ÚTIKRITIKA.HU / Azori-szigetek - Terciera







útikritikák


Azori-szigetek - Terciera

Terciera-sziget - bevezető| Tetszett&Nem tetszett| Vélemények| Odajutás| Szállásválasztás| Helyi közlekedés| Étkezés| Vásárlás| Más praktikus információk|Angra do Heroísmo| Algar do Carvão|Biscoitos természetes medencéi| Monte Brasil|Gruta do Natal|Furnas do Enxofre|Serra do Cume Kilátópont|Vitória Beach|Egyéb programlehetőségek| Fotóegyveleg

A fotón Angra do Heroísmo város egyik legismertebb történelmi műemléke látható: a Castelo de São João Baptista (magyarul: Szent János erőd vagy kastély). Ez az erőd a Monte Brasil hegyfokon helyezkedik el, és a 16. században épült a spanyol uralom idején, hogy védelmet nyújtson az atlanti kereskedelmi útvonalakat veszélyeztető kalózok és ellenségek ellen. - V. Jancsi fotója

Tartalomfeltöltés folyamatban

Terciera-sziget - bevezető

portugál kiejtése: terszéjrá

Lakosság (2025-ben): 52,600

Terceira az Azori-szigetek harmadik legnagyobb tagja, területe körülbelül 402 négyzetkilométer. A sziget hossza a leghosszabb pontján körülbelül 29 kilométer, míg a legnagyobb szélessége 18 kilométer. 

Bár nem tűnik hatalmasnak, Terceira meglepően változatos tájakat rejt, így egy autós körút során rengeteg természeti és kulturális látnivalóval találkozhat az ember. A szigetet körülölelő főútvonalat megállás nélkül nagyjából két-két és fél óra alatt lehet bejárni, de ha valaki szeretne közben megállni kilátóknál, kisvárosokban vagy tengerparti öblöknél, akkor egy egész délutánt is könnyedén rá lehet szánni. Ez a nyugodt tempó illik is Terceira hangulatához, ahol az idő nem sürget, és a táj szépsége arra ösztönöz, hogy az ember megálljon és elidőzzön.

A sziget lakói elsősorban a mezőgazdaságból élnek.

Terceira sziget meglátogatására az év legideálisabb időszaka a június és szeptember közötti nyári hónapok, amikor a hőmérséklet kellemes, a csapadék mennyisége alacsonyabb, és a tenger is megfelelően meleg a fürdőzéshez. Ebben az időszakban a napi hőmérséklet általában 21-25°C között mozog, ami tökéletes a sziget felfedezéséhez, túrázáshoz és a tengerparti időtöltéshez. A júniusi és szeptemberi hónapok különösen ajánlottak, mivel ilyenkor már elég meleg van, de még nem érkezik annyi turista, mint a főszezonban.

A nyár csúcsidőszaka, július és augusztus a legmelegebb és legszárazabb, ám egyben a legzsúfoltabb és legdrágább is. Ilyenkor a szálláshelyek és szolgáltatások árai magasabbak, a népszerű látnivalóknál több turistával kell számolni. Ugyanakkor ez az időszak számos helyi fesztivál és kulturális esemény ideje, mint például az augusztusi Festas da Praia fesztivál Praia da Vitóriában, ahol parádék, bikafuttatások és élőzene várja a látogatókat.

A tavaszi hónapok (március-május) szintén kedvező időszakot jelentenek Terceira meglátogatására. Ilyenkor a sziget különösen zöld és virágzó, a hőmérséklet 15-20°C között mozog. A turisztikai létesítmények már működnek, de nincs túl nagy tömeg. Ebben az időszakban gyakrabban fordul elő eső, azonban a csapadék általában rövid záporok formájában érkezik, és gyorsan elvonul.

Az őszi hónapok (szeptember-november) hasonlóan kellemesek, mint a tavasziak. Szeptember még szinte nyárias, októberben és novemberben pedig fokozatosan hűl le az idő, de továbbra is kellemes marad a hőmérséklet. Az ősz különösen alkalmas lehet túrázásra, valamint ekkor kevesebb turista tartózkodik a szigeten. Szeptember és október ideális a bálnaleshez is, mivel ilyenkor számos faj vonul el a sziget közelében.

A téli hónapok (december-február) jelentik a legkevésbé ideális időszakot Terceira meglátogatására, amennyiben napsütésre és strandolásra vágyunk. Ebben az időszakban a hőmérséklet 14-18°C körül alakul, ami európai viszonylatban ugyan enyhe, de a gyakori esőzések és az erős szél miatt kevésbé kellemes. December a legcsapadékosabb hónap, akár 122 mm esővel is. A téli időszakban a sziget azonban kevésbé zsúfolt, a szállások árai alacsonyabbak, és a helyiek életét autentikusabb módon ismerhetjük meg.

Fontos megjegyezni, hogy Terceira és általában az Azori-szigetek időjárása rendkívül változékony és kiszámíthatatlan, gyakran emlegetik, hogy "egy nap alatt négy évszakot tapasztalhatsz meg". A szigeten mikroklímák alakulnak ki, a nyugati részek általában csapadékosabbak, míg a keleti területek szárazabbak. Bármikor is látogatunk Terceirára, érdemes rétegesen öltözködni és mindig legyen nálunk esőkabát vagy esernyő, függetlenül az évszaktól.

Összességében a legtöbb utazó számára a június és szeptember közötti időszak nyújtja a legideálisabb kompromisszumot az időjárás, az árak és a turisták száma között, különösen a júniusi és szeptemberi hónapok, amikor kellemes meleg van, kevesebb a turista, és az árak is mérsékeltebbek.

Tetszett&Nem tetszett

Tetszett

A vulkanikus Algar do Carvão lélegzetelállító élménye, ahogy több mint 90 métert ereszkedtünk le a föld mélyébe, majd a barlang alján megpillantottuk a kristálytiszta tó tükröződését, miközben a sziklákon szilikát cseppkövek csillogtak a fények játékában.
Angra do Heroísmo sétálóutcáin barangolni olyan volt, mintha egy élő történelemkönyvben járnánk, ahol a színes koloniális épületek, az UNESCO világörökségi városkép és a macskaköves terek tökéletes harmóniában léteznek egymással.
A Biscoitos természetes medencéiben lubickolás közben a fekete vulkáni sziklák és a kék óceán kontrasztja szemet gyönyörködtető látványt nyújtott, miközben a hullámok kellemes masszázsban részesítették megfáradt tagjaimat.
A Serra do Cume-kilátóról az előttem elterülő, patchwork-szerű tájkép, ahol a smaragdzöld mezőket kőfalak osztották apró parcellákra, olyan volt, mintha egy lélegzetállító művészeti alkotást csodálnék.
A Furnas do Enxofre fumaroláinak kénes gőzfelhői közötti séta során megdöbbentő volt testközelből megtapasztalni a vulkanikus aktivitást, ahogy a föld mélyéből feltörő forró gázok emlékeztettek arra, hogy egy élő, lélegző vulkanikus szigeten járok.
Monte Brasil lankáin sétálva a sűrű, buja növényzet, az óceán körpanorámája és a legelésző szarvasok látványa tökéletes nyugalmat és természetközeli élményt nyújtott a városnézéssel töltött nyüzsgő napok után.
A helyi Dona Amélia sütemény kóstolása közben a mézes, fahéjas, kesudiós zamatok tökéletes összhangja és a helyi kávé aromája olyan gasztronómiai élményt jelentett, amit soha nem fogok elfelejteni.

Nem tetszett

A sziget időjárása rendkívül kiszámíthatatlannak bizonyult, egy nap alatt akár négyszer is előfordult, hogy hirtelen szakadni kezdett az eső, ami tönkretette több szabadtéri programunkat és állandó bizonytalanságban tartott minket.
A tömegközlekedés megbízhatatlansága és ritkasága miatt szinte kötelező volt autót bérelni, ami jelentősen megnövelte az utazás költségeit, és a szűk, kanyargós hegyi utakon való vezetés folyamatos stresszforrást jelentett.
A Gruta do Natal barlanglátogatás során a magas páratartalom miatt állandóan csöpögött ránk a víz, minden felszereléssel együtt teljesen átáztunk, ami kellemetlenné tette az egyébként érdekes látnivalót.
Az Algar do Carvão és más természeti látványosságok nyitvatartási ideje korlátozott és szezonális, így több látványosságot is kihagytunk, mert a délután 6 óra utáni érkezés már túl késő volt a belépéshez.
A sziget központi részét gyakran beborító köd és felhők miatt a legszebb panorámapontokat többszöri próbálkozásra sem tudtuk élvezni, a kilátás helyett csak szürke ködfalat láttunk.
A sziget méretéhez képest meglepően magas árszínvonal, különösen az éttermekben és a látnivalóknál beszedett belépődíjak esetében, folyamatosan emlékeztettek arra, hogy az Azori-szigetek már nem számítanak olcsó úti célnak.
A turisták által kevésbé látogatott területeken a nyelvtudás hiánya komoly akadályt jelentett, mivel a legtöbb helyi lakos egyáltalán nem beszélt angolul, ami megnehezítette a kommunikációt és a valódi helyi tapasztalatok megszerzését.

Vélemények

A Terceira sziget mellett szól, hogy ez az Azori-szigetek kulturális központja, ahol Angra do Heroísmo, a szigetcsoport egyetlen UNESCO világörökségi helyszíne található, gyönyörűen megőrzött színes, barokk és reneszánsz épületekkel, macskaköves utcákkal és történelmi jelentőséggel. Emellett Terceira igazi különlegessége az Algar do Carvão, egy lélegzetelállító vulkáni barlang és lávacső, amelybe látogatók leereszkedhetnek, amit sehol máshol az Azori-szigeteken nem tapasztalhatunk meg. 

A sziget nemcsak természeti csodákban gazdag, hanem vibráló kulturális élettel is büszkélkedhet, különösen a nyári Sanjoaninas fesztivál idején, amikor utcai mulatságok és hagyományőrző események sorát rendezik. Kulináris szempontból is kiemelkedő, hiszen itt kóstolhatjuk meg az alcatra nevű helyi különlegességet, a lassan főzött, omlós marhahúsos ételt, ami gasztronómiai élményt nyújt. Másrészt a Terceira természeti látnivalói, bár lenyűgözőek, kevésbé drámaiak, mint például a Pico hegység vagy a São Jorge sziget meredek sziklafalai, és a természetjárók talán nem találnak olyan változatos túraútvonalakat, mint más szigeteken. 

Sokan úgy vélik, hogy a szigetcsoportban São Miguel után a Pico sziget vagy a Faial sziget kombinálása jelentené a legjobb kontrasztot, mivel ezek karakterükben jobban különböznek a fő szigettől, míg Terceira kulturális szempontból hasonlóbb élményt nyújt. Vannak, akik a kompközlekedés miatt a Pico, Faial és São Jorge szigetek "háromszögét" preferálják, ha több szigetet szeretnének felfedezni, mivel ezek között sűrűbb és megbízhatóbb a kompforgalom. Végül, bár Angra do Heroísmo kétségtelenül történelmi jelentőségű, a várost 1980-ban súlyos földrengés sújtotta, és az újjáépítés ellenére néhány látogató úgy érzi, hogy hiányzik belőle az eredeti autentikus hangulat, amit más, kevésbé ismert szigeteken megtalálnak.


Az azoriak buli szigetnek is nevezik, mert nyáron szinte minden hétvégére jut egy búcsúhoz hasonló összejövetel. Általában egy katolikus szertartással kezdődik (a templomban vagy egy parkban), evés-ivással folytatódik és bikaviadallal zárul. Akaratunk ellenére mi is részt vettünk egy ilyen rendezvényen, ahol nagyon kedvesen meg lettünk szólítva és invitàlva a falu népével való ünneplésre. A szigeten egyébként két nagyon érdekes földalatti lávaalagút is található.

Odajutás

São Miguel szigetéről Terceira szigetére legegyszerűbben repülővel juthatunk el, a SATA Azores Airlines (helyi légitársaság) üzemeltet rendszeres járatokat a két sziget között. A repülőút mindössze körülbelül 40-45 perces, a járatok általában 30-50 férőhelyes kisgépekkel közlekednek, a jegy ára pedig 60-80 euró körül mozog egyirányban. 

A repülők Ponta Delgada repülőteréről (São Miguel fővárosa) indulnak, és Lajes repülőterére érkeznek Terceira szigetén, ahonnan transzferrel vagy bérelt autóval tudunk továbbjutni Angra do Heroísmo városába, ami körülbelül 20 kilométerre található. A járatok menetrendje évszakonként változhat, általában napi 1-2 járat közlekedik a két sziget között, ezért érdemes előre foglalni, különösen a nyári főszezonban. A járatokra online is lehet jegyet vásárolni a SATA légitársaság honlapján, vagy utazási irodákon keresztül is le lehet foglalni. 

Érdekesség, hogy létezik egy különleges promóció is: ha valakinek van jegye Portugália szárazföldi részéből (például Lisszabonból) az Azori-szigetekre, akkor egy ingyenes szigetközi repülőjáratra jogosult, amit érdemes kihasználni, de ezt jóval az utazás előtt kell intézni. 

Alternatív közlekedési mód is létezik: bizonyos időszakokban komppal is össze van kötve a két sziget, ezek menetrendje azonban nagyon korlátozott és az időjárástól is nagyban függ, így erre kevésbé lehet alapozni egy rövid utazást.

Szállásválasztás 

Terceira szigetén a szállásválasztás kulcsfontosságú tényező a kellemes nyaralás biztosításához, különösen mert a sziget kis mérete ellenére a látnivalók viszonylag szétszórva helyezkednek el. A legtöbb turista Angra do Heroísmo-ban száll meg, ami nemcsak a sziget kulturális és történelmi központja, hanem számos étterem, kávézó és üzlet található a közelben, így ez a legjobb választás azoknak, akik nem rendelkeznek saját autóval. Praia da Vitória, a sziget második legnagyobb városa, homokos strandja miatt népszerű, különösen családok körében, és gyakran kedvezőbb árú szállásokat kínál, mint Angra. A helyi queenta rural-ok (vidéki házak) és az Airbnb-n található magánszállások remek választást jelentenek azoknak, akik mélyebb bepillantást szeretnének nyerni a helyi életbe, és gyakran ezek biztosítják a legautentikusabb élményt a szigeten. 

Szálláskereséskor figyeljünk a sziget mikroklímájára: a központi, hegyes részeken gyakrabban esik az eső és hűvösebb is lehet, míg a déli partvidék általában naposabb és melegebb. A főszezon július és augusztus, amikor a legtöbb látogató érkezik és a szállásárak is a legmagasabbak, ezért előnyös lehet a vállváltásokban (május-június vagy szeptember) utazni, amikor még kellemes az idő, de kevesebb a turista és kedvezőbbek az árak. 

Aki a természet közelségét keresi, válasszon szállást a sziget nyugati vagy északi részén, ahol csendesebb, vidékiesebb környezetben élvezheti a vulkanikus táj szépségeit, míg a városias kényelmet keresők maradjanak Angra közelében. Fontos figyelembe venni, hogy a vidéki szállásoknál gyakran korlátozott a wifi-elérhetőség és a mobilinternet-lefedettség, ami egyeseknek frusztráló lehet, másoknak viszont tökéletes digitális detoxot biztosít.

A tengerparti szállások rendkívül népszerűek, különösen Biscoitos természetes medencéi közelében, de ezeket jóval előre, akár 6-8 hónappal az utazás előtt érdemes lefoglalni, főleg ha nyáron érkezünk. Luxusszállodákból viszonylag kevés van a szigeten, a legtöbb szálláshely közepes kategóriájú, családias hangulatú vendégház vagy kisebb szálloda, melyek többnyire tiszták és kényelmesek, de ne számítsunk ötcsillagos szolgáltatásokra. 

A szállásfoglaláskor bárhol is döntünk, ellenőrizzük a parkolási lehetőségeket, ha bérautóval érkezünk, mert különösen Angra történelmi központjában korlátozott és gyakran fizetős a parkolás. Érdemes a foglalás előtt elolvasni a korábbi vendégek értékeléseit nemcsak a szállás minőségéről, hanem a környék zajszintjéről is, mivel egyes parti városrészekben, különösen a nyári fesztiválok idején, éjszaka hangos lehet a környék. 

Végül pedig, ha Terceira szigetét igazán különleges módon szeretnénk megtapasztalni, válasszunk egy hagyományos, felújított helyi kőházat (casa de pedra), amely egyedi építészeti jellegzetességekkel bír és autentikus azori atmoszférát kínál, bár ezek általában magasabb árkategóriába tartoznak.

Helyi közlekedés 

A helyi közlekedés Terceira szigetén leginkább autóbérlésre épül, mivel ez biztosítja a leghatékonyabb módját a látnivalók felfedezésének a tömegközlekedés korlátozottsága miatt. A buszjáratok elsősorban Angra do Heroísmo és Praia da Vitória között közlekednek menetrend szerint, de ritkán járnak és az utolsó járat gyakran már délután 6 óra körül indul, ami jelentősen behatárolja a lehetőségeket. Kisautót már napi 30-40 euróért bérelhetünk a reptéri irodáknál vagy előre foglalva online, ami hosszabb tartózkodás esetén a legpraktikusabb megoldás, viszont érdemes a kézi váltós modelleket választani, mert az automata váltósak jóval drágábbak és korlátozottabb a kínálatuk. 

A sziget kicsi, körülbelül egy óra alatt körbeautózható, a főutak jó minőségűek, de a belső területek felé haladva számítani kell keskeny, kanyargós utakra, ahol óvatosságra int a vezetés, különösen, ha köd vagy eső nehezíti a látási viszonyokat. Ha nem szeretnénk autót bérelni, tájékozódjunk a sziget túraszervező irodáinál, amelyek különböző tematikus körtúrákat kínálnak minibuszokkal, általában hotel transzferrel, bár ezek ára személyenként 60-80 euró körül mozog. 

Taxik rendelkezésre állnak a nagyobb városokban és a repülőtéren, de előre érdemes tisztázni az árakat, mivel a viteldíj a távolságtól függően 15-30 euró között is lehet egy rövidebb útra. A biciklizés csak a tapasztalt kerékpárosoknak ajánlott, mivel a sziget domborzata meglehetősen változatos, sok emelkedővel és lejtővel, ráadásul a tengerparti szél is megnehezítheti a tekerést. 

Gyalogos közlekedésre Angra do Heroísmo és Praia da Vitória központi részei tökéletesen alkalmasak, de a sziget teljes felfedezéséhez ez nem elégséges megoldás. A szigetközi közlekedésben hangsúlyoznám, hogy érdemes előre tájékozódni a SATA helyi légitársaság menetrendjéről, mivel más szigetekre átkelve a repülőgép az egyetlen gyors közlekedési eszköz, bár magasabb költségekkel jár. 

A reptér és a szállás közötti transzferről érdemes előre gondoskodni, mert a repülőtéren nem mindig áll rendelkezésre elegendő taxi, különösen a késő esti érkezéseknél. Biscoitos és más népszerű üdülőhelyek megközelítése tömegközlekedéssel nem ideális, így ha nem akarunk autót bérelni, érdemes olyan szállást választani, amely közel van a főbb látnivalókhoz vagy a buszjáratok útvonalához. A szigeten nincsenek applikáció-alapú taxiszolgáltatások, mint az Uber vagy Bolt, így a hagyományos taxirendelés telefonon vagy a taxiállomásokon történik.

Étkezés

Nagyon kevés étkezőhely található.

Terceira szigetén az étkezési kultúra a friss tengeri alapanyagokra, a helyi állattenyésztésre és a portugál gasztronómiai hagyományokra épül, miközben megőrzi saját, egyedi jellegzetességeit. A sziget büszkesége az Alcatra, egy speciális húsétel, amelyet hagyományosan agyagedényben, lassú tűzön készítenek marhahúsból, fehérborban pácolva, fokhagymával, babérlevéllel és egyéb fűszerekkel, ami szinte minden helyi étterem kínálatában megtalálható.

A tengerparti éttermek specialitásai közé tartoznak a frissen kifogott halételek, különösen a tonhal, a kardhal és a különféle helyi halak, amelyeket általában egyszerűen, grillezve tálalnak olivaolajjal és citrommal. A tengeri csigák, az úgynevezett Lapas, kihagyhatatlan előételek, amelyeket fokhagymás vajban sütnek meg és citrommal tálalnak, főként a tengerparti tavernákban és éttermekben.

Terceira ételkülönlegességei közé tartozik a Linguiça, egy fűszeres kolbászféle is, amelyet gyakran tojással és krumplival együtt tálalnak reggelire vagy előételként. A sziget középső, mezőgazdasági területein a marhahúsos ételek dominálnak, hiszen az Azori-szigetek, köztük Terceira, híres a kiváló minőségű szabadon tartott marhahúsáról, amely nemzetközileg is elismert.

A desszertek között a Dona Amélia sütemény kihagyhatatlan, amely a sziget nevét viselő édességspecialitás mézzel, fahéjjal, mandulával és gyakran mazsolával készül. Érdemes megemlíteni a Coscorões-t is, egy édes, sült tésztaféleséget, amely különösen népszerű a helyi ünnepek és fesztiválok idején.

Étkezési szokások tekintetében fontos tudni, hogy a helyiek általában későn ebédelnek és vacsoráznak; az éttermek ebédidőben 12:30 és 15:00 óra között, vacsoraidőben pedig 19:00-től akár éjfélig is nyitva tarthatnak. A turisták által kedvelt éttermekben érdemes előre asztalt foglalni, különösen a nyári szezonban, amikor a helyek gyorsan megtelnek.

Az árak változóak, de általában egy főétkezés itallal együtt 15-25 euró körül mozog személyenként, ami európai viszonylatban közepesnek számít. A legjobb ár-érték arányú éttermeket gyakran nem a turisták által gyakran látogatott helyeken, hanem a helyiek által kedvelt, eldugottabb utcákban találjuk meg.

A szigeten több helyi terméket is érdemes megkóstolni, például a helyi sajtokat, amelyek közül kiemelkedik a Queijo Fresco, egy friss, enyhe sajt, és a Queijo da Ilha, egy keményebb, érlelt sajt. A helyi kenyér, különösen a Massa Sovada (édes kenyér) és a Bolo Lêvedo (édes, lapos kenyérféle), szintén különlegesség, amely remekül illik a helyi sajtokhoz és borokhoz.

Különleges gasztronómiai élmény Terceirán a borászatok meglátogatása Biscoitos településen, ahol a Verdelho szőlőfajtából készült borokat kóstolhatjuk meg, amelyeket a sziget vulkanikus talaján termesztett szőlőből készítenek. A borokat gyakran kínálják helyi sajtokkal és kenyérrel, ami tökéletes bevezetést nyújt az azori kulináris hagyományokba.

A helyi főzési módszerek egyediségét a Cozido das Furnas is képviseli, amely bár főként São Miguel szigetén híres, de Terceirán is megtalálható változata. Ez egy hagyományos, egytálétel, amelyet különböző húsokból és zöldségekből készítenek, és a vulkanikus talaj hőjét használják a lassú főzéshez.

A hagyományos éttermek mellett érdemes kipróbálni a helyi tavernákat és "petiscos" (portugál tapas) helyeket is, ahol kisebb adagokban, megosztva kóstolhatjuk meg a különböző helyi specialitásokat. Ezek a helyek gyakran lazább hangulatúak és kedvezőbb árfekvésűek, mint a formálisabb éttermek.

Reggelire a helyi kávézókban kipróbálhatjuk a tipikus portugál reggelit: egy erős espressót (bica) és egy édes péksüteményt, például pastéis de nata-t (portugál krémest). A helyiek reggelije általában egyszerű, de a turistáknak szánt szálláshelyeken gyakran kínálnak bőségesebb, kontinentális reggelit is.

A szigeten étkezve érdemes figyelembe venni, hogy sok étteremben a menü csak portugálul van, ezért hasznos lehet előre letölteni egy fordító alkalmazást vagy megtanulni néhány alapvető portugál ételnevet. A személyzet általában kedves és segítőkész, de ritkán beszél folyékonyan angolul, különösen a vidéki területeken.

Végezetül, a sziget számos kávézója és cukrászdája tökéletes helyszínt kínál egy délutáni kávé vagy egy pohár helyi likőr elfogyasztásához, miközben a helyiekkel együtt élvezhetjük a lassú, azori életritmust és a festői kilátást a tengerre vagy a történelmi városrészekre.

Vásárlás

A vásárlás Terceira szigetén sajátos élmény, amely ötvözi a hagyományos kézműves termékeket és a portugál mindennapok praktikus oldalát, noha a nagy bevásárlóközpontok hiánya első látásra meglepő lehet az európai turisták számára. Angra do Heroísmo történelmi belvárosában számos kis üzlet található, ahol kézzel készített helyi termékeket vásárolhatunk, különösen népszerűek a színes, kézzel festett azori kerámiák, amelyek gyakran tengeri motívumokkal vagy virágmintákkal díszítettek. 

A sziget jellegzetes kézműves termékei közé tartoznak még a Praia da Vitóriában és környékén készített, bálnafogból faragott dísztárgyak (scrimshaw), amelyek ugyan ma már nem valódi bálnafogból készülnek, hanem környezetbarát anyagokból, mégis őrzik a régi bálnavadász hagyományok emlékét.

Élelmiszer-vásárláskor érdemes felkeresni a helyi piacokat, különösen a szombati termelői piacot Angra do Heroísmóban, ahol friss helyi termékeket, sajtokat, mézet és szezonális gyümölcsöket vásárolhatunk közvetlenül a termelőktől, gyakran jóval kedvezőbb áron, mint a szupermarketekben. A sajt-kedvelőknek kötelező megkóstolni és hazavinni a Queijo Vaquinha sajtkülönlegességet, amely a sziget büszkesége, és vákuumcsomagolva kiváló ajándék vagy személyes emlék is lehet. Az azori borok közül a Biscoitos régióban készült Verdelho bor számít igazi különlegességnek, amelyet a sziget bortermelői büszkén kínálnak, és a helyi borászatoknál, illetve a Biscoitosban található Bormúzeumban is megvásárolhatunk. 

A Vaquinha sajtok finomak, de nagyon drágák (a Pimentel sajtüzemhez képest különösen).

A mindennapi bevásárláshoz a szigeten több nagyobb Continente és Pingo Doce szupermarket található, amelyek kínálata és árai hasonlóak a portugál szárazföldön megszokottakhoz, bár néhány importált termék drágább lehet a szállítási költségek miatt. Praktikus tanács, hogy a hitelkártyákat és bankkártyákat a legtöbb üzletben elfogadják, de a kisebb, eldugottabb településeken lévő üzletekben és piacokon érdemes készpénzt is magunknál tartani. 

A szigeten vásárolt helyi termékek közül különösen értékesek a tradicionális azori hímzések és csipkék, amelyek elkészítése generációkon át öröklődő technikákkal történik, és kiváló minőségű textil ajándéktárgyak lehetnek. Érdemes tudni, hogy a legtöbb üzlet 19 órakor bezár, a szupermarketek valamivel tovább, 21 óráig tartanak nyitva, és vasárnap sok kisebb bolt zárva van, így a hétvégi bevásárlást érdemes előre megtervezni. 

Apró, de hasznos tipp, hogy az Azori-szigeteken a könnyű, összehajtható bevásárlótáska mindig jó szolgálatot tesz, hiszen a környezettudatosság jegyében a műanyag zacskókat már sok helyen nem adják ingyen. A legjobb édességek és sütemények beszerzési helye a helyi cukrászdák és pékségek, ahol feltétlenül érdemes megkóstolni és akár ajándékba is vinni a jellegzetes Dona Amélia süteményt, amely méz, fahéj és kesudió különleges kombinációja, és kizárólag Terceira szigetén készítik.

Más praktikus információk

Angra do Heroísmo

A sziget fővárosa, amely 1983 óta az UNESCO Világörökség része. Gyönyörű, színes koloniális épületek, macskaköves utcák és történelmi jelentőségű helyszínek jellemzik. Ez az egyetlen világörökségi helyszín az egész Azori-szigetcsoporton, és egykor Portugália fővárosaként is szolgált a liberális háborúk idején.

Aji fotói

V. Jancsi fotója

Algar do Carvão

portugál kiejtés: álgár du cárvaun

Egy egyedülálló, 90-100 méter mély vulkáni kürtő, amely a világ kevés olyan vulkánja közé tartozik, amelynek belsejébe látogatók leereszkedhetnek. 3200 évvel ezelőtt alakult ki, és különleges szilikát cseppköveiről, földalatti tavacskájáról és lélegzetelállító belső teréről ismert.

2025. májusi frissítés: Az egykor emblematikus Algar do Carvão barlang ismét látogatható, a felújítási munkák befejeződtek. A barlang új információs táblákkal, korszerű világítással és biztonságosabb járdákkal várja a látogatókat. Javasolt a nyitvatartás ellenőrzése indulás előtt, mivel az időjárás vagy karbantartás ideiglenes lezárásokat okozhat.

A megközelítés kissé bonyolult, de a legrosszabb az egészben az volt, hogy semmilyen információ nem volt elérhető a munkálatokról. Bejutni a területre pedig teljesen esélytelen, nemhogy néhány fotót készíteni. Amint megláttam, hogy a kapu nyitva van, bementem, és próbáltam leparkolni – ekkor odajött egy rendkívül arrogáns munkás, és közölte, hogy nem tartózkodhatok ott. Ahogy elhagytam a helyet, láttam, hogy a kaput már be is zárták. (2024)


Egy kirándulás a mélybe, az Azori-erdő sűrű és lenyűgözően érintetlen növényzete között.
A barlang érintetlen és jól megőrzött állapotban van. Ajánlom a barlang melletti túraútvonal bejárását is. Kiváló élmény. (2024)


Milyen jó érzés azt mondani, hogy az ember járt egy vulkán belsejében! Októberben a hely csak bizonyos napokon van nyitva. Mi délután fél háromra érkeztünk, épp a nyitás idejére. A sor gyorsan haladt, a személyzet pedig nagyon segítőkész volt. Kombinált jegyet vettünk a közeli Gruta do Natel barlanghoz is, ami csak néhány mérföldre van innen. Azt olvastam, hogy sok lépcsőre kell számítani, de végül nem éreztem megterhelőnek. Szinte mindenhol van kapaszkodó. Érdemes egy könnyű esőkabátot vagy pulóvert és kényelmes cipőt hozni, mert odalent kicsit hűvös és csepeg a víz. (2024)

Biscoitos természetes medencéi

A sziget északi részén található fekete vulkáni sziklák között kialakult természetes tengervizes medencék, melyek tökéletes fürdőhelyet biztosítanak. A terület a borkészítéséről is híres, itt található a Bormúzeum, ahol megismerhetjük a helyi Verdelho bor készítésének történetét

Nagyszerű természetes medencék... Van egy kisebb, ami inkább kisgyerekeknek alkalmas, és egy másik, mélyebb rész is. A helyszínen elérhető parkoló és egy gyerekpark is található hintákkal és csúszdákkal. Emellett van bár, mosdók, zuhanyzók, valamint kis bódék, ahol édességet, chipset, gyümölcsöt és zöldséget árulnak.


Ezek a természetes tengeri medencék igazán különlegesek. Nagyon szép látványt nyújtanak, ingyenesen használhatók, és kellemesek egy rövid, védett tengeri fürdőzésre. Napozáshoz is alkalmasak, bár a kihelyezett nyugágyak kissé kényelmetlenek. Amikor mi ott jártunk, sajnos sok medúza volt a vízben. (2024)


Imádtam ezeken a természetes strandokon lenni, ahol az óceán mindenhol körülvesz.
A víz kristálytiszta, és a hőmérséklete fantasztikus.
Ezen a helyen több természetes medence is található – vannak mélyebbek a bátrabbaknak, és sekélyebbek a kevésbé merészeknek. Mindegyik nagyszerű.


A Biscoitos nevű helyen jártunk (a név jelentése: kétszer sütött kenyér – ilyen kétszersültet vittek magukkal egykor a tengerészek az útra). A név onnan ered, hogy a partvonal formája ezekre a ropogós szárított kenyérdarabokra emlékeztet.
Itt órákig el lehet nézni, ahogy az óceán hullámai nekicsapódnak a partnak. A napsütésben a víz színe pedig egyszerűen varázslatos!


Monte Brasil

Egy vulkanikus eredetű félsziget Angra do Heroísmo öble mellett, amely egy ősi, kialudt vulkán maradványa. Katonai erőd, természetvédelmi terület és kiváló kilátóhely, ahonnan gyönyörű panoráma nyílik a városra és a tengerre. Az egyetlen hely a szigeten, ahol őzek élnek.

A jelzések teljesen megbízhatóak, és az egész túra nagyon jól követhető, sok irányjelzéssel. Teljesen biztonságos, bár van néhány emelkedő és lejtő, ami kicsit nehezebb lehet.


Lehetetlen nem észrevenni Monte Brasilt Angra városából. A megközelítés kissé zavarosnak tűnhet, de autóval is jól járható. Kiváló kilátás nyílik a városra. A belsejében található vulkánt könnyen elkerülheti a figyelmünk a hegyre való feljutás során. Fent csirkék, ágyúk és szobrok váltják egymást a kilátópontok és árkok között. Felfedezésre való hely.


A zöldterületek megőrzésének és gondozásának klasszikus példája az Azori-szigetekre jellemző jó értelemben.
Történelem, szép kilátások és a növény- és állatvilág megóvása keveredik itt. Fél napos programnak ideális, gyalogosan ajánlott bejárni.

Gruta do Natal 

("Karácsonyi Barlang") - 

Egy körülbelül 700 méter hosszú lávacsatorna, amely nevét onnan kapta, hogy 1969 karácsonyán nyitották meg a nagyközönség számára. A barlangban különleges lávaképződmények, "sztafilit"-ek (lávából képződött cseppkőszerű alakzatok) és oldalfalak figyelhetők meg.

Furnas do Enxofre

Egy fumarolás terület (másodlagos vulkáni aktivitási zóna), ahol a talajból kéngázok törnek fel, olykor 95-130°C-os hőmérsékleten. Különleges, szinte mesébe illő táj, burjánzó zöld növényzettel, a talajból előtörő gőzökkel és erős, kénes illattal, ami a sziget vulkanikus aktivitásának bizonyítéka.

A legérdekesebb természeti helyek egyike Terceira szigetén.
Lenyűgöző, ahogy a föld szinte lélegzik – gőz tör fel a repedésekből, és enyhe kénszag tölti be a levegőt.
Szép sétaösvény vezet körbe, könnyen bejárható, de jó cipő ajánlott.
Ha napos az idő, a zöld moha és a gőzölgő sziklák látványa igazán különleges.
Ködben, esőben viszont titokzatos és kissé kísérteties hangulata van.
Megéri többször visszajönni – az élmény mindig más.
Ha csak egy vulkanikus jelenséget nézel meg a szigeten, ez legyen az.

Serra do Cume Kilátópont

A Serra do Cume Kilátópont Terceira sziget egyik lenyűgöző természeti csodája, amely 545 méter tengerszint feletti magasságból kínál páratlan panorámát. A kilátó egy ősi vulkáni kaldera tetején található, amely körülbelül 15 kilométer átmérőjű, és az erupciónak köszönhetően a sziget területe is jelentősen megnövekedett egykoron.
A kilátó két irányba nyújt festői panorámát: az egyik oldalról a sziget délkeleti része látható egészen az óceánig, ahol a négyzet alakú, kőfalakkal és hortenziasövényekkel elválasztott földterületek természetes "patchwork" (foltvarrás) mintázatot alkotnak a tájban. Ez az Azori-szigetek legnagyobb tejtermelő területe. A másik oldalról Praia da Vitória városát, annak védett öblét és a Lajes légibázist csodálhatja meg a látogató.
A kilátópontot könnyen megközelítheti autóval, taxival vagy szervezett túra keretében. Angra do Heroísmo városától mintegy 20 perc, Praia da Vitóriától pedig 15 perc autóút. Pontos címe: Rua Nossa Senhora da Saúde 23, Praia da Vitória.
A látogatás legjobb időpontja az aranyóra – napfelkelte után vagy napnyugta előtt néhány órával, amikor a fényviszonyok tökéletesek a fényképezéshez. A helyszínen 2008-ban egy fából készült kilátóhidat építettek, ami még jobb fotózási lehetőséget biztosít. Ha felhős időben érkezik, érdemes türelmesen várni, hiszen az Azori-szigeteken az időjárás gyorsan változhat.
Történelmi érdekesség, hogy a II. világháború során katonai létesítményeket helyeztek ide a kiváló kilátás miatt, hogy figyelhessék a szigetet és elkerüljék az esetleges inváziókat. A Serra do Cume meglátogatását mindenképpen érdemes beilleszteni a Terceira szigeti utazás programjába.

Szinte mindent megnéztünk, amit csak lehetett Terceira szigetén. De a Serra do Cume kilátó talán a legjobb élmény volt – még eső idején is napsütés fogadott a tetején.


Írd be ezt a helyet a GPS-be, és élvezd az utat felfelé a kilátóhoz… vagy akár magán a völgyön át is. Nehéz egyetlen fotón megörökíteni a foltszerű mezők és a környező dombok teljes látványát – ezért inkább csak engedd, hogy hasson rád. :)


Hihetetlen, de igaz! Az egyik legszebb hely Terceira szigetén. Olyan látvány tárul elénk, hogy a tekintet egyszerűen elveszik a sűrű panorámában. Lélegzetelállító kilátás.


A legjobb kilátópont Terceira szigetén. Hihetetlen táj tárul elénk – feltéve, hogy nincs köd. Nekem volt szerencsém a legszebb és a legrosszabb arcát is látni ennek a helynek. Ha rossz az idő, szinte lehetetlen ott maradni.

Vitória Beach

A Vitoria Beach a gyönyörű Terceira sziget keleti partján található, Praia da Vitória városában, amely az Azori-szigetek egyik legmodernebb települése. A Baía da Praia (Praia-öböl) tulajdonképpen három különálló strandot foglal magába: a Prainhát, a Praia Grande-t és a Praia dos Sargentos-t, amelyek együttesen alkotják az Azori-szigetek legnagyobb homokos partszakaszát.

V. Jancsi fotója

A strandon ritkaságszámba menő, világos színű, finom homok található, ami kellemes kontrasztot alkot a szigetcsoport egyéb, jellemzően vulkanikus fekete homokos vagy sziklás partjaival. A víz kristálytiszta és viszonylag nyugodt az öböl védett elhelyezkedésének köszönhetően, bár sokan megjegyzik, hogy az óceán vize hűvös még a nyári hónapokban is.

A strand kiváló infrastruktúrával rendelkezik: öltözők, mosdók, zuhanyozók, napozóágyak és napernyők állnak a vendégek rendelkezésére. A partszakasz Kék Zászló minősítéssel büszkélkedhet, és akadálymentesített, így mozgáskorlátozottak számára is könnyen megközelíthető. A strand mentén hangulatos sétány húzódik éttermekkel és kávézókkal, ahol kellemes pihenőt tarthatunk.

A strandtól nem messze található a modern jachtkikötő, amely népszerű az Atlanti-óceánon átkelő vitorlások körében. A vízisportok szerelmesei számára különböző tevékenységek érhetők el, mint például vitorlázás, szörfözés, vízisí vagy akár bálnales túrák.

A Vitoria Beach tökéletes kiindulópont a sziget felfedezéséhez, hiszen Praia da Vitória városából könnyen elérhető a Serra do Cume kilátó, valamint a sziget más nevezetességei. A helyiek szerint "nem járt Terceirán, aki nem mártózott meg Praia da Vitória vizében" - ezt a mondást gyakran emlegetik, és valóban érdemes megtapasztalni ezt a különleges partszakaszt.

A strandot legjobb a nyári hónapokban felkeresni, de fontos tudni, hogy az időjárás az Azori-szigeteken gyakran változékony, így érdemes rugalmasan tervezni a látogatást. A tengerparti város augusztus 11-én tartja legnagyobb ünnepét, amikor különleges programokkal, tűzijátékkal és a híres "bikakergetéssel" (touradas à corda) várják a látogatókat.

Praia da Vitoria

V. Jancsi fotói

Az Irgalmasságos Úr Jézus Krisztus temploma (Igreja do Senhor Santo Cristo das Misericórdias) - V. Jancsi fotói

Egyéb programlehetőségek

Nyáron az utcai bikafuttatások a sziget több városában is megrendezésre kerülnek. Ilyenkor egy bikát kikötnek, és egy csoport férfi tartja vissza, hogy ne tudjon elszaladni, miközben a nézők közül bárki bekapcsolódhat, hasonlóan a rodeó bohócaihoz. Biztonságosabb távolról, legalább 2 méteres akadály mögül figyelni az eseményt. A szigeten egyébként bikaviadal-arénák is működnek.

A nyári hónapokban tartják a legtöbb ünnepséget a szigeten. Ez az az időszak, amikor a családok és közösségek összegyűlnek, hogy együtt ünnepeljenek, táncoljanak és piknikeljenek az utcákon és a sziget különböző részein.

Fotóegyveleg

Vasco da Gama portugál felfedező szobra Angra do Heroísmo városában, a kikötő közelében. A szobor talapzatán olvasható szöveg:
"A Vasco da Gama - desembarcou em 1499", vagyis:"Vasco da Gama – itt szállt partra 1499-ben." Ez az esemény azért volt jelentős, mert a híres felfedező itt kötött ki, amikor visszatért az első indiai útjáról, amely történelmi fordulópont volt a portugál gyarmatosítás és kereskedelmi kapcsolatok történetében. Az Azori-szigetek, és különösen Angra kikötője fontos stratégiai állomás volt az Atlanti-óceáni hajózási útvonalakon

V. Jancsi fotója


Kommentek

Még nem érkezett hozzászólás.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon


Repülőjegyek Lisszabonba Repülőjegyek Lisszabonba
Olcsó repülőjegyek Lisszabonba a Vistánál



SZÁLLÁSFOGLALÁS