ÚTIKRITIKA.HU / Djerba








útikritikák


Djerba

Djerba dióhéjban | Tetszett & Nem tetszett | Vélemények | Ajánlott hotelek | Közlekedés | Vendéglátás és szórakozás | Közbiztonság és kellemetlenségek | Egyéb hasznos információk | Látnivalók és programlehetőségek | További beszámolók | Fotóegyveleg

.

Á. Gabi fotója

.

Djerba dióhéjban

(dzserbá)

  • Djerba elég kicsi sziget, mindössze 514 négyzetkilométer, könnyen és gyorsan bejárható, nincsenek nagy távolságok.
  • Houmt Souk a sziget központi városa, de a turizmus szempontjából jelentősebb a második legnagyobb város, Midoun.
  • A szigeten jó a közbiztonság.
  • Djerba előnyei: nyugalom, szép, finom-homokos strandok.
  • A Djerba-i nyaralás szempontjából a legideálisabb időzítés a május és a szeptember. Az október már elég csapadékos. A nyár meglehetősen forró és száraz, az átlagos nappali hőmérséklet 28-30 fok körüli. Djerba elég szeles sziget, ami kedvez a szörfösöknek, kite-szörfösöknek.
  • A sziget lapos, csendes, félsivatagi jellegű, nagyon kevés növényzettel rendelkezik, és szinte holdbéli tájat kínál. A strandok mellett, amely az egyetlen tevékenység az szigeten, Djerba néhány látnivalót is kínál, amelyek elég érdekesek lehetnek a nagyok és a kicsik számára egyaránt.
  • Djerba például a Földközi-tenger legnagyobb krokodilfarmját is otthonául szolgálja (több mint 400 krokodilt importáltak a Nílus vidékéről 1992 óta). Különböző sportok és szabadidős tevékenységek állnak a turisták rendelkezésére, mint például a vízi sportok (búvárkodás, szörf…), golf, lovaglás…
  • A Houmt Souk bazárban számos kézműves termék közül lehet választani: kerámia, ékszerek, kosárfonás, gyapjúból készült cikkek…
  • Látogatható továbbá a Lalla Hadhria Múzeum, valamint egy érdekes hagyományos falumásolat, felfedezheti a Fadhloun mecsetet és a Ghriba zsinagógát Erriadhban.
  • Végül egy másik érdekes helyszín a Ras Rmel félsziget, ahol élvezheti a vad természetet, amelyet rózsaszín flamingók népesítenek be.

Tetszett & Nem tetszett

Tetszett

  1. Szépek a strandok
  2. A Ras Rmal félsziget szépsége
  3. Az olajfa- és datolyaligetek látványa
  4. Elég kedvesek a helyiek
  5. Jókat lehet alkudozni a piacokon, a boltokba csalogató kereskedők bámulatos nyelvtudása
  6. Itt nincsenek részeges britek és túl sok orosz se jön ide
  7. Houmt-Souk ódon utcácskáinak hangulata
  8. A friss datolya íze (sokkal jobb, mint amit Pesten kóstoltam)
  9. A quad túra szuper volt
  10. A krokodilfarmon az etetés elég érdekes

Nem tetszett

  1. Sok resort hotel elég silány színvonalú
  2. A túlságosan nyomulós piaci árusok, a boltba való beinvitálások fárasztóvá válása
  3. A kíséret nélküli lányokra, nőkre túlságosan ragad a helyi férfinép
  4. Az építkezési fejlesztések káosza
  5. A közutak mentén a sok műanyaghulladék
  6. A szegényes, koszos fehér falú lakóházak barátságtalan látványa
  7. A hentesbolt utcai pultjára kirakott tevefej csücsörítő ajkai
  8. A Flamingó-sziget strandja nem olyan szép, mint azt elképzeltük (sok a moszat)

Vélemények

,, A hoteleken kívüli Djerba eléggé siralmas állapotban van: romos házak, bejefezetlen építkezések, kidőlt pálmafák, tönkrement boltok. Viszont a közutak eléggé jó állapotban vannak, eltekintve a járdákat. 

A kereskedők egy része eléggé idegesítő, ellenszenvesen nyomulós. Elég furcsa, hogy a boltból kikiabál nekünk a tulaj, hogy ,, Nem kell marijuana vagy hasis"?

Az utakon több a sárga taxi, mint az egyéb autó. 

A helyiek angolul nem tudnak, inkább franciául. 

Az áruházakban, szupermarketekben fixek az árak, kinevetnek minket, ha alkudozni próbálkozunk.

Ha kirándulni akarunk, akkor meg lehet próbálni utcán programokat kínálókkal egyezkedni, mert fele ennnyért kínálják a kirándulásokat, mint a hotel utazásszervezői.

A kirándulások közül voltunk a krokodilfarmon, a nemzeti múzeumban, a kalózhajón, quadokon, lovagoltunk és az El Ghriba zsinagógában is jártunk. Mit mondjak, a krokodilfarm nem volt különösebben lenyűgöző. Az összes krokodil mozdulatlansággal tiltakozott a fogsága ellen. A Nemzeti Múzeum nagyon érdekes. A kalózhajós program vicces.  c

Végkövetkeztetés: Aki Djerba mellett dönt, az összpontoítson arra, hogy a számára megfelelő hotelt válasszon, ahol jók az animációs programok, és van privátstrand. Amúgy Djerbánál a tenger tiszta, a jobb hotelek előtt a strand fövenyéről módszeresen eltakarítják a tengerifűvet. " (Aji)


TETSZETT:

A Houmt Souk piacán egy ezüstműves műhelye, ahol megmutatta a berber ékszerkészítés ősi technikáit.
Egy magányos séta a Seguia strandon napfelkeltekor, amikor csak a flamingók és én voltunk a végtelen parton.
A Ghriba zsinagógában egy idős zsidó bácsi mesélt a sziget évezredes békés együttéléséről.
Egy spontán meghívás egy helyi családhoz, ahol a nagymama megtanított kuszkuszt készíteni.
Egy öreg fazekas műhelyében Guellala-ban, aki megmutatta, hogyan készülnek a híres dzserbai edények.

NEM TETSZETT:

A Zone Touristique all-inclusive hoteljeinek mesterkélt "arab" hangulata és a tömeges alkoholfogyasztás.
Egy "autentikus" étterem Midounban, ahol a mechouia saláta konzerv paprikából készült.
A túlagresszív árusok a Houmt Souk bazárban, akik fizikailag próbáltak behúzni a boltjukba.
A bőrgyár "bemutató túrája", ami valójában egy erőszakos értékesítési présbe torkollott.
Az állítólagos "delfinles" hajókirándulás, amiből csak napégés és tengeribetegség lett háromszoros áron.

Á. Gabi fotója

Ajánlott hotelek (2025)

3 csillagos: Hotel Cedriana

4 csillagos: Iberostar Waves Mehari Djerba, 

5 csillagos: Iberostar Selection Eolia Djerba , 

------------------

Nem igazán ajánlott hotelek: Sidi Mansour Resort & Spa

Közlekedés

  • Jól lehet létezik a szigeten buszközlekedés, a menetrend csak arabul van kiírva és amúgy is kiszámíthatatlan. Szóval, marad a taxizás. Nem olcsó, de nem is túl drága.
  • Lehet kerékpárt és robogót bérelni, de a közutakon vigyázni kell, mert az utak álllapota sok helyen silány, valamint a helyi autósok elég vadul vezetnek.

Vendéglátás és szórakozás

  • A helyi éttermekben mindenképpen érdemes megkóstolni a friss, grillezett halakat, a kuszkuszt (bárányhússal vagy hallal), a csicseriborsó levest.
  • A sziget nagy specialitása a kuszkusz árpából (malthoutha), halból vagy szárított húsból készült, valamint a kis szárított szardíniák (ouzaf). Ne hagyja ki a tojásos briket, a csicseriborsó levest és a mechouia salátát sem.
  • A djerbai konyha egyik sajátossága az alapanyagok elkészítési módja, szinte minden gőzölve készül, beleértve a kuszkuszt, a halat, a zöldségeket és még a húst is.
  • Finomak a frissen facsart narancslevek, a mentateák, érdekes a török kávé és a bokha (füge vagy datolya alkoholos itóka).
  • A szukban finom a fagyi és a pizza.
  • Nem rossz a celtia nevű helyi sörük.

Ételhez ajánlott helyek:

El Sofra étterem: Houmt Soukban, az általános iskola mögött található. Kiváló hely, minden fogás remek. Még Tunézia más részein sem találsz hasonló minőségű kiszolgálást és főzést.

Haroun étterem: A marinához közel, nem messze az első helytől. Elegáns hangulat, rendelj tengeri halat, ha van. Ha a hal halgazdaságból származik, inkább próbálj ki valami mást.

Malibou étterem: Ugyanabban a környéken található.

Chez Ali: Közvetlenül a tengerparton fekszik, csak délben van nyitva, és mindössze két fogást kínál: halat vagy garnélát. Szintén nagyon jó, de érdemes korán érkezni vagy asztalt foglalni, mert általában tele van.

Közbiztonság és kellemetlenségek

Djerba, lévén egy sziget, eléggé elszigetelt Tunézia többi részétől és emiatt az országban előforduló politikai konfliktusok alig-alig érik. Mivel a turizmus Djerba szigetén a meghatározó gazdasági tevékenység és pénzforrás, így a hatóságok rendőri jelenléttel sokat megtesznek azért, hogy a turisták, nyaralók biztonságban érezzék magukat. Amúgy a nyaralók jellemzően az idejük nagy részét a hotelkomplexumokon belül töltik, és ha a szigeten máshol programoznak értékeket nem visznek magukkal. A szigeten a fő kellemetlenség az, hogy a szemételszállítás szervezetlen. A szállodák ezt megoldják, de egyéb helyeken gyakran látni szeméthalmokat.

Djerba az elmúlt években egy kicsit kevésbé biztonságos lett – nem drámai módon, de észrevehetően. Az elmúlt három hónapban hallottam néhány erőszakos rablási kísérletről. Az egyik egy éjszakai betörés volt egy házba, ahol egy nőt megsebesítettek az arcán, a másik pedig egy férfit ért, aki naplementekor sétált egy kihalt utcán Ramadán idején – tudod, abban a hónapban, amikor elvileg semmiféle rossz dolgot nem lenne szabad csinálni. Ez más helyekhez képest talán nem sok, de Djerbára egyáltalán nem jellemző.

Amíg zsúfolt vagy turistás környéken maradsz, általában nem lesz gond. Éjszaka viszont legyél még óvatosabb! Ami a párkapcsolati dolgokat illeti: kézen fogva sétálni nyugodtan lehet, a turistákat már megszokták errefelé. De hozzáteszem, tegnap láttam egy bejegyzést egy párról, akiket Djerbán nagyon csúnyán zaklattak, és ez meglepett – talán jobban megváltoztak a dolgok, mint gondoltam. (2024)


Én kétszer kévente legalább nyaraltam ott, és nőként meg tudom erősíteni, hogy alapvetően biztonságos hely. Az egyetlen kellemetlenség, amit tapasztaltam, az az, hogy a férfiak gyakran beszólnak az utcán (néha elég kitartóak is), szóval inkább azt tanácsolom, hogy ne is figyelj rájuk. Persze nem javaslom, hogy egyedül járj-kelj éjszaka.

Ott a napernyő alatt 3 katona óvja a turisták biztonságát - U. D. fotója

Egyéb hasznos információk

Vigyázat arany ékszerek vásárlásánál! Bármiféle eredetiség bizonyítvány mutogatása, odaadása ellenére itthon bevizsgálásnál kiderülhet, hogy csak aranyozott a tárgy. Sok embert becsaptak helyi ékszerészek.


Djerbában van hazánk képviseletében egy tiszteletbeli konzul: Khaled Ben Jemaa


Itt van néhány hely, amit ajánlanék:
Strandok: Saguia és Yeti 2.
Vizes programok: ejtőernyőzés, egyórás hajó- vagy jetski-túra (ha szerencséd van, még delfineket is láthatsz), valamint naplementekor katamarán vagy SUP-ozás Sidi Jmourban.
Múzeumok: Guellala Múzeum, Djerba Explore Park, és a Djerbahood (egy szabadtéri street art galéria).
Egyéb programok: Souk Elrbaa piac, quadozás, lovaglás.
Utcai ételek: a Brik Ishak (vannak, akik szerint túlértékelt, de nekem ízlik), Saad El Melha tonhalas szendvicse (de csak délelőtt 11-ig, különben elfogy), és az Armatura kávézó a Café Zaraában (szerintem a legjobb), ahol Ben Yedder pékségből származó croissant-t is érdemes enni.
Tetőteraszok és strandbárok: Sunset Beach Bar, Plaza Beach Bar és La Tavla Rooftop.

Látnivalók és programlehetőségek

Élvezze a homokos strandokat. Az egyik legjobb a 1-es lagúnánál található, közel a Djerba Explore-hoz, ahol hihetetlenül tiszta és kékeszöld vizek várják. Itt vízi sportokat űzhet, és a helyiek teherhordó vagy lovas kocsikázást ajánlanak (DT10 egy oda-vissza útra a strandon, alkudhat, lehetőség van hosszabb túrákra is). A strandon található étterem (az egyetlen) grillezett halat és egyéb ételeket kínál kb. DT10-15 főkéntként. Houmt Soukból való utazás kb. DT10-be kerül.

Látogasson el a Ras R'mel-félszigetre, béreljen kerékpárt (szinte lehetetlen találni), és fedezze fel a kis falvakat; élvezze az egyszerű és jellegzetes építészetet, a csendes vidéket, valamint a gyönyörű naplementéket és napkeltéket. Kóstoljon friss, ízletes halat; látogasson el a helyi halpiacra. Ne hagyja ki a török fürdőt. Látogasson el az ékszerészekhez, és csodálja meg a beduin ezüst ékszereket.

Egy nagyszerű hely gyönyörű naplementék megtekintésére a sziget északnyugati oldalán található Borj Djillidj, mielőtt balra fordulna Ajim felé. A csendes kis kikötő és világítótorony a hagyományos halászokat fogadja, akik még mindig agyagedényekkel fogják az polipot, és napnyugtakor térnek vissza napi fogásaikkal. Egy rendkívül nyugodt és békés hely, amely biztosan inspirálni fog.

,, A szárazföldtől eltérően Djerba szigete nem is annyira a tengerpart sajátossága miatt okozott maradandó élményt, hanem az onnan ágaztatott program pazarsága, milyensége, egyedisége, szervezettsége miatt. Szerencsém volt részt venni egy két napos Szahara-túrán, melynek keretein belül konvojba rendeződött Jeep- kel vágtunk neki, a kietlen homok dűnék elleni valódi küzdelemnek, melynek csúcspontjaként a Csillagok háborúja forgatási helyszíne Matmata tárult elénk, a következő nap Chebika Thamerza lett gól cső alá véve, az Atlas hegység roppant de mégis megközelíthető méretei, a körülötte és benne lévő valódi oázisok, az érintetlenség illúzióját fenntartva kényszerítettek térdre. (Indiana Jones a Jurassic Parkban)
A fentiekben szereplőkön kívül, természetesen rengeteg élménnyel gazdagodtam, a piacok körül összpontosult rendhagyó forgalom (hal különlegességek, levágott teve fejek, páratlan vizuális látványt nyújtó, az összes érzékszervünkre hatással bíró kavalkád) a lapos tetőn tartott kecskék, a datolya pálma szigetek, a 300 és 600 közötti mélységből föltörő 77'-víz hűtésére szolgáló, piramis jellegű kőből épült szerkezetek, a Sós tó, a Gerberek (őslakosok) alázata az élethez, és még sorolhatnám.....

A teljes út alatt egyetlen terhet nem voltam képes letenni, a gyerekeim hiányát! (Ray)


Látnivalók:

Rengeteg hely van – akár egy hét is kevés lenne!

Gallela

Gallela és a fazekasboltok – az emberek is nagyon kedvesek (mint általában a djerbaiak).

Gallela történeti múzeuma.

Kérd meg a fazekas mestereket, hogy szervezzenek neked agyagbányász túrát – fél napos program, de nagyon megéri.

Midoun

Lella Hadhreya komplexum: krokodilfarm, múzeum és egy hagyományos ház látogatása.

Számos más strand (például Seguiya, Sidi Yeti 1 és 2).

Midoun központja és a boltok (próbálj ki bricket – helyi töltött tészta – a boltokban).

Houmt Souk

Múzeum.

Ghazi Mustafa erőd.

Halpiac.

Óvárosi boltok.

Ékszerboltok.

Valahol Sedwikch környékén

Satouri mecset és a körülötte élő legenda (lehet, hogy rosszul emlékszem a névre vagy a címre, de kérdezd a mecsetet, ahol emberalakos szobrok százai állnak).

Ezen kívül próbálj ki sznorkelezést és más tengeri programokat!

Ghazi Mustapha erődítmény

Ghazi Mustapha erődítmény Djerba szigetén található, és nem összekeverendő azonos nevű erődítménnyel, amely Cordobában található (az alcázar de los reyes cristianos).

A Ghazi Mustapha erődítmény Djerba egyik legfontosabb és legjelentősebb történelmi épülete, amely az 1300-as években épült. Az erődítményt az évszázadok során többször átépítették és kibővítették, hogy megfeleljen az akkori kihívásoknak, például a tengeri rablásoknak és a katonai támadásoknak.

Az erődítmény jellegzetes építészeti stílusú, és sivatagi környezetben helyezkedik el, a tengerparttól nem messze. Az épületnek erős, vastag falai vannak, amelyek az idők során megvédték a lakóit a támadóktól.

Ma az erődítmény turisztikai látványosságként üzemel, és a látogatók számos érdekes részletet fedezhetnek fel a hely történelméből. Az erődítményen belül múzeum is működik, ahol az érdeklődők megismerhetik Djerba szigetének történetét és kultúráját.

Az erődítmény nyitvatartási ideje változó, és a belépődíjak ára eltérő lehet az időszaktól és az életkortól függően. Azonban általában a látogatás megéri az árát, mivel a Ghazi Mustapha erődítmény Djerbában az egyik leglátogatottabb történelmi helyszín, amely egyedülálló betekintést nyújt a sziget történelmébe és kultúrájába.

m. a. fotója

További beszámolók

A kéthajtóműves Bombardier repülőgép körülbelül egy óra alatt repít el Djerba szigetének repteréig. Ahogy a márványlapokkal kirakott, tágas tranzitcsarnokon átsétálok, egy magára hagyott római kori fórum hangulatát idézi fel bennem a látvány. Néhány lépés után máris a Lótuszevők szigetére érkezem. A fejemben kavarognak a latinórákon átszenvedett Homérosz-sorok, melyek Odüsszeusz társainak történetét idézik fel: a legénység a sziget édes termése, a lótusz íze miatt feledkezett meg hazájáról. Sokan ma is a hátramaradt hajósok utódainak tartják magukat. A valóságban viszont inkább a berber gyökerekkel állnak kapcsolatban, akiket már jóval korábban, 2700 évvel ezelőtt itt találtak a föníciaiak. Később az arabok hajóztak errefelé Tunisz–Karthágó útvonalán, majd a lázadó karaita törzsek kerestek menedéket a szigeten. A következő századokban a kalózok is otthonra leltek itt – a hírhedt Barbarossa testvérpár sem kerülte el Djerba partjait –, így a keveredés teljes lett.

Dél felé vesszük az irányt, Erriadh településére. Jól látszik, hogy a házakat évszázadokon át a támadásoktól való félelem határozta meg. A régi családi fészkeket, a „menzeleket” magas falak és a sarkokon meredező őrtornyok védik. A mecsetek is inkább erődítményekre emlékeztetnek, semmint békés imahelyekre. Észak-Afrika legrégebbi zsinagógáját sajnos csak messziről szemlélhetem: a vakítóan fehérre meszelt, hármas kapu kitartóan zárva tart. A „Bánatpénz” egy zsidó és egy arab butikhotel felkeresése. Amikor az utóbbiban helyet foglalok a patinás faasztalnál, és menta teát szürcsölgetek, bevallom a tulajdonosnak: bármelyikben szívesebben időznék, mint egy ötcsillagos „szabványhotelben”.

És lám, a sziget északkeleti csücskében egészen más világ fogad. A Flamingo Ponttól induló, mintegy 15 kilométeres partszakaszon minden megtalálható, amit Las Vegas csillogása és Copacabana végtelen strandja egyszerre tud nyújtani. A szállodasor mögött húzódó úton haladva mintha Floridába csöppennék: éttermek, szuvenírboltok, bicikli- és robogókölcsönzők szegélyezik az utat. Sidi Mahres aranyló homokja még ezen a szürke, szemerkélő esős napon is elbűvöl.

Djerbán minden út a fővárosba, Houmt Soukba vezet, mely nevében is piacot idéz. Képzeljenek el egy olasz piazzát, egy keleti bazárt és egy görög halászfalut, és képzeljék el, milyen lenne ezeknek a keveréke – ez Houmt Souk! Tunézia egyik legizgalmasabb városa, és remélem, az is marad. A legemlékezetesebb élményem a központi halpiac aukciója. Hatalmas termetű hivatalnok ül egy magas széken minden stand közepén, a füle mögött kis virágcsokorral, és szigorúan felügyeli a licitálást. A vásárlók kiáltásokkal adnak ajánlatot, a nyertesek arca pedig úgy sugárzik, mintha a halat ingyen kapták volna. Néhány pillanatig elhiszem, hogy ez a világ örök: a hagyomány mozdulatlan, az árusok és vásárlók örök szereplők. Majd visszatér a valóság: a Bombardier hamarosan felszáll, és véget vet ennek a rövidke látogatásnak a Lótuszevők szigetén.


Djerba nagyon kicsi sziget, szóval a lehetőségeid nagyjából a város, a strand vagy a mezőgazdasági területek – ennyi. Bocsi, ha csalódást okozok, de talán érdemes lett volna jobban átgondolni, mielőtt elköteleződsz. Tunéziában rengetegféle táj és környezet található: a sivatagtól az erdőkig, a sziklás partoktól a homokos strandokig. Tataouine nincs messze Djerbától (kb. 2 órás autóút), és egy olyan turisztikai célpont, amit még sok turista sem ismer – még a fővárosból is utaznak ide a helyiek. Ha ismerős a neve, az nem véletlen: itt forgatták a legelső Star Wars-filmet, és a forgatási helyszínt ma is meg lehet látogatni. Ezen kívül lehet tevézni, homokszörfözni és még sok más program vár ott.


Fotóegyveleg

Á. Gabi fotója

u.d. fotói

D. B. fotói

Vissza az elejére


Kommentek

Még nem érkezett hozzászólás.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon