Dordogne
.
Sarlat-la-Canéda, lehetne illusztráció egy mesekönyvben - Kriszta fotója
Kár, hogy a Ryanair leállította a Bordeaux-i járatát, mert így kevesebb magyar utazó választja a fantasztikus Dordogne térség meglátogatását.
Dordogne (ejtsd: dordony, az r raccsolva) a délnyugat-franciaországi Aquitania régiójának egyik megyéje. A megye a nevét a területén átfolyó Dordogne folyóról kapta.
A mi Dordogne top 7-es listánk sorrendben:
1. Sarlat (a csúcsok csúcsa)
2. Perigeux (a szombati piac miatt)
3. Beynac
4. Belvés
5. Domme
6. Castelnaud-La-Chapelle (a vár miatt)
7. La Roque-Gageac
Ez pedig, itt lent a Perigeux-i szombati vásár, ahol elaléltam a gyönyőrtől:
Kriszta fotója
Mi Dordogne felfedezését csillagtúrásan oldottuk meg részben Perigeux-ból kiindulva, de zömében Sarlat bázisból. Ha Sarlatban 2-3 éjszakát eltöltünk, akkor legalább 6-7 viszonylag közeli szép falvat tudunk feldolgozni. (aji, 2022)
Dordogne völgye, Franciaország. Mindenkinek jut valami érdekes látnivaló, a barlangi festményektől a középkori várakon át a manikűrözött kastélyokig, gyönyörű tájban.
Mi egy 7 napos gyalogtúrát csináltunk végig, nagyon nagyon szép volt, és rengeteg mindent láttunk. Turisták szinte sehol, kivéve Sarlat, ahol a foci meccset nézte az egész kisváros a főtéren nagy képernyőkről. (2025)
,, Zöldellő dombok, őskori barlangok, középkori városkák várromokkal és kastélyokkal, és a minden keresztültekergő folyó, a Dordogne. Ha erre a vidékre jössz nyaralni, nem kell választanod a természet és a civilizáció, a túrázás és a városnézés között. Itt délelőtt kipróbálhatod a vadvízi kajakozást, aztán délután végigjárhatod a kastélymúzeumot. Már épp a nagy nehezen leegyeztetett programot készültünk átszervezni, hogy meghosszabbítsuk ezt a paradicsomi pihenőt, amikor szakadni kezdett az eső, és azonnal le is hűlt a levegő a völgyben. " forrás
Tetszett:
A lenyűgöző középkori várak és kastélyok sokasága a régióban, mint például Beynac és Castelnaud várai, amelyek a Dordogne folyó mentén sorakoznak.
A világhírű őskori barlangrajzok, különösen a Lascaux-barlang és környéke, amelyek páratlan betekintést nyújtanak az emberi művészet kezdeteibe.
A régió kiemelkedő gasztronómiája - a fekete szarvasgomba, a foie gras, a helyi sajtok és borok mind kulináris élményt nyújtanak.
A festői falvak és kisvárosok, mint Sarlat-la-Canéda, ahol az időutazás érzetét kelti a tökéletesen megőrzött középkori építészet.
A változatos természeti környezet: a Dordogne folyó völgye, a mészkősziklák, a zöldellő dombok és erdők kivételes tájképet alkotnak.Nem tetszett:
A főszezonban (július-augusztus) rendkívül zsúfolt turisztikai helyszínek és az ezzel járó magas árak.
A tömegközlekedés hiányosságai - autó nélkül nehézkes a régió felfedezése, különösen a kisebb falvak megközelítése.
A téli időszak meglehetősen csendes, sok turisztikai látványosság és étterem zárva tart ebben az időszakban.
Néhány népszerű helyszínen (különösen a barlangokban) kötelező az előzetes foglalás és korlátozottak a látogatási időpontok.
A nagyobb városoktól való távolság és a vidéki jelleg miatt korlátozottabbak a bevásárlási és szórakozási lehetőségek.
A nagy nyári telítettség a szállásadókat elkényelmesítette kicsit. Airbnb-ben például nem adnak szappant , sőt egyik szállásunkon az ágynemű-törölköző kombóért külön pénzt kértek. Ügyes. A szállodákban ritka a late ceckout, vagy az early check in, ezzel számolni kell. Legjobb esetben megengedik, hogy a korai érkező a cuccait valahol letehesse. Viszont a szálláshely választék hatalmas, mindenki találhat igényeinek megfelelőt. Rengeteg a vidéki major, amit hotellé alakítottak, érdemes kipróbálni legalább egyszer.
A falvak bejárásáshoz jól jön a bérelt autó (vagy saját persze). Van tömegközlekedés, de nagyon meg kell tervezni előre.
MInden kapható, álatlában ár-érték arányban finom is nagyon. Ha étterembe megyünk, figyelembe kell venni azt, hogy az átlagos étterem déltól max 3-ig szolgál fel ebédet, utána bezár, majd vacsorára kinyit hétkor. Kettő között a cafékban lehet szendvicset vagy valami kicsit enni. Általában még a lejobb étteremben, bisztróban is szokott lenni menü, 20-40.- eur/fő áron. Álatlában választani lehet 2-3 fogás közül, mindenki meg szokta találni azt, amit szeret. Gyors és finom szokott lenni. Ha ezért 3 fogást adnak, nem kell megijedni, senki sem fogja magát túlenni. Kicsit elszakadva a magyaros telepakolt tányéroktól , megéri kipróbálni.
Minden étteremben kérés nélkül hoznak egy üveg csapvizet. Hideget. Ha valaki nem akar italt pénzért, ezt issza. A pincér nem vág pofákat hozzá, elfogadja és kész. A jattolás sem kötelező, egyáltalán nem nyomulnak ebben az irányban.
Rengeteg a libamáj, kacsamáj, kacsasült, tenger gyümölcsei. Ami nem lesz: rántottcsirke hasábbal. Amivel helyettesíthető: hamburgerek. Ami csodás és nagyon irigyeljük: a nagyobb boltokban és a hentesnél, büfékben, szóval sok-sok helyen elképesztő a hazavihető kész kaják választéka és minősége.
A cukrászdák csodásak. Ez persze mindenhol így van Franciaországban, de nehéz betelni vele. A helyi spacialitás a fahéjas "canelé", egy fahéjas pudingféle megsütve. Imádják, reggelenként sorban állnak érte, egyszer ki kell próbálnia mindenkinek, aki erre jár. Ha valaki jó kávét szeretne, érdemes ristrettót kérni, az hasonlít legjobban a hazai presszóhoz. Azt magyarázni, hogy espressot kérek, de kevesebb vízzel, hát eléggé reménytelen.
"Hát a canelé specilel nem jött be nagyon. Egy jól átsütött fahéjas-vaníliás gumiszerú valami, bődületesen édes. Nem ismételtünk. Kriszta"
Érdemes a falvakban az őstermelőktől vásárolni élelmiszert, mert sokkal olcsóbb, mint a városi szupermarketekben.
Sarlatban: kacsacomb besamel mártással kacsazsírban sült krumplireszelékkel - K. Kriszta fotója
Ugyanott ugyanolyan krumpli, de fokhagymás-petrezselymes erdei gombával - K. Kriszta fotója
Perigeux - a szombati vásáron - K. Kriszta fotói
Bisztró Bourdeilles-ben - K. Kriszta fotója
Nemzetközi cuccokat a nagy bevásárlóközpontokban érdemes, ennivalót a piacon, ha van éppen.
Szombati nagy piac Perigeux-ben - K. Kriszta fotói
Boltok Sarlatban - K. Kriszta fotója
Bagett automata! Imádtuk - K. Kriszta fotója
Kenyerek a Sarlat-i szerdai vásárnapon - Kriszta fotója
Sarlat - szerdai utcai piac - Kriszta fotói
Kávézó Bergerac-ban - Kriszta fotója
Perigeux - Kriszta fotói
Jön!
Bourdeilles-i várkastély
(burdej)
A belépődíj vaskos: 9,50 euró/fő.
A várkastély - Kriszta fotói
Kilátás a vártoronyból - Kriszta fotója
A várkastély faluja - Kriszta fotói
(berzserák)
Lakosság (2024-ben): 28,317
Nem tartozik Dordogne kötelezően meglátogatni való városai közé, de Bordeaux felöl autózva megéri kitérni ide egy-két órára.
Kriszta fotói
A Place de la Mirpe-t, ezta hangulatos ki teret, látni kell, ha eljutunk Bergeracba - Kriszta fotói
Cyrano de Bergerac szobra
Ez a szobor olyasmi, mint Veronában Júlia erkélye. Ugyebár Shakespeare sohasem járt Veronában és Júlia is kitalált személy. Nos, Edmond Rostand sem járt Bergeracban, és az 1897-ben írt könyvének főhőse, Cyrano de Bergerac sem volt valós ember. A hülye turistát (mint amilyenek mi voltunk) be lehet palizni ilyesmivel, de hát a kisváros aranyos, szóval nem szúrtunk ki magunkkal a szobor meglátogatásával.
K. Kriszta fotója
A hefti kellően nagy és hegyes (Mert magamat kigúnyolom, ha kell,
De hogy más mondja, azt nem tűröm el!) - K. Kriszta fotója (háttérben a 16. századi L'église Saint-Jacques)
(kiejtés: perigö)
Lakosság (2024-ben): 29 516
Reneszánsz óváros
La rue Limogeanne - Kriszta fotója
Szombati nagy vásár
Részben társadalmi esemény, részben élelmiszerpiac.
K. Kriszta fotói
Saint-Front székesegyház
A Périgueux-ben található Saint-Front székesegyház a franciaországi Dordogne régió egyik legimpozánsabb vallási épülete. Az eredetileg a 12. században épült katedrális a bizánci építészeti stílust képviseli, öt kupolás szerkezetével. 1669-ben jelentős átalakításon esett át, mely során a belső tér átrendezése és a kupolák megerősítése történt. A székesegyház a Szent Jakab-út fontos állomása, és zarándokok ezreit vonzza évente. 1998-ban a UNESCO Világörökség részévé nyilvánították, elismerve történelmi és kulturális jelentőségét.
K. Kriszta fotói
Belváros
K. Kriszta fotói
(francia kiejtés : szárlá) Egy csodaszép, érintetlen középkori városka.
Lakosság (2024-ben): 9,381
Csupán önmagában a fantasztikus Sarlat miatt is érdemes odautazni Dordogne-ba! - Kriszta fotója
K. Kriszta fotói
Sarlat városa, amely szorosan összenőtt a kevésbé ismert szomszédos településsel, sokszor Sarlat-la-Canéda néven szerepel a térképeken és az útjelző táblákon. A Dordogne régió egyik legszebb és legkedveltebb helye, csupán pár kilométerre a régió névadó folyójától, Franciaország délnyugati részén. Mint már korábban is említettük, az óváros egy valódi középkori éléskamra, különösen tavasszal és ősszel, amikor a legszebb arcát mutatja.
A mézsárga kőházak festői összevisszasága, a rengeteg kis eldugott utca, tér és piac mind a múlt hangulatát idézi. A régióban itt maradtak meg a legszebben a középkori építészet emlékei, ezért Sarlat kedvelt helyszín a filmforgatások számára is. Ráadásul tökéletes kiindulópont a Vézère völgyének csodás vidékét felfedező kirándulásokhoz.
A városnézést érdemes a Rue de la République sétálóutcán kezdeni, amely átszeli az óvárost. Innen jobbra és balra is számos kis utca ágazik el, mindegyik más-más hangulattal és titokkal. Sarlat katedrálisa délkeleti irányban áll, nem messze a hangulatos Place de Payrou tértől. Észak felé indulva a bájos Place de la Liberté és a kanyargós Rue des Consuls varázslatos utcácskái várják a látogatókat.
A város leghíresebb piacain libatermékeket is árulnak, de nem csupán egy-két fajtát – a választék gazdag és változatos, igazi gasztronómiai élményt kínálva.
Kriszta fotói
Torony breton palacsintával - Kriszta fotója
Kilátás egy volt templom harangtornyába beépített panorámaliftből
(Ascenseur Panoramique) - Rue des Consuls
Kriszta fotói
(kiejtés: benák e káznák)
Itt forgatták a Csokoládé című filmet (Juliette Binoche&JohnnyDepp, 2000), szóval, aki azt látta, az biztos el akar ide is jönni. A folyóparton folyton várhatjuk Johnny bárkáját. Ha ezt meguntuk, a városka is gyönyörű.
Kriszta fotói
A vár
Château de Beynac
Érdemes felmászni a várba és onnan is csodálni a helyet.
Kriszta fotói
Lakosság (2024-ben): 998
francia kiejtés: dom
Nem szabad kihagynii! Nekünk benne volt a Dordogne top 6-ban.
Megnézni: L' Oustal du Périgord (szép ház a piactéren), La Porte de la Combe(középkori kapu), Porte des Tours (másik városkapu), Eglise Notre-Dame-de-Assomption (17. századi templom), Grand Rue (sétálóutca), L'Esplanade de la Barre (kilátás), egy cuki könyvesbolt a Place de la Halle-n, Place de la Rode (tér két szép középkori házzal), Portes de Bos, Portes des la Combe, 17. századi fedett piac, Városháza, Kormányzó háza, Promenade des Falaises.
Vannak barlangok is, de az minket nem érdekelt.
Van két nagy parkoló (az egyes, mega kettes számozású).
K. Kriszta fotói
(kiejtés: lá rok gázsák)
A Dordogne-folyó északi partján található.
Lakosság (2024-ben): 430
Nagyon izgalmas, fotogén falu a sziklaoldalon lévő építmények okán. Délutánonként kevesebb a turistatömeg.
K. Kriszta fotói
b. r. fotója
Belvès egy festői középkori falu Franciaország Dordogne régiójában, amely gyakran a "Hét torony városaként" is ismert. A falu híres megőrzött középkori építészeti örökségéről, beleértve a 15. századi városházát és a Szent Péter-templomot, amelynek tornya uralja a tájat. Belvès egyik különlegessége a föld alatti barlanglakások, melyeket egykor a lakosok használtak menedékként és lakhelyként. A falu főtere, a Place de la Halle, egy régi fedett piactér, ahol ma is rendszeresen tartanak helyi piacokat. A település a Plus Beaux Villages de France, azaz Franciaország legszebb falvai közé tartozik, amely státuszt csak a különösen szép és jól megőrzött települések nyerhetnek el. Belvès környéke ideális kirándulásokra és túrázásokra, gyönyörű vidéki tájai és történelmi helyszínei révén.
Kriszta fotói
A Dordogne régióban, a Vézère-völgyben található a Rouffignac-barlang, amely egyedülálló betekintést nyújt az őskori világba. A barlangot először a barlangi medvék lakták, amit a falakon és a köveken maradt mély karomnyomok is bizonyítanak, bár érdekes módon kevés csontmaradvány maradt fenn – valószínűleg az emberek eltakarították ezeket. A barlangban látható festmények fő témája a mamut, amelyből 158 ábrázolás ismeretes. Ez azért figyelemreméltó, mert bár a mamut nagy presztízzsel bírt az akkori időkben, a csontjai délnyugat-Franciaországban ritkán fordulnak elő. Mégis, a mamutábrázolás rendkívüli ritkaság Nyugat-Európában, ahol a festett barlangok közül csak háromban találunk mamutokat – ezért nevezik a Rouffignac-barlangot a „száz mamut házának”.A barlang különleges környezeti egyensúlya miatt a látogatások szigorú szabályok szerint történnek. Előre be kell jelentkezni, és csak korlátozott számú látogató léphet be egyszerre, hogy a festmények épsége megmaradjon. Emellett a látogatáshoz előzetes felkészülés is szükséges, hiszen a barlangba nem lehet csak úgy besétálni. Éppen ezért a barlangot egy hangulatos kisvasúttal járhatjuk be, amely egyórás program keretében visz végig a legérdekesebb részeken. Ha tervezel ide utazni, mindenképpen nézd meg a barlang hivatalos honlapját: www.grottederouffignac.fr – érdemes előre tájékozódni és időben helyet foglalni.
Castelnaud-la-Chapelle
francia kiejtés: kásztelno lá sápel
kb. 10 kilométerre van Sarlattól. Másfél-2 órás program.
Fő attrakció a Castelnaud-i vár, ami a Dordogne-ban általunk látott várak közül a legprofibban tálalt. Nagyon szépen restaurált, tartalmas. A tetejéről szép a kilátás a völgyre. Meredek út vezet felfelé, szóval van testedzés ezerrel. Fent néhány kis bolt, vendéglő (gyér nyitvatartással). Lent van a falu és hangulatos folyópart. Van egy templom persze: L'Eglise Sait-Miche-Archange de Castelnaud.
.
b. v. fotója
Kriszta fotói
Montpazier
francia kiejtés: monpázié
Lakosság (2024-ben): 452
Ha időben szorosan vagyunk, akkor kihagyható, mert nem szenzációs. Azt olvastuk, hogy a faluban nincs 400 évnél fiatalabb épület, de erről nem lettünk meggyöződve...
Az óváros sík terüeleten van, bár a város maga domboldali.
A főtér a fő látványosság az árkádjaival és középkori házaival. Érdemes azonban sétálni a mellékutcákban is.
Keresni ezeket: Maison du Chapitre (rue Notre Dame), La Mairie, Couvent de Récollets, St. Dominique templom, a falu szélén az erődítmény kilátással a völgyre, erdőre).
A gyalogos zónás óváros falain kívül kell parkolni.
Kriszta fotói
Limeuil
francia kiejtés: limöj
Lakosság (2024-ben): 370
Sarlattól nyugatra, 25 km, autóval kb. 35 perc. A városka ott fekszik, ahol a Dordogne folyó találkozik a Vézerrel. Egyik fő nevezetessége a panorámás kertek (angolul: Panoramic Gardens).
Más látnivalók: La Maison des Justices, egy 12. századi kápolna (Chapel de St Marti), a félig barlanglakásos házak (Troglodytique), két szép híd, keskeny, ódon utcá, egy templom (St. Catherine).
Parkolás a folyóhoz közel. Vendéglők: Le Chai, Au Bon Accueil, vagy az olcsóbb L'Ancre de Salut
Kriszta fotói
Chancelade-i apátság
Kriszta fotói
Rocamadour
645 lakos
Dél-keleten, kissé távolabb Dordogne nevezetességekben sűrűbb térségétől.
Évi fotója
Fő vonzereje: a drámai elhelyezkedése. A legjobb fotókat róla nem a faluban lehet lőni, hanem kívülről, csaknem a szomszéd faluból.
A faluban cuki utcák, szép kis templomok, sikátorok. Rocamadour-nak nincs kiemelekedő nevezetessége, csak úgy összességében egy kellemes kis élmény. Érdemes fellépcsőzni a bazilikához (Basilique St. Sauveur). Érdemes átmenni a szmszéd faluba (Sant Cirq La Poppie)
A vidéki francia hangulatra vágyóknak nem feltétlenül kell Provence zsúfolt utcáit felkeresniük – sokkal inkább ajánlott a dombos mezők, a mészkőfennsíkok, a lassan hömpölygő folyók és a túrázásra, hegymászásra ideális hegyek vidékére látogatni, vagyis a Dordogne régióba. Ez a táj a történelem előtti idők emlékeiben is rendkívül gazdag, és ezek közül sokat a Nemzeti Őstörténeti Múzeumban találunk, a dallamos nevű Les Eyzies-de-Tayac kisvárosában. A több mint két évtizedes késedelem után végre megnyitott múzeumban a jégkorszakból származó tárgyi leletek is láthatók, lenyűgöző bepillantást engedve a régmúlt világába. Szintén őstörténeti kincs a Lascaux közelében fekvő barlang, mely a híres falfestményeiről ismert. Bár magát a barlangot a rajzok védelme érdekében lezárták a látogatók előtt, a másolatát ma is meg lehet nézni. A Dordogne folyó mentén érdemes felkeresni néhány lenyűgöző kastélyt, és megkóstolni a vidék kevésbé ismert, de annál karakteresebb vörösborait.
A Forrás nevű szobor Perigeux városka egyik óvárosi terén a Place Saint-Louis-on - K. Kriszta fotója
Rocamadour: ha valaki felfedezőútra indul a Dordogne-völgybe, semmiképpen se hagyja ki ezt a kis ékszerdobozt, mert egy olyan különleges élményről maradna le, amit sehol máshol nem találhat meg. A legenda szerint a hely már az első évszázadokban is ismert volt, amikor Szent Amadour itt remetéskedett, és felépítette Szűz Mária szentélyét, miután Izraelből elmenekült. Ami biztos: a sziklák közé szorított kolostor-templom-kápolna komplexum ma is az ő nevét őrzi, és hatalmas méreteit mutatja, hogy a legkönnyebb közlekedni benne a sziklába vájt lifttel, vagy gyalogosan, ha vállaljuk a több száz lépcsőfok megmászását – akár a hegytetőn, akár a folyóparton parkoltunk le.A hely semmihez sem fogható varázsa azonnal rabul ejt. Mintha a levegőben is ott lenne valami megfoghatatlan, mégis nagyon is érezhető erő: a nyugalom, a béke, a múltból áradó áhítat és boldogság. Talán a zarándokok hosszú sorainak emléke miatt, talán a mai látogatók áhítata miatt, de minden lélegzetvételben ott van az a különös, szentnek érzett légkör, ami egyszerre nyugtat és inspirál. Lent két keskeny, egymást keresztező utca fut végig a településen, felfelé pedig meredek lépcsők visznek a templomokhoz. Minden fordulóban érdemes visszanézni: a háztetők egymásra simulnak, és innen is szédítő a kilátás. Ez a hely egyszerűen magával ragad, és nem ereszt többé.
Bergerac - Kriszta fotója
Perigeux-i utcakép - Kriszta fotója
Périgueux - kacsalábon - Kriszta fotója
Sarlat - Kriszta fotója
Dordogne-i táj Belvésből nézve - Kriszta fotója
Tömeg a szerdai Sarlat-i vásáron, ami megtölti az óváros utcáit. - K. Kriszta fotója
Sarlat - egy nemesi kúria a sok közül - K. Kriszta fotója
Sarlat - Sok a turista - K. Kriszta fotója
Castelnaud-La-Chapelle - K. Kriszta fotója
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Kovácsné Kozma Éva, 2017. 09. 15. 19:35
2 évvel ezelőtt én is jártam ezen a vidéken, valóban fantasztikus élmény. Franciaország talán legvarázslatosabb vidéke, tele középkori várakkal , régi templomokkal, csodás kis falvakkal. Mindenkinek csak ajánlani tudom, aki valami nagyon szépre és nyugodt helyre vágyik.