.
Az Osgoode metróállomás (TTC Subway Osgoode) ,,forgalmi diszpécsere" - Z. M. fotója
A kanadai város neve Toronto (tehát rövid o a végén), toldalékoláskor azonban a szóvégi -o hosszúra változik: Torontóban.
Lakosság (2025-ben): 2,9 millió, de a vonzáskörzettel együtt 6,5 millió.
Rengeteg szellemes építészeti megoldás Torontóban. A fotón a Royal Ontario Museum (ROM) kristály alakú bővítménye, a Michael Lee-Chin Crystal, - K. Kriszta fotója
Ideális hónapok Toronto meglátogatására
Legideálisabb hónapok: Májustól szeptemberig, amikor az időjárás kellemes, a hőmérséklet enyhébb, és sok szabadtéri esemény van.
Június, július, és augusztus különösen népszerűek a turisták körében, mivel ekkor a város élettel teli és meleg.
Szeptember és május hűvösebbek, de kevesebb a turista, így a város nyugodtabb.
Átlagos nappali hőmérséklet Torontóban
Télen (december-február): Átlagosan -5°C és -1°C között mozog, de hidegfrontok során akár -10°C alá is eshet.
Nyáron (június-augusztus): Átlagosan 22°C és 27°C között van, de a hőhullámok idején 30°C fölé is emelkedhet.
Csapadékos hónapok
Legcsapadékosabb hónap: Június (átlagosan 80–90 mm csapadék), gyakoriak az esőzések.
Legkevésbé csapadékos hónap: Február (átlagosan 40–50 mm csapadék), ekkor kevesebb az eső és a havazás is.
Levegőtisztaság Torontóban
Általános levegőminőség: Toronto levegője általában jó minőségű, köszönhetően a szigorú környezetvédelmi szabályozásoknak. Az Air Quality Health Index (AQHI) a legtöbb időszakban 2–3-as szinten van (alacsony kockázat).
Nyári kihívás: A melegebb hónapokban előfordulhat szmog vagy ózon miatt gyengébb levegőminőség, különösen, ha hőhullámok és forgalmi dugók jelentkeznek.
Téli levegő: A levegő általában tisztább, bár a fűtésből származó szennyezés időnként enyhe romlást okozhat.
Ha szereted a melegebb időt és a szabadtéri programokat, látogass el nyáron. Ha pedig a csendesebb városi hangulatot részesíted előnyben, a kora ősz és késő tavasz a legjobb választás.
,, Amikor először utaztam Torontóba, nem voltam benne teljesen biztos, hogy megéri a fáradtságot és az extra tervezést. Viszont sikerült úgy összeraknom a repülőjegyet, hogy nem került semmibe. Mindenhogy kellett volna Los Angelesbe repülnöm és sikerült egy olyan kombinált repülőjegyet találnom, amely ingyenes öt napos átszállást biztosított ebben a kanadai nagyvárosban. Engedjétek meg, hogy elmeséljek pár valós élményt, ami érkezésem után velem történt meg:
Megérkezésünk után, ahogy felszálltam egy városi buszra és rögtön szembesültem is az egyik furcsasággal. Vagyis csak számomra volt furcsa. A buszsofőr előtt volt egy kis tálacska, abba kellett beledobni a buszjegy árát. Beledobtam az összeget, majd megkérdeztem tőle, hogy honnan tudja, hogy nem adtam-e kevesebbet. Az öreg elmosolyodott, majd annyit mondott, hogy ez Kanada – itt bíznak az emberekben. Csodálkoztam, és rögtön arra gondoltam, hogy Magyarországon ez az üzleti modell nem túl sokáig működhetne.
Közben mentünk pár kilométert és elértünk az egyik megállóhoz. Itt egy mozgáskorlátozott várakozott az autóbuszra. A sofőr kiszállt és szó nélkül segített neki feljutni a kerekesszékével a buszra. Ekkor már kezdtem kapiskálni, hogy itt valóban kedvesek az emberek. A kanadaiak tényleg ilyen kedvesek és valóban odafigyelnek egymásra.
Miután leszálltam a buszról rájöttem, hogy fingom sincs hol vagyok. Ahogy nézegettem a Google térképet hirtelen megkopogtatták a vállamat. Egy középkorú úriember volt az. Megszólalt, hogy ne haragudjak, hogy megszólít csak látta, hogy elveszettnek tűnök és szívesen segítene rajtam. Egyre inkább azt éreztem, hogy hiába vagyok egyedül ebben a nagyvárosban, minden sarkon mintha ismerősökbe futnék…
Másnap elindultam a Niagara-vízeséshez. Nem szerettem volna autót bérelni, ezért autóbusszal indultam útnak. Miután megérkeztem az autóbusszal Niagara Fallsba, akkor jöttem rá csak, hogy egy teljes várost hívnak így. A vízesés pedig ennek a városnak csak egy látnivalója. Mivel a busz teljesen máshol állt meg, ezért megkérdeztem egy 50 év körüli hölgyet, hogy jutok el a vízeséshez. Ő elmosolyodott majd közölte, hogy ő most üzletbe indult, de az ráér. Inkább elkísér engem a vízeséshez. Szó szerint leesett az állam. Pedig ekkora már kezdtem megszokni a kedvességét a kanadaiaknak, de arra még én sem készültem fel, hogy valaki 15 perces kitérőt tegyen csak azért, hogy el ne vesszek.És még hosszasan sorolhatnám, hogy miért tartom a kanadaiakat a világ legbarátságosabb nemzetének. Ha azt kérdezné tőlem valaki, hogy mik a legnagyobb látnivalók Toronto városában, akkor egyértelműen az emberek kedvességét emelném ki. Hiába találhatók itt olyan látnivalók, mint a Niagara-vízesés, vagy pedig a CN Tower, Toronto legnagyobb vonzereje a hihetetlenül barátságos kanadaiak. (2021)" forrás
Az ikonikus Nathan Phillips Square a városháza (Toronto City Hall) előtt. - V. Jancsi fotója
Jelenleg Budapestről nincs közvetlen repülőjárat Kanadába. Az utazáshoz egy vagy több átszállás szükséges, gyakran európai nagyvárosokban, mint például Frankfurt, London vagy Párizs.
Bécsből azonban elérhetők közvetlen járatok Kanadába. Az Austrian Airlines, a Lufthansa és az Air Canada légitársaságok közvetlen járatokat üzemeltetnek Bécs és Toronto között. A repülési idő átlagosan 9 és fél óra.
Pelikan Utazás
Átszállással utazva több légitársaság is kínál járatokat Budapestről Kanadába. Például a LOT Polish Airlines varsói átszállással, a Lufthansa frankfurti vagy müncheni átszállással, illetve az Air France párizsi átszállással biztosít járatokat. Az átszállásos utak teljes időtartama általában 12-15 óra, az átszállási időtől függően.
Összefoglalva, ha közvetlen járatot szeretne, a bécsi indulás a legpraktikusabb választás. Ha Budapestről indul, az átszállásos járatok széles választéka áll rendelkezésre, amelyek közül az átszállási idő és a jegyárak alapján érdemes választani.
Hangulatos szálláshelyek Torontóban: hova érdemes foglalni?
Ha Toronto a cél, szállást választani legalább annyira izgalmas, mint a város felfedezése. A város hatalmas, de szerencsére tele van olyan negyedekkel, amelyek nemcsak hangulatosak és csendesek, hanem a belvároshoz is közel vannak, mindezt kényelmes tömegközlekedési lehetőségekkel. A következő környékek a legjobbak, ha egyensúlyozni szeretnéd a nyugalmat és a városi pezsgést:
1. West Queen West
Ez a művészi és bohém negyed tele van dizájnboltokkal, kézműves kávézókkal és elképesztően színes utcákkal. Tökéletes választás, ha szereted a kreatív energiákat, de nem akarsz a belvárosi zaj közepében lenni. Innen 15-20 perc alatt eljutsz a centrumba villamossal. A kisebb boutique hotelek és stílusos Airbnb-k garantáltan otthonos élményt nyújtanak.
2. The Annex
Ez a környék egy csendesebb oldalát mutatja Torontónak, köszönhetően a fákkal szegélyezett utcáinak és a viktoriánus stílusú házaknak. A közeli egyetemi épületek miatt fiatalos hangulatot is áraszt, miközben tömegközlekedéssel (például metróval) pillanatok alatt bejuthatsz a belvárosba. Tökéletes azoknak, akik szeretik a nyugalmat, de azért nem akarnak túlságosan messze lenni az akciótól.
3. Kensington Market
Egy kicsit élénkebb, de még mindig nem túl zajos környék, amely inkább bohém hangulatával hódít. A farmerpiacok, éttermek és vintage boltok közt sétálgatva garantáltan megtalálod a hangulatodat. Airbnb szempontból ideális hely, mert gyakran kínálnak jól felszerelt apartmanokat és szobákat, amelyek ár-érték aránya kiváló.
4. Distillery District
Ha egy csendes, romantikus és különleges hangulatú helyre vágysz, akkor a Distillery District a tökéletes választás. Ez a régi iparnegyed mára elegáns éttermekkel, borbárokkal és galériákkal lett tele, miközben a macskaköves utcák teljesen elvarázsolják a látogatókat. A szálláslehetőségek főleg kisebb hotelekre és boutique apartmanokra korlátozódnak, de minden perc megéri.
5. Cabbagetown
Egy nyugodt, zöldövezeti hangulatú negyed, amely a régi világ báját idézi meg. Ha szereted a sétákat a színes, történelmi házak között, és egy kicsit távolabb szeretnél lenni a belváros forgatagától (de még mindig elérhető közelségben), akkor Cabbagetown neked való. Tömegközlekedéssel szintén gyorsan eljuthatsz a város bármely pontjára.
Hotel vagy Airbnb?
Miért érdemes hotelt választani?
Ha kényelmes, kiszámítható és szolgáltatásokkal teli élményre vágysz, egy hotel a legjobb döntés. A legtöbb hotel központi elhelyezkedésű, tiszta, és az extra kényelmi szolgáltatások, mint a reggeli vagy a 24 órás recepció, megkönnyítik az utazást.
Például, ha üzleti úton vagy, vagy rövid látogatást tervezel, a hotelek praktikusabbak lehetnek.
Miért érdemes az Airbnb-t választani?
Airbnb esetén gyakran több tér áll rendelkezésre, és olyan autentikus helyeken lakhatsz, amelyek jobban tükrözik a város helyi hangulatát.
Ha hosszabb időre érkezel, vagy családdal és barátokkal utazol, egy teljes apartman vagy ház kényelmesebb lehet. Emellett a helyi házigazdáktól tippeket is kaphatsz a környékről, amit a hotelek nem mindig kínálnak.
Az ár gyakran alacsonyabb, főleg, ha a belvároson kívüli részeket választod.
Pro tipp: Ha csendes szállást keresel, mindenképpen olvasd el a véleményeket, különösen az Airbnb esetén, hogy megbizonyosodj róla, valóban nyugodt a környék. Torontóban a tömegközlekedés kiemelkedően jó, így nem kell a belváros közepén foglalnod, hogy könnyen eljuss a főbb látványosságokhoz. 😊
Városon belül sokat autóznak, de az útikritikus ezt mérsékelten ajánlja csak. A parkolás ugyanis nehéz és drága. Érdemes persze autót bérelni a vidéki kiruccanásokhoz, de városi közlekedéshez ideálisabb a metró.
Metró (subway)
A torontói metró (TTC) egy modern és hatékony közlekedési rendszer, amely négy vonalból áll: a Line 1 Yonge-University, a Line 2 Bloor-Danforth, a Line 3 Scarborough és a Line 4 Sheppard vonalakból. Az összes vonal eléri a város központját és a főbb turisztikai helyszíneket, így könnyen megközelíthetők a fontos látnivalók.
A TTC használatához jegyeket vagy bérleteket lehet vásárolni az állomásokon és a jegypénztárakban, ahol az egy utazásra szóló jegy ára általában magasabb, mint egy bérlet. A rendszer hétköznapokon és hétvégéken is egyformán működik, és minden metróállomáson jól látható menetrendi táblák mutatják a következő vonatok érkezését. A TTC-hez kapcsolódnak a buszok és villamosok is, és a jegyek, bérletek általában érvényesek ezekre az eszközökre is.
A TTC könnyen elérhető Torontóban, mivel számos, jól látható és jelölt állomása található a város különböző pontjain. Ez gyors és kényelmes közlekedési lehetőséget biztosít, azonban fontos megjegyezni, hogy csúcsidőben a metró nagyon zsúfolt lehet. Ezért javasolt előre tervezni az utazást és időben elindulni, hogy elkerüljék a hosszú sorokat és a várakozást.
Villamos (streetcar)
A villamosok, amit Torontóban streetcar-nak hívnak, fontos részét képezik a város közlekedési hálózatának. Itt van néhány fontos dolog, amit érdemes tudni a streetcar-okról Torontóban:
Torontóban több mint tíz streetcar vonal van, amelyek szinte minden fontosabb területet és látnivalót érintenek a városban.
n. k. fotója
A streetcar-ok modern, levegős járművek, amelyek légkondicionálóval, kényelmes ülésekkel és megállóhelyekkel rendelkeznek. A járművek általában idősek és alacsony padlós kialakítással rendelkeznek, így könnyű be- és kiszállni.
A streetcar-ok használatához lehet jegyet vagy bérletet vásárolni. A TTC állomásokon lehet megvásárolni őket, ahol a TTC-nél használt jegyek és bérletek érvényesek is.
A streetcar-ok ütemtervezett menetrend szerint járnak, és a megállókon kihelyezett menetrendi táblák segítségével meg lehet tudni, hogy mikor érkezik a következő jármű.
A streetcar-ok könnyen elérhetők Torontóban, mivel számos megálló található a város különböző pontjain. Az állomások jól láthatók és jól jelölték.
A streetcar-ok kényelmes és gyors közlekedési lehetőséget kínálnak a városban, és sok turistának kedvelt módja a város felfedezésére. A járművek és a megállók jól karbantartottak és biztonságosak, és a személyzet segítőkész és barátságos.
Busz
Torontóban a buszok az egyik legelterjedtebb közlekedési mód, amelyet a Toronto Transit Commission (TTC) üzemeltet több mint 140 vonalon keresztül. Ez a kiterjedt buszhálózat szinte minden városrészben és a főbb turisztikai helyszíneken elérhető, így átfogó közlekedési lehetőséget biztosít.
A TTC buszok modern, kényelmes járművek, amelyek klimatizáltak és alacsony padlós kialakítással rendelkeznek, így könnyű be- és kiszállni. Néhány busz különleges felszereléssel is rendelkezik, például kerékpártartóval, ami még praktikusabbá teszi a használatukat. A buszok használatához jegyet vagy bérletet lehet vásárolni a TTC állomásokon, és ezek érvényesek az összes TTC járműre, beleértve a villamosokat és a metrókat is.
A TTC buszok ütemtervezett menetrend szerint járnak, és a megállókon kihelyezett menetrendi táblák segítségével meg lehet tudni, hogy mikor érkezik a következő jármű. A TTC weboldalán és alkalmazásában is elérhető a buszmenetrend, ami megkönnyíti az utazástervezést. A buszok könnyen elérhetők Torontóban, mivel számos, jól látható és jelölt megálló található a város különböző pontjain. A TTC buszok kényelmes és hatékony közlekedési lehetőséget kínálnak, amellyel a város összes része elérhető, és a járművek, megállók jól karbantartottak és biztonságosak, míg a személyzet segítőkész és barátságos.
Taxi
Torontóban a taxi egy fontos közlekedési lehetőség, különösen akkor, ha nem akarunk a tömegközlekedést használni vagy ha gyorsabban és kényelmesebben szeretnénk közlekedni. A torontói taxikat az Ontario-i Kormányzóság külön engedélyezi, és a legtöbb taxi vállalat és sofőr megfelelő engedéllyel rendelkezik, ami garancia arra, hogy biztonságos és megbízható szolgáltatást kapunk.
A taxi tarifái Torontóban szabályozottak, és az árakat az Ontario-i Kormányzóság határozza meg, amelyek magukban foglalják az alapdíjat, az idő- és távolság alapú díjakat, valamint a különleges díjakat, például az éjszakai díjat vagy az extra poggyászdíjat. A torontói taxik általában kényelmes és jól karbantartott autók, amelyekben kényelmes ülések, légkondicionáló és széles csomagtér áll rendelkezésre.
A taxikat lehet megrendelni telefonon, online vagy az utcán állva, de a megrendelés előtt érdemes ellenőrizni, hogy a szolgáltatást kínáló cégek megbízhatóak-e, és hogy az árak észszerűek. A fizetés általában készpénzzel, hitelkártyával vagy bankkártyával történhet, és a várható fizetési módokról a taxikban található matricákon vagy a vállalat weboldalán lehet tájékozódni. A taxik használata kényelmes és rugalmas módja a város felfedezésének, és sok turista számára ideális lehetőség, mivel az árak általában megfizethetők, és lehetőség van a város nevezetességeinek gyors megtekintésére is. Azonban érdemes ellenőrizni a tarifákat és az árakat, hogy elkerüljük a meglepetéseket.
UBER és társai
Az Uber és hasonló ridesharing szolgáltatások Torontóban 2012 óta működnek, de kezdetben jelentős ellenállásba ütköztek a helyi taxiipar és a városi szabályozás részéről. A város végül 2016-ban fogadta el az új szabályozási keretet, amely lehetővé tette ezeknek a szolgáltatásoknak a legális működését Torontóban. A ridesharing sofőröknek külön engedélyt kell szerezniük a városnál, és járműveiket rendszeresen ellenőriztetniük kell.
Torontóban az Uber Pool és Lyft Shared szolgáltatások különösen népszerűek, amelyek lehetővé teszik több utas számára az útvonal megosztását, csökkentve ezzel a költségeket és a forgalmat. A téli hónapokban ezek a szolgáltatások különösen értékesek, mivel a -20°C alatti hidegben gyakran kényelmesebb alternatívát jelentenek a buszmegállókban való várakozásnál. A Pearson repülőtérről és oda történő utazáskor az Uber gyakran versenyképesebb áron kínál szolgáltatást, mint a hagyományos taxik vagy a UP Express kombinálása helyi közlekedéssel.
A torontói belvárosban, különösen a King Street West és Queen Street West környékén, az Uber autók általában 3-5 percen belül elérhetők, míg a külső kerületekben ez 10-15 percre is növekedhet. A Raptors vagy Leafs meccsek után a Scotiabank Arena környékén jelentős áremelkedés tapasztalható, és a várakozási idők is megnövekednek. A ridesharing szolgáltatások népszerűsége hozzájárult ahhoz, hogy Torontóban csökkent a személyautó-tulajdonlás, különösen a fiatal városlakók körében.
A GO Transit állomásokhoz való eljutásra az Uber gyakran praktikus megoldás, különösen olyan külső állomásokhoz, mint a Milliken vagy a Mount Pleasant, amelyek kevésbé elérhetők a helyi tömegközlekedéssel. Torontóban az Uber Eats és hasonló ételszállítási szolgáltatások is rendkívül népszerűek, különösen a lakásépületekben élők körében, akik így elkerülhetik a földszinti lobbiban való várakozást. A város egyre több kerületében vezetnek be speciális ridesharing várakozóhelyeket, különösen a Distillery District és a Harbourfront környékén.
A torontói egyetemisták és főiskolások körében az Uber különösen népszerű a késő esti egyetemi bulik után, amikor a TTC szolgáltatása korlátozott, és biztonságosabb alternatívát jelent az egyedül hazafelé tartás során. A ridesharing szolgáltatások elérhetősége jelentősen javította Torontó külső kerületeinek, mint Scarborough vagy Etobicoke egyes részeinek elérhetőségét, ahol a tömegközlekedés ritkább.
Go Transit (HÉV)
A GO Transit egy regionális közlekedési rendszer, amely Torontóban és környékén számos városban és településen közlekedik, és amelyet a Torontói Regionális Közlekedési Hatóság (Metrolinx) üzemeltet. A GO Transit hálózata számos vonalat tartalmaz, amelyek Torontóban és a környező városokban közlekednek, és a vonatok és buszok számos állomáson és megállóban állnak meg, így könnyű eljutni a célállomásra.
A GO Transit járművei modern, kényelmes és jól karbantartottak, ahol a vonatokon több ülést és nagyobb tárolóhelyet találhatunk, mint az átlagos metrókban vagy HÉV-ekben, míg a buszok kényelmes ülésekkel, légkondicionálóval és széles csomagtérrel rendelkeznek. A szolgáltatás használatához jegyet vagy bérletet kell vásárolni, amelyek megvásárolhatók az állomásokon, a megállóknál, valamint az online felületeiken is.
A GO Transit járművei ütemtervezett menetrend szerint közlekednek, így könnyű eltervezni az utat, és az állomásokon és a megállóknál elérhetők a menetrendi táblák, valamint az online felületeiken is megtalálhatók az aktuális menetrendek. A járművek könnyen elérhetők Torontóban és a környező városokban, mivel sok állomás és megálló található, amelyek jól karbantartottak és biztonságosak. A GO Transit használata kényelmes és hatékony lehetőséget kínál a Torontóban és környékén történő utazáshoz, mivel a járművek kényelmesek, a menetrendek pontosak, így az utazás gördülékenyen zajlik, és a jegy- és bérletvásárlás egyszerű, az állomások és megállók pedig könnyen elérhetők.
Kerékpár
Torontóban kerékpározni nagyon kényelmes és hatékony módja a közlekedésnek, különösen a belvárosban, mivel a kerékpározás egy könnyű és gyors módja a közlekedésnek a városban. A kerékpárok általában könnyűek és könnyen manőverezhetők, így könnyű áttörni a forgalmas területeken és elkerülni a dugókat, miközben olcsó és környezetbarát közlekedési alternatívát biztosítanak.
Torontóban egy nagy kerékpárút hálózat található, amely összeköti a város különböző részeit, és az útvonalak biztonságosak, jól megjelöltek és általában jól karbantartottak. A kerékpározás nagyszerű módja annak, hogy felfedezzük a város nevezetességeit és turisztikai látnivalóit, mivel lehetővé teszi a lassú és biztonságos felfedezést, és lehetőséget ad arra, hogy megálljunk és élvezzük a város szépségét. A kerékpározás tehát nagyon hasznos és hatékony módja a közlekedésnek Torontóban, különösen a belvárosban, ahol a kerékpárutak széles skálája lehetővé teszi a város felfedezését és a nevezetességek könnyű elérését, miközben egészséges, környezetbarát és olcsó közlekedési megoldást kínál.
Torontóban is általában elfogadott, hogy a vendégek borravalót adnak az éttermi szolgáltatásokért. A borravaló összege általában a számla 15-20%-a közötti összeg, bár az összeg tényleges mértéke attól függ, hogy milyen elégedettek voltak a vendégek az étel minőségével és az éttermi szolgáltatásokkal.
Ha elégedettek voltak a szolgáltatással, akkor javasolt 15-20% -os borravalót hagyni az étel és a szolgáltatás ára felett. Azonban, ha az étteremben egy csoporttal vannak és a számla megosztásra kerül, akkor a legtöbb étterem automatikusan hozzáad egy 15-18% -os szervizdíjat a számlához, amelyet már nem kell külön borravaló formájában kifizetni.
Fontos megjegyezni, hogy a borravalózás nem kötelező, azonban az éttermekben általában számítanak rá és a vendégek jóváhagyásával együtt számolják ki az étel és a szolgáltatás árát.
Torontó közbiztonsága jobb, mint amilyen az USA-nagyvárosok átlaga. Napközben, este a legtöbb negyed biztonságos. Tremészetesen a mindenhol érvényes óvatossági szabályokat be kell tartani, főleg az értékeink biztonsága érdekében. Az autó- és bicajlopások nem ritkák.
A fegyveres rablások a legritkábban érintenek turistákat. Persze vannak rosszabb hírű negyedek, s ezekben kerülni kell éjszaka az elhagyatottabb utcákon való járkálást.
V. Jancsi fotója
Sokkal jellemzőbb az a kelleletlenség, hogy az utcákon sok a hajléktalan és koldulásukkal rontják a turisták közérzetét (is).
A közbiztonság szemponjából kockázatosabb városközponti környékek ezek: Crescent Town, Regent Park, Parkdale egyes részei, St. Jamestown egyes részei, Moss Park, Alexandra Park, Flemingdon Park/Victoria Village és Weston-Mount Dennis. A külvárosokban: Jane and Finch ("Jane Corridor"), Lawrence Heights, the Peanut (i.e., Don Mills and Sheppard), Rexdale/Jamestown Crescent, Malvern, Kingston and Galloway, Steeles-L’Amoureaux, Dorset Park, Westminster-Branson és Eglinton East-Kennedy Park.
Kerülni kell a lepukkant környékeket, ahol kábítószerekkel üzletelnek, utcai strichelés zajlik.
https://utikritika.hu/kanada/toronto/latnivalok
Erről is a Látnivalók oldalon lehet olvasni
Toronto legújabb turisztikai attrakciója az Edge Walk névre hallgat, és kétségkívül felejthetetlen élményt kínál azoknak, akik rajonganak a magasságért és az adrenalinért. Azok, akik elég bátrak, hogy kipróbálják a CN Tower legújabb szenzációját, 116 emelet magasan, mindenféle kapaszkodó nélkül sétálhatnak körbe egy 1,5 méter széles, átlátszó szegélyen. Persze, ez a különleges kaland sem ingyenes, sőt: körülbelül 175 kanadai dollárt (most nagyjából 33 ezer forint) kell érte fizetni, amiért cserébe egy másfél órás programot kapunk, ebből maga a kinti séta 20-30 perc.A résztvevőket 6-8 fős csoportokban, biztonsági öltözetben kísérik ki a vezetők. A legmerészebbek nemcsak sétálhatnak a peremen, hanem akár előre- vagy hátradőlhetnek a semmibe – mindössze egy hegymászókötelekhez hasonló biztosító heveder tartja őket. Fényképezőgépet nem vihet magával senki, de mindenki kap képeket és videót a kalandról. Mielőtt a séta elkezdődhetne, alapos ellenőrzés vár a résztvevőkre: alkohol, drog és robbanóanyag szűrés, no meg a feltételek ellenőrzése. Jó egészségi állapot kell, a korhatár 13 év, a súlyhatár pedig 34 és 140 kg között van.
A program májustól októberig tart, de érdemes számolni azzal, hogy az Ontario-tó közelében szinte mindig fúj a szél – fent a torony peremén pedig ez csak fokozódik. Őszintén szólva, ha nem lenne ennyire borsos az ára, én is kipróbálnám – még ha őrültségnek is hangzik. 😊
De klassz képet készített valaki az ÉN ájfonommal - K. Kriszta fotója
A sokórás várakozások, a repülés, az útlevélmutogatás és a taxizás után Toronto szívében találtam magam. Az 55 emeletes felhőkarcolók mohón villogó fényei, a tengerként hullámzó Ontario-tó és a rengeteg autó mind-mind elárasztották az érzékeimet. Hirtelen váltás volt ez a 400 fős Csipkerek után: egy nyüzsgő, 5 és fél milliós nagyvárosba csöppenni. Egy hónapot töltöttem a lehetőségek országában, Kanadában, a jávorszarvasok, a jéghoki és a juharszirup hazájában. Itt sok náció keveredik, azt mondják, minden nyolcadik ember fehér bőrű csupán. De ez itt nem okoz gondot, az emberek elfogadják egymást. Még a homoszexualitás is mindennapos látvány: azonos nemű párok kézen fogva sétálnak az utcákon, és ez senkit nem zavar. Más a mentalitás: a kanadaiak szeretik az országukat, és boldogabbnak tűnnek, mint otthon.
A városban rohamosan nőnek ki a földből az új felhőkarcolók, de közben maradtak árnyas, fákkal övezett lakónegyedek is. Toronto tele van mókusokkal, kanadai ludakkal, a parton sirályok keringenek. Ha kicsit eltávolodunk a várostól, mosómedvék is felbukkannak. A jávorszarvast és a sebes sodrású folyókban ugráló pisztrángokat viszont csak akkor látjuk, ha kicsit hosszabb utat teszünk meg. Toronto Ontario tartomány fővárosa és egyben Kanada legnagyobb városa. Itt tényleg érvényes a világváros kifejezés: több mint százféle népcsoport él együtt, és 5,5 millió ember alkotja a nyüzsgő tömeget. Toronto Kanada pénzügyi, ipari és kulturális központja, és az Ontario-tó olyan hatalmas, hogy időnként tényleg azt hiszi az ember, egy tenger partján áll.
A turisták is imádják ezt a helyet, és meg is értem őket: rengeteg a látnivaló. A város (és Kanada) egyik szimbóluma a 553 méter magas CN Tower. Élmény, ahogy a lift pár perc alatt a város fölé repít, és onnan körbejárhatjuk a tornyot. A legizgalmasabb hely a Glass Floor, ahol átlátszó üveglapon sétálhatunk, és lenézhetünk a fél kilométerrel alattunk lévő világra – hátborzongató, mégis lenyűgöző érzés. Vacsorázni is lehet a toronyban, de a legegyszerűbb étel is egy kisebb vagyonba kerül.
A város egyik legnépszerűbb része a Harbour Front, a tóparti sétány. A felhőkarcolók között éttermek, gyorséttermek, szuvenírboltok sorakoznak, bérelhetünk jachtot, hajókázhatunk partyhajón vagy vízitaxin, és ha kedvünk tartja, egy füves cigit is kérhetünk a parton pöfékelő srácoktól – a marihuánát itt enyhébben szabályozzák. A sirályokat etethetjük, a homokos partszakaszon napozhatunk, és ha kedvünk szottyan, lógathatjuk a lábunkat az Ontario-tóba – bár a víz elég hideg. A Harbour Front állandó fesztiválok és pezsgés színtere, nem csoda, hogy egy korsó sörért is simán elkérnek tíz dollárt.
A Harbour Front mellett található sziget egy külön világ. Tíz perc hajózás és pár dollár a jegy, hétvégén azonban kígyózó sorok várják a Centre Island felé tartó kompokat. Ha átjutottunk, mini-vidámpark, harapós kecskék, pizza és hamburger vár – mellé jegeskávé. A bátrabbak felmászhatnak a vízből kiemelkedő sziklákra, a nyugodtabbak kavicsokat gyűjtögethetnek. Ha inkább vízi sportokra vágyunk, jetski, vízisí, szörf és vitorlázás is elérhető. Nekem a kajakozás volt a kedvencem.
Ha elég volt a víz közelségéből és a halszagból, akkor vissza a városba! Toronto tele van izgalmas épületekkel – igaz, nem a méret a lényeg, de úgy tűnik, itt a „minél magasabb, annál jobb” elv működik. Lenyűgözve bámultam fel az 55 emeletes Hiltonra vagy a felnyíló tetejű Rogers Centre stadionra. Hosszú hétvégéken a városiak is szívesen elutaznak: Niagara Falls és az öt tó környéke a kedvenc célpont. Mi a három órányira lévő Huron-tóhoz mentünk, ahol a víz kellemesen meleg, a part homokos, a környék erdős – és még szarvasok is átszaladnak előttünk, mosómedvékkel az útszélen.
PATH - a földalatti város
Egy helyi hír tv installációja
A torontói egyetem főútja - jó lehet itt diákoskodni
Baromi jól néznek ki a régi házak az üvegtornyok tövében - Kriszta fotója
K. Kriszta fotói
Blue Jay Way - Wayne Gretzky legendás kanadai jégkorongozó pubja - Elter Karesz fotója
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Mischinger István, 2019. 05. 02. 13:24
Üdvözlet Meg tudja monda nekem valaki, hogyan tudok használt autót venni Canadában! Az autót Canadában szeretném használni de azzal át szeretnék vele menni az USA.a is. Minden segítséget útba igazítást megköszönnék Az autót a használat után nem kívánom eladni azt csupán otthagynám valamelyik parkolóban