Athén, strandolás, nyaralás
Athén strandjai persze sok tekintetben elmaradnak az Görögország kiváló strandjaitól, ennek ellenére a főváros is számos lehetőséget kínál a strandolni vágyó idelátogatók számára.
Tipp: minél messzebb megyünk a központtól annál jobb strandokat találunk. A leírás a legközelebbi strandtól a kezdődik és a legtávolabbinál fejeződik be.
"2021 szeptemberének elején elkövettük azt az orbitális hibát, hogy csak fél napos strandolást szerveztünk az athéni programba. Bőven maradhattunk volna egy egész napot is, remek lehetőségeket kínál a város a kikapcsolódásra. A legfontosabbak: lazán három villamos is jár a parton. 3, 4, 5-ös villamosok. Jó állapotúak, viszonylag tiszták, de nem közlekednek nagyon gyorsan. A metrótól egy félórás tujzásra kell számítani. Másik opció a biciklizés, elég jó a bicikliút végig a parton. A sétálós promenás készül, még nem érnek össze az utak, ezért le volt zárva. Minden strandnak van szinte kikötő része és napozós is. A legtöbbön vannak zuhanyok és mobil wc-k. Az egyiken fürödhetünk egy nagyot, majd kis napozás után átmehetünk vilivel a másikra, ahol pl jobb a beach bar. Aki veszi a fáradtságot és felöltözik, kb.két utcányira talál rengeteg éttermet pl. Glyfadán. Nagyon tetszett. Lévén szeptember eleje és hétköznap, mindenki dolgozott, suliban volt, a strandokon békét és nyugalmat láttunk. Kriszta"
Én a Google-n utánanéztem a strandoknak, és sokról rossz véleményt írtak, így egy elég messze lévőre mentünk, ami plusz 40 perc volt. Ahogy elnéztem a villamosból teljesen felesleges volt, mert kb ugyan olyan az összes. Homokos, aztán beérve a tengerbe kb 1m után köves, így tengercipőt lehet érdemes vinni. A víz hideg volt, nem a kellemes lubickolós fajta, persze ha bemész, 2 perc alatt megszokod, de hátha valakinek 20 fok alatt nem jó a víz. Alapból kb 25-30 fok között változott a hőmérséklet. A. nap éget, még úgy is, hogy nekem már elég jó színem volt idén, de így is kicsit megégtem. Ha valakinek fehér a bőre, vagy leégős, mindenképpen naptejezzen a városban is, mert nem érezni a városban annyira a nap erejét, de rommá ég mint a Reichstag.
h.n. fotója
s.t. fotója
m.g. fotója
Varkiza Beach 2025: Az athéni Riviera "családbarát" hazugsága vagy valódi gyöngyszem?
Végre megjártam a híres Varkiza Beach-et, amit úgy emlegetnek, mint "Attika legnagyobb és legnépszerűbb strandját", ami még Blue Flag 2023 díjat is kapott. Ez az 1 km hosszú homokos strand 26 km-re van Athéntól, és két részre osztják: fizetős Varkiza Resort (korábban Yabanaki) és ingyenes szakasz. Az élmény? Kevert érzések dominálnak!
A PRO oldal (miért rajonganak érte sokan):
A homokos strand valóban szép, sekély vízzel, ami családoknak ideális. A Blue Flag minősítés megérdemelt – a víz tiszta, a part rendezett. A szervezett rész minden kényelmi szolgáltatással rendelkezik: beach volleyball, vízi sportok, éttermek, mentőszolgálat, nyitott mozi.
A 122-es busszal könnyen elérhető Athén központjából, 30 perc alatt kint vagy. A 2024-es felújítás után a design természetes és elegáns lett – fa szerkezetek, szalma napernyők, földszínek. A helyiek kedvezményeket kapnak (Voula, Vouliagmeni, Varkiza lakosok ingyenes belépő).
A strand kétharmada ingyenes – hozhatsz saját felszerelést és nem fizetsz semmit. A vízi sportok (windsurfing, jetski) szerelmeseinek paradicsom.
A KONTRA oldal (miért lehet pokol):
Itt jön a brutális valóság: a szervezett rész totális pénzéhes csapda! Belépődíj + napágy bérlés + nem hozhatsz be ételt vagy hűtőtáskát az új tulajdonos óta. "Nem csak többet kell fizetni a belépésért és még többet hétvégén, de már nem is vihetsz be ételt vagy hűtőtáskákat."
A személyzet arrogáns és bunkó – különösen Mrs. Alexandrou, aki 60 éves vendégeket támadt meg verbálisan csak azért, mert benéztek egy üres bungalóba. "Totálisan tiszteletlen módon támadott ránk, mintha bűnözők lennénk" - ez 60 éves, komoly emberekkel!
A szolgáltatás szörnyű – 17:00 után nincs strand szervíz, 1 órát vársz italra, senki nem segít. A hangulat zajos és zsúfolt – "jó infrastruktúra, abszolút magas áron, nyilvános területen".
A menedzsment hazug és tolvaj – egy esküvői eseményen 500 eurót loptak el a borítékból és 500 eurót kértek 70 kávéért. "Hazugok, csalók, tolvajok" – írta egy vendég.
Végítélet:
Varkiza Beach kettős személyiség: az ingyenes rész valóban kellemes családi strand, de a fizetős Varkiza Resort egy túlárazott, rosszul vezetett csapda. A Blue Flag elismerés a víz minőségére vonatkozik, nem a szolgáltatásra!
Javaslat: Használd az ingyenes részt saját felszereléssel, vagy menj máshova – Vouliagmeni, Sounio sokkal korrektebb. A fizetős részt kerüld el, hacsak nem imádod a magas árakat és bunkó kiszolgálást.
Értékelés: 6/10 – a strand maga szép, de a szervezett rész katasztrófa.
a.p. fotója
Akanthus Beach Club 2025: Glyfada "trendi" csapdája vagy valódi szórakozás?
Végre megjártam az Akanthus Beach Club-ot Glyfada-ban, amit úgy reklámoznak, mint Athén egyik "legtrendi" beach club-ját, ami nappal strand, este pedig szórakozóhely. Az Alimos partján található ez a "minden egyben" hely, és hadd mondjam el: ez a legkiszámíthatatlanabb élmény, amit az athéni Rivierán átéltem!
A PRO oldal (miért mennek sokan):
A lokáció tényleg fantasztikus – közvetlenül a tengerparton, gyönyörű tengerre néző kilátással. A "exotic island" hangulat nappal működik: pálmafák, fa napágyak, és az a különleges érzés, hogy "kikerültél a városból". A medencék tiszták, a víz nyugodt, és a kavicsos part nem tapad, mint a homok.
Éjszaka valóban átalakul – neon fények, DJ-k, élő koncertek csütörtökönként, és a "kosárlabda pálya közepén lévő bár" tényleg egyedi. A heti 6000-7000 látogató nem véletlenül jön ide – 25 év alatti korosztály számára ez az athéni party központ.
A KONTRA oldal (miért lehet rémálom):
Itt jön a brutális valóság: dupla csapda rendszer – fizetsz 6 eurót belépődíjat, aztán kiderül, hogy nincs garancia a napágyakra az "Akanthus" területen, és máshova kell menned! A menedzsment (Niko) totálisan alkalmatlan – 5 perc után sem hajlandó visszafizetni, ha problémád van.
A szolgáltatás pokoli rossz – "személyzet szinte nem létezik, lassú és barátságtalan". 1 órát vársz az italokra, még görögül kiabálás után is. A pincérnő elvárja a borravalót, még ha bunkó is volt.
A strand maga kavicsos és sziklás, ami fájdalmas mezítláb. A tenger "nem túl tiszta", és a DJ nem tudja táncolásra bírni a tömeget – órákig áll mindenki, senki nem táncol.
Végítélet:
Akanthus Beach Club egy trendi álom, ami a gyakorlatban gyakran rémálom. Ha 25 év alatti vagy, szereted a káoszt, beszélsz görögül és nem baj, ha átvernek, akkor talán élvezni fogod.
De ha normális szolgáltatást, tiszta tengert és korrekt árakat vársz, akkor kerüld el! A TripAdvisor 3.0/5 értékelés és a 231 glyfadai étterem közül a 212. helyezés mindent elmond.
Javaslat: Menj inkább Vouliagmeni-be vagy Sounio-ba – ott legalább tudod, mire számíthatsz!
Értékelés: 4/10 – csak a helyszín szépségéért és a fiatal party hangulatért.
Kovács Ádám fotója
Akti tou Iliou (Iliou Beach) 2025: Athén legközelebbi strandja – vagy legnagyobb átverése?
Végre megjártam az Akti tou Iliou-t ("Napfény Partja") Alimos-ban, ami büszkén hirdeti magát Athén legközelebbi szervezett strandjaként. A Poseidonos Avenue-n található ez a hely, és mondjuk ki: ez a legmegosztóbb strand az egész athéni Rivierán!
A PRO oldal (miért mennek oda sokan):
A lokáció tényleg verhetetlen – 25 perc trammal/busszal Athén központjából, ingyenes parkolóval. A szervezettség szintje kiváló: öltözők, zuhanyok, széfek, mentőszolgálat, vízipark a gyerekeknek, strandröplabda és teniszpályák. A pálmafák és fehér homok kombinációja valóban egzotikus hangulatot teremt.
A Bolivar Beach Bar itt működik, ami nemzetközi DJ-kkel és koncertekkel biztosít szórakozást. Ha családos vagy, a gyerekprogramok és biztonságos környezet nagy plusz. A napágyak kényelmesek, és van online foglalási rendszer is.
A KONTRA oldal (miért lehet pokol):
Itt jön a brutális valóság: dupla fizetés – 8-10 euró belépő + 15-25 euró napágyakért külön! Hétvégén még drágább. Ez családnak könnyen 60-80 euró csak azért, hogy leülhess a homokba!
A víz minősége katasztrofális – "tele van szeméttel, palackokkal, öngyújtókkal és egyéb piszkos dolgokkal", "furcsa zöld színű és egyáltalán nem átlátszó". A műkavics miatt fehéresnek tűnik, de "ez teljesen visszataszító".
A szolgáltatás botrányos – "drága a rossz szolgáltatáshoz és piszkos WC-khez képest", "az üzlet szolgáltatása a lehető legelfogadhatatlanabb". A személyzet bunkó és segítőkész, nem tudnak alapvető információkat sem adni.
Hétvégén a hely pokoli zsúfolt – "napágyak szorosan egymás mellett, míg a tengerben étkcsomagolás és különféle hulladékok úsznak". Reggel 10-kor érkezve esernyő nélküli napágyakat találsz.
Végítélet:
Akti tou Iliou egy pénzéhes csapda, ami kihasználja a közeli lokációt. A víz minősége elfogadhatatlan, a díjak nevetségesek, és az élmény messze elmarad az árától. "Szomorú, hogy Alimos Beach már nem érhető el mindenki számára ingyen (amiért az athéniak évtizedekig harcoltak)".
Ha valóban strandolni akarsz, menj máshová! Schinias, Sounio, vagy akár Vouliagmeni sokkal jobb választás. Ez a hely csak akkor "éri meg", ha teljesen lusta vagy eljutni bárhova máshova.
Értékelés: 3/10 – csak a kényelmes elérhetőség miatt nem 1/10.
Bolivar Beach 2025: Az athéni Riviera ígérete vagy pénzéhes csapda?
Nos, végre megjártam a híres Bolivar Beach-et Alimos-ban, amiről minden athéni útikönyv úgy beszél, mint a "tökéletes kombinációról" – strand, étterem, bár és klub egyben. A Poseidon Avenue-n található ez a "minden az egyben" hely, és mondhatom: ez a legmegosztóbb strand, ahol valaha jártam!
A PRO oldal (miért imádják sokan):
A lokáció valóban verhetetlen – 20 perc alatt bent vagy Athén központjából, és a trammal is elérhető. A strand maga szép és tiszta: fehér homok, pálmafák, kristálytiszta víz, rendezett infrastruktúra. A szervizelt napágyak kényelmesek, és tényleg van minden szint – 7 eurótól 35 euróig, attól függően, mennyire luxus élményt akarsz.
Az étterem minősége meglepően jó – a tengeri herkentyűk frissek, a húsok finomak, és a mediterrán konyha autentikus. A parti hangulat este fantasztikus: nemzetközi DJ-k, tánc a homokon, lézershow – ez tényleg az a fajta "beach club" élmény, amit a filmekben láttál.
A KONTRA oldal (miért lehet pokol):
De itt jön a brutális valóság: a belépőjegy 10 euró személyenként, csak azért, hogy belépj a strandra! Utána még külön fizetsz a napágyért, az étkezésért, minden italért. Egy átlagos nap könnyen 50-80 eurót visz el párnak.
A szolgáltatás szörnyű lottószerű – van, hogy fantasztikus, van, hogy 1 órát vársz egy egyszerű rendelésre. Az octopus (30 euró!) gyakran hideg és gumis érkezik, és amikor szólsz, a manager stílusa kb. "Yeah, something like that" – primitív és bunkó.
Hétvégén a hely őrült zsúfolt – gyerekek mindenütt, emberek a napágyad mellé telepednek a földre, hogy ne kelljen fizetniük. A lopás is probléma – egy vendég Kindle-je is eltűnt a napágyról. Ez egyáltalán nem relaxáló strand!
A koktélok túl édesek és gyengék, a személyzet nagy részének nincs kedve dolgozni, és nem beszélnek rendesen angolul. A wifi jelszót sem tudják megadni – ez 2025-ben.
Végítélet:
Bolivar Beach egy Instagram-ra tökéletes hely, ami valóságban gyakran csalódást okoz. Ha gazdag vagy és imádod a bulizós, hangos környezetet, és nem zavar a káosz, akkor lehet, hogy tetszeni fog. De ha csendes relaxálásra vagy normális ár-érték arányra vágysz, akkor kerüld el – vannak sokkal jobb opciók az athéni Rivierán!
Értékelés: 5/10 – túl drága az általános káoszhoz képest.
Kovács Ádám fotója
Nirides Beach 2025: Athén rejtett gyöngyszeme vagy túlhajszolt hype?
Nos, végre eljutottam a legendás Nirides Beach-re, amiről mindenki úgy beszél, mint Vouliagmeni titkos felfedezéséről. A Limanakia partszakasz ezen darabkájáról mondhatom: félelmetes mennyiségű ellentmondás egy helyen!
A PRO oldal (miért rajonganak érte):
Kezdjük azzal, hogy a víz színe tényleg irreális – olyan türkiz árnyalatok, hogy azt hinné az ember, valaki photoshop-pal dolgozott rajta. A sziklás-kavicsos part miatt a víz kristálytiszta, így 3-4 méter mélyen is minden látszik. Ha szereted a búvárkodást vagy csak simán a víz alatt szöszmötölést, ez a te helyed. A hangulat tényleg autentikus: helyiek, fiatalok, akik nem csinálnak nagy cirkuszt a strandjárásból, hanem egyszerűen élvezik a napot.
Az ingyenes volta ma már ritkaság Athén környékén, és ez komoly plusz. Nincs belépőjegy, nincs kötelező napágy-bérlés – hozol egy törülközőt, leülsz, kész. A Poseidonos Avenue-ról könnyű megtalálni, és a 122-es busz is idehoz, szóval autó nélkül is elérhető.
A KONTRA oldal (miért lehet pokol):
Viszont figyelem – ez a strand nem játék! A leereszkedés a sziklás lépcsőn pont olyan, mint egy kisebb mászófalezés, csak lefelé. Flip-flopban való leszálás életveszélyes, és ha feljössz a napból kiégve, az út felfelé tiszta kínzás. Idősebb embereknek és mozgáskorlátozottaknak egyáltalán nem ajánlott.
Az infrastruktúra hiánya 2025-ben már kissé ciki. Nincs zuhany, nincs wc, nincs árnyék, nincs semmi. A legközelebbi büfé/étterem percekre van gyalogosan, szóval ha elfelejted a vizet vagy az ételt, baj van. Árnyék szinte nulla, csak a sziklák között van néhány folt – nyáron ez öngyilkosság lehet.
A népszerűség áldás és átok: hétvégén olyan zsúfolt lehet, hogy alig találsz helyet. A fiatalok zenés hangulata nagyszerű, ha te is a bulizós típus vagy – de ha csendes relaxálásra vágysz, készülj fel arra, hogy valaki garantáltan bassza a görög zenét 3 méterre tőled.
Végítélet:
Nirides Beach a "szereted vagy utálod" kategóriába tartozik. Ha keresed az autentikus, vadregényes athéni strandélményt, és nem riadsz vissza egy kis kihívástól, ez lehet a te helyed. Viszont ha kényelmet, szolgáltatást és biztonságot keresel, akkor inkább menj a szomszédos, fizetős Vouliagmeni strandokra.
Értékelés: 7/10 – csak azoknak, akik tudják, mire vállalkoznak!
Kovács Ádám fotója
Kovács Ádám fotója
Kovács Ádám fotója
n.s. fotója
Az Arisol Beachet nem könnyű megtalálni – és épp ez a varázsa. Ha rákeresünk, alig találunk róla megbízható információt. Athén Vouliagmeni nevű városrészében több strand is van, de ez a különleges kis öböl a legdélibb csücsökben bújik meg. Szerencsére a 122-es busz pontosan ott áll meg, ahol kell – az Α’ΛΙΜΑΝΑΚΙΑ nevű megállónál –, így ha tudjuk, mit keresünk, a megközelítése nem bonyolult. A legpraktikusabb, ha a Limanakia Beach Bar nevét írjuk be a keresőbe – ez az a bár, amely kiszolgálja az Arisol Beachen strandolókat, és ez alapján már könnyebb odatalálni.Képzeljük el, hogy egy athéni szállodából – mert ugye a turisták többsége reflexből a belvárosban foglal – hosszú zötykölődés és több átszállás után végre megérkezünk Vouliagmeni alsó részébe. Egy ideje már a busz ablakából figyeljük a lenyűgöző kilátást, és reménykedünk, hogy maga a hely még ennél is szebb lesz. Leszállva kicsit bizonytalankodunk, mert korán van, alig jár arra valaki. Aztán halk zene szűrődik ki valahonnan, elindulunk a hang irányába, át az úton – és ott tárul elénk a látvány. Minden lépésnél egyre szebb: pálmafák között vezet az út, fotózni sem győzünk, és akkor feltűnik az öböl, a beach bar, a tenger – mély, türkizkék, ahogy elképzeltük.
Délelőtt még alig van ember, mi is távolabb telepszünk le a báros résztől, de kora délutánra benépesül a part. A sziklákon napozni, ugrálni, búvárkodni lehet – teljesen elvarázsolt minket ez a nyugodt, természetes hely. Két dologra viszont érdemes előre felkészülni. Árnyék szinte sehol sincs, csak a bárnál – tehát napernyőt érdemes vinni. Illetve a vízből való kijutás sem egyszerű: egyetlen létra van, különben a csúszós sziklákon kell kimászni, ahol néhol tengeri sünök is előfordulnak. De ha strandcipővel készülünk, és találunk egy jó kis sziklarepedést a napernyőnknek, garantáltan életünk egyik legemlékezetesebb strandélményével gazdagodunk.
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Még nem érkezett hozzászólás.