ÚTIKRITIKA.HU / Macedónia






hirdetes

útikritikák


Macedónia

Macedónia dióhéjban | Tetszett & Nem tetszett | Vélemények | Olvasmányos linkek | Fotóegyveleg

.

.

Matka-kanyon - m.a. fotója

.

Macedónia, pontosabban Észak-Macedónia dióhéjban

macedón neve "Северна Македонија" (Szeverna Makedonija), angolul: North Macedonia

(Macedónia nevének kiejtése magyarul c-vel és k-val egyaránt helyes. )

  • A nyugat-balkáni, az egykor Jugoszláviához tartozó Macedónia 25 300 négyzetkilométer területű (kisebb mint Magyarország egyharmada), lakossága közel 2,1 millió (2024-es becslés).
  • Fővárosa: Szkopje (kb. 474 ezer lakos), ami légvonalban 640 kilométerre van Budapesttől. Szkopje közúton mintegy 804 kilométerre van Budapesttől, ebből jelenleg 700-750 kilométer az autópályás szakasz. Megállás nélküli autózást számítva kb. 7 óra 40 perces  utazásról beszélhetünk, Szerbián át vezetve.
  • Macedónia új neve 2019 óta: Észak-Macedónia (A görögöknek nem tetszett a Macedónia elnevezés, mert nekik van egy azonos nevű régiójuk. Aztán a macedón kormányzat ílyen névmodósítással adta be a derekát)
  • Fontos tudni, hogy az ország lakóinak elsöprő többsége változatlanul a Macedónia elnevezést használja, és az Észak előtoldalékot sértőnek tekinti, kényszerűen lenyelve a Görögország által kikövetelt (kizsarolt?) változtatást. Szóval a balkáni országba látogató turista kerülje az Észak-Macedónia név említését, akármilyen nyelven is mondaná. 

  • Macedóniának nincs tengerpartja. Északon Szerbia, északnyugaton Koszovó, keleten Bulgária, délen Görögország, nyugaton Albánia határolja. Minden szomszédjával van valami - ugyan egymástól különböző - nézeteltérése.
  • Magyar állampolgárok érvényes útlevél vagy érvényes kártya típusú személyazonosító igazolvány birtokában léphetnek be és 90 napig tartózkodhatnak az Észak-Macedónia Köztársaság területén. Ideiglenes személyi igazolvánnyal nem lehet átlépni a határt.
  • Havi nettó átlagfizetés (2024-ben): 218 ezer forintnak megfelelő macedón dínár (Magyarország: 360 ezer)
  • A fogyasztói árak átlagban 30 százalékkal alacsonyabbak, mint Magyarországon. A taxizás náluk 40 százalékkal olcsóbb, mint Magyarországon.
  • Észak-Macedónia életszínvonal tekintetében kb. Albánia és Bosznia-Hercegovina szintjén van. Szerbiánál egyértelműen szegényebb.
  • 2024. október: 1 liter benzin 532 HUF-nak megfelelő macedón dínár
  • Leggyakoribb vezetéknév: Stojanovski
  • Macedónia nem tagjai az Európai Uniónak, viszont 2020 óta NATO-tagállam. 
  • Macedónia hivatalos fizetőeszköze a macedón dínár, avagy dénár (MKD).
  • Macedónia lakosságának kb. kétharmada ortodox keresztény, egyharmada pedig, mozlim. Ez utóbbiak zömében  az ország északnyugati régiójában többségben lévő, (az ország egészében kisebbségben lévő) albánok. A többségi macedónok és az albán kisebbség között jelentős érzelmi, politikai ellentét, ellenérzés feszül.
  • Macedóniában ezek a beszélt nyelvek: macedón, albán, török, szerb-horvát. A macedón nyelv némileg közelebb áll a bolgárhoz, mint a szerbhez.A macedón a hivatalos nyelv, de 2019 óta az albán egyfajta társnyelv (co-official) státust élvez.
  • A macedón nyelvet cirill betűkkel írják.
  • Macedóniában jó a közbiztonság, nyugodtan meg lehet látogatni turistaként a kis országot.
  • Macedóniában az UNESCO világörökségének része az Ohrid-régió kulturális és történelmi együttese és természeti környezete
  • Az ország a Balkánt a legigazibb értelemben képviseli, lenyűgöző keverékét alkotva a macedón, albán, török és mediterrán hatásoknak.
  • Az ország területének kb. 85 százaléka hegyes terület, sőt egyike a világ azon országainak ahol a domborzat a leginkább áll hegyekből.

Fő látnivalók és nevezetességek még:

  • Szkopje
  • Krusevo
  • Strumica
  • Star Dojra
  • Tetovo
  • A szkopjei nagy bazár
  • Bitola város
  • Pelister természetvédelmi erdőség nemzeti

Tetszett & Nem tetszett

Tetszett

  1. Nagyon barátságosak, vendégszeretők a helyiek, és sokszor viccesek is
  2. A fantasztikus ízű és egészségességű salátáik, és a csapvizük is finom, nagyon tiszta, valamint a Tikvesh nevű csodás rozé boruk, a hangulatos pub-ok
  3. Olcsó a kaja, a szállás, a tömegközlekedés (még Albániánál is olcsóbb)
  4. Naplementét nézni a Sveti Jovan Kaneo magasságából, valamint a fővárostól 6 km-re Matka természeti szépsége (plusz 3 kolostor)
  5. A szkopjei hatalmas bazár, a Sztara Sharsija
  6. A Sveti Naum kolostor
  7. A Vodno-hegy, a Matka-kanyon (a vízalatti barlangos)
  8. Mavrovo és a közelében lévő Szt. Bigorski kolostor
  9. A Kokino-i ókori (őskori?) obszervatórium
  10. Ohridban a bazárban a mutatványosok, bohócok stb.
  11. Meglepően sokan tudnak angolul, persze inkább a fiatalok

Nem tetszett

  1. Mindenhol, rengetegen és folyton dohányoznak (utálom a cigibűzt), a tiltó rendelkezések dacára (igaz Szerbiában rosszabb a helyzet)
  2. A közutak mentén a sok szemét, illúzióromboló a csodás tájakat látogatva
  3. A simlis taxisok, pincérek és kereskedők
  4. Egyes vidéki részeken a nyomor
  5. A nekem túl erős pálinkájuk, a rakija (40-60 százalékos)
  6. Tetovo nekem nem tetszett, valahogy feszült hely
  7. Ohrid nyári főszezoni túlzsúfoltsága
  8. A városokban a járda nagy részét nem a járókelők birtokolják, hanem a parkoló autók
  9. Az ország lakóinak nagy hányada felelőtlenül szemetel. Nagyon meg is látszik az utcákon, az utak mentén. 
  10. A bandákba verődött, agresszív kóbor kutyák

Vélemények

,, Tény, hogy Macedónia nem tartozik Európa gazdag országai közé, de egyébként nem is a legszegényebb. Biztonságos, kedves emberekkel, megfizethető árakkal. Nagyon érdemes elutazni Macedóniába, szerelem lesz első látásra!

Félig macedón származású vagyok, 15-ször jártam Szkopjében, 4 éve viszek csoportokat az országba, így nyugodt szívvel állíthatom Macedónia egyáltalán nem olyan, mint amilyennek a cikk alapján gondolná. Sokkal jobb!

A szövegükben pozitívum egyáltalán nem szerepel.

(Tamás, 2022)

Reagálunk: De, elég sok pozítivum szerepel. Honlapunk minden helyről Sine ira et studio (Harag és részrehajlás nélkül) ír. A zöld színű hozzászólások mások szubjektív véleményei. Semmi okunk, szándékunk nincs bármelyik országról kizárólag rossz véleményeket közölni. (Mondjuk Haitiről és néhány közép.afrikai országról nehéz pozitív véleményt találni...)


"Ami leginkább megfogott Macedóniában az egyáltalán nem a városok, és a műemlékek, hanem a természeti szépségek gazdagsága. A körutazás folyamán szebbnél-szebb hegyeket láttunk, szuperek a nemzeti parkok (van 3 belőlük). Nagyon tetszett a Vardar-folyó és környéke, a völgyek, a barlangok. Baromi szépek a tavak: az Ohrid, a Dojran és a Prespa. Szóval Macedóniát ajánlani tudom az aktív turizmus kedvelőinek és a természetbarátoknak. Nyáron voltunk ott, lehet, hogy legközelebb megpróbáljuk a januárt is, síeléssel kombinálva " (Balogh-család)


" Szkopje egy tökéletes víkendváros, mivel a centrumhoz ennyire közel, ott van egy csodálatos, elképesztő kanyon, a Matka, ahol lehet kirándulgatni, lehet kis csónakot bérelni, kajakot, lehet csak simán lájtosan sétálgatni pár órát és enni egyet a helyi kis étteremben, meseszép környezetben, szóval egy teljes napot vagy akár másfelet simán eltölt itt az ember és tényleg kiemelkedő élmény, viszont mivel maga Szkopje azért nem egy nagy város, így mégsem kell feltétlen több idő a felfedezésre, mint egy hétvége. " forrás


,, Mi csak három napot töltöttünk itt, de úgy érzem, mi már látjuk Macedóniában azt a turisztikai potenciált, ami nagyon hamar kedvelt úti céllá teheti az országot. Skopje laza, egy napos város, de a Matka-kanyonnal kiegészítve egy hétvégi kiruccanásnak tökéletes. Ha pedig Ohridot is tervezitek, akkor már egy hétre is érdemes elutazni. A macedón hegyek látványa egészen magával ragadó. A turista még mindig nem megszokott látvány a helyiek számára, a turisták tájékoztatását is tanulniuk kell még. De minden furcsasággal együtt is kellemes csalódás volt az ország. (2018)" forrás


,, A kereszthez (lanovkához) és a Matka-kanyonba is 20 euróért/1000 dénárért visznek el, viszont mind a két helyen sok a hiéna, ezeket érdemes kerülni!
Kötelező: Matka kanyon, Vrelo hegy! A belvárosi rész igazából 1 nap alatt elképesztően lassú tempóban is bőven bejárható.
A bazár elvileg Európa második legnagyobb bazárja, nagyon hangulatos és még a nevetségesen olcsó árakból is lehet alkudni... bőven.
A Matka kanyonnál, ha szeretnétek motoros hajóval menni, -amit szerintem ne hagyjatok ki- akkor nagyon fontos: NE AZ ELSŐ TÁRSASÁGGAL MENJETEK! Tovább kell sétálni az úton 200 métert, és bár a szikla kiszögelléseitől nem látszik, lesz egy második társaság is, ami teljesen felvisz a barlangig. Mindkettővel mentem... ég és föld. Az egyik 25 percig felvisz a folyón, ha az idő lejár, fordul is vissza (esetünkben 15 perc után...), a második teljesen felvisz a barlangig, időt is hagy oda felmenni és nézelődni. (kö, 2019)


A repülőtéren a buszjegyet (250 MKD) meg lehet venni kártyával, így csak ezért ne váltsatok pénzt, már a buszpályaudvaron is sokkal jobb az árfolyam. Kereszt: 25-ös busz a buszpályaudvarról, hétvégén sokszor ingyenes, onnan felfelé már megy a lanovka (150 MKD oda-vissza), szintén kártyával lehet fizetni.

Matka kanyon: 60-as busz a buszpályaudvarról (plasztik kártyát lehet venni a sárga kiszuperált buszban, ami a jegyiroda -- 200 MKD, és 2 útra elég), DE ha nagy a tömeg, déltől már nem megy be a kanyonba a busz, csak kb. Glumovóig, onnan gyalog, de ez nem vészes. A Bazárban egyetek, jók a kaják, és olcsó a fagyi (30 MKD egy gombóc), meg a kávé. (o.a., 2024)


,, Macedónia szuper hely, Szkopje pedig nagyon király város. Amit máshogy csináltam volna: az ohridi kirándulás sajnálom, hogy kimaradt, aki tervez ide utazni, annak mindenképpen ajánlom. Szkopjére alapvetően 2-3 nap elég, a főbb nevezetességeket másfél nap alatt körbe lehet járni alapos megfigyeléssel. A közbiztonság hibátlan, jókat lehet enni-inni és a városnézés mellett a kirándulást preferálók is megtalálhatják számításaikat. " forrás



Skopje és Ohrid között bérelt autóval kényelmesen elérhető a távolság, ami kb. 200 km, 3 óra alatt megtehető, részben autópályán. Az útdíjak jelenleg 50-70 dénár között vannak egy-egy szakaszon (1 MKD = 6 HUF).

Szállások ára Skopjéban az első éjszakára: egy 3*-os hotel ára kb. 50-60 €, míg egy 4*-os szálloda 70-80 €.

Az Ohridi-tó valóban gyönyörű, és kiváló pihenőhely azoknak, akik szeretik a természeti környezetet. Homokos tengerparti strandok nincsenek, de kis autózással találhatók szép helyek, ahol fürödni lehet a tóban.

Látnivalók: az Ohridi-tó környéke híres a történelmi templomairól és a középkori várról, amit érdemes megnézni.

Szállások Ohridban: főszezonban négycsillagos (erős háromcsillagos) panziók és szállodák ára 60-70 €/DBL.

Étkezés ára egy jó étteremben: egy főétel körülbelül 250 MKD = 5 € = 1500 HUF.

Motorcsónak bérlés: egy 12 személyes kényelmes motorcsónak kapitánnyal fél órára 15 €/motorcsónak, míg egy többórás kirándulás a tavon valami híres templomhoz 15 €/fő.

Az angol nyelv ismerete elterjedt a boltokban és éttermekben, így a kommunikáció általában nem okoz gondot.

Szálláslehetőségek Ohridban: az óvárosi vendégházak hangulatosak, de autóval nehézkes a közlekedés és parkolás. A modern, 3-4 csillagos szállodák a tó közelében találhatók, de csak néhány rendelkezik saját stranddal.

A legjobb strand a Sv Naum, az albán határnál található, ahol füves, rendben tartott partszakasz várja a látogatókat – a hangulat kicsit a Balatonéra emlékeztet.

Beszállókártya: Ohrid repülőterén továbbra sem fogadják el az otthon kinyomtatott beszállókártyát, így mindenképpen be kell csekkolni. Hasonló eljárás érvényes Skopjéban is, ezért érdemes időben kiérkezni a repülőtérre.


2024-ben továbbra is tévhit, hogy nem kedvelik a magyarokat Észak-Macedóniában. Az emberek nagyon vendégszeretőek, és a nagyobb városokban, különösen Skopjéban és Ohridban, sokan jól beszélnek angolul. Az ételeik ízvilága nagyon hasonló a magyarhoz, az adagok bőségesek, és az árak rendkívül barátságosak, sőt, olcsónak mondanám. A helyi éttermekben nagy adagokat szolgálnak fel, így az átlagos költésből bőségesen el lehet látni magunkat.

A honey rakija, a nemzeti ital, amit mindenképpen meg kell kóstolni, leginkább a magyar pálinkára hasonlít, és a reggelihez az ajvár (helyi paprikakrém) fogyasztása szintén erősen ajánlott – az itthon kapható verziók meg sem közelítik az eredeti ízét. A kiszolgálás általában kifogástalan, de 2024-ben még mindig gyakori, hogy éttermekben dohányoznak. Az étkezések alatt és után is kellemes az élmény, de készülj fel arra, hogy a füstös környezet jelen van.

Az épületek és a szobrok lenyűgözőek, a városokban pedig a gazdagság és szegénység keveredik. Mind euróval, mind macedón dénárral fizethetsz, ami megkönnyíti az utazók dolgát. Autóbérlés esetén a napi bérleti díjak kedvezőek: egy 2024-es autóbérlés egy napra, például egy Fiat Tipóért, 10 000 forint körüli összegbe kerül letét nélkül, de készülj fel arra, hogy a közlekedési szabályok betartása nem mindig szigorú.

A síelésre vágyóknak is ajánljuk Macedóniát, hiszen hihetetlenül jó áron lehet síelni: egy napra a sífelszerelés, síruha és síbérlet ára kb. 16 000 forint fejenként. A Popova Shapka síparadicsom körülbelül 65 km-re található a fővárostól, és nagyon megéri meglátogatni. (2024)

Olvasmányos linkek

"Mit érdemes megnézni Macedóniában?

  1. Treskavec kolostor, Prilep mellett. Nyaktörő földút visz felfelé, nem árt, ha terepjáród van. Gyalog is megközelíthető, csak úgy hosszabb és fárasztóbb.

  2. Ohrid és az Ohridi tó. Gyönyörű, sajnos sokszor zsúfolt. A balkáni kultúra egyik bölcsője és emblematikus helye.

  3. Vevcani. Az Ohridi tótól nem messze, magányos keresztény falu albán és török (!) falvak között. Évente egy pár napra (talán januárban...) kikiáltják a Vevcani Köztársaságot, ilyenkor csak vevcani útlevéllel lehet belépni (természetesen ezt meg lehet venni, egész éven át).

  4. Skopje. Az óvárosa hangulatos, tele kitűnő kebab-éttermekkel és török időkből származó emlékekkel.

  5. Szveti Jovan Bigorszki kolostor, Kriva Palanka mellett. Az egyik legnagyobb az országban.

Mire kell vigyázni, mik a veszélyek? Kéregetők tömege mindenhol, nagyon alacsony közlekedési morál, kosz, higiénia teljes hiánya bizonyos helyeken.

Milyenek az árak? Kb. magyar színvonalon.

Milyen az utak állapota és a tömegközlekedés? Az utak állapota nem vészes, hegyvidéken azért keskeny és elhanyagolt szakaszok bőven vannak. Tömegközlekedéshez nem volt szerencsém. " forrás


"Kiküldetésben dolgoztam Skopjéban, onnan van némi tapasztalatom:

Mire kell figyelni?

  • A piros lámpa az zöld. Senki nem tartja be.

  • Gyalogosként a zebrán hiába van zölded, simán elgázolnak ha nem ugrasz félre, de tényleg. Volt olyan hogy k.b. 70-nel mentek el mellettem a zebrán 5 centivel, pedig zöldem volt.

  • Skopjéban az albán városrész elég kemény, voltam, azzal vigyázz

  • Tele van kéregető cigánnyal, térdre esnek előtted, meg minden, keményen rájuk kell szólni. Egy kollégámnak a lábába kapaszkodtak, ő meg húzta a cigány lányt maga után...

  • Autózás esetén figyelj, mert mindig te vagy a hibás fejre is állhatsz. Autópályán simán kerékpároznak, lovaskocsiznak.

  • A teheneket a két pályát elválasztó korlát közé kötik. Mi a kollégákkal elütöttünk egyet így, mert a marha marha bedugta a fejét az útra - paff elcsaptuk.

  • A birkagyomor levest meg ne kóstold, mert szétrókázod az agyad.

Ohrid nagyon szép, csak amikor ott voltam háború volt, nem kicsit féltünk....ott az albán határon....." forrás


"Bár a mindössze kétmillió lakost számláló Macedónia a jugoszláv időkben az egyik legszegényebb terület volt, jelenleg gazdasága viszonylag stabilnak mondható és főleg az elmúlt 5 évben látványos fejlődésen ment keresztül. A – természetesen Nagy Sándorról elnevezett – nemzetközi repülőteret felújították és kibővítették, a közutakat rendben tartják, és tervbe vették egy vasútvonal kiépítését is Veles felé, a fővárosban, Szkopjéban nagy építkezésekbe kezdtek.

Macedónia földrajzilag csodaszép ország, egy fel nem fedezett ékszerdoboz: az ország nagy részén magas hegyek emelkednek, csodás erdőkkel, amelyek télen igazi síparadicsomok, egyre több helyen kiépített pályákkal. Nyugaton pedig egy Balaton-nagyságú tó, a szintén gyönyörű helyekkel határolt, kristálytiszta Ohridi tó választja el Albániától. A pihenés mellett kiváló hely egy alapos hízókúrára is: az éttermekben kiválóan főznek és valamennyi hagyományos balkáni étel megtalálható a sopszkától a csevapig. Mindemellett a macedónok rendkívül vendégszeretőek, a magyarokat pedig különösen kedvelik. " forrás


"A hegyvidéki ország gazdag kultúráját antik színházain, középkori kolostorain és jól megőrzött bizánci templomain keresztül ismerheted meg. És ha ellátogatsz az idilli falvakba, látni fogod, hogy gyakorlatilag nem sokat változtak az évszázadok folyamán. A vulkáni tavak, a hegyi folyók és védett természeti területek híresek szépségükről, így mindenféle szabadtéri tevékenységhez ideális terepet nyújtanak.

Az ország fővárosát, Szkopjét 1963-ban hatalmas földrengés rázta meg, ennek köszönhetően az utóbbi évtizedek az újjáépítés jegyében teltek. A folyamatosan változó városban rengeteg új szobrot, hidat és épületet láthatsz. A bizánci és oszmán kori emlékek közé tartoznak a mecsetek, a fürdők, a Vardar folyót átszelő kőhíd és a dombra épült Kale erőd, ahonnan fantasztikus panoráma nyílik a városra.

A múzeumok mellett érdemes felkeresned Nagy Sándor monumentális lovasszobrát és Teréz anyának, Szkopje (akkori nevén Üsküb) híres szülöttjének emlékházát is. A Balkán második legnagyobb török bazárjában (Isztambul után) a mesteremberek évszázados hagyományokat tartanak életben, és ha végigsétálsz a kanyargós macskaköves utcákon, érezni fogod azt a bohém hangulatot, amit a kis üzletek, a kávézók és a galériák árasztanak." forrás


"A déli államok legvidámabbjának meglepő módon Macedónia tűnt, pedig a sajtó azt sugallja, hogy jóllétnek itt nincs helye. A felszínes szemlélő mégis valamiféle mindent átható és nehezen leírható, kellemes hangulatot érez mindenütt. Nem a Balkánnal sokszor azonosított mediterrán pezsgést, inkább valamiféle bölcs nyugalmat. Valami olyat, ami az imádni valóan giccses és megalomán szkopjei főtéren a szökőkutak között szaladgáló kisgyerekekből árad. Egyébként is feltűnő, hogy két hét alatt egyetlenegy esetet sem láttunk, ahol a szülő nyilvános helyen vállalhatatlanul viselkedett volna a gyerekével. Nem túlzás azt mondani, még a legreménytelenebb helyeken is hihetetlen kiegyensúlyozottsággal találkoztunk. A déli országok közül egyedül Macedóniában tűnt fel a nyugatias rendezettség. Tiszta, átlátható bevásárlóközpontok, országszerte kiépült cégláncok keltették az élhető élet benyomását. Csak az egész Balkánra jellemző szemetelés rontotta itt is az összképet. Nem volt olyan hegycsúcs, olyan kristálytiszta vizű patak, olyan eldugott mező, ahol ne találkoztunk volna szeméttel. " forrás


,, Ha van valami, amiben albánok, bolgárok, görögök és szerbek egyetértenek, akkor az a következő: Macedónia nem tekinthető országnak, lakossága nem nevezhető önálló nemzetnek. A macedónok viszont az ókori makedónok és Nagy Sándor leszármazottainak tartják magukat. Az egymástól zavartalan messzeségben lévő álláspontok következtében mindenki végezheti a dolgát, a szomszédok beszólogatnak, a macedónok építik történelmüket. Sétálgatok Skopje utcáin, a Vardar-folyó partján új épületek magasodnak, a belvárost pár év alatt akkora munkával hozták létre, amely elvégzéséhez rendszerint emberöltők kellenek. Mindenfelé minisztériumok, templomok, múzeumok, színházak, diadalívek, gyaloghidak, emlékművek, szobrok, akad köztük teljesen modern, és akad, amelyet egy-egy történelmi építészeti stílusnak megfelelően alakítottak ki például bizáncivá, vagy klasszicistává.

Mivel az irigy szomszédok szerint Macedónia nem is ország, az ókori makedónokhoz pedig semmi közük, ezért a macedónok frappáns válaszul szép ívű történelemgyártásba kezdtek. A városokban, így Skopjéban is, nagy kedvvel emelik Nagy Sándor és apja II. Fülöp szobrait. Nem csupán őket tartják elődeiknek, de az általunk Sámuel bolgár cárként ismert uralkodót, sőt Szent Cirillt és Metódot is, a Skopje környékén született Justiniánus bizánci császárról már nem is szólva. Ám elsősorban Nagy Sándor a macedón történelem hivatkozási alapja, a szobrász kedves lova, Bukephalosz társaságában ábrázolta Skopje főterén. Nagyobb, mint a Szalonikiben lévő Nagy Sándor-szobor, ennek megfelelően nagy és kitartó a görög felháborodás is.

Sétálgatok Skopje belvárosában. A fent említett bolgár szálhoz még csak annyit, az utcán az emberek a bolgár egy nyelvjárását beszélik, amely 95 százalékban megegyezik a Szófiában beszélt hivatalos nyelvvel. Sétálgatok Skopje belvárosában, görög-keleti templomokat fotózgatok, ezekkel összefüggésben komoly tulajdonjogi viták vannak a szerb ortodox egyházzal. Sétálgatok Skopje utcáin, a Vardar-folyó partján új épületek magasodnak, a belvárost pár év alatt akkora munkával hozták létre, amely elvégzéséhez rendszerint emberöltők kellenek. Mindenfelé minisztériumok, templomok, múzeumok, színházak, diadalívek, gyaloghidak, emlékművek, szobrok, akad köztük teljesen modern, és akad, amely egy-egy történelmi építészeti stílusnak megfelelő, például bizánci, vagy klasszicista.

Esténként a belváros a szivárvány minden színében pompázik, fényjátékok és zenélő szökőkutak szórakoztatják a nagyérdeműt. A Skopje 2014 program célja a belváros teljes rehabilitációja, a költségek többszáz millió euróra rúgnak.

Többről van szó, mint egy város felépítéséről. Minden épület, minden műtárgy a macedón történelmi identitást hangsúlyozza. A jelenlegi főtér nem is olyan régen még egy üres terület volt, most csak a szobrok alig férnek el egymástól. Ám az is igaz, épül a város és minden tiszta, rendezett. Nem is gondoltam volna, hogy Skopje ennyire rendben van. " forrás

Fotóegyveleg

Ata fotói

Vissza az elejére


Kommentek

Egri László, Hajdúszoboszló, 2015. 06. 18. 18:19
A táj lenyűgözően gyönyörű, szűk szurdokok, óriási, tátongó szakadékok. Jobban tetszettek a táji adottságok, mint Görögországban, leszámítva persze a tengerpartot. Ami miatt Macedónia mégsem turista paradicsom, az a szegénység. A házak nagy része szürke, jellegtelen, sok ki sem volt vakolva. Elhanyagoltak, nem illettek a táj gyönyörűségéhez. A határon mászkáló koldusok látványa sem túl bizalomgerjesztő. Tipikus balkáni állapotok.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon