.
Francia negyed - Elter Karcsi fotója
M.M. fotója
Tetszett
A French Quarter sikátoraiban kószálni, ahol minden sarkon élőzene szólt, és az erkélyekről színes muskátlik lógtak a kovácsoltvas korlátokról
A Café du Monde-ban hajnali háromkor forró café au lait-t kortyolgatni és frissen sült beignet-t enni, miközben az utcazenészek jazz-t játszottak
A Garden District villáit csodálni a St. Charles villamos ablakából, ahol az évszázados tölgyfák Spanish moss-szal díszített ágai borultak az utca fölé
A Preservation Hall-ban egy ősi jazz koncerten ülni egy faszéken, ahol a zenészek olyan közel voltak, hogy láttam a szemükben csillogó örömöt
A Frenchmen Street-en bárról bárra járni, ahol minden helyen más stílusú zene szólt, a dixielandtől a funk-igNem tetszett:
A Bourbon Street részegen ordibáló turistái és a ragadós járda éjszaka, ami teljesen ellentétes volt a város igazi hangulatával
A nyári páratartalom miatt néha olyan volt, mintha egy forró zuhanyzóban sétálnék, a ruhám tíz perc után teljesen átázott
A Lower Ninth Ward-ban még mindig látni a Katrina hurrikán pusztításának nyomait, ami szívfacsaró volt
A város egyes részein olyan rossz volt az útburkolat, hogy az autó rugózása szenvedett, és a pocsolyák méretét sem lehetett megbecsülni
A Canal Street környékén este már nem volt túl biztonságos a séta, többször is kellemetlen helyzetbe kerültem
Ami a New Orleans-i életet illeti, az első pár napban nem béreltünk autót, és a külvárosban egy cuki vendégházban laktunk. Vendéglátóink nem is igazán értették, miért akarunk tömegközlekedni... 😅
Be kell valljam, a buszok és villamosok nem túl zsúfoltak – volt, hogy csak mi utaztunk rajtuk. Viszont szuper volt látni és hallani, hogy aki felszáll, rögtön kommunikálni kezd, bárkivel, bármiről. Ez nagyon pozitív élmény volt!
Maga a város csupa élet, zene, önkifejezés, illatok... Itt az amerikai turisták igazán elengedik magukat. 60-70 éves nők, férfiak, párok táncolnak az utcán nappal, énekelnek, buliznak, nevetnek.
Én azt tapasztaltam, hogy nem számít, mi van rajtad, milyen a bőröd színe, hány éves vagy, fiú vagy lány – csak érezd jól magad, és fogadd el a másikat is.
Láttunk szakállas fiút, aki lánynak öltözve olyan hangulatban énekelt, hogy nem lehetett nem megállni hallgatni. A fesztiválon pedig az iskolai csapatok mellett az öregek otthonának lakói is ugyanúgy felvonultak, mint a transznemű táncklubok – féktelen jókedvvel, őrült jelmezekben, együtt ünnepelve az életet.
Hallani a szaxofont, a trombitát, a nagybőgőt egész nap, esténként pedig jazzt hallgatni a pubokban... Ez felemelő volt. (t. é. , 2025)
New Orleans a jazz fővárosa, de ennél sokkal többről szól. Sokan nem tudják, hogy Amerika egyik legeurópaibb városa, amelyben a karibi hangulat is meghatározó. Ez az építészetben, az ételekben, az ünnepekben és az emberek életfelfogásában is tükröződik. A karibi életérzést a spanyolok és a Karib-térségből behurcolt rabszolgák honosították meg, mivel az afrikai rabszolgák utánpótlása sok esetben nem közvetlenül Afrikából, hanem a közeli szigetvilágból érkezett.
New Orleans nem egy, hanem két központtal rendelkezik: egy történelmivel és egy modernnel. Akárcsak más amerikai városok, neighborhood-okra, vagyis sajátos hangulatú városrészekre tagolódik. Ez a felosztás azonban itt nem csupán földrajzi, hanem identitáskérdés is. Minden negyednek sajátos karaktere van, így nem is lehet egységes New Orleans-i hangulatról beszélni – ez a város maga a sokszínűség.
A város történelmi központja a French Quarter, amely gyakorlatilag egy felnőtt élménypark – tele bárokkal, éttermekkel, koncertekkel és nappal is rengeteg kulturális programmal. Múzeumok, boltok és utcai művészek várják az ide érkezőket. Ha valami történik a negyedben, az szinte mindig a Jackson Square-ről indul. Itt zenészek, jósok és festők szórakoztatják az embereket, de az is talál magának programot, aki inkább csak a város atmoszféráját szeretné átérezni. A kovácsoltvas erkélyekkel, vajszínű homlokzatokkal és fareluxás ablakokkal díszített házak látványa már-már kubai hangulatot idéz.
A város jelképe a St. Louis Cathedral, amely kissé Disney-kastélyra emlékeztető gótikus templom. Ha azonban valóban mélyebb betekintést szeretnénk nyerni New Orleans történetébe, érdemes ellátogatni a mellette álló Cabildóba, amely egykori városházaként ma múzeumként működik. A színes, interaktív kiállítások garantáltan lekötnek legalább két órára.
Bourbon Street: Tényleg kihagyhatatlan?A French Quarter felnőtt élménypark-jellege leginkább a Bourbon Streeten csúcsosodik ki. Ez a város „buli utcája”, tele kocsmákkal, zenével és féktelen mulatozással. A neve már önmagában is sokatmondó, és a turisták általában el is árasztják. A helyiek viszont nem kedvelik – csak a kommersz turisták keresik fel, akiket elvakít az elképzelt New Orleans-i hangulat. A városlakók „Hányásszag utcának” is nevezik, ami sajnos találó megfogalmazás a túlkapások és az igencsak borsos árak miatt.
Ha viszont valódi helyi hangulatra vágyunk, érdemes inkább Bywaterbe menni, ahol megtalálható az a bizonyos „Local Bourbon Street” – kevesebb turistával, de sokkal hitelesebb élménnyel.
New Orleans az élő zene, a gasztronómia és a kultúrák találkozásának városa. Egy hely, amely egyszerre európai, karibi és amerikai – és amelynek lüktetését élőben kell megtapasztalni! (2024)
A szállodák többsége a Francia Negyedben és az Üzleti negyedbe (Business District) öszpontosul, de persze vannak jó szálláshelyek a város más részein is. Aki nem ragaszkodik mereven a központi fekvésű, turisták által túlzsúfolt hotelekhez, az príma szálláshelyeket foghat ki villamosvonal mentén az Uptown-ban. Aranyos, hangulatos panziók, hotelek találhatók a Mid-City és a Marigny negyedekben.
A francia negyedben és a Központi Üzleti Negyedben található számos szálloda a legközpontibb lehetőségek közé tartozik a turisták számára, de a város más részein is találhatók jó szállások. Az Uptownban, a St. Charles Avenue villamosvonal közelében lévő szállodák népszerűek sok látogató körében, míg a Marigny és Mid-City negyedek kisebb szállodái és vendégházai lehetőséget nyújtanak arra, hogy az emberek elmerüljenek New Orleans hangulatában, távol a nagyobb turistaáradatoktól.
A régióra jellemző cajun és kreol éteélspecialistásokat viszinylag jutányosan lehet kipróbálni a francia piacok (French Market), ami a Decatur és a Peter street között található.
A gasztronómia eltér a nagy amerikai átlagtól. Itt a folyami rák (piros, nagy és finom) csípős, tabascós lében főzve készül. Az osztriga leginkább rántva vagy grillezve kerül az asztalra, a helyi harcsa pedig levesben, rántva is népszerű. Az aligátorhús sokkal inkább megtalálható az étlapokon, mint a steak vagy a hamburger.
A jambalaya nagyjából olyan, mint a mi rizses húsunk – isteni! A fánkkal pedig egyszerűen nem lehet betelni – szigorúan 10.000 kalóriányi porcukorfelhővel a tetején...
A sör hideg, a kóla jeges, és itt az utcán is lehet alkoholt fogyasztani – mármint New Orleansban! (T. É., 2025)
Louisiana gasztronómiájának két kulcsszava: cajun és kreol. A cajun konyha a francia telepesek öröksége, akik mintegy két és fél évszázada telepedtek le ezen a vidéken. Ételeik egyszerűek, mégis ízletesek: gyakran alapulnak rizsen, sok zöldségen és bőséges fűszerezésen. A kreol konyha már sokkal színesebb eredetű – európai, afrikai és karibi hatásokat vegyít –, s előszeretettel használja a tenger gyümölcseit, valamint a csípős, karakteres ízeket. Az egyik legismertebb luisianai specialitás a folyami rák (crawfish), amelyet a helyiek szerint sehol másutt nem készítenek olyan jól, mint itt. A Mississippi deltájának mocsaras vidékei ideális terepet biztosítanak a rákhalászatra, így New Orleans éttermeiben és piacain frissen, gyakran erősen fűszerezve, főzve tálalják.A jazz szülővárosának két ikonikus szendvicse is van. Az olasz muffuletta egy hatalmas, szezámmagos zsemle, amelyet rétegesen pakolnak meg sonkával, szalámival, sajttal és olajbogyós-pikáns krémmel. A másik a minden sarkon fellelhető Po-Boy, vagyis „Poor Boy”, amelyet ropogós bagettbe töltve kínálnak: legtöbbször sült rák, kagyló, csirke vagy akár aligátorhús kerül bele. Különösen szaftos verzióinál nem árt, ha van kéznél egy tartalék póló. 2007 óta a Po-Boy már saját gasztronómiai fesztivált is kapott New Orleansban, ahol évente több ezer látogató kóstolja végig a kreatívabbnál kreatívabb változatokat.
Az egyik legtipikusabb helyi étel a gumbó, egy sűrű, csípős rizses levesféle, amelyet különféle alapanyagokkal – tengeri herkentyűkkel, csirkével, zöldségekkel – főznek meg, és minden háztartásban másképp készül. Ugyanakkor a város egyik különlegessége a teknősbékaleves, amely állagát és ízvilágát tekintve inkább egy pörköltre emlékeztet. Bár számos étlapon szerepel, viszonylag ritkán készítik, hiszen az alapanyag nem könnyen beszerezhető – az ára is ehhez mérten magas.
Elsőre talán meglepő lehet, de aligátorhús is széles körben fogyasztható. A város piaci bódéitól kezdve a fehérabroszos éttermekig mindenhol találunk aligátoros fogásokat: sült vagy rántott formában, omlettben, szendvicsben, virsli vagy akár szárított csemege formájában. Bár szokatlan hozzávaló, az állatvédelmi aggályokat megelőzendő fontos tudni: Louisiana mocsaraiban több tízezer aligátor él, és a vadászatuk szigorúan szabályozott, ellenőrzött keretek között zajlik.
Ha csípősről van szó, nem lehet nem megemlíteni a Tabasco szószt, amelyet a mai napig Louisiana egyik kis szigetén, Avery Islanden gyártanak. Ez az ikonikus, csípős mártás minden étterem asztalán és minden bolt polcán megtalálható. Sőt, New Orleans belvárosában működik egy bolt is, ahol több mint százféle különböző csípős szósz közül válogathatunk – a legenyhébbtől az egészen könnyfakasztóig.
És ha valami édesre vágyunk: kihagyhatatlan a praliné. Ez a helyben készített, karamellás, magokkal dúsított édesség frissen, illatosan kerül a pultokra – sokszor a vásárlók szeme láttára készítik, és valóban ellenállhatatlanul finom.
K. Susanna fotója
Osztriga - b.e. fotója
A hivatalos alkoholfogyasztási korhatár Louisianában, mint az Egyesült Államok többi részén is, 21 év. New Orleans-i bárokban ezt szigorúan betartják, de az éttermekben nem annyira szigorú. Azonban, ellentétben az Egyesült Államok legtöbb városával, New Orleans-ban a nyilvános alkoholfogyasztás mindenhol legális, feltéve, hogy az ital műanyag tartályban van (jegyezd meg, hogy a francia negyeden kívül nincsenek tartályokra vonatkozó korlátozások). New Orleans-ban nincsenek „kék törvények” vagy kötelező zárási idők az alkoholt árusító helyek számára, ami azt jelenti, hogy az év bármely órájában, bármelyik napján mindig található hely, ahol alkoholt lehet vásárolni.
Az utcára nyitott alkoholtartállyal is kiléphetsz — de nem üvegben vagy dobozban; hogy elkerüljék a törött üveg és éles fém darabok szétszóródását, a helyi törvények előírják, hogy műanyag poharat használj az utcákon és járdákon. Ezeket helyben „go cup”-oknak hívják, és minden helyi bár biztosít ilyen poharakat, általában egy halom van belőlük az ajtónál, és a biztonsági őr el fogja venni az italodat, mert a bárok felelősségre vonhatóak, ha ezt nem teszik meg. Használj őket, mert a New Orleans-i rendőrség figyeli ezt, különösen a Bourbon Street-en.
Néhány ital híres a hatékonyságáról, például a turisták kedvence, a „Hurricane” (gyümölcspuncs és rum keveréke), amely a Pat O'Brien's bárból származik, de már elterjedt a francia negyedben. Az alkoholfogyasztás azonban nemcsak a mennyiségről szólhat. Népszerű helyi koktélok a „sazerac” és a „Ramos gin fizz”. New Orleansiak a bort is nagyon szeretik.
A sörkedvelők örömmel értesülhetnek arról, hogy a helyi kézműves sörfőzdék száma növekedett New Orleans-ban. Míg az Abita volt a régóta kedvelt választás, az újabb lehetőségek közé tartozik a NOLA Brewing Company, a Port Orleans Brewing és az Urban South. A kisebb sörfőzdék között megtalálható a Zony Mash Brewing Company, a Courtyard Brewery (amely az IPA-kra specializálódott), a Miel Brewery és a Brieux Carre.
A város bárokról szóló top választások listáit megtalálhatod a különböző negyedekkel foglalkozó cikkekben.
Tales of the Cocktail: Egy évente megrendezett esemény minden júliusban a francia negyedben és a CBD-ben, ahol szemináriumok, kóstolók és egyéb programok várják a résztvevőket, a mestercselekedőktől kezdve a hétköznapi koktélkedvelőkig. Van egy „jazz temetés” is a koktél számára, amelyet a legjobb bárkeverők szeretnének látni eltemetve (a korábbi „temetések” között szerepelt a „sex on the beach” és az „appletini”).
Különösen ha alkoholt fogyasztasz (de még akkor is, ha nem), győződj meg róla, hogy sok vizet vagy más alkoholmentes italt iszol a déli hőség és páratartalom elkerülése érdekében.
New Orleans nagyszerű kávéváros. Az Egyesült Államok keleti partjának nagy része kávébabot importál a New Orleans-i kikötőn keresztül, és helyi gyárakban pörkölik őket. A helyiek komolyan veszik a jó kávét, és New Orleans-ban a kávé általában erősebb és ízesebb, mint az Egyesült Államok többi részén. A Café du Monde a francia negyedben valószínűleg a város legnagyobb kávézási helye, amely 1862 óta szolgálja fel a chicoryval készített café au lait-t. A helyi PJ's és CC's kávézóláncok a város szerte kínálnak finom forró és jeges kávéitalokat. Újabb kisebb láncok közé tartozik a Mojo Coffee House, a French Truck Coffee és a Hey Cafe. New Orleans-ban számos helyi kávézó is található; a legjobbak az egyes szekciós cikkekben szerepelnek.
Elter fotója
Elter Karcsi fotója
Jazz klub - K. Susanna fotója
New Orleansnak jól kiépített tömegközlekedési hálózata van. A francia negyedben a Canal street sarkán, a basin nevű megállóból kiindulva sok irányba közelekdnek buszok. Lpuszban létezik két villamosvonal is.
New Orleasban a taxik nem néznek ki egységesen, mert mind egyéni tulajdonban van. Az alaptarifa némileg eltérő taxikként.
Bérelt autóval a városközpontban nem, de a külvárosokban már nagyon megéri közlekedni.
New Orleansban a közbiztonság nem jó. A turistának nagyon körültekintőnek kell lenni. Ami jó hír lehet az agoodalmaskodó turistának, hogy a bűnesetek nagy többsége New Orleans azon körzeteiben történik, ahová a turisták nem mennek, mert nincs ott semmi nevezetesség. A turistának mindneképpen kerülnie kell a Central City nevű negyedet, és a Back of town körzeteket (7., 8., 9. wards). A St. Louis temetőt csak szervezett csoport tagjaként látogassuk. A Ditto Armstron parkot is jobb kerülni, kivéve ha valami jazz fesztivál van ott. Kerülendő az Iberville körzet a parktól nyugatra. A Francia Negyed a város legbiztonságosabb része azerőszakos bűncselekményeket tekintve. De résen kell lenni a zsebtolvajok miatt. A tolvajok főleg a lerészegedett turistákra vadásznak, hiszen azokat könnyebb kizsebelni. A Francia negyedben éjfél után, és főleg a mellékutcákban lehet veszélyes mozogni. Napközben, este nincs vész. Ne kötözködjünk a bárok kidobó embereivel, mert elég könnyen foganatosítanak testi erőszakot a rendbontókkal szemben.
A turistáknak nem annyira a bűnözők okoznak kellemetlenséget, hanem a sok kéregetők, a zugárusok. Vannak, akik mindenáron rá akarják erőszakolni a turistát arra, hogy a cipője pucolásra szorul. Előfordulnak mindenféle utcai simlisek, csalók, szóval gyanakodjunk azokra, akik leszólogatnak minket mindenféle ürüggyel. Legjobb azt tettetni, hogy nem is tudunk angolul. A Francia Negyed alsó részén sok a csöves fiatal, akik szintén beszólogatnak, kéregetnek. Egyedül lehetőleg ne sétálgassunk elhagyatott helyeken. Sok a rendőr az utcákon, de ez nem old meg minden közbiztonsági problémát. Az értéktárgyainkra különösen ügyeljünk karneváli időkben (Mardi Gras, Souhern Decadence). Különösen veszélyes kábítőszerárusokkal csencselni. Elvezethetnek a város egy olyan részére, ahol könnyen kirabolhatnak.
Zaruk - T.D. fotója
Bywater negyed - Tilos a belépés. A tilalom megszegőit lelőjük. - T.D. fotója
1. NEW-ORLEANS - TISZTELETBELI KONZULÁTUS - Tiszteletbeli konzul: Herbert Daniel Hughes
Cím: 5801 Citrus Blvd, Harahan, LA 70123 - Telefon: 1-504-733-2800 vagy 1-504-835-2942 - E-mail: danny@dannyhughes.com
2.New Orleanst gyakran nevezik a legészakibb karibi városnak – nem véletlenül. Az éghajlatát a párás szubtrópusi időjárás határozza meg, amely egész évben meleggel és gyakori csapadékkal jár. Az éves hőmérséklet-ingadozás mérsékelt: januárban az átlaghőmérséklet körülbelül 11 °C, míg nyáron, különösen júliusban, eléri a 28 °C-ot is.
A város a Mexikói-öböl partján fekszik, így lakói szinte egész évben élvezhetik a barátságos, enyhén nyirkos meleget – ezt a sajátos klímát nemcsak a növényzet, hanem a város hangulata is tükrözi.
Francia Negyed
Francia negyed (French Quarter) egy híres történelmi negyed New Orleans szívében. A negyedet 1788-ban alapították, és azóta is a város kulturális központja. Az itt található épületek jellemzőek a spanyol és francia építészeti stílusokra. Az ikonikus Bourbon Street pezsgő éjszakai életéről ismert, ahol sok bár és klub található.
A Jackson Square, a negyed központi területe, népszerű turisztikai célpont, ahol a St. Louis Cathedral is áll. A katedrális az egyik legöregebb épület New Orleansban, és fontos vallási központ. A francia negyed híres gasztronómiai élményeiről is, különösen a beignets és a jambalaya ételekről.
A Café du Monde a beignets és kávé rajongóinak kedvelt helye. A Bourbon Street mellett a Royal Street is ismert, ahol számos művészeti galéria és antikvárium található. Az Art Deco stílusú épületek mellett a francia negyed sok színes és élénk házszínt is felvonultat.
A negyed hangulata egyedülálló, gyakran élő zenével és utcai előadókkal találkozhatunk. A Mardi Gras ünnepe alatt a francia negyed különösen zsúfolt, mivel itt rendezik meg a híres parádét. A helyi lakosok büszkék a negyed történelmi és kulturális örökségére.
A francia negyed több mint egy évszázada vonzza a látogatókat, akik élvezhetik a vibráló atmoszférát. A történelmi épületek gyakran színpompás erkélyekkel rendelkeznek, amelyek a francia stílusú építkezés nyomait őrzik. A negyed sok szempontból az amerikai Délen található francia hatások élő példája.
A francia negyed mindemellett egy kulturális olvasztótégely is, ahol különböző etnikai csoportok hagyományai keverednek. A negyed labirintusszerű utcáival és tágas udvaraival valóban egy külön világot tár a látogatók elé.
A New Orleans-i folyami kirándulások páratlan lehetőséget kínálnak arra, hogy felfedezzük ezt a varázslatos várost és a legendás Mississippi folyót. Ezek a vízi utazások nemcsak turistaattrakciók, hanem valódi ablakot nyitnak a Crescent City történelmére és kultúrájára. A hajókirándulások során gyönyörű panoráma tárul elénk a város ikonikus épületeire, miközben a folyó mentén haladva betekintést nyerhetünk New Orleans ipari örökségébe és kereskedelmi jelentőségébe is.
Érdemes időben gondoskodni a jegyek beszerzéséről, különösen a turistaszezonban, amikor a kereslet jelentősen megnő. A kirándulások változatos időtartamban érhetők el: a rövid, egyórás panorámatúráktól kezdve a hosszabb, több órás utazásokig, amelyek során mélyebben megismerhetjük a folyó titkait. Az egyik legnépszerűbb választás a történelmi Steamboat Natchez, egy autentikus gőzhajó, amely hagyományos jazz zenével és kreol ételekkel várja utasait, tökéletes hangulatot teremtve a Mississippi-i élményhez.
A hajókirándulások során fontos a megfelelő öltözködés. A vízen a szél gyakran hűvösebb, mint a szárazföldön, ezért rétegesen célszerű öltözködni. Nyáron, amikor a hőmérséklet és páratartalom különösen magas lehet, könnyű, légáteresztő ruházatot válasszunk, és mindig gondoskodjunk elegendő vízről. Sokan választják a délelőtti vagy kora délutáni túrákat, amikor a fényviszonyok ideálisak a fényképezéshez. A víz és az ég közötti fényjáték különleges figyelmet igényel, de a panoráma minden pillanatban fotózásra érdemes.
A hajótársaságok gyakran kínálnak gasztronómiai élményeket is: helyi specialitásokat, vacsoracsomagokat vagy italokat. Érdemes előre tájékozódni ezekről az ajánlatokról, amelyek jelentősen gazdagíthatják az utazás élményét. A kirándulások során gyakran megfigyelhetünk vadállatokat – madarakat, halakat és más vízi élőlényeket, ami különösen izgalmassá teszi a gyermekek számára az utazást. Történelmi narráció is gyakran kíséri a túrákat, amely audio guide-on vagy élő idegenvezetőn keresztül érhető el.
Különleges alkalmakra – születésnapokra, évfordulókra vagy más ünnepségekre – számos hajótársaság személyre szabott szolgáltatásokat kínál. Ezek az egyedi élmények felejthetetlen emlékeket teremthetnek. Az árak változóak lehetnek, így érdemes előre tájékozódni a költségekről és a különböző csomagokról. Minden esetben fontos betartani az utasításokat és a biztonsági előírásokat, valamint mindig ellenőrizni az időjárás-előrejelzést, hogy elkerüljük az esős vagy viharos időjárást, ami befolyásolhatja a kirándulás menetét.
A New Orleans-i folyami hajókirándulás tehát jóval több mint egyszerű turistaprogram – ez egy utazás a történelembe, a kultúrába és a természet szépségébe, amely garantáltan gazdagítja New Orleans-i tapasztalatainkat és olyan emlékeket hagy, amelyek egy életen át elkísérnek bennünket.
Aligátorlesre épülő mocsári túra
Louisiana part menti mocsárvilágába vezetnek azok a vezetett túrák, amelyeket ma már számos utazási iroda kínál csoportos élményprogramként. Ezek az útvonalak szakértő kíséretében járhatók be, és valóban különleges élményt nyújtanak: a buja, egzotikus növényzet között közelről figyelhetjük meg a helyi élővilágot, miközben csónakkal vagy kisebb hajóval siklunk végig a vízi ösvényeken.
A régió mocsaras tájai gazdag állatvilágot rejtenek: aligátorok, teknősök, kígyók (köztük boa- és anakondafélék is), gémek, kócsagok, íbiszek és még számos különleges faj él itt szabadon. Bár a túrák több napszakban indulnak, az éjszakai felfedezések különösen izgalmasak. Ilyenkor a mocsár felszínén megjelenő kékes, szinte misztikus derengés – amit a természetes gázok kibocsátása okoz – sejtelmes fénybe vonja a tájat, és szinte valószínűtlen, álomszerű hangulatot teremt. Ez a különleges természeti jelenség teszi a louisianai mocsártúrákat felejthetetlenné.
A 35°C-os hőségben nekivágtunk felfedezni a híres French Quartert, azaz a Francia negyedet. Ez a nagyváros igazán egyedi hangulattal bír, hiszen spanyol, francia és afro-amerikai hatások formálták az identitását. Bár az 1800-as években Amerika megvásárolta a franciáktól, még ma is erősen érződik az európai atmoszféra az utcákon és a gasztronómiában.
Egy bájos étterembe vittek bennünket, ahol a blues élőben szólt, és az asztal roskadozott a tengeri herkentyűktől – nem is csoda, hiszen itt torkollik a Mississippi a Mexikói-öbölbe, így hatalmas a rák- és haltenyésztés. Kóstoltunk salátákat, Jambalayát, Gumbót, okrát és sok más helyi specialitást, amiknek a nevét is alig tudtuk megjegyezni.
Itt az evés és a főzés önálló művészeti ág, és sokan érkeznek kifejezetten emiatt a városba. De természetesen a zene is meghatározó: New Orleans a blues őshazája, rengeteg híres zenész innen indult el.
Az egész élmény fantasztikus volt!
A turisták által nem látott utca - T.D. fotója
New Orleans nem csupán a jazz bölcsője vagy egy hurrikán sújtotta város, hanem mindenekelőtt az öröm és az életigenlés szimbóluma – legalábbis számomra. Ritkán használok „leg…” kezdetű jelzőket városokra, de ebben az esetben nem tudok nem kivételt tenni: ez a város talán a világ egyik legderűsebb helye, ahol az ember szinte önkéntelenül mosolyog, ahogy végigsétál az utcáin. A párás levegő, a zene mindenütt jelenlévő ritmusa, a buja növényzet, az egyedi építészet, az erkélyekről lógó gyöngysorok – mindez együttesen olyan atmoszférát teremt, amit nehéz lenne máshol megtapasztalni.
Ahogy sok más látogatónak, az én első utam is a híres French Quarterbe, a Francia negyedbe vezetett, méghozzá a Canal Streeten át. Ez a széles, pálmafás sugárút New Orleansnak az, ami New Yorknak a Times Square vagy Miaminak az Ocean Drive: szimbolikus főér. Szállodák, üzletek és színes épülethomlokzatok szegélyezik, a régi villamos (a híres Street Car) pedig csilingelve visz végig rajta, egészen a Mississippi partjáig. Még ha nincs is konkrét célunk, csak a hangulat kedvéért is érdemes felszállni rá.
A Canal Streetről egy jobbkanyarral máris a legendás Bourbon Streeten találjuk magunkat, ahol egyetlen sarok alatt több jazz klub, étterem és bár sűrűsödik, mint máshol egész városrészekben. Ez nemcsak turisták kedvence: a helyiek is szívesen időznek itt. És New Orleans különleges szabályainak köszönhetően itt legálisan lehet az utcán is alkoholt fogyasztani, ami csak tovább fokozza a karneváli hangulatot. A több mint tíz háztömb hosszú utcában éjjel-nappal élő zene szól, mindenféle stílusban: a jazz és a blues mellett szól a country, a rock, de felbukkannak kilencvenes évekbeli slágerek is.
A város egyik legismertebb itala a daiquiri, amit az erre specializálódott bárokból mindenki kézben visz magával, miközben utcai zenészek ritmusára sétálgat. Ezek az előadók a város igazi ékszerei: érzéssel, szenvedéllyel játszanak, és ha egy percre megállunk, könnyen órákra ott ragadhatunk. És persze a gyöngysorok: ahogy a járókelők fölött húzódó díszes erkélyekről dobálják az élénk színű láncokat, nemtől és kortól függetlenül mindenki büszkén viseli őket – akárcsak a híres Mardi Gras idején. Én is egyre ügyesebb lettem a gyűjtésükben, estére már tekintélyes mennyiség lógott a nyakamban.
És ha már este: a Bourbon Street sötétedés után még elevenebbé válik. A daiquiritől felbátorodva egyik bárból léptünk ki, a másikba be, és valóságos zenei hullámvasút volt minden sarok. Ez a város tud valamit, amit máshol nem tapasztalni: egy végtelen, színes, szívből jövő ünnep az élet minden pillanata.
A French Quarter, azaz a Francia negyed különleges báját nem csillogás vagy monumentális nevezetességek adják, hanem a múltból itt felejtett, 19–20. századi házak finoman díszített homlokzatai, a kovácsoltvas erkélyek, a buja növényzet és a sikátorokban megbúvó kis kávézók. Nincs ugyan Eiffel-torony vagy Diadalív, mégis minden sarokban érezni valamit abból, amit a francia gyarmati örökség hátrahagyott: ízlésekben, hangulatokban és arcokban él tovább a kultúra, különösen a francia–kreol közösségek jelenlétének köszönhetően. Aki figyel, hamar észreveszi: itt a francia nyelv éppolyan otthon van, mint az angol.A negyed középpontjában, a Jackson Square ékköveként magasodik a St. Louis Cathedral, amely az Egyesült Államok legrégebben folyamatosan működő katedrálisa. Már az 1700-as évek elején álltak a falai, és mindmáig az egyik legtiszteletreméltóbb, mégis legélőbb templom Amerikában. Szemben vele áll a Café du Monde, az a kultikus francia kávézó, amely a nap huszonnégy órájában várja a vendégeket, és ahol hajnali háromkor is sorban állnak a frissen sült beignet-ért, vagyis az ízében és illatában is bódító francia fánkért. Cappuccinóval együtt ez a reggeli egyszerre egyszerű és felejthetetlen – főként, ha mindezt élő jazz kíséri.
A kávézó mögött néhány lépésnyire kezdődik a French Market, ahol a friss gyümölcsök és szuvenírek mellett bátran kísérletezhetünk egzotikus fogásokkal is: mi például aligátorból készült hamburgert ettünk, ami meglepően emlékeztetett a csirke és a marha fura keverékére – meglepő, de működik.
Miután a Francia negyed minden utcáját bebarangoltuk, még maradt egy teljes napunk, amit az Uptown nevű városrész felfedezésére szántunk. Egy kis buszozás után felszálltunk a régi, csilingelő villamosra, és élvezettel utaztunk végig az egész vonalon, miközben a város elénk tárta másik arcát: elképesztően rendezett kertek, klasszikus amerikai villák, vidáman bicikliző gyerekek és béke mindenhol. Az idill végén pedig a Magazine Street várt, egy színes, hangulatos főutca, tele dizájnboltokkal, galériákkal, kis éttermekkel és kávézókkal – igazi helyi gyöngyszem.
De New Orleans nemcsak nappal különleges. Akikben van egy kis kalandvágy, azoknak ott vannak a legendás szellem-túrák: elhagyatott kúriák, borostyánnal benőtt temetők, és voodoo-hagyományokkal átszőtt történetek nyomába eredhetünk, helyi túravezetők izgalmas narrációja mellett. Mi is beneveztünk egy aligátoros mocsártúrára, amelynek során csónakunk lassan siklott a vízen a sűrű, párás lápvilágban, ahol a szárazföldön magányosan álló, elfeledett temetők még ma is titkokat őriznek. Kreol-francia vezetőnk szerint ezek a helyek annyira misztikusak, hogy még a mai napig sem meri senki elhagyni itt a csónakot.
New Orleans tehát nem pusztán egy város – egy külön kis világ, ahol a zene, az illatok, a történelem és a babonák kézen fogva járnak, és ahol minden nap egy újabb történet kezdete lehet.
Voltunk mocsártúrán. Krokodilt ugyan nem láttunk – januárban még nem igazán bújnak elő –, de betekintést nyerhettünk a csodálatos élővilágba. Mosómedvék, hódok, pézsmapockok, rengeteg madárfaj és kagylók élőhelyéül szolgál ez a vidék.
A mocsarak mentén sokan életvitelszerűen élnek, vagy hétvégi házuk van. Megtalálhatók itt a nagyon szegényes, egyszerű házak is, de hatalmas, monumentális épületek is.
A gyerekek nyáron simán fürdenek a folyóban, és a mondás szerint az aligátor nem bánt, ha te nem provokálod... Hát, nem tudom... Én azért paráztam.
Az emberek egyszerűek, papucsban, melegítőben járnak, a nők pedig sokszor hajcsavaróval vagy zuhanysapkával mennek bevásárolni, kávézni... Ez nekem furcsa volt.
A Tabasco-gyárba mindenképpen látogasson el, aki erre jár! Maga a gyár is nagyon érdekes, és a parkja gyönyörű! 🌿 A Tabasco illata lengi be a gyár környékét. (t. é. 2025)
Jackson Square - Elter Karcsi fotója
Helyi ember - T.D. fotó
New Orleans nappal is érdekes
Pestiesen szólva: seggben kissé vállas
K. Susanna fotói
Royal Street - l. j. fotója
l. j. fotója
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Petr Huna, 2017. 08. 14. 16:59
Dear Colleagues,
I represent Rentalcars.com, world’s number one car rental online broker in the world, company which along with Booking.com is a part of The Priceline Group (Nasdaq: PCLN).
We prepare free online integrations which you can implement on your website and start earning commission from car rental services.
We work with many leading travel brands e.g. Wizz Air or Skyscanner and a lot of travel blogs find our solution very interesting and generating a lot of additional revenue for them.
Please let me know if you need more information from me.
Kind regards
Petr Huna
Rentalcars.com