K. A. fotója
j. m. fotója
Ahogy az égetett tégla találkozik a zöldellő fűvel, és tükröződik a folyó sima felszínén, az ember egy pillanat alatt a középkori Lübeck világába csöppen. A régi sóházak visszarepítenek a Hanza-szövetség fénykorába, abba az időbe, amikor ezek az épületek a túlélés zálogai voltak. Az itt tárolt só nélkül Lübecktől északra sokan haltak volna éhen.Ma már az éhség szóba sem kerül, hiszen a lübecki kereskedők évszázadok óta igyekeznek minden igényt kielégíteni. Gazdagságukat nemcsak árukban, hanem épületekben is kifejezték: templomokat, kórházakat, városfalakat és díszes lakóházakat emeltek hálájuk jeléül.
Már a magasból is egyértelmű, hogy a vörös égetett tégla Lübeck meghatározó építőanyaga, de a városkép nem lenne teljes a színes homlokzatok és a különböző stílusok izgalmas keveredése nélkül. A Városháza épületén ez különösen látványos – a különböző korszakok egymásba fonódva mesélnek a város történelméről.
Megpróbálom kibogozni, hogy a Városháza egyes részei melyik évszázadból származnak, de mire gyalogosan elérek az előtte elterülő Piactérig, még mindig tart az elemzésem.
A téren két dolog mellett nem tudok szó nélkül elmenni. Az egyik, hogy már 1290-ben 322 piaci stand állt itt, a másik pedig a Kaak, egy középkorból megmaradt pellengér, amelyet hosszú ideig raktárban őriztek. Ez volt az a hely, ahol az elégedetlen vásárlók akár a kereskedő fejéhez is vághatták a silány árut. Ottjártamkor épp egy mosdókagyló pihent alatta – remélem, ez csak dekoráció, és nem vált valaki elégedetlenségének tárgyává.
Vajon mit árultak a 322 standon a 13. században? Marcipánt még biztosan nem.
A Városháza mellett viszont lehetetlen nem észrevenni az édes illatokat. Úgy képzeltem, hogy egész Lübeck marcipánillatban úszik, de valójában a város friss
Tetszett:
A híres Holstentor kapun átsétálva rögtön elkapott a középkori hangulat, mintha időutazáson vennék részt
A kikötői raktárházak között megbújó kis marcipán boltban kóstolni a város híres édességét, ami tényleg más, mint bárhol máshol
A városi strand meglepő felfedezés volt - ki gondolta volna, hogy UNESCO világörökségi helyszínen lehet napozni?
A Buddenbrook-ház irodalmi múzeumában tökéletesen megérteni, miért ihlette meg Thomas Mannt ez a kereskedőváros
Az óvárosban minden sarkon másik gótikus templom tornya bukkan fel, és mindegyiknek más a történeteNem tetszett:
A főtéri éttermek turistacsapdák, ahol háromszoros áron adják a középszerű ételeket
A városnéző kisvonat hangosbemondója olyan hangos, hogy elnyomja az idegenvezetést
A legtöbb bolt délután 6-kor bezár, este olyan kihalt a belváros, mint egy szellemváros
A kikötői fish & chips büfék előtt végeláthatatlan sorok kígyóznak ebédidőben
A St. Petri templom liftje pont akkor volt rossz, amikor fel akartam menni a kilátóba
V. Gábor fotója
Sok turista Hamburg meglátogatásával kombinálja Lübecket. A hamburgi főpályaudvarról naponta több vonat is meg Lübeckbe. 45 perces az utazás, és a menetjegy egy irányba kilenc euróba kerül.
Nem kell ragaszkodni ahhoz, hogy az óvárosban legyen a szálláshelyünk. A busz- és a vasúti pályaudvar közelében vannak visszafogottabb árfekvésű hotelek és a kis távolságok miatt az óvárosba gyorsan be lehet jutni gyalog is.
A Lübeckbe látogató turistának érdemes a szállásválasztásnál figyelembe vennie az óvárosi elhelyezkedés előnyeit, hiszen a világörökségi helyszínként számon tartott Altstadt szigetén megszállva gyalogosan is könnyen bejárhatók a legfontosabb látnivalók, mint a Holstentor vagy a Marienkirche. A történelmi hangulatot kedvelőknek különleges élményt nyújthatnak a jellegzetes téglából épült, Hanza-stílusú épületekben kialakított szálláshelyek. A Trave folyóra néző szobák választása páratlan kilátást biztosíthat. Érdemes figyelni a szezonalitásra is, hiszen a karácsonyi vásár idején és nyáron jelentősen megemelkednek az árak és csökken a szabad helyek száma. Autóval érkezőknek fontos szempont lehet a parkolási lehetőség, mivel az óvárosban korlátozott a parkolóhelyek száma. A helyi gasztronómiai élmények kedvelői számára előnyös lehet olyan szálláshely választása, ahol a híres lübecki marcipánt és egyéb helyi különlegességeket is kínálnak a reggelinél. A környék felfedezéséhez praktikus lehet, ha a szálláshely biciklikölcsönzési lehetőséget is biztosít, mivel Lübeck és környéke kiválóan bejárható kerékpárral.
Az üzletek hétköznap fél 10/fél 11 és hét között vannak nyitva, szombatonként délután négyig-hatig. A The Königpassage bevásárló központ hétköznap 8-21, szombaton 8-tól 20 óráig van nyitva. Számos múzeum és étterem zárva van hétfőn. A központi turista iroda (Welcome Center) címe és nyitva tartása:
Németország előhívószáma: 49, Lübeck körzeté: 451
A lübecki óváros meglátogatásához nem kell más közlekedési eszköz, mint a lábunk. Az város egyéb részeinek, a környező települések és ,"Balti-tenger lánya", Travemünde vonatkozásában a tömegközlekedés kitűnő. A buszok hajnali öttől éjfélig közlekednek, a menetjegyek 1,40 és 2,15 euró között mozognak. Az óváros mentes jelentős autóforgalomtól, viszont bicajozni jól lehet. Kerékpárt lehet bérelni, pl. Leihcycle, Schwartauer Allee. Tel: +49 451 42660. Nyáron nyitott tetejű double-decker buszokon lehet várost nézni. Egyórás program 5,50 euróért. Vannak hajókirándulások a csatornákon és a folyón 7 euróért.
Lübeck városában a parkolás némi előzetes tervezést igényel, különösen az óvárosban (Altstadt). Íme néhány hasznos tanács:
Az óvárosban korlátozott a parkolási lehetőség, mivel ez egy szigeten található UNESCO világörökségi helyszín. Itt főként fizetős parkolók vannak, amelyek gyakran telítettek, különösen főszezonban és hétvégéken.
A legegyszerűbb megoldás a város szélén található P+R (Park and Ride) parkolók használata. Ezek közül népszerűek a Lohmühle és a Holstentorplatz melletti parkolók, ahonnan könnyű busszal vagy gyalog bejutni az óvárosba.
A legtöbb parkolóóra hétköznapokon 8:00-19:00 között, szombatonként pedig 9:00-18:00 között működik. Vasárnap és ünnepnapokon általában ingyenes a parkolás, de ezt mindig ellenőrizze a helyi jelzéseken.
Léteznek parkolóházak is, mint például a Kanalstraße, MuK vagy a Wehdehof, amelyek biztonságosak, de drágábbak.
A parkolási díjak általában 1-3 euró között mozognak óránként, a helyszíntől függően.
Érdemes figyelni a "Bewohnerparken" (lakói parkolás) jelzésekkel ellátott területeket, ahol csak engedéllyel rendelkező helyi lakosok parkolhatnak.
Turistáknak praktikus lehet olyan szállást választani, amely saját parkolási lehetőséget biztosít, vagy használni a Lübeck Pass turisztikai kártyát, amely bizonyos parkolóhelyeken kedvezményeket nyújthat.
Hosszabb tartózkodás esetén megfontolandó a napi/heti parkolási jegy vásárlása, amely költséghatékonyabb lehet, mint az óránkénti fizetés.
Halas éttermekből rengeteg van, lévén Lübeck kikötőváros. A mustárszószos tőkehal az egyik legismertebb helyi specialitás, de az étlapok jellemző szereplői a garnélarák és a hering is. A leghangulatosabb éttermek régi Hanza kereskedőházas épületekben vannak. Nevezetes lübecki étterem a Schiffergesellschaft (hajós társaság), mert ez a város egyik legrégebbi vendéglője. Hajdan a hajóskapitányok klubja volt. Csúcs hely a Kartofelkeller, nagyon ajánljuk! A Café Niederegger Lübeckben nem csupán egy cukrászda, hanem egy valóságos műintézmény, a marcipán otthona! Németországban sokan a marcipánt Lübeck városával asszociálják. A Café Niederegger-ben régi stílusú teaszalonban a marcipán dominál, de van sok más kiváló süteményük, például a diós tortájuk. Szinte mindig tele van a hely, annyira népszerű. Cím: Breitestrasse 89. Egyébként Lübeckben nagyüzemi szinten gyártanak marcipánt, a márkájuk Niederegger Lübeck néven fut, nálunk is árusítják. A marcipán gyár legalább 300 különbözőféle terméket készít. A cukrászda felső szintjén még marcipán múzeum is van.
Az a legenda járja, hogy a marcipánt a lübeckiek kényszerből találták ki egy 15. századi éhínség évében. A kétes hitelességű történet szerint a városnak elfogytak az élelmiszertartalékai, kivéve a mandulát és a cukrot. E kettő alapanyagból csináltak marcipános cipókat az éhezés elkerüléséhez. Komolyabb magyarázat az, hogy a marcipán Perzsiából való és a keresztesek hozták magukkal az ötletet a Közel-Keletről. Luxus édességként volt ismert évszázadokon keresztül, mert a cukor nagyon drága alapanyag volt. A Niederegger-család csak a 18. század elején fogott hozzá a marcipán készítéséhez.
R. Gyuri fotója
Érdemes megfontolni a sokféle kedvezményre jogosító kártyák - Happy Day Card- valamelyikének a megvásárlását (turista információs iroda, Holstentorplatz). Van egynapos kártya is 5 euróért. A kártyákkal több tucat elfogadóhelyen kapható kedvezmény, így múzeumokban, színházakban, városnéző kirándulásokon és a népszerű sétahajózásokon. A kártya a lübecki tömegközlekedés ingyenes használatára is jogosít.
A város jelképe a 15. században épült Holstentor, egy középkori, ikertornyos kapu, amely jelképezni hivatott a város gazdagságát és függetlenségét. A kapu a Hanza város régi központjának nyugati határát jelzi. Jópofa, hogy a város védelmét szolgáló kapu a történelem folyamán soha nem kényszerült feladata teljesítésére. Amikor Napóleon megtámadta a várost, másik kapun keresztül tört be. Lübecknek ugyanis négy kapuja van/volt.
Lübeck leghíresebb temploma a St. Marien. Ez a lutheránus templom a 13. század közepétől a 14. század közepéig épült, Németország harmadik legnagyobb temploma, művészeti értékekben gazdag, hangulatos. Állítólag Bach felvételizett az itteni orgonista munkakörére, de az interjúja nem sikerült. Megrendítő mementó, hogy a templomban látható annak a harangnak a maradéka, ami a második világháborús bombázás idején (1942) zuhant le a kövezetre. Érdemes elolvasni az angol nyelvű táblát!
d. j. fotója
Az irodalmi Nobel-díjas Thomas Mann háza, egyben a Budenbrook ház klasszikus regény megihletője a fő nevezetességek egyike. Hitelesen berendezett szobák tanúskodnak a Mann család otthoni életéről. A regényt 1901-ben adták ki, és Thomas Mann 1929-ben kapott irodalmi Nobel-díjat. Cím: Mengstrasse 4. Nyitva tartás a hét valamennyi napján április-december 10-18, január-március 11-17; belépődíj felnőtt 6 euró, gyerek 2,50 euró
A lübecki dóm a 12. századból való. Csodásak a modern színezett üvegek (Cím: Mühlendamm 2-6.).
f. m. fotója
Akit érdekelnek az egyházi műtárgyak, azoknak a St Annen múzeum ajánlott. Egy 16. századi kolostor termeiben és folyosóin vannak kiállítva értékesebbnél értékesebb műtárgyak. A múzeum emeleti részén a Hanza-városi jómódú középosztály életstílusát jelenítik meg bebútorozott szobákkal (Cím: St. Anneenstrasse 15.). A folyóparti séták legkellemesebb szakasza az An der Obertrave nevű utca. Nem szabad kihagyni!
Lübeck tengerparti üdülőhelye a balti-tengeri kikötővároska, Travemünde. Híres hársfáiról, kaszinójáról, halas éttermeiről, parti üzletsorairól, sétányáról, oromzatos házairól, nagy homokos strandjáról. Lübeckből megközelíthető vonattal, busszal (30 perc) vagy hajóval (90 perc) is.
j. a. fotója
Lübeck egyik legkülönlegesebb helyszínére, Gothmund halászfalujára teljesen véletlenül bukkantunk rá néhány nappal az utazás előtt. Legnagyobb örömünkre sikerült beilleszteni a programba egy rövid sétát ebben a mesebeli falucskában, amely annyira hangulatos, hogy könnyen Hobbitfalva is lehetne.
A helyiek nagyon vigyáznak arra, hogy a falu ne váljon turistalátványossággá, így az utcák keskeny, kavicsos ösvényekből állnak, amelyeken csak gyalog lehet közlekedni. Az autók nem hajthatnak be a belső részekre, és a kertekbe lépni szigorúan tilos.
A kíváncsi látogatók csak sétálhatnak a hangulatos közökben, és kívülről csodálhatják meg a régies külsejű, de belülről luxusfelszereltségű halászházakat. A csend és a nyugalom itt szinte kézzelfogható – egy rejtett kis világ, amely megőrizte eredeti báját.
Lübecket sok Németországba látogató turista figyelmen kívül hagyja, mondván, hogy túl messze van, pedig ez nagy hiba. Épp emiatt a város egy csendesebb, nyugodtabb alternatívát kínál azoknak, akik szeretnének középkori hangulatú utcákon barangolni, távol a délebbi, zsúfoltabb helyektől. Lübeck óvárosa tökéletes helyszín a romantikus sétákhoz, ahol a kétszintes, meredek tetős, vörös téglás házak tövében számtalan kis pad, kávézó és pihenő várja a látogatókat.
A városban meglepően könnyű kedvező árú szállást találni, és akad néhány elfogadható árú étterem is. A felfedezést érdemes a régi kikötőben kezdeni, ahol a part menti házak tökéletes állapotban őrzik annak a korszaknak a hangulatát, amikor Lübeck Hanza-szövetségi központként minden Balti-tengeren áthaladó kereskedelmi hajót a kikötőjébe terelt, hogy megadóztassa.
A kikötő egyik különlegessége a Kikötő Múzeum, ahol több mint húsz, különböző korokból származó eredeti vitorlást csodálhatunk meg. Innen turistahajók is indulnak, amelyekkel körbejárhatjuk a szigeten elterülő belvárost, egészen más perspektívából felfedezve Lübeck építészeti szépségeit.
Lübeck régi negyedei leginkább monumentális templomaikról és gótikus téglaépületeikről híresek. Az itt uralkodó építészeti stílus, a Backsteingotik – vagyis a nyerstégla gótika – annyira egyedülálló, hogy az UNESCO a város óvárosát a Világörökség részévé nyilvánította.
k. m. fotója
Mivel Lübeck mindössze 20 kilométerre fekszik a Balti-tengertől, természetesen nem hagyhattuk ki a lehetőséget, hogy megmártózzunk a tengerben. Lübeckből számos hajójárat indul Travemündébe, a népszerű tengerparti üdülőfaluba, mi pedig egy több mint másfél órás hajóúttal jutottunk el oda.
Az út során Lübeck belvárosát és kikötőit csodálhattuk meg, majd elhaladtunk apró halászfalvak mellett, amelyek a part rejtett kis szegleteiben bújnak meg. Útközben több régi árbocos hajót is láttunk, amelyek múzeumként funkcionálnak, hasonlóan Hamburg kikötői látványosságaihoz.
Travemündébe érve természetesen halételt ebédeltünk – a hering fantasztikusan finom volt, akárcsak a többi frissen készült tengeri fogás. A falu szélén a homokos tengerpart és a strand fogadott minket, ahol a bátrabb németek gond nélkül fürödtek a kevesebb mint 20 fokos vízben.
Mi inkább csak a lábunkat mártottuk bele a hűvös tengerbe, miközben medúzák lebegtek a vízben, és sirályok köröztek felettünk. A tengerpart nyugodt, kellemes hangulata és a friss tengeri levegő tökéletes lezárása volt a napnak.
d. a. fotója
sz. n. fotója
a. e.
Óváros - sz. s. fotója
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Tepper Ede, 2017. 08. 03. 09:20
Én egy évet éltem a városban de megunni nem tudtam. Azóta is vissza vágyom.