Mauritius
.
.
A keleti parti Blue Bay strand nyugodt vízének csodálatos színei - K. Kriszta fotója
Ajánlott az indulás előtt online kitölteni a Mauritius All-in-One Travel Digital Form űrlapot. A hivatalos weboldalon, a Safe Mauritius oldalon érhető el az űrlap. A szükséges mezők kitöltése után egy QR-kóddal ellátott PDF-fájl generálódik, amelyet az érkezéskor a mauritiusi hatóságoknak kell bemutatni a repülőtéren. Ez az eljárás segít elkerülni a jelentős időpazarlást a repülőtéri ellenőrzés során. Az igaz, hogy nem túl következetesen megy az űrlap ellenőrzése.
Más: Mauritius azon nagyon kevés úti célunk egyike volt, ahol a repülőtéren tudtunk a legkedvezőbb árfolyamon pénzt váltani helyi valutára. (2024)
Mauritius egy szubtropikus szigetország az Indiai-óceánon, Afrika délkeleti partjaihoz a legközelebb, de ez is 1130 kilométeres távolság, mégpedig Madagaszkártól keletre.
Fővárosa: Port Louis (port lui)
Mauritius francia neve Île Maurice (il morisz) - Mauritius angol kiejtése: kb. így mörisösz avagy (US) marisöz
Mauritiusnak nincs hivatalos nyelve, de a legszélesebb körben használt nyelvek közé tartozik az angol és a francia, amelyek hivatalos ügyekben is használtak. Az angol a parlament hivatalos nyelve, míg a francia széles körben elterjedt a médiában, az oktatásban és az üzleti életben. Az ország lakosságának jelentős része beszéli a mauritiusi kreol nyelvet, amely a francia alapú kreol nyelv, és a legelterjedtebb beszélt nyelv a mindennapi életben. Emellett az indiai közösségek között a bhojpuri és más indiai nyelvek, mint például a hindi és a tamil is használatosak.
Mauritius nyelvi sokszínűsége az ország multikulturális hátterének köszönhető.
"Nyolctagú indiai család piknikezik a strandon. Kaja-pia kirakva, gyerekek ugrálnak, nénik száriban. Buli van. Franciául beszélnek egymással. Franciául beszélnek családon belül. Aha Kr"
Mauritius inkább multikulturális légkört áraszt, mintsem kifejezetten afrikait. A sziget lakosságának többsége (kb. 68%) indiai származású, és az indiai kultúra erőteljesen jelen van, különösen az ételekben, fesztiválokban és vallási hagyományokban. Nagyrészt az indiai szubkontinensről érkező bevándorlók leszármazottaiból áll, akik a 19. században érkeztek a szigetre, elsősorban mezőgazdasági munkákra.
Az afrikai hatás kevésbé dominál, de a sziget természeti környezete és a kreol nyelv emlékeztethet Afrika közelségére.
Mauritius területe 2,040 négyzetkilométer. Ez az afrikai szigetország az Indiai-óceánban található, és a világ egyik legkisebb, de legsűrűbben lakott országai közé tartozik. A sziget méretéhez képest - csaknem kétszer nagyobb fővárosunknál - jelentős a lélekszáma: 1,3 millió (2024-es becslés). A népsűrűség meglepően magas, 600 fő/négyzetkilométer a magyarországi 108-hoz képest. Ne képzeljünk idillien elszigetelt szigetet.
A fősziget 67 km hosszú és 46 km a legszélesebb pontja. A repülőtértől a fővároson keresztül az északi partig húzódik egy kb. 60 kilométer hosszú gyorsforgalmi út.
Magyar állampolgároknak nem kell vízum!!!
1. Aki megengedheti magának, annak nagyon ajánjuk Le Meridien Ile Maurice luxushotelt
2. Flic en Flac 8 kilométeres strandon hosszasan sétálni agyat szellőztetve, és bámulni a tarka száriruhában fürdő indiai asszonyokat.
K. Kriszta fotója
3. Mont Choisy korallhomokos strandja egy hosszú földnyelven
4. Sznorkelezés Trou au Biches és Belle Mare strandoknál (papagájhalak, bohóchalak, fűrészes sügérek)
5. Le Morne félsziget szép fákkal és háttérben a heggyel
6 A déli partvonal nyers, természetes szépsége
7. Az út mentén a teaültetvények látványa
8. A helyiek segítőkészsége (útbaigazításoknál) és az, hogy nincs nyelvi nehézség ha a turista tud angolul
9. Északon a La Cuvette cuki strand
10. A keleti parti Blue Bay káprázatos és hétköznap nem is zsúfolt!
11. A közutak mentén a királyliliomfák (vagy tűzvirágfák) (Delonix regia, Christmas Tree) gyönyörű, élénkpiros virágai
K. Kriszta fotója
12. A Hétszínű föld szépen, ügyesen van prezentálva, ráadásul a kedvenc pasztallszíneimet csodálhattam
13. Francia nyelvtudásommal vicces volt kiszűrni valamit érthetően a franciából is eredő creol beszélgetésekből és kiírásokból
14. Szenzációs tengerszínek: türkizkék, világoskék, akvamarin, smaragdzöldes kék, kobaltkék, indigókék. Valamint: Lágy pasztelles árnyalatok: hajnalban és alkonyatkor a tenger vizének kékje keveredik a rózsaszínes vagy narancssárgás fényekkel, csodálatos átmeneteket hozva létre.
15. A helyi népek izgalmas sokfélesége (bőrszínek, ruházkodás, vallás, kevertségek, arcok, tekintetek)
16. Port Louisban a Company Gardens, egy hangulatos terecske
K. Kriszta fotója
K. Kriszta fotója
18. Ötkor minden bezár. Mindenki hazamegy és reggelig nem kerül elő. Fura.
,, Végig béreltünk autót, amit a szállásadó intézett, napi talán 30 euróért. Kauciót nem kellett fizetni.
A sziget kicsi, általában északon jobb idő van, viszont délen van a látnivalók többsége. Port Louis kiábrándító volt, két óra bolyongás után ott is hagytuk, viszont a természet hihetetlen szép. Kihagyhatatlan a Chamarel vízesés és az Ebony Forest reserve. A 7 colored earthtől nem estem hasra, de az is ugyanott van, mint az előbbiek, akkor meg már nyilván megnézi az ember. Nagyon sok szép hindu templom van, de a Grand Bassin környéke egészen elképesztő méretű szobrokkal van tele.
Az éttermek nem különösebben olcsók, de még mindig féláron vannak, mint bármi a Seychelle-szigeteken. A street food viszont nagyon olcsó és finom!
Kényelmes tempóban, strandolással együtt is mindent megnéztünk kevesebb, mint egy hét alatt. Nekem inkább a hegyek, erdők, tavak, templomok maradtak meg, de van pár nagyon szép strand is annak, akit az hoz lázba inkább." (p.n., 2020)
A buszközlekedés továbbra is jó a szigeten, a buszok 10-15 percenként járnak. Például a Hilton szállodától Flic en Flac kb. 0,5 USD-ba kerül a jegy, és Port Louis kb. 1 órányi buszútra van. Előfordulhat, hogy a kalauz kedvezményt ad, ha nem kérsz blokkot.
Az amerikai dollárt továbbra is kedvezőbben váltják: 2024-ben 1 USD körülbelül 45 rupiát ér.
Flic en Flac-ban található egy Spar szupermarket, amely akkora, mint egy Interspar, és olcsóbb áruházi választékot kínál, mint a város más üzletei. Ajándékok, rum, kávé és tea is elérhetők, körülbelül 40%-kal olcsóbban, mint a reptéri duty free üzletekben. A kávé ára például 150-180 rúpia körül mozog.
A Sparral szemben található posta megbízható, és a képeslapok Magyarországra körülbelül egy hét alatt megérkeznek.
Az újságokat ma is két nyelven nyomtatják: a bal oldalon angolul, a jobb oldalon franciául.
A sziget nyugati részén továbbra is egy órával tovább van világos, mivel a hegyek nem árnyékolják be a területet. Ezen a részen kb. 50%-kal kevesebb eső esik, mint a keleti parton, és kevésbé szeles is.” (2024)
"A mauritiusi nyaralás végén feltettük magunknak a kérdést, érdemes volt-e ilyen borzasztó hosszú repülést bevállalni pusztán a napozás, tengeri fürdőzés miatt? Hazafelé a repülőn aztán azt mondtuk egymásnak, mégiscsak egy teljesen más világot ismerhettünk meg, érdekes természeti környezetet, egzotikus növényzetet, izgalmas cukornádültetvényeket, mindenféle népséget. Nagyon tartalmas volt a szigettúra is, hegyekkel, szurdokokkal, vulkánokkal. Az igazán felejthetetlen élményt azonban egy dolog jelentette nekünk: a döbbenetesen tiszta, a kék és a zöld elképesztő színárnyalataiban mutatkozó tengervíz. Varázslatosan szép színeket bámultunk valósággal letaglózva. Sohasem fogjuk elfelejteni!" (Péter & Zsófi)
Második Mauritius-i nyaralásunk után arra a következtetése jutottunk, hogy a sziget leginkább értékes nevezetessége az óceán vízének elképesztő kék árnyalatai. Viszont a kiemelt nevezetességek egyike sem volt életre emlékezetes élmény. Túl sok szép helyet láttunk már a világon ahhoz, hogy lehidaljunk a közepesen látványos vízesésektől. A Hétszínű föld helyi viszonylatban tényleg látványos. Azokat a parkokat pedig totál mellőztük, ahol olyan állatokat mutogatnak, amelyek nem is élnek itt a szigeten. (Mauritius szigetén soha nem éltek krokodilok, elefántok vagy oroszlánok.)
A növényzet tekintetében a Seychele-szigetek látványosabb. A hegycsúcsok formái tetszettek. Kellemesek az emberek, főleg a kreolok. A főváros nem annyira hangulatos. Csodaszép nyaralást lehet kihozni, pláne ha északnyugaton, északon van a szállás. (Aji, 2024)
"Mi fürdőzős nyaralásra jöttünk Mauritiusra. Korábban voltunk már sok trópusi nyaralóhelyen és így van némi összehasonlítási alapunk ítélkezéshez. Szerintünk a mauritiusi strandok nem álomszerűek. A vízbe bemenetelkor gyakran lávatörmelékeken kell lépdelni, sok a tengeri moszat, fájdalmas szúrást okozó tengeri sünök. Ráadásul baromi nagy a drágaság. A 3 csillagos szállodánkban 3 eurót fizettünk az ásványvízért, és 5 eurót a sörért. Este nincs nagyon hova menni programozni. Meg kell hagyni, hogy ügyesen felépítették a Mauritius márkanevet. Legközelebb harmad ennyi pénzért inkább megyünk Délkelet-Ázsiába. Ott tényleg álomszerűek a strandok. Igaz ott az időeltolódással kell kínlódni."
Blue Bay péntek este, a helyiek örömködnek - K. Kriszta fotója
"Amit kevesen tudnak Mauritiusról az az, hogy rengeteg szálláslehetőség van a szállodákon túl. Vendégházak, apartmanok, nyaralók. Mindezek nem is drágák, főleg ha családostul vagy baráti társasággal nyaral az ember lánya/fia. Emellett a nyaralók majdnem mindegyikében a bérleti díjba beletartozik egy vagy két házvezetőnő, akik mosnak, főznek és takarítanak, így tényleg nem kell meg a kisujjunkat sem mozdítanunk. Ráadásul majd minden kisebb-nagyobb városban van egy szupermarket, piac, bolt, ahol a napi betevőket meg lehet venni. Gyümölcs és helyi zöldség fillérekért kapható, és amit nem ismer az ember, azt odaadja a házvezetőnek, aki abból biztosan valami isteni kaját tud varázsolni.
Kirándulásokat is lehet tenni - nem kell autót bérelni, rengeteg vállalkozó kedvű emberke ajánlja magát és kisbuszát napi kirándulásokra is. Ami nekem nagyon tetszett az az ile aux cerf és a botanikus kert, valamint móka és a múzeumként működő euréka ház. A nemzeti parkba - black river gorge - és a hindu szent helynek számító Grand Bassin -hoz sajnos meg nem jutottunk el, talán majd legközelebb :) Januárban sok ünnep van, ebből a cavadee-t mindenképpen meg kell nézni, most nem írom le töviről-hegyire, mert nincs időm, guglizzatok. De marhára megéri. Jó az orvosi ellátás, az infrastruktúra, lehet jókat buszozni a helyiekkel, és tényleg MINDENKI rettentő barátságos és segítőkész." (Ági
"Elmentünk, visszajöttünk, visszamennénk... :-) A hely, a kiszolgálás, az időjárás, mind-mind nagyon jó volt, panaszra a legkisebb okunk sem lehet. 10 napból 9 nagyon szép időt hozott, a helyi szervezők pedig tökéletes munkát végeztek. Volt egy kisebb félreértés az esküvői csomag tartalma és elszámolása kapcsán, de aztán minden rendeződött.
A szigeten való kirándulások helyett a szálloda szolgáltatásait választottuk, de nem bántuk meg egyáltalán, békés, nyugodt és pihentető napokat élvezhettünk. A tengerpart sznorkeles búvárkodásra tökéletes, a fürdőzési örömöket a hotel medencéi tökéletesen kielégítették. (Laci)
"Érdemes kipróbálni a szálloda által helyben szervezett, illetve a sziget különböző pontjaira ajánlott programokat (Port Louis - Pamplemousses Botanikus Kert, Chamarel-vízesés, Hétszínű föld, úszás delfinekkel).
A közbiztonság hasonlít az itthonihoz, bár a kisebb településeken sok a szabadon kóborló kutya. A konyhájuk az indiaihoz hasonlóan fűszeresebb, de az európai ízlésnek megfelelő ételt is könnyű találni."
"Trópusi nyaraláson jártam Mauritiuson, Thaiföldön, Malajziában, Seychelles-en és Dominikán. Ezeket összevetve nálam Mauritius az első, s utána jön Dominika. Miért Mauritius? Talán, mert az első volt? Talán, mert a tenger tükörsima volt a korallzátonyokon belül; itt sznorkeleztem először és mellbevágó volt a korallzátony látványa. A tengervíz 28 fokos volt, soha nem volt viharos szél, eső is csak néhány csepp. Az emberek egyszerűsége, közvetlensége, barátságossága először szembesített a ténnyel: a konfliktusokat a politikusok csinálják... Hát, talán ezért." (B. L.)
"Mi sok helyen voltunk már, de Ausztrália és Új-Zéland után talán a harmadik legjobb, ha mindent összevetünk. Seychelle, Dominika, Maldív, Kanári, Bali stb. - hogy csak a trópusi szigeteket vessük össze - nekünk nem tetszik ennyire, bár azok is remek helyek. Mi utáljuk a telet mindenével együtt, amit hoz magával, ezért menekülünk télen melegre.
Ezen a szigeten, sokan ezt teszik, általában a skandináv országokból és rengetegen a franciáktól általában 3-6 hónapig itt majd a többit hazájukban töltik, amikor ott is elfogadható az időjárás. Itt, az európai télben, szinte mindig 30-33 fok van és a víz 27-28 fokos. Itt a sziget nyugati oldalán kevés a szél és az eső is, bár 1-1 monszun eső előfordul, ami még bulinak is jó, amikor ilyen meleg esőből leesik 2 óra alatt 300 milliméter. 1 óra múlva ebből meg szinte semmit sem látsz már. Csak hajrá mindenkinek!" (Levente)
Tetszett:
- A Trou aux Biches gyönyörű szép fehér homokos partja rengeteg pálmafával és a gyönyörű színű óceán kékjének összes árnyalata.
- A madarak etetése
- Wolmar partja Flic-en-Flac településen, fehér homokkal, pálmafákkal
- Le Morne gyönyörű partja, az óceánból fürdés közben csodálhatod a hegy látványát és a fehér homokos partot.
- A 7 színű föld .
- A Chamarel vízesés
- Mindenféle színű madarak.
- A helyiek barátságosak és kedvesek, segítőkészek.
- Az indiai kenyér ízesítve
- A fővárosban a piac nagy választéka, rengeteg fűszer és gyümölcs - - egyszer érdemes megnézni de nem az a hely ahova szívesen visszamész, bár ez egyén függő.
- A Mont Choisy part hangulata, főleg hétvégén, mikor a helyiek kiköltöznek a partra.Nem tetszett:
- Motorral nagy távolságok vannak,
- Az esős szezonban nagyon meg lehet ázni.
- Az utcanevek nincsenek rendesen kitáblázva, sokszor kellett megkérdezni,hogy merre kell menni, ha van, navigációval a legjobb a közlekedni
- Drága, a pénzedért Thaiföldön vagy Indonéziában többet kapsz.
- Drága a motorbérlés
- Este a nagy repülő csótányok
- Hiányzott a szigetből valami, nem éreztem úgy a pozitív energiát, mint - mondjuk - Phuketen.
- Kevés az igazán szép, pálmafás part, főleg fenyőfák vannak a parton.
- Drágák az éttermek
- Pár tengerpart olyan, mintha Duna-parton lennél.(Batki Bernadett, 2019)
Az író, Mark Twain egyszer azt mondta: „Először Mauritius lett megteremtve, aztán a Paradicsom; és a Paradicsomot Mauritiusról másolták.” . (Ezt 1897-ben megjelent Following the Equator című könyvében írta (magyar címe: Utazás az Egyenlítő körül), amelyben utazásairól és tapasztalatairól számolt be.). Amikor ellátogattok a szigetre, akkor megértitek miért ragadtatta el magát ennyire.
Ha kizárólag a tengerben való lubickolás, pancsolás, úszás, játék és szórakozás vonz, akkor Mauritius nem igazán a neked való hely. Mivel Mauritius vulkanikus és trópusi sziget, korallzátonyok veszik körül, amelyek kétségkívül gyönyörűek – ha például egy repülőgép ablakából nézed őket. Lent azonban ezek a korallzátonyok inkább akadályozzák a fürdőzést: hogy elérd a térdednél mélyebb vizet, lehet, hogy több száz méteren keresztül kell átmásznod a korallzátonyon, amely önmagában is „szúrós” lehet. Ehhez jön még a tengeri sünök tüskéinek kockázata – ez mind összességében kellemetlen élményt eredményezhet, különösen apálykor, ami itt elég gyakori. Azonban, ha nem zavar különösebben, hogy ténylegesen bemenj a tengerbe, és inkább csak távolról csodálnád, mondjuk a medence melletti vagy a tengerparti napozóágy kényelméből – akkor a korallzátonyok nem számítanak hátránynak: lényegtelenek. (aji)
Ez az apró trópusi paradicsom elképesztő kincseket tartogat: vad vízesésekben fürödhetünk, különleges trópusi erdőkben kirándulhatunk, fehérhomokos tengerpartokat fedezhetünk fel, vadállatokkal kerülhetünk kapcsolatba, világhírű botanikus kertben barangolhatunk, lenyűgöző ültetvényeket és szokatlan templomokat látogathatunk, mennyei ételeket kóstolhatunk.
Egy magamfajta növénygyűjtőnek a sziget pedig maga a paradicsom!Mauritiusnak különös varázsa van, ami egyrészt az egyedi növényzetében, a változatos természeti csodáiban, másrészt a különböző származású és kultúrájú emberek egyvelegében rejlik. Egy egészen sajátos világba csöppentünk. Számunkra szokatlan volt, hogy indiai emberek franciául beszélnek. A rádióban felváltva, sőt keverve használják az indiai, az angol, a francia és a kínai nyelvet. A szigeten keresztülhaladva egymást váltják a cukornádültetvények, a buja trópusi erdők jellegzetes növényekkel, a karakterisztikus hegycsúcsok, az afrikai, indiai származású emberek lakta falvak, városok.
Egy iszlám vallású település zöld-fehér mecsettel, az utcáról mosolygós muszlim férfiak talpig fehérben integetnek az autóban utazó gyerekeknek. A települést épphogy elhagyva egy másik világban találjuk magunkat: apró falucska, egy annál nagyobb és díszesebb hindu templommal. Kaotikus utcái tarka ruhás emberektől hangosak. Indiai fűszerek illata keveredik a fákról lehulló erjedő gyümölcsök édes illatával. A helyiek élénk színű házak udvarain különböző hindu istenek szobrai közt élik mindennapi életüket.
Ezután a falukép után egy Mária szobor következik, és egy keresztény templom parkosított trópusi kerttel. (b. a., 2023)
"Nincs nagy tömegturizmus, jó a közbiztonság, a szigetet majdnem végig korallzátony veszi körül, mely lehetővé teszi a nyugodt fürdőzést, továbbá megvannak a szigetnek a maga botanikai és geológiai látványosságai, melyek mind sok fotótémát jelentenek a több vallási kultúrát képviselő szigetlakók között. Érdemes volt a transzfert itthon megrendelni, mivel nincs annál jobb érzés, mikor hosszú éjszakai repülőút után a reptéren a saját nevemet tartó szimpatikus kreol sofőr vár és irány a hotel. Mivel a szigetet nemcsak a hollandok, az angolok, hanem a franciák is gyarmatosították, jelenleg is sokan értik a francia nyelvet.
Megtudtam, hogy a sziget északi részében az átlagosnál is melegebb van, 35 fok felett is van a hőmérséklet, mely éjszakára alig mérséklődik. Kell legalább egy nap, míg az ember magához tér a fárasztó éjszaki repüléstől és a hirtelen hőhullámtól, és lassan kezdi érzékelni az első benyomásokat. Mauritiuson nincsenek égig érő szállodák, az egyemeletes nád ill. téglaépületek szinte feloldódnak a zöldben. A szigetlakók főbb megélhetési forrása a közelmúltban még a cukornádtermesztés volt, de az utóbbi időkben a turizmus van nagyon fellendülőben. " forrás
"Az egyik legkülönlegesebb geológiai látnivaló a helybeliek által hétszínű földnek, Chamarelnek nevezett képződmény volt. A fémoxidokat is tartalmazó vulkáni talajt az időjárás formázta ilyen különlegessé, mely hamar védett terület is lett. Útközben érintettük a Grand Bassin-t a hinduk szent tavát is. Igaz sajnos ott nem sütött a nap, de utólag visszanézve éppen ezek a sejtelmes fények adták meg a hely misztikumát. A sziget egyik leghangulatosabb látványos része a természet által a délnyugati részhez amolyan bónuszként hozzágyűrt Le Morne félsziget, a kiemelkedő bazalt kupolával és paradicsomi homokos partokkal együtt.
Az előkelőbb délkeleti szálloda jó kiindulópontja volt az újabb fotóturnéknak. A legmeglepőbb találkozás mégsem taxival menet, hanem a helyi buszjáraton adódott. Vasárnap lévén a helybeliek a közeli kék öböl strandjára igyekeztek, erre a járatra szállt fel két fiatal kreol srác is, akik egy –egy dédelgetett kis háziállatot tartottak maguknál, mely nem volt más, mint egy-egy csodálatos kaméleon. Feltűnt, hogy a kihalt nagytestű madárnak a Dodo-nak mekkora kultusza van, mely szinte mindenütt felbukkan. Pólókon, törülközőkön, plüssállat formában, miniatűr üvegbe, vagy fémbe foglalva. Nekem a legjobban egy Dodo-étterem külső portáltáblája tetszett meg, oda külön elzarándokoltam, hogy lefotózzam. Ezt a táblát az egész szigetre is ki lehetne akasztani, amolyan névtáblaként. Plusz látványtúra volt még a helyi hajómakett-készítő üzembe és árusító boltba való delegálásuk is. Szerencsére itt sem volt kötelező a vásárlás, pedig már hozták is becsomagolva 130 euróért a közepes nagyságú Bounty-t.
A Cesela madárparkban nem lehetett túl sok időt szánni a madárvadászatra, viszont ott egy mesebeli gyökérerdővel találkoztam. A sziget déli részén található Krokodil- és teknős-park mélyebb benyomást tett. Ott még megmaradt valami a sziget őshonos, dzsungeles növényzetéből és sokszor az volt az érzésem, mindjárt egy dinó is kilép a sűrű bozótosból. A mi szobáinkban is cikázó gekkót csak ott sikerült lekapni, zárt ketrecében a Dél-Amerikából származó iguánával együtt. Mindkét szállóhelyről szerveztek hajós kirándulásokat, halpiknikkel a közeli szigetekre. Az északi részen Gábriel szigetére vitt el a trimarán, de ott valahogy az átlagosnál is jobban tűzött a nap, lepel alatt és mellett is égetve, csak az indiai óceán kellemes vizében lehetett kibírni. A déli részről meg a Szarvasok szigetére lehetett elhajózni, melyet a legszebb kis álomszigetek közt jegyeznek.
Utolsó látványosság szintén a déli csücsökben levő kilátó a Gris-Gris, ahol rés van a korallok közt, így vadul becsapnak az óceán hullámai, különlegesre formálva a partot. A hely vadregényessége az írországi partokra emlékeztet. A paradicsomi beutaló végéhez közeledve rövid mérleget készít az ember és keresi a hazaúthoz szükséges indokokat. A világ itt is kétpólusú, szegénynegyedek ugyanúgy vannak, mint luxus hotelek. " forrás
A helyi felnőttek a tengerben ruhában fürdenek. - r. e. fotója
Az északi La Cuvette strand kasuárafákkal - K. Kriszta fotója
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
csilla, 2024. 06. 27. 16:03
Köszönöm a választ! Vajon másban is ennyire megbízható a konzuli oldal? (költői kérdés)
úti kritikus, 2024. 06. 27. 15:36
Csillának!
Január az esős évszakban van. Az egész sziget csapadékos ilyenkor (bár kevésbé mint februárban). A NYUGATI oldal valamivel kevésbé csapadékos mint a keleti. A Konzuli információ téves.
csilla, 2024. 06. 27. 14:29
Segítséget szeretnék kérni. Januárban utaznánk, és itt többen írtátok, hogy ilyenkor a sziget nyugati oldalán van esély kevesebb esőre. A konzulátus oldalán viszont ezt írják:"Az ország keleti része januárban és februárban sokkal szárazabb, a csapadék nagy része a hegyekben, a középső és a nyugati tájakon hullik." Most akkor melyik igaz? Köszönöm a válaszokat!
Marika .Dr Jeerakunne, 2024. 04. 10. 20:53
Kérek minden utast ha szeretne ide utazni hozzánk Mauritiuisra?És gondjai vannak a szállással vagy maga a szigettel kapcsolatban vannak bizonyos dolgok amit szeretne megtudni kérem mielőtt úgy dőnt,hogy hozzánk jön nyaralni keressen meg minket akik több mint 40 éve itt élünk a szigeten.Nagyon szivesen segitünk őnőknek.Marika
a mail ciműnk:www.keklagoontours@gmail.com
Szekér Anikó, 2023. 06. 11. 13:10
Szia!
Augusztusban megyünk Mauritiusra, szeretnénk autót bérelni 3 hétre a pingouin carrentalnál,de foglalni nem tudtunk mert debit a bankkártyánk,emailben lehet foglalni,de ott tudunk fizetni a kártyával vagy csak kézpénzben? Nemzetközi jogosítvány kell?
Előre is köszönjük!!!
Anikó
Ninetta, 2023. 02. 25. 13:58
Kedves Levente, tudnál esetleg apartmant/ hàzat ajànlani ami bevàlt?
Tamás, 2023. 02. 02. 16:18
Január második felében 10 napból 8 napon keresztül zuhogott az eső. Igaz, hideg nem volt. Ez tette felejthetetlenné a nyaralásunkat.
Robert Horváth, 2022. 04. 22. 09:55
Sziasztok 😊
Sürgős kérésselfordulok hozzátok.
Ambre a sun resort hotelban vagyunk.
Tud valaki sürgősen kontaktot adni valakire aki fakultatív kirándulást intéz?de magyarul beszéljen légyszives.
Köszönöm szépen 😊
úti kritikus, 2021. 08. 22. 15:22
Róbertnek:
https://utikritika.hu/mauritius/szallas_1533_ambre_a_sun_resort_4cs_-_velemenyek
Robert, 2021. 08. 22. 11:32
Sziasztok.segítséget kérnék.
Tudna valaki véleményt írni egy hotelről: Ambre resort &spa Maurícius?
Április közepén szeretnénk oda menni a feleségemmel.
Előre is köszönöm szépen.
Robert, 2021. 08. 09. 18:08
Sziasztok.
Szeretnék segítséget kérni.tudom még kirai, viszont én nagyon szeretem alaposan tervezni a kirándulást.
2022 április közepén szeretnénk menni Mauriciusra kb 12 éjszakára.
Melyik részére kellene mennünk ahol nem fog esni az eső? esetleg tudtok ajánlani 4-5 csillagos hotelt ami tényleg jó?
Választ előre is nagyon szépen köszönöm.
Iwona, 2020. 04. 23. 18:52
December végén, január elején jártam a szigeten, vegyes időjárási körülmények közepette (A meleg állandó volt, a felhőzet és a csapadékmennyiség erősen áltozó). Mauritius látnivalókban gazdag, de aki azért szeretne ide utazni, mert azt hiszi, hogy ez egy luxus-sziget, az ne tegye! Nem azért, mert nincs itt semmi luxus - a drága hotelekben persze hogy van, ám aki ki szeretne mozdulni, annak gyakran lesz olyan érzése, hogy Indiában, vagy a harmadik világ valamelyik lepukkantabb részében van! Csak az nem fog csalódni, aki ezzel tisztában van és akit ez nem zavar!
Ha valakit netán érdekelne, akkor a luxusabb részekből ízelítőt találhat itt: https://youtu.be/Vxcf2uuHRjw és itt: https://youtu.be/OscHLEz8BNI
Anikó, 2020. 02. 16. 12:56
Köszönöm az időjárással kapcsolatos visszajelzést, bejött mert nagyon jó időnk volt.
úti kritikus, 2020. 01. 17. 19:09
Anikónak:
Február első két hetére nem jósolnak sok esőt. Egy-két nap lesz valamennyi, több esőtlen nap ígérkezik. Persze manapság az előrejelzések sem biztosak.
Anikó, 2020. 01. 16. 09:54
Sziasztok! Mi 2 het múlva indulunk Mauritiusra. Jelenlegi időjarasról tudna valaki infót mondani?
Nagyon megköszönnem, aggódok az eső miatt
Anikó, 2019. 08. 29. 13:36
2019.júniusában töltöttünk 8 napot a szigeten a családommal. Házat béreltünk a K-i parton, szeretünk elvonulni amikor már elég a tömegből. A házbérlet semmivel sem drágább, mint bármely tengerparti városban.Kellemes 25 fokban aktívan telt a hetünk. Bejártuk a szigetet, bérelt autóval és taxival is. Az árak teljesen egyformák, aki a balos közlekedést nem kultiválja válassza a taxit. Saját tarifákkal, turista barát túrákra visznek bárkit.Teljesen korrekt elszámolással egy nagyon vidám kis fickót fogtunk ki. Angolul, franciául lehet boldogulni. Érdemes a teamúzeumot meglátogatni, ott is egy vidám kisérőt vonzottunk magunkhoz. A fővárost Port Louis-t nem szabad kihagyni. Bátran ajánljuk a szigetet akár kisgyerekkel akár nagyobbakkal, mi még visszatérünk ide a közeljövőben( Anikó 2019)
úti kritikus, 2018. 09. 14. 19:25
http://utikritika.hu/mauritius/szallas_1192_la_pirogue_5cs_-_velemenyek
Koncz istván, 2018. 09. 14. 17:41
Mi a véleményetek a La Pirogue-ról
úti kritikus, 2017. 01. 25. 10:20
Kedves Robi!
Maga a május eleve nem számít csapadékosabb hónapnak, de nem esőmentes. Bizony a szigeten gyakran előfordul, hogy egyik részén esik, a másikon ugyanakkor nem. Május hónapban azért jellemző, hogy a nyugati szigetrészen van kisebb esélye az esőnek. Északon nagyobb az esélye, és a legnagyobb esélye keleten van. Biztosat nem lehet mondani. jó kirándulásokat. úti kritikus
Robert, 2017. 01. 25. 08:19
Sziasztok
Szeretném megkérdezni hogy május másik felében Mauritius melyik részére érdemes menni kirándulni ahol a legkevesebbet esik az eső?
Előre is nagyn szépen köszönöm a választ.
Tisztelettel:
Robi
levente, 2016. 12. 26. 00:09
A repülő jegy hosszabb időtávra eloszlik, persze ez egy plusz költség, így nem vészes. Persze aki 1-2 hétre jön annak a szállodai költségek, a nem jó helyismereti jelentős felárak megnyomják a költségeit. Amiről az előttem szóló utazók írtak, csak egyet tudok érteni nagy részben. Nem ismételném, gyönyörű a sziget, minden van szinte, mindent lehet csinálni. Nem kell félni a betegségektől, emberektől, a trópustól. A tenger - környezet csodálatos, persze itt is vannak kevésbé szép helyek, de ezt mindenkinek más.Klíma,kiváló. Mi Flic en Flac -ot javasoljuk, talán minden szempontot figyelembe véve a legjobb hely a szigeten és nem zsúfolt. Szállást olyat kell választani ahol nem főre adják ki a házat, így mindegy hány fővel vagy. Általában egy 10 es skálán 7 es szintű teljesen felszerelt apartmant havi 700-1100 e -ért adnak oda teljes rezsivel. Ebben az áram, víz, gáz, minden bent van. Ha ezt leosztod 4 főre akkor nagyon kellemes ár jön ki/nap. Ezek a házak általában 3 szobásak, 2 fürdő, konyha, nappali és általában 120-160 n.méteresek.
levente, 2016. 12. 26. 00:07
Nos, olvasva a hozzászólásokat, próbálok egy kis segítséget adni. Mi a családdal már 8 szor voltunk a szigeten. A legrövidebb idő egy alkalommal 40 nap volt. Némi tapasztalattal rendelkezünk. Itt is mint mindenhol igaz ha nem nézünk körül akkor lehet minden drága és árérték arányban megfelelő. Ha rövidtávra jössz, akkor nem az olcsóbb helyek közé tartozik, de ha hosszabb időt tudsz itt eltölteni akkor az otthoni költség + 20 % al magasabban tudsz itt élni. Érdemes nem szállodába menni, mi már az első alkalommal is magunk kerestünk szállást és sok féle helyen, szálltunk meg. Soha nem megyünk szervezett úttal sehová sem szinte. Mikor pici (1 éves) volt a gyerek, akkor mentünk teljes ellátó szállodába, de azt is csak a biztos ami biztos miatt,(felesleges volt). Van nagyon olcsó szállás is ami nem egy extra, de megfelelő kisebb pénztárcához, akár napi 10 -15 euró 3-4 főre összesen. Aki tud ennél többet áldozni rá érdemes apartman hotelekben helyet foglalni, ha 1 hónapon túl foglalsz akkor nagyon barátságosak lehetnek az árak. Az élelmiszerek árát nagyon befolyásolja hol veszed meg. Ha hasonló életre rendezkedsz be mint itthon(háztartást vezetsz) akkor nem terheli jobban a zsebedet mintha itthon lennél.
Péter, 2016. 07. 26. 18:16
Az utazás során a reptérről mi a http://transfers2airports.com/mauritius-airport transzferszolgáltatást választottuk (és a visszaútra is). Jó autókkal pontosan érkeztek, mindkét időpontban és a sofőr nagyon segítőkész volt a helyi látványosságokkal kapcsolatban is.
Vass István, 2016. 01. 18. 18:22
Mauritius, Jasla Beach Hotel & Spa 4*, all incusive,
negativ nagyon ide ne menjetek,a fakultativ programok nagyon jók de a szálloda borzalom
Kohár-Kiss Kinga, 2015. 12. 28. 13:07
December 21-én jöttünk haza Mauritiusról. Soha nem fogjuk elfelejteni ezt az aprócska szigetet :) Akárcsak egy álom! Mi nagyon elégedettek voltunk,az időjárás tökéletes volt :) A hotellel teljes mértékben meg voltunk elégedve, a kiszolgálás remek volt,jó volt hogy minden este volt valamilyen program. Tíz napot töltöttünk ott gyönyörű környezetben. :)
pafafa, 2014. 09. 08. 22:48
Mauritiuson sok olyan szálloda van, ahonnan ki sem kell tenned a lábad még sem unatkozol. A mi szállodánk hatalmas területen feküdt, rengeteg szobával, de a parton egyáltalán nem volt zsúfoltság. A területén található volt golf pálya, lehetett tanulni vizi sízni, a kicsiknek óriás teknősökön lovagolni, etetni őket. A medencében búvároktatás folyt, az öbölben tenger alatti sétát lehetett tenni. És persze szörf, hajókázás, vizibiciklizés és nem is tudom még mi. A 10 nap alatt egy szigettúrán vettünk csak részt és bementünk a fővárosba is, ahol csak a piacot találtuk érdekesnek. A szálloda környékének, kertjének szépségét és sokszínűségét a meglátogatott botanikus kert sem tudta felül múlni. A tengerparton a fehér homokon hatalmas fekete gránit sziklák feküdtek, a strandon lévő több kis öböl türkiz vízében annyi színes halat láttam, amit a Vörös tengerben sem ! Fantasztikus élmény volt. Negatívum: Nagy szálloda igy bár napközben eloszlott a tömeg az étkezéseknél viszont annál többen voltak. Mindig hiányzott valami, vagy tányér, vagy evőeszköz nem volt, a személyzet kedves, de kényelmes, hiába rendelted meg az italokat, már rég végeztél az evéssel és még mindig nem voltak ott. De csak ennyi, minden más csodás volt, nem bántuk meg a hosszú repülőutat.
Juhász Viktor, 2014. 05. 08. 00:37
Most jöttem "haza", pontosabban Cape Town-ba Mauritiusról. Hihetetlen élmény volt, még Fokváris után is. Még soha sehol nem kérdezték meg ennyiszer tőlem vad idegen emberek, hogy hogy vagyok! A Trou aux biches hotelben szálltam meg, csak ajánlani tudom...egyszerűen hibátlan volt! Szerintem az egész sziget az igazi rongyrázós kategória, de ilyen is kell! Aki teheti, menjen el!