- templom kiváló példája az olasz művészet és építészet szépségének és gazdagságának. A történelmi jelentősége, az építészeti stílusa és a művészeti kincsei miatt a San Francesco-templom egy fontos látványosság Alghero városában, amelyet érdemes meglátogatni azoknak, akik érdeklődnek a történelem, a művészet és az építészet iránt.

                                                       

Torre di Sulis

A Sulis-torony (Torre di Sulis) a város központjában található, a tengerparton, és egyike a város legismertebb látnivalóinak. A Sulis-torony a 14. században épült, és az Alghero kikötőjét őrizte, amely egykoron a város legfontosabb kereskedelmi központja volt. Az épület a középkor jellemző stílusában épült. Impozáns a homlokzata és a védelmi bástyái.

Kriszta fotója

A Sulis-torony jelenleg múzeumként működik. Az épületből gyönyörű kilátás nyílik a tengerre és a kikötőre, ami miatt a torony különösen vonzó a szép fotótémákat kereső turisták számára.

A Sulis-torony könnyen elérhető a város bármely pontjáról.

Jachtkikötő

A kikötő és az óváros látványa a Catalunya hotelbéli szobánk ablakából - Kriszta fotója

Programlehetőségek

Bosa, Sassari, Porto Torres városokat érdemes megnèzni.

Grotta di Nettuno (Neptunusz barlangja)

A Grotta di Nettuno (Neptunusz barlangja) egy híres barlang Alghero városának közelében. A barlang a tengerparton található, és gyönyörű kilátást kínál a kristálytiszta vízre és a környező sziklákra.

A Grotta di Nettuno az egyik legnépszerűbb turisztikai attrakció Alghero városában. A barlangban lenyűgöző kalcit formációk találhatók, amelyek évezredek alatt alakultak ki a vízcseppek hatására. A barlang hossza több mint 4 km, és a látogatók csodálatos látványban részesülnek, amikor sétálnak a sziklás ösvényen.

A Grotta di Nettuno könnyen megközelíthető autóval vagy hajóval, és a környék számos szolgáltatást kínál a látogatóknak, mint például éttermek, bárok és szálláshelyek. A látogatók hajókázhatnak a barlangba, vagy sétálhatnak a sziklás ösvényen, amely a barlanghoz vezet.

Szardínia földje Európa-szerte híres ízletes borairól is. Ha igazán maradandó élményt szeretnénk magunknak szerezni, akkor előbb látogassunk el az Alghero melletti, évtizedek óta működő Sella & Mosca borászat patinás birtokára, ahol először biztosan alig fogjuk megtalálni az akkurátusan gondozott angolparkban lévő üzletet. Ha kiválasztottuk az ízlésünknek legmegfelelőbb bort, legjobb, ha azt naplemente idején, a Capo Caccia kétszáz méteres, függőleges mészkőszikláit csodálva fogyasztjuk el. Bízvást állíthatjuk, hogy felejthetetlen élményben lesz részünk, és Szardínia kitörölhetetlen kaland marad számunkra. (Vista Magazin)


Strandok: Alghero városából Capo Caccia-ig közlekedik a Beach Bus, 11 strandot érintve, ezekből mi 5-öt érintettünk vagy kipróbáltunk

Spiaggia del Lido di Alghero: elég koszos, nekünk csalódás volt, 15 EUR két napágy és egy napernyő
Spiaggia Le Bombarde: Kristálytiszta, gyönyörű, picit hideg víz, 15 EUR két napágy és egy napernyő
Punta Negra: alapvetőleg a hotelhez tartozik a strand, de mellette van egy pici szabadstrand rész is, nem lehet napágyat bérelni
Fertilia: Szép strand, egy árva lélek nincs, nem tudtuk megfejteni miért, lehet napágyat bérelni, sajnos nem tudom mennyiért
Spiaggia Mugoni: kristálytiszta, kellemes strand, 20 EUR 2 napágy és egy napernyő

Delfinnézés

Az Alghero környéki delfinnézési programok általában az egész év során elérhetők, és az árak változóak lehetnek attól függően, hogy melyik szolgáltatót választja a látogató.

A delfinnézési túrák szervezői jellemzően gondoskodnak a szükséges felszerelésekről, mint például a mentőmellényekről. A túrák időtartama többnyire körülbelül 2-3 óra.

Olvasmányos linkek

Algheróban az olasz mellett szárdul és Olaszországban egyedülálló módon katalánul is beszélnek. Ez a katalán örökség, az utcaneveken és az étteremi kínálatban is látható: paella, crema catalana állandóan szerepel a kínálatban. Helyi édességek között van a torrone, ami turrónként ismert Spanyolországban. A sziget hosszú időn keresztül aragón (mai Katalónia, Aragónia, Baleári-szigetek és Valencia területe) és spanyol uralom alatt állt.

Felül a katalán utcanév, alatta az olasz - kr


Az óváros mellett találjuk a kikötőt és a parti sétányt, ahol mi szintén gyakran megfordultunk. Esténként itt is sokan vannak és tipikus üdülőváros benyomását kelti ilyenkor Alghero – kitelepülnek a limonádét áruló kis bódék, a perui pánsíposok, az utcai táncos produkciók, bevándorló árusok. Így ha esténként nem is ez volt a kedvenc helyünk, napközben már barátságosabb volt és jól esett a nagy melegben beülni a kis bárok egyikébe meginni egy koktélt.

Egyébként ez a sétány már csak azért is fontos, mert itt tudunk foglalni különböző kirándulásokat – van lehetőség egész napos vagy pár órás hajós túrák foglalására, amik elvisznek szép strandokra, sznorkelezni vagy felfedezni a közelben lévő látványosságokat.

Szardínián járva természetesen nem hagyhatjuk ki a tengerpartozást sem. Aki Alghero környékén szeretne maradni, az elmehet a városi strandra (Spiaggia del Lido di Alghero, Spiaggi San Giovanni), ami a parti sétány mellett van, vagy választhatja a Spiaggia di Maria Pia-t, ami Alghero-tól északra van és egy gyönyörű, erdős területen át tudjuk megközelíteni – viszont nincs túl messze ahhoz, hogy gyalog ne tudnánk oda eljutni. Mindkét helyen nagyon sokan voltak főszezonban, de teljesen más hangulata van a két strandnak.

Az igazán szép tengerpartokért érdemes kicsit messzebb menni a várostól és felfedezni a sziget rejtett öbleit. Az egyik part, amit sokan a legszebbnek tartanak a szigeten és nincs is messze Alghero-tól, az a Spiaggia La Pelosa. Viszont június és szeptember között csak úgy juthatunk el ide, ha előre foglalunk helyet a weboldalukon. Sajnos amikor mi próbálkoztunk, már hosszú időre előre le volt foglalva minden szabad hely, így mi erről lecsúsztunk. Ezért mindenképp időben próbáljatok meg foglalni, ha ezen a környéken tervezitek az utazásotokat. (2021) forrás


Alghero a környező vizekben honos tengeri algáról kapta a nevét, ami valójában tengeri fű (Neptun-fű), így a barlag neve is innen származik.

Algherot Korall-partnak (Riviéra del Corallo) is nevezik, hiszen egyik fő bevetéli forrása a korall kereskedelemből fakad. Szűk utcái szinte roskadoznak a szebbnél szebb korall ékszerektől, amelyeket szuvenírként is megvásárolhatunk.

A óvárost körülölelő vastag várfalak folytonosságát csak a nagy tornyok szakítják meg, szám szerint hét. Körbe lehet járni ezt a részt, a tornyok sorban bukkannak fel a sétálóutcák mentén. A városfalról és a bástyákról szép a kilátás nyílik az öbölre és a távolban emelkedő Capo Caccia sziklatömbjére.

A város spanyol történelemmel bír, kétnyelvű város, az olasz mellett a katalán is hivatalosan elfogadott nyelv. Barcelona testvérvárosa. Jelentős éjszakai élettel bír, itt aki szórakozásra vágyik megtalálja. forrás

Fotóegyveleg

Kriszta fotói


Kommentek

Még nem érkezett hozzászólás.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon





SZÁLLÁSFOGLALÁS

hirdetes