ÚTIKRITIKA.HU / Fidzsi-szigetek






Fidzsi-szigetek


útikritikák


Fidzsi-szigetek

Fidzsi-szigetek dióhéjban | Tetszett & Nem tetszett | Vélemények | Olvasmányos linkek | Fotóegyveleg

.

Helyi hölgy - Elter Karcsi fotója

.

Fidzsi-szigetek dióhéjban

Lakosság (2024-es adat): 930,000

  • A Fidzsi-szigetek egy óceániai ország, amely 332 szigetből áll (ezek közül kb. száz lakatlan). Fidzsi 2600 kilométerre fekszik Új-Zélandtól, északi irányban. Hawaiitól (Honolulu) 5100 kilométerre található, délnyugati irányban. A Fidzsihez még közel eső ismertebb óceániai helyek ezek: Új-Kaledónia, Szamoa, Új-Hebridák.
  • A Fidzsi-szigetek összterülete: 18274 négyzetkilométer. Két sziget teszi ki az ország területének 90 százalékát. Az ország fővárosa, Suva 16 252 kilométerre van Budapesttől.
  • Magyar állampolgárok számára nem kell vízum a Fidzsi-szigetekre történő beutazáshoz, ha turista céllal látogatnak oda.
  • A Fidzsi-szigeteken a közbiztonság alapvetően jó. A rizikós helyekről írunk a Közbiztonság alfejezetünkben (a Hasznos információk menügomb alatt).
  • Fidzsi-szigeteken a hivatalos pénznem a fidzsi dollár.
  • Bal oldali a közlekedés.
  • Havi nettó átlagfizetés (2024-ben): 300 ezer forintnak megfelelő fidzsi dollár
  • Fidzsi-szigeteken a hivatalos nyelvek ezek: az angol, a fidzsi és a hindi. Vallások: hindi, különböző keresztény felekezetek és muzulmán (mozlim).
  • A Fidzsi-szigetek elsősorban nyaraló desztináció. Nagyon jók a búvárkodási lehetőségek: mind az amatőrök (sznorkel, scuba), mind a profik számára. Állítólag a világ 10 legjobb búvárterepének egyik a Fidzsi-szigetvilág tengeri környezete.
  • A Fidzsi-szigetek trópusi tengeri klímája egész évben kiegyensúlyozott, azaz az odautazás időzítésében időjárás szempontjából nincs lényeges kockázat. Ennek a megállapításnak azonban erősen ellentmond a Vélemények-nél olvasható utazói beszámoló.

Tetszett & Nem tetszett

Tetszett

  1. Földi paradicsomi, édenkerti jellege
  2. A finom, friss egzotikus gyümölcsök
  3. Tényleg nagyon vendégszeretők és mosolygósak a helyi lakosok
  4. Az Upper Navua River kirándulás a szigetbelsőben
  5. A turistákat szállító hangulatos bula buszok
  6. Viti Levuból egyórás hajózással kimenni a The Mamanúcashoz, a pici szigetek sokaságához, ahol a tengervíz elképesztően gyönyörű
  7. Vanua Levu sziget, mert természetes, és nem annyira turistás
  8. A Kadavu Beach érintetlensége
  9. Sehol a világon nem láttam természetes környezetben - akár csak úgy az út mentén -  ilyen szép és sokféle orchideát.
  10. A fővárosban a mecsetek, a hindu és keresztény templomok békés együttléte

Nem tetszett

  1. Vasárnap náluk teljesen lebénul az élet a hoteleken kívül, ugyanis nem dolgozik senki
  2. Mivel csaknem mindent drágán kell importálniuk, magas szállítási költségekkel, így az árak elég magasak
  3. A túl hosszú repülőút, és az időeltolódás miatti szervi zűrzavar
  4. Az ételekben gyakori alapanyag a kókusz, de én annak az ízét nem komázom
  5. A lócitromok látványa és bűze azokon a strandokon, ahol parti lovagolást szerveznek
  6. Amikor a túl nagy hullámok miatt nem lehetett fürödni
  7. A főszigeten, Viti Levu-n nem olyan szépek a strandok, mint a kicsike szigeteken, így gyakran kell hajózni a szebb élményekért
  8. A taxisokkal való fárasztó alkudozások
  9. Nagy hiba csak a főszigetre koncentrálni, mert az igazi Fidzsi-élmény az a kisebb szigeteken van.

Vélemények

2023. áprili végén-május elején volt szerencsénk Fidzsire látogatni. Új-Zélandról repültünk Fiji Airways-el. 1 éjszakát Nadiban töltöttünk egy airbnb szobában, másnap reggel hajóztunk a Yasawa-szigetekre.

 Gyorshajóval (Yasawa Flyer) könnyen megközelíthetőek ezek a szigetek, minden nap megy hajó, és a lefoglalt szállásodnál tudsz kiszállni, itt felvesznek motorcsónakkal. Bérletet is lehet váltani a hajóra, tulajdonképpen egyfajta hopon-hopoffként is használható.

A Yasawáról tudni kell, hogy nincsenek éttermek vagy boltok, minden szálláshoz kötelező a teljes ellátást befizetni. Ez resortokban büfé reggeli/ebéd+többfogásos vacsora, olcsóbb szállásokon kicsit egyszerűbb, házias ételekre lehet számítani. Napközbenre nasit érdemes vinni.

Két szállásunk volt, a Barefoot Manta Resort (ezt közvetlenül náluk foglaltuk) és a Long Beach 'resort' (booking), ami inkább egy homestay kategória, egyszerű, családias. A cov.d eléggé nyomot hagyott az olcsóbb szállásokon, most kezdenek felújítgatni. Bármit lehet resortnak hívni, és a képek lehetnek régebbiek, a véleményeket mindig olvassátok el foglaláskor!

Rengeteget sznorkeleztünk, elképesztő volt a víz alatti világ, főleg a Barefoot partjánál, mintha egy akváriumot nézegettem volna. A partról még egy bébicápát is láttunk. A víz pedig langyos, nagyon kellemes. Mi vittünk magunkkal sznori cuccot, ha befér, szerintem érdemes, bár jobb helyeken adnak ingyen. Néhány helyen a sznorkel az árapály függvénye a korallok miatt.

Megtanultunk kókuszt feltörni, volt részünk kava ceremóniában (fidzsi nemzeti itala, nem alkoholos, de nyugtató hatású), és úszkátunk a Sawa-i-Lau barlangban (belépős, de cserébe segítenek beúszni arra a részre, ami csak vízalatt közelíthető meg, különleges élmény). Nagyon élveztük az itt töltött időt.

1 hét után értünk vissza a nyüzsgő Nadiba, ahol autót béreltünk és elindultunk körbe a főszigeten. Végül Suváig, a fővárosig jutottunk, közben elkanyarodtunk kicsit a sziget belseje felé (ehhez inkább 4x4 ajánlott), itt falvakkal tűzdelt a zöld hegyvidék, itt termelik a piacokon árusított termény javát, illetve vízeséseket lehet találni leginkább a helyiek segítségével, kár a googlere hagyatkozni. Kettőt aludtunk Pacific Harbourban, ez a rész annyira nem fogott meg. Suvában egy gyönyörűséges airbnb-ben szálltunk meg, és a hatalmas, színes-szagos piacon vásároltunk és végre főztünk magunknak. Illetve megnéztük a helyi múzeumot, ezt tudom ajánlani, főleg a hajózás kedvelőinek.

Sokszor hallottuk, hogy Fidzsi nagyon turistás, nászutas desztináció, de ezt a tévhitet szeretném eloszlatni 🙂 Meg lehet találni azokat a helyeket, amik nem felkapottak, és nem a luxus kategóriába tartoznak. A legtöbb resort kínál többágyas szobákat hátizsákos utazók számára, kedvező áron.

A helyiek fantasztikusak. Nagyon vendégszeretőek, bármi problémánk volt, mindig igyekeztek megoldani. A 'vendégként érkezel és családtagként távozol' a vendéglátás alapelve, és komolyan is veszik.

Több idő és pénz esetén érdemes a többi szigetcsoportot is beiktatni, nagyon jókat hallottam pl. Kadavuról vagy Taveuniról, ide vagy olcsó de sokórás cargo hajójárattal, vagy rövid, de drága belföldi repülőúttal lehet eljutni.
A fősziget szerinem annyira nem ér sok időt.

Néhány infó:

Induláskor a check-in kért kifele szóló jegyet, érkezéskor pedig szállásról visszaigazolást.

Készpénz! A legtöbb helyen ha el is fogadnak kártyát, rádobnak 2-4% extra díjat. Felvenni lehet nagyobb összegeket is, ennek is van valamennyi díja, de jobban megéri.

Fiji Time: ez egy valós kifejezés, minden a maga idejében történik. Nem sietik el a dolgokat.😊 Előbb-utóbb minden meglesz, de várakozásra készülni kell.

A száraz évszak májustól októberig tart, így a főszezon (jún-szept.) egybeesik az európai nyárral és az ausztrál/új-zélandi téllel ➡️ magasabb árak, több turista.

A mantarája szezon májustól októberig tart, ekkor van esély megpillantani őket. Vannak erre specializálódott resortok, (pl. a Barefoot Manta) akik ilyenkor sznorkeltúrákat szerveznek a manták által látogatott helyekre.
Mindenki beszél angolul. A tizenéves falusi srácoktól a nyolcvanéves piaci árusokig. Ez nagyon megkönnyíti az utazást, vásárlást, szervezést. forrás (V. T., 2023)


Március 25. és április 9. között 15 napot töltöttünk Fidzsin, több szigetet meglátogatva. Talán irigyelhettek, hogy milyen csodás kalandokban volt részünk. Kaland volt, de talán másképp, mint azt feltételeznétek.

Fidzsin két időjárási évszak váltakozik: májustól novemberig a száraz évszak, amikor elvileg nincsenek trópusi ciklonok. Ezekben a hónapokban az óceán vize hűvösebb, akár 23 fokig is lehűlhet, de kevesebb az eső és az időjárás nyugodtabb. (Fontos megjegyezni, hogy Fidzsi egész évben csapadékos terület, különösen Viti Levu keleti részén és Vanua Levi-n.) Július és szeptember között tartják a legideálisabb időszaknak az utazásra. Decembertől áprilisig tart az esős évszak, amikor trópusi ciklonok is kialakulhatnak – és ez bizony nem vicc.

A helyiek szerint manapság átlagosan havonta 1-2 ciklonnal kell számolni az esős évszakban. Sajnos mi ennek a statisztikának mindkét ciklonját „megnyertük”, amíg ott voltunk. (Mellesleg sok útikönyv szerint március a ciklonos időszak vége, de ez nem bizonyult helytállónak.) A ciklon esőt, extrém szelet és minimális napsütést jelentett – nem beszélve az áradásokról.

A 15 nap alatt minden nap esett az eső. Minden. Egyes napokon az idegeinkre ment, és végül lerövidítettük az utazásunkat. Az időjárás szerencse kérdése, hiszen találkoztunk olyan párral, akik ugyanebben az időszakban a Yasawa-szigeteken jártak, és csak öt esős napjuk volt, a többin napsütést élvezhettek.

A közlekedés különféle formáit is megtapasztaltuk. A helyi buszok elfogadhatóak voltak, bár csak mi voltunk fehér utasok. A kompok viszont szörnyűek: a Vanua Levi-re közlekedő hajón a helyiek feküdtek a földön, a vécék bűzlöttek, és az út 4 órás volt. A Yasawa-szigetek északi részéhez közlekedő Seabus zsúfolt volt, tele munkásokkal, és a tetőről szivárgott az eső.

A szállások minősége továbbra is alulmúlta az elvárásainkat. A jobb szállások ára 250 euró/éjszakánál kezdődött, mégis gyakran találkoztunk csótányokkal és százlábúakkal, miközben az elavult bútorok ingadoztak. Az internetkapcsolat mindenhol gyenge volt, és ezt más turisták is megerősítették.

Az étkezés vegyes élményt nyújtott. Volt, ahol kiváló homárt ettünk, de sokszor ízetlen ételekkel találkoztunk. Az árak közepesek, de nem olcsók. A Savusavu-n vásárolt homár volt az egyik kivétel, amit imádtunk. Viszont a szállodák éttermeit jobb elkerülni.

Fizetéskor kellemetlen meglepetés volt, hogy a bankkártyás tranzakcióknál mindenhol 4-6% extra díjat számoltak fel. Az ATM-ek legfeljebb 500 fidzsi dollárt adnak ki egyszerre, így készpénzt vagy amerikai dollárt érdemes hozni.

A szúnyogok külön rémálom: láthatatlanok, gyorsak és helyi elrettentő szereken kívül semmi sem hat ellenük. Ne hozz magaddal más trópusi utakról maradt szúnyogirtót, mert haszontalan.

A helyiek kedvesek és segítőkészek, az angolt kiválóan beszélik. De kinek ajánljuk Fidzsit? Leginkább lelkes búvároknak, akik cápákkal szeretnének sznorkelezni vagy búvárkodni. A többieknek érdemes Thaiföldet vagy a Fülöp-szigeteket választaniuk, ahol szebb strandok, jobb ételek, kedvezőbb árak és magasabb minőség várják az utazókat – mindez közelebb Európához. Ne feledjük, hogy Fidzsi 16-18 ezer kilométerre van tőlünk!


Időnként egymást követik a trópusi viharok, amelyek áradásokat okoznak, és emiatt időnként még a repteret is lezárják. Az indiai származású lakosság viselkedése egy európai számára kissé szokatlan lehet. Esős időben szinte semmit sem lehet csinálni, ami rendkívül korlátozó. Nem tervezem, hogy visszatérjek, főleg mert szerencsére máshol is találtam cápamerülési lehetőséget. Jó időben biztosan élvezetes lehet, bár a programkínálat meglehetősen korlátozott, és kulturális látnivalóból is kevés akad. Mondjuk, hasonlóan a Maldív-szigetekhez, de oda legalább jelentősen olcsóbb a repülőjegy.

Tűzfa vagy más néven flamboyant tree (Delonix regia), amely a Fidzsi-szigeteken is elterjedt és különösen látványos a virágzási időszakban. Ez a fa élénkpiros vagy narancssárga virágairól híres-.  b.e. fotója

,, Nem csupán a turista látványosságokat láttuk, hanem pl. a 2016-os Wilson ciklon pusztítása után megújult városi kórházat, vallási épületeket, gazdag és szegény negyedeket, azokat a környékbeli strandokat is, ahová a hazaik járnak hétvégenként. Állítólag akkor nagy a tömeg, mert ez mindenki partja. Miután magunk mögött hagytuk a városkát, hamarosan letértünk a betonozott útról, hogy a hegyekbe vezető poros, kavicsos terepen elérjük a legeldugottabb vidéki településeket is. Welcome to country! Elszórtan kicsi, inkább fából készült házakat láttunk, amik teljesen beleolvadnak a buja zöldbe. Ázsia éktelen szeméttermeléséhez viszonyítva, csodáltuk Fiji tisztaságát.

A környéken, ha nem zöldség/gyümölcs termesztéssel, állattartással foglalkoznak, akkor szinte nem akad család, aki ne dolgozna/vagy dolgozott volna a cukornád feldolgozóban, ahonnan óriási tételben hajókon szállították a nádcukrot, meglehetősen biztos megélhetést biztosítva. Ám a hatalmas konkurenciaharcban Fiji lemaradt, így mire feleszméltek, mára már csak 6 hónapig tud munkát adni a gyár. (2020)" forrás

https://utikritika.hu/fidzsi-szigetek/hasznos_informaciok

https://utikritika.hu/fidzsi-szigetek/fidzsi-szigetekrol

https://utikritika.hu/fidzsi-szigetek/latnivalok

További beszámolók

Hajnalban érkeztünk meg Nadi repülőterére a Fidzsi-szigeteken, ahol a belépéshez szükséges ellenőrzést rendkívül alaposan végezték. Ez miatt nagyjából másfél órába telt, mire elhagytuk a terminált. Alig maradt időnk, hogy gyorsan megvegyük a hajójegyet, és sajnos az utolsó transzferjáratot lekéstük a kikötőbe. Mivel a Yasawa-szigetek felé naponta csak két katamarán indul, nem akartuk elszalasztani a lehetőséget, így taxiba ültünk, hogy elérjük. Az apró szigeteket érintve végül megérkeztünk Wayalailai-ra, ahová kis motorcsónakkal vittek át minket, mivel a nagyobb merülésű hajók nem tudnak megközelíteni a partot a korallzátonyok miatt. A partra érve a helyiek széles mosollyal és nagy „Bula” kiáltással fogadtak minket. A turisták általában két napot töltenek egy-egy szigeten, majd továbbállnak, de mi kivételt jelentettünk. Nem akartunk folyamatosan úton lenni, inkább egy helyen maradva szerettünk volna pihenni, hiszen az elmúlt fél év eléggé kimerítő volt. A lazításhoz tökéletes környezetben voltunk, egy fidzsi stílusú faházban laktunk közvetlenül a parton, kókuszpálmák között. Ezeket az épületeket „bure”-nak hívják, és így is ejtik, nem angolosan, ahogy először gondoltam.


Mamanuca-szigetcsoport igazi paradicsom a tenger szerelmeseinek, ahol a víz felett és alatt egyaránt felejthetetlen élmények várnak. A képeslapszerű tájak még az amerikai rendezőt, Robert Zemeckist is elvarázsolták, így nem véletlen, hogy a Számkivetett című film egyik ikonikus helyszínéül szolgáltak. Az északabbra fekvő Yasawa-szigetcsoport a civilizációtól távoli nyugalmat, a magány és a csendes visszavonulás varázsát kínálja. Ha kilépsz a bungalód, vagyis a helyiek által „bure”-nak nevezett házikód teraszára, az óceán halk morajlása azonnal elcsendesíti az elmédet – egy olyan élmény, amely után biztosan visszavágysz majd. A Nadihoz közeli Denarau-sziget szabadtéri programok széles választékát kínálja, míg a 80 km hosszan elnyúló Coral Coast fehér homokos partjai és elegáns szállodái a tökéletes kikapcsolódás helyszínei.


,, A fidzsi napok fénypontja egyértelműen az utolsó nap volt, amikor is egy napra gazdag turistává váltunk és befizettünk egy Tivua szigeti hajókirándulásra. Nem tudom szavakba önteni, hogy mit éreztünk a szigetre érkezéskor…maga a paradicsom volt az a talpalatnyi kis földdarab. Útközben fidzsi élőzenét hallgattunk, gyümölcsöt ettünk, és mellesleg láttuk a Kék laguna és a Számkivetett című filmek forgatási helyszínét. (2014)" forrás

,, A sziget délnyugati részébe tartottunk, ami a gyönyörűséges tengerpartjairól híres. Most az volt a tervünk, hogy útközben meglátogatjuk a tűzön járók faluját és egy kicsit kényeztetjük magunkat a Pearl Resort csodálatos strandján.

A tűzön járás komoly rituálé, bár úgy hiszem napjainkra eléggé turistás lett. Ezért is nagyon örültem, hogy a hely mire odaértünk teljesen kihalt volt bár a hamu még parázslott. Rövid győzködés után engedélyt kaptunk a belépésre. A hely fenomenális, percekig csak álltunk csendben … de erről szóljanak inkább a képek.

A Pearlben aztán egy hatalmasat pihentünk és fürödtünk a csodás meleg (hihetetlenül meleg) Csendes óceánban.

Annyira szép dolgokkal töltődtünk fel Fijin, hogy elhatároztuk még egyszer visszajövünk , bár a szörnyű távolság kissé elriaszt. Estefelé visszatértünk úszó szállodánkba, a fáradságtól azonnal ágyba zuhantunk … úgyhogy a mai nap késői programja végül a bőséges késői vacsora lett, miközben lazán fittyet hánytunk az egészséges étkezésre. Fárasztó volt a mai túra, így élményekkel telve, bekajálva nyugovóra tértünk.  (2020)" forrás

https://utikritika.hu/fidzsi-szigetek/fidzsi_-_kannibalizmus

Fotóegyveleg

Elter Karcsi fotója

Aji

Vissza az elejére


Kommentek

Még nem érkezett hozzászólás.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon






SZÁLLÁSFOGLALÁS