.
Victoria - Szent György Bazilika és az előtte levő tér - v.a. fotója
Lakosság (2025-ben): 31,000
A fősziget és Gozo sziget között a távolság 24 kilométer. 25-45 perc átjutni kompon.
Ha legalább egy hetünk van Máltára, mindenképpen érdemes átugorni Gozo szigetére. Ez Málta második legnagyobb szigete, és bővelkedik látnivalókban, jó éttermekben.
Egy teljes napot mindenképp megérdemel, és az aztán csurig tele van kulturális, történelmi meg természeti élményekkel. Ha valaki pedig két napot áldoz Gozora, akkor lazábban, komótosabban megy a sziget felfedezése.
Szállodái is vannak, és sokan eleve ide tervezik a nyaralás nagy részét, mert bár a sziget kicsike, kellemes a klímája és a növényzet is zöldebb, mint odaát Máltán. Gozo nagy részét ugyanis nem homokkő alkotja, hanem a sokkal termékenyebb kék agyag.
A sziget hossza 14 kilométer, a szélessége meg 7 kilométer, azaz több Gozo is "beleférne" a Balatonba. A partvonal jó részt sziklás, de azért találunk néhány igazán kellemes, öblökkel tarkított strandot is. A Gozo-n élők természetes víz híján, a télen leesett esővizet hasznosítják a szigeten, és próbálják maguk megtermelni a levesbe valót. Azért az éttermek itt is, mint Máltán, a legjobbat nyújtják, legyen szó olaszos, arabos, vagy helyi specialitásokról.
Speciális módja Gozo felfedezésének az egynapos jeep túra. Nagy előnye, hogy mindenki saját tempójában tudja bejárni a szigetet.,
t. c. fotója
Tetszett:
A sziget vadregényes tájai, különösen a sziklás partok és a zöldellő völgyek, amelyek csodálatos túrákat biztosítottak.
A Ramla Bay homokos tengerpartja, amely ideális volt a pihenésre és úszásra, messze a zsúfolt turisták elől.
A Citadella történelmi város, amely lenyűgöző kilátást kínált Gozo szigetére és az egész vidékre.
A Ggantija templomok, amelyek az egyik legősibb templomi komplexum a világon, és igazán lenyűgöző történelmi jelentőséggel bírtak.
A búvárkodás és snorkeling lehetőségei a sziget körüli kristálytiszta vizekben, ahol gazdag tengeri élővilágot láthattam.
A helyi gasztronómia, különösen a friss tengeri ételek és a helyi sajtok, amelyek valódi kulináris élményt adtak.
Nem tetszett:
A sziget közlekedése, mivel a tömegközlekedés nem volt túl fejlett, és a taxiárak meglehetősen magasak voltak.
A parkolás nehézségei a népszerűbb turisztikai helyszíneken, különösen a főbb városok közelében.
A szállások ára, különösen a tengerparti vagy központi helyeken, amelyek a csúcsidőszakban meglehetősen drágák voltak.
A turisták száma a főbb látványosságoknál, mint a Citadella vagy a Ggantija templomok, ahol néha zsúfolttá vált a hely.
A sziget viszonylag kisebb mérete, ami miatt nem volt olyan sok látnivaló, és a programok rövid idő alatt véget értek.
Az időjárás, különösen a nyári hónapokban, amely néha elviselhetetlenül forró és párás volt, megnehezítve a szabadtéri programok élvezetét.
Málta második legnagyobb szigete, Gozo csupán 7 km széles és 14 km hosszú, mégis rengeteg szépséget rejt és nagyon különbözik az ország fő szigetétől. Szép tájain és drámai sziklás partjain kívül számomra legnagyobb értéke a csendes falvakban rejlik.
Victoria, a sziget fővárosa is tulajdonképpen egy homokkőből épült nagyobbacska falu, ahol az ember úgy érzi, visszautazott az időben. Első pillanattól szembetűnik a békesség és a nyugalom.
Komótosan folyik az élet errefelé: a labirintusszerű, keskeny utcák valamelyikén egy bácsi kutyát sétáltat, szemben egy ház ablakából paradicsomos étel illata száll. A következő sarkon egy utcára kitelepült kis kertbe botlunk, csak úgy mazsolázom a szebbnél szebb növényeket. Később veszem észre, hogy felettem egy erkélyen teregető néni nagyot mosolyog a lelkesedésemen. Alig találkozunk emberrel, de a város legjobb fagyisánál hosszú sor kanyarog. A sárgás homokkő házakon szinte világítanak a színes ajtók és a változatos kopogtatók.
Victoria katedrálisa a város közepén egy domboldalra épült, és a körülötte lévő, homokszínű utcák tulajdonképpen egy várnegyedet alkotnak, ahonnan csodaszép a kilátás Victoriára.
Ebéd után nagyon csendesek az utcák, de az esti hűvösséggel az emberek is kimerészkednek: jelentőségteljesnek tűnő beszélgetések és sakkjátszmák kezdődnek a főtér pados asztalainál. (s. e., 2022)
Míg a férfiak a tengert járják a jó halfogás reményében, asszonyaik a hagyományoknak megfelelően készítik messze földön híres csipkéiket. A pamut- és selyemszálból készülő kézimunkák hosszú hónapok, sőt évek munkái. Egyes mesterek munkái rendszeresen részt vesznek a brüsszeli csipkekiállításon.A gozói emberek hétköznapjain, életritmusán, nyitottságán érződik a vidéki emberek természetszeretete és a vallásosság. A házak ablakaiban úton-útfélen a legkülönbözőbb kegytárgyak, szentképek, a legszegényebb, legkisebb faluban is hatalmas barokk templomok hirdetik, hogy itt a hit nagy szerepet tölt be. A vallási ünnepek szinte egymást érik a nyár folyamán a sziget különböző pontjain.
Gozo szigete kevésbé fejlett és urbanizált, mint Málta fő szigete, ami a nyugodtabb, vidéki hangulatában is megmutatkozik. Bár találhatók félkész vagy elhagyatott épületek, a sziget báját éppen a rusztikus környezet és a természetközeli élmények adják.Elsőként a Ta' Pinu Bazilikát látogattuk meg, amely a helyiek számára különleges jelentőséggel bír. Bár szép épület, személy szerint láttam már lenyűgözőbb templomokat is.
Ezután sétáltunk egyet Victoria városában, Gozo legnagyobb településén. A város szívében található Citadella lenyűgöző kilátást nyújt a környező tájra, és érdemes felfedezni a szűk utcácskáit is.
Délután a Ramla strandon pihentünk, amely híres vöröses homokjáról. A strand szolgáltatásai kedvező árúak voltak: napágy vagy napernyő bérlése 5 euróba került, míg a vízi sportok ára 10-15 euró között mozgott. Az italok ára azonban valamivel magasabb volt.
Összességében Gozo nyugodt légköre és természeti szépségei kellemes kontrasztot nyújtanak Málta nyüzsgőbb részeihez képest, ideális hely a pihenésre és a feltöltődésre.
Gozora indultunk, volt rá egy fél napunk. A kompra visszafelé kell megvenni a jegyet, 20-25 perc alatt átértünk. Hiába jártam körbe itthon a Hoho kínálatot, mégis a legrosszabb buszra vettünk jegyet 20 euro/felnőtt, 10 euro/gyerek áron (mer'hogy "same company"...a francokat!😡) A zöld buszos Hohoban nem vagy elvétve működik az audioguide, a sofőrök mogorvák voltak, a busznak köze sem volt a kiírt időponthoz. Olyan távol áll meg a látnivalóktól (mondjuk a többi cég busza is) hogy esély sincs az elvileg 3/4 óra múlva érkező következő buszt elérni. (vagy le se szálltunk inkább)
Megnéztük a Xewkijaban a Routundat, a Ta' Pinu templomot, Dwerja bayt és Victoriat.Nekünk kb. itt adta fel a két előző éjszaka alig aludt gyerek. Victoria buszállomáson, automatából vettünk 2 db Tallinja-kártyát, melyekről visszatérve Máltára kiderült hogy már csak 1 kártyát 1 fő használhat. (Így a kölyköknek mindig vettünk külön jegyet, vagy ha olyan volt a sofőr, akkor nem. (2023)
Cirkewwa város kikötőjéből induló komppal (Gozo Channel) a legegyszerűbb és legolcsóbb átjutni Gozo-ra. 30 perces csak az út, és könnyebb, szárazabb megoldás az átúszásnál. Háromnegyed óránként indulnak a kompok odaátra, Mgarr városába. Egy főre jelenleg 4.65 EUR oda-vissza az ár, ami standard jegyár. A kedvezmények és minden fontos részlet elérhető a Gozo Channel honlapján. Ezen kívül helikopter és hidroplán is közlekedik a két sziget közt, inkább csak azoknak, akik jól el vannak eresztve anyagi téren.
Kompkikötó a Gozo-i oldalon - b.h.
Gyönyörű strandokkal, látnivalókkal van tele ez az apró kis sziget. A komp 20,5€ volt egy autóra, Máltán felszálltunk és hazaútnál kellett fizetni.(2022)
Fontos megjegyeznem, hogy Gozo látványosságaihoz érdemes autót bérelni, mert úgy tudjátok könnyedén felfedezni a környéket. Másik szuper opció, ha szervezett túrára fizettek be. Ez azért lényeges, mert a sziget egyes pontjaihoz nem visz busz vagy egyéb tömegközlekedés, így autó vagy szervezett túra nélkül sokkal nehezebb felderíteni a szigetet. (2022) forrás
Gozo-n elektromos bicikli kell, azzal lehet a legkirályabb módon közlekedni.
Gozo-n minden út Rabat-ba (1897 óta angol nevén a brit királynő után: Victoria-ba) vezet! Ez a város a sziget székhelye, és a kisebb városok, falvak mind Rabat körül találhatók. A közutak sugaras elrendezésben kötik össze velük a központi várost.
Tömegközlekedés: Létezik, tehát itt sem érdemes autót bérelni, annyira kicsik a távolságok, és a kedves, öreg szürke buszokkal minden város(ka) elérhető, igaz, minden Rabat-on keresztül. Ha például jó borászatot szeretnénk meglátogatni, akkor megcélozhatjuk a Tal-Massar családi borászatot és Rabatból busszal cca. negyed órán belül ott is lehetünk. Szinte bármilyen kitűzött látnivaló elérhető könnyen és gyorsan, csak a menetrendet kell ügyesen olvasni és türelmesnek lenni. Taxi létezik, de drága, nem érdemes igénybe venni. Az utak szűkek, viszont alapjában véve jobb minőségűek, mint a fő szigeten, Máltán.
A kompkikötőből több busz megy Viktóriába. Kii van írva a buszok száma, és az is, hogy mikor indulnak. Viktóriában a buszpályaudvaron érthetően és részletesen felüntették a buszok számát, indulási idejét. Egy térkép is segíti a tájékozódást, amin a strandok kiemelten szerepelnek.
25 euróért lehet venni automatából 1 hetes buszjegyet, amivel krolátlanul lehet utazni mind a főszigeten, mind Gozon. (2024)
Victoria fő látnivalója a citadella, aminek az eredetijét egy 17. századi földrengés majdnem teljesen lerombolt. Ma a romtemplomban múzeumok, köztük, régészeti-, katedrális- és börtönmúzeum is működik. Az említett földrengés majdnem elpusztította a Szent György plébániatemplomot is, de szerencsére új homlokzattal még ma is áll és az egyik kedvenc turistalátványosság.
Gozo (hivatalos máltai nevén: Ghawdex) történelméről kompakt ismertető olvasható a Wikipédián! Érdemes tanulmányozni annak, aki mélyebben el szeretne merülni Gozo történelmében. Birtokolták a szigetet főniciaiak, Anjou-k és genovaiak.
Még néhány említésre méltó Gozo-i látnivaló:
Fontana, Gozo legkisebb települése és egyben egyetlen községe, ahová a turisták egy forrás, a Gran Fortuna miatt tódulnak, ha másért nem hát azért, mert itt van a turistabuszok állandó megállóhelye. Ha valakinek az a turistáskodás lényege, hogy ne lásson más turistát, akkor ezt a helyet érdemes elkerülnie.
Az elmúlt években Gozo szigetének egyéni felfedezése jelentősen egyszerűbbé vált. A Málta és Gozo közötti kompjáratok rendszeresek és kényelmesek, az utazás mindössze 25-30 percet vesz igénybe.
A gozói kikötőben, Mgarrban, több lehetőség is rendelkezésre áll a sziget bejárására. A hop-on hop-off túrabuszok két társaság által is üzemeltetett szolgáltatásai 13 euróért elérhetők, és magyar nyelvű idegenvezetést is kínálnak a fülhallgatókon keresztül. Emellett a helyi buszhálózat is jól kiépített, így a nevezetességek normál buszjáratokkal is könnyedén megközelíthetők.
Ezek a fejlesztések lehetővé teszik, hogy az egyéni turisták rugalmasan és kényelmesen fedezzék fel Gozo szigetét.
Victoria, Gozo szigetének fővárosa, különleges bájával azonnal rabul ejtette szívünket máltai utazásunk során. Talán a hűvösebb időjárás, vagy Gozo nyugodtabb, lassabb életritmusa tette, de a városban tett sétánk igazán kellemes élmény volt. A szűk utcákon barangolva lépten-nyomon templomokba és fali oltárokba botlottunk, amelyek a helyiek mély vallásosságát tükrözik.
A város szívében magasodó Citadella lenyűgöző látványt nyújtott, és a falairól elénk táruló panoráma felejthetetlen maradt. Victoria utcáin sétálva érezhető volt a helyiek vendégszeretete és a város különleges atmoszférája, amely egyedülálló élményt nyújtott számunkra.
Ġgantija
Ez a sziget legrégibb és legfontosabb megalitikus temploma Xagħra határában. Két egymáshoz épített templomból áll, amelyek közös homlokzata és hátsó fala ma is 5-6 méter magasan áll. Déli része Kr. e. 3600 körül épült, és legalább egy fél évezredig volt használatban. Az egyik legjobb állapotban fennmaradt templom, amelyet 1770 körül találtak meg újra, majd 1827-ben ürítettek ki. Ma látogatható. (Katil)
l. i. fotója
A katedrálisok és erődök, plébánia templomok és a lovagrendek által Gozo-ra hagyományozott épített örökség mellett szót érdemelnek a festák, a máltaiak katolikus ünnepei, amelyek élettel töltik meg a szigetet, főleg a nyári hónapokban. Miután a lakosság 98%-a katolikus, rengeteg Szentet tisztelnek Gozo-n, mindnek saját ünnepe van, mindet meg is ünneplik méltóképpen. A festák alatt természetesen kiemelt szerepe van a máltai gasztronómiának, eszem-iszom hajnalig. Ha már itt tartunk: Már a kikötői városban, Mgarr-ban is lecövekelhetnek az ínyencek, hiszen pompás halvendéglők kínálkoznak. A kikötő közelében található a kitűnő Sammy’s és a L’Ankra.
Bár Gozo partjainak nagy része meredek sziklás, azért természetesen található egy-két jó kis strand. A legkedveltebbek: a sziklás Dwejra Bay, ami a snorkeling (szabad tüdős merülés) és a könnyű-búvárkodás szerelmeseinek fog bejönni. A sziget északkeleti részén található, homokos Ramla Bay még népszerűbb: csodás, türkiz, sekély víz és narancsos-vöröses homok. Képeslap minőség, kihagyhatatlan! Kár, hogy nincsenek bárok, büfék, mindössze egy-két rozzant lakókocsi, ahol gyümölcsöket, meg jégkrémet lehet venni. Behűtött sör, mojito nincs, pompás kilátás, sekély vízben pancsolás van.
s. o. fotója
Ramla I-Hamra, Gozo
Gozo legnagyobb homokos strandja, nevének jelentése “vörös strand”. Valóban kicsit vöröses, narancsos színű a partot borító finom homok. Egy termékeny és érintetlen völgyben fekszik és sziklák veszik körül, így nem véletlen, hogy festői látványt nyújt Ramla I-Hamra.
Népszerű a helyiek, turisták, pipás búvárok és a kisgyerekes családok körében is. Nyáron rengetegen látogatják, de hosszú és széles parton mindenkinek jut hely. Néhány méterre a tengerben érdemes figyelni a víz alatt megbújó sziklákra, nézzük meg, hogy hova lépünk.
Egy Szűz Mária-szobrot emeltek a strand közepén 1881-ben, a mai napig ott áll. Ha már itt járunk, akkor érdemes ellátogatnunk a Calypso-barlanghoz (Calypso Cave), mert a tengerpart nyugati részén fekszik egy sziklán. A kilátás tényleg lélegzetelállító innen. Ha Gozon járunk, ezt a strandot semmiképpen se hagyjuk ki.
Összefoglalva:
Hol: Ghajn Qasab Road, Nadur, Gozo
Étel-ital: van, de csak nyáron
Milyen strand: homokos
Napágy, napernyő: van
Mosdó: van
Vízimentő: nincs
Vízi sporteszközök kölcsönzése: van lehetőség
Biztonságos a gyerekek számára: igenMgarr ix-Xini, Gozo
b. j.
Gozo rejtett kincsei közé tartozik ez a festői tengerpart, ami egy gyönyörű völgyben fekszik. A nyugalom biztosított, távol a világ zajától itt tényleg ki tudjuk magunkat pihenni. A tengerpart kavicsos és nagy sziklák veszik körül.
A kristálytiszta víz alkalmas úszásra, pipás búvárkodásra, merülésre és van lehetőség a parton sziklamászásra is. A víz alatt is tudunk itt fényképezni, köszönhetően a tiszta tengervíznek és a tengeri barlangok színes élővilágának.
Szerencsére autóval is könnyen el lehet ide jutni, még gyalog is, Sannat vagy Xewkija irányából. A kis völgyet egy 1661-ben épült torony őrzi. Érdemes a völgyben is egy rövid túrát tennünk, különösen a toronyból pazar a kilátás.
Összefoglalva:
Hol: Zammit Haber Road, Ghajnsielem, Gozo
Étel-ital: nincs
Milyen strand: kavicsos
Napágy, napernyő: nincs
Mosdó: nincs
Vízimentő: nincs
Vízi sporteszközök kölcsönzése: nincs
Biztonságos a gyerekek számára: igenSan Blas Bay
c.g.
A listán az utolsó strand szintén Gozon található, kicsi, helyes és a legfontosabb, hogy nagyon nyugalmas. A homok vöröses-narancsos, mint Ramla Bay-en. A partot övező vidék csodálatos, ahogyan a kilátás is. Nem tudunk autóval lejutni a part közvetlen közelébe, mert az lezárták. Nagyon meredek, csak gyalog lehet lemenni.
A tengervíz itt is szép tisza, tökéletesen alkalmas búvárkodásra. Sokan járnak ide piknikezni.
Hogyan lehet ide eljutni: Nadur irányába menjünk, majd kövessük a jelzést San Blas felé. Ha busszal érkezünk, akkor Nadurban már le kell szállnunk és kb. 30 perces sétával eljutunk a strandra.
Van egy pici parkoló, de az főleg a nyári időszakban gyorsan megtelik és a következő parkolásra alkalmas hely 2km-re található innen.
Összefoglalva:
Hol: San Blas Road, Nadur, Gozo
Étel-ital: nincs
Milyen strand: homokos
Napágy, napernyő: nincs
Mosdó: nincs
Vízimentő: nincs
Vízi sporteszközök kölcsönzése: nincs
Biztonságos a gyerekek számára: nem igazán(2022) m. p.
A legtöbb hotel Victoriában, Marsalfornban, Xlendi-ben található, de Gozo szerte találhatunk 3-5 csillagig minden kategóriában minőségi szállásokat, az ár érték arányra azért figyelni kell. E-mailen - utikritika@utirkritika.hu lehet kérni véleményt bármely Gozo-i hotelről.
"Két hétre repültünk Máltára és nyaralásunk fő bázisa a legtöbbekkel ellentétben nem Málta, hanem Gozo volt. Komppal lett volna olcsóbb átjutni a csomagokkal együtt Cirkewwa-ból Gozo-ra, de mivel még sosem helikoptereztünk, ezt a megoldást választottuk és nem bántuk meg, negyed órás, de életre szóló élmény volt. Közel repülni a parthoz és a sziklákhoz, a nyaralás méltó kezdése volt… Mások szerint Gozo-ra elég 1-2 nap, de Gozo számomra nem a rohanást jelentette, a látnivalók kipipálását, hanem a világ kikapcsolását, a mókuskerékből kiszakadva a tenger és a kis sziget komótos és pihentető felfedezését. Nekünk nem tűnt soknak a két hét, ez alatt párszor átlátogattunk a főszigetre, de Gozo is megadta mindazt, amire vágytunk. Dél-Európai körutunk egyik kedvenc állomása volt…"
"…hagyományosan mór és szicíliai beütés érezhető a máltai és a gozo-i konyhán is, tipikus ételek a paradicsom és bor alapú szószok, rengeteg tészta, hal és gazdagon töltött leveles tészták, valamint a fügés, ricottás és mandulás desszertek. A választékban találhatunk éttermeket romantikus palazzo-kban, de nyüzsgő kikötőkben is vagy kis helyi, falusi bárokat helyi ételekkel. A mi kedvenc helyünk egy kis resort-ban volt Xlendi-ben, egy kis öbölben a parthoz közel… Gozo-n mindenki talál a pénztárcájának megfelelő éttermet vagy kedves, autentikus bárt, ahová a helyiek is járnak…"
"…a buszközlekedés Gozo-n tragédia. Rabat-ig kell menni, mindegy hová tartasz, a buszok vagy indulnak, vagy nem, a sofőrökkel kommunikálni lehetetlen….vagy csak rossz napot fogtunk ki..."
"…egy study tour alkalmával nagyon kellemes meglepetésben volt részem, az Air Malta légitársaság jóvoltából egy hidroplán túrán vehettem részt, ami életem egyik legfelejthetetlenebb élménye volt. A gép (konkrétan útlevél ellenőrzés és igazi check-in után) Valettából, a kikötőből indult, és a bő fél órás repülés alatt végig repültünk Málta felett, át Comino és Gozo felé. Gozo partjainak látványa felülről leírhatatlan, ráadásul tiszta időt fogtunk ki, el voltam ájulva…"
"Marsalforn a legnépszerűbb turista resort a szigeten, legsűrűbben ott épültek szállodák minden kategóriában, van egy kis strandja, de úszáshoz és búvárkodáshoz érdemes a sziklás partig menni. Kellemes kerthelyiségek, bárok és rengeteg étterem, hogy még jobban érezzük magunkat..."
Victoria, Gozo szíve, a Citadella olyan hely, amelyet nem érdemes kihagyni. A várfalakon végigsétálni remek élmény, de az igazi varázs a homokszínű kis utcákban bújik meg, ahol az aranyló kőházak között barangolva az ember egy másik korszakban érzi magát, és az észak-afrikai hangulat is megérinti. A végére pedig egy igazán abszurd pillanat is jutott: a börtönmúzeum előtt álló kalodába bújva készült rólam egy emlékezetes fotó.Ellátogattam a Ta’ Pinu-bazilikához is, amelyet sokan csodatévő helynek tartanak. Egykor, amikor az elődjét, egy kisebb templomot le akarták bontani, a történet szerint a kőműves keze eltört – az esetet sokan égi jelnek tekintették. A bazilikához kötődő legendák szerint az itt elmondott imák csodás gyógyulásokat hoztak, és az Áldott Szűz közbenjárásának tulajdonítják, hogy Gozo megmenekült attól a pestisjárványtól, amely Máltát sújtotta. Sőt, a szóbeszéd úgy tartja, hogy egy férfi, aki a New York-i ikertornyok egyikében dolgozott, éppen a 34. emeleten imádkozott Ta’ Pinuhoz a terrortámadás napján – és csodával határos módon sértetlenül megmenekült.
Ragyogó napsütésben indultunk gyalog Victoriából, Gozo lüktető szívéből, hogy felfedezzük az ősi megalitikus templomokat, majd továbbhaladtunk a híres Ramla-öböl felé. A part vörös homokja már messziről feltűnt, és a bátrabbak – vagy inkább azok, akik nem voltak túl érzékenyek a hűvös vízre – meg is mártóztak a tengerben.
Másnap biciklire pattantunk, és az Azúr Ablak felé vettük az irányt. Főszezonban ez a hely tele van kíváncsi látogatókkal, akik meg akarják csodálni ezt a lenyűgöző természeti képződményt, amelyet a tenger és az idő formált tökéletessé. Most azonban alig volt rajtunk kívül valaki, így hosszú órákig élvezhettük a nyugalmat. Beszélgettünk, nevettünk, és a hátizsákból előkerült szendvicseinket ebédnek kinevezve pihentünk egy kicsit. Aztán mindenki elvonult a maga kis sarkába, hogy csendben, saját gondolataiba mélyedve élvezze a természet nagyszerűségét.
A sziklákon sétálva, a végtelen kékségbe merülve éreztem, hogy egy hosszú út végére értem. Ott, az Azúr Ablak mellett ülve született meg bennem az a döntés, amely később mindent megváltoztatott: elhatároztam, hogy Máltára költözöm.
Ismét a nyugati part felé vettük az irányt. Dwejra ezen szakasza igazi kincsesbánya, hiszen néhány percnyi sétán belül számos természeti és történelmi érdekesség található. A bronzkori keréknyomok és a középkori őrtorony mellett itt van a szigorúan védett Generális-szikla, valamint a beltenger – egy különleges, természet alkotta mélyedés, amelyet a tenger barlangokon keresztül tölt meg vízzel, így egy elzárt, félkör alakú öblöt hoz létre.
A Kék Lyuk, vagyis a Blue Hole merülőhelyei is rengeteg búvárt vonzanak, hiszen a víz alatti barlangok felfedezése páratlan élmény. És persze ott van a híres Tieqa Żerqa, vagyis az Azúr Ablak, amely évtizedekig Gozo egyik legismertebb látványossága volt. Minden helyi kiadványban szerepelt, képeslapok és útikönyvek borítóit díszítette.
Számomra azonban most nemcsak az ismerős látvány volt izgalmas, hanem az, hogy már nem pontosan ugyanaz a kép fogadott, mint korábban. Egy hatalmas viharban ugyanis a tengerben álló oszlop belső része leomlott, így a természet ismét alakított a tájon, emlékeztetve arra, hogy semmi sem marad örökké változatlan.
A hop-on hop-off buszok egyik megállója a híres Calypso-barlangnál van – vagyis annál, ami egykor barlang volt, de időközben beomlott. Persze erről előzetesen nem tájékozódtunk, így a perzselő hőségben nekivágtunk a meredek emelkedőnek a Ramla-öbölből, hogy feljussunk a Calypso „kerthez”. Fent aztán hamar kiderült, hogy a maradék látványosság kimerül egy fagylaltos kocsiban, egy mosdóban és egy szuvenírárus kis standjában.A szuveníreket áruló idős néni viszont olyan kedves volt, hogy azonnal észrevette, milyen kimerültek vagyunk. Megkérdezte, hogy tényleg az öbölből másztunk-e fel, és amikor bólintottunk, őszintén sajnálkozott. Aztán bizalmasan hozzátette, hogy ha igazán szép kilátást szeretnénk, akkor inkább egy másik helyet nézzünk meg – a szemközti barlangot.
Nem volt mit tenni, visszaereszkedtünk a Ramla-öbölbe, és jutalomként csobbantunk egyet Gozo egyetlen vörös homokos strandján. Innen pedig, hogy teljes legyen a nap, újabb kaptató következett, ezúttal a Tal Mixta-barlanghoz, ahol a naplemente egészen varázslatos látványt nyújtott.
Dwejra Bay
Talán a leginkább lélegzetelálllítóbb állomásunk a Dwejra Bay és az egykor igen híres Azure Window volt. Utóbbi volt talán Málta leghíresebb látványossága, ami biztosan veletek is szembejött már fotókon. Magyarul Azúr ablaknak hívják, és egy tengerbe benyúló hatalmas kőképződmény volt, ami mintegy ablakot formázott a tengerre. Sajnos néhány évvel ezelőtt leomlott, eljárt felette az idő és bár voltak tervek a rekonstruálására, ezek nem valósultak meg. Ettől függetlenül elképesztően szép ma is itt a partvidék. Ahogyan lesétálunk a vízhez olyan kősziklákon haladunk át, amikben kagylók üledékes maradványait láthatjuk. És bár az Azúr ablakot már csak korábbi fotókon tekinthetjük meg, azért számtalan érdekes sziklaképződmény varázsol még el minket ezen a szakaszon, amik miatt nagyon is érdemes idelátogatni.
Ha pedig innen balra tovább sétálunk akkor már a távolból láthatjuk a vízből kimagasodó impozáns Fungus Rock-ot. Ez azért kapta a nevét, mert a legenda szerint különleges gomba fajok élnek rajta. Ez azonban valószínűleg csak mendemonda, mindenesetre tényleg lenyűgöző látványt nyújt az egész partszakasz a Fungus sziklával együtt.
A parkolóba visszasétálva aztán találunk egy kis belső tengert, valamint itt is van egy igényes étterem, mi itt fogyasztottuk el a késői ebédünket. Nem meglepő módon az étterem neve is Azure Window volt. A hatalmas üvegablakainak köszönhetően pedig a kis belső tengerre nézve ehettünk helyi finomságokat egy igazi máltai fehérbor társaságában. (2022) forrás
Victoria -Szent György-bazilika - v.a. fotója
Victoria - l. a. fotója
Victoria - b.h.
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Vitárius Lászlóné, 2024. 06. 02. 10:37
2024 május 29 én jártunk Gozo szigetén.Főleg azért írok,mert valaki írta előttem,hogy a buszok Gozon össze vissza időpontban járnak.Ezt meg kell cáfolnom,a komp kikötőből is több busz megy Viktóriába,ki van írva a buszok száma,és az is mikor indulnak.Viktóriában is a buszpályaudvaron érthetően és részletesen feltűntették a buszok számát,indulási idejét külön egy térkép is segíti a tájékozódást amint a strandok kiemelten szerepelnek.A buszok a megadott időben indultak,ugyanez Máltára is igaz.Lehet venni 25 euróért automatából 1 hetes buszjegyet amivel koflátlanul lehet utazni Máltán és Gozon