ÚTIKRITIKA.HU / Liechtenstein






hirdetes
útikritikák


Liechtenstein

Liechsteinsteinről dióhéjban|Tetszett& Nem tetszett| Vélemények| Odajutás| Szállás| Étkezés| Vásárlás| Egyéb hasznos információk|Vadúz|Egyéb látnivalók| Történelem| Manapság| Érdekességek | Olvasmányos linkek|Fotóegyveleg

.

Kérjük, hogy a fejezetre való ráhangolódás jegyében gyakorolják családi vagy baráti körben, esetleg tükör előtt Liechsteinstein nevének kimondását: Lihtnstájn.

.

b.a. fotója 

Liechtensteinről dióhéjban

A világ 6. legkisebb országa, amit Svájc és Ausztria (Voralberg) fog közre. A miniállam egy hercegség és Vaduz a fővárosának a neve. 

160 négyzetkilométer a területe, ami éppen akkora, mint Pécs városa. 12,4 kilométer széles 24,6 kilométer hosszú. (Európa 4. legkisebb országa)

Liechsteinstein lakossága 2024-ben: 39,822

Liechsteinsteinben a svájci frank a hivatalos fizetőeszköz.

Magyar állampolgárok vízummentesen léphetnek be a hercegség területére.

A hercegségben a fővároson, Vaduzon kívül Schaan nevezhető jelentős városnak (picit nagyobb is a lakossága, mint a fővárosnak). A két város majdnem összenőtt.

Bár a hivatalos nyelv a német, a helyi lakosok többsége az Alemannic dialektust beszéli. Ez nagyon különbözik a szabványos némettől, és inkább hasonlít arra, ahogy a német ajkú svájciak beszélnek. A helyi emberek az országukat nem Liechsteinsteinnek hívják, hanem így: Liachtaschta.

Sok turista csupán egy fél, vagy egy egész napra látogat oda, hogy elmondhassa Liechtensteinben is járt. Kipipálva.

A hercegség kicsi területén meglepően sok, 400 kilométernyi kiváló túraösvényen lehet kirándulni. Alapvetően Liechsteinstein a természetet kedvelőknek való, mert a kulturális turizmus műfajában nem tud sokat nyújtani.

Nem közismert nálunk, de Liechsteinsteinben menő síterepek vannak, melyek közül Malibun a legjelentősebb.

Leggyakoirbb vezetéknév: Büchel

Átlag nettó havi fizetés (2024-ben): 2,3 millió (!) forintnak megfelelő svájci frank

.

.

Tetszett&Nem tetszett

Tetszett

1. A természet szépsége (sűrű zöld erdők, izgalmas sziklaszirtek stb.), kilátópontokról a csodálatos völgyek látványa, és a festői falvak

2. Jókat lehet kirándulni és a természetben bicajozni

3. Vaduz lakói nagyon barátságosak, irigylésre méltó békességben (és persze jólétben) élnek

4. Az idilli Balzers nevű település

5. Az 1600 méter magasságban lévű Malbun, ami a síszezonon kívül is kellemes hely

Nem tetszett

1. Vaduz belvárosában a sétáló övezet nem igazán izgalmas, kissé unalmasan provinciális

2. A fővárosban nincs érdemleges turista nevezetesség, főleg a hercegségi palota áll a figyelem középpontjában

Vélemények

"Ha az ember kicsit gyorsabban hajt, talán észre sem veszi, hogy Ausztria és Svájc között egy egész országon halad keresztül, amelynek neve Liechtenstein Hercegség. A világ hatodik legkisebb független állama több szempontból is fura hely: az uralkodó család osztrák, a pénz svájci, a himnusz pedig a God Save the Queen dallama német szöveggel.

Liechtenstein nagyon kicsi és nagyon gazdag. Az itteni emberek valószínűleg ritkán aggódnak a pénz miatt, a fővárosuk alpesi és falusias hangulatát azonban kénytelenek voltak feláldozni: az alacsony adók rengeteg külföldi céget vonzottak ide, amelyek aztán ronda betonkockákat emeltek a város közepén. Miután a kastély nem látogatható, a főutcát pedig az imént említett ronda irodaépületek uralják, egyedül a Städtle nevű sétálóutcán lehet kicsit turistáskodni.  forrás


Liechtensteinbe való belépésünk eseménytelen volt határellenőrzés szempontjából, bár láttuk, hogy vannak épületek és infrastruktúra erre a célra. Végül közvetlenül a Vaduz kastély feletti parkolóhoz hajtottunk, ahelyett, hogy gyalog mentünk volna fel (néha a fiaim elfáradnak a sétában...). A parkolás ingyenes volt, és onnan sétálhattunk szép kilátást nyújtó helyekre, mind a kastély fölött/róla, mind a gyalogos ösvényen kicsit lefelé haladva egy kilátóponthoz, ahonnan remek kilátás nyílt Vaduzra és Svájcra. Azt hiszem, élveztük volna az egész ösvényt, és hogy több történelmi/tájékoztató táblát is elolvassunk rajta (csak a párat olvastuk el a tetején), de így is rendben volt.

A kastélytól visszahajtottunk egy központi fekvésű parkolóházba (vasárnap ingyenes parkolás, és úgy gondolom, hogy egész hétvégén is). Nincsen túl sok turisztikai látványosság az országban, és ezek közül sok vasárnap zárva tart, de élveztük a rövid sétát a belvárosban. Néhány fénypont közé tartozott a városháza építészetének megtekintése, a belvárosban elszórt érdekes művészeti installációk, valamint egy látogatás a Szent Flórián-katedrálisban, hogy megnézzük annak külső és belső építészeti stílusát. (2024)


Ellátogattunk a Liechtenstein Központba, amely egy kormányzati/turisztikai létesítmény, de volt néhány szép szuvenír, amit meg lehetett nézni, és a fiaim élvezték, hogy egy plüss székre ülhettek, ahol egy koronát is felpróbálhattak. Megnéztük a Postamúzeumot is, amely érdekes betekintést nyújtott az ország és postaszolgálatának történetébe (különböző időszakokban Ausztriával és/vagy Svájccal kombinálva).

Sikerült jegyeket vennünk a Liechtensteini Kincstárba (Schatzkammer Liechtenstein) is. A rendszer kicsit furcsa: a belépőt a Postamúzeumban fizetjük ki, ahol személyenként egy érmét/zsetont kapunk. Innen átmegyünk a szomszéd épületbe (szerintem ez valójában ugyanannak az épületnek a része, de külön bejárattal rendelkezik), és mindenki bedobja az érméjét a dobozba, majd egyesével áthalad a légzsilipes bejáraton a kincstárba. Minden egy szobában van, így nem nagy hely, de az őr megkérdezte, milyen nyelven beszélünk, és adott nekünk egy angol nyelvű füzetet, amelyben minden tárgyról volt információ, így könnyebben megértettük, hogy mi micsoda, és a műtárgyak gyönyörűek voltak.

Nem néztünk meg több múzeumot Vaduzban, bár van egy művészeti múzeum, amely jó értékeléseket kapott, és azt hiszem, van egy városi múzeum is. (A tinédzserek jól bírják, de csak bizonyos mértékig tolerálják a múzeumokat.) A kincstár után még egy kicsit sétálgattunk, betértünk pár boltba nézelődni, fagyiztunk egyet, majd visszatértünk az autóhoz.

Összességében alig 24 órát töltöttünk az országban, és nem mondanám, hogy kötelező meglátogatni, vagy hogy lett volna bármilyen nagy látványossága. De kellemes megálló volt estére, lehetőséget adott egy új ország megismerésére, és egy kis érdekes betekintést nyújtott a történelmébe és jelenébe (a gyerekeket lenyűgözte a tény, hogy az országnak van hercege). Mindenképpen örülök, hogy megragadtuk az alkalmat, hogy eljöjjünk! (2024)

Odajutás

Megállás nélküli vezetést modellezve a Budapest Vaduz közötti 896 kilométert valamivel több mint 9 óra alatt lehet megtenni. 859 kilométeren az autópálya előnyeit tudjuk élvezni.

Innsbrucktól 169 kilométerre van (kb. 2 óra 20 perc). Zürich 109 kilométerre van (1 óra 15 perc). München 255 km (3 óra 40 perc).

Szállás

Ajánlott szálláshely:

4 csillagos: Gorfion - Das Familienhotel (Triesenberg) - egy hegyi hotel

Helyi közlekedés

Liechtensteinben nagyon lassan lehet autózni. Az utak többsége meredek és kanyargós hegyi szakaszokon vagy lakott területeken halad keresztül. Ha az autó rendelkezik vele, a legjobb, ha az automata váltót sport üzemmódba állítjuk. A völgyben viszont egyenesebb utak is találhatók. Az utak gyakran kissé zsúfoltak, különösen Vaduz irányába.

A sebességkorlátozásokat jól láthatóan jelzik. Az egyes útszakaszokon a városok között 80 km/h a megengedett sebesség, de jellemzően az 50 km/h-s zónában kell haladni. Mivel a belső utak lassúak, a navigáció gyakran javasolja a Svájcban, közvetlenül a határ túloldalán található autópálya használatát. Az országban nincsenek nemzeti autópályák.

Gyalog

Liechtenstein tele van jól jelzett és karbantartott túraútvonalakkal. A 'Liechtenstein Weg' egy 77 km-es útvonal, amely átszeli az egész országot Balzerstől Schaanealdig, miközben hurkokat tesz és a hegyekbe is bevezet. Az útvonal öt szakaszra van osztva, de valójában 2-3 nap alatt is teljesíthető. Ha a főútvonalon haladnánk, egy nap alatt át lehetne gyalogolni az országot.

Étkezés

Liechtenstein nagyobb városaiban találhat néhány éttermet. Emellett van egy McDonald's étterem is, ami nagyon népszerű, és az egész országban közúti táblák hirdetik.

A sok kis pékség remek hely, ahol meleg, friss zsemlét vagy péksüteményt lehet kapni.

Vásárlás

Liechtenstein hivatalos pénzneme a svájci frank (CHF). Sok üzlet elfogadja az eurót is, de az átváltási árfolyam nem feltétlenül kedvező, és a visszajárót is euróban kapja meg. Kivételt képeznek a szupermarketek, ahol általában a legjobb átváltási árfolyamot kapja, így érdemes itt eurót frankra váltani: vásároljon valamit, és fizessen nagyobb címletű eurós bankjeggyel, akár 100 eurós bankjegyet is elfogadnak (különösen, ha később Svájcba utazik és ott szeretne pénzt váltani). Egy rövid látogatáshoz azonban előfordulhat, hogy egyáltalán nincs szüksége frankra, mivel még a parkolóházak is elfogadják az eurót.

Közbiztonság

Liechtenstein könnyedén a világ egyik legbiztonságosabb országa, bár nem mentes a problémáktól. A leggyakoribb bűncselekmények nem erőszakos jellegűek, bár a hercegség jól felszerelt rendőrséggel rendelkezik, amely jelen van az utcákon. Az 1990-es évek végén a Liechtensteini Landespolizei fellépett a prostitúció ellen Vaduzban. Mivel a legközelebbi nagyvárosok Innsbruck és Zürich, Schaant és Vaduzt leszámítva az egész ország nagyon vidéki hangulatú lehet. A részeg sofőrök és a téli útviszonyok jelenthetik a legnagyobb "reális" veszélyt. A sebességkorlátozásokat szigorúan betartatják traffipaxokkal, ami magas bírságokhoz vezethet. Ne hajts gyorsan, inkább élvezd a tájat.

Az ország gyönyörű tájai azonban veszélyesek is lehetnek. Gyakran előfordul, hogy túrázók nehéz helyzetbe kerülnek, ezért rendkívüli óvatossággal kell eljárni, amikor letérünk a jól jelzett ösvényekről. Kövessük a helyi tanácsokat, olvassuk el a helyi időjárás-előrejelzéseket (az újságok külön előrejelzéseket közölnek Liechtenstein különböző városaira, ami hasznos, mert a magasságkülönbségek miatt eltérő időjárási viszonyok is előfordulhatnak), és győződjünk meg róla, hogy megfelelő felszerelésünk van, mielőtt útnak indulunk.

Egyéb hasznos információk

1. Liechtenstein a bűnesetek számát illetően a világ egyik legbiztonságosabb országa. Az utolsó gyilkosság 1997-ben történt. Az egyetlen börtönben alig van fogoly. Akit 2 évnél hosszabb börtönbüntetésre ítélnek, azt osztrák dutyiban őrzik. Olyan jó a közbizrtonság, hogy az átlag helyi család nem is zárja be az ajtót, amikor elmegy otthonról.

2. Vaduzban van egy tiszteletbeli magyar konzul: Markus H. Wanger jogászdoktor

Címe: Vaduz , Aeulestrasse 45. FL-9490

Előhívó: 423 - Telefon: 237-5252 - E-mail: markus.wanger@wanger.net - Honlap: www.wanger.net

Vadúz

5,818 lakója van (2024-es adat).

Fő turista látnivaló a herceg palotája, egyben hivatalos rezidenciája. Van még a városközpontban egy kifejezetten attraktív katedrális, ahová ingyenes a belépés.

Egyéb látnivalók

Kunstmuseum

A Kunstmuseum Liechtenstein Vaduz központjában található, és Liechtenstein állami művészeti gyűjteményének ad otthont. A múzeum 2000-ben nyitotta meg kapuit, és az épületet a híres svájci építészek, Morger, Degelo és Kerez tervezték. Modern és kortárs művészetek széles skáláját mutatja be, beleértve festményeket, szobrokat és installációkat is. A gyűjtemény középpontjában a 19. századtól napjainkig tartó műalkotások állnak, különösen hangsúlyt fektetve a modern művészetre. A múzeum különböző időszaki kiállításoknak is otthont ad, melyek nemzetközi hírű művészek alkotásait mutatják be. A Kunstmuseum része egy kulturális központnak, amely egyesíti a művészeti kiállításokat, rendezvényeket és oktatási programokat. A látogatók számára kávézó és múzeum bolt is elérhető, ahol művészeti könyveket és ajándéktárgyakat vásárolhatnak. A múzeum fontos szerepet játszik Liechtenstein kulturális életében és nemzetközi művészeti kapcsolataiban.


Történelem

Kicsi ország nagy és hosszú történelemmel. Az ókorban Raetia kora római tartománynak volt a része.A római birodalom összeomlását követően alemannok vándoroltak a területre. A 8. században a néhai Raetia frank uralom alá került, a 10. században az alemann hercegségbe olvadt be. Ez idő tájt a mai Liechtenstein területét a Bregenz-i grófok kormányozták. A 14. század közepén jött létre a Vadúzi grófság. A 14. század végén a grófságot közvetlenül a német császár fennhatósága alá helyezték. Az ezt követő évtizedekben, sőt évszázadokban a kicsi terület folytonos háborúk, pusztítások elszenvedője volt. 

A mai Liechtenstein Hercegsége hosszú ideig egy más vidékről származó, nagy hatalmú nemesi család kisebb birtoka volt. A terület a Német-római Birodalom része volt, majd később a Német Szövetséghez csatlakozott.

1866-ban Liechtenstein megváltoztatta szövetségét, és a felbomlott Német Szövetség helyett az Osztrák-Magyar Monarchiához igazodott, egészen az I. világháború végéig. A háború okozta gazdasági pusztulás és a Monarchia összeomlása után Liechtenstein vámuniós és pénzügyi szerződést kötött Svájccal. A második világháború óta (amelyben Liechtenstein semleges maradt), az ország adóparadicsomként szerzett hírneve jelentős gazdasági növekedést eredményezett. A banki tevékenység mellett Liechtenstein fő gazdasági tevékenységei közé tartozik a műfogak gyártása és a turizmus.

A Liechtensteini zászló történetéhez tartozik, hogy véletlenül szinte teljesen megegyezik Haiti zászlajával, kivéve a rajta lévő jelképeket. Az 1936-os olimpiai játékokon, amely valószínűleg az első alkalom volt, amikor a két zászló közel egymáshoz került, derült fény erre az egyezésre. Akkoriban Haiti polgári zászlajáról hiányzott a címer, ezért Liechtenstein koronát adott a saját zászlajához, hogy jelképezze monarchiáját és megkülönböztesse Haiti polgári zászlajától, ha esetleg egymás mellett lennének láthatóak.

A banki szabályozás hiányosságai miatt aggodalmak merültek fel a pénzintézetek pénzmosásra és adóelkerülésre történő felhasználása miatt. Azonban ma már nem lehetséges kérdés nélkül bőröndnyi pénzt bevinni a bankokba és betétbe helyezni.

A liechtensteiniek büszkék arra, hogy országuk soha nem vett részt csatában vagy katonai konfliktusban ellenséges állammal. Zászlajukat a béke jelképének tekintik.

Európai viszonylatban a liechtensteini alkotmányban az arisztokratikus elem meglehetősen erős, és a herceg/régensnek jelentős hatalma van, mind elméletben, mind a gyakorlatban (ellentétben például a brit monarchiával). Ugyanakkor, a világon szinte egyedülálló módon, az alkotmány lehetővé teszi, hogy a hercegnek le kell mondania, és a monarchiát meg kell szüntetni, ha a nép többsége így dönt.

Manapság

A miniállam lakosságának csak a kétharmada helyi születésű. Az ,,őshonosak" roppant büszkék országukra és őseikre.

Liechsteinstein - Landtag, azaz a parlament épülete

Liechsteinstein mezőgazdaságában jelentős szerepe van a sajttermelésnek. Svájciak, osztrákok, németek látogatnak ide fogászati turistaként. A kezelések olcsóbb, mint az országaikban.

A miniállam az utóbbi évtizedekben azzal hiresült el, hogy bankjait előszeretettel használták pénzmosásra. Finomabban fogalmazva Liechsteinsteint sokan adóparadicsomnak is tekintik. Az utóbbi években a viágban és főleg Európában a bankok titoktartási szabályait megtörték, azaz a hercegség a jövőben egyre kevesebbet profitálhat abból, hogy bankjaiban sok pénzt helyeznek el ilyen-olyan érdekből, előnyszerzésből.


Liechtenstein kicsi mérete és korlátozott természeti erőforrásai ellenére egy virágzó, erősen iparosodott, szabad vállalkozáson alapuló gazdasággá fejlődött, amelyben a pénzügyi szolgáltatások ágazata kiemelt szerepet játszik, és az életszínvonal megegyezik nagy európai szomszédai városi területeivel. A liechtensteini gazdaság széles körben diverzifikált, sok kisvállalkozással. Az alacsony vállalati adók, amelyek legfeljebb 20%-osak, és az egyszerű cégalapítási szabályok számos holding vagy úgynevezett postafiók-cég számára vonzóvá tették az országot, és ezek a vállalkozások az állami bevételek 30%-át biztosítják. Talán a legismertebb liechtensteini cég a Hilti, amely nem bank, hanem elektromos kéziszerszámokat gyárt (bár már nem Liechtensteinben gyártják őket). Liechtenstein a világ vezető műfogsor-gyártója.

Liechtenstein vámunióban van Svájccal, és svájci frankot használ nemzeti valutaként a liechtensteini frankkal felváltva. Az ország energiaigényének több mint 90%-át importálja. Liechtenstein 1995 májusa óta az Európai Gazdasági Térség (EGT) tagja, amely az EFTA és az EU közötti híd szerepét tölti be. A kormány azon dolgozik, hogy gazdaságpolitikáját harmonizálja az integrált Európa politikáival. Liechtensteinben a világ egyik legmagasabb személyi jövedelemadó aránya van (GDP per fő), miközben az alapjövedelem-adó alig 1,2%.

Érdekességek

1. Évente egyszer, az ország nemzeti ünnepén valamennyi lakost meghívják arra a fogadásra, amit a herceg ad a palotájában.

2. Üzbegisztán mellett Liechsteinstein a világ egyetlen olyan országa, amelynek szomszédai is tengerpart nélküliek.

3. Nagyon meglepő, hogy a nők csupán 1984-ben kaptak szavazati jogot.

Olvasmányos linkek

,, Az ország merőben más jellegű, mint Ausztria, sokkal modernebb, és nincs meg az a jellegzetes építészeti stílus se, mint az osztrákoknál. Szintén szembetűnő, hogy mekkora drágaság van! A pénznem a svájci frank, és mivel pénzügyileg inkább oda kötődik, az árak is közelebb állnak a svájciakhoz. Csak hogy érzékeltessem, egy kebap box (ez az értékmérőnk itt) 10 frankba!!!!! (3000 forint) került. Bécsben ez max. 4.80 euró, de olcsóbb helyeken 2.80-ért is meg lehet kapni. Magyarországon a legdrágább görög étteremben is egy hatalmas gyros tálat kapni ezért itallal és desszerttel együtt...

Vaduz tulajdonképpen a Rajna völgyében helyezkedik el, úgyhogy autóval leparkoltunk a svájci-liechtensteini határt jelentő folyónál és átsétáltunk a szomszédos országba is. :)" (2015)" forrás


A Liechtenstein-háznak nagy mázlija, hogy a nagyhatalmak nem akarták rátenni a kezüket, és a két szomszédnak pedig bőven kijut az Alpok szépségeiből, arra a néhány hegyre nem tartottak igényt, így maradhatott egy saját országuk. Persze ez lehet, hogy nem vigasztalta őket a II. Világháború után, amikor 1600 négyzetkilométernyi földjüket államosították a csehek. Emiatt azóta is duzzognak, és nem ismerik el Csehországot.


Hogy még egy közös pontot mondjak: ugyanazt a béna konnektort használják, mint nyugati szomszédjuk, amibe nem lehet bedugni az itthoni, földelt csatlakozónkat. (Vízforraló, hajszárító, úti vasaló, stb.)

Azért locsogok ennyit lényegtelennek tűnő információkról, mert az ott töltött fél napról nem sok mindent lehet. És nemcsak azért, mert vasárnap itt is minden zárva (kivéve a kínai tulajdonú szuvenírárust), hanem azért, mert az uralkodó vára nem látogatható és a főváros (haha) Vaduz egyetlen sétálóutcája nincs ötszáz méter. Azért azon becsülettel végigsétáltunk, sőt, még a Posta-múzeumba betértünk, ami azért ingyenes, mert részben bélyegüzletként is üzemel filatelisták örömére. Az utca végében található a 2008-ban elkészült, modern épület, ahol a 25 fős parlament működik, köztünk több nő is. No, ezt csak azért tartottam fontosnak kiemelni, mert 1984-ig (!) a nőknek még szavazati joga sem volt a választásokon.


Felkapaszkodtunk a hegyoldalra, hogy legalább egy fotót készítsünk a várról, ahol a fejedelem, (aki itt ténylegesen is beleszólhat a politikába) tengeti hétköznapjait, de pechünkre az egész épületet állványdzsungel takarta. (2023) forrás

Informatív komment a fotóegyveleg után!

Fotóegyveleg

Fürstentum Liechsteinstein

Vaduz felülről - l.l. fotója

Liechsteinstein - Augstenberg-hegység

Az ifjú herceg hajléka, ahol borpincéinek is helyet ad.  - Viktor fotója


Kommentek

Lichtenstein Raymond, 2023. 01. 27. 10:54
Egyszer már illene hazalátogatnom :D


Kernné Riebel Brigitta, 2018. 08. 05. 00:29
Németország - Lindau nevű városából autóval (nem autópályán), Ausztrián át 2 óra alatt értünk le Lichtensteinbe, ill. közvetlenül a fővárosába, Vaduzba 2018.08.04-én. Olvastam a városról a fenti leírásokat. Az igaz, hogy ez tényleg egy kis miniállam és az is igaz, hogy Vaduznak nincsenek nagy történelmi épületei, max. a hercegi palota a hegyoldalban. Az viszont nem igaz, hogy ez a város és környéke unalmas lenne! Sőt! A természeti bája, az, hogy Vaduzt szó szerint körbeöleli az Alpok nagyon is különlegessé teszi, az pedig hogy kicsi... hát Istenem, így pedig barátságos, családias jellegű. A főutcáján végigsétálva megnézhetjük a Rathaust, a Posta Múzeumot (ami egyébként ingyenes), a Parlamentet, a Kormányhivatalt és a Szent Flórián templomot, de szerintem érdemes először kisvonatra ülni és úgy bejárni Vaduzt, mert az olyan helyekre is elvisz, ahova gyalog nem biztos, hogy eljutnánk! Mi így tettünk és nem bántuk meg, szép helyeket jártunk be vele, nem csak a többi turista által látogatott helyeket. A fél órás út 33 euróba került, ebben 3 felnőtt és egy 13 éves gyermek volt beszámolva. A városban éppen Kinderfest zajlott, így a kis 3 évesünk is élvezte az ottlétet, de egyébként is tetszett neki, mert kis területe ellenére a város terei szélesek és sok kisebb szökőkút tarkítja a képet, lehet tehát szaladgálni, pancsolni a gyerekeknek, csak a kisvonatokra kell időnként odafigyelni, amik a sétáló utcán haladnak át. Az emberek nyugodtak, barátságosak. A házaik nem olyan virágosak és nem olyan szépek, mint pl. a németeké, vagy az osztrákoké, inkább modernebbek, de nagyon feldobja a tájat, hogy mindenhol látszik az Alpok és mindenhonnan látható a hercegi kastély. Szuvenírként egy-egy képeslapot vettünk, amellett hogy legalább 300 képet csináltam jómagam is Lichtensteinről :) nekünk tetszett ez a miniállam!


Margó, 2018. 01. 21. 22:03
Nagyon régi vágyam,hogy eljussak ebbe az országba.Ennyire még sohasem voltam hozzá,hogy teljesüljön ez a kívánságom.Ha minden igaz márciusban kihúzhatom a "bakancslistámról"!


Gasparik Attila, 2017. 08. 18. 21:10
Egyszer szeretnék ide elutazni, nagyon jó helynek tűnik.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon






SZÁLLÁSFOGLALÁS

hirdetes