.
Neptún-kút a Piazza Navona-n - Aji fotója
Ezeken a helyeken a legaktívabbak a zsebtolvajok: Colosseum, Trevi-kút, Pantheon!
Róma lakossága a vonzáskörzetével együtt kb. 4,3 milllió, a városhatárokon belül kb. 2.3 millióan élnek (2024-es becslések).
Róma légvonalban 811 kilométerre fekszik Budapesttől. A jellemző repülési időtartam: 1 óra 40 perc. Közúton 1214 kilométerre van
Róma Budapesttől, 1164 kilométer ebből autópálya. Megállást nem kalkulálva kb. 12 óra alatt lehet megtenni ezt a távolságot. Hozzávetőleges költség egy útra: 235 euró (üzemanyag, autópálya használati díj, matrica).
Havi nettó átlagfizetés (2024-ben): 1670 euró
A római utazáshoz mindenképpen tanácsoljuk utasbiztosítást (betegség, baleset, poggyász) kötni. Ezen a linken - a honlapunk jóvoltából - kedvező árú ajánlatot lehet kapni
A városban lévő macskák a római örökség részévé váltak, és hivatalosan is védettek a városban. Rómában sok macska él az utcákon, és a városvezetés is különleges odafigyeléssel kezeli őket, például macskabarát parkokat alakítottak ki, és sok önkéntes gondozó vigyáz rájuk az utcákon. Rómában még egy macskamúzeum is található, amely az idők során a város macska-kultúrájának és történelmének gyűjteménye lett.
Időjárás
Rómában a leghidegebb hónapok a december és a január. Ilyenkor napközben is lehülhet a levegő 10 fok körülre. Rómában ritkán havazik. Nyáron a sirokkó nevű, Afrikából érkező forró levegő 30 fok fölé nyomhatja a nappali hőmérsékletet. Általános vélemény szerint a klíma tekintetében Róma meglátogatására ezek a legkellemesebb hónapok: április, május, szeptember, október.
Tetszett:
- Kellemes időjárás
- Gyönyörű történelmi emlékek, épületek, fel sem lehet sorolni, minden sarkon volt valami, ami ismerős lehet a történelemkönyvekből
- Gyalogtávon belül van sok minden, akár gyalog is bejárható a város magja
- Remek ételek (a lasagne, a tiramisu, a kávék, a tésztaételek, fagylaltok, jégkásák és a suppli isteniek voltak)
- Gyönyörű gyümölcsök a piacon
- Barátságosak a helyiek
- Sok elszórt euró érmét találtunk a földön :)
- A Termini egy hatalmas pláza
Nem tetszett:
- Hatalmas sorok mindenhol (Colosseum, Pantheon, Vatikán stb.)
- Örült vezetési stílus, minden zebrán futni kellett, még a rendőrautó sem állt meg a zebránál
- Nagyon szemetes város
- Hajléktalanok a Termini mellett
- Sok a bóvlit áruló, nyomulós árus bizonyos helyeken (pl. Vatikánhoz vezető utcán)
(2023)
Az én Tetszett & Nem tetszett listám:
Tetszett:
Az elbűvölő terek, mint a Piazza Navona, a Campo dei Fiori, a Piazza di Santa Maria in Trastevere és a Piazza della Rotonda,
A helyiek segítőkészsége a tájékozódásban megakadt turisták iránt,
Okosan megtervezett útvonalterv alapján, egész napon át gyalogolni,
Csak helyiek által látogatott kisvendéglőkben enni,
Átvenni a helyiek életörömét és életritmusát és rájönni, hogy valamennyit mi is tudunk olaszul,
Megpillantani a házak között megbújó Trevi-kutat,
Éjfél tájékán lófrálni a városban, amikor a nappali zakatolás helyett laza üzemmódra áll át Róma,
Este, sötétedés után ülni a Piazza della Rotonda-n és elmélázni a méltóságteljes Pantheon látványán, a turisták ricsajozásától mentesen,
A Forum Romanum látványa a Palatinuson található kilátóból,
A Spanyol lépcsőtől a Trevi kútig vezető, 10 perces gyalogút élménye.
Nem tetszett:
A kaotikus utcai forgalom, közlekedési fegyelmezetlenség, fejetlenség,
A lenyúlós, középszerű turistás kajáldák sokasága,
Vatikánban a túl sok és unalmas sorban állás,
A városnéző buszok nem tudják megközelíteni a nevezetességek jó részét, a legtöbbjéhez úgy kell besétálni (tehát nem sok értelme van jegyet venni),
Nem lehet kiadósat reggelizni, mert az olaszok számára nem fontos a reggeli,
A zsebtolvajlásra betanított kisgyerekektől (nem mind román cigány) való félelem,
Rengeteg a fekete-afrikai árus, kamu, hamisított napszemüveggel, táskával, egyebekkel, kicsit elrontják az "antik" hangulatot,
Nyáron tényleg szinte elviselhetetlen a forróság a belvárosban, nagy a tömeg ráadásul.
A Tevere nem mindenhol nyújt esztétikus látványt és a város nem is használja ki a folyóját,
A Termini pályaudvar környékének látványa és biztonsága hagy némi kívánnivalót maga után.
(Karesz)
Aji Tetszett&nem tetszett listája:
Tetszett:
1. Az óvárosban, azaz a Centro Storico-ban jobban éreztem magam, mint az ókori romoknál
2. Olaszosan reggelizni a közeli bárban (presszókávé és sfogliatella süti)
3. A Sixtus-kápolna (bizony így kell írni) mennyezetfreskójának közepén a fő motívum: Ádám teremtése - érzelmes élmény
4. A Campo di Fiori szabadtári piacon a friss vérnarancsos lé
5. Jó fejek a bennszülött rómaiak
6. Semmi, de semmi biztonsági problémánk nem volt!!, és még csak nem is láttunk zsebtolvajlással gyanítható alakokat
7. Meglepően figyelmesek és előzékenyek az autóvezetők a gyalogosok irányában
8. A Viktor Emmánuel emlékmű üvegliftjét nem szabad kihagyni, mert fentről szuper a kilátás
9. Felmenni a Bazilika kupolájába és onnan a külső és belső látvány
10. Nagyon hangulatos a rengeteg hagyományos utcai bolt (itt nem engedtek bevásárlóközpontot építeni a városon belül)
11. Róma mandulafenyőinek bámulatos formái
Nem tetszett
1. A régebbi metróállomások nyomasztóan néznek ki
2. A Colosseumnál, a Foro Romanonál és a Vatikánban az elviselhetetlenül visítozó diákcsoportok (a nevezetességekre nem is igazán figyeltek oda, csak egymással voltak elfoglalva)
3. A római fagyitól már nem ájultam el, mert Pesten is van szuper (pl. a Fragola)
4. Nem vagyok rasszista, de őszintén: a fekete-afrikai, indiai, bangladesi migránsok nem kedvesek, és rontják az utcaképet (azért az látszik, hogy a vacak melók elvégzését az olaszok örömmel rájuk hagyják)
5. Kerültük a turistás éttermeket, de egyszer mégis ilyenben ettünk, és közepes volt
6. A Vatikáni múzeumokban a tömegiszony, pedig március még nem is turistás csúcshónap
7. Hát, a római nők stílusosan öltözködnek, de alig látni igazán szép arcút
8. A Trastevere negyed kihagyhatatlan, de túltengenek az éttermek, és azon kívül nem annyira nagy szám
9. A külső negyedek többnyire unalmasak
10. Önellátásnál reggelikhez nagyon nehéz finom kenyereket venni
(aji, 2019)
Kriszta fotója
,, A római nép megváltozott: általános egészségi állapota rossz, majd mindenki köhög, nőt, gyereket nem néznek, tolakodnak, taposnak (elvégre hódítók), fennhéjázók és gőgösek, folyton azzal hencegnek, milyen szenvedélyesek ők, miközben inkább csak pontatlanok (a reptérre menet egyszerűen nem érkezett meg a Termini pályaudvarra a buszunk, amit persze már előre kifizettünk – én ilyet sehol nem láttam még):
hatalmas, terhes, csodálatos múlt kontra szomorú, ijesztő, parányi jelen.Lehúzás mindenhol, hideg vízzel, ernyővel és szelfibottal seftelő bevándorlók.
Persze a turistalátványosságok helyszínei szentek (már amennyire). De ott is minden szemetes, harácsolásszagú. Elgondolkodtam, mert húsz éve nem ilyen volt ez a város, és nagyjából mindenhova eljutottunk és bejutottunk, ahova akartunk. Sokan voltak akkor is, de közel sem ennyien.
Aztán végignéztem a hömpölygő, ide-oda zúduló emberáradaton, a végeláthatatlan sorokon minden apró templom vagy múzeum előtt, az idegsokkot és hőgutát kapó embereken, akik előre megváltott jegyükkel állnak sokadik órája sorban, és végül mégsem jutnak be, a Trevi-kútba pénzt dobáló népeken, hogy visszatérjenek, és rájöttem: Róma akkor is tele volna turistával, ha a fapados járatokkal az utóbbi években áradó alsó középosztály (vagy mi ez) minden tagját már a repülőtéren leköpnék, kifosztanák és seggbe rúgnák. Hát akkor e nemtelen utódok miért is fárasszák magukat, mint tették húsz éve, ugyebár? (2023) forrás
"Róma habzsolni valóan gyönyörű, az összes érzékszervre hatva csábít, (általában) forró és émelyítő, fárasztó és katartikus. Az ember, ha először van ott, el sem hiszi, hogy ott áll a valaha volt Római Birodalom fővárosában és kézzel fogható számára a történelem, a nagyság, a birodalmi büszkeség! Antik és mai, állandóan pezsgő mégis folyton elmerengésre késztet és arra, hogy szégyelljük, miért nem figyeltünk jobban a történelem/művészettörténet órán, hiszen akkor a következő sarkon váró csodáról is pontosan tudnánk, hogy ki tette oda és miért! Klisészerűen lehet csak róla fogalmazni, mert maga a klisé, igaz a legjobb fajta, a megtestesült olasz büszkeség, történelem és életigenlés.
Az, hogy első találkozásra kiismerhetetlen, mint egy olasz díva és csak a második, harmadik találkozásra lehet (valamennyire) felismerni a halálos vonzerejét, hogy:
az ember még a forró, dühöngő meleget is a város arculatához passzolónak érzi, mert mindenhol csobog valahol a víz és feltűnik a folyó, hogy enyhítse a forróságot.
lehetetlen nem az ókori történelem sűrűjében érezni magunkat, ahogy a Forum Romanum romjai között sétálunk.
sosincs bűntudatunk egy hatalmas fagylalt elfogyasztásától (naponta többször), mert hát hol máshol, ha nem Rómában?
valóban a Corson korzózunk!
Általában olcsó kategóriás, 2-3 csillagos szállodában voltam a Termini környékén, pont annyit tudnak, amennyibe kerülnek. Van tető az ember feje felett és még saját fürdőszoba is, valamint reggel nem éhgyomorra vág neki az ember a városnézésnek.
Olaszokat erre elég keveset látni, annál több pakisztáni, kínai, indiai és egyéb náció tartja fent ezeket a szállásokat.A közlekedés: egyszerű és ésszerű annak, aki járt már valaha nagyvárosban. Könnyű bejutni a reptérről és több metróvonal is van, amelyek a felszínre is felmennek így várost nézni is tökéletesek. A közbiztonság a belvárosban és a frekventált helyeken teljesen rendben van, nyilván érdemes kerülni az elhagyott külvárosi sikátorokat és a bevándorlók lakta negyedeket, a Termini környéke is óvatosságot igényel. Az afrikai árusok rámenősek, de atrocitás nem fogja érni a látogatót.
A római emberek: napszemüvegben élvezik a dolce vitát, pörögnek, vásárolnak, kávéznak. Vidámak és barátságosak, a turistákat már tökéletesen megszokták városukban. Ha tehetnék, egész nap csak korzóznának és kedvenc trattóriájuk teraszáról figyelnék a város színes forgatagát.Van a Pantheon közelében egy házias étterem, ahol kis forró fazékban hozzák ki a vendég elé a gnocchit. Valami fenomenálisan finom, csak úgy omlik az ember szájában a tészta. És persze kihagyhatatlanok a fagyizók a Trevi-kút körül. Drága, de nagy adag és hatalmas választék van.
Tanácsaim a Rómába készülőknek:
Ha nyáron mennek (márpedig elég sokan akkor) készüljenek fel a forróságra. Innivaló és fejfedő kötelező a városnézéshez, ahogy kényelmes cipő is, sportcipő a legjobb. Nem kell aggódni, az olasz fiatalok is általában Nike-ban futkosnak, nem lesz ciki. Viszont a forró beton kényelmetlen cipőben olyan vízhólyagokat tud okozni, hogy lőttek a további sétáknak.
Nagyon jó, ingyenes várostérképet kaphatnak a turista-info kioszkokban több helyen is a városban. Ha valaki ezt szereti, itt aztán minden nagy márkát és annak a másolatát is megkaphatja az utcán, csak alkudja le jó olcsóra! De azért a "shoppingolási" lehetőségek közel sem olyan jók, mint mondjuk Londonban és az árak is magasabbak.
Érdemes lehet a Colosseum és Forum Romanum megtekintéséhez (jó) idegenvezetőt fogadni, mert egymástól egy-két lépés távolságra is nagyon fontos romok/emlékek mellett mehet el az ember, ha nem tudja hova és mit kell néznie!
A Vatikáni Múzeumot ne hagyja ki senki, látni kell és kész!
Sokan csak hallásból ismerik de nem tudják, hol található az Igazság Szája (Bocca della Veritá) "eredetije", mert egy kicsit kiesik a többi látnivaló útjából. El kell menni a Colosseumtól jobbra a folyó irányában a Circo Massimo-hoz, ami szintén látványos méretekkel rendelkezik, el lehet képzelni oda az ókori kocsiversenyeket. Majd onnan kicsit tovább már jelölik a közeli épületet, amelyben megbújik a száj. Érdemes innen továbbra is a folyóparton folytatni a sétát, mert a közeli Vesta szüzek templomával az egyik legszebb kis terét láthatjuk Rómának, a Piazza della Bocca della Veritát.
Sokan nem vállalják a megerőltető kaptatót a San Pietro in Vincoli templomhoz, pedig Michelangelo csodálatos Mózes szobra igazán megéri az áldozatot! Sőt még a Szent Péter által a börtönben viselt láncokat is láthatják itt (a templom is erről kapta a nevét)..
"Róma igazán fantasztikus hely, egyedülálló csoda Európában. Bármelyik látogatásom során új arcát tudta mutatni, és minden búcsú fájdalmas volt. Így nem vitás, hogy vissza fogok még térni az Örök városba. Itt az ember tudatmódosító szerek nélkül is simán képes utazni az időben, mindehhez elég hozzáérnie egy épülethez és lehunynia a szemét. Aki kicsit is konyít a történelemhez, nem akar többé hazajönni. A modern és az antik Róma olyan, mint a borsó meg a héja, elegánsan megférnek egymással. Nincsenek indokolatlanul beerőltetett üveg irodaházak az antik emlékművek között, mégis egymást érik a legdivatosabb márkák üzletei a belvárosban, és mindez nem zavaró. A városban az ember pont azt veszi észre, ami érdekli. Valaki a divatos üzletektől, kávézóktól észre sem veszi az emlékeket, én pedig az emlékektől nem vettem észre az üzleteket.
Ami Rómában a legjobban tetszett az egyértelműen a mandulafenyők. Az egész városban, mindenhol ott vannak. Már a reptérről bevezető úton is ez szúr szemet, a város fölé magasodó fák, amelyeknek a törzse kopasz, viszont a lombkoronája gyönyörű zöld és nagy árnyékot vet. Valahogy azt éreztem ott, hogy ezek a fák mindent tudnak, minden emlék, rom mellett elszórva ott vannak. Természetesen az összes ókori emlék mellett el tudnék időzni napokat. Az egyik kedvenc helyem a Porta San Paolo mellett elhelyezkedő temető (Cimitero degli Inglesi) számos híres történelmi alak örök nyughelyével. És ott a Caius Cestius piramis, mely nem látogatható belülről, de kívülről is nagyon magával ragadó. Teli van a környéke macskákkal, akiket a helyiek etetnek, és nagy tiszteletben tartanak. A piramis Caius Cestius praetor síremléke, melyet egy felszabadított rabszolgája építtetett Augustus császár korában.
Nagyon tetszett a csigalépcsőzés a Szent Péter Bazilika kupolájában, nagyon szerettem a Piazza Navona közepén paninit enni a farsangi mulatság forgatagában, és este, sötétben tekeregni az Angyalvár kísérteties labirintusaiban. A kedvenc római templomom pedig a Il Gesú, a maga gyönyörű freskóival és kalandos történelmével. A római barátaim által megismertem az egyetemisták életét is, amely a belvárostól messzebb zajlik és elképesztően hangulatos. Minden éjjel kiülnek az egyetemvárosban található templom előtti térre és borozgatnak, zenélnek, beszélgetnek.
Ami a negatívumokat illeti: a legnagyobb negatívum mindig az ott tartózkodásom rövidsége volt. Egyszerűen soha nincs elég idő, hogy kiélvezhessek mindent, amit nyújt a város. Szívesen eltöltenék ott hónapokat is. A másik, néha kiakasztó dolog az elképesztő mennyiségű turista. Nem lehet egy olyan fényképet sem ellőni, hogy ne állna a képben 20-25 idegen...bár lehet, hogy nekik is minden vágyuk belekerülni a fényképalbumomba, így ezen sem idegeskedtem sokat. Az árak a magyar pénztárcának nagyon magasak, de meg lehet találni az olcsóbb boltokat, éttermeket.
Róma az egyedüli város, ahol aludtam 4*-os hotelben. Nyereményút volt, így egy szavam sem lehet. De ha fizettem volna, elégedetlenkedtem volna a reggeli semmilyensége miatt. A szálloda a Victor Emanuel II. emlékmű közvetlen közelében van, így számunkra tökéletes volt a szállás, mindenhez közel voltunk. A hatemeletes épület tetején gyönyörű kertet alakítottak ki, ahonnan az egész várost beláttuk. Szuper volt itt gyönyörködni abban, ahogy a Nap lebukik a mandulafenyők és a Vatikán mögött. A többi látogatáskor a Termini közelében aludtam a barátaimnál és egy alkalommal hostelben is. Az borzalmas volt, de alig pár euróba került, és alig töltöttem ott naponta pár órát, így nem zavart.
A közbiztonságra áttérve, nem éreztem magam Rómában fenyegetve a „rossz emberektől”. Előre tájékozódtam, hogy mely részeket kell éjjel elkerülni, így nem is történt soha semmilyen inzultus. Érdemes a felkapottabb helyeken figyelni, hogy nehogy rosszul adjanak vissza.Mi 90%-ban gyalogosan fedeztük fel a várost. A reptérről érkező vonat jó, nincs vele baj, maximum csak a magas ára okozhat fejfájást. A városban a távolabbi pontokra metró vagy busz segítségével jutottunk, ezek a vonalak áttekinthetőek és az utazás zökkenőmentes.
Egy gondolat az olaszokról: Igazi olasz mentalitással találkozunk mindenhol. Ebben a metropolisban békében él egymás mellett az "átlag olasz", a hétköznapi „jó munkás ember”, a fiatal egyetemista, a külföldi üzletember, az elegáns nő és a gigolo. Mindezek közé természetesen vegyülnek az apácák és papok. Az emberek se nem túl barátságosak, se nem túl barátságtalanok.
Az olasz konyhát nem kell bemutatni, az emberek 90%-a szereti. Én nem ettem Rómában semmi kiemelkedően különlegeset, viszont minden finom volt. Ahhoz viszont ragaszkodom, hogy a habos és tejes kávét ők készítik a legjobban. Az egyik kedvencem az összesütött panini, a legjobb csemege városnézés közben, mert nem kell hozzá leülni, mégis laktató és meleg.
A Rómába utazóknak szánt tanácsaim között a legfontosabb a kényelmes cipő. Nincs is annál bosszantóbb, amikor az ember ott van pár napig egy városban, aminek felfedezésére egy élet sem lenne elég, és az első nap bedurran a lába a kényelmetlen lábbelitől.Ezen kívül érdemes útikönyvet vinni magunkkal, mert ezt a várost nem lehet anélkül megérteni. Az ember elsiklik egy csomó fontos emlék mellett, vagy tetszik neki valami, de halvány gőze sincs, hogy az mi és miért fontos. Érdemes egy körülbelüli tervet készíteni, hogy melyek azok a pontok, amelyeket mindenképpen meg szeretnénk nézni, és azok mentén lehet elkalandozni.
A Vatikánra sok időt szánjunk és ne a méretek miatt. A Szent Péter Bazilikába bejutni szándékozók sora vetekszik a Sziget fesztivál kapujánál türelmetlenkedő tömeggel, szóval vizet és 3 órányi hideg élelmet érdemes magunkkal vinni. Ne nagyon lepődjünk meg, ha be sem engednek, mert éppen nem tudtunk róla, hogy aznap a Pápa tartja a szentmisét. Ilyenkor csak az egyház meghívott képviselőit engedik be. Azért tettünk egy gyenge kísérletet, de elkérték a meghívót…ami persze nem volt. Nem segített a bárgyú mosolygás, szóval nem is érdemes ilyenkor beállni a sorba.
Az Angyalvárba érdemes az esti órákban látogatni, nagyon magával ragadó és meglehetősen félelmetes. Fura élmény elképzelni, hogy azon a csigavonalban tekergő labirintusszerű, sötét, dohos emelkedőn azelőtt szekerekkel jártak az emberek egy épület belsejében.
A híresebb emlékek meglátogatásakor számítsunk sorban állásra. A Colosseum, a Foro Romano, a Pantheon és a Vatikán nevezetességei előtt szinte garantált, hogy az év bármelyik időszakában várakoznunk kell. Érdemes gyalog felfedezni a várost, mert két metrómegálló között is rengeteg látnivaló van.
Tanácsos nem a legfelkapottabb helyek tövében étterembe ülni. Akár egy utcával, sikátorral távolabb ezektől is találni hangulatos éttermeket, kocsmákat, ahol barátságosabb árakkal számolhatunk. (Bibi, 2012).
"A Vistán keresztül foglalható Residence San Pietro kétségtelenül a legjobb ár-érték arányú szálláshely. Egy karnyújtásnyira van a Szt Péter tértől és 5 perc sétára a folyótól, amin átjutva könnyedén be lehet sétálni a központba. A Piazza Navona és környéke, a Trastevere kb. 20 perc, a Piazza del Popolo kb. fél órás kellemes sétával elérhető.
Nagyon hangulatos az apartman udvara és kultúrált a környéke. Itt olyan érzése van az embernek, mintha saját lakása lenne Rómában.
Aki ragaszkodik a tömegközlekedéshez, az válassza inkább a Termini környékét.A közlekedési hálózat nem a legjobb, több nevezetesség is a metróvonalaktól távol található. A repülőtérről szerintem érdemes transzfert kérni, mert bőröndökkel bolyongani, átszállni egyik tömegközlekedési eszközről a másikra elég körülményes, különösen egy ismeretlen városban és az első élmény ugye mindig meghatározó. Nem mindegy, hogy hogy kezdődik a nyaralás! Ismerősöm járt már úgy, hogy nem volt több hely a Leonardo Expressen, így sokat kellett várnia a következő vonatra.
A közbiztonság sokak szerint nem a legjobb, viszont én legutóbbi látogatásom során is azt tapasztaltam, hogy mindenhol ott vannak a rendőrök, ami számomra megnyugtató. Rómában az a leggyakoribb, hogy a szűk utcákon végigszáguldó motorosok egy gyors mozdulattal levágják a turisták válláról a táskát, fényképezőgépet, így ezekre tanácsos fokozottban odafigyelni!
Amit tanácsolnék a leendő római turistáknak:
Felejtsék el a tömegközlekedést és gyalogoljanak! Úgy lehet a várost igazán megismerni, mert azok a részek adják Róma igazi báját, melyeket nem lehet busszal, autóval megközelíteni. A szűk utcák, macskaköves terek és belső udvarok a leghangulatosabbak. Már az első nap szerezzenek be egy olyan könyvet, melynek szinte minden második lapja egy fólia. A "romokat", műemlékeket jelenlegi állapotukban ábrázoló fotókra a fóliát ráhajtva azt láthatjuk, hogy nézett ki régén az adott épület, terület. Ez segít megérteni a történelmet és élvezetesebbé tenni a látogatást!
Érdemes kulacsot vinni magunkkal, mert azt a kutaknál mindig újra tudjuk tölteni.
Májustól októberig nagyon meleg van, a központban általában forró, perzselő a hőség! Ajánlatos szalmakalappal, benedvesíthető kendőkkel készülni a városnézésre.
Egy-két szó a látnivalókról:
A fent említett könyv nélkül a Forum Romanum egyértelmű csalódás a Circus Maximussal együtt. Rengeteg rom, árnyék nélkül. A Colosseum lenyűgöző, de sokakat elborzaszt, hogy egykor mi zajlott a falai között. Ezeket mind csak úgy érdemes megnézni, hogy az ember legalább egy kicsit utána olvas a történetüknek.
A Vatikán egy nagy falat, érdemes rá akár egy egész napot szánni. Mindenkinek ajánlom, hogy nézze meg a Múzeum nyitva tartását (már csak a szünnapok miatt is) és már nyitásra menjen oda, különben egy döbbenetesen hosszú sor végén fogja találni magát!
Még előtte érdemes bemenni a Bazilikába, ami általában korábban nyit és bár oda is sokan szoktak várni, a biztonsági ellenőrzés ellenére hamar be lehet jutni. Ezekhez nagyon közel van az Angyalvár, így az a rész egyben letudható. Innen egy 20 perces Tevere-parti sétával lehet lejutni a Trastevere negyedbe, egy hangulatos vacsorára.
A Colosseumra is sok időt kell szentelni a sorban állás miatt.
A piacokon, tereken szerintem érdemes egy kicsit időzni, beülni valahova egy kávéra, szendvicsre, megfigyelni a helyieket, átvenni egy kicsit az itteni életritmust, mert csak így lehet igazán átérezni a város hangulatát.
A Capitolium-domb nagyon szép! Ne hagyjuk ki! A Spanyol lépcsőtől a Borghesen keresztül sétáljunk át a Piazza del Popoló-ra, mert onnan nagyon szép a rálátás a városra. A Tiberis-szigetet kevesen keresik fel, pedig nagyon hangulatos, ahogy a Trastevere is, mely hamisítatlan olaszos hangulatot áraszt.
(Gerda)
"Engem elvarázsolt a hely, attól kezdve, hogy leszállt a gép a reptéren, fantasztikus hangulata van. Tetszett, hogy Róma nagyon zöld, nem igazán érzi magát az ember egy zsúfolt nagyvárosban. Megfelelő a közlekedés, bár a buszok nem tartják magukat a menetrendhez, ami sokszor nem is létezik. A római emberek alapvetően kedvesek. A zsúfoltabb, turistásabb részeken az eladók/kiszolgálók sokszor kimondottan kedvetlenek, figyelmetlenek. Mindenki próbálja ki a fenyőmagos fagyit. Az utcai (bevándorló) árusokkal alkudjunk, és csakis pontos összeggel fizessünk, mert nagyon nem akaródzik nekik visszaadni. Óvakodjuk a rózsát kezünkbe nyomó és fényképet készítő indiai árusoktól, mert a fotó ára gyakran a sok szál rózsa általuk meghatározott ára.
Kalkuláció programtervezéshez:
Colosseum + Forum Romanum + Capitolium-domb: 1 nap
Vatikán: 1 nap
Angyalvár: kb. 3-4 óra
Trevi-kút, Pantheon, Piazza Navona, Spanyol-lépcső és a környéke: kb. 1 nap, de kényelmesen inkább 2
Villa Borghese + park + állatkert: 1 nap
Villa d'Este – Tivoli: 1 nap
(Eszter)
"Összességében nagyon tetszett a város, bár nem rajongok az olaszokért, mégis Rómát az egyik kedvencemnek tartom, egyszerűen a környezet, az ottani hangulat miatt. Tetszett, hogy a belvárosban sétálva szinte bármerre néz az ember, ókori romokat, szobrokat, eredeti formájában meghagyott több ezer éves építményeket lát. Ami nem tetszett: a repülőtéri (Rome Fiumicino) személyzet nem volt a helyzet magaslatán, úgy tűnt valóban igazolják a róluk terjengő rémhíreket. A másik dolog, ami kellemetlenségeket szülhet, az olaszok gyenge angol tudása.
Mi ízlett a legjobban? A Pizza Prosciutto azokkal a bő tenyérnyi sonkaszeletekkel és az isteni sajttal, amit egy igazi helyi, eldugott mellékutcában talált icipici pizzériában fogyasztottunk el a pincér által javasolt finom vörösbor kíséretében.
Néhány olasz szó ismerete biztos óriási előnyt jelent, még az angolul remekül beszélő utasoknak is. Az utcákon az ókori jelmezben pózoló, és fényképezkedésre önmagukat kínálgató helyiekkel nagyon vigyázzunk, mert ahogy elkattant a fényképezőgép, máris kérik (az egyébként előre sehol nem jelzett) néhány eurójukat!
A Colosseum és az Il Vittoriano (Piazza Venezia) környékén megéri sokat sétálgatni, nappal és sötétedés után is, gyönyörű látványt nyújtanak a kivilágított romok. A Colosseumba nem feltétlenül vagyok biztos benne, hogy megéri bemenni, elég drága a belépő, de nem biztos, hogy annyit nyújt. Szerintem kívülről is csodálatos építmény. A Vatikánról is hasonló a véleményem, főleg, hogy mikor ott jártunk szó szerint több kilométer hosszú sorok álltak a múzeumokhoz." (Péter)
"Rómát nem csak azok élvezhetik, akik olthatatlan érdeklődéssel vannak a régi civilizációk és a nagybetűs történelem iránt. Ha kíváncsi felfedezők vagyunk, Róma több arcát is mutatja, a Colosseum és a Spanyol Lépcső turistaforgatagán túl létezik egy meghittebb, romantikusabb és magát szégyenlősebben feltáró város is. Mivel mi csak szűk három napot töltöttünk a városban, igyekeztünk kipipálni a kötelező köröket, hogy legyen egy kis idő megismerni azt, ami a képeslapok mögött van. Róma ilyen szempontból elkényezteti a látogatót, amellett, hogy világklasszis látványosságok között sétálhatunk egy percre sem érezzük azt, hogy egy turista "rezervátumban" járunk, betekinthetünk az igazi helyi életbe is, ha nyitott szemmel járunk.
Rómában az a zseniális, hogy az ember lépten-nyomon látnivalókba bukkan, megéri és praktikus is gyalogosan felfedezni a varost, jól bejárható gyalog, emberi léptékűek a távolságok, és nem feltétlenül kell tömegközlekedést használni. Annyi a látnivaló, hogy egyet nem is tudnék kiemelni, Rómában lenni fenséges életérzés, pontosan olyan, mint ahogyan az a nagymester, Fellini filmjeiben láthatjuk.
Amire érdemes felkészülni az utazóknak:
sokfelé nehézkes a kártyával való fizetés, jobban preferálják a ropogós készpénzt,
érkezéskor a Terminiből át kellett vergődnünk a Tiburtina buszpályaudvarra, ahonnan a vidéki távolsági buszok indulnak, elég sok embertől kérdezősködtünk, rendőröktől többek között, nem nagyon beszélnek nyelveket és nem is túl segítőkészek akkor sem, ha az ember az olasztudását próbálja meg bevetni. Térkép és előzetes tájékozódás tehát sosem árt,
a múzeumok nyitva tartása nagyon változó, ha lehet, győződjünk meg előzetesen a nyitvatartási időkről.
Mint mindenütt, ahol nyüzsögnek a turisták, zsebtolvajok is betársulnak a tömegbe, az ilyenkor elvárható ésszerű elővigyázatosság elkel természetesen, de nem gondolnám, hogy veszélyes a város. Ha nem kétes negyedekben sétálunk hivalkodóan értékes dolgokkal magunkon, mindenfajta kellemetlenség nélkül térhetünk haza. Más kérdés, hogy az olasz férfiak lépten nyomon hangot adnak a tetszésüknek, a lányok után fütyülnek a piazzán a motorinójukról. Egy mosollyal elég nyugtázni a közvetlenséget, de inkább más szituációkban ismerkedjünk.
Néhány szó a gasztronómiáról: Rómában bármennyi ideig el lehet élni fagyin és pizzán. A Pantheon közelében van egy fenomenális fagyizó, érdemes kipróbálni az olasz különlegességet, a brioche con gelato-t , a péksütibe töltött fagyit is! Az olasz kávé méltán híres, az ital rajongói a legkisebb sarki bárban is valószínűleg a legkiválóbb kávét találják, amit valaha ittak. A kínálat szerencsére széles, minden zsebméret és ízlés talál kedvére valót. Számomra kellemes meglepetés, hogy a legfrekventáltabb turista helyeken is bevállalható egy kis harapnivaló, nem fog rámenni a teljes út költségvetése, mint mondjuk, ha ugyanezt a Váci utcán tennénk.
Tippjeim Rómába utazóknak:
Legyünk türelmesek, Olaszországban az ember semmire sem megy merev elvárásokkal és humorérzék nélkül. Néha a legapróbb jelenetekből is megmosolyogtató kalandok születnek, adjuk át magunkat a helyi életérzésnek, az olasz nép számára mérvadó fontosságú, hogy mindig jókat együnk, sziesztázzunk és élvezzük az édes életet.
Komolyra fordítva, egy-két nevezetességnél túl hosszú sorok alakulnak ki nyaranta, a melegben való hosszú várakozást elkerülve érdemes néhány attrakcióra még itthon jegyet váltani ( pl. Roma Pass-t), így nem kell órákat várakozni a Vatikáni Múzeum előtt például. Másik tapasztalatom, hogy a Forum Romanorum, annak ellenére, hogy ingyenesen látogatható, megér egy vezetett túrát, sokkal izgalmasabb, ha kapunk információkat, nem érdemes ezen spórolni.
A személyes kedvencem, amit rövid, kétnapos tartózkodásunk alatt láttunk az a Forum Romanum és a Vatikáni Múzeum. Mindkettő elképesztően izgalmas hely, szinte lélegezni lehet a történelmet. Ezekre érdemes rászánni fél napot.
A Colosseum picit kiábrándító olyan szempontból, hogy iszonyú tömegekkel kell számolni és a belépődíj is igen borsos.
Általában kevesen merészkednek a Tevere túloldalára, a Vatikán és az Angyalvár után ki is pipálják a folyó túloldalán fekvő városrészt. Van azonban egy negyed, a Trastevere, ami egy izgalmas, felfedezetlen terület, ahol a művészek, a bohém szórakozóhelyek és couleur locale kötényes nénik remekül megférnek egymás mellett. A negyed bája kihagyhatatlan, érdemes andalogni egy kicsit a folyóparton is.
Ostia ókori kikötővárosa és a Via Appia maradványai a másik két olyan program, ami távolabbi fekvésük miatt nem nagyon kerül bele a Top 10-be. Aki él hal a romokért, kevés helyen láthatja őket ilyen jól megőrzött/rekonstruált formában, felejthetetlen élmény lesz.
(Timi)
"Emberek! Húsvétkor ne utazzatok Rómába, mert szörnyen sok a turista, és ehhez még jön vagy százezer zarándok. A gyerkőceink miatt mi kénytelenek voltunk a tavaszi iskolaszünetben utazni. Négy nap alatt azért a főbb dolgokat meg tudtuk nézni. Róma persze szuper volt, de nem tetszett a sok szemét és az, hogy mindenhol koldusokba botlottunk." (László)
"Most augusztusban voltunk Rómában. Sok időt töltöttünk a nevezetességeknél a sorban állással, a vatikáni múzeumnál például két órát. Amikor olcsón akartunk jót enni busszal elmentünk a Trastevere negyedbe. Nagyon hangulatosak a vendéglők a szűk utcákban, kiülős helyekkel. A kiszolgálás is kedvesebb, mint a városmag éttermeiben. Három euró volt a pizza. A hop-on-hop off buszozásnál rossz tapasztalatunk volt a City Sightseeing-Roma társasággal. Totál nem tartják be a menetrendet. Állítólag jobb a Green Line és a Roma Christiana. Az Angyalvárnál a második emeleten van egy teraszos étterem, ahonnan a panoráma felejthetetlenül szép. Érdekes az éjszakai élet a Campo di Fiori-n." (Kati)
"Nyáron nagyon jó, hogy mindenhol van ivókút. Érdemes vinni valami flakont, amit mindig tele tudunk tölteni. 35 fokban folyton vízre vágytunk, vagy iváshoz vagy hogy lelocsoljuk magunkat. A rövid idő alatt láttuk a Colosseumot, a Trevi-kutat, a Vatikánt és a Villa Borghese parkot. A Spanyol lépcsőt nem találtuk különlegesnek. Többet vártunk tőle. Egy tanács: a mozgó büféknél mindig kérdezzünk rá az árra, mert gyakran nincs kitéve, hogy mi mennyibe kerül. A Vatikán közelében egy ilyen mozgóárustól vettünk két szendvicset, egy sört és egy ásványvizet és fizettünk 32 eurót. Szerintem átvágott minket a pasi." (Tibor)
"Fiatalos város, az emberek is fiatalosak, a turistákhoz hozzá vannak szokva. Ha már túl vagy a kötelező látnivalókon, érdemes vissza-vissza menni a "feeling" kedvéért. Tetszett, hogy sok helyen van kút - ivóvíz, nem kell eurókat költeni a palackos vízért. A forgalom nagyon nagy, akár buszon akár taxival közlekedik az ember, órákba kerül A-ból B-be jutni. Kb. 8 éve voltam ott előzőleg, s akkor a római emberek kedvesebbek voltak. Most is vannak nagyon kedvesek, és nem kedvesek is (legalább nem undokok). Nem nagyon beszélnek angolul, viszont segítőkészek. A katakombák meglátogatása érdekesebb volt, mint, amire számítottunk." (Erika)
"Rómában a legjobban, az élet tetszik. Ahogyan az emberek élnek, vidámak, nincs kapkodás. Arról nem is beszélve, hogy gyönyörű hely. A Trastevere az egyik legjobb rész Rómában. Itt lehetett a leginkább megtapasztalni, hogy -hogyan is élnek a rómaiak, és szerencsére nem találkoztam sok turistával sem.
Egyetlen zavaró tényező van Rómában, hogy a főbb nevezetességeknél, a kisebb kávézókban, éttermekben, nagyon oda kell figyelni, hogy mennyit fizet az ember. Sajnos nekem ebből volt problémám, mert egy kis papírra felírta a pincér, hogy mit fogyasztottam és mennyi a végösszeg, mondanom sem kell, hogy a végösszeg elég magas volt. Szóval erre nagyon érdemes odafigyelni, hogy hová ül be az ember, akár csak egy kávéra is.
Teljes mértékben elégedett voltam a szállodával. Számomra fontos, hogy központi helyen legyen, ha nem is bent a központban, akkor a közelben legyen egy buszmegálló vagy metró. A szálloda kategóriánál számomra fontos, hogy min. 3* legyen.
Gyalogosan oda kell figyelni, nagyon az autósokra, mert elég "bátran" közlekednek. A tömegközlekedési eszközök, viszont nagyon jók. Szinte mindenhová el lehet jutni velük. Jól kiépített metróhálózat van. A közbiztonság, nem a legjobb Rómában, ahogy más nagyobb városokban is, itt is vannak zsebtolvajok, ezért az értékekre különösképpen figyelni kell. A római emberek nagyon kedvesek, segítőkészek. Kevesen beszélnek angolul, vagy ha beszélnek is, akkor sem szívesen. Azonban, ha olaszul beszélünk, akkor azt nagyon szeretik.
Ami az evést illeti, a legjobban lasagne tészta ízlett, könnyű, ízletes, teljesen más, mint itthon.
Aki szeret sétálni, annak nem biztos, hogy érdemes megvennie különböző bérleteket, hiszen Rómában, annyira közel van minden egymáshoz, hogy könnyen el lehet jutni sétálva. Én személy szerint nem igazán használtam a tömegközlekedést, hiszen míg eljutottam egyik helyről a másikra útközben is rengeteg történelmi emlékművel találkoztam, és gyönyörű szép helyeket láttam. A Colosseum-ra nem érdemes sok időt tölteni, hiszen túl sok látni való nincs, van egy kisebb múzeum benne azt még érdemes megnézni. Nagyon kellemes meglepetést okozott a Szt. Péter Bazilika, mert gyönyörű szép volt és külön fizetés ellenében a kupolába is fel lehet menni, azt mindenképpen érdemes megnézni, hiszen a tetejéről egész Rómát láthatjuk. Felejthetetlen látvány! A Trastevere negyedet mindenképpen ajánlom, ott érdemes több időt is eltölteni. Érdemes olyan helyekre ellátogatni, ahol nincs sok turista, és mindezt sétálva megtenni, hiszen így ismerhetjük meg az "igazi" Rómát." (Kata)
"Nekem szívem csücske az építészet, a különböző korok stílusai, irányzatai, ezért nekem Róma olyan, mint egy terülj-terülj asztalkám. Rómának az a varázsa, hogy ahová lépsz, minden épület gyönyörű. Még a leglepattantabb is. Színesek, barátságosak, nem hivalkodóak. Ezért nem szabad szerintem tömegközlekedni, csak kutyagolni. Mert ha metrózik az ember, akkor lemarad a lényegről! Mállik a vakolat, épphogy nem szakad a járókelők fejére a kovácsoltvas erkély, de minden ablakban virágok, ahogy kell.
Negatívumok: A Termini környékén sok a fekete. Van egy csomó kis büfé, oda betelepülnek, az ember lánya elgondolkodik, hogy be merjen-e menni. De aztán nem bántottak. A Spanyol lépcsőnél ráakaszkodnak a lányokra és a párokra a virágárus romák. Mert ott is vannak.
Metróztunk, egy fokkal sem jobb, mint Pesten, de rendben van. Ugyanakkor szerintem vétek metrózni. sőt, vétek tömegközlekedni, csak akkor érdemes, ha a szállás nagyon messze esik a belvárostól.
Mi ízlett a legjobban? Minden. De legfőképpen a Trevi kút melletti fagyizóban a fagyi. Az ottani méretekhez képest itthon egy gömb fagyi csak mutatóban van:). Szeretnék itthon is akkora gömböket!!!!
Tanácsaim:
vigyenek kényelmes cipőt
elegendő kp összeget vagy rendes hitelkártyát a leárazásokhoz.
augusztustól (leárazások) tavaszig utazzanak, mert nyáron iszonyat a meleg." (Andi, 2012)
"Mi rómaiak imádjuk a városunkat és annak történelmét. Büszkék vagyunk Rómára és a hagyományainkra, és persze a város fociklubjainak is lelkesebben drukkolunk, mint más olasz városok lakói a sajátjaiknak. Szerintünk az egész országban itt a legjobb az étel. Melegszívűek vagyunk. Büszkék vagyunk a régi épületeinkre, főleg a Kolosszeumra.
Itt Rómában a legsúlyosabb problémának az elképesztő közlekedési zsúfoltságot tartjuk. Ez minden nap valósággal megbénítja a várost. Buszozásnál mindig számítani kell jelentős időveszteségre. Ha siettek, akkor inkább szálljatok metróra.
Mint született római a turistáknak nagyon ajánlom a Trastevere negyedet. Ott van finom pizza és suppli (rizsgolyó).
Kérdezel a fizukról: A fizetések nálunk nem magasak nyugati viszonylatban. Egy kórházi nővér, egy bolti eladó vagy egy gimnáziumi tanár havi fizetése nettó 1200 euró körül van." (az egyik úti kritikus régi római barátja, Luca)
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Rómához való viszonyomat alapvetően két dolog határozta meg. Az egyik, hogy Olaszország-függő vagyok, a másik, hogy nem szeretem a milliós nagyvárosokat. Így aztán az olaszmániám ellenére sem volt Róma egyértelmű szerelem, elsőre túlságosan hangos, zsúfolt, szürke és forró volt nekem. Aztán az élet (vagy a Trevi kútba dobott 50 centes) úgy alakította, hogy számos alkalommal visszatértem. Volt időm felfedezni a város rejtett zugait, csendes utcáit, bájos szökőkútjait, élénk színeit, elképesztő művészeti kincseit, és szépen lassan megszerettem Rómát.
Íme a kedvenceim:
A Trastevere napközben a szűk, macskaköves utcákkal, a kiteregetett ruhákkal, a félig lepergett, terrakotta színű vakolattal, a régi bútorokat felújító bácsival, az antik könyvárussal és az itt lakók törzshelyéül szolgáló sarki bárral.
A Capitolium árnyékában meghúzódó, élettel teli zsidó negyed Marcellus színházával, a generációk óta létező családi üzletekkel, a teknősbékás szökőkúttal a Piazza Mattein (Fontana delle Tartarughe) és a Campo de’ Fiori piac forgatagával. Minden alkalommal ellátogattam Róma legrégibb és legszínesebb szabadtéri piacára, hogy beszerezzem az 1 évre elég Bruschetta, Arrabiata és Minestrone keveréket Mauro Berardi fűszer standján.
A Pantheon. Minden alkalommal lenyűgöz, de különösen izgalmas, amikor az eső beesik az oculuson. Gian Lorenzo Bernini szökőkútjai (Fontana del Tritone, Fontana dei Quattro Fiumi, Fontana delle Api).
A Galleria Borghese fantasztikus gyűjteménye. Nagyon jó az audioguide, érdemes bérelni.
Michelangelo rajongóként a Mester alkotásai:
Mózes a San Pietro in Vincoli templomban. A Colosseumtól gyalog kb. 10 perc sétával elérhető. Érdemes odafigyelni a nyitva tartási időre, mivel meglepő módon a templom is bezár szieszta időben.
A Piéta. Nemcsak a szobor nyűgöz le, hanem az is, hogy ez egy 23 éves ember alkotása. Kár, hogy üvegfal mögé kellett tenniük, miután Tóth László, egy magyar származású (őrült) geológus 1972 májusában egy kalapáccsal támadt a szoborra.
Egyértelmű, hogy Rómában sétálni kell, de ha valaki nem bírja az egész napos gyaloglást, akkor könnyen eljuthat bárhova metróval vagy busszal. A buszt persze kevésbé ajánlom, mert gyakori a dugó. Nagyon ajánlom a Miracle Players angol nyelvű előadásait a Fórumon. (www.miracleplayers.org) Remekül összefoglalják a római történelem egy-egy szeletét. Eredetiek és rendkívül viccesek! Szerintem a szokásos útikönyveken kívül érdemes más, témába vágó könyveket is elolvasni, hogy az ember jobban megértse Rómát. Kedvenceim: G. Franco Romagnoli – Ezer harang (Róma műhelytitkai), Lénárd Sándor – A római konyha, Goethe – Utazás Itáliában, Irving Stone – Michelangelo" (Tamara)
"Sajnálom, Párizs sokkal többet nyújt a turistának, mint Róma. Nekem mindenképpen. Az igaz, hogy Rómában a levegő is tele van történelemmel, de a város lehetőségei iránt sokszor éppen a helyiek közömbösek. Amúgy Olaszországon belül Firenze és Velence is nyert nálam Rómához képest. " (B. D., 2013. április)
"Amennyiben az utazó túl tudja tenni magát az olaszok olykor-olykor nem leplezett mentalitásán és még talán élvezni is tudja azt, akkor garantáltan kellemes napokat tölthet el Rómában. A lényeg: nem szabad idegeskedni! Rómában érdemes egy-egy látnivalót többször is megnézni. A helyek nappal és esti fényben is teljesen más arcukat mutatják. Ez a megjegyzés egyaránt igaz a kis utcácskákra, de a sokak által látogatott helyekre is. Rómában tényleg lehet jókat enni, de! Bár általában jó tapasztalatunk volt a turisták által is, vagy csak általuk látogatott helyekkel kapcsolatban, inkább javaslom a kis utcák zugában megbújó, a helyiek által előszeretetten látogatott kisebb éttermeket! Nagyszerű tapasztalat, hogy a turistákkal kapcsolatba kerülő rómaiak nagy számban beszélnek idegen nyelveket. Ismét bebizonyosodott: Rómában még az elegánsabb üzletekben is lehet alkudozni. Erre is igaz: csak meg kell kérdezni. Általában 10 százalék mindig lealkudható."
Pár jó tanács:
Online vegyétek meg előre a jegyeteket a múzeumokhoz, Colosseumhoz stb. Így olcsóbb és kevesebbet kell sorba állni (még januárban is vannak sorok)
A házigazdától/hotel személyzettől kérdezzétek meg, hogy milyen éttermekbe járnak ők illetve a helyiek, és azokat látogassátok
Ha nincs ötletetek, hova menjetek ebédelni vagy vacsorázni, a Trastevere városrész tele van hangulatos, jobbnál jobb éttermekkel és bárokkal. Ott nehéz rosszat kifogni.
Készüljetek elég készpénzzel is – az árak drágábbak a magyarországiaknál, és nem mindenhol fogadják el a bankkártyát, főleg kisebb összegeknél
Aki korán kel, aranyat lel. Érdemes reggel vagy délelőtt a piacra menni, hiszen ott a legfrissebbek a halak, zöldségek, gyümölcsök. A Campo De’ Fiorit tudom ajánlani
A taxisokkal – mint mindenhol – vigyázni kell, a legolcsóbb talán a MyTaxi alkalmazás, ezzel fejenként 4-5 euróért jutottunk ki a Ciampino reptérre a belvárosból.
Ha a Forum Romanum-on megkér egy kis zenekar, hogy énekelj velük egy dalt, akkor hajrá, felejthetetlen élmény lesz! (főleg a barátaidnak akik nevetve videózhatnak :D) " forrás
"Természetesen az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy Róma bája a régmúlt felidézésében rejlik, és nem a modern épületek, a bicikli utak, a zöld megoldások helyszíne. Itt bizony a biciklisnek össze kell kapnia magát, hogy egyben maradjon, meg kell tanulnia jó hangosan káromkodni, ’érdeket érvényesíteni’, és 360 fokokat himbálni a kezével. A szmog már a reggeli órákban is a nagyvároshoz méltóan hihetetlenül erős, modern épületeket pedig ne is keressünk a belső részeken. Itt a kellemes trattoriák, a hangulatos pizzeriák viszik a pálmát, ahol a ’minőség’ az években kifejezett ’mennyiségben’ számlálódik. Egy hely, ahol a külsőségekben megáll az élet. Ahol a ’szép’ és az ’elegáns’ örök divatnak számít, ahol a reggelente kocogó 50-es urak is Armani parfümben, napszemüvegben futkorásznak, a 70-esek hölgyek pedig sminkben és ’belőtt’ frizurával járnak még a sarki közértbe is." forrás
"Ha pár napra Rómába utazik, nem árt, ha előre leszervezi programjait. Persze, ez nem azt jelenti, hogy percre pontosan ossza be idejét, hiszen ahhoz úgysem tudná tartani magát. Ne hallgasson senkire, ha arra buzdítják, hogy vegyen Róma pass-t vagy hasonló jellegű városkártyát, ugyanis amellett, hogy drága, túl sok értelme nincsen. Viszont készüljön fel a koszos vécékre, és hogy az olasz konyha jó pillanatait kifogni csak nagy szerencsével lehet. (2012)" forrás
"Igazi olasz kaják - Az olasz konyha, hm... Rómában egymást érik az exkluzív éttermek és az olcsó turista vendéglők egyaránt. A családias hangulatot garantálja, hogy a szomszéd közelebb van hozzánk, mint az asztaltárs. Érdemes felkeresni néhány nagyszerű pizzériát, mint pl. a Pizzeria Baffettot vagy a Montecarlot, ahol igazi olasz finomságokat ehetünk. Mindenképp kihagyhatatlan program a városnézések alatti fagyizás is... anno Néró császár egyenesen az Alpokból hozatta a jeget, amelyet aztán különböző fűszerekkel (gyömbérrel, korianderrel, fahéjjal), mézzel vagy gyümölcssziruppal ízesítve fogyasztott, a fagyizás őrülete pedig azóta sem csökkent. " forrás
Tanácsaim:
Vegyetek Roma Pass-t, megéri, ráadásul megkímél a sorban állástól.
Vasárnap délután zárás előtt másfél-két órával néztük meg a Szent Péter Bazilikát, és egyáltalán nem volt sor. Viszont muszáj tisztességesen felöltözni, ha be szeretnétek jutni, különben nem engednek be: ez a vállakat és térdeket (meg mindent ami ezek közé esik) takaró öltözéket jelenti.
Szállás szempontjából a Termini környéke nagyon lepukkant, igazi büdös-koszos Chinatown rémisztő megjelenésű emberekkel, de valószínűleg nem annyira veszélyes, mint aminek kinéz, és eléggé pöpec szállásokat lehet kifogni jó áron.
Ne vegyetek vizet az utcai árusoktól, mert a városban nagyjából 300 méterenként vannak ivókutak, amik ingyenesek, és nagyon finom hideg vizet adnak.
A közlekedés nagyon kaotikus, a közlekedési lámpákat mindenki figyelmen kívül hagyja, de ha gyalogosként határozottan nekiindultok, mintha csak magabiztos helyiek lennétek, akkor minden hisztéria és dudálás nélkül megállnak az autósok, és átengednek az úttesten.
Használjátok a Tripadvisor telefonos alkalmazást, ha jó éttermet kerestek. Két főnek egy minimál étkezés egy trattoriában (pizza vagy valamilyen tészta, mellé kóla) 20 €-tól kezdődik.
Nagyon vigyázzatok az értékeitekre, mivel sok a lopás, főleg a zsúfolt buszokon.
"Elindulunk napsütésben is felfedezni Rómát. Ujjongok örömömben minden egyes sarok után, ahogy feltárul a következő utcarészlet. Róma belvárosában nincs járda, bazalt kockakövek burkolják az utcákat, és zavartalanul sétálnak a járókelők az autók között. A házak a kis tereket szabálytalan szögben szegélyezik, mégis valami leírhatatlanul bájos szabályosság a végeredmény. És a színek! A házak vakolt falai sugározzák a magukba szívott napfényt. A Piazza Navonára érünk, most még csak néhány hasonlóan korán kelő turistával találkozunk, zavartalanul csodálhatjuk mi is. Meg kell állnunk, le kell ülnünk, át kell itatódnunk vele. Mert a tér olyan varázslatos, hogy megérdemel egy külön fejezetet a naplóban." forrás
"Az örök város telis tele van rejtett zugokkal, pici, barátságos kávézókkal, a Trastevere negyed szűk utcácskái pedig olyan kiülős éttermekkel, ahol házi bort és kenyeret tesznek az asztalra, amint helyet foglalsz. Ez a városnegyed igazi mediterrán hangulatával, a köteleken száradó ruhákkal, a macskaköveken szlalomozó robogókkal, a megkopott falú házak párkányáról lelógó virágokkal rabul ejtett." forrás
"Az olasz főváros a motorok és robogók fellegvára, lépten-nyomon beléjük botlik az ember. Nagy előnyük, hogy picik, fürgék és bárhova el lehet jutni velük. Ha megvan bennünk a kellő bátorság, és van némi tapasztalatunk, kihagyhatatlan élmény végigszáguldani a széles utakon, a keskeny kis sikátorokból kiérve leparkolni a Pantheon mellett, vagy épp megkerülni a Colosseumot. A felülmúlhatatlan élményen kívül időt is spórolhatunk a robogóbérléssel, hiszen könnyedén átszelhetjük a várost, és így még eltévedni is nagyobb élvezet." forrás
"Termini pályaudvar. Amiről film is készült, és Amerigo Tot (néhai Tóth Imre) készítette a homlokzatát. Ide fut be a reptérről a Leonardo Express. Kikeveredünk, azonnal leszólít bennünket egy taxis, és 20 eurós tarifát ajánl. Szerencsére előzőleg felhívtam a szállodát és megkérdeztem, mi mennyi. Épp a fele a jogos. Néhány méterrel odébb a droszton Életem kiválasztja az egyetlen nőt. Görbe orrú, füstös hangú, erős negyvenes hölgy, akivel az ismerős épületek láttán rögtön felidézzük a több évtizedes emlékeket. „Róma nem változik” – mondja, és a végén letegez minket." forrás
"Róma kezd egyre inkább multikulturálissá válni, és valahogy nem áll jól neki. Szinte alig van kis üzlet, ahol ne afrikaiak, vagy indiaiak lennének az eladók, akik ugyan kedvesek, de hiányzik belőlük a született olasz báj. Igaz, ennyi csodaszép fekete nőt eddig legfeljebb Párizsban lehetett látni Európában. (2013)" forrás
"A legjobb, ha az ember a vatikáni múzeumokkal kezdi a Rómával való megismerkedést. Igaz, elvesz egy napot a turista életéből, de kell az energia annak a rengeteg alkotásnak a befogadásához, és esélytelen, hogy egy elgyötört test és kultúrával púpig rakott agy ebben partner legyen. Manapság már meg lehet spórolni a 3-4 órás sorban állást, és higgyétek el, megéri az a plusz 4 Euró. Jobb, ha a gyanútlan műkedvelő csak a sixtusi kápolna felé szembesül az irdatlan tömeggel.
Csak haladóknak: éjszakai városnézés, Szent Péter bazilika kupolájába mászás, Máltai lovagok terének megmászása. Ez utóbbi azért lehet érdekes, mert a téren egy nagy zöld ajtó kukucskálóján pont a bazilika kupolájára látunk rá. Trastevere (a Tevere folyó nyugati fertálya) bebarangolása maradjon az utolsó napra. Még akkor is, ha kis csapatod ekkor már hallani sem akar semmiféle gyaloglással kapcsolatos tevékenységről. Trastevere a tökéletes zárás, még akkor is, ha többet üldögéltek téren, mint bolyongtok a kis utcákon, itt egy kicsit ki lehet szakadni a turista zsúfolt Rómából, magunkba szippantani a hétköznapokból, beülni egy jót enni és tervezni a következő családi kirándulást." forrás
"Mindenképp olyan hónapban utazz, amikor kevesebben vannak és nincs akkora hőség. A legmegfelelőbb időpont szeptember vége és november, valamint március és április közt van. Augusztusban az éttermek zárva tartanak a nyári szünet és biztos vagyok benne, hogy az időjárás miatt is. A legzsúfoltabb időszak pedig Húsvét, valamint az azt megelőző Nagy Hét. " forrás
"Róma - főleg a Termini közelében - meglepően mocskos még egy nagyvároshoz képest is. Nem nagyon sikerült olyan éttermet találnunk, amit jószívvel ajánlanánk másoknak, a pizza például kifejezetten rossz volt (hely nevére már nem emlékszünk). Érdemes előre tervezni egy kicsit és hasznosnak bizonyult a National Geographic kiadásában megjelent könyv is. Mi csak 3 napra mentünk, amit utólag érdemes lett volna 5 napra kibővíteni, mert olyan sok a látnivaló. Közbiztonsággal kapcsolatban óva intettek minket, de szerencsére semmilyen attrocitás nem ért minket. A tömegközlekedés kaotikus. A Roma Pass-t nagyon ajánljuk."
,, Ha szeretnéd Rómát egy kicsit más szemmel látni, látogass el a Trastevere negyedbe, és máris érteni fogod, miért imádja mindenki ez a bohém környéket. San Lorenzo fiatalos lendülete téged is ámulatba ejt majd, csakúgy, mint a Róma Brooklynjaként emlegetett Pigneto. A belső udvaros házak között sétálgatni nagyszerű módja annak, hogy bepillants az itt élők mindennapjaiba. Garbatella buja kertjeivel és színes épületeivel egyszerűen ellenállhatatlan, az óváros szélén lévő Testaccio pedig tele van eldugott kis trattoriákkal, ezért hívják Róma szívének.
Zöld területekben nincs hiány Rómában, ezek leginkább figyelemreméltó részei a gyönyörű villák és kertek, amelyeket az olasz arisztokraták hoztak létre. A nyár beköszöntével a turisták és a helyiek ellepik a városi parkokat, pokrócokra telepednek, és élvezik a friss levegőt. Az Aventinus a legdélebbi domb azok közül, amelyekre az ókori Róma épült, és tökéletes lehetőséget kínál a kikapcsolódásra. Ha szereted a virágokat, látogass el a rózsakertbe, ami egy igazi „élő” oázis. ” forrás
,, Parfüm: Lehet, hogy csak a tavaszias idő hatása, de nagyon sok helyen éreztünk parfüm illatot. Olasz nők, lányok… Ha a parfümillatot felhőként lehetne szabad szemmel is látni, biztosan körbelengné őket. Egyik séta alkalmával megéreztem a parfüm illatot, kerestem hol a lány körülöttem. Sehol senki, kb. 10-20 méterre jött szembe egy lány, végül kiderült Ő volt az illatfelhő tulajdonosa.
– Csobogó kutak az utcán: Szintén tippként olvastuk, hogy a hosszú sétákra érdemes magunkkal vinnünk egy üres fél literes flakont. Róma utcái tele vannak állandóan csobogó kis kutakkal. Bárhol megtölthetjük flakonunk friss vízzel. Az már csak egy külön poén volt, amikor a Colosseumot fényképező nő úgy állt be mellé, hogy a kútból csak a kis csobogója látszott ki. Profilból vicces látványt keltett. 🙂 " forrás
Piazza Navona - m. m. fotója
Colosseum - g. a. fotója
g. a. fotója
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Gábor, 2024. 05. 23. 08:11
Öt nap Rómában:
https://fikatours.blogspot.com/2024/04/roma.html
László, 2023. 10. 04. 06:20
Tetszett:
- kellemes időjárás
- gyönyörű történelmi emlékek, épületek, fel sem lehet sorolni, minden sarkon volt valami ami ismerős lehet a történelem könyvekből
- gyalogtávon belül van sokminden, akár gyalog is bejárható a város magja
- remek ételek (a lasagne, a tiramisu, a kávék, a tésztaételek, fagylaltok, jégkásák és a suppli isteniek voltak)
- gyönyörű gyümölcsök a piacon
- barátságosak a helyiek
- sok elszórt euró érmét találtunk a földön :)
- a Termini egy hatalmas pláza
Nem tetszett:
- hatalmas sorok mindenhol (Colosseum, Pantheon, Vatikán stb.)
- őrült vezetési stílus, minden zebrán futni kellett, még a rendőrautó sem állt meg a zebránál
- nagyon szemetes város
- hajléktalanok a Termini mellett
- sok a bóvlit áruló, nyomulós árus bizonyos helyeken (pl. Vatikánhoz vezető utcán)
úti kritikus, 2023. 03. 09. 21:53
Ádámnak:
Ha nem sikerült jegyet vásárolni a Vatikánba vagy a Colosseumba a hivatalos oldalakon, akkor érdemes lehet megpróbálni másik időpontot választani vagy alternatív látogatási lehetőségeket keresni, például más turisztikai látnivalókat meglátogatni. Ha azonban a látogatás elengedhetetlen, és időpont vagy helyszín változtatása nem megoldható, akkor érdemes lehet alternatív megoldásokat keresni.
Azt javaslom, hogy először ellenőrizd az adott látogatási helyek hivatalos oldalait, hogy más időpontokban vagy időszakokban van-e még elérhető jegy, esetleg van-e várólista, vagy lehet-e állóhelyjegyet vásárolni a helyszínen. Ha ezek a lehetőségek sem megfelelőek, akkor érdemes lehet megnézni a hivatalos jegyértékesítő partnerek ajánlatait.
Ha továbbra sem sikerül jegyet szerezni, akkor lehetőség van az alternatív online jegyértékesítő oldalakat keresni. Fontos azonban, hogy csak megbízható és hiteles oldalakról vásároljunk jegyet, hogy elkerüljük a csalásokat és a hamisított jegyeket. Az alternatív oldalak általában magasabb áron kínálják a jegyeket, de a látogatás lehetőségét biztosítják.
Végül, ha a helyszínen szeretnénk jegyet vásárolni, akkor érdemes előre készülni és időben érkezni, hogy elkerüljük a hosszú sorokat és a várakozást. Azonban fontos megjegyezni, hogy néhány népszerű látogatási helyen a jegyek gyorsan elfogynak, így az időben érkezés sem mindig garantálja a jegyvásárlás lehetőségét.
Ádám, 2023. 03. 09. 21:50
Olyan kérdésem lenne hogy a Vatikánba és a Colosseumba se tudok már a hivatalos oldalukon jegyet venni akkor mi a teendő? Érdemes ezzel foglalkozó oldalakról venni vagy inkább a helyszínen?
V Aliz, 2022. 09. 03. 14:05
A város ókori és építészeti értékei nagyon szépek. A vatikán kiállítása, a keresztény látványosságok adják Róma értékét.
De a tömegközlekedés, az autós-gyalogos közlekedés borzalmas. A tisztaság kritikán aluli. Budapestre mondják, hogy koszos. Ez akkor egy szeméttelep. Nem csak a külváros, de a centrum is vizeletszagú, és majdnem minden sarokban látni fekáliát. A magyar fővárosban egy kuka mellé inkább feküdnénk ki, mint itt ülnénk le az egyik sarokba. Szemét mindenhol, mert se kukák, se közwc. Az egész városban 1 darab fizetős wc van, a Sapnyol lépcső aljában.
Az árak irreálisak egy magyar pénztárcákhoz képest, mind a reptéren, mind a városban.
***
Anita, 2022. 07. 09. 20:23
Rengeteg nagyvárosban országban voltam már, úgyhogy van alapom az összehasonlításhoz. Nekem egyáltalán nem tetszett, koszos, káoszos, a temini egy igazi rémálom. ijesztö nappal is..az olaszok ugye nem csak itt de mindenhol képesek bolhábol elefántot csinálni.. nekem nem jött e egyáltalán.. a cikk iroja nem tudom hol volt..:)))
Patrik, 2021. 07. 22. 07:43
Köszönöm a gyors választ, imádom az oldalatokat!
úti kritikus, 2021. 07. 21. 10:31
Patriknak:
Az új diákigazolványokon rajta van az EYCA (European Youth Card) logó, tehát elvben használható Rómában is. A valóságban azonban az ISIC szélesebb körben elfogadott. Tehát a magyar diákigazolvány elfogadottsága lutris.Olaszországban kevés dolog működik általános érvénnyel, szóval kéretik bepróbálkozni, ha nincs idő az ISIC beszerzésére.
Patrik, 2021. 07. 21. 08:08
Sziasztok!
Hátha többet tudtok mint én, szóval megpróbálkozok a kérdéssel. :)
A diák kedvezményekhez elegendő az EYC logóval ellátott magyar diákigazolvány, vagy mindenképp szükséges az ISIC nemzetközi diákigazolvány?
Előre is köszönöm válaszokat! :)
Papp Adam, 2019. 09. 07. 21:19
5 napot voltunk Romaban mely soran kb az osszes nevezetessegre volt idonk. Nagyon tetszett a varos a nyuzsges es a kedves vendegszeretet. Nagyom baratsagosak segitokeszek a helyiek ha pedig megtudjak hogy beszelsz olaszul, kb csodalnak:) A barangolast megkonnyitette hogy sok az ivokut a varosban es minden meteren van latnivalo. Hatborzongato volt ott setalni ahol anno Caesarek setalgattak es aterezni a tortenelmet. Sok a katona es rendor az utcakon mely biztonsagerzetet ad kifejezetten jo volt latni oket. Lopast nem szenvedtunk el bar igaz hogy alkalmat sem adtunk ra mert csak zsebbe vagy jol zarhato oldaltaskaval kozlekedtunk. Ami negativ volt az a sok szemet amit eldobalnak az utcakon es a sok utcai arus illetve ettermek elott allo pincerek akik masodpercenkent szolitottak meg minket. Olyan utcai arus is van aki le akar veled pacsizni de kozbe a tenyeredbe nyom egy karkotot amit persze ki kell fizetni szal erdemes oket elkerulni. A kozlekedes kaotikus kressz nincs a zebran majdnem elutottek minket hiaba lepsz le es lathato hogy at akarsz menni nem fog megallni de nem azert mert bunko hanem naluk ez a megszokott. Tomegkozlekedest ne hasznaljatok nem gyorsabb a dugok es balesetek miatt es lemaradtok a sok szep latnivalorol. Sokat setaltunk de a rengeteg latnivalo miatt nem erzed annyira farasztonak.
Klaudia, 2019. 01. 02. 11:54
2018 karácsonyát töltöttük Rómában. Hat nap alatt minden kötelező látnivalót bejártunk, s szerintem a december ideális is volt rá, mivel sehol sem volt óriási tumultus, mindent kényelmesen meg lehetett szemlélni. Az egész város egy múzeum, érdemes rengeteget sétálni egy pár kényelmes cipellőben. Az OMNIA kártyát nagyon ajánlom, a 72 órás árát már két nap alatt bőven kihasználtuk! Negatívumok: a város sajnos szemetes, s sok múzeumban nincs kitéve angolul a látnivalók leirata.
Gróf Bence, 2017. 01. 31. 20:44
Sziasztok! Én ajánlani szeretnék egy szállást, ahol lehetőség van foglalni magyar nyelven és árban is kedvező. A Casa Simpatia a Colosseumtól és a Terminitől kb 10-10 perc séta. Először eléggé eltévedtünk, mert össze-vissza vannak a házszámok, de összességében nagyon jól éreztük magunkat, ha gondunk volt, a szálláson szívesen segítettek. Nagy élmény volt, hogy a szálláson biztosítottak belépőt a pápai audienciára és az AS Roma meccsére is kedvező áron!
Valamilyen Valaki, 2016. 12. 15. 16:46
Én találtam egy nagyon érdekes videót erről:
https://www.youtube.com/watch?v=S8Xij3mFpUQ
Sarolta, 2015. 12. 15. 17:23
a Szent Istvan Hàzrol szól a kritikám
Miklós Kálmán, 2015. 12. 14. 12:07
Sarolta, nagyon jó, hogy közölted a hellyel kapcsolatos tapasztalataidat. Valószínűleg erre a Szent Istvan házra az első tapasztalatok után, ember nem vágyik vissza.
Csatlakozom hozzád, nagyon igaz amit tapasztaltál. Bizonyára sokan vannak, akik hasonlóan kellemetlen élményeken estek át, de csak magukban zsörtölődnek otthon. Néhány napos ottlétem után én is csalódottan, megalázottan tértem haza. Azzal kezdődött, hogy a megrendelt transzfer szolgáltatásuk ellenére, otthagyott a sofőr a repülőtéren.
A szállással kapcsolatos panaszaim ugyanazok, mint neked: összetákolt vaságyak, ágynemű címen egy lópokróc vár, fűtés nulla, széteső, nyikorgó bútorok. A 24 órás portaszolgálat megszünt, távozáskor-érkezéskor magad zárod, nyitod a kaput, az épületet. A kulcsokért kauciót kérnek, amit elfelejtenek visszafizetni, vagy ne legyen pofád visszakérni, azt ami visszajár. A hajnali indulás ügymenetét a sofőrre bízták, kecskére a káposztát. Saját zsebre dolgozik. Elteszi a visszajáró kauciót, azt mondja már visszaadta. Dokumentálva nincs, tanu nincs, ha nem vagy rámenős, szemrebbenés nélkül átver. Egy báránybőrbe bújt farkas!
/transzfer, kaució számlanélkül/ Nem tudod igazolni, hogy befizetted, hogy visszakaptad.
A borravalóról csak annyit: én akkor adok, ha megvagyok elégedve a szolgáltatással, akkor szívesen. De ha nem, akkor várhatják!
Reggel a recepciós, amikor kifizettem a szállást és eltettem a visszajárót elég feltűnően kutakodott a tekintetével a pénztárcám tartalma után. Gusztustalan volt!
Tehát sem a szolgáltatással, sem az emberi hozzáállásukkal nem voltam megelégedve. Valószínűleg az ott dolgozók egymást is kijátsszák. Az intézmény igazgatója pedig valószínűleg nem tud az egészről semmit sem.
Annak reményében írom le a tapasztalataimat, hogy mások ne essenek ebbe a csapdába, ahol a magyar, a magyart becsapja és hülyének nézi.
Az okos más kárán tanul...
üdvözlettel
Sarolta, 2015. 12. 14. 11:57
Háát... szóval az ember, tudja, ez egy vallásos hely meg minden, no de!
Októberben voltam ott, hideg volt. Szobáról amilyen képeket láttam... nem volt a valósághoz semmi köze. Mintha csak az ókorba utaztam volna vissza.... kő padló, omladozó fehér falak ( tényleg, omladozott) Vas ágy... na és a vicces rész. Nincs takaró, ló pokróc van. Aha, októberben. Se fűtés... Éjjel farmerba, garbóba és 4 ló pokróccal tudtam aludni.
Kiszolgálás, egyik este el ment az áram a szobába(bár tv amúgy sem volt), lementem szólni, hogy hé nincs áram, se telefon töltés semmi, a recepciós arcon nevetett. Oké.
Nincs internet, csak napi 1 óra!! Kódot kell kérni mindennap... Reggeli... nem is említeném, száraz buci, vaj, tea, kávé. Életemben nem ittam ilyen undorító kávét....
Várostól nagyon messze van... Egy idősebb hölgy a recepción ügyesen elmagyarázza merre, hogyan lehet bejutni.
Alig vártam, h leteljen a 3 éjszaka és hazajöjjek a civilizációba.
Soha még egyszer!
Viktória, 2015. 03. 31. 13:11
4 teljes napot töltöttünk Rómában. Ezen idő alatt minden turista célpontot megnéztünk, sőt azon túl a kis utcákon sétálva a helyi életbe is némi bepillantást kapthattunk.
A négy nap alatt felosztva területenként csak gyalogoltunk, kb. 10.30-18:00 óra között. Amikor szükségét éreztük megpihentünk egy kávéra, illetve minden nap kis étteremben ettünk pizzát vagy tésztát.
A szállásunk a vatikántól 5 perc sétára volt, bed&breakfast szálláshelyen, de nem kértünk reggelit, mert a helyi kis kávézókban indítottuk a reggeleket.
A kávék 1.20-1.80 Eur között mozogtak, a Colosseum környékén, a Trastevere-n 3-4 Eur. Az egytál meleg ételek: tészta vagy pizza 8-12 Eur között vannak. A sültek körettel már magasabb, kb. 14-18 Eur között.
A varázsa, hangulata magával ragadó a városnak, nem érdemes Roma Pass kártyát venni, kényelmes cipőben kellemesen be lehet járni a várost.
Tény, hogy nagy a kosz, hajléktalanok, erőszakos árusok vannak mindenhol, de ha ügyesen kezeli az ember, akkor nem szabad ezeken felidegesíteni magunkat:-)
István, 2015. 01. 15. 13:22
2 fiatalember szállást keres Rómában.
Rózsa Sándor, 2015. 01. 10. 17:19
2014 októberében voltunk, saját szervezésben. 4 nap alatt minden lehetséges helyet bejártunk, amit csak tudtunk. Megneztem, hogy szervezett uton ennyi idő alatt hova visznek el, annak a többszörösét be tudtuk járni! Roma pass kártyát nem vettünk , a szallastol a belvárosig buszoztunk, utana gyalogoltunk. A Vatikantól a magyar Farnese palotán át a Laterani Szent János Szekesegyhazig gyalogoltunk. Nem egy nap alatt! A Vatikán, a Spanyol lépcső és a Colosseum a város két legtávolabbi részen van, egy nap alatt nem lehet mindegyikhez eljutni. A szállás a Szent Istvan házban volt, reggelivel es reptéri transzfer tel kértük. Minden rendben volt vele, tiszta, rendes, kulturált , mindenki tud magyarul es segit. A városban tobbszor eltévedtünk , Rómában nincs ket párhuzamos utca, a Google map sokat segitett. Idős hölgyek a SzIH recepcióját hívták, ha eltévedtek :) Az időjárás jó volt, este volt eső, nappal semmi és meleg volt végig. A Vatikánba neten vettünk jegyet, kulonben órákat kell sorban allni! Egyedul ott volt tomeg,amit en nagyon nem bírok, de akkor sem szabad kihagyni, bent mar eloszlik a tömeg. Utolso napon derült ki, hogy a buszmegálló a Bocca del la Verita mellett volt, kozel a Fórumhoz és a Viktor Emmanuel emlékműhöz. Jó túracipővel, nem balerina és szandál, rengeteg helyet be lehet járni, különösebb megterhelés nelkul. A hopp on buszokat drágának tartottam, és egyik útvonala sem jött be. Jó utat mindenkinek, Rómát látni kell!