ÚTIKRITIKA.HU / Jemen







útikritikák


Jemen

Jemen dióhéjban | Tetszett & Nem tetszett | Vélemények | További beszámolók | Fotóegyveleg

.

A fotón látható épület Jemen egyik ikonikus építészeti remekműve, a Dar al-Hajar, más néven a Szikla Palota (Rock Palace). A palota a fővárostól, Szanaától nem messze, Wadi Dhahr völgyében található. Ezt a látványos, sziklába épített épületet az imám Yahya Muhammad Hamid ad-Din számára építették a 20. század elején, és nyári rezidenciaként használták. A tradicionális jemeni építészet egyik lenyűgöző példája. - Földvári András fotója


A hútik egy jemeni síita lázadó csoport, hivatalos nevükön Ansar Allah, akik az ország északi részéből, főként a Zaidi közösség soraiból származnak. A 2000-es évektől kezdve egyre aktívabbak lettek, majd 2014-ben elfoglalták a fővárost, Szanaát, és 2015-től gyakorlatilag Jemen északi részét irányítják. Ezzel szemben áll a nemzetközileg elismert jemeni kormány, amelyet a szaúdiak vezette koalíció támogat. Az ország jelenleg megosztott: északot a hútik uralják, délen többnyire a kormányerők és az Egyesült Arab Emírségekhez köthető szeparatista erők vannak jelen. A helyzetet súlyosbítja a humanitárius válság, az éhínség, a kolerajárvány és a rendszeres légicsapások.

2024–2025-ben az országba való utazás rendkívül kockázatos, mivel nincs stabil közbiztonság, gyakoriak az útlezárások, elrablások, bombázások. A hútik Irán támogatását élvezik, és a Vörös-tengeren is egyre aktívabbak, hajókat támadnak, ami nemzetközi feszültségekhez vezet. A déli városok közül Aden néha viszonylagos biztonságot nyújt, de ott is történnek fegyveres összecsapások és robbantások. A jemeni hatóságok és külföldi nagykövetségek gyakorlatilag minden nem hivatalos látogatást veszélyesnek tartanak. Nincsen olyan jemeni régió, amelyre teljes biztonsággal azt lehetne mondani, hogy „nem veszélyes”, mivel a helyzet bármikor változhat. Emiatt Jemen jelenleg a világ egyik legkockázatosabb célországa az utazók számára. Éppen ezért a legtöbb ország kormánya határozottan ellenzi az oda irányuló magáncélú utakat.


Jemen dióhéjban

Lakosság (2025-ben): 41,7 millió

A délnyugat-ázsiai arab ország, Jemen Szaúd-Arábia és Omán szomszédságában terül el az Arab-félsziget dél-nyugati peremén, 528 ezer négyzetkilométeren. Fővárosa: Sana'a. Arabul beszélnek a lakosok és muszlim vallásúak. Magyarországhoz képest ott plusz két óra van.

2025-ben is érvényes, hogy magyar állampolgároknak vízumra van szükségük Jemenbe való beutazáshoz. A vízumot csak előzetesen, valamelyik jemeni nagykövetségen lehet beszerezni, mert a belépéskor (a reptéren vagy a határátkelőhelyeken) már nem igényelhető. Meglepő módon a Jemeni Köztársaságnak van budapesti nagykövetsége is a 2. kerületben, a Bimbó út 179/a alatt. Fontos viszont tudni, hogy a budapesti követségen turistavízumot 2024-ben sem adtak ki, és 2025-ben sem adnak.

Jemenben nincsen magyar nagykövetség, a konzuli segítség nyújtása rendkívüli nehézségekbe ütközik, és hosszabb időt vesz/vehet igénybe. A magyar külügyminisztérium nyomatékosan azt tanácsolja, hogy a magyar állampolgárok lehetőség szerint ne, vagy csak rendkívül indokolt esetben utazzanak Jemenbe.

Leggyakoribb vezetéknév: Mohamed

Átlagos havi nettó fizetés (2025-ben): 112 ezer HUF-nak megfelelő jemeni riál

Az UNESCO kulturális világörökségének részei Jemenben:

  • Shibam városfallal körülvett óvárosa
  • Sana'a óvárosa

Elter Karcsi fotója

  • Zabid történelmi városrésze

Jemen időjárása

Tetszett & Nem tetszett

Tetszett:

A szanaai óváros varázslatos épületei és a bazárok autentikus hangulata – mintha egy időutazás része lettem volna.
A Hadramaut-völgy hihetetlenül misztikus tájai – a felhőkarcolók a sivatag közepén teljesen lenyűgöztek.
A jemeni kávé aromája – minden reggel igazi élvezet volt egy helyi kávézóban kezdeni.
A helyiek vendégszeretete és kedvessége – nem számított, hova mentem, mindenki meg akart kínálni qat-tal.
A Socotra-sziget hihetetlen biodiverzitása – a sárkányvérfák látványa semmihez sem hasonlítható.

Nem tetszett:

A közlekedési helyzet kiszámíthatatlansága – az utak néha életveszélyesek voltak, a sofőrök pedig még inkább.
A hőség és por állandó jelenléte – főleg, ha klímamentes helyeken próbáltam pihenni.
Az internetkapcsolat gyengesége – szinte reménytelen volt valamit feltölteni a blogra.
A hivatalos ügyintézés lassúsága és bonyolultsága – néhány helyre be sem jutottam a papírok miatt.
A biztonsági ellenőrzések gyakorisága – néha túl sok időt vett el a haladásból.

És leginkább: A folytonos félelem, hogy a fegyveresek valamiért bántani fognak. Fontos volt, hogy hülye turistának látszódjak, ami nem volt túl nehéz szerepjátszás, hiszen tényleg hülye vagyok, hogy odautaztam.

Vélemények

Az interneten keresztül pár évvel ezelőtt felvettem a kapcsolatot Ibrahimmal, egyik kedves jemeni barátommal. Megörültünk egymásnak, hiszen háromszor jártam Jemenben, s mindig ő volt a helyi útimarsall, aki a törzsi villongásoktól, túszejtésektől terhelt országban kiváló szervezéssel, nemkülönben jó kapcsolataival tette lehetővé, hogy biztonsági kísérettel ugyan, de bejárhassuk a sivatagi állam minden zegét-zugát. Volt, hogy két fegyveres biztonsági tiszt is kókadozott a terepjáró hátsó részében, s átlagosan húsz kilométerenként katonai ellenőrzőpontok állták utunkat, de mentünk töretlen lelkesedéssel.

Az aszkarik folyton az illetékes minisztérium pecsétes engedélyeit kérték. Ezekből annyi volt, hogy a kocsi műszerfala fölött kb. két centiméter vastagságban álltak a papírok.

Ha valaki gyerekkorában olvasta az Ezeregyéjszaka meséit, akkor ez az az ország, amelyik tökéletesen visszaidézi annak keleties, egzotikus hangulatát. Merem állítani, Jemen a Föld egyik legérdekesebb, legeredetibb, legizgalmasabb országa! Mintha az Arab-félsziget délnyugati csücskében párszáz évvel ezelőtt megállt volna az idő!

A települések hangulata, az iszlám emlékek, a nyüzsgő piacok, az agyagból épült tíz-tizenöt emeletes felhőkarcolók, a kátrágás szokása, Szanaa óvárosa, a Hadramaút kiszáradt folyóvölgyei, Jahja imám sziklapalotája, a hatalmas homokdűnék, a vulkanikus tájak, Marib és Shibam – mind-mind olyan egyedi, ami párját ritkítja.

Végtelenül szomorú, hogy ez a gyönyörű és egyedi ország a forrongó politikai légkör – polgárháború, külföldi támadások, al-Kaida stb. – miatt teljesen lekerült a világ turisztikai térképéről, és 2025-ben is szinte elérhetetlen a turisták számára.

Beszélgetésünkkor Ibrahim arról panaszkodott, hogy a megelőző napon egy rakéta csapódott a házuk tetejébe. „Tegyél le, hogy megint jössz, ez hosszan fog tartani” – mondta. És igaza lett, mert azóta csak tovább romlott a helyzet. (Elter Karcsi, 2025)

Sivatagi torony - Elter Karcsi fotója

További beszámolók

A nők – bizonyos kor fölött – fekete burkát hordanak, míg az idősebb asszonyoké színes, élénk mintákkal díszített, igazán látványos. Örömömre szolgált, hogy a helyieket gond nélkül lehetett fotózni vagy videózni – nemcsak hogy nem zavarta őket, hanem kifejezetten barátságosan fogadták a kamerámat. A csevegő öregasszonyok sem voltak zavarban, így a nők esetében persze csak a szempárok villantak elő a képeken. A férfiak többnyire a tradicionális kaftán fölött zakót viseltek, ami számomra egészen furcsa kettősséget jelentett: a hagyományos és a modern világ teljes összemosódását. Kanyargós sikátorokon keresztül értem el egy forgalmas piacra, ahol hatalmas volt a zsivaj, az árusok kiabálva kínálták portékáikat. A piacon csodás, díszes ruhák is voltak, de persze akadt sok kínai bóvli is. Az ajtókon a legtöbb helyen díszes kopogtatók lógtak, és könnyű volt kitalálni, hogy ezek a mai napig használatban vannak errefelé.


Könnyű észrevenni, hogy a jemeniek – főleg északon – előszeretettel rágcsálnak kat levelet, különösen a felnőtt férfiak. Számukra ez ugyanúgy az életük része, mint nálunk az alkohol. A Jemenben honos bokor friss leveleit fogyasztják, mivel enyhe bódító hatása van, hasonlóan az amfetaminéhoz. Megemeli a vérnyomást, kitágítja a pupillákat, és akár szívritmuszavart is előidézhet, így jobb, ha a turista távol marad tőle – egy ilyen távoli és kiszámíthatatlan környezetben ez különösen kockázatos. A helyiek igazi mesterei a kat rágcsálásnak: a megrágott levelekből formált masszát pingponglabda nagyságúra gyúrják, és a pofazacskójukban tartják. Ez gyötrő szomjúsággal jár, amit rengeteg folyadékivással próbálnak ellensúlyozni. Az orvosok szerint a kat rendszeres fogyasztása komoly egészségügyi problémákat okoz, mint a krónikus emésztési zavarok, impotencia és depresszió.


Por mindenütt – az utakon, az ablakokon, a házak tetején, az út menti árusoknál, egyszóval mindenhol. Hónapok óta nem esett egy csepp eső sem, de még ha esne is, Jemen sivatagos és poros hely, ahol a szél állandóan hordja a homokot és a finom port. Itt egyszerűen nincs értelme lemosni az autót, mert másnap megint ugyanúgy fog kinézni, nincs értelme ablakot pucolni sem, a por mindent beborít, de senki sem foglalkozik vele. A port meg kell szokni, nincs más választás!

Sok ember, kevés hely – még ha nem is annyira, mint Kínában, de a nyüzsgés és az élet itt a mindennapok része. Különösen ebédidőben, amikor mindenki igyekszik gyorsan jóllakni, hogy utána átadhassa magát a kat élvezetének – de erről majd később. És persze ki ne térne be inkább egy helyi étkezdébe, ahol az árak pont olyan barátságosak, mintha otthon főzne az ember?

Itt nincs helyfoglalás, nincs étlap, és az idő sem áll meg – mindenki serényen dolgozik. A konyha a vendégek szeme láttára működik, hatalmas lángok csapnak fel a fazekak mellett, ahogy a maximumra tekert gázégő ontja a forróságot. Senkit sem zavar ez, ahogy a zaj sem, ami az egyetlen nyitott helyiséget betölti. A gázégők zúgását túl kell kiabálni, miközben mindenki beszélget, hevesen gesztikulál, és persze kézzel habzsolja az elé tett ételt – ez itt a legtermészetesebb dolog a világon.


Ahogy megérkeztem Szanaába, rögtön az volt az első gondolatom, hogy itt mindenki építész lehet, mert minden ház egy műalkotás. Már a reptérről befelé tartva is ámultam a gyönyörű épületeken, amiket a titokzatos esti fények csak még varázslatosabbá tettek. De igazán akkor szippantott be a város hangulata, amikor másnap reggel egy tetőteraszról, a ragyogó napsütésben megláttam Szanaá hatalmas óvárosát. A régi, de gyönyörűen felújított paloták, a kertek, a mecsetek, a fürdők, és a sikátorok látványa, ahol a gyerekek játszanak, miközben félreugranak a port felverő dzsipek elől – mindezt együtt látni egészen lenyűgöző volt. Az óvárosba a legkönnyebben a híres Bab-al-Jemen, vagyis a Jemen-kapu felől lehet bejutni, és amint átlép az ember, egy igazi arab kavalkádba csöppen. Pontosan ugyanaz a zsibongás, amit évszázadokkal ezelőtt is átélhettek itt, csupán annyi a különbség, hogy ma már elektromos fények világítanak, és a sikátorokban élő muzsika helyett kopott magnókból szól a zene.


Jemen hegyekkel borított tájain, 2200 méteres magasságban fekszik Szanaa, az ország fővárosa. A várost egy kelet-nyugati irányú völgy szeli ketté, amelyen a Wadi Saylah folyó kanyarog keresztül. Egészen különleges látvány tárul a szemünk elé – ehhez hasonló stílus sehol máshol a világon nincs. Az alsó szinteket barna bazaltból építették, a felette lévőket pedig barna agyagtéglákból, a díszítőelemek pedig hófehéren világítanak a napsütésben. Ezek a díszek mind a Korán előírásait követik, így őrizve meg a hagyományokat. Nem véletlenül tartja magát az arab mondás: „Megéri a hosszú és fáradságos utat, hogy eljuthass Szanaába.”

Fotóegyveleg

Giant Trevally (Caranx ignobilis), azaz az óriás trevally. Ez a halfaj elterjedt Jemen partjainál is. Ez a hal híres sporthorgász célpont, mivel erőteljes harcot vív a horog végén.- Diadal - Ohotin Viktor fotója

sz. n. fotója

Jibla - Elter Karcsi fotói

Vissza az elejére


Kommentek

úti kritikus, 2023. 11. 17. 16:25
Máriának:

Most volt ott egy kemény ciklon, ami sok házat szétszaggatott, de jövő őszre biztos rendeződnek a dolgok.
Változatlanul Abu Dhabiból érdemes iderepülni. A Socotra-i túrák egyre drágábbak. Az izraeli-gázai csatározások, a Jemen felől indított Izrael elleni rakétázások nem befolyásolják Socotra meglátogatását. A helyi utazásszervezők persze valamennyire be vannak ijedve, és újabb drágításokkal reagálnak. A honlapunkon van egy félkész aloldal a helyről: https://utikritika.hu/jemen/socotra-szigetcsoport


Lutring Moser Mária, 2023. 11. 16. 18:44
Sziasztok, Socotrával mi a helyzet?
2024. októberre gondoltam 8 napot ottölteni.


Zoltan Rethati, 2020. 01. 17. 22:35
Jemen tovabbra is polgarhaborus orszag. Az elmult ket evet Sana'a ban toltottem az ENSZ alkalmazottjakent. Sana'a egy pusztulat; negy eve nincs aram szolgaltatas, az utcakat koldusok, kobor kkutyak es merhetetlen szemet lepi el. Sana'a ba jelenleg csak az ENSZ mukodtet legi kozlekedest, arra pedig turista nem szallhat fel. Akkor se ajanlanam az utazast ha megnyitjak a repteret. Az emberek a tulelesre hajtanak, sok a buncselekmeny. A szaudiak par honapja leallitottak a bombazasokat a fovarosban es a Hutik kiuztek az Al Qaidat. Emberrablas nem valoszinu a fovarosban. Aden minden szempontbol rosszabb, mint Sana'a. Utcai harcok mindennaposak, Daesh es Al Kaida aktiv, emberrablas eselyes. Sokotrat kevesse erintette a haboru, de szinte lehetetlen eljutni oda. Par orult kalandor bevallalja Jement, de Te ne menj oda!


Vendég, 2016. 04. 27. 00:02
Annyit hozzáfűznék, hogy most (2016 április) Jement nem érdemes meglátogatni, mivel kiemelten veszélyes országnak számít. Sajnos az országot sem kerülte el a háború, és úgy tűnik, az Iszlám Állam is felütötte a fejét. A közbiztonság eléggé ingatag, jelenleg Jemen egy polgárháborús ország.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon






SZÁLLÁSFOGLALÁS