ÚTIKRITIKA.HU / Tuvalu







útikritikák


Tuvalu

Tuvalu dióhéjban | Tetszett & Nem tetszett | Vélemények | Repülés | Szállás | Egészség | Közlekedés | Étkezés | Pénzváltás | Vásárlás | Közbiztonság | Egyéb hasznos információk | Látnivalók | Földrajz és időjárás | Történelem | Manapság | A helyiekről | Turista etikettFotóegyveleg

.

Gyerekek Funafuti városban - H. K. fotója

Tuvalu 2025: Klímamenekültek az első sorban
Helyzetkép
2025-ben Tuvalu példátlan helyzetben találja magát: a világ egyik első országa, amely teljes népessége számára szervezett klímamenekült programot indít. A Csendes-óceán közepén fekvő apró szigetország lakossága közül már több mint háromezer ember kérelmezett ausztrál vízumot, ami a tízezres lakosság közel egyharmadát jelenti.
A 2024-ben elindított klímavízum program első körében 280 tuvalui család kezdheti meg új életét Ausztráliában 2025 júliusa és 2026 januarja között. Ez a történelmi jelentőségű program nemcsak Tuvalu számára jelent reményt, hanem precedenst teremt a klímaváltozás által veszélyeztetett többi szigetország számára is.
A fenyegetés valósága
Feleti Teo miniszterelnök szerint 2050-re országuk területének több mint felét elöntheti az óceán. A prognózisok még ijesztőbbek: 2100-ra Tuvalu szinte teljesen víz alá kerülhet. A mindössze hat méter tengerszint feletti magasságú szigetország belső áttelepülésre nincs lehetőség – egyszerűen nincs magasabb terület.
Új típusú nemzetközi együttműködés
Az Ausztrália és Tuvalu között 2023-ban megkötött és 2024-ben hatályba lépett megállapodás újfajta szolidaritást testesít meg. Canberra nemcsak menedéket biztosít a klímamenekültek számára, hanem átfogó támogatást nyújt: állandó tartózkodási engedélyt, munkavállalási lehetőséget, állami egészségügyi ellátást és oktatáshoz való hozzáférést.
2025-ös kihívások
A program első évében a legnagyobb kihívást a kiválasztási folyamat jelenti. A véletlenszerű sorsolás ugyan méltányos, de fájdalmas döntések elé állítja a családokat. Sokan várnak a következő évek kvótáira, miközben a tengerszint folyamatosan emelkedik.
Tuvalu 2025-ben a klímaváltozás frontvonaláról küld üzenetet a világnak: a globális felmelegedés már nem jövőbeli fenyegetés, hanem jelen idejű valóság, amely egész országok létét fenyegeti.

Tuvalu dióhéjban

  • Tuvalu a Csendes-óceán délnyugati részén fekvő ország, Pápua Új-Guineától keletre és Új-Zélandtól északra, félúton Ausztrália és Hawaii között. A térségben van a Salamon-szigetek, Nauru, Kiribati, Szamoa, Fidzsi és Vanuatu.
  • Tuvalu 9 lakott és számtalan lakatlan szigetből avagy atollból áll. Pedig, az ország neve, a Tuvalu, éppenséggel annyit jelent, hogy nyolc sziget együtt.
  • Tuvalu fővárosa Funafuti, ami ,,csekély" 15,311 kilométerre van Budapesttől.
  • Tuvalu 26 négyzetkilométer területű, 11 900-an lakják, mégpedig polinéz eredetű emberek. Az ország államformája: alkotmányos monarchia a (Brit) Nemzetközösség tagjaként.
  • Tuvalu legnagyobb és legfontosabb atollja Funafuti, amely egy keskeny, hosszúkás korallgyűrű körülölel egy viszonylag nagy lagúnát. Az atoll teljes hossza nagyjából 20–25 kilométer, de ez nem egybefüggő szárazföldet jelent, hanem egy láncolatot több szigettel, amelyek közt lagúna húzódik. A lakott részek, ahol a repülőtér és a legtöbb ház található, a legszélesebb ponton sem haladják meg a 400–600 métert, a legtöbb helyen viszont mindössze 100–200 méter széles a szárazföld. A repülőtér kifutópályája melletti sáv adja a legnagyobb nyílt teret, ott a földsáv valamivel szélesebb, és ez a sziget legforgalmasabb része is egyben. A települések, az egyszerű házak és az utak szinte végig a keskeny korallsávon sorakoznak. Funafuti jellegzetessége, hogy bár a hossza figyelemre méltó, a szélessége szinte sehol sem nyújt valódi belső teret, így az óceán közelsége mindenhol azonnal érezhető.
  • Tuvaluban a hivatalos nyelvek: a tuvalui és az angol.
  • Tuvaluban a hivatalos fizetési eszközök az ausztrál dollár és a tuvalui dollár.
  • Magyar állampolgároknak nincs szükség vízumra, ha 90 napnál nem maradnak tovább Tuvaluban.
  • Nincs sok turista. Évente legfeljebb 1600 (többnyire a térségből). 
  • Olyan kicsi a sziget, hogy két óra alatt körbe lehet járni a teljes partvonalát.
  • Tuvalunál országként csak a Vatikán, Monaco és Nauru kisebb. 
  • A leggyakoribb vezetéknév: Apinelu
  • Tuvalun üdvözléskor szokásos az arcokkal egymáshoz nagyon közel hajolni, és a közelséget kihasználva kvázi megszagolni egymást.

Tuvalun az emberek üdvözlésének egyik sajátos módja valóban a közelhajolás és az arcok közelében való lélegzés, amely egyfajta "szagolgatást" idéz elő. Ezt az üdvözlési formát "fakalofa"-nak hívják, és az illatokra helyezi a hangsúlyt, mert az illat az emberek természetes és őszinte jelenlétének jelképe a tuvalui kultúrában. Ebben a gesztusban az emberek tisztelettel és szeretettel fordulnak egymás felé, kifejezve, hogy közvetlen, testi jelenléttel is megismerik egymást.

A szaglás a természetes közelség egyik jele is, amellyel a helyiek tiszteletüket és összetartozásukat fejezik ki. Ezzel az ősi hagyománnyal a Tuvalun élők őrzik a hagyományos, szoros közösségi kapcsolataikat, hiszen ez az üdvözlés egyfajta spirituális kapcsolatot is jelent, amely túlmutat a szavakon.

(Itt Budapesten, az élettársam is gyakorolja a ,,fakalofát", aminek következtében gyakran javasolja, hogy ne felejtkezzem el a zuhanyozásról...)


Tuvalu jövője ökológiai szempontból rendkívül bizonytalan, és jelentős kihívásokkal néz szembe. A világ egyik legalacsonyabban fekvő országaként – ahol a legmagasabb pont is alig néhány méterrel van a tengerszint felett – Tuvalu különösen érzékeny a tengerszint-emelkedésre és a klímaváltozás más hatásaira, például az erőteljesebb viharokra és a partvonal eróziójára.

A tudományos előrejelzések szerint, ha a globális felmelegedést nem sikerül megfékezni, Tuvalu akár teljesen víz alá kerülhet a század végére. A tengerszint emelkedése már ma is súlyos gondokat okoz, mivel a sóbetörés szennyezi a talajvizet, ami hatással van a növénytermesztésre és az ivóvízellátásra.

Tuvalu jelenleg nemzetközi segítségre szorul az alkalmazkodásban: gátak, árvízvédelmi rendszerek építése, illetve a lakosság más országokba való átköltöztetése mind olyan lehetőségek, amelyeket komolyan fontolgatnak. A szigetország vezetése az elmúlt években kampányokat folytatott a globális szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére, hogy felhívja a figyelmet arra, hogy léte Tuvalu és más hasonlóan sérülékeny államok számára élet-halál kérdése.

Ökológiai jövője szempontjából döntő lesz, hogy a nemzetközi közösség képes-e időben reagálni, és hatékonyan csökkenteni a globális kibocsátásokat. Ha nem, Tuvalunak várhatóan menekültstátuszokat kell biztosítania a lakosainak, és szigetei lassan eltűnhetnek a Csendes-óceánban.


Tuvalu nem azoknak való úti cél, akik látványos nevezetességeket keresnek. Az ország nemcsak kicsi, de hiányoznak belőle a városi jellegű helyszínek vagy építészeti örökségek. Nincsenek dombok vagy hegyláncok, nincsenek folyók vagy szurdokok. Mégis, olyan élményt kínál az utazóknak, amelyhez hasonlót máshol aligha találni.

A Funafuti-atoll nyugati oldalán található Funafuti Természetvédelmi Terület kínálja a legszebb természeti látványosságokat, amelyek közé tartoznak a korallzátonyok, a gyönyörű lagúna, csatornák, óceáni és szigeti élőhelyek. Gazdag tengeri élővilága miatt kiváló hely búvárkodáshoz és sznorkelezéshez.

A második világháború idején az amerikai csapatok tömeges jelenléte csomó háborús maradványt hagyott hátra az országban, például kifutópályákat, bunkereket és repülőgép-roncsokat, amelyek Fongafale fő szigetén és Nanumea falu közelében találhatók. A Nukufetau atollon található apró Motulalo szigetén is van egy kifutópálya és néhány repülőgép-roncs.

A Tuvalu Női Kézműves Központ a repülőtérnél jó hely a helyi kézműves termékek megtekintésére és vásárlására. Ha azonban több ideje van, próbáljon eljutni egy távolabbi szigetre, ahol megcsodálhatja a helyiek ügyességét a dísztárgyak, legyezők, szőnyegek, kosarak és fafaragások készítésében.

A tuvalui szó, a talofa - jaj de nehezen találtuk ki...  - annyit jelent, hogy Üdvözlégy - Földvári András fotója

Tetszett & Nem tetszett

Tetszett

Tuvalu börtönének egyetlen rabja, aki éppen a kókuszpálma tetején töltötte szabadságvesztését
Megnyugtató, hogy nincsenek mérges kigyók, mérges pókok, veszett kutyák
Olyan kevés a turista, hogy nincsenek szuvenítboltok, amiket én mindenhol utálok (kivéve, amikor eredeti, ötletes portékákat kínálnak)
A Funafuti Conservation Area-ba az egynapos túra és végre igazán tiszta tengervizet élvezni
A gyönyörű strandok: Tuvalu apró szigetei hihetetlenül szép fehér homokos partokkal és kristálytiszta vízzel rendelkeznek, ideális helyszínt biztosítva a pihenéshez és a vízi sportokhoz. A víz alatt színes korallzátonyok és trópusi halak gazdag világát fedezhettem fel.
A buja trópusi növényzet: A szigetek zöld növényzete és pálmafái varázslatos hátteret biztosítottak, miközben a túrák során a sziget természetes szépségeit élvezhettem.
A helyi közösség: A tuvaluaiak rendkívül barátságosak és vendégszeretőek, mindenki segítőkész volt, amikor a helyi kultúrát, szokásokat és életmódot próbáltam megismerni.
Az autentikus helyi élmények: Tuvalu autentikus élményeket kínál, például a helyi táncokat és ünnepségeket, ahol betekintést nyerhettem a sziget ősi hagyományaiba és kultúrájába.
A nyugodt légkör: Tuvalu a világ egyik legkevésbé turistás helye, így mindenhol nyugodt és csendes légkör várt, ami igazi pihenést jelentett.
A csodálatos víz alatti világ: A snorkeling és búvárkodás során találkozhattam a sziget körüli korallzátonyokkal, tengeri teknősökkel és színes halakkal, amelyek egyedülálló vízi kalandokat kínáltak.

Nem tetszett

A tengerben rozsdásodó, elhagyott koreai hajóroncs lehervasztó látványa
Hatalmas konténerekben gyűjtik össze az üres innivalós dobozokat és csak találgatni lehet, hogy hová vezet ez a tárolási mód.
Sok a szúnyog és a légy
A wifi használat jellegzetesen problémás
A falusiak nem törődnek környezetük szemetességével

o. j. fotója

Tuvalu viszonylag kicsi és elszigetelt, így az infrastruktúra nem volt olyan fejlett, mint a nagyobb városokban, és sok alapvető szolgáltatás, például a közlekedés és a szálláslehetőségek korlátozottak.
A szigeteken a szálláslehetőségek limitáltak, és a szállások gyakran egyszerűek voltak, nem mindegyik felelt meg a magasabb komfortigényeknek.
Az importált termékek drágák voltak, mivel Tuvalu elszigetelt helyszínen található, és a helyi termelés is korlátozott, ezért sok dolog árának megfizetése nehézkes lehetett.
A szigetek közötti közlekedés nehézkes volt, mivel nincsenek helyi vonatok vagy fejlett buszhálózatok, így csak hajóval vagy kis repülőgépekkel lehetett közlekedni.
A trópusi éghajlat, különösen a párás és meleg időjárás, néha megnehezítette a szabadtéri programok élvezetét, különösen a nyári hónapokban.

Vélemények

,, Baromi jópofa, hogy a repülőtér bekerítetlen kifutópályáján gyalogosok, motorosok, autósok közlekednek, és légoltalmi szirénával figyelmeztetik a népséget, hogy tünjenek el onnan. Igaz ez ritkán történik, mivel a Fiji Airways csak hetente kétszer landol itt." 


A gyönyörű alacsonyan fekvő szigetekből álló Tuvalu a világ 4. legkisebb országa. Rendkívül távoli, valahol Hawaii és Ausztrália között található a Csendes-óceánon, ez egy kis darab a csendes paradicsomban. A légkör pihentető, a napsütés soha nem ér véget. Úgy hangzik, mint egy hely, amit a turisták szeretnének, igaz? Nos, biztosan így lenne, ha Tuvalu nem lenne mindentől olyan messze. Van egy repülőtér, de a járatok ritkák, és Tuvalu csak a Fidzsi-szigetekkel van összeköttetésben. A szigetek közel olyan alacsonyan helyezkednek el, mint az óceán, így a globális felmelegedés okozta tengerszint-emelkedés komoly gondot okoz ott. (2022)


Tetszett

A Funafuti atoll lagúnájában helyi halászokkal kimenni outrigger kenuval...
A Conservation Area korallzátonyainál színes halak között snorkelezni...
A repülőtér kifutóján este a helyiekkel röplabdázni és piknikezni...
A Philatelic Bureau-ban ritka bélyegeket vadászni a gyűjtőknek...
A David's Beach-en nézni, ahogy a helyiek kókuszpálmára másznak...

Nem tetszett:

A szigetre csak heti két repülőjárat érkezik, így nehéz tervezni...
A tengerszint emelkedése miatt már rendszeresen elöntött utcákon járni...
A Vaiaku Lagi Hotel egyetlen szállodaként monopol árakon dolgozik...
Az ivóvíz folyamatos hiánya és a csapvíz sós íze...
A wifi és mobilnet szinte teljes hiánya vagy használhatatlansága..


Csak néhány szálloda van, a helyiek barátságosak, de nem igazán számítanék arra, hogy csak úgy szállást kínálnak. Én a befelé tartó járaton megismerkedtem egy másik utazóval, együtt lógtunk pár napig. Találkoztunk egy helyi sráccal, aki meghívott minket kavaivásra és egy kis zenélésre. Másnap aztán szegény fejem...

Nincs ATM vagy bankkártyás fizetés, szóval minden készpénzt (ausztrál dollárt) vinni kell magaddal, és a wifi is nagyon korlátozott vagy egyáltalán nincs. Pár helyen lehet motort vagy robogót bérelni.

A sziget legszélesebb pontja a repülőtérnél van. Az atoll nagy része talán 100 méter széles vagy még annyi sem. Hetente csak néhány járat van, így a kifutópályát legtöbbször délutánonként rögtönzött focipályának vagy futópályának használják. A reptéri becsekkolás nagyon laza volt: elmentem a beszállókártyáért, kiléptettek az országból, aztán visszasétáltam a szállásomra (bár most már van új terminál, szóval lehet, hogy ma már nem lehet csak úgy elcsatangolni…).

A legjobb dolog, ha bérelsz egy halászhajót, és áthajózol a lagúnán valamelyik lakatlan kis szigetre. (Ha jól emlékszem, 200 ausztrál dollár volt, de feleztük a másik sráccal.)

Ja, és a reptéri poggyászcímke kódja „FUN” (Funafuti után), úgyhogy mókás volt odarepülni…(Aji, 2023)


Tulajdonképpen semmi dolgot nem lehet csinálni, haha. Szerencsém volt, hogy ugyanazon a gépen utaztam pár másik külföldivel, barátok lettünk, mert egy apró gépről van szó, ami hetente kétszer repül Fidzsiről, és a sérült kifutópálya miatt hetekig törölték a járatokat, így végül együtt ragadtunk.

Minden este szinte az egész ország kint van a kifutópályán, különféle sportokat játszanak, és együtt lógnak – elég menő volt ezt látni. Egyik este pár helyi ENSZ-szerződéses munkás vedelt egy helyi szállodában, és tuvalui összeesküvés-elméleteket meséltek nekem, ami szórakoztató volt. Egyszer tuvalui sportolókkal is biliárdoztam. Egyébként meg az időt úgy ütöttem el, hogy bejártam a sziget felét gyalog.

Főleg egy tipikus csendes-óceáni falu hangulatát hozza: nyitott házak, amiket főleg beton gerendák és fa alkot, bádog vagy kunyhó tetővel.

Nem emlékszem, hogy jobb vagy rosszabb lett volna, mint más szigetek, például Kiribati. Sok helyinek van ausztrál útlevele is. Inkább a teljes elszigeteltség az, ami feltűnő.

Az étel messze a legrosszabb a Csendes-óceáni térségben. Semmit nem tudnak megtermelni (többnyire korallszigetekről van szó), így csak pár alapdolgot importálnak, kivéve az egyetlen kínai szupermarketet, ahol azért akad egy kis választék. Többnyire sült csirke/hal hasábburgonyával – de nagyon-nagyon olajosan. Félidőben vizet se találtam, könnyebb volt Fantát venni. Volt egy nem túl jó kínai étterem, ott vacsoráztam. Zöldséget teljesen el lehet felejteni.

Nem sok ember van a szigeten, és nem is igazán látszik, hogy bármi történne. A halászat persze nyilván adott, de egyszerre csak pár csónakot láttam maximum. Egyszer vittek autóval (ami a kevés autók egyike volt a szigeten), a sofőr a kormánynak dolgozott. Sok helyi a verandán üldögélt.

Tuvalui nyelvet beszélnek, ami polinéz nyelv. Velem általában polinéz akcentusú angolt használtak. Ami a közvetlenséget illeti: elég lazák, kicsit mosolygósak, de inkább foglalkoznak a maguk dolgával. Kedvesek a külföldiekkel, mert a turizmus még új dolog, így a néhány turista, aki egyszerre ott van, jól érzi magát.

Néhány férfi éjszaka eléggé lerészegedhet, őket érdemes kerülni. Egyébként meg olyan kicsi a hely, hogy mindenki ismer mindenkit, sok minden a bizalmon alapul. Például, amikor be kellett csekkolnom a gépre, csak benéztem a terminálba, aztán visszasétáltam a vendégházamba. Indulás előtt egyszerűen odajöttek értem, hogy szálljak fel a gépre.” (ro, 2024)

Repülés

  • Tuvalu, a Csendes-óceán közepén fekvő kis szigetország, korlátozott légi összeköttetésekkel rendelkezik. A főváros, Funafuti nemzetközi repülőterére (FUN) jelenleg a Fidzsi-szigetekről indulnak járatok.
  • Fidzsi-szigetekről (Nadi) Tuvaluba: A Fiji Airways hetente két járatot üzemeltet Nadi (NAN) és Funafuti (FUN) között. Az oda-vissza repülőjegyek ára általában 1000 és 1500 USD között mozog, az utazási időszaktól és a foglalás időpontjától függően.
  • Sydneyből és Honoluluból Tuvaluba: Jelenleg nincs közvetlen járat Sydneyből vagy Honoluluból Tuvaluba. Az utazáshoz először Nadi-ba kell repülni, majd onnan tovább Funafutiba. Az ilyen összekötött járatok ára általában magasabb, és elérheti a 2000–2500 USD-t is oda-vissza.
  • Fontos megjegyzések:
  • Járatok gyakorisága: A járatok korlátozott száma miatt érdemes jó előre tervezni és foglalni.
    Árak változása: A repülőjegyárak jelentősen változhatnak az utazási időszak, a foglalás időpontja és a rendelkezésre álló helyek függvényében.
    Alternatív útvonalak: Egyes utazók alternatív útvonalakat is fontolóra vehetnek, például hajóval, de ezek az opciók időigényesebbek és kevésbé megbízhatóak.
  • Az aktuális járatok és árak ellenőrzéséhez javasolt a légitársaságok hivatalos weboldalain vagy megbízható utazási irodákon keresztül tájékozódni.
  • Hetente két repülő érkezik, úgyhogy az idő nagy részében a leszállópálya kitünően szolgál sportpályaként.

Fociznak a reptér kifutópályáján - Földvári András fotói 

Szállás

Vaiaku Lagi Hotel, Funafuti
📞 Telefon: +688 20501
📧 Email: vaiakulagi@gmail.com

Ez Tuvalu egyetlen állami tulajdonban lévő szállodája, és a szigetország egyetlen hotelje. A hotel jelentős éjszakai élettel rendelkezik: teljesen felszerelt bárral, kényelmes társalgóval és táncparkettel várja vendégeit. Az áramellátás 240 V / 50 Hz. A szálloda új szárnyában, a lagúnára néző épületrészben 16 szoba található, amelyek mindegyike légkondicionált, meleg vizes zuhanyzóval, WC-vel, hűtőszekrénnyel, valamint tea- és kávéfőzési lehetőséggel felszerelt. Az internetelérés minden szobában elérhető, kis felár ellenében. A hotel rendelkezik konferenciateremmel, amely 50 fő befogadására alkalmas, és konferenciák, találkozók céljára használható. A szálloda saját járművet biztosít a vendégek reptéri transzferéhez.

Egyágyas szoba ára (2024): 105 USD
Kétágyas szoba ára (2024): 133 USD
Az árak tartalmazzák az állami adót és a reggelit.

Megjegyzés: 12 év alatti gyerekek számára ingyenes. Bankkártyát nem fogadnak el.

Ajánlott szálláshely: Filamona Moonlight Lodge (Fongafale), ez egy vendégház, aaz nem igazi hotel.

Standard szoba: 65 AUD/éjszaka (kb. 41 USD)
Kétszemélyes szoba: 75 AUD/éjszaka (kb. 47 USD)

Egészség

  • Funafuti főszigeten van egy kórház. na és van legalább egy fogorvos is.
  • Javasolt olyan utazási és egészségbiztosítás megkötése, ami fedezi az esetleges légi úton történő kórházba szállítás költségeit is, ha az ellátás helyben nem biztosítható.
  • Tuvalun nincsenek tavak vagy patakok. A tengerbő nyernek Ivóvizet, amelynek tárolása körülményes.

Közlekedés

Bal oldali a közlekedés.

Összesen csak kb. 10 kilométer aszfaltozott út van. Funafutin egy főút található, amely szinte teljes kört ír le a szigeten, kiegészülve a kifutópályával, amelyet szabadidős célokra használnak, amikor nincs tervezett leszállás. A sziget felfedezéséhez a legjobb közlekedési eszköz a motor, amelynek bérlése körülbelül 10 dollár naponta, mivel az autó túl széles a tuvalui utakhoz.

A közút 50 méterre van az óceántól - mindkét oldalról - cs.j. fotója

Étkezés

Friss halat lehet enni minden mennyiségben, mindenhol. Főleg a szálláshelyeken (lodge) vannak éttermek. Ezekben lehet enni olaszt, indiait, kínait. Szerintünk inkább halat érdemes enni.

A legelterjedtebb főételük a Fish&Taro.  A taro egy gyökérszerű zöldség, ami hasonlít a krumplira. Szóval ez az étel náluk olyan mint a Fish&Chips.

Pénzváltás

A szigeteken nincsen bankjegyautomata, a hitelkártyák elfogadottsága korlátozott, ezért fontos, hogy a látogató elegendő készpénzt vigyen magával.

A portré azóta változott.... 

Nemzeti Bank - Cs. J. fotója

Vásárlás

Nem nyitottak a bankkártyák iránt. Nincs egyetlenegy ATM se a szigeten.  Készpénzes fizetésre rendezkedjünk be. Elvileg van tuvalui dollár, de mindenhol az ausztrál dollárt használják.

Érkezés előtt gondoskodnod kell a készpénzről, vagy legyen nálad pénz, amit átválthatsz.

Az árak változóak, de Tuvaluban az árak viszonylag olcsók, és sokkal kedvezőbbek, mint a legtöbb más csendes-óceáni országban, kivéve Kiribatit.

Funafutin van egy kézműves központ és egy filatéliai hivatal.

Egy tuvalui bélyeg sokat érhet, különösen gyűjtői körökben. Tuvalu kis ország, és a kibocsátott bélyegei ritkának számítanak, ami növeli azok értékét. Ezek a bélyegek nemcsak a szigetek kulturális és történelmi jelentőségét tükrözik, hanem gyakran egyedi tematikákat és szép kivitelezést is.

A tuvalui filatéliai hivatal rendszeresen ad ki különleges alkalmi bélyegeket is, amelyek a szigetország ritkasága miatt keresettek a nemzetközi bélyeggyűjtők körében. Bizonyos kiadások – különösen a limitált példányszámban megjelentek – idővel magasabb értéket képviselhetnek a bélyeggyüjtők piacán.

Közbiztonság

Teljesen jó a közbiztonság, hisz a bűnözők számára a potenciális menekülési lehetőségek behatároltak. Ha problémák adódnak, akkor az a részegség vagy a családi perparvarok számlájára irható.

A legjelentősebb közbiztonsági probléma legfeljebb az, hogy a kifutópályát el kell hagyni egy közeledő repülőgép érkezésekor, amit egy szirénával jeleznek.

Haderő - m.z. fotója

Egyéb hasznos információk

1. Tuvalun a homoszexualitást törvényben tiltják. A meleg férfi turista párok kényelmetlenül érezhetik magukat ott. A törvény nem tiltja a leszbikus párkapcsolatokat.

Tuvalun az 1995-ös Büntető Törvénykönyv tiltja a homoszexualitást, és az azonos neműek közötti szexuális kapcsolatot büntetni lehet akár 14 év börtönnel. A törvény azonban csak nagyon ritkán kerül végrehajtásra, és Tuvalu kormánya gyakran személyes szabadságjogokat védő álláspontot foglal el.

A törvényt az ország tradicionális és vallási értékei miatt hozták meg, amelyek sok tekintetben homofóbok, és a homoszexualitást tabunak tekintik. Azt is fontos megemlíteni, hogy a legtöbb tuvalui ember barátságos és vendégszerető, és nem mindenki támogatja a homoszexualitás büntetését.

------------------------------------------

A csapvíz minősége legjobb esetben is ingadozó; gyakran háztetőkről gyűjtik össze. Ne fogyaszd forralás vagy kezelési eljárás nélkül.

Látnivalók

Tuvalu egyik legismertebb látványossága a Funafuti Fősziget települése, ahol a Tuvalu Kormányzóság épületei, a Funafuti Nemzeti Stadion és a Funafuti Főiskola található. A település központi része a szigetország kereskedelmi és kulturális központja, és számos üzletet, éttermet és szállodát találhatunk itt.

Tuvalu turisták számára leginkább a tengerparti strandokat kínálja, például a Funafuti Lagoon strandot, ahol a korallzátonyok és a trópusi halak élővilága tekinthető meg a snorkeling és a búvárkodás szerelmeseinek. A Tuvalu körüli vizekben található számos korallzátony, amelyek szintén népszerűek a búvárok és a sznorkelerek körében.

A Tuvalu kulturális öröksége is érdekes lehet a turisták számára. A szigetországban számos hagyományos tánc és ének létezik, amelyeket a Tuvalu Fesztiválon és más kulturális eseményeken lehet megtekinteni. A Tuvalu Kulturális és Természeti Örökség Központ is egy látogatható hely, ahol a Tuvalu hagyományait és történelmét mutatják be.

Végül, Tuvalu az utazók számára a nyugodt kikapcsolódást kínálja egy kis szigetországban, amely elszigeteltsége miatt a tökéletes hely a stresszmentes vakációhoz. A szigetek békés és barátságos lakói, a trópusi éghajlat és a kristálytiszta vizek mind-mind hozzájárulnak a turisták kellemes élményéhez Tuvaluban.

                                                                      Funafuti-atoll - Elter Karcsi fotója

Földrajz és időjárás

  • Tuvalun párás, forró a klíma. Március és október között enyhébb az időjárás. Az esős évszak novembertől februárig tart.
  • Gondot okoz az óceán vízszintjének emelkedése, valamint a ciklonok. Nem gond, hanem végzetes veszély az, hogy az óceán vízszintjének emelkedése miatt Tuvalu szigetvilága, az egész ország akár el is tűnhet a jövőben.
  • Tuvalunak régebben Ellice-szigetek volt a neve. Tuvalu a világ egyik legkisebb országa.
  • A disznók, a kutyák és a szárnyasok csak a 19. századba kerültek ide. A terület egyetlen öshonos emlőse a polinéziai patkány.

Történelem

Tuvalu története évszázadokkal ezelőttre nyúlik vissza, amikor a polinéz népek telepedtek le a szigetcsoporton. A szigetvilág lakói halászattal, tengeri gyűjtögetéssel és kisebb mértékű mezőgazdasággal tartották fenn magukat, szoros társadalmi rendszert alakítva ki közösségeikben.

Az első európai, aki elérte Tuvalut, a spanyol felfedező, Álvaro de Mendaña volt, aki 1568-ban hajózott a szigetek közelében. A 19. században brit misszionáriusok és kereskedők érkeztek a szigetekre, ami jelentős változásokat hozott a helyi közösségek életében. 1892-ben Tuvalu (akkoriban Ellice-szigetek néven) brit protektorátussá vált a Gilbert-szigetekkel együtt.

A második világháború idején az Egyesült Államok haditengerészete bázisokat létesített Tuvalun, mivel a szigetek stratégiai jelentőségűek voltak a csendes-óceáni hadszíntéren. A háború után Tuvalu visszatért brit fennhatóság alá, majd a szigetlakók 1974-ben népszavazással döntöttek a függetlenségről.

1978-ban Tuvalu független állammá vált a Brit Nemzetközösségen belül, és hivatalosan is felvette a Tuvalu nevet. Az ország azóta szembesül az éghajlatváltozás okozta kihívásokkal, mivel alacsony fekvésű szigeteit a tengerszint-emelkedés és az időjárási szélsőségek fenyegetik.

Tuvalu ma a globális klímaváltozás elleni küzdelem egyik szószólója, kiemelve, hogy fennmaradása nagymértékben függ a nemzetközi közösség cselekvésétől.

1982-ben Böskét cipelik a brit korona hűséges alattvalói.

Manapság

Tuvalu mind pici méreténél, mind szűkös erőforrásainál fogva hátrányos helyzetben van. A lakosság nagy része a halászatból és a mezőgazdaságból é., Ezenkívül bérbe adják az ország internetes domain-nevét (.tv), valamint a halászati jogokat. Jelentős bevételi forrás származik a külföldön élők hazautalásaiból. A gazdasági fejlődéshez nagymértékben hozzájárulnak az elsősorban Ausztráliától, Új-Zélandtól és Nagy-Britanniától, újabban Japántól, az EU-tól és Tajvantól kapott segélyek. A turisták száma elenyésző.

Földvári András fotója


A kihalás szélére sodródva Tuvalu kidolgozta a Future Now Project nevű programot, amely három fő kezdeményezésből áll, és célja, hogy a lehető legrosszabb forgatókönyv esetén is megőrizze az ország államiságát, kormányzását és kultúráját. Az első lépés a nemzetközi közösség ösztönzése arra, hogy közösen valósítsanak meg klímavédelmi megoldásokat. A második cél Tuvalu államiságának és tengeri határainak nemzetközi jogi biztosítása arra az esetre, ha a szárazföld fizikailag eltűnne. A harmadik pedig egy digitális nemzet létrehozása.

A digitalizáció egyik eleme az, hogy a kormányzati és konzuli szolgáltatásokat, valamint az ezekhez kapcsolódó adminisztrációs rendszereket teljes mértékben a felhőbe költöztetik. Ez lehetővé tenné a választások lebonyolítását, és a kormányzati szervek működésének folytatását. „Ha egy szétszóródott kormányzatunk vagy a világ minden tájára szétszóródott lakosságunk lenne, akkor is meglenne a keretrendszerünk, hogy összehangoljuk magunkat, továbbra is szolgáltatásokat nyújtsunk, kezeljük a tengeri erőforrásainkat és minden szuverén vagyonunkat” – mondja Simon Kofe, Tuvalu igazságügyi minisztere.

Az ország kulturális identitásának elvesztése ellen is lépéseket terveznek: a kormány azt vizsgálja, hogyan lehet kiterjesztett és virtuális valóság segítségével biztosítani, hogy a szétszóródott és jövőbeli tuvalui generációk továbbra is nemzetként és kultúraként létezhessenek, beleértve az ősi tudást és az értékrendszert. Ha ez a koncepció megvalósul, a tuvalui emberek a digitális térben olyan módon léphetnek majd kapcsolatba egymással, ami a valós életet utánozza, és segíti a közös nyelv és hagyományok megőrzését. „Nagyon erős a kapcsolatunk a földünkkel és a tengereinkkel, az őseink itt vannak eltemetve, ezért spirituális kötődésünk is van” – mondja Kofe a Guardiannek. „Szeretnénk megőrizni a kultúránkat úgy, ahogy ma létezik.”


A helyiekről

Lazák, ugyanakkor udvariasak, figyelmesek. Jól láthatóan erős a társadalmi szolidaritás. Nem egy hetvenkedő népség, visszafogottan viselkednek az idegenek jelentlétében. Bár angolul jól tudnak, szégyenlősen használják, ha turistákkal kell kommunikálniuk. 

A hőség miatt sokan sziesztáznak kora délutánonként (,,csendes óceáni edzésnek" nevezik jópofán).

A lakosság 97% a vallását tekintve úgynevezett kongregacionalista, ami egy önálló kálvinista közösség Tuvalu Egyház néven. 

A lakosság a hétköznapi kommunikációban a tuvalu nyelvet használja, de angolul mindenki tud, mert az a második hivatalos nyelv.

Turista etikett

1. Nagyon adnak a vallásos szokásokra. Nem lehet étkezésnek nekifogni asztali imádság nélkül.

2. A hagyományos tuvalui üdvözlési forma, amely során az emberek közel hajolnak egymáshoz és gyengéden „megszagolják” egymást, általában a helyi lakosok közötti bizalmas, közeli kapcsolatok kifejezésére szolgál. Külföldi turisták esetében ezt a gesztust nem feltétlenül alkalmazzák, mivel a helyiek tiszteletben tartják, hogy a látogatók számára ez szokatlan lehet. A turistákat jellemzően barátságos mosollyal, kézfogással vagy egyéb megszokott üdvözlési formával köszöntik, bár vannak olyan nyitottabb közösségek is, ahol alkalmanként a turistákat is bevonhatják ebbe a különleges üdvözlési rítusba, ha a látogatók nyitottak rá.

3. A tuvalui kultúra konzervatív, ezért ajánlott visszafogottan öltözködni, különösen a falvakban és nyilvános helyeken. Férfiaknak és nőknek egyaránt célszerű a térdet és vállat eltakaró ruházatot viselniük. Strandolás után is ajánlott felöltözni, amikor a szálláshelyre vagy más közösségi területre lépnek.

4. Bár a turisták számára csodálatos látványosságokat kínál a sziget, mindig kérjünk engedélyt, mielőtt helyi emberekről vagy vallási ceremóniákról készítünk fotót. Egyes helyiek nem szívesen fotózkodnak, így az engedélykérés alapvető udvariassági szabály.

5. A repülőtér kifutópályáját sokszor használják sportolásra és szabadidős célokra, amikor nincs forgalom. Itt ajánlott figyelni a helyiekre és a jelzésekre, hogy mikor kell elhagyni a kifutót egy közeledő repülőgép esetén.

6. Ha helyi vendéglátók hívnak meg étkezésre, érdemes megvárni, amíg ők kezdik meg az étkezést. Hagyományosan a vendéglátó kezd először enni, és az étkezés alatt udvarias figyelmet tanúsítanak a közös étkezés iránt.

7. A vasárnapot szigorúan szent napnak tekintik, és sok helyi vallási rendezvényen vesz részt. Ezen a napon a legtöbb üzlet és szolgáltatás zárva van, és a nyilvános szabadidős tevékenységeket is kerülik. A turistáknak érdemes tiszteletben tartani ezt, és visszafogottan viselkedni.

Fotóegyveleg

Közéleti asszonyságok - k.j. fotója

Közösségi étkezés - k.j. fotója

Olyasmi, mint nálunk a kanásztánc bottal, vagy nem?. - K. J. fotója

Vissza az elejére


Kommentek

TUVALU, 2019. 11. 28. 12:53
https://www.youtube.com/channel/UC8IM6YQ2g4GpE2A8JdAdaRA/featured


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon





SZÁLLÁSFOGLALÁS