Palenque, maja romok
.
K. O. fotója
Zona Arqueologica de Palenque
Tetszett:
A maja romváros lépcsőinél egy régész mutatta az új feltárásokat hajnalban.
A dzsungelben egy helyi vezető vitt howler majmokat figyelni.
A Misol-Ha vízesésnél egy maja család tanított kukoricakenyér sütést.
A Roberto Barrios kaszkádoknál egy idős úr mutatta a titkos úszóhelyeket.
Az Aluxes állatkórházban részt vettem jaguármentésben.
A ciudad temple tetejéről néztem a naplementét papagájok között.
Nem tetszett:
A romvárosban agresszív szuvenír árusok zaklattak.
Az El Panchan szállásnál túl hangosak voltak az éjszakai bulik.
A főtéren csaló idegenvezetők próbáltak átverni.
A múzeum nagy része zárva volt felújítás miatt.
A buszállomásnál veszélyes volt éjszaka.
A vízesésekhez vezető út katasztrofális állapotban volt.
Piros Ákos fotója
Életem egyik legmarkánsabb régészeti élményét éltem át Palenque-ben, és muszáj megosztanom veletek, hogy miért olyan különleges ez a hely! Képzeljétek, hajnali 5-kor keltem, hogy elsők között legyek a romvárosban, és ez volt életem legjobb döntése - a felkelő nap fényében, a dzsungel párájában olyan misztikus volt minden, hogy libabőrös lettem.
A Feliratok Temploma előtt állva teljesen ledöbbentem - ez a 9 szintes épület olyan részletgazdag, hogy órákig lehet tanulmányozni csak az egyik oldalát. A nagy meglepetés akkor ért, amikor megtudtam, hogy Pakal király sírja, amit itt találtak, ugyanolyan komplex volt, mint Tutanhamon sírja - csak ez kevésbé ismert!
A Palota különleges tornya olyan, mint egy ősi megfigyelőállomás, és állítólag innen figyelték a csillagokat - én mondom, a kilátás még ma is csillagos ötös! Az egyik kedvenc részem a Nappalota volt, ahol még mindig látszanak az eredeti vörös festék nyomai a falakon - el tudjátok képzelni, milyen színpompás lehetett ez eredetileg?
A Kereszt Templomának domborművei olyan részletesek, hogy az már sci-fi - komolyan, vannak, akik űrhajósnak nézik az egyik alakot! Tök durva volt látni, hogy a dzsungel hogy próbálja visszahódítani az épületeket - néhol szó szerint át kellett bújni a liánok alatt.
A legjobb az volt, amikor egy helyi guide elmesélte, hogy a maja papok még mindig tartanak itt szertartásokat - szóval ez nem egy "halott" város, hanem ma is élő spirituális központ! Megdöbbentő volt látni a vízvezeték-rendszer maradványait - ezek a csávók már akkor megoldották a vízellátást, amikor Európában még fogalmunk sem volt ilyesmiről.
A romterület hatalmas, de a főtér környéke csak a jéghegy csúcsa - a dzsungelben még rengeteg feltáratlan épület van!Találtak itt egy teljes maja fürdőt is - ezek szerint nem csak okosak voltak, de a wellness sem állt távol tőlük.
Imádtam, hogy minden épületnek saját akusztikája van - ha tapsoltok a főtéren, minden irányból más visszhang jön vissza. A legmenőbb az volt, hogy ha felmásztok a Feliratok Templomának tetejére (már ahol lehet), olyan panoráma tárul elétek, hogy megértitek, miért építették ide a városukat.Ha ide jöttök, mindenképp hozzatok szúnyogriasztót és vizet - hiába reggel indultok, délre olyan meleg lesz, hogy olvad az ember! És még egy tipp: a legjobb fotókat akkor tudjátok készíteni, amikor a nap még alacsonyan van - ilyenkor jobban látszanak a domborművek részletei.
Ja, és a vége: találtam egy eldugott helyet, ahol howler majmok laknak - szóval néha az Indiana Jones feeling garantált! Őszintén mondom, hogy ha választanom kéne EGY maja romvárost, amit megnéznék életemben, ez lenne az! 🌿
PRO TIP: Bérelj guide-ot - annyival több mindent megtudsz, hogy megéri minden pesot! (Aji, 2024)
Ez volt az egyik leglátványosabb régészeti helyszín, amit a mexikói utazásunk során meglátogattunk. Egy nagy komplexum, amely különböző állapotú épületekből áll, részben felújítva, de úgy tudom, még sok minden vár felfedezésre a dzsungel mélyén. Számos tájékoztató tábla található különböző nyelveken, és rengeteg hely van a szabad mozgásra, hogy mindent megnézhess, amit csak szeretnél. Sajnos, az én ízlésemnek túl sok árus és kofa volt magán a helyszínen. Az épületek azonban rendkívül lenyűgözőek és fotózásra kifejezetten alkalmasak. Egyszerűen kihagyhatatlan látnivaló!
2025: A romok körülbelül 6 kilométerre találhatók Palenque központjától. A 3a Pte North utcában, a Primers Avenue Nte és a Central Pte között lehet felszállni egy colectivóra (kisbuszra), amely a jegypénztárnál tesz le.
A belépőjegy 215 mexikói peso a Nemzeti Parkba, és további 100 peso az archeológiai romok területére. Emellett 60 peso pluszköltség merül fel, ha furgonnal szeretnéd megtenni a jegypénztártól a romok tényleges bejáratáig tartó 4 kilométeres utat.
A romok lenyűgözőek, mivel néhány építményre fel lehet mászni, ahonnan remek kilátás nyílik az egész területre. A helyszínen angol nyelvű magyarázatok segítenek megérteni az épületek jelentőségét, és jól kiépített útvonalak teszik könnyűvé a tájékozódást.
A romoknál sok helyi árus kínál szuveníreket. A belépőjegy egy kis múzeumba is érvényes, ahol néhány, a helyszínen felfedezett műtárgyat is meg lehet tekinteni.
Palenquéből a régészeti zónához saját autóval érkeztünk, a parkolás 60 peso. A belépőjegyeket két külön sorban kell megvenni, összesen kb. 170 peso, a gyerekeknek viszont ingyenes. A monumentumhoz való eljutásért további 60 peso a helyi kisbuszokkal (oda-vissza).
A bejáratnál idegenvezetők várnak, akik elmesélik a történetet, de vezető nélkül is be lehet járni a területet. Bent kézműves termékeket is árulnak.
A teljes bejáráshoz azt ajánlom, hogy reggel 9-kor kezdjétek el, így kb. 14 órára végezhettek. A múzeum kihagyhatatlan, mert ott található a teljes történeti háttér. (2025)
Kicsit jobb, mint Chichén Itzá, de végül is iszonyúan zsúfolt – igen, az egész régészeti zóna. Régészeti szempontból természetesen sok érdekességet tartogat, és a domboldali fekvésének köszönhetően vannak olyan különleges elemei, amelyek más maja városokban nem találhatók meg. Az egyik ilyen a toronnyal rendelkező palota, amely egyedülálló építmény.
Az egyik nagy piramis belsejében jelentős sírkamra található, de az ott felfedezett múmiákat Mexikóváros Nemzeti Múzeumában állították ki. A Campeche-i múzeumban csak másolatok láthatók.
Sokan emlékezhetnek a híres sírfedél díszítésére is. Azt az ábrázolást, amely egy rakéta-szerű járművön utazó maját mutat, Erich von Däniken tette népszerűvé, aki szerint ez egyfajta „űrhajós maja”. Az ábra annyira ikonikus lett, hogy a helyi szuvenírárusok számtalan másolatot árulnak belőle.
És hát – ha már matrjoska babák is szerepelnek a szuvenírek között, ki tudja, lehet, hogy egyszer az oroszok tényleg segítettek a majáknak meghódítani az űrt...(2024)
Tetszett, de ha már láttad Calakmult, Kohunlichot vagy Uxmalt, akkor ez messze a leggyengébb. Kicsit csalódott voltam.
Mexikóvárosból Palenquébe többféle közlekedési mód közül választhatunk, attól függően, hogy mennyi időt és pénzt szánunk az utazásra:
1. Repülővel
Időtartam: Körülbelül 1,5–2 óra.
Költség: A jegyárak általában 100–200 USD között mozognak, az időponttól és a foglalás időpontjától függően.
Járatok: Közvetlen járatok korlátozott számban indulnak, főként belföldi légitársaságok üzemeltetésében.
Előny: Gyors és kényelmes, ideális azoknak, akik időt szeretnének spórolni.
2. Autóbusszal
Időtartam: 12–14 óra, a járattól és a megállóktól függően.
Költség: Jegyárak általában 50–80 USD között alakulnak egy útra.
Járatok: Több belföldi busztársaság, például az ADO üzemeltet éjszakai és nappali járatokat Palenquébe.
Előny: Gazdaságos és viszonylag kényelmes, a hosszú utazási idő ellenére.
3. Személygépkocsival
Időtartam: 10–12 óra, a vezetési stílustól és az útviszonyoktól függően.
Költség: Az üzemanyag, útdíjak és esetleges bérleti díjak összesen körülbelül 80–150 USD-ra rúghatnak.
Útvonal: Az autópályák viszonylag jó állapotúak, de a távolság miatt fárasztó lehet az utazás.
Előny: Maximális rugalmasság az útvonal és a megállók tekintetében.
4. Vonat
Jelenleg nincs közvetlen vonat Mexikóváros és Palenque között.
Összegzés
A leggyorsabb és legkényelmesebb mód a repülés, míg a busz az ár-érték arányt tekintve kedvezőbb választás lehet. Autóbérlés akkor ajánlott, ha rugalmasan szeretnénk bejárni a környéket. Az utazási idő és a költségek mérlegelése után érdemes eldönteni, melyik opció felel meg leginkább az igényeinknek.
PALENQUE SZÁLLÁSKERESŐ TIPPEK - Amit bárcsak tudtam volna előtte! 🌴
Bár sokan azt gondolják, hogy Palenque városában kell megszállni, én azt mondom, a régészeti lelőhely közelében található El Panchan vagy Don Mucho's területén sokkal autentikusabb élményben lehet részetek! A dzsungel közepén található eco-lodge-okban és egyszerű vendégházakban már 20-30 dollárért is találhattok szállást, viszont készüljetek fel, hogy a ventillátor lesz a legjobb barátotok az éjszaka folyamán. Ha különlegesebb élményre vágytok, a Chan-Kah Resort Village bungalóiban a medence mellett pihenve hallgathatjátok a howler majmok koncertjét - kicsit drágább, de megéri. A városhoz közeli Mayabell sem rossz választás, főleg ha szeretnétek a kényelmet és a dzsungel-feeling kombinációját, plusz innen gyalog is el lehet sétálni a romokhoz.
Ne lepődjetek meg, ha éjszaka különös hangokra ébredtek - a dzsungel éjszakai élete elképesztően hangos tud lenni, de pont ez adja meg az igazi maya-vidék hangulatát! Fontos tudni, hogy a szállások többségében az internet-kapcsolat inkább csak "teoretikus", szóval töltsetek le előre offline térképeket. Ha a romokat szeretnétek hajnalban, turisták nélkül fotózni, akkor mindenképp a lelőhelyhez közeli szállást válasszatok, mert a városból való kiutazás macerás lehet kora reggel. Végül egy személyes tipp: válasszatok olyan helyet, ahol van étterem is, mert az esti dzsungeltúra után nem lesz kedvetek még kaját vadászni! 🌙
Na és még egy bónusz tipp: a legtöbb szállás csak készpénzt fogad el, úgyhogy pakoljatok be elég pesot! 💰
Don Mucho's étterme az El Panchan területén igazi kultuszhely - a pizza és a quesadillák mellett még live zenét is kaphatsz, és a hangulat olyan, mintha egy nemzetközi backpacker fesztiválon lennél! A Mayabell Hotel étterme meglepően jó, és nem csak a hotel vendégeinek - a tipikus yucatáni ételek mellett még vegetáriánus opciókat is kínálnak, ami ebben a régióban nem mindenhol természetes.
A régészeti lelőhely melletti étteremsor árai tourist trap-szerűek, DE! A helyi limonádé és a friss gyümölcsök megérik - főleg a forró túra után. A város központjában található piacon (Mercado público) reggel 7-től lehet kapni a legjobb tamaleseket, amiket valaha kóstoltam - keressétek az idős maya nénit a bejáratnál!
A Chan-Kah Resort éttermében a chaya (maya spenót) rántotta kötelező reggeli, főleg ha hosszú romtúrára készültök. Ha street foodra vágytok, a városban a Calle Independencia környékén este kipakolnak a tacosok és empanadas árusok - a pastor taco itt nem turistacsapda, hanem igazi helyi finomság.
La Aldea hotel étterme kicsit drágább, de a környék egyik legjobb cochinita pibil-jét (yucatáni pulled pork) készítik. A helyi családi éttermek közül a Restaurant Huachinango a kedvencem - a ceviche és a garnélás ételek itt olyan frissek, hogy még a parti városokban is megállnák a helyüket.
Az eco-lodge-okban általában egyszerű, de nagyon finom reggeliket szolgálnak fel - a friss gyümölcsök, tojások és tortillák kombinációja tökéletes start a naphoz. És végül egy tipp: mindig legyen nálatok víz és némi snack, mert a dzsungelben nem minden étterem van nyitva folyamatosan!
PRO TIP: A legtöbb helyen a csípős szószt külön kérheted - és TÉNYLEG csípős lesz, szóval óvatosan! 🌶️
Lenyűgöző piramisok voltak. Ha figyelmesen hallgatsz, vagy egy csendes helyre mész, hallhatod a bőgőmajmok hangját. Sajnos, mint Mexikó sok más helyén, itt is rengetegen árultak dolgokat, ami zavaró volt. Szerintem ezt be kellene tiltani. (2024)
Nagyon érdemes meglátogatni ezeket a lenyűgöző romokat. Korán mentünk, amikor még hűvösebb volt az idő. A jól jelzett ösvényeknek köszönhetően könnyű eligazodni. Idegenvezető nélkül is be lehet járni, mivel minden épületnél vannak ismertetők.
Ősi romok dzsungellel körülvéve, amelyek nagy része még mindig a sűrű növényzet fogságában várja, hogy feltárják. Egészen lenyűgöző, mindenképpen érdemes meglátogatni és felfedezni.
A helyszínen tiszta mosdók találhatók (nem koedukált), és egy új mosdóblokk is épül a bejáratnál. Egy kisebb csoportos túra részeként látogattuk meg, amely néhány más történelmi helyszínt is tartalmazott – érdekes volt összehasonlítani őket. (2024)
Csak körülbelül 7 főbb épület van feltárva, a többi része ennek a hatalmas helyszínnek még mindig benőtt és a környező dzsungel fogságában van. Mindenképpen érdemes meglátogatni. 2-3 óra elegendő a bejárásra, de én leültem egy fa alá és ott ebédeltem. Ami külön jó volt, hogy az árusok nem zavartak. Érdemes elég korán érkezni, hogy még azelőtt bejárhasd a helyet, mielőtt az árusok felállítják a standjaikat az ösvények mentén. Ez egy kellemes hely, ahol csendes zugokat is találhatsz. Én korán érkeztem, így még a turistabuszok előtt sikerült felfedeznem a romokat. A jegyeket nem a helyszínen, hanem az odavezető úton kell megvásárolni. Az bejáratnál pedig sok árus kínál ételt, italt és szuveníreket.
A parkolóba érkezve már az első pillanatokban szembesülünk a kaotikus helyzettel: emberek próbálnak irányítani a parkolásban, felajánlják, hogy vigyáznak az autóra, vagy éppen le szeretnék mosni azt. Gyerekek nyomnak csecsebecséket az orrunk alá, miközben árusok erőltetik ránk a jeges vizet, még akkor is, ha már tele van a kezünk kétliteres palackokkal. A helyzet pillanatok alatt frusztrálóvá válik, és nehéz türelmesnek maradni. Jegyvásárlás után a vezetők próbálnak ránk tukmálni egy túrát, de mi az útikönyvvel a kezünkben próbáljuk elhárítani őket. Egyikük megjegyzi: „A könyv nem elég, rám van szükséged”. Az állandó nyomulás és zaj szinte elviselhetetlen.Ahogy elindulunk a romok felé, a trópusi páratartalom azonnal arcon csap minket, és olyan, mintha vizet lélegeznénk be. A legjobban kinéző piramisra nem lehet felmászni, a tömeg miatt alig lehet mozdulni, és még a fényképezéshez is sorban kell állni. Az árusok kitartóan követnek, ami tovább rontja az élményt. Bár a romok maguk impozánsak, az állapotuk és a körülmények messze alulmúlják az elvárásainkat. Palenque a hozzá fűzött reményeinkhez képest csalódást okoz – még nagyobbat, mint Chichen Itza. Utóbbi kapcsán legalább fel voltunk készülve a tömegre és a kereskedelmi hangulatra, de Palenque esetében valami egzotikusabbat vártunk, amit nem kaptunk meg.
A múzeumot, amely nagyon érdekelt volna, átalakítás miatt zárva találtuk. Csak a bejáratnál derült ki, hogy nem látogatható, és semmilyen információ nem volt arról, hogy máshol megtekinthetők-e a gyűjtemény darabjai, például Pakal sírjáról a sztélé vagy a híres jáde halotti maszk. Ez különösen bosszantó volt, és tovább növelte a csalódottságunkat.
A helyet végül a természet szépsége mentette meg valamelyest. A trópusi vegetáció buja, a különleges növények, a patak vízeséssel, a bőgőmajmok, és a tölcsér alakú pókhálók egyedi hangulatot kölcsönöztek a helyszínnek. A dzsungel és a romok együttese némi varázst adott az élményhez, de összességében Palenque inkább zsibvásárnak tűnt, mint egy ősi civilizáció misztikus helyszínének. Szép volt, de elég volt. A hely szelleme sajnos nem hagyott maradandó benyomást.
Reggel 6 órakor indultunk el San Cristóbal de Las Casasból Palenquébe, egy olyan túrára, amely az odaúton két vízesésnél is megállt. San Cristóbalban hajnalban még csak néhány fok volt, így jól felöltözve kezdtük a napot. Az első megállónk egy elég lepukkant út menti reggelizőhely volt, ahol a turistákból élő "tápláléklánc" részeként 2024-ben már 120 peso körüli árat kértek egy reggeliért – olyan összeg, amely máshol egy teljes vacsorára is elég lenne. Előre gondoskodtam péksüteményről, így csak egy kávét rendeltem, ami azért némi elégtételt jelentett.Első látványosságunk az Agua Azul volt, egy lenyűgöző, több szintes vízesés. Az élmény különlegességét a dzsungeles környezet adta, ahol banánfák és buja növényzet tette még varázslatosabbá a sétát. A következő állomásunk a Misol Ha vízesés volt, amely egy hosszú, függőleges zuhatag. A legizgalmasabb rész az, hogy be lehet sétálni a vízesés mögé és felfedezni a mögötte rejtőző barlangot – igaz, száraz lábbal ezt nem lehet megúszni.
A nap fénypontja természetesen maga Palenque volt, a dzsungel közepén fekvő maja romváros, amely Palenque városától körülbelül 4 km-re található. Az épületek díszesebbek és élhetőbbnek tűnnek, mint a korábban látott azték romvárosok, és a megtisztított romok között a „Csoport C” nevű részen még mindig látható, ahogy az aljnövényzet benövi a struktúrákat. A megtisztított piramisok és épületek monumentálisak, és engem leginkább az azték piramisok és a japán pagodák keverékére emlékeztettek – bár természetesen nincs közük egymáshoz. Sajnos csak 2,5 óránk volt a romok felfedezésére zárás előtt, ami túl kevés idő volt ahhoz, hogy alaposan bejárjuk a területet. Aki legközelebb erre jár, mindenképpen szánjon legalább egy teljes napot Palenquére, hogy kényelmes tempóban élvezhesse.
Este El Panchánban találtunk szállást, amely a romok kijáratától induló, dzsungelbe épült cabaña-komplexum. A „cabaña” egyfajta kunyhót vagy viskót jelent, amely lehet egészen egyszerű, de akár luxus kivitelű is. Ez a dzsungelbe rejtett szálláshely különleges hangulatot árasztott, és tökéletesen lezárta a napot. Palenque varázslatos, de csak akkor élvezhető igazán, ha az ember elegendő időt szán rá.
A maja kultúra számos olyan titokzatos elemet rejt, amelyek máig megmagyarázatlanok, és ezek a rejtélyek különféle elméleteket szülnek, a legfurcsábbaktól a leglenyűgözőbbekig. A mexikói Palenque romvárosa is ezek közé a misztikus helyek közé tartozik, nem véletlenül nevezik gyakran a „földönkívüliek városának”. A különleges helyszínt 1840 áprilisában fedezte fel egy amerikai ügyvéd, John Stephens, és egy angol illusztrátor, Frederick Catherwood, akik egy őserdei expedíció során egy addig érintetlen várost pillantottak meg a sűrű növényzet alatt.
A feltárt templomok és vallási épületek láttán gyorsan felismerhetővé vált, hogy egy ősi maja vallási központ került napvilágra. Ez az építészeti csoda, amely a maja kultúra utolsó nagy remekeinek egyike, a későbbi régészeti kutatások során tárta fel titkait. A település romjai között található az ikonikus Feliratok Temploma, ahol Pakal király híres sírhelyét és annak faragott fedelét fedezték fel – ez utóbbi gyakran a földönkívüli elméletek középpontjában áll.
Palenque 2024-ben is a régészet és a történelem egyik legfontosabb helyszíne, ahol a látogatók nemcsak az ősi maja építészet csodáiban, hanem a dzsungel lenyűgöző atmoszférájában is elmerülhetnek. A helyszín továbbra is az ősi világ egyik legizgalmasabb rejtélyét rejti magában, amely újabb és újabb felfedezésekre vár.
Palenque a maja civilizáció klasszikus és késő klasszikus korszakának kiemelkedő művészeti és építészeti központjaként ismert. Bár maga a település viszonylag kicsi volt, az itt található építészeti remekművek a maja városállam gazdasági, vallási és politikai központját jelentették. Az ásatások 2024-ben is folytatódnak a területen, de már bizonyított, hogy a város emlékei legalább 1600 évesek. Palenque az 5-6. században élte virágkorát, de a 7. század elején több támadás érte a szomszédos városállamok részéről. E rablóhadjáratok után Nagy Pakal, a város egyik legismertebb uralkodója, újjáépítette Palenquét. Az ekkor készült építmények – köztük a ma is álló templomok – a korszak lenyűgöző mérnöki és művészeti teljesítményeit tükrözik. Palenque hanyatlása 711 körül kezdődött, amikor egy rivális város ismét kifosztotta. A település ezt követően évszázadokra elnéptelenedett, mígnem az 1560-as években a spanyolok felfedezték.A város központi tere kiemelkedő mérnöki teljesítményről tanúskodik, mivel az Otulum folyóra épült, amelynek vizét egy 50 méteres boltozatos csatornával terelték el. A központi tér köré épült palota-komplexum egy egymáshoz kapcsolódó templomokból és épületekből álló együttes, amelyet lépcsőzetes piramisok tetején helyeztek el. A faragott díszítések szakrális témákat örökítenek meg, gazdag betekintést nyújtva a maja kultúrába.
A város legismertebb építménye a Feliratok Temploma, ahol megtalálható Közép-Amerika leghosszabb maja felirata. Ez az írás Palenque történetének mintegy 180 évét dokumentálja, és a templom alatt található Nagy Pakal sírhelye, amely a maja uralkodók egyik legfontosabb temetkezési emléke. A város domborművei és faragványai az istenségek és királyok ábrázolásával tovább erősítik Palenque történelmi jelentőségét, és ma is a maja civilizáció egyik legfőbb turisztikai látványossága.
Napfelkelte az őeserdőben - Piros Ákos fotója
k.o. fotója
Maja néni - k.o. fotója
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Még nem érkezett hozzászólás.