ÚTIKRITIKA.HU / Azori-szigetek








útikritikák


Azori-szigetek

 Hogy érdemes elképzelni az Azori-szigeteket? |Időjárás| Vélemények |Azori-szigetek vagy Madeira?| Fekvése | Közlekedés | Szállások |Egyéb hasznos információk| Strandok | Látnivalók | Vendéglátás |Praktikus tanácsok| Érdekességek |Történeti háttér| A helyiekrőlOlvasmányos linkek | Fotóegyveleg

.

São Miguel - Ponta da Ferreira - természetes melegforrás közvetlenül a tengerparton - csak apálykor lehet megközelíteni - Kati fotója

Az Azori-szigetek egy vulkanikus szigetcsoport az Atlanti-óceánban, amely Portugália autonóm régiójához tartozik. A szigetek körülbelül 1360 kilométerre találhatók a portugáliai kontinentális partoktól (Lisszabontól) nyugatra.

A szigetcsoport 9 szigetből áll, amelyek három fő csoportba sorolhatók: keleti, középső és nyugati szigetek. A legnagyobb sziget São Miguel, és itt található az Azori-szigetek legfontosabb városa és politikai központja, Ponta Delgada. A szigetek fővárosa hivatalosan Angra do Heroísmo a Terceira szigeten, de Ponta Delgada a legnagyobb város és a gazdasági központ.

2024-ben az Azori-szigetek lakossága körülbelül 243,000 fő.

Budapest és Ponta Delgada közötti légvonalbeli távolság körülbelül 3600 kilométer..

A magyar állampolgároknak a beutazás ugyanolyan, mintha az ibériai portugál területekre utazna. A Schengen-övezet része, euró, EU stb. 

Az Azori-szigetek neve portugálul "Açores" (kiejtés: eszores), angolul pedig "Azores" (ezorez). A terület elnevezése valószínűleg a portugál "açor" szóból származik, amely egy héjafajta (vagy más fordítás szerint ölyv), amit a felfedezők tévesen gondoltak a szigeteken látott madarak közül egyiknek. Bár valójában a szigeteken nem találtak héjákat, a név megmaradt.

Hogy érdemes elképzelni az Azori-szigeteket?  

Az Európában már nagyon sok helyet megjárt, ínyenc és utazásmániás magyarok érdeklődését felkelthetik a Portugáliához tartozó Azori-szigetek. Önmagában a téli nyaralás, a melegebb helyekre utazás vágya kapcsán is szóba kerülhet ez az úti cél.

Már önmagában izgalmas az Európától való tisztes távolsága, és persze az, hogy nem igazán szokványos úti cél. Felmerülhet a kérdés, hogy érdemes-e hosszas, átszállásos repüléssel időt és pénzt áldozni a szigetcsoport meglátogatására? Döntse el ezt az olvasó, tán éppen a mi tárgyilagos, hasznos információink alapján.

Mindenekelőtt tisztázni kell, hogy Budapesttől milyen messze is van repülővel: 3760 kilométer. Wizzairrel mehetünk Lisszabonba és onnan (nem azonnali átszállással), csatlakozással az Azori-szigetek valamelyikére.


Budapestről az Azori-szigetekre (például São Miguel fővárosába, Ponta Delgadába) átszállással repülni nettó repülési idő általában 6-8 óra körüli, attól függően, hogy milyen útvonalat választasz. Átszállási helyek lehetnek például Lisszabon, Porto vagy Madrid.

Budapest-Lisszabon repülési idő: kb. 3-4 óra
Lisszabon-Ponta Delgada repülési idő: kb. 2-2,5 óra

Az átszállási időtől függően az utazás teljes időtartama változhat, így a várakozásokkal együtt az út 8-12 órát is igénybe vehet.


Talán indokolt azt mondani, hogy a szigetcsoportra nem igazán érdemes 7-8 napnál rövidebb utazást tervezni. Pozitívum, hogy csupán 2 óra az otthonitól az időeltérés.

Leszögezzük jó hamar, hogy az Azori nem olyan jellegű nyaralási célpont, mint az 1500 kilométerrel északabbra fekvő Kanári -szigetek vagy a Török riviéra. Vannak a szigeteken fürdőzési lehetőségek, de önmagában ezért felesleges ennyit utazni, és annyi sok pénzt elverni. Nem is egy tipikusan hidegből melegbe menekülős desztináció!

Azok vállalkozzanak Azori-szigeteki utazásra, akik szeretnének különleges, egyedi természeti szépségeket, sajátos emberi életkörnyezetet látni, sokat kirándulni meg-megszakítva nyugodt szállodai pihengetéssel. Nagy éjszakai életre, nyüzsgős nagyvilági városokra, menő boltok sokaságára felesleges számítani.

Az Azori-szigeteken a nyüzsgés a kirándulások sokaságából áll és a tenger is inkább a sportos, aktív pihenésről szól, nem a napon való sütkérezésről. Jól fogják érezni magukat az Azori-szigeteken azok is, akik nem szeretik a turistatömeget. Ráadásul ez a desztináció megszűri a vendégkört. Ide az értelmesebbje jön, kevés a tahó, piálós turista típus.

"Az Azori-szigetek a nyugalom földdarabjai. Tökéletes hely ez azok számára, akik szeretnének kikapcsolódni egy kis időre, távol lenni az otthoni stressztől, a városok zajától. A látogatók számára helyiek diktálják a tempót, ami lassú, békés."

A vulkánikus eredetű, kilenc szigetből álló Azori sajátosságát az adja, hogy izgalmasan keverednek benne a tropikus jellegzetességek, a helyi viszonyokhoz érdekesen idomuló európai életmód és a semmilyen más hellyel nem hasonlítható egyediségek.

Nincs arról szó, hogy teljesen kimarad a tengeri fürdőzés lehetősége. Vannak jócskán fürdésre alkalmas homokos partszakaszok, a Golf-áramlat enyhít valamit az Atlanti-óceán jellemző hidegségén, és a kis vulkanikus kráterek széteséséből sok helyen formálódtak természetes "úszómedencék", amelyekben egyedi élmény fürdeni.

Na de jöjjön a lényeg. Mit lehet egyáltalán látni a szigeteken? A szigeteket reklámozó fotókon hangsúlyozzák, hogy mennyire virágokkal teli a hely. Ez csalóka dolog, mert nem biztos, hogy az utazó éppen akkor látogat oda, amikor a hortenziák sokaságának lenyűgöző látványa éppen tetten érhető. A városok kicsik, a falvak még kisebbek és nem különböznek nagyon attól, amit az ember Portugáliában láthat.

Kulturális látnivalók dolgában szenzációkra nem érdemes számolni. Igaz érdekes megtudni, megnézni azt, hogy hogyan, miből élnek a helyiek a többnyire álmos, idillinek tűnő kis településeken. Vannak borvidékek borkóstolókkal.

A fő látnivalók azonban inkább természeti képződmények. A legérdekesebbek egyértelműen a vulkanikus kráterek maradványai, lenyűgöző, izgalmas krátertavak. Jellemzi az Azori-szigetek karakterét, hogy oda mindenképpen jó túracipővel illik utazni. Valóban különleges élmény az is, hogy Európához tartozó területen az ember teaültetvényeket lát. Vannak gejzírek, természetes termálfürdők, izgalmas barlangok, csodás panorámák egyik sziget felől a másikra, hegyes tájakban, megközelíthető hegycsúcsokban gazdag, kalandos szigetbelsők, évszaktól függően a zöld vagy a barna és a sárga színárnyalataiban pompázó mezők.

A szigeteken nincsenek gyárak, üzemek. Kevesen lakják. Mindenhol tiszta természet uralkodik. Nincsenek turistahordák, s így egy nagyon, egyedi, szuper nyugis, ugyanakkor aktív pihenést lehet kikerekíteni.

Az Azori-szigetek meglátogatásának egyik nagy dilemmája az, hogy a szigetek közül mennyi fér bele az adott utazási időtartamba. Ha valaki csak egyetlenegy szigetre jut el, akkor kipipálhatja ugyan az Azori meglátogatását, de nem mondhatja azt, hogy megismerte. Annyira különböző élményt nyújt ugyanis szinte mindenegyes sziget. Egyes szigetek között kompok közlekednek, de néhány sziget között CSAK repülni lehet. Kétszer annyiba kerül, mint a kompozás.

A szigetcsoport legnagyobbja Sao Miguel (62 kilométer hosszú és a legszélesebb része 16 kilométer). Ide összpontosul persze a turizmus zöme. Nem eretnek dolog a teljes kinti lét idejét kizárólag ennek a szigetnek szentelni, pláne ha rövid a látogatás. Azért plusz egy sziget kiválasztása és megnézése ajánlatos.

  • A sziget nevének kiejtése valahogy így: Szan Migél.
  • Az egyes szigetek által kínált konkrétabb lehetőségekről külön menüpontokban adunk részletesebb információt.

Konkrét, szervezett ajánlatok, ha érdekel: https://vista.hu/europa/portugalia/azori-szigetek

Időjárás

Fontos tisztázni a klimatikus viszonylatokat. Április és október között a legalkalmasabb a szigetcsoportra látogatni. Májusban a legszebb a táj, mert akkor van teljében a virágzás. Nyáron előnyt jelent, hogy a szigetek közötti kompforgalom sűrűbb, és több helyre el lehet könnyebben jutni. Az Azori-szigeteken augusztusban süt a legtöbbet a nap. Fontos tudni, hogy nyáron sincs dög meleg. Nyáron a tenger hőmérséklete szerencsés esetben lehet akár 22-24 fokos is. Az átlagos nyári nappali hőmérséklet 19 és 22 fok között van.

Télen 14 és 15 fok körül van nappal (pulóveres, hosszúnadrágos történet). Tavasszal, ősszel 15-17 fok körül van. Augusztusban a hőmérő higanyszála felugorhat 26 fokra is, februárban pedig akár 11 fokra is lehűlhet a levegő.

November és március között túl gyakran esik az eső (főleg novemberben és januárban), és ez belerondíthat a kirándulós programokba, és ebben az időszakban a tengerben fürdés egy magyarnak önsanyargatás jelleget ölthet (17-18 fok). Az időjárásról szóló tájékoztatást bonyolítja, hogy a szigetcsoport egyes szigeteinek egymástól eltérő klimatikus jellemzői vannak.

Tél: Az éghajlat inkább óceáni jellegű, mint szubtrópusi. Még a leghidegebb éjszakákon is csak 13 fokig hűlt a levegő, míg kora délután gyakran elérte a 20-22 fokot. Az eső viszonylag gyakori, és a szél is sokszor fúj, de ennek ellenére az időjárás sokkal inkább a magyarországi áprilisi napokra emlékeztet január-februárban, mintsem a szürke, esős napokra. Reggel és este a virágillat bódítóan érezhető, hiszen rengeteg növény virágzik ebben az időszakban is, például a narancsfák, amelyek gyümölcsei egyidejűleg érnek.


Az Azori-szigetek időjárása meteorológusoknak igazi csemege: bármit jósolnak a szakértők, nagy valószínűséggel igazuk lesz. Egyetlen nap leforgása alatt – a hóesést leszámítva – szinte minden időjárási jelenséggel találkozhatunk. Néhány órán belül átélhetjük a trópusi meleget, az orkánerejű szelet, és a párás, fülledt szubtrópusi esőt. Ez az időjárási változatosság a természet buja gazdagságának az ára.


Az időjárás itt mindig egyforma: meleg és párás, ezért nem zavaró, ha 10 percenként elered az eső, legyen az szitáló vagy erősebb zápor. Teljesen megszokott, hogy néhány méterre tőled ömlik az eső, miközben rád süt a nap. Az eső más, mint nálunk: lágyabb, sűrűbb, finom permetező cseppekkel. Persze, amikor vihar van, az itt is ugyanolyan intenzív. A szél állandóan langyos és folyton fúj, az éjszakai hőmérséklet pedig csak legfeljebb 5 fokkal hűvösebb, mint nappal. Mindent összevetve, a legpraktikusabb öltözet a túraszandál, fürdőruha és esőkabát kombinációja. Már kora este lecsapódik a pára, és hatalmas vízcseppeket gyűjt össze a sátor tetején, mintha egy kiadós eső zúdult volna le. Az illatok pedig leírhatatlanok: az egész szigetet édes vagy fűszeres növényillat lengi be, amelyből szinte soha nem lehet elég.

Vélemények

Május végén jártunk az Azori-szigeteken. Íme Sao Miguel egyik fő látványosságáról néhány hasznos infó..

Sete Cidades, a hely, aminek a fotója elsőként elénk ugrik, ha beütjük a Google-be, hogy Azori-szigetek. A hely, ahová minden turista, aki Sao Miguel szigetére jött az el akar menni. Igen, lesznek emberek. Igen, népszerű a hely. Ha ott vagy, akkor viszont már egy percig sem fogsz csodálkozni, hogy sok ember ezért a helyért utazott ide. Igen, mi is látni akartuk a szigetek ikonikus jelképét.

A sziget nyugati végében lévő vulkáni omlással keletkezett kalderára több kilátópontról is elképesztő a kilátás. A főváros Ponta Delgada felől érkezve az első kilátópont a Vista do Rei, ahová autóval érkezve csak kipattanunk a parkolóból és már elénk is tárult a lenyűgöző kilátás. De ez még csak az ízelítő, az igazán hátborzongató látványhoz kicsit tovább kell autózni és kicsit sétálni is kell. Ez pedig nem más, mint a Boca do Inferno kilátópont, ahonnan nemcsak a két nagy (Lagoa Azul és Lagoa Verde) tavat, hanem két másik kisebbet is megpillanthatunk.

A Boca do Inferno kilátópontot egy könnyű sétával érhetjük el a parkolóból. A séta már maga is élmény, az út mellett végig sűrű mohafal, páfrányok, égig érő fák. A Lagoa do Canario tóhoz érdemes út közben lesétálni, tényleg, mint ha egy elvarázsolt erdőben járna az ember.

Sete Cidades falu felé haladva érdemes a többi kilátóponton is megállni, azokból már egészen közelről láthatjuk a tavakat és lefelé haladva a hortenziás úton is végigautózunk. Persze, amikor mi voltunk még alig pár szál volt csak kinyílva. 🙂

Tipp:
- Érkezz minél korábban, hogy kevesebb ember legyen!
- Mielőtt útnak indulnál nézz rá a webkamerán, hogy aznap épp látszik-e bármi. Ha egy csúnya szürke foltot látsz, akkor az nem a Te napod, a kirándulást halaszd el.
- Szánj rá időt, állj meg minden kilátóponton! (2024)


a természet színei olyan élesek és tiszták, amilyenek nálunk csak kora tavasszal szoktak lenni. (filter nélkül).  Ami első pillanatban feltűnt, hogy a sziget rendkívül tiszta és gondozott, mintha folyamatosan egy botanikus kertben járnál.

Bár a kellemes éghajlat miatt gyakorlatilag folyamatosan "szezon" van, a nyári hónapok főszezonnak tekinthetők. Ennek ellenére minden békés, nyugodt, nem zsúfolt.

Bp-i parkoláson szocializálódottként minden nap meglepődtem, hogy a belvárosi szálloda előtt mindig volt parkolóhely.

Az éttermi árak, fürdőbelépők kb. mint itthon, de inkább alacsonyabbak.

A tengerpartok mindenhol ingyenesek, de életmentők által felügyeltek, zuhannyal, WC-vel ellátottak és ezek a helyek tiszták is (van WC papír is). (a víz egyébként az én számomra nagyon hideg volt, kb. 20 fokos).

Rengeteg látnivaló, főként természeti csoda van a szigeten, egy hét alatt nem jutottunk a végére, pedig folyamatosan mentünk, nem lustálkodtunk. És akkor a rengeteg túraútvonalról nem is beszéltem.

Mi voltunk Azori Éden Ritával farm túrán, amit nagyon-nagyon ajánlok, ha szeretnétek kicsit jobban a kulisszák mögé nézni.

Pár praktikus tanács:
- bérautó mindenképpen szükséges, mert sok helyre nem lehet eljutni nélküle. Viszont kicsi is elég, mert a távolságok nem nagyok és az utcák időnként szűkek.
nyáron is legyen esőkabát, bár mi csak egyszer használtuk, akkor is, mire elővettem, elállt az eső és meg is száradtunk.
rugalmasság a programokban - mivel főként kinti programokban kell gondolkozni és az időjárás hihetetlenül változékony, időnként kell az újratervezés. Ebben segít a spotazores app, ami a szigeten lévő webkamerák képét mutatja. Megnézed és oda mész, ahol süt a nap:)
több fürdőbe csak online lehet jegyet venni, még akkor is, ha ott vagy és be is mehetnél. Van, ahol csak előre lehet megvenni, aznapra nem. Ezt érdemes megnézni előre. (2024)


"Májusban turistáskodtunk négy és fél napot a Sao Miguel szigeten. Nem bántuk meg egyáltalán, hogy eljöttünk az Azorira, már csak azért sem, mert odafelé két éjszakát, egy teljes napot töltöttünk Lisszabonban és az egy imádnivaló város. Jó, hogy egy sziget erejéig megismerkedtünk az Azori-s világgal. Valóban csak ínyenceknek való desztináció, olyanoknak, akik már nagyon sok helyen jártak és az ismertebb helyek után a különlegességek iránt is nyitottak. Nem mondjuk, hogy beleszerettünk az Azoriba és valaha is visszatérünk ide. De szuper volt jó értelemben kipipálni, és baromi jó volt az otthoni stressz szorításából kitörve egy ilyen teljesen nyugis, békés helyen ellazulni.

Az Azori-szigetek egy furcsa hely, azzal, hogy bent elég mélyen az Atlanti-óceánban létezik Amerika és Európa között, az utóbbihoz közelebb. Madeirán nem éreztük ezt a földrajzi elhelyezkedéshez kapcsolható különlegességét, itt igen. Sao Miguel valóban jól reprezentálja a szigetcsoport egészét, tehát rajta keresztül talán megismerhettük valamennyire az egészet. Sao Miguel tájképe valamiféle képzeletbeli keveréke a portugál tájaknak, kisvárosoknak, Skóciának, és talán picikét Izlandnak is.

Imádom a zöld színt és annak minden árnyalatát, és ezekből a szigeten csodálatos választékot kaptam. A szigetcsoport neve a kékről szól, pedig az óceánt leszámítva teljesen a zöld dominál. A tájak lenyűgöztek minket, nagyon jól éreztük magunkat, akkor is, ha itt nincs semmilyen UNESCO világörökséges hely, és semmi kiemelkedő, világhíres szenzáció. Egyszerűen élvezhető az érzés, hogy az ember kint van az óceán nagy végtelenségében, és nagyokat szippanthat a levegőből, amit alaposan átjárnak a friss tengeri szellők. Jó, hogy nagyon kevés a turista és akik vannak, azok rokonszenvesek. Rengeteg az észak-európai látogató, többségük 40-65 közötti, jóarcú, a természeti szépségek apró részleteire kíváncsi, kirándulni szerető ember.

Végig a központi városban, Ponta Delgadán szálltunk meg, a sziget talán legjobb szállodájában, a 4 csillagos Marina Atlantico-ban. Az első nap a várossal ismerkedtünk. Vasárnap nagyon kihalt volt minden. Kellemes, nyugis város, de semmi különleges, szenzációs. Hétfőtől három napra autót béreltünk, egy kicsit, 150 euróért (a biztosítás nélkül olcsóbban meg lehet úszni). Az első nap Furnasba mentünk, ahol láttuk a ,,pokol bugyrait" (caldeiras), és a közeli, egyedi jellegű termálfürdőben (Poca da Dona Beija) lustálkodtunk a meleg vízben. Egyszerű, de nagyszerű program. A Terra Nostra-i botanikus kertben is van fürdő, de azt nem ajánljuk, mert nem kellően invitálós a vize. Viszont kifejezetten kellemes sétálgatni a parkban. Szerpentíneken keresztül eljutottunk egy Povocao nevű parti városkába és kedveltük. Mint a sziget más kisvárosaira is érvényes, nagyon meglepő dolgokra nem érdemes számítani. Ezek békés, viszonylagos jólétben élő helyek, szimplán aranyosak.

Közbevetőleg, az időjárással végig szerencsénk volt, csak a végén kapott el minket az eső, amúgy 14 és 18 közötti volt a hőmérséklet, érdekes módon délután, késő este szinte mindig melegebb volt, mint napközben.

A második autóbérlős napon a Lago das Sete Sidades ikertavakhoz látogattunk el, ezt a turisztikai propagandájukban nagyon kiemelik, de mi nem találtuk igazán nagy durranásnak. Az ikertavak közötti színkülönbséget - másokhoz hasonlóan - nekünk sem sikerült felfedezni, nyilván fények éppen szerencsés összhatása szükséges hozzá. Viszont egy jót sétálgattunk az egyik tó partján. Ennek a napnak a fénypontját a nyugati part öbleinek, sziklás partvonalainak a bejárása jelentette. Az ananásztermelő hely is nagyon turistás látványosság, de nekünk már 5 perc után unalmas volt.

A harmadik napba passzíroztuk be talán a legtöbb programot. Először megcéloztuk Ribeira Grande-t, a sziget második legnagyobb városát. Érdekesebb volt, mint azt reméltük. Hangulatos hely, egy-másfél órát el lehet sétálgatni. Igazán figyelemreméltó múzeumok itt sincsenek, ahogy a sziget egésze sem érdekes ilyen szempontból. A Gorreana nevű teaültetvény egész jó program, de ez sem szenzációs. Príma és csaknem néptelen autóúton jutottunk el a sziget keleti részére. Itt is csodásak a tájak. Nordeste városa érdektelen, legfeljebb ebédeléshez felel meg. Trágyaszag ült rá a kisvárosra és a bűz hamar elűzött minket.

Nordeste-től délre a táj egyre szebb és az egyik leglátványosabb program aznap az egyik kilátópont, a Ponta do Sossego volt. Baromi szépen kialakított hely, sokkal szebb, mint az ugyancsak reklámozott Ponta da Madrugada. Visszafelé jó darabon az északi part kacskaringós kis utjain tértünk vissza a sziget közepe tájára, hogy megnézzük a Lago Fogo tavat. Nagyon gyakran ködbe veszik el a látvány, és nekünk sem sikerült sokat látni a tóból.

Az utolsó nap, könnyed levezetésként még elautóztunk Vila Franca do Campo városkába. Aranyos, maximum 40-50 perces program. A nap maradékában Ponta Delgadában sétálgattunk. A város felső, modernebb részén található a Parque Atlántico nevű bevásárlóközpont, ami legfeljebb azért lehet érdekes, mert a gyorséttermes részén lehet végre mást is enni, mint, ami zömében a sziget éttermeiben ehető (pl. príma wok-os kaját). Feltétlenül érdemes felkaptatni az Alto da Mae de Deus templomhoz, mert kertjének mellvédjéről pompás a kilátás a városra, a tengerre.

Visszatérve a kaja témához. Imádom a halakat, a tenger gyümölcseit, de - őszintén - Sao Miguel-en nem voltam elragadtatva a halaktól, pedig feltehetően frisseket ettem. Az elkészítési módok tán nem kellően rafináltak. Viszont meglepően finomak a marhahúsok. Az alapanyagokat, a teheneket elképesztő mennyiségben volt alkalmunk látni a szigeten kirándulva, szinte mindenhol. Fekete-fehérek, kevés a tarka, szorgalmasan legelnek, titokzatosan egyensúlyozva nagyon meredek terepeken.

Úgy érzékeltük, hogy az Azori elég jómódú hely, bár rengeteg jele (főleg a sok becsukott bolt) van a recessziónak, az anyaország, Portugália gazdasági válságának. Leesett az állunk azon, hogy mennyi helyi van, aki prímán beszül angolul. Egyébként a sziget gyéren lakott, tömeget nem igazán lehet sehol látni. Békés népség, erős az azori tudatuk, a szárazföldi Portugáliához gyenge érzelmi szálak kötik őket.

Szinte minden turista megy bálnanézős hajós programra, mi nem mentünk, mert a világ más helyein már volt részünk ilyenben. Erről hát véleményt mondani nem tudunk. Annyit feltételeztünk, hogy jól szervezettek ezek a hajós túrák.

Szóval ha valaki az Azori-szigeteket csupán Sao Miguel szigetén keresztül akarja megismerni, akkor a tanácsunk 2 vagy inkább három nap bérelt autóval szigetfelfedezés, egy nap bálnázás, és a csonka napszakokba, esténként Ponta Delgado. 5 nap elegendő a szigetre. Nyilván érdekesebb még egy-két szigetre eljutni, de Sao Miguel révén alapvetően meg lehet ismerni az Azori-szigetcsoport lényegét, jellegét." (Jani, 2020)



A São Miguel szigeti nyaralásunkat egy szállodában töltöttük, ahonnan naponta kirándultunk a környék természeti szépségeihez. Az itteni túrákhoz nem kell profi túrázónak lenni, amatőrként is könnyen bejárhatók a szigeten található ösvények. Egy jó térkép, amin a kiránduló útvonalak fel vannak tüntetve, elengedhetetlen a felfedezéshez.

Az időjárás nagyon kellemes volt, a levegő tiszta és enyhe. Részt vettünk egy bálnalesen is, bár úgy hallottuk, hogy más szigetek talán még jobbak e tekintetben. Viszont delfineket is láttunk egy hajókirándulás során, ami különleges élmény volt. Egy hétre béreltünk autót, ami 250 euróba került. Annak ellenére, hogy meleg volt, csak egyszer mentünk ki a strandra, mert São Miguel inkább a természeti csodák felfedezésére ideális, mintsem a tengeri fürdőzéshez.(2024)


Ami tetszik: a táj gyönyörű. Hasonlóan Izlandhoz (ahol fél évet éltem), itt is bárhol lép ki az ember az ajtón, a látvány lélegzetelállító. Minden sarkon valami lenyűgöző természeti csoda vár.

Ami nem tetszik: a járdák hiánya, illetve ha vannak is, sokszor alig szélesebbek húsz centinél. Szinte lehetetlen egymás mellett kényelmesen sétálni, és kerekesszékkel vagy babakocsival szinte járhatatlanok a települések. Mi végül babakocsi nélkül jöttünk, majd vásároltunk egyet, de két nap után visszavittük. Sok helyen találkozni azzal a furcsa megoldással, hogy a járda egyik oldalon hirtelen megszakad egy ház miatt, majd átvált a másik oldalra, ahol viszont egy idő után teljesen eltűnik. Néha tíz méterig sincs járda, vagy csak annyi hely, hogy egy kisebb állat férne el rajta.



Jó:

Strandok felszereltsége: A São Miguel szigetén található strandok kiválóan fel vannak szerelve, szinte mindegyik rendelkezik vécével, úszómesterrel, és kerékpártárolóval. A Praia Pópulo strand különösen kiemelkedik, itt található a legkényelmesebb és legjobban karbantartott nyilvános mosdó. A legtöbb strand ingyenes, és sok közülük megkapta a Kék Zászlós minősítést, ami azt jelzi, hogy a víz tisztasága kiváló​.(

Turizmus: Augusztus továbbra is a legforgalmasabb hónap, a megfizethető szállások gyorsan betelnek, de még ekkor sincsenek nagy tömegek. Ponta Delgada, a főváros, még a főszezonban is élhető, noha ilyenkor több a városnéző lovaskocsi és néha éjszakai zajok is előfordulnak. Néhány étterem ebben a hónapban szünetelteti az ebédmenüt (prato do dia), és népszerűbb helyeken egy hétre előre kell foglalni asztalt. A strandok még mindig nem túl zsúfoltak, és a halak sem "kapnak sokkot" a turistáktól​.

Rossz:

 A jó minőségű kenyér ritkaságnak számít.

 A Ponta Delgada-i repülőtér túl közel van a városhoz, és olyan városrészek is vannak, amelyek fölött a leszálló repülőgépek körülbelül 200 méterre húznak el, ami zavaró lehet, különösen a sugárhajtású gépek zaja miatt​

Az azori lakosok körében alacsony a környezettudatosság. Gyakori, hogy az autósok akkor sem állítják le a motort, ha hosszabb ideig parkolnak. Annak ellenére, hogy az üzemanyagárak hasonlóak vagy magasabbak, mint máshol Európában.

Nyaranta több helyen is felbukkanhatnak csótányok, különösen az utcákon, de néha a házakban is. Ezek a csótányok kicsit eltérnek az ismert fajtáktól, inkább hasonlítanak egy nagyobb bogárra, mint a hőscincér, de mégis kellemetlen jelenlétük​.


"Sao Miguelen a hotelben dumálgattunk néhány helyivel angolul. Meglepett minket, hogy portugál állampolgárságuk dacára mennyire inkább Amerikához vonzódtak. Lehet, hogy azért, mert sok helyinek inkább az USA keleti partján van rokona, mint a szárazföldi Portugáliában. Nincs annyi kiépített strand, mint Madeirán, de amik vannak azok természetesek és szépek. Külön jó, hogy a Sao Miguel-i strandokon soha nincs tömeg, zsúfoltság. Legfeljebb csak a nagyváros, Ponta Delgada környékén jön össze sok ember a kiépített strandokon. A homok nem fehér, hanem inkább barna. Jó kis romantikus vendéglőkben vacsoráztunk, többnyire halételeket. Sok helyre kirándultunk, de nem béreltünk autót, hanem távolsági busszal közlekedtünk. Kicsit komplikált volt. A legemlékezetesebb élményünk az volt, hogy egy természetes hidromedencében melegedtünk (36 fok?) kénvizű gyógyforrásban. Ez nem kénköves pokol volt, hanem mennyország bazi magas páfrányokkal a közelben." (2020)


Tetszett

Virágok az országutak mentén: São Miguel útjainak szegélyeit továbbra is gondosan karbantartják és virágokkal díszítik, ami különleges szépséget ad a szigetnek, különösen nyáron.

Kilátás Ponta Delgada-ra: A város legszebb kilátópontjai közé tartozik a Parque Atlantico bevásárlóközpont éttermének terasza, valamint a Mae de Deus templom, ahonnan csodás panoráma nyílik a városra és a kikötőre.

Repülőtér és arborétum: A Ponta Delgada-i repülőteret továbbra is egy arborétum öleli körbe, ami különleges és szokatlan látványt nyújt a repülővel érkezők számára.

Termálvizek (Terra Nostra Park): A Terra Nostra Parkban a termálvizekben való fürdőzés egyedülálló élmény maradt 2024-re is.

Bujaság: Az egész szigetet áthatja a természet buja gazdagsága, mindenütt virágok és zöld növényzet teremtik meg a festői tájat.

Kilátóhelyek az északi parton: Az északi parton lévő kilátópontokról (miradouros) csodálatos panoráma nyílik a szigetre és az óceánra.

Vizesések (Ribeira Caldeira Park): A Ribeira Caldeira Park pompás vízesései továbbra is népszerű látványosságot jelentenek.

Templomok: A szigeten található templomok egységes fehér-sötétbarna díszítésekkel különleges szépséget kölcsönöznek a településeknek.

Ribeira Grande: A sziget második legnagyobb városa, Ribeira Grande, tele van hortenziákkal és apró vízesésekkel, amelyek különösen nyáron lenyűgöző látványt nyújtanak.

Megfizethető étkezés: Egy egyszerű étteremben két fő 12-14 euróért jól megebédelhet jelentősebb alkoholfogyasztás nélkül.

Kedvenc étterem (Alcides):  kedvenc éttermünk Ponta Delgada-ban az Alcides.

Nem tetszett

Időjárás kiszámíthatatlansága: Az időjárás szeszélyessége és kiszámíthatatlansága továbbra is kihívást jelent.

Éttermek kiszolgálása: Néhány étteremben még mindig előfordul, hogy a felszolgálók lélektelenek vagy közömbösek.

Taxiárak és mérőórák hiánya: A szigeten a taxisok továbbra sem használnak mérőórát, és egy ártáblázat alapján kell kiigazodnia az utasoknak. A repülőtér és a belváros közötti korrekt ár körülbelül 12-14 euró.

Keskeny járdák: A járdák továbbra is nagyon keskenyek, és gyakran csak libasorban lehet közlekedni.

Sete Cidades ikertavak: A Sete Cidades ikertavainál nem tapasztaltuk azt a drámai vízszintkülönbséget, amit a képeken szoktak reklámozni.

Likőrüzem: A helyi likőrüzemben a kóstolható italok közül egyik sem nyűgözött le különösebben, még a passion fruit ízesítésű sem.

Ananászültetvény: Az ananászültetvény látogatása nem bizonyult különösebben izgalmasnak.

Bezárt üzletek: A recesszió jeleként sok bolt zárva van, ami a helyi gazdaság lassulását jelzi.

Távolsági buszok: A szigetet nem lehet távolsági buszokkal felfedezni, ami megnehezíti az autó nélküli turisták dolgát.

Esős napok: Az augusztusi eső elmosta az aznapra tervezett programjainkat, ami sajnos gyakori probléma ezen a szigeten.

(2024)


Săo Miguel
São Miguel az Azori-szigetek legnagyobb tagja, amely Lisszabontól 1429 kilométerre nyugatra, Madeirától 954 kilométerre északnyugatra fekszik.
Éghajlata szubtrópusi, területe 760 négyzetkilométer, lakossága 137000 fő körül van. Fővárosa Ponta Delgada, amely 68000 emebernek ad otthont.
Mi júniusban látogattuk meg, nem volt nagyon zsúfolt, sőt néhány helyen szinte kihaltnak tűnt.
Ez nagyon pozitív volt számunkra Madeira zsúfoltsága után.
Mivel, mint említettem voltunk Madeirán (2022 májusában) is, ezért egy kis személyes összehasonlítást szeretnék tenni, ha valaki esetleg azon gondolkodna hogy melyik szigetet látogatná meg szívesebben.
Amit jobbnak találtam São Miguel szigetén:
Termálfürdők:
Több termálfürdő található a szigeten, egyik az óceán egy kis öbölben található, ráadásul ingyenes. Kedvenc termálfürdőm Poça da Dona Beija, Fursnas-ban.
Homokos tengerpartok:
São Miguelen több kiváló homokos tengerpart található, mint Madeira szigetén. Mi São Roque-ban voltunk, az ottani strandot használtuk. Véletlenül találtunk rá Praia dos Moinhos-ra, amely kedvencünkké vált a sziget északi részén. Ha valaki snorkelingezni szeretne, ajánlom Franca do Campo szigetét. Vila Franca do Campo-ból lehet áthajózni, érdemes időben menni (tíz órára), mivel napi limit van, négyszáz fő. Télen nem közlekedik hajó.
Gejzírek:
São Miguelen több gejzír is található Furnas környékén. Kedvencem Fumarola Lagoa das Furnas.
Tea- és ananász ültetvények:
Európában csak itt termesztenek teát és ananászt.
Egy tea (Chai Gorreana) és legalább egy ananászfarm ingyenesen látogatható. Teát, illetve ananászból készített termékeket lehet vásárolni.
Tavak:
A szigeten három nagyobb tó található. Sokak szerint leglátványosabb a Sete Cidades, amely a legnyugatibb és legismertebb is egyben. Középső a Lagoa do Fogo, amely kedvencemmé vált. Vadregényes, érintetlen terület, melynek csak egy kis tóparti része látogatható. Legkeletibb a Lagoa das Furnas, melynek különlegessége a Furnashoz közeli gejzírek.
Parque Terra Nostra:
Ez egy botanikus kert, a legszebb amelyben valaha jártunk. Termálfürdő is található benne, amelyet vétek lenne kihagyni és nincs külön belépő rá.
Bálnales:
Mindkét sziget közelében élnek bálnák, viszont São Miguel közelében több bálnafaj él. Egy barázdás bálnához volt szerencsénk, amely át is úszott alattunk, nagy élmény volt. Delfineket is láttunk.
Véleményem szerint mindkét sziget gyönyörű és lehetőség szerint meg kell látogatni.
Ha valaki kevésbé zsúfolt helyre szeretne menni, akkor mindenképpen érdemes São Miguel-en gondolkodni, főleg ha fürdeni is szeret, mivel ebben a tekintetben Madeirát simán veri. (2024)

Azori-szigetek vagy Madeira?

Madeira, szubtrópusi éghajlatával és fejlett turisztikai infrastruktúrájával, ideális választás azok számára, akik egy kiépített, sokféle tevékenységgel és kényelemmel rendelkező úti célt keresnek. A sziget híres levada-útvonalairól, buja babérerdőiről és drámai hegyvidéki tájairól, amelyek tökéletesek túrázóknak. Emellett Madeira több luxus szálláshelyet, élénk éjszakai életet és számos fesztivált kínál, mint például a virág- és borfesztiválok, amelyek nagy tömegeket vonzanak.

Ezzel szemben az Azori-szigetek vadabb, érintetlen környezetet kínálnak, ami tökéletes választás a természet szerelmeseinek és a kalandvágyóknak. A vulkanikus tájak, fekete homokos strandok és kevesebb turista miatt az Azori-szigetek a nyugalom és a felfedezés kedvelőinek ideális úti célja. A bálnales, a vulkáni kráterekbe vezető túrák és a természetes melegvízű források felfedezése kiemelt élményt nyújtanak. Az Azori-szigeteken kevesebb a turista, így jobb választás azoknak, akik a természet érintetlen szépségében szeretnének elmerülni. Azonban a szigetek közötti közlekedés kihívást jelenthet, mivel helyi repülőjáratokra vagy komphajókra van szükség).

Ami az ételeket illeti, mindkét sziget kiváló helyi fogásokat kínál. Madeira híres a banánnal tálalt kardhalról és grillezett espetadáról, míg az Azori-szigeteken olyan különleges ételeket találhatunk, mint a vulkáni gőzben főtt cozido das furnas, valamint a helyben termesztett ananász​


A strandok tekintetében Madeira kavicsos strandjai dominálnak, de Porto Santo kínálja a legjobb homokos partot, míg az Azori-szigetek fekete homokos strandjai vadabb, vulkanikus hangulatot nyújtanak​.

Összességében Madeira remek választás azoknak, akik a természet, a kultúra és a kényelem keverékét keresik, míg az Azori-szigetek inkább azok számára ideális, akik érintetlen tájakat és csendesebb élményeket szeretnének felfedezni​..

Fekvése

A szigetcsoport 1500 kilométerre van a szárazföldi Portugáliától. A szigetcsoport kilenc vulkánikus szigetből áll: Santa Maria, Sao Miguel, Terceira, Graciosa, Sao Jorge, Pico, Faial, Flores, Corvo. A legnagyobb sziget, Sao Miguel méretében és alakjában a Balatonra emlékeztet. A 237 ezer azori lakos több mint fele ezen a szigeten él.

Odajutás

Hónapokkal előre érdemes gondolkodni. Mi SATA-val a helyi légitársasággal (olcsóbb volt, mint a fapadosok) repültünk Lisszabonból, nekik január-februárban voltak a legkedvezőbb áraik a májusi/júniusi időpontokra. Ha több szigetre is készülsz válassz náluk multi-city jegyet, kedvezőbb az ára. 2 év alatt teljesen ingyenes a jegy, kisgyerekre kedvezményes. (2024)

Közlekedés

A Sao Miguel-szigeti Ponta Delgada repülőtér kijáratánál vajszínű, különböző évjáratú, óriási Mercedes taxik várják az utasokat. Egységárak vannak, taxiórát nem használnak. Ponta Delgada központjába a viteldíj 10-13 euró között van. Ez elég talán egy kicsit sok ahhoz képest, hogy egy 10 perces útról van csak szó. Sao Miguel szigetén az utak állapota elég jó, vannak egészen új autóutak, amelyeken nagyon gyér a forgalom. Az autóutakon többnyire 90-100 a maximum sebesség. A partvidékeken vannak egészen meredek kis földutak, amelyeket jobb nem bevállani kicsi bérautókkal.

Autóbérlésnél mindenképpen tanácsos kis autót választani, mert sok a keskeny és kacskaringós út, ahol kevésbé veszélyes kis autóval közlekedni. Nem kifizetődő dízeles autót bérelni. Az üzemanyag meglehetősen drága, a 95-ös benzin litere 1,40 euróba kerül.

Biztonságos, praktikus autóbérlés nagy választékból itt.

"Három napra béreltünk autót és nagyon alaposan bejártuk Sao Miguel szigetet. Összesen 40 eurót költöttünk üzemanyagra. Hát ez bizony nem sok, pedig az üzemanyag drága a szigeten. Bármit irkálnak blogokban, igazán veszélyes tűkanyarós utak nincsenek. Vannak nehéz útszakaszok, de ezeken is könnyű a vezetés, mert nagyon ritkás a forgalom." (Jani, 2021)


Ponta Delgadaban egyébként a külső városi részen ingyenes a parkolás, de a sárga felfestésekre sehol nem szabad megállni, mert vagy az autó fordulási sugarába esik vagy mert olyan keskeny a járda (sok helyen 50 cm alatt van) hogy a lakásba már nem tudnának bemenni aki ott lakik. Az utcák nagyon szűkek..

Szállások

A szigeteken minden kategóriában találunk szállodák. A turisták többsége a Ponta Delgado-i modern kikötő közelében lévő parti főút mentén sorakozó szállodákból választ. A 4 csillagos Marina Atlantico-t nyugodtan tudjuk ajánlani. A szobák korszerűek, jó állapotúak, a büféreggeli rendben van, bár unalmasan ismétlődő a választék. Ügyesen kell választani Ponta Delgado éttermei közül, mert van több elég középszerű hely, unottan ténykedő pincérrel. Abszolút kedvenceink: az Alcides és a teljesen rendhagyó vega étterem, a Rotas.

Fontos! A legtöbb étteremben rendelés, kérés nélkül a pincérek kitesznek kenyeret és sajtokat. Ezek nem ingyenesek, akár 3-4 eurót is felszámolhatnak ezekre, akkor is, ha nem kértük. A turisták nem szeretik ezt a módit.

A jó szállások nagyon gyorsan elfogynak. Ezeket is hónapokkal előre érdemes foglalni, főleg, ha gyerekkel utazunk, amikor szezon van. Nézz rá szállás árakra, mielőtt repjegyet veszel. Júniusban kb. duplája volt sok szállás a májusi áraknak.

Más: Az Azori-szigeteken a csapvíz iható!

Egyéb hasznos információk

1. Van egy tiszteletbeli magyar konzul: Camilo MONIZ

Cím: Edificio Rua José do Canto nº 6ª bloco B, 9500-076 Ponta Delgada

E-mail cím: consulhungriacores@gmail.com
Telefonszám: +351296709050

2. Tervezésnél kalkulálj puffer napokkal, ha esik, akkor nagyon esik, nem biztos, hogy bármit is tudsz csinálni, főleg a kisebb szigeteken. Ha nem esik is van, hogy ködös, felhős az idő és nem érdemes útra kelni egy adott helyre. (Pl. Lagoa do Fogo) Érdemes folymatosan nézni a webkamerák képét.

Strandok

A vízhőmérsékletek az Azori-szigeteken nem hasonlíthatók a Földközi-tengeréhez, amelyet az óceánoktól véd a partok, és meleg, nyugodt vizeiről ismert. Az Azori-szigeteken a víz nem lesz olyan meleg, de kellemesen frissítő. A legjobb időszak az úszásra júniustól szeptemberig tart.

Mivel vulkáni eredetű szigetcsoportról van szó, a szigetek partjainak nagy része sziklás, fekete homokos. A sziklákról csodás kilátás nyílik az óceánra. Sao Miguel legszebb strandja Porto Famoso közelében található egy csodás öbölben. A tengervíz gyönyörű türkizkék. Terceirán Praia da Vitoria strandja a legszebb.

Az Azori-szigeteken több strand is kellemes a fürdőzéshez az ottani viszonyokhoz képest. Íme négy közülük:

Praia do Pópulo (São Miguel): Ez a strand finom homokos, és a víz itt kifejezetten kellemes a nyári hónapokban, különösen júniustól szeptemberig. Tisztasága és kényelmi szolgáltatásai miatt népszerű a helyiek és a turisták körében.

Praia de Santa Bárbara (São Miguel): Az egyik legnagyobb homokos strand a szigeten, a hullámok miatt népszerű a szörfösök körében, de a nyári hónapokban a fürdőzéshez is ideális.

Praia da Vitória (Terceira): A terület egyik legjobb strandja, mely kiváló feltételeket biztosít úszáshoz és napozáshoz. A víz viszonylag nyugodt és kellemes a nyári hónapokban.

Mosteiros Beach (São Miguel): Ez a vulkanikus homokos strand csendesebb és kevésbé zsúfolt, de a nyári időszakban a víz hőmérséklete tökéletes a frissítő fürdőzéshez.

Ezek a strandok mind jól felszereltek, és nyáron kifejezetten alkalmasak a kellemes fürdőzésre az Azori-szigetek adottságaihoz mérten.

,, Van ahol kövesebb a part, van ahol finomabb. Arra viszont számíts, hogy az óceán vize hidegebb. Sok helyen a partra ki van téve, hogy ne menj a vízbe, ez a hatalmas sodrás miatt van." forrás

Látnivalók

São Miguel

portugál kiejtés: szan migel

746 négyzetkilométer nagyságú a sziget, kb. 130 ezren lakják. Ponta Delgada főbb látnivalói sétálva is könnyen felfedezhetők. Szűkre szabott, macskaköves kis utcák, díszes csempés utcatáblák, hangulatos parkok, a szigetcsoport különleges növényvilágát tanúsító botanikus kertek. Az óvárosban néhány barokk stílusú épület is látható. Megnézendő a városháza, a városkapu, és a Sao Sebastio főtemplom. Az óceánparton álló reneszánsz Sao Bras erőd vaskos kőfalai látványosak. Az óceánparton ezüstsirályok köröznek a levegőben. Vannak tematikus városnéző körutak.

Ponta Delgada, São Miguel szigetének fővárosa, ideális egy félnapos városnézéshez. Elég, ha elindulsz a város hangulatos, hófehér házakkal szegélyezett kis utcáin, sétálsz egyet az óceánparti promenádon, vagy meglátogatsz néhány középkori templomot. Érdemes betérni például a város jelképének számító városkapu közelében található, a 15. században épült São Sebastião-székesegyházba. Ezek a történelmi helyszínek és a város nyugodt, barátságos légköre tökéletes hátteret adnak egy rövid, de élménydús felfedezéshez.

A szigettúrák során változatos, egzotikus növényvilág látható. Az egész évben tavaszias klímának, az óceáni éghajlatnak köszönhetően burjánzanak a pálmafák, a hortenziák, a banánligetek, az ananászültetvények. A legérdekesebbek azonban azok a növények, amelyek csak itt, ezen a szigetcsoporton láthatók. Legalább hatvan ilyen növényfaj van (pl. egyedi borókák).

Kiemelt turista látványosságok a Sete Cidades kristálytiszta, kaldera típusú (kráterszerű, üst alakzatú) ikertavai csodásak, ahogy körülölelik őket fantasztikus szubtrópusi növénykülönbségek. Az egyik tó kék, a másik zöld. Keskeny földnyelv választja el őket egymástól. A legenda szerint egy zöld szemű herceg és egy kék szemű hercegnő bánatos könnyei fakasztották a tavakat. A sors kegyetlensége miatt ugyanis nem lehettek egymáséi.

Kati fotója

Készüljünk fel arra, hogy legtöbbször a valóságban nem érzékeli a turista a színkülönbséget a két tó közöt, legalábbis nem annyira, mint az alábbi képen (időjárás függő).

A Vista do Rei nevű kilátópontról lenyűgöző a látvány, mivel egy helyről körbe nézve látható a végtelen óceán, a mélyben elterülő, két érintetlen ikertó és a kráterek láncolata. Sok turista a legemlékezetesebb élménynek azt tartja, ahogy kirándultak a nyugvó vulkántölcsér 12 kilométeres karimáján. Ez hatalmas élmény lehet a természet szerelmeseinek!

A völgyben lévő falvak házai bájosak a tündérkertjeikkel. A falvak egyszerűek, nem tűnnek különösen jómódúaknak, ellenben csendes és nyugalmas hétköznapokról árulkodnak. A helyi kifőzdékben előételnek friss sajtot és helyben sütött kenyeret kínálnak, látszatra ingyen, valójában fizetni kell értük.

A sziget legnyugatibb pontján, a Mosteiros-nál a vulkanikus eredetű fekete homokos sziklaparton természetes úszómedencék sorakoznak. Ezekben nagy élvezettel lubickolnak a helyiek. A vizet a nap energiája fűti, a dagály takarítja.

A fővárost kelet felé elhagyva hangulatos, lávahomokos strandok követik egymást. Az óceán vize nyárközepén itt elég meleg, és fürdeni is lehet. Látványos a Lagoa do Fogo, azaz a Tűz-tó nevű, azúrkék krátertó. Ez a vidék ma is aktív vulkáni jelenségek helyszíne. Utoljára 1998-ban volt egy 5,8-as erősségű földrengés.

A Furnas nevű településnél a gejzírek konyhaként is funkcionálnak. A finom azori ételkülönlegességet, a cozido-t, egy zöldséges pörköltet a helyiek a talajból feltörő meleg vizű források gőzében főzik meg! Régen a forró talaj helyettesítette a tűzhelyet. A háziasszonyok reggelente eltemették vaslábasukat a földbe, délben pedig kiásták. Az ebéd magától megfőtt a természetes, tűzforró közegben. Izgalmas ezt megbámulni, de sok turista étvágyát lelohasztja a helyszínen terjengő kénes bűz.

Az Azori-szigetek egyetlen rövidke autópályáját is érinti a legtöbb szigettúra. Az északi parton kelet felé autózva azonban tekervényes ösvényekre is vezet az út. Több vízesést lehet látni útközben. Meglehet állni valamelyik hangulatos halászfaluban egy kávézgatásra. A helyiek rokonszenves, kedves, kíváncsiskodó emberek.

Nordeste csendes kis városka meredek utcákkal. Ez a sziget legkeletibb pontja és itt a leginkább érintetlen a táj. Egy világítótorony tetejéről lehet szemeket mereszteni az Atlanti –óceán végtelen vízfolyamára.

Az Azori-szigeteken a bálna- és delfinleső csónaktúrákat senki nem szokta kihagyni. Az Azori-szigetek a vízi óriásemlősök téli-nyári vándorlásának útvonalába esnek. Egy kicsit körülnéznek errefelé május és szeptember között, majd továbbfordulnak a Zöld-foki szigetek felé. A kirándulásokat gyakran megelőzi egy népszerű tudományos kiselőadás a bálnák és delfinek fajtáiról. Motoros gumicsónakokban megy a program. Mindenki narancssárga mentőmellényt ölt magára. Több pénzért jachttal is lehet lesre menni. A kísérők elég ügyesek ahhoz, hogy a programra befizetők kapjanak is valami show-t a pénzükért. A szerencsések még a leghatalmasabb bálnát, a kék bálnát is megpillanthatják.

A kecsesebb delfineket már valamivel közelebb lehet tanulmányozni. A delfinek rajokban közlekednek és gyakran igen közel jönnek a csónakokhoz.

"Sao Miguel-nél én még soha nem láttam zöldebb szigetet. Ehhez párosult még az elképesztően sok hortenzia kékje. A szigeten szinte minden kerítés, sövény, birtokelválasztó alkalmatosság kék hortenzia bokrokból áll. Az idegenvezetőnk elmondása szerint a vulkanikus sziget patakjai olyan melegek, hogy csemegekukoricát, meg gesztenyét főznek bennük a helyiek. Az ebédet is a föld melegével főzik meg!"



São Miguel szigete elképesztően szép – nemcsak egyszerűen látványos, hanem valóban lenyűgöző, zöldellő és élő. Mégis, ez a sziget nem mindenkinek való. Miért? Mert rendkívül nyugodt. Ha valaki bulizós, pezsgő nyaralóhelyet keres, ahol sárga homokos tengerpartok, meleg tenger, sok bolt és bárok várják, az rossz helyre jönne. Itt a béke és a csönd dominál: esténként maximum a tehenek bőgése vagy a tücskök ciripelése hallatszik az óceán hullámainak morajlása mellett.

São Miguel nagy sziget, számtalan forrással, patakkal, vízeséssel, buja zöld növényzettel és dombokkal. Még ha ezer fotót nézel is meg róla, élőben még inkább lenyűgöz az, hogy mennyire zöld minden.

A helyiek szeretik a természetet és a kényelmet, ezért szinte minden kilátónál és parkolónál találhatók tűzrakó helyek, amelyek nemcsak egyszerű pihenőhelyek, hanem jól megépített grillezők, olyasfélék, amilyeneket Magyarországon jó drágán lehet kapni. Ezeket a legszebb helyeken építették ki, és mindegyik mellett van csap, ahol kezet moshatsz, vagy mosogathatsz – ez az átgondolt megoldás különösen tetszett.

A sziget lakói békések és nyugodtak, dudálást vagy hangos szót alig hallani. A bárokban zajlik az élet, de ne egy magyar kocsma hangulatára gondolj. Ezek a bárok gyakran nincsenek feltűnően jelölve, de ha belépsz, azonnal érzik, hogy nem vagy helybéli, és valószínűleg angolul fognak megszólítani. Az ilyen helyeken nem a részegeskedés dominál, hanem inkább egyszerű ételeket kínálnak, mint levesek, hamburger vagy hot dog, de mindegyikük kínál bifana nevű húsos szendvicset, ami nagyon finom.

A sziget buja zöld növényzete a gyakori esőknek köszönhető, de soha nem láttam rendezetlen, gazos területet. Nagyon sokan dolgoznak azon, hogy a sziget karbantartott maradjon, még a legeldugottabb helyeken is látni embereket, akik gondozzák az útszéleket.

Ha a szigeten vagy, és van egy felhőtlen éjszakád, ne hagyd ki a lehetőséget, hogy megfigyeld a csillagokat! Az éjszakai égbolt egyszerűen lenyűgöző, tele van csillagokkal, amilyet az átlagember csak csillagászati fotókon lát. A bálnales után ez volt az egyik legmeghatározóbb élményem.

Egy negatívum: ha bármit vásárolsz, szinte biztosan műanyag szatyorban adják. Ha veszel öt dolgot, legalább négy szatyrot fogsz hazavinni. Remélem, hamarosan változtatnak ezen a környezetszennyező szokáson.

Időjárás São Miguelen: Mi június közepén voltunk, és meglepően jó időnk volt. Bár felkészültünk az esőre, mindössze 4 percig esett az ottlétünk alatt. Ez persze nem jelenti azt, hogy felhő sem volt.

Fürdők: Mi imádjuk a termálvizeket, így már jó előre felkutattam az összes létező fürdési lehetőséget a szigeten, és mindet ki is próbáltuk. Érdemes nem a legújabb, legdrágább fürdőruhádat hozni, mert biztosan valamelyik víz meg fogja színezni.


A szigeten az eső és a meleg együttes hatása miatt minden növény elképesztő méretűre nő. Olaszország déli részén még azt hittük, hogy a leander egy fa, amely akár 6 méteresre is megnőhet, de itt valóban rájöttünk, milyen lenyűgöző egy páfrányfa mérete. Ráadásul ne hagyja ki senki, aki erre jár, a Kima nevű helyi maracujából készült üdítőt – nekünk nagyon bejött.

Mivel a szigeten alig van fényszennyezés, az égbolt sokkal feketébb, a Tejút világosabb, a csillagok pedig fényesebbek és számosabbak. Esténként lenyűgöző látvány a vibráló égboltra tekinteni, és elmerengeni azon, hogy mennyivel több csillagot láthatunk, miközben még mindig távol vagyunk attól, hogy a végtelen valós méreteit felfogjuk.


A helyi gasztronómia szerintem rendkívül érdekes. Bár ne számíts extrém különlegességekre, az ételek egyszerűek, de laktatóak és ízletesek. Meglepő lehet, hogy annak ellenére, hogy a szigeten rengeteg tehén van, a boltokban többnyire csak hőkezelt tejet találni, valamint friss tejből készült sajtokat, amelyek igazán megérnek egy kóstolást. A boltokban főként helyi sajtokat árulnak, amelyek kiemelkedően finomak.

Édesszájúként az egyik kedvencem a bolo levedo, egy félig édes, félig sós kenyérféleség, amelyet Furnasban készítenek. Ez a hagyományos kenyér a sziget első telepeseinek receptje alapján készül, és általában helyi borral fogyasztották.

Az egyik legismertebb helyi étel a szigeten a cozido das Furnas, amelyet Furnas városában készítenek. Ez egy vulkanikus hőn, a földbe ásott edényben főzött étel, amely különböző húsokat és zöldségeket tartalmaz, mint például krumplit, répát, káposztát, marhahúst, csirkét, disznóhúst és kolbászt. Igazán különleges étel, amelyet mindenképpen érdemes megkóstolni, több helyen is kapható a szigeten.


Bálnalesre a Moby Dick nevű társasággal mentünk, és felejthetetlen élményekben volt részünk. Láttunk spriccelő bálnákat bébi bálnákkal, majd később egy másik helyen egy hatalmas delfinrajt úszott el mellettünk, szintén bébi delfinekkel. A hajóskapitány rendkívül tapasztalt volt, pontosan tudta, hogyan reagálnak a delfinek a hajóra: egy-egy erősebb kihúzatást követően a delfinek a hajó által keltett hullámokon játszadoztak és különféle akrobatikus mutatványokat végeztek. A bálnales egy 4 órás hajóút volt, amely 024-ben k2örülbelül 60-80 euróba kerül felnőtteknek, míg gyerekek számára általában kedvezményes, 35-50 euró közötti jegyárak érhetők el, attól függően, melyik céggel utazik az ember.

A túra során mindenkinek biztosítanak mentőmellényt, és fontos, hogy időjárásnak megfelelően öltözzünk, mivel a nyílt vízen hűvösebb lehet. A túrák általában májustól szeptemberig a legnépszerűbbek, mivel ekkor a leggyakoribb a bálnák jelenléte az Azori-szigetek környékén. A Moby Dick hajótársaság garantálja, hogy legalább egy tengeri élőlényt látunk a túra során, és ha mégsem sikerülne, lehetőséget biztosítanak egy másik időpontban történő részvételre. Az idegenvezető részletes információkkal szolgál a szigetek élővilágáról, valamint a bálnák és delfinek szokásairól is, ami még élvezetesebbé teszi az utazást. (2024)


A szigeten az emberek rendkívül barátságosak, és ami még különösen feltűnő: a tisztaság. Az emberek nem szemetelnek, és a városokban rengeteg takarító személyzet dolgozik. A helyiek nagyon gondosan vigyáznak a saját környezetükre is. Sőt, azt mondják, hogy ha valaki nem tart rendet, a szomszédok szóvá teszik. Az utak mentén sem találkoztunk szeméttel, ami sajnos Európa nagy részén megszokott látvány. Ezzel ellentétben itt minden patyolattiszta, ami szinte hihetetlen. Ugyanakkor félek, hogy ez csak addig tart, amíg a tömegturizmus nem éri el a szigetet, aminek már látni az első jeleit. Ezért is szerettük volna még most, érintetlen állapotában látni ezt a helyet, mert sajnos 10 év múlva már nem biztos, hogy ilyen tiszta és rendezett marad. Továbbra is fontos megőrizni ezt a természeti kincset, hogy a jövő generációi is élvezhessék a sziget különleges hangulatát. (2024)

Pico

Ez a szigetcsoport legdélebbi szigete, itt található Portugália legmagasabb csúcsa a 2351 méteres Pico Alto. Ez egy még aktív vulkán - igaz legutóbb 300 éve tört ki.

P. Sanyi fotója

A sziget keleti felén egyébként több mint 20 vulkáni tó is található. Gruta das Torres, a szigeteken található leghosszabb lávakürtő, szintén látogatható. A sziget egykor a bálnavadász hajók központi kikötője volt, most innen indulnak a bálna- és delfinnéző hajótúrák. Két múzeum is emléket állít az egykori bálnavadászoknak: Lajes do Pico-ban a Museu dos Baleeiros és a Sao Roque-i Museu da Indústria Baleeira. A sziget másik érdekessége az UNESCO világörökséghez tartozó borvidék, a fekete bazalt falakkal elválasztott szőlőültetvények és udvarházak Santa Luzia környékén.

P. Sanyi fotója

Az itt termelt Verdelho szőlőfajtából készült borokat még a cárok asztalánál is felszolgálták a 18. században. 1-2 napra érdemes a szigetre látogatni, a túrázók különösen élvezni fogják.

Platánfák - i. a. fotója

,, A hegymászás kedvelőinek a Pico-sziget lehet a kiszemelt célpont. Itt találjuk a Pico Alto-t, Portugália legmagasabb hegycsúcsát, amely 2351 méter magas. Szintén az UNESCO védelme alá tartoznak a szigeten fellelhető nagy múltú szőlőültetvények, nem csoda, hogy itt terem a legjobb bor az Azori-szigeteken. forrás

Pico sziget déli partja - P. Sanyi fotója

Terceira

(terszéjrá)

Eredeti neve Jézus Krisztus sziget volt, később átkeresztelték Terceira-ra, mert ez volt a 3. sziget, ahol megálltak a felfedezők Santa María és Sao Miguel után. A sziget fővárosa, Angra do Heroismo, az UNESCO világörökség része, reneszánsz városközpontjával. A 15. századi Sao Francisco kolostorban érdekes kiállítás található a város múltjáról. A spanyolok által épített Sao Joao Batista erődből gyönyörű kilátás nyílik a városra. Érdekes még Praia da Vitoria megerősített kikötője, mely a várost védte az angol és francia kalózok támadásától. A színesre festett „impérios” kápolnákat a Szentlélek tiszteletére építették, sok helyen láthatunk ilyet. A barlangászat kedvelői nagyon sok érdekes barlangot találnak a szigeten, többek között: Algar do Carvão-t és Gruta do Natal-t. Május és Október között tartják a bikaviadalokat, melynek nagy hagyománya van a szigeten. Ezek egy része a tengerparton vagy az utcákon zajlik. Ezen a szigeten is van nemzetközi repülőtér.

Praiada  Vitoria városban a sziget fő temploma - építészeti stílusok izgalmas keveréke - Lili fotója

Lili fotója

Angra városka - h. l. fotója

Graciosa

(grásziozá)

Graciosa, a fehér sziget, a szigetcsoport második legkisebb szigete, de itt is akad azért látnivaló. Santa Cruz városának fehérre meszelt házai szinte világítanak a napfényben. A városra szép kilátás nyílik a Mirandouro do Monte magaslatról. Carapacho a sziget első települése, ennek közelében található a Termas do Carapacho termálfürdő. A sziklás parton több érdekes kilátópont is található. Ponta da Barca világítótornya a legmagasabb a szigeteken. Érdekesek még a szigeten található piros tetős szélmalmok. Ezen a szigeten is találhatunk vulkanikus barlangokat: Furna da Maria Encantada és a kénes szagot árasztó Furna do Enxofre. Ha itt járunk, mindenképpen kóstoljuk meg a helyi édességet a Queijadas da Graciosa-t, mely a szigetről kapta a nevét.

Sao Jorge

(szon zsorzs)

Itt is csodálatos helyeket láthat az utazó túrázás közben. A szigetre jellemző érdekes képződmények a Fajas, lapos tengerparti területek, melyeket a tengerbe folyó láva vagy a leomló sziklapart alakított ki. A sziget magasabban fekvő középső területein, a kellemes éghajlatnak és jó termőföldnek köszönhetően szinte minden megterem: bab, banán, kávé és narancs is. Manadas városban érdemes megnézni a barokk Santa Barbara templomot. A 18. században épült, a falakat borító, kézzel festett mozaikokon Szent Barbara élete elevenedik meg előttünk. Az Urzelina település mellett található templomtorony az egyetlen, mely túlélte az 1808-as vulkánkitörést. A vízi sportok szerelmesei itt is számos lehetőséget találnak a szórakozásra: Faja da Caldeira a szörfösök kedvelt partja, a búvárok pedig még a víz alatt vulkáni csúcsot Morro de Lemost is megnézhetik.

Santa María

1429-ben ezt a szigetet fedezték fel először. Éghajlata szárazabb és melegebb a többi szigeténél, ezért fürdőzésre talán legalkalmasabb. Van pár jó, homokos strandja. A Formosa tengerpart állítólag a legtisztább vizű és a strand homokja is aranybarna, ezért kedvelt strandoló hely. Anjos városában található egy Kolumbusz szobor, annak emlékére, hogy részt vett a helyi templomban egy Szentmisén. A 110 méteres Cascata do Aveiro vízeséshez is érdemes kirándulni.

Flores

Ezen az elbűvölő szigeten található talán a legtöbb virág. Nevét is a kék és rózsaszín szirmú vadvirágokról kapta, melyek beborítják a réteket. A virágokon kívül magas hegyek, völgyek, lagúnák és vízesések színezik a tájat. 7 vulkáni kráter is található a szigeten, melyekben tavak alakultak ki, az egyik legszebb a Caldeira Funda, melynek tava 105 méter mély. Érdekesek Rocha dos Bordoes orgonasípokhoz hasonlító bazalt oszlopai is. A sziget nyugati felén található Monchigue szigetecske a legnyugatibb európai pont. Fajazinha és Faja Grande között található a legszebb partszakasz 20 vízeséssel. A 300 méteres Ribeira Grande kristálytiszta tavában meg is lehet fürdeni. A sziget fővárosa Santa Cruz das Flores. A Marquez de Pombal téren áll egy gyönyörű, színesre festett Imperio, vagyis Szentlélek kápolna. Érdemes meglátogatni Lajes das Flores városát is, fő látványossága a csempékkel borított Nossa Senhora do Rosário templom és a 17. századi kis híd.

Flores szigete valóban egy földi paradicsom, ugyanakkor a világ végének is tekinthető. Földrajzi értelemben már nem Európa része, hiszen az amerikai kontinenslemezen fekszik. A mindössze 143 négyzetkilométeres területen 3628 ember él, és összesen két benzinkút található a szigeten. Itt a túrázás elengedhetetlen program: bakancsot húzni, esőkabátot csomagolni, és nekivágni a számos túraösvény egyikének. Flores egyik legszebb része a Fajã Grande és környéke, ahol 18 vízesés zúdul le a smaragdzöld hegyek oldalán, lenyűgöző látványt nyújtva. A kis falu, amely a kontinens legnyugatibb települése, egyedülálló hangulatával teljesen elvarázsolja az embert. (2024)


Csodás 5 napot töltöttünk San Miguelen és 4-et Floresen. Ez utóbbi a vártnál is többet adott az elképesztő színekben pompázó tavakkal, vízesésekkel, buja növényzetével (jajj azok a hortenziákkal szegélyzett utak) és boldog bocijaival. Aki szereti a csendet, szeret különleges útvonalakon túrázni tervezzen Floresre is néhány napot a szigetek közül. (2022)

Vízesések minden mennyiségben - H. L. fotója

Corvo

Az 500 lakosú Corvo a szigetcsoport legkisebb szigete, mindössze 6 km hosszú és 4 km széles. A helyi lakosok földműveléssel és állattenyésztéssel foglalkoznak. Vila do Corvo a sziget egyetlen városa, nagyon hangulatos a fekete macskaköves, keskeny utcáival. A Nossa Senhora dos Milagros templom is fekete bazaltkőből épült, itt található a város védőszentjének szobra. A helyiek a város főterére, a Largo do Outeiro-ra ülnek ki a fekete kőpadokra megbeszélni a világ dolgait. Alto dos Moinhos-nál fa tetejű, fehérre meszelt szélmalmok ékesítik a tengerpartot. Érdekes helyi étel az Erva do Calhau, mely tengeri hínárból készül.

Faial

(fájál)

Failal fővárosa Horta, valószínűleg a legkozmopolitább város a szigeteken. Kikötője fontos szerepet játszott a város történetében, ugyanis a 18. században ez a kikötő látta el élelemmel az Atlanti-óceánt átszelő gőzhajókat. Ez volt egyébként a város aranykora. A hullámtörő betonfalára minden látogató hajós ráfesthet, a legenda szerint ez megőrzi hajóját az úton. Olyan ez a hullámtörő, mint egy művészeti galéria a szabad ég alatt. A misztikus Peter Café Sport a tengerészek és világutazók találkozóhelye volt és máig őrzi hírnevét. Semmiképpen ne hagyjuk ki Sao Salvador templomát, amely gazdag, aranyozott fa templombelsővel nyűgözi le látogatóit. A szigeten van néhány jó strand, szürke vulkanikus homokkal: például Porto Pim, Almoxarife és Norte.

Faial-i tájak - i. a. fotói

Vendéglátás

A helyiek nagyon kedvesek a turistákkal. Nem érdemes a szállodai kosztot fogyasztani vacsorára, inkább látogassunk meg egy helyi kisvendéglőt. Sok szigeten készítenek kukoricakenyeret, és érlelt sajtokat. A szigeteken termelt Verdelho borokat is mindenképpen érdemes megkóstolni. Mivel minden szigetnek más a gasztronómiai specialitása, már ezért is érdemes több szigetet meglátogatni. Édességből itt is nagy a választék, ugyanúgy, mint a szárazföldön.

,, Érdemes beülni egy-egy hangulatos bárba és elmerülni az azori gasztronómiába is. Megkóstolhatjuk a bifana-t, ami az egyik leghagyományosabb, ám egyben legegyszerűbb étel. A zsömlébe frissen sütött marha hússzeletek kerülnek egy kis salátával. A lapas egy tipikus Azori unikum. Grillezve készül, és még gőzölög, amikor elénk teszik. Magyarul közönséges csészecsiga." forrás


Beültünk egy seafood-étterembe. A craca nevű, csak ezen a szigeten kapható kagylóételt megkóstoltuk. Fűszer nélkül, tengervízben főzik meg és hidegen tálalják, köret nélkül. Szóval fura amikor moszatoktól körülölelt, betört tetejű kavicsokat tesznek le eléd egy tálra halmozva, ami kb. úgy néz ki mintha épp a szemetesbe készülne menni. Elég bizarr a kinézete de az íze finom. Mivel ezt mi csak előételnek ítéltük, ezért rendeltünk még utána egy mediumra sütött tonhalsteaket és egy grillezett karajszeletet is.

xxxx

Ebédre beültünk egy klassz étterembe, a neve A Tasca, ajánljuk mindenkinek. Itt megkóstoltuk a lapast (grillezett, vaslapon, forrón tálalt fokhagymás kagyló) és a francesinha-t, ami egy nagyon laktató, marhasteaket, kolbászt, sonkát tartalmazó hatalmas, lábosban tálalt melegszendvics, alul sörös szószban tocsogva, felülről sajtmártással leöntve.

Az biztos, hogy egyetlen nyaralásunkon sem ettünk ilyen jókat, mint itt az Azori-szigeteken. (2019)" forrás

Praktikus tanácsok

A víz  mindenhol iható a szigeten, amit ha nem lehet fogyasztani, azt egyértelműen jelzik. A falvakban köztéri, szépen kiépített, csempézett ivókutak találhatók, amelyek friss vizet biztosítanak. A palackos víznek viszont nem volt olyan jó íze, így a harmadik naptól kezdve már csak csapvizet ittunk az üdítők mellett. A falvakban tiszta, nyilvános WC-k is találhatók több helyen, ami ritkaságnak számít. Az óceáni strandok többségénél zuhanyzási lehetőség is biztosított, ahol hideg vízben lehet tisztálkodni, hajat mosni, és ezt hosszabb ideig is kényelmesen megtehetjük. Az infrastruktúra és tisztaság is figyelemreméltó, így az utazók nyugodtan élvezhetik a sziget nyújtotta kényelmi szolgáltatásokat. (2024)


Aki a szigetre jön nem divatbemutatóra megy, ezt már a reptéren látod. Túracipő erősen ajánlott, mi olyan nadrágot vettünk aminek lecipzározható a szára, a túra közben elég a rövid nadrág, de jól jön ha hűvös van, a hosszú szára is. Mi technikai pólókat vittünk mert abban nem volt olyan meleg, pamut kb felejtős szerintem nyáron. A városban is sokan így vannak felöltözve. De lányoknak magas sarkú nem a legszuperebb még városba se, mert nagyon lejtősek az utcák és macskaköves. (2023)


Az óceánban csak a kijelölt helyeken szabad fürdeni, de szerintem szinte lehetetlen volt, akkora hullámok voltak, és iszonyatos ereje van a víznek, alig engedett be bárkit is a vízi mentő , aki derékmagasságú víznél beljebb ment, már fütyültek , mert hatalmas 1,5-2 méteres hullámok is voltak. De gyönyörű fekete homokos a part, mi a Santa Barbara beachen voltunk.

Érdekességek

Az Azori-szigetek kilenc vulkáni szigete egy Paul Schliemann nevű történész szerint az elsüllyedt, legendás Atlantisz tengerből kiálló csúcsai. Állítása szerint a Tróját feltáró nagyapja olyan leleteket hagyott rá, amelyek egyértelműen bizonyítják ezt az elméletet. A tudósok e feltevést megalapozatlannak vélik.

A helyiek életvitele puritánabb, mint amit Európa más részein megszokhattunk, de láthatóan elégedettek és boldogok. Az igényeik sokkal alacsonyabbak, és ez tükröződik a boltok kínálatában is, ahol főleg alapvető, nem romlandó élelmiszerek kaphatók. A szigeten a Family Frost-hoz hasonlóan dudáló autók járnak, amelyekből hagymát, krumplit és más friss terményeket lehet vásárolni, ami a boltokban esetleg nincs.

Az emberek jellemzően 50 m² körüli, egyszerű, de bájos házakban élnek, amelyek bejárati folyosóin vagy egy külön szobában gyakran találhatók házi szentélyek. Az erős vallásosság valószínűleg hozzájárul ahhoz, hogy a bűnözés nagyon alacsony, és a szigeten néha inkább egy mexikói hangulatot éreztünk – kokainbárók nélkül.

Szinte mindenhol lehet bankkártyát használni, és még a legkisebb falvakban is biztosan található ATM. A miradouro-k és autós megállók többsége barbecue-lehetőséggel van ellátva, így aki autót bérel, annak lehetősége van grillezni is. (2024)


Az Azori-szigeteken a hivatalos nyelv a portugál, amelyet a helyiek sajátos akcentussal beszélnek, amely szigetről szigetre kissé eltér. Az angol azonban széles körben elterjedt, ami részben a turizmus növekvő jelentőségének köszönhető. Emellett az is közrejátszik, hogy sok azori lakos az USA-ba és Kanadába vándorolt, így ma sokan rendelkeznek észak-amerikai családi kapcsolatokkal, vagy olyan idősebbek is élnek itt, akik korábban Észak-Amerikában éltek, ezért meglepően jól beszélik az angolt. (2024)


Történeti háttér

Az Azori-szigetek lakatlanok voltak, amikor a portugálok a 15. században megérkeztek. Nincsenek arra utaló történelmi vagy régészeti bizonyítékok, hogy bármiféle őslakosság élt volna ott a portugál felfedezést megelőzően.

Így az Azori-szigetek történelme valójában 1427-ig nyúlik vissza, amikor a portugál felfedezők Pedro Álvares Cabral vezetésével felfedezték a szigeteket. Az Atlanti-óceán közepén fekvő szigetcsoport stratégiai jelentőséggel bírt, mivel fontos állomás volt a hajózás és kereskedelem számára, különösen a portugál gyarmati birodalom idején. A szigetek kezdeti benépesítése portugál telepesekkel történt, akik többnyire Madeira és Portugália szárazföldi területeiről érkeztek.

A szigetek gazdasága hagyományosan a mezőgazdaságra és az állattenyésztésre épült, különösen a tejipar és a citrusfélék termesztése virágzott. Azonban az időjárás és a természeti adottságok miatt a gazdasági lehetőségek korlátozottak voltak, ami jelentős kivándorlási hullámot indított el. A 19. és 20. század folyamán az Azori-szigetek lakosságának egy jelentős része az Egyesült Államokba és Kanadába vándorolt, jobb gazdasági lehetőségek reményében.

A kivándorlás egyik fő oka a szigetek elszigeteltsége és a gazdasági nehézségek voltak. Az Azori-szigetek gyakran szenvedtek természeti katasztrófáktól, például földrengésektől és vulkánkitörésektől, amelyek jelentős károkat okoztak a mezőgazdaságban. Az USA-ba és Kanadába való vándorlást tovább ösztönözte, hogy a 19. század végén és a 20. század elején Észak-Amerika vonzó célponttá vált a jobb életkörülmények és a munkalehetőségek miatt. Az Azori-szigeteki közösségek ma is jelentős számban élnek Észak-Amerikában, különösen Massachusettsben, Rhode Islanden és Ontarióban.

A szigetek a portugál fennhatóság alatt maradtak, de az Azori-szigetek lakosai ma autonóm régióként élveznek bizonyos fokú önállóságot Portugálián belül.

A helyiekről

Az Azori-szigetek lakosságának jellemzői és hagyományai eltérnek az ibériai portugálokétól, részben az elszigeteltség és az Észak-Amerikához fűződő kapcsolatok miatt.

Az Azori-szigeteken élők jellemzően kisebb, szoros közösségekben élnek, amelyek szorosan kötődnek a természeti környezethez és a mezőgazdasághoz. A népesség nagy része vidéken él, és az életmódjuk hagyományosan a földművelésre, állattenyésztésre és halászatra épült. Az Azori-szigeteken tapasztalható nyugodt, csendes életstílus különbözik Portugália városi területeitől, ahol az iparosodás és a kereskedelem hangsúlyosabb.

A helyiek hagyományai szorosan összefonódnak a vallással és a természettel. A vallási fesztiválok, mint például a Santo Cristo dos Milagres ünnepe Ponta Delgadában, az egyik legjelentősebb esemény, amely sokakat vonz, köztük az Észak-Amerikába emigrált azoriakat is. A mezőgazdaságra és a vidéki életre épülő hagyományok, mint a bor- és sajtgyártás, valamint a halászat szintén fontos szerepet játszanak az azori kultúrában.

Bár az azoriak portugál származásúak, elszigeteltségük miatt sajátos kultúrájuk alakult ki. Az Azori-szigeteken élők büszkék autonómiájukra, és sok szempontból eltérő identitással bírnak. A szigetek elszigeteltsége és az időjárási viszonyok miatt az élet sokkal lassabb ütemű és közvetlenebb. Az azoriak erősebben kötődnek a természeti környezetükhöz, és a közösségi élet, valamint a családi kötelékek sokkal hangsúlyosabbak, mint Portugália nagyvárosaiban.

Az azoriak vegyesen tekintenek Portugáliára. Egyrészt részei a portugál nemzetnek, és sok azori erős kapcsolatot érez az anyaországgal. Másrészt azonban néhányan elégedetlenek a központi kormányzattal, mivel úgy érzik, hogy a szigetek nem kapnak elég figyelmet vagy támogatást. Az Azori-szigetek autonóm régióként működik, amely politikai és gazdasági önállóságot biztosít számukra, és ez a függetlenségi érzés erősítette a szigetek különálló identitását.

Az Azori-szigetek és Észak-Amerika közötti kapcsolat rendkívül erős. A 19. és 20. században az azoriak nagy számban emigráltak az Egyesült Államokba és Kanadába, elsősorban Massachusetts, Rhode Island és Ontario területeire. Ennek következtében sok azori családnak vannak rokoni kapcsolatai Észak-Amerikában, és az emigránsok jelentős pénzügyi támogatást küldenek haza. Az észak-amerikai kultúra befolyása érezhető az azori társadalomban, és sok idős ember, aki korábban Észak-Amerikában élt, jól beszél angolul.

Az Azori-szigetek tehát különleges helyet foglalnak el, hiszen egyszerre kötődnek erősen Portugáliához és Észak-Amerikához, miközben saját egyedi kultúrájukat és identitásukat is megőrizték.

Olvasmányos linkek

"Nem csupán legenda, hogy a fő sziget - Sao Miguel - Furnas nevű városában olyan meleg a patak vize, hogy a helyiek csemegekukoricát és gesztenyét főznek benne. A tradicionális ebéd náluk különleges módon készül: gödröt ásnak, majd egy nagy fazékba jamszgyökeret, zöldségeket, kolbászt, húsokat tesznek. A gödröt beföldelik, majd úgy 4 óra múlva kiássák és elfogyasztják a vajpuhára főtt ételt, mely a föld hőjében párolódott.

A vulkanikus eredetű szigeteket portugál hajósok az Új Világ felé tartva fedezték fel a 15. században. Portugália autonóm régiója az Atlanti-óceán közepén fekszik, kb. 1500 km-re Lisszabontól és 3900 km-re Észak-Amerika keleti partjaitól. A zöld szín olyan árnyalataival találkozhat itt az ember, melyekkel talán sehol másutt. Lávahomokos tengerpart, ananászültetvények, gejzírek, hőforrások, hortenziatenger, kristálytiszta levegő, végtelen nyugalom (az össznépesség 250 000 fő alatt van) és különleges kalandok – bálnales, vitorlázás, delfinekkel úszás, búvárkodás, sziklamászás, kenuzás, canyoning, vulkántúra, biciklizés - várják az idelátogatókat.

A környék klímája egész évben rendkívül kellemes: télen 13, nyáron 23 C az átlaghőmérséklet, a tengervíz pedig 17 -24 C fok között mozog.

Az Azori-szigetek elnevezésére több magyarázat is létezik. Az egyik szerint a szigetcsoportot a héjáról (portugálul ’Açor’) nevezték el, mert a szigetek felfedezésekor azt hitték, hogy gyakori madár a szigeteken, valójában azonban soha nem élt ott. Egyes történészek szerint a régies portugál ’azures’ (kékek) szó adja az elnevezés alapját, ugyanis távolról a szigetek színe kéknek látszik. A leginkább elfogadott nézet szerint azonban mégis madárnév alapján történt az elnevezés: a felfedezők az egerészölyv egy szigeten élő helyi alfaját tévesen héjaként azonosították.

Sao Miguel: A világ egyik legzöldebb szigete az egyetlen hely Európában, ahol teát termesztenek! A Lagoa do Fogo (Tűz-tó) és a Sete Cidades, a kék és zöld kettős krátertó drámai látványt nyújtanak. A szigetet áprilistól kora nyárig azálea-és hortenziabokrok borítják virágba. A misztikus Furnas-völgy az egyik termálvizekben leggazdagabb terület a Földön. Furnas azáleákkal körülölelt melegvizes tavában fürdésre nyílik lehetőség, botanikus kertjében pedig szálloda is várja a pihenni vágyókat. A sziget déli részén ananász, banán, narancs - és dohányültetvények terülnek el. A mozgalmas programlehetőségek sem hiányoznak: bálnales, delfinekkel úszás, vitorlázás, búvárkodás, óceáni termálfürdőzés és különféle kalandtúrák színesítik az itt töltött napokat." forrás több más sziget jellemzésével (vista.hu)


"Az égbolt már teljesen besötétedett. Az éj-fekete óceánon hirtelen elénk táruló csillogó ékszerdoboz fantasztikus látvány. Sao Miguel szigetén landolunk, Ponta Delgadában, az Azori-szigetek fővárosában. A reptéren vajszínű óriás Mercedes taxik várják az érkezőket, van itt belőlük minden korosztályból. Mi egy fürge oldtimer típust kapunk ki, amely röpke 8 perc alatt a szállodánkban repít.

A szigetek közül Sao Miquel a legnagyobb: 65 kilométer hosszú és 14 kilométer széles. Méretében és alakjában a Balatonra emlékeztet. Azori összlakossága 237 000 fő, melynek több mint a fele itt él, ezen a földarabon. A turisták többsége is Sao Miquelre érkezik, valószínűleg a közvetlen Lisszaboni repülőjárat miatt.

Reggel korán kelünk, mert itt 2 órával "eltolták az időt". A mai napra "székhelyünk" felfedezését tervezzük. Ponta Delgada – a szigetek közigazgatási székhelye – a legnagyobb település errefelé, az autonóm önkormányzat és az egyetem székhelye. Gyalog indulunk útnak, hogy minden érzékszervünkkel jelen lehessünk. A főbb látnivalók sétálva is könnyűszerrel feltérképezhetők.

Szűkre szabott, macskaköves utcácskák, díszes csempéből készített utcatáblák, hangulatos parkok, különleges flórával bíró botanikus kertek várnak. Az óvárosban néhány barokkos stílusú épület áll: a városháza, a városkapu és a Sao Sebastiao főtemplom a XV. és XVIII. század közötti időkből. Az óceánparton található reneszánsz Sao Bras erőd vaskos kőfalainál megpihenünk, és elmélyülünk a máskor oly’ forgalmas kikötő látványában. Ezüstsirályok szállnak felettünk. Emberekkel nem nagyon találkozunk. Úgy tűnik, mintha a 60 000 őslakost a mai vasárnapon száműzték volna a városból.

Estére megtelik a város. Lakói szemlátomást hazatértek, s egy kis városi mulatság kedvéért összegyűlnek a főtéren. Hasbeszélő, kirakodóvásár és játszótér szórakoztatja az érkezőket, legfőképpen a gyerekeket. Az Azori-szigeteken őshonos bikafuttatás nem szerepel a programok között: az állat szarvaira kötelet hurkolnak, elengedik az utcákon, hogy a tömeg üldözőbe vehesse. Hát, én nem kívánom senkinek ezt a „mulatságot”.

Hercegi könnycseppek

A következő három napra egy 7 személyes Ford Limuzint bérelünk, és nyugatnak indulunk. A tavaszias klímának és az óceáni éghajlatnak köszönhetően változatos, egzotikus növényvilág tárul elénk. Pálmafák, hortenziák, banánligetek, ananászültetvények mindenfelé. Azori közel 60 endemikus, csak a szigeten megtalálható növénnyel büszkélkedhet, mint például a ciprusfélék családjába tartozó boróka. Első fontos állomásunk Sete Cidades kristálytiszta, kaldera típusú ikertavai, melyeket fantasztikus szubtrópusi növénykülönlegességek ölelnek körbe. A tavak az Azori-szigetek egyik védjegye: 1440-ben alakultak ki, amikor az itt feltörő vulkán elpusztította a 3000 méter magas vulkáncsúcsot, és a helyére tavacskákat teremtett. Egy kéket (Lagoa Azul) és egy zöldet (Lagoa Verde), melyeket egy keskeny földnyelv választ el egymástól. A legenda szerint viszont egy zöld szemű herceg és egy kék szemű hercegnő bánatos könnyei fakasztották a tavakat, akik a sors kegyetlen játékának következtében nem lehettek egymáséi.

Vulkánok művei

Lenyűgöző a látvány a Vista do Reinek elkeresztelt világhírű kilátóponttól is, innen egyszerre láthatjuk a végtelen óceánt és a mélyben elterülő, érintetlen ikertavak és kráterek láncolatát. A nyugvó vulkántölcsér 12 kilométeres karimája remek kirándulóhely a természet szerelmeseinek. Lent, a faluban bájos házacskák sorakoznak, tündéri előkertekkel. A fényűzés jelei ugyan nem mutatkoznak errefelé, viszont annál nagyobb csend és nyugalom honol. Egy helyi kifőzdében ebédelünk, ahol előételnek friss sajtokat kínálnak, helyben sütött kenyérrel. A sziget legnyugatibb pontján, Mostei-rosnál a természet újabb csodákat művelt. A vulkanikus eredetű fekete sziklaparton természetes úszómedencék sorakoznak, melyekben a helyiek nagy élvezettel fürdőznek. A vizet a nap energiája fűti, és a dagály takarítja. A fővárost kelet felé elhagyva hangulatos, lávahomokos strandok követik egymást a parton. Az egyik délelőttöt itt töltjük. Az óceán kellemesen meleg, sőt, amit nem gondoltunk volna, a talaj is az: a fekete homok szinte égeti a talpunkat, így gyorsan a vízben találjuk magunkat.

Felfrissülve indulunk tovább a Lagoa do Fogo, azaz Tűz-tó elnevezésű, azúrkék krátertóhoz. Ez a vidék ma is aktív vulkáni jelenségek helyszíne. A közeli Pico Vermelhón található Portugália első geotermikus hőerőműve. A szeizmológusok a mai napig állandó földmozgásokat regisztrálnak a szigeteken. A legutóbbi, 5,8-as erősségű földrengés epicentruma Faial szigetétől 15 kilométerre északkeletre volt, 1998 júliusában, amikor a sziget épületeinek kétharmadát jelentős kár érte.

Ebéd a gödörből

Furnasba, a működő gejzírekhez nemcsak a természet csodája vonz bennünket, hanem a finom helyi ételkülönlegesség, a ‘Cozido’: ezt a zöldséges pörköltet a helyiek a talajból feltörő meleg vizű források gőzében főzik meg. Régen a forró talaj helyettesítette a tűzhelyet. A háziasszonyok reggelente eltemették vaslábasukat a földbe, délben pedig kiásták. Az ebéd magától megfőtt a természetes, tűzforró közegben. Izgalmasnak tűnik, azonban a helyszínen terjengő kénes bűz elűzi legtöbbünk étvágyát, így aztán nem részesülünk eme eredeti gasztronómiai élményben.

Bálnák és delfinek nyomában

Utolsó napunkon megválunk bérelt autónktól, és az óceáni vadvilág megismerésének szenteljük maradék időnket. Kora reggel bálnalesre, vagy ahogy a helyiek mondják, csónakos bálnatalálkozóra indulunk. Az Azori-szigetek a vízi óriásemlősök téli-nyári vándorlásának útvonalába esnek: egy kicsit körülnéznek errefelé május és szeptember között, majd továbbindulnak a Zöldfoki-szigetek felé. A szigorú program szerint először egy kiselőadást kell végighallgatni az átutazó bálnák és delfinek fajtáiról, szokásaikról. A túravezetők mesélnek, közben fotókat nézegetünk. Mindezt arra az esetre – gondoljuk magunkban – ha nem találkoznánk az igazival. Végre narancssárga mentőmellényt öltve vízre szállunk egy motoros gumicsónakban. Több pénzért jachttal is utazhatnánk. Kísérőink rádiótelefonon értekezve adják-kapják az információkat a "körözött" állatokról. Leszámítva a hullámokon való száguldás gyötrelmeit (egy Dedalon jól jönne!), valóban rengeteg delfinnel és még "Mr. Kék Bálnával", a bálnák leghatalmasabbjával is van szerencsénk találkozni.

Egy óra pihenés után, igazi fakírok lévén újra motorcsónakra szállunk, de most búvárruhába öltöztetve delfinúszáson veszünk részt. Sajnos a delfinekkel nem egyeztették le ezt a randevút, így inkább delfinüldözésnek, mint úszásnak nevezhetnénk. Megkergetünk egy úgynevezett közönséges delfinrajt és egy pár igazi palackorrú „Flippert”. Egyszer mégis sikerül közel kerülni hozzájuk: lassan a vízbe ereszkedve látjuk, amint 10-12 delfin éppen alattunk tűnik el a véget nem érő óceán kék mélységében.

Fantasztikus élmény!

Az Azori-szigetek a nyugalom földdarabjai. Tökéletes hely azok számára, akik szeretnének kikapcsolódni, egy kis időre távol lenni a városok zajától. Akik élvezik a természet közelségét, és nem félnek szembesülni hatalmas erejével. Itt nincsenek metropoliszok, reklámfények, és nem kell órákig a dugóban ülni. Itt az életet más léptékkel mérik. Az emberek vallásosak, barátságosak, vendégszeretők. Élnek és élni hagynak minket is itt, a természet szanatóriumában." forrás (vista.hu)



São Miguel szigetének felfedezése során hamar feltűnik, hogy vannak bizonyos jellegzetességek, amelyek minden városban megtalálhatók. A szigeten szinte minden település kisvárosi jellegű; a klasszikus falusi hangulat itt nem igazán érzékelhető. A sziget 80 km hosszú és legfeljebb 20 km széles, 132 ezer fős összlakossággal, amelyből 30 ezren élnek Ponta Delgadában.

A kisebb városok lakossága néhány ezer fő, mégis mindenhol kisvárosi hangulat uralkodik, nem falusias. Ennek egyik oka lehet a minden főtéren megtalálható zenepavilon, amely szinte kötelező elem. Először talán dekorációnak tűnik, de például a Ponta Delgadában zajló Cristo dos Milagres vallási ünnepség központi helyszíne is egy ilyen zenepavilon volt. Májusban, amikor ott voltunk, a fák – talán platánok, bár nem biztos – még lombtalanok voltak.

A növényekkel az Azori-szigetek lakói valóban kiváló kapcsolatot ápolnak. A buja, zöld növényzet mindenütt jelen van, és gondosan karbantartják: nyírják, ápolják, hogy a természet szépsége még lenyűgözőbb legyen. A városok és falvak parkjai tele vannak virágokkal, bougainvilleákkal, tökéletes pázsittal, pálmákkal, és óriás páfrányokkal. Mivel a táj dimbes-dombos, a városok teraszosak, amit az ottaniak remekül kihasználnak, hogy minden emelkedő ponton kilátókat (miradouros) alakítsanak ki.

A városok terei és járdái szinte mindenhol a Portugáliából és Madeiráról ismert apró fekete-fehér kockakövekkel vannak kirakva. Ezek a burkolatok elképesztő mintákat alkotnak, és bár magassarkú cipőben nem a legkényelmesebb rajtuk járni, látványuk lenyűgöző. A fekete-fehér színvilág nemcsak a kövezésben dominál, hanem a városok legfontosabb épületein is: a templomok szinte mindenhol fekete-fehér díszítést kaptak, amelyek a városok központi jelképei és meghatározó látványosságai.

Ez az esztétikai koncepció továbbra is része São Miguel kultúrájának, ami a sziget egyedülálló karakterét adja.


"Milyenek ott az emberek? A kultúra, a mentalitás?

Lisszabonhoz képest teljesen eltérő, de érthető is, hisz egy pici szigetről van szó az Atlanti-óceán közepén. Középkori hangulat, jó értelemben: civilizációs betegségektől mentes - nincsenek óriásplakátok, nem zárják az ajtót, stb - hagyományokat tiszteletben tartó szűk közösség. A leginkább az amerikai hatás erős - nincs olyan család, akinek ne volna hozzátartozója az egyel nyugatabbra lévő kontinensen. A helyiek közt akad olyan, aki az Államokban már többször, viszont Portugáliában, az öreg kontinensen - hazájában - még nem járt. És mindig történik valami! És rengeteg a pletyka!

Mi volt a legemlékezetesebb pillanatod?

Sok ilyen akadt: naplementék, szokatlan növények, fák, bokrok, állatok, bálnák és delfinek, tengeri csillag simogatása, itt búvárkodtam először és úsztam delfinekkel. A Pico - Portugália legmagasabb csúcsa, 2351 m - megmászása. De mégis, a legemlékezetesebb a legkedvesebb szuvenírem, amit itt találtam: a barátomat itt ismertem meg." forrás


"Az Azori-szigetek tényleg olyan, mintha a világ vége lenne, egy frappáns megfogalmazás szerint az embernek olyan érzése van, mintha belecseppent volna a Jurassic Park forgatásába, minden mélyzöld és mélykék, a helyiek csak „Zöld Szigetnek” hívják. Az Atlanti-óceán közepén fekvő szigetcsoport legnépesebbje a São Miguel sziget, ennek ellenére tele van érintetlen területekkel, vulkanikus képződményekkel, krátertavakkal, meredek sziklafalakkal, eldugott öblökkel. És akinek mégis csak kell egy kis civilizáció, a főváros, Ponta Delgada szintén kellemes kikapcsolódást ígér." forrás


"Az Azori-szigetek legfőbb attrakciója a csodás anyatermészet, amely káprázatos dolgokat alkotott. Kissé nehezíti az azori barangolást, hogy a különböző szigetek eléggé messze vannak egymástól, így ajánlatos előre eldönteni, melyiken akarjuk tiszteletünket tenni. A legkeletibb Santa Maria és a legnyugatabbra fekvő Flores között 700 kilométer a távolság, így a szigetek közötti ingázás nem mindig rövid délutáni sétahajózást jelent.

A legnagyobbat és a legizgalmasabbat választottuk - Hogy melyik szigetet érdemes beiktatni a programba? A leglogikusabb döntés São Miguel, hiszen a repülőgépünk nagy valószínűséggel ide érkezik, ráadásul ez a legnagyobb sziget a legtöbb látnivalóval. Kulturális szempontból viszont Terceira a legjobb választás, hiszen ott található Angra do Heroísmo, amely rajta van az UNESCO világörökségi listáján. Ebben a középkori városkában a legelevenebbek a néphagyományok, a leggyakoribbak a fesztiválok, és itt dívik a híres azori bikaviadal, a tourada á corda. " forrás


Nem tetszik: úgy látszik, ez az EU-s trend idáig nem ért el: lehet cigizni a kávézókban, bárokban, snack bárokban és alighanem az éttermekben is, de utóbbiakban szerencsére nem tapasztaltuk. Ez kár, egyrészt, mert teljesen elszoktunk ettől; másrészt mert kisgyerekkel idegesítő.

Tetszik: elvétve ugyan találkozunk kéregető emberekkel, de kizárólag Ponta Delgadában és elenyészően kevéssel. Ebből és más jelekből arra következtettünk, hogy nincs mélyszegénység vagy ha van, nagyon láthatatlan. De inkább az a valószínű, hogy nincs. (2017)" forrás


,, Az Azori-szigetek nem az a klasszikus kényelmi desztináció, főleg nem gyerekkel (a nyarat kivéve). A következők miatt:

sokat esik
sokat fúj a szél (szinte folyamatosan)
a lakóházak többségében nincs fűtés
az óceán nyáron se melegebb 22-23 foknál
a termálvizek egy részét csak a nagyobb gyerekek tudják igazán élvezni
alig van játszótér
homokos tengerpartból sincs sok
állatkert és vidámpark nincs (oké, van a Parque Zoológico da Vila da Povoacao nevű állatkert, de az fényévekre van attól, amit ma modern állatkertnek nevezünk: jó sok rács, egy-két majom, madarak. Az állatvédők folyamatosan be akarják záratni.)
ahogy DM és Rossmann sem
a járdák gyakran olyan keskenyek, hogy legfeljebb egy sünpár férne el rajtuk


A sportos vagy túrázni kedvelő családoknak viszont a lehető legtökéletesebb célpont, mert

rengeteg a könnyű vagy közepes, pár órás túraút
mindenhol elképesztően szép és érdekes a természet
nincsenek veszélyes állatok (se pók, se kígyó, se skorpió, se nagyobb emlős)
háziállatokat viszont úton-útfélen lehet látni. Főleg tehenet (mindenhol), de lovat, kecskét és baromfit is
az azori emberek végtelenül barátságosak a gyerekekkel
szinte biztosan lehet látni bálnát. Jó eséllyel mindenféle más tengeri élőlényt is
lehet, hogy az egészen kicsiknek még nem élvezhető, de fantasztikusak a termálvizek

Ezért az Azori-szigetek szerintem vagy egészen kicsi korban, amikor a kisdednek még nincsenek nagy igényei (és mondjuk csatos hordozóban órákon át jól szállítható a szülő testén); vagy kb. kétéves kortól kezdve pompás célpont gyerekkel. Persze csak abban az esetben, ha egyetlen családtag sem utálja az esőt és a szelet valamint ha tisztességesen felkészül néhány vízálló-fülvédő ruhadarabbal. (2017)" forrás


,, Faial-t méltán nevezhetjük a virágok szigetének, lenyűgöző hortenziamezői miatt. São Jorge-n ámulatba ejtő látványt nyújtanak a sziklaformációk, meredek partszakaszok, és túraútvonalak, míg Graciosa a barlangjairól nevezetes. São Jorge, a zsebkés alakú csíksziget csodás sziklaformációival, túraútvonalaival és meredek partszakaszaival csábít, míg Graciosa a barlangok szigete. Híres nevezetessége a Furna do Enxofre, az egykori vulkán krátere helyén létrejött hatalmas barlang, melynek mélyén egy kénes vizű tó van. Ha pedig a civilizáció elől szeretnénk elbújni egy kis időre, nincs is tökéletesebb hely, mint Corvo aprócska szigete, mely összesen egy faluból áll, a Vila do Corvo-ból, melynek csupán 400 lakosa van." forrás

Fotóegyveleg

Úszkálás a tengerparti természetes melegforrásban - g.l. fotója

l.m. fotója

k. g. fotója (június)

Vissza az elejére


Kommentek

Még nem érkezett hozzászólás.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon


Repülőjegyek Lisszabonba Repülőjegyek Lisszabonba
Olcsó repülőjegyek Lisszabonba a Vistánál



SZÁLLÁSFOGLALÁS