ÚTIKRITIKA.HU / Oroszország







útikritikák


Oroszország

Egészség | Közlekedés | Étkezés | Pénzváltás | Vásárlás | Szórakozás | Közbiztonság | Magyar külképviselet | Egyéb hasznos információk |  Fotóegyveleg

Egészség

Az orvosi ellátás színvonala Oroszországban nagyon eltérő. A nagyvárosokban található kórházak többsége jól felszerelt, tiszta, és rendelkezik a legmodernebb technológiákkal. Ugyanakkor léteznek olyan intézmények is – főként kisebb településeken –, amelyek messze elmaradnak a nyugat-európai színvonaltól, gyógyszerhiánnyal és elhanyagolt eszközparkkal küzdenek.

Fontos, hogy minden oltása naprakész legyen, és elegendő mennyiségű, felírt gyógyszert vigyen magával. A nagyobb városokban sok a gyógyszertár, ahol nyugati minőségű gyógyszerek is kaphatók, bár az árak 2025-ben a magyarországi szintnél gyakran magasabbak, főként az importcikkek esetében.

A csapvíz minősége az ország különböző részein eltérő, és még ugyanazon városon belül is változó lehet. Régi épületekben a csapvíz gyakran nem iható. Az európai Oroszország nagyvárosaiban biológiai szennyeződések általában nem jellemzőek, de az elavult csőhálózat miatt a vízben előfordulhatnak nehézfémek. Ha nincs lehetősége palackozott vizet vásárolni, forralja fel a csapvizet fogyasztás előtt, vagy használjon speciális vízszűrőt, amit bármelyik szupermarketben be lehet szerezni. A palackozott víz ára 2025-ben körülbelül 80–120 rubel 2 literre (kb. 270–400 forint).

A helyi orvosok általában jól képzettek, ám sokszor szerény körülmények között dolgoznak. A nagyobb városokban több nyugatias szemléletű magán egészségügyi központ is működik, ahol a szolgáltatások ára és a fizetés módja változó, ezért minden esetben érdemes előre tisztázni, hogy pontosan miért és mikor kell fizetni.

Vodkavásárláskor legyünk körültekintők: hamis vodka életveszélyes lehet (itt a „veszélyes” valóban halálos kockázatot jelenthet, mivel tartalmazhat metanolt). Vodkát csak nagy áruházakban vagy szaküzletekben vásároljunk, ahol a palackon biztonsági matrica vagy a régió vonalkódja is megtalálható.

Az élelmiszerüzletek színvonala változó. Noha sok üzlet jó minőségű árut kínál, gyakori, hogy egyes helyeken lejárt, vagy lejárati dátummal újracímkézett termékeket árulnak. Mindig érdemes szemrevételezni, mit vásárolunk, és ne bízzunk vakon a címkéken feltüntetett lejárati időben. Néha az is segít, ha figyeljük, mit vásárolnak a helyiek, vagy meg is kérdezhetjük őket – ezt teljesen természetesnek veszik. Különösen figyeljünk a füstölt vagy sózott haltermékekre, előre elkészített salátákra, előre csomagolt zöldségekre és gyümölcsökre (piacon válogathatunk, boltban jellemzően nem engedik, és előfordulhat, hogy rossz minőségűt is a zacskóba tesznek). A konzerv zöldségek, akciós tejtermékek esetén is legyenek résen. A gyümölcslevek esetében fontos tudni, hogy Oroszországban csak a 100%-os lé viselheti a „сок” (lé) megnevezést; a „нектар” (nektár) akár 50-70% vizet is tartalmazhat, a „фруктовый напиток” (gyümölcsital) pedig bármit.

Oroszországban a HIV előfordulása folyamatosan emelkedik, főként a prostituáltak, fiatal felnőttek és droghasználók körében. Mindig legyen körültekintő és óvatos.

Mint Észak- és Közép-Európában, Oroszországban is számítani lehet kullancsokra – ideértve a tajgai kullancsot (Ixodes persulcatus) és a közönséges kullancsot (Ixodes ricinus). Ezek Lyme-kórt, visszatérő lázat (Borrelia miyamotoi), babesiosist, valamint szibériai és távol-keleti vírusos agyvelőgyulladást (kullancs-encephalitis) terjeszthetnek.

Négy orosz férfiből egy nem éri meg az 55. életévet. Az orosz férfiak várható átlagos élettartama 67 év. Moszkva utcáin kifejezetten hiányoznak a Pesten megszokott kisöregek a szatyraikkal.

Magyar utazóknak kifejezetten ajánlott az utasbiztosítás megkötése az egész utazás idejére. A kinti egészségügyi ellátás színvonala változólehet.

Közlekedés

Biztosítási csalók és balesetek ellen védekeznek az orosz autósok a kocsiba épített kamerákkal

Vonattal

Az ország hatalmas mérete és a közutak biztonságának hiányosságai miatt a legjobb és leggyorsabb módja a nagyobb távolságok megtételének Oroszországban a vonat. Az ország kiterjedt vasúthálózattal rendelkezik, amely szinte minden várost és települést összeköt. Távolsági utazáshoz a vonat általában a legkényelmesebb választás, különösen azokra az utakra, amelyeket egy éjszaka alatt le lehet fedni. Bár a komfort nem mindig a legmagasabb, az orosz vonatokon hatékony és udvarias személyzet dolgozik, a vonatok pontosan indulnak és érkeznek – még a németek is elégedettek lennének ezzel a pontossággal. A vonat a hosszabb, akár többnapos utakra is jó megoldás (sokan ma is így utaznak 2 napos vagy hosszabb távokra), főként, ha az ember értékeli az orosz vasutazás hangulatát és sajátos élményét. Az igazi orosz vasúti élményt a Transzszibériai Vasút kínálja, amely körülbelül egyhetes út, és lélegzetelállító tájakon vezet keresztül.

Az orosz vonatok több típusra oszlanak: a távolsági vonatok (дальнего следования – dal'nevo sledovanija) jellemzően 200 km-nél hosszabb vagy 4 óránál tovább tartó utakat tesznek meg. A menetrendekben a távolsági vonatok külön listában szerepelnek. A rövidebb távokat az elővárosi vonatok (пригородные – prigorodnye), népszerű nevükön elektricskák szolgálják ki. A legtöbb vasútállomáson (железнодорожный вокзал – zseleznodorozsnij vokzal) külön jegypénztárak működnek a távolsági és az elővárosi vonatok számára.

Az autós közlekedés nehéz, a szabályok sokszor orientációs szerepet sem játszanak a vezetők életében. A gyalogos csak úgy élheti túl, ha tudatosan közlekedik és nagyon vigyáz magára. 

V. Gábor fotója

Étkezés

Az oroszországi étkezésben a levesek, saláták terén jobban járunk, mint a főételek tekintetében. 

Furcsa módon 2011-ig a sört Oroszországban nem minősítették alkoholnak. Magyar szemnek meglepően sok alkohol, főleg töményet fogyasztanak. Egy éttermi ebédnél egy liter vodka simán lecsúszik, ha például két barát együtt ebédel.

Pizza Hut kr fotója

Moszkva és Szentpétervár azok közé a városok közé tartoznak, ahol korábban szinte minden ismert nyugati gyorsétterem-lánc jelen volt – McDonald’s, Subway és mások. Azonban az elmúlt években ezek a láncok kivonultak Oroszországból, így ma már helyi és orosz tulajdonú alternatíváik vették át a helyüket. Az egyik legismertebb és legsikeresebb ezek közül a Teremok, amely igazi orosz gyorsétterem: hamburgerek helyett borscsot (céklalevest), hatalmas palacsintákat kínálnak, akár kaviáros változatban is. Ez a lánc ma a helyi gyorsétkezés egyik főszereplője.

Szinte minden sarkon találni valamilyen önkiszolgáló éttermet vagy kantint, ahol jó minőségű orosz ételeket lehet enni megfizethető áron. Klasszikus éttermekből sincs hiány, de ezek már jellemzően drágábbak. A nyugati márkák helyét mostanra orosz vagy újonnan alapított márkák töltötték be, így a gyorséttermek világa is sokkal inkább tükrözi a helyi ízeket és gasztronómiát.


Moszkva és Szentpétervár tapasztalatai 2025-ben:

Szinte minden elérhető, amire az ember szükséget tarthat, de olcsónak ma már egyáltalán nem mondanám. A rubel értékvesztése és az infláció miatt az árak sok esetben meghaladják a magyarországi szintet, különösen az importtermékeké. A gyümölcs például változó: egy kiló banán ára 2025-ben Moszkvában és Szentpéterváron 120–150 rubel körül mozog, ami kb. 400–500 forintnak felel meg (tehát drágább, mint korábban). A halfélék még mindig viszonylag jó áron kaphatók: helyi lazac, pisztráng vagy hering olcsóbb, mint otthon, és frissen kínálják a piacokon.

Az eredeti orosz csokoládék (például az aszalt szilvás keserűcsokis bonbonok vagy a matrjoska mintás töltött csokik) továbbra is kedvelt ajándéknak számítanak. Ezeket jellemzően 2000–2800 forint/kg áron találni a souvenir boltokban vagy speciális édesipari üzletekben. Ízre valóban kiválóak, és aki szereti az oroszos, töményebb stílusú édességeket, bőven válogathat.

Az üdítők ára szintén emelkedett: a Coca-Cola vagy hasonló italok fél literes palackja boltban 80–120 rubel (kb. 270–400 forint), éttermekben pedig 300–400 forint körül van. Érdemes tudni, hogy a klasszikus nyugati márkákat sok esetben orosz alternatívák váltották fel, hasonló csomagolással és ízvilággal.

A jó minőségű orosz vodka ára 2025-ben 1 literre vetítve nagyjából 600–900 rubel, ami kb. 2000–3000 forint. A kínálat bőséges, de az olcsóbb fajtákkal érdemes óvatosan bánni.

Az ételek továbbra is nagyon ízletesek: sok halas, lazacos, káposztás fogás kerül az asztalra. A paradicsomlé szinte mindenhol alapvető ital kínáláskor. A szállodák svédasztalos reggelije bőséges, ahogy máshol is: tojásételek, kolbászok, sajtok, felvágottak, többféle kenyér (leginkább barna vagy magvas), friss és savanyított zöldségek széles választéka.


Tekintsük át, milyen említésre méltó ételeket kóstolhattunk meg az utazásunk alatt Oroszországban:

A borscs, vagyis céklaleves, továbbra is az egyik legnépszerűbb orosz fogás, és nem véletlenül. Mi hagymásan, répával együtt ettük, kellemesen fűszerezve, tartalmasan, ahogy kell. Laktató étel, de érdemes óvatosan kanalazni, mert ha sikerül leönteni magunkat vele, már csak az ecetes olló segíthet a foltokon.

A pelmenyi – a klasszikus töltött tészta – szintén kihagyhatatlan. Régebben főként húsos töltelékkel készült, de ma már egyre több helyen találkoztunk zöldséges, sőt vegán változatokkal is, így mindenki talál magának megfelelőt. Mi főzött változatban kóstoltuk, de helyenként sütött pelmenyit is kínálnak.

A pirog talán leegyszerűsítve a pelmenyi „nagytestvére”, de ez azért sántít egy kicsit. Bár mindkettő töltött tészta, a pirog egy sütött, kelt tésztából készült étel, amelynek ízvilágát a töltelék határozza meg – lehet édes vagy sós egyaránt. A töltelékek palettája szinte végtelen: húsos, káposztás, gombás, burgonyás, sőt gyümölcsös verziók is gyakoriak.

A kompót szintén megér egy próbát. Hasonlít a mi kompótjainkra, de sűrűbb, zamatosabb és édesebb, mint amit itthonról ismertünk.

Összességében nincs óriási szakadék az orosz és a magyar konyha között: az oroszok is szeretnek bőségesen fűszerezni, bár néha érdekes ízpárosításokkal találkoztunk – például a mézes-barbecue-s csirke nekünk kevésbé jött be. Emellett rengeteg krémes és nem krémes süteményt is érdemes megkóstolni; szinte lehetetlen melléfogni velük.

Kvasz Tomszkban - Ata fotója

Pénzváltás

Vásárlás

Oroszországban az üzletekben elvárják, hogy rubelben fizessünk, azaza igazán nem örülnek, ha dollárban vagy euróban akarunk fizetni, mert az neki macerás.

A piacokon számítsunk arra, hogy az eladók szívesen ,,megfejelik a normál árat ha vevői minőségben külföldi turistával van dolguk. Sokat segíthet ha helyi kisérőnk van, vagy legalábbis egy oroszul jól beszélő magyar bonyolítja a vásárlást, avagy az alkudozást. 

Ikont ne vásároljunk, mert tilos a kivitelük Oroszországból.

Szentpétervári szupermarket - nejlon fejfedős eladók - B. Edit fotója 

A borravaló hagyománya Oroszországban korábban nem volt jellemző, sőt, kifejezetten rosszallották, de a szocializmus bukása óta fokozatosan elterjedt. Bár a borravaló nem kötelező, ma már elvárt gesztusnak számít. A 10%-ot meghaladó borravaló szokatlan, általában elegendő a számla összegének felkerekítése. Néhány étterem a számlába már beleszámítja a szervizdíjat, de ez ritka; ha a szervizdíj szerepel a számlán, akkor további borravaló nem szükséges. Érdemes a számla kerek összegre való felkerekítésével jelezni a borravalót, különösen, ha ez körülbelül 10%-kal több a végösszegnél. Ha a kiszolgálás kifejezetten rossz volt, és nem szeretne borravalót adni, nyugodtan kérje el a pontos visszajárót. Fontos tudni, hogy éttermi bankkártyás fizetésnél nincs lehetőség borravalót beírni a számlához.

A taxik esetében a borravaló nem szokás, sőt, célszerű az utazás díját előre megbeszélni és rögzíteni, mielőtt beszállna a járműbe.

Szórakozás

Az orosz nagyvárosokban jellemzően pezsgő éjszakai élet létezik éjszakai klubokkal, diszkókkal, bárokkal, kaszinókkal. Tanácsos helyi, tájékozott kísérővel belecsapni az éjszakai életbe, mert nem könnyű idegenként eligazóddi azon, hogy melyik hgely valójában milyen jellegű. Kalkulálni kell azzal, hogy Oroszországban erős a xenofóbia és a részeg mulatozó fickók könnyen belemennek a kötözködésbe, ha nem oroszul beszélő vendég puszta léte irritálja őket.

Közbiztonság

A módosabb helybéliek szeretik a gazdagságuk jeleit magukra ölteni, de turistaként ne kövessük őket. Az orosz újgazdag jól simeri a helyi viszonyokat és tudja, hogy hol, mit kockáztat. Mi viszont nem tudjuk, úgyhogy hyagyjuk otthon, vagy a hotelben az értékes órákat, ékszereket és ne mutogassuk a drága mobiltelefont se. 

gyanakodjunk ha önkéntes idegenvezetőnek ajánlkozik fel valaki. lehet, hogy nem lesz kirablás a vége, de hogy nagy valószínűséggel lehúzés lesz a ,,barátságból" az nagyon valószínű.

Az utcákon, egyéb közterületeken sok a kamera, ami jelzi is, hogy a közbiztonság ingatag. Rablástól nem kell tartani, inkább idegen, külföldi mivoltunkból adódhat incidens. Az utcán kerüljük a részeg fiatalakból álló csoportokat (bandákat).  

Zsebtolvajok munkálkodnak, főleg csúcsidőben a metróállomásokon, s egyéb tömegközlekedési járműveken. Szóval éberség. 

Magyar külképviselet

A moszkvai nagykövetségünk konzuli hivatala:

  • Cím: Ul. Moszfilmovszkaja 62. Moszkva 115127
  • Telefon: (00-7-495) 641 75 11 5-11
  • Ügyelet: 641-75-00
  • Fax: 641-75-21
  • Vezető konzul: dr. Gégény Olga
  • Konzul: dr. Bárkányi József, dr. Dudics Marianna, Puskás Ferenc, dr. Sárkány Réka, Tóth Valentina
  • E-mail: consular.mow@mfa.gov.hu
  • Honlap: www.mfa.gov.hu/emb/moscow

Egyéb hasznos információk

Amit mindenképp ajánlok, ha Oroszországba utazol: érdemes kint venni egy helyi SIM-kártyát. Bár a reptéren is akadnak standok, ahol SIM-et lehet vásárolni, sok utas inkább siet tovább, például az Aeroexpresszhez, így egyszerűbb másnap beszerezni valamelyik bevásárlóközpontban vagy telefonboltban. 2025-ben továbbra is a legismertebb szolgáltatók közé tartozik az MTC (MTS), de elérhető a Megafon és a Beeline is. Árban már nem olyan kedvező, mint korábban: egy alapcsomag, amely korlátlan hívást belföldön és 30–50 GB internetet tartalmaz, kb. 400–600 rubel havidíjjal indul (ez kb. 1300–2000 forint). A korlátlanság kifejezetten adatforgalomra jellemző, de a feltételek érdemes előre ellenőrizni, mert a roaming és a nemzetközi hívások korlátozottak lehetnek.

Mindenképp ajánlom, hogy töltsd le a Yandex Maps alkalmazást, amely a Google Maps helyi alternatívája, és offline térképekkel, pontos tömegközlekedési útvonalakkal segíti a tájékozódást. Emellett a Yandex Go (taxi, sofőrszolgálat) is hasznos, mert a hagyományos taxisokkal 2025-ben is előfordulhatnak kellemetlen tapasztalatok.

Olvasmányos linkek

Fotóegyveleg

Vissza az elejére


Kommentek

Még nem érkezett hozzászólás.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon