.
l.e. fotója
Berlinnek mintegy 3,6 millió lakosa van (2024-es becslés). Nem gondolná az ember, hogy Berlin kilencszer (!) nagyobb területű (892 négyzetkilométer), mint Párizs (persze az utóbbinál az elővárosok nélküli méretről beszélünk. Berlinben több híd van (kb. 1700), mint Velencében.
Budapest és Berlin között közvetlen járat esetén az átlagos repülési idő: 1 óra 20 perc.
Berlin és Budapest megélhetési költségei között jelentős különbségek vannak. A legnagyobb eltérések a közlekedés és az élelmiszerek terén mutatkoznak. Berlinben a közlekedési költségek 68%-kal magasabbak, mint Budapesten. Az élelmiszerárak Berlinben 51,4%-kal haladják meg a budapesti szintet.
Berlinben a bérleti díjak 114,6%-kal magasabbak, mint Budapesten.
Ezek az árkülönbségek azonban a fizetések eltérésével is összefüggnek. Berlinben az átlagos nettó havi fizetés 2 944,77 euró, míg Budapesten 1 115,42 euró, ami 62,1%-os különbséget jelent.
Összességében Berlin megélhetési költségei magasabbak, de a magasabb fizetések részben ellensúlyozzák ezeket a különbségeket.
A ruházkodás gyakorlatilag ugyanannyiba kerül Budapesten és Berlinben.
Összességében pedig a német főváros másfélszer drágább a magyarnál, amin érdemes elgondolkodni, ha összevetjük a fizetések közti jelentős különbségekkel.
Havi nettó átlagfizetés (2024-ben): 2950 euró (németországi átlag: 2800 euró) (Magyarország: 930 euró)
A bolti sör picit olcsóbb náluk, mint nálunk.
(Kérjük, hogy valamennyi fejezetünk bármely részéhez szóljon hozzá közvetlen kommentálva, vagy írjon nekünk az utikritika@utikritika.hu e-mail címre.)
Ha először jársz Berlinben, íme négy kihagyhatatlan látnivaló és program, amit mindenképpen érdemes megnézned:
Brandenburgi kapu és a Pariser Platz – Berlin egyik legismertebb szimbóluma, történelmi jelentősége mellett lenyűgöző építészeti alkotás is. Az esti kivilágítás alatt különösen látványos.
Reichstag épülete és a kupola – A német parlament épülete az üvegtetejű kupolával ma is a berlini demokrácia jelképe. Érdemes előre regisztrálni, hogy biztosan bejuthass és élvezhesd a város panorámáját a kupolából.
Checkpoint Charlie és a Berlini fal emlékmű – A hidegháború idején használt híres átkelőhely és a fal maradványai kihagyhatatlanok Berlin történelmének megértéséhez. A környéken több információs pont és fotós installáció található, amelyek segítségével visszarepülhetsz az időben.
Museumsinsel (Múzeumsziget) – A Spree folyó partján található múzeumkomplexum a művészetek kedvelőinek paradicsoma. Az ókori világ kincseitől kezdve, a Pergamon-múzeumtól a Német Történeti Múzeumig számos kiállítás található itt, ami miatt a sziget az UNESCO Világörökség része.
Berlin nevének eredete nem teljesen tisztázott, de a legvalószínűbb elmélet szerint szláv eredetű. A "Berlin" név vélhetően a szláv berl- vagy birl- szóból származik, amely mocsarat, nedves helyet jelent, utalva ezzel a város körüli mocsaras, vizes területekre. A területet a középkorban szláv törzsek lakták, és a név valószínűleg az ő nyelvükből maradt fenn.
Egy másik elmélet szerint a "Bär" (azaz "medve") német szóból eredhet, de ezt kevésbé tartják valószínűnek.
A berlini utazáshoz mindenképpen tanácsoljuk utasbiztosítást kötni. Ezen a linken - a honlapunk jóvoltából - kedvező árú ajánlatot lehet kapni.
Berlin mérsékelt kontinentális éghajlattal rendelkezik, ahol a négy évszak határozottan elkülönül.
Berlin télen hideg, gyakran nulla fok alatti hőmérsékletekkel és időnként havazással. A december és január közötti időszak különösen hideg, de a hőmérséklet ritkán esik -10 °C alá.
A tavasz eleje még hűvös lehet, de áprilistól kezdve az időjárás fokozatosan melegszik. A tavasz friss, kellemes időt hoz, virágzó parkokkal és zöldellő fákkal.
A nyári hónapok Berlin legmelegebb időszakát jelentik, a nappali hőmérséklet gyakran eléri a 25–30 °C-ot. A nyár azonban változékony is lehet, időnként esővel és zivatarokkal.
Az ősz Berlinben enyhe és kellemes, de október végétől kezdve hűvösödik. Novemberre már rendszeresen előfordulnak hideg éjszakák.
A legideálisabb hónapok Berlin meglátogatására májustól szeptemberig terjednek. Ebben az időszakban a hőmérséklet kellemes, ideális városnézésre, szabadtéri programokra.
Legcsapadékosabb hónapok: A nyári hónapok, különösen június és július a legcsapadékosabbak, jellemzően záporokkal és zivatarokkal.
Legkevésbé csapadékos hónapok: Február és március a legszárazabb hónapok, kevesebb csapadékkal és rövidebb esőzésekkel.
A Berlini Temető Bárok – Berlinben néhány bár temetők mellett vagy akár azokban működik. Például a Kreuzberg városrészben található "Café Strauss" a Friedrichswerderscher temető mellett található, ahol a vendégek egy kávé vagy sütemény mellett a sírokra nézhetnek. Ezt a különleges, kissé morbid atmoszférát egyesek békésnek, mások zavarónak találják, de a berlini kultúra része lett.
A Halál Hídja (Todesstreifen) – A Berlini fal korábbi nyomvonala mentén futó szakasz, ahol egykor a halálzónának nevezett terület volt. A „halál hídja” alatt húzódó részen őrszolgálat és lőállások várták azokat, akik megpróbáltak átjutni Nyugat-Berlinbe. Ma a területet sétányként és emlékhelyként használják, ahol az emberek nyugodtan sétálhatnak – elgondolkodtató kontraszt a hely eredeti funkciójával.
A Berghain sötét titkai – A híres berlini Berghain klub nemcsak a techno zene szentélye, hanem híres hírhedt atmoszférájáról is, ahol nincs tilos terület a látogatók számára. A klubban egyes helyeken kameramentes zónákat tartanak fenn, és gyakran szerveznek tematikus, bizarr partykat, amelyek határaikat feszegetni vágyó embereknek szólnak – és ez Berlin egyik „sötétebb” vonzereje a turisták körében.
"Nekem ezek tetszettek: ebéd a berlini TV Toronyban, a Trabi szafari program, a berlini föld alatti világ program, a város sokszínűsége, a rengeteg látnivaló, a környezettudatos gondolkodásmód. Nem tetszett a sok toronydaru látványa, a közlekedési zaj. Nem tetszett, hogy a Reichstagba (régi Német törvényhozás épülete) hónapokkal előbb kell belépőjegyet váltani online, a helyszínen nem megváltható. Nem tetszett a nagyvárosi személytelenség. Számomra Berlin olyan mintha a második otthonom lenne. Először gyermekkoromban jártam itt először a DDR időkben, már akkor nagyon megszeretettem a nagyvárosi forgatagot. Voltam közvetlenül a rendszerváltás és újraegyesítés után is. Ami szembetűnő volt, hogy azonnal elkezdődtek a különbségek egy szintbe hozása nyugat és kelet között, bár az emberekben még a mai napig él az „Oszi és Veszi” különbség.
Berlinben nagyon jól elfér egymás mellett a múlt, a jelen és a jövő. Minden városrész más és más, pont ezért megunhatatlan és vonzó mindenki számára. Sokszínűségét és változatosságát a városi forgatag adja. Egy hely, ami igazán nem szűkölködik történelmi nevezetességekben. Ahol ízlésesen elfér a régi korok építészete a modern stílus mellett. A kulináris élvezetnél nagyon hiányolom, hogy a régi „Kelet-Berlin” ízei teljesen eltűntek a rendszerváltás után. Emlékszem, amikor a világ Coca Cola-t ivott, addig Kelet Németországban a Vita Cola aratott. Az Alexander Platz-on Hansi pizzájának is felejthetetlen volt az íze. Persze ezt senki ne hasonlítsa a Nápoly-i pizzákhoz, de ez „legalább” volt! Az NDK-s Kaufhof-ban vásárolt „Fleischsalate” ízét még mai nap is érzem a számban. Ma már nincs az a Kaufhof, és nincs az a hússaláta sem.” (Gábor, 2014)
2024-es változások:
Sok minden megváltozott Berlinben az elmúlt években. Ma már például a Reichstag látogatásához nem szükséges hónapokkal előre online jegyet foglalni; a látogatói korlátozások enyhültek, és bizonyos időszakokban a helyszínen is váltható belépő. A város látképét továbbra is meghatározzák az építkezési daruk, hiszen Berlin folyamatosan fejlődik, de mára jelentős lépések történtek a közlekedési zaj csökkentésére és a környezettudatosság növelésére – például az elektromos buszok és autók elterjedése révén.
A gasztronómiában is történt változás. Bár a kelet-berlini ízek nosztalgiáját sokan keresik, a hagyományos keleti ételek egy része új köntösben visszatért, és néhány étterem kifejezetten az NDK ízvilágát idézi meg. Ugyanakkor, mint egy nemzetközi nagyvárosban, Berlin konyhája ma már globális, így a régi klasszikusok mellett széles körű választék várja az érdeklődőket.
Évek óta Berlinben élő harmincas magyar nőként talán hasznos lehet néhány gondolat az utazóknak arról, hogyan látja ezt a várost egy itt élő magyar. Íme, amit 2024-ben is szeretek Berlinben:
A lehetőségek. Itt minden adott egy konzervatív, polgári élethez, de az emberek közvetlenek és az "élni és élni hagyni" elve határozza meg a mindennapokat. Sokkal szabadabban fejezheti ki magát az ember – legyen szó divatról, kultúráról, vagy véleményekről –, mint otthon, és a társadalmi normákhoz sem muszáj feltétlenül igazodni. Szeretem azt is, hogy egy Michelin-csillagos étteremben sem kell egy vagyonért enni. Berlin nem olyan puccos, mint München, és nagyon nyitott minden újra. A város tele van parkokkal, játszóterekkel, kerthelyiségekkel, és közel van Potsdam, illetve számos erdő, tó, és mező, ahol lehet pihenni, úszni vagy grillezni. A hozzám látogató magyar ismerőseimnek tetszik, hogy Berlin viszonylag megfizethető, és jók az éttermek, kocsmák és klubok. Emellett megérinti őket a város kézzelfogható történelme.
Ami kevésbé tetszik: Nincsenek hegyek, és Potsdamot leszámítva nem igazán lehet a közelben kirándulni. Az emberek gyakran érdektelenek, ami a lazaság árnyoldala is. A kutyaszar problémája szinte mindenütt jelen van. A város kiterjedése miatt hosszú ideig tart átkelni a másik oldalra. Az U-Bahn és S-Bahn szerelvényekben az utcazenészek gyakran túlságosan hangosak. Az időjárás Berlinben gyakran borongós, és az utóbbi években a nyár is elég szeszélyessé vált.
Tippek:
Éttermek: Horváth (Kreuzberg), Papaya (Friedrichshain), Alpenstück (Mitte), Curry 36 (Kreuzberg) a város egyik legjobb currywurst-lelőhelye, vagy a KaDeWe melletti bódé, ahol szuper szalmakrumpli és szószválaszték is van.
Vásárlás: KaDeWe a luxusmárkák kedvelőinek, vagy egyedi dolgokért irány a Hackescher Markt és környéke. Friedrichshain is tele van piacokkal (szombaton piac, vasárnap bolhapiac), jó boltokkal (Proviant, Olivia), éttermekkel, és klubokkal. A közelben található a Treptower Park, Berlin egyik legizgalmasabb része, a szovjet katonai emlékművel. A honvágyra pedig a Friedrichshain Szimpla kínál némi hazai hangulatot.
Klassz élmény végigsétálni az Unter den Lindenen az Alexanderplatz-tól a Brandenburgi kapuig, közben meg-megállva, élvezve a látványt. Németországban vagyunk, így kihagyhatatlan a sült kolbász és a sör – mellényúlni szinte lehetetlen!Berlin utcái itt-ott szemetesek, de nem kirívóan. Az S-Bahn és U-Bahn hálózat továbbra is kiváló: könnyű eligazodni, a járatok sűrűn közlekednek, és a tisztaság is megfelelő.
A közbiztonságot alapvetően jónak találom, bár természetesen érdemes betartani az alapvető óvintézkedéseket, mint minden nagyvárosban.
A város történelme továbbra is megragadó. A Fal vonalánál az ember elmerenghet, és még mindig érezhető, bár egyre finomabb az egykori keleti és nyugati oldal közti különbség.
Berlin pezseg, a fiatalok nyitottak, de idősebb ex-keletnémetekkel beszélgetve még mindig visszhangzik a „régi szép idők” emléke.
A Reichstag látogatásához továbbra is ajánlott az előzetes regisztráció, mivel a sorok helyszíni jegyvásárlásnál hosszúak lehetnek, és így könnyebben bejuthatunk, anélkül hogy időt veszítenénk.
A 30 évvel ezelőtti, kissé komor Berlin mára egy fiatalos, lezser és igazán jó hangulatú várossá vált – jobb, mint Párizs, és kevésbé zsúfolt, mint London. A közbiztonság továbbra is kiváló, a látogatók teljesen biztonságban érezhetik magukat. Régen a Kurfürstendamm volt a város elegáns központja, de mára inkább nyárspolgári, kevésbé izgalmas helyszínné vált. Az igazi élet a keleti városrészben pezseg: romkocsmák, alternatív galériák, látványos belső udvarok és különleges öltözetű emberek teszik ezt a környéket egyedivé. Az utcai forgatag önmagában is látványosság, tele inspiráló stílusokkal és ötletekkel. Kreuzberg továbbra is izgalmas török dominanciájával, és az egész környék egzotikus hangulatot áraszt.Berlin gasztronómiája is kiemelkedő. A Lafayette áruház alsó szintjén kihagyhatatlan a francia halleves, ami 2024-ben kb. 15 euróba kerül, és itt még hatalmas lábosokban tálalják a friss kagylót is. A japán, indiai, spanyol és kínai éttermek autentikus ízeket kínálnak, kiváló fűszerekkel és lelkes szakácsokkal. A dönert is nagyon komolyan veszik – Berlinben szinte művészetté vált. A központi vasúti pályaudvar egy lenyűgöző építészeti alkotás, ahol a vonatok több szinten haladnak át, a látszólagos káosz pedig inkább egy elvarázsolt kastélyra emlékeztet.
A berlini metró megbízható, és a térképek alapján könnyű eligazodni. Viszont érdemes biciklire pattanni, mert a város kitűnően kialakított kerékpárutakkal rendelkezik, és a sok zöld terület, valamint a széles utak szinte a kerékpárosoknak kedveznek – Berlin szinte kerékpáros paradicsom lett.
Ez Berlin 2024-ben:Sokszínűség mindenütt: Rengeteg nemzetközi, kreatív ember él itt, akik egymást inspirálják, és különleges, nemzetközi projekteket hoznak létre. Berlin nemzetközi közössége sokszínű és dinamikus, mindenki megtalálhatja a helyét.
Tágas, zöld és nyugodt: Berlin tele van parkkal, zöldterületekkel és tágas terekkel – nincs zsúfoltságérzet, hanem nyugalom és kényelem. Az emberek közötti tisztelet, valamint a politikai és társadalmi párbeszéd kultúrája továbbra is megmaradt.
Hatékony városvezetés és adminisztráció: Az állami bürokrácia hatékonysága figyelemre méltó, a hivatalos ügyek rendezése egyszerűbbé vált, mintha a bürokrácia észrevétlen, jól olajozott gépezet lenne.
Szép részek és hangulatos városrészek: Bár Berlin nem a világ legszebb városa, vannak részei, amelyek igazán hangulatosak. Budapest építészeti szépségben talán megelőzi, de Berlin egyedi atmoszférával és kulturális sokszínűséggel nyűgöz le.
Változó időjárás: Az időjárás itt nem trópusi, de a melegedés érezhető – a tavak még mindig kiválóan alkalmasak úszásra, és a környékbeli természet remek helyszín a kikapcsolódásra.
Kiváló közlekedés és közbiztonság: A városi közlekedési rendszer kiváló, és a közbiztonság is példaértékű, ami hozzájárul a város élhetőségéhez.
Alternatív életstílusok: Az alternatív kultúra továbbra is a Mitte körüli városrészekben, Kreuzbergben és Schönebergben virágzik. Ezek a városrészek továbbra is pezsgő közösségi életet kínálnak.
Multikulturális közeg: A multikulti atmoszférába hamar bele lehet szokni. Az itt élő külföldiek színesebbé és gazdagabbá teszik a város szolgáltatási és kulturális lehetőségeit. Gyakran rugalmasabbak és elérhetőbb árakat kínálnak, ami tovább növeli Berlin vonzerejét.
A National Geographic 2012-ben a világ tíz legérdekesebb villamosvonala közé sorolta a berlini 68-as villamost. Ez a járat a S Köpenick S-Bahn megállótól indul, és a festői Alt-Schmöckwitz faluba közlekedik Berlin déli peremén. Az út során az utasok betekintést nyerhetnek a helyi élet mindennapjaiba, miközben gyönyörködhetnek a környék természeti szépségeiben (Péter)
"Berlinnek nincs olyan klasszikus városszerkezete, mint pl. Párizsnak, vagy akár Budapestnek, ahol ugye a belváros egy viszonylag régi épületekből álló, egységes képet mutat. Helyette van egy régi épület, mellette egy üveg felhőkarcoló, mellette egy építési terület stb. Szóval nagyon kaotikusnak tűnik, a második világháború pusztításait a város kettévágása a mai napig nem engedte "begyógyulni". Meglepő, még több mint 20 évvel a Fal leomlása után is, mennyire sok helyen látszanak az üres, gazos telkek, építkezések. Ugyanakkor barátnőmnek pont ez a modernség, izgalmas építészeti környezet tetszett. Ebben a városban nagyon él a múlt, szinte minden sarkon van egy emlékmű, ami vagy egy lebombázott templomra, vagy a holokausztra, vagy a falra emlékeztet. Ugyanakkor ez szervesen illeszkedik az utcaképhez, ötletes megoldásokkal oldják meg (pl. a lebontott fal eredeti nyomvonala macskakővel kirakott vonalként fut végig az utcákon), szóval nem hat nyomasztóan.
Kulturális látnivalók szempontjából meg merem kockáztatni, hogy felveszi a versenyt Párizzsal is (sőt...), csak a Museumsinsel 5 múzeuma annyi műkinccsel büszkélkedhet, ami sok városnak bőven elég lenne, és akkor még Berlin többi múzeumáról nem is beszéltünk, pl. Gemaldegalerie (Régi Képtár), vagy a Bauhaus múzeum... Szóval ha valaki művészettörténet-megszállott, annak legalább 4-5 múzeum meglátogatása kötelező. És még ott van a Checkpoint Charlie-, és a DDR múzeum, amik szintén érdekesek. Nagy élmény volt a Reichstag kupolájába felmenni, ingyenes, csak előre be kell jelentkezni. Itt érdemes kérni az (ingyenes) audioguide-ot, sok érdekes információt tudhatunk meg. Ingyenes látnivaló az East Side Gallery, kb 1.5 km hosszan meghagyták a falat, tele graffitivel. És ha ezek után még mindig van kedvünk a falhoz, megnézhetünk egy szintén megmaradt falrészletet a Nordbahnhofnál is (itt az U-Bahn állomáson is van pár érdekes tabló arról, hogy a város kettévágása hogyan érintette a metróvonalakat).
A híres berlini specialitás, a Currywurst kicsit csalódás volt, egy vastagabb virsli leöntve ketchuppal, megszórva curryporral, mellé sült krumpli. Akkor már a Bratwurst (szintén virsliszerű) finomabb. Szintén érdekes, nem kifejezetten turistás látnivaló a Ritter Sport üzlet (Französische strasse 24), ahol a rengetegféle kész Rittersport csoki mellett mindenki összeállíthatja a saját ízesítésű csokikreációját - gyerekeknek életre szóló emlék lehet." (Marci)
"Évtizedek óta Berlinben élő magyar vagyok. Mi tetszik nekem itt? A nyitott, laza stílusú lakók, a sok zöld, az erdők és a tavak a városban, sok jó kultúra. Mi az, ami nem tetszik? A nyers, udvariatlan stílusú lakók, meg az, hogy a tél hosszú (legalább hat hónap) és szürke.
zt tanácsolom az ide látogató magyar turistáknak, hogy gyalog vagy busszal egyenként fedezzenek fel negyedeket, amelyek izgalmasan különbözőek. Még jobb ez a felfedezés biciklivel. Kölcsönzőből sok van. J
Javasolom a Földalatti Berlin nevű szervezett programot és azt is, hogy a nyáron ide látogatók próbálják ki a berlini tavak valamelyikében a fürdést. Berlinben szerintem nagyon jó a közlekedés és a közbiztonság is. Berlin még mindig nem annyira multikulturális, mint New York, London vagy Párizs, de fejlődik. A török, arab dominancia, sok más pl. a rengeteg lengyel az itt lakóknak fel sem tűnik. A negyedemben (Kreuzberg) sok spanyolt, angolt, franciát hallani, viszonylag kevés a színes.
Mint itt élő berlini, ezeket az éttermeket ajánlom: Grünfisch, ETA Hoffmann, Aigner, Lafayette, Zitrone, Bar Centrale." (Lityi)
Berlin ma nagyjából azt a szerepet tölti be, amit egykor Párizs: Európa kulturális központja, a kortárs művészetek és a szabad szellemű fiatalság találkozóhelye. A város azonnal magával ragad; pár nap után úgy éreztem, könnyen el tudnám képzelni magam „berliner”-ként (vagy inkább "berlinerin"-ként). Berlin nem csupán élhető a rendezett külvárosi részeivel és a hipszterekkel teli belvárosával – itt van jelen az a kaotikusság, ami minden igazi nagyváros sajátja. Ahogy egy helyi mondta: ide nem azért költöznek, hogy sok pénzt keressenek, hanem az életérzés miatt.Ami Berlinben igazán egyedi, az a múltnak és a modern életnek ez az összefonódása. Bár a város szexi és modern, a történelmi emlékei szinte kiirthatatlanul jelen vannak. A fal, amely egykor két világot választott el, ma már önálló iparágat hozott létre. Az emléktárgyboltokban a fal egy-egy darabját néhány eurótól több száz euróig megvásárolhatjuk, és a híres graffitik nyomata bögrékre, pólókra, képeslapokra is felkerül. Bárhol járunk a városban, a múlt emlékei, utcarészletei köszönnek vissza, olyanok, amelyeket korábban fekete-fehér dokumentumfilmekben láthattunk.
Amikor először megpillantottam Berlint, nem gondoltam volna, hogy valaha is kötődést alakíthatok ki ezzel a várossal. Egyáltalán nem sugározta azt a tipikus fővárosi hangulatot, amit vártam, pláne nem a nyugati Németország szívében.Olyan érzésem volt, mintha Debrecen egy hatalmas, felturbózott változatában járnék. Mégis, idővel olyan emlékeket és élményeket gyűjtöttem, amelyek miatt Berlin igazán közel került a szívemhez, és szívesen visszatérnék ide. Nem a látnivalók miatt – Berlin nem igazán erről szól. Ha visszamegyek, biztosan a helyiek sokszínűségére koncentrálok majd, bejárom a legfurcsább kocsmákat, és részt veszek a lehető legextrémebb technopartikon.
"A város Prenzlauer Berg kerületében laktunk, amely Berlin szétszakítása előtt jómódúnak számított, aztán a szovjet megszállás alatt lepusztult. Más városrészektől eltérően itt a háború jóval kevesebb pusztítást okozott, az épületek túlnyomó többségét még 1948 előtt építették. Mára ismét felkapott hely lett, a házakat felújították, sok sváb és fiatal költözött ide. Elég este végigsétálni a kiülős éttermekkel szegélyezett Kastanienallee-n, hogy megpillantsuk Berlin bohém arcát.
Nemcsak itt volt szembetűnő, milyen jól élnek a berliniek. Az éttermek, a kávézók és a sörözők mind dugig voltak; ha valaki épp nem valamelyik parkban piknikezett, az biztos egy teraszon múlatta az időt baráti társasággal. A város egyébként is tele van eseményekkel, rendezvényekkel, vásárokkal. A németek nagyon jó közönségnek számítanak, mindenhová elmennek, minden teret és termet megtöltenek, minden érdekli őket. A szombati piac a Kolwitzplatzon vagy a híres vasárnapi bolhapiac a Mauerparkban persze más-más látogatókat vonz, de mindkettőn nagy élet volt. Már csak ezért is furcsa, hogy Berlin állítólag a szinglik városa, hiszen itt tényleg millió lehetőség van az ismerkedésre. " forrás
"Ami számomra a leginkább érdekes, hogy Berlin nagy város, hét közben voltunk és mégsem éreztük azt a zizegést, amit itthon. Széles utak vannak, de nem volt olyan nagy forgalom, nem voltak dugók, mint Budapesten. A németekről alapvetően nem a nyitottság jut eszembe, mégis sokkal nyitottabbnak tűntek az emberek. Egymáshoz szóltak, egymásra mosolyogtak, véletlen beszélgetések alakultak ki a villamoson. A tisztaság sokkal nagyobb, nem látni szeméthegyeket a kukák mellet, csikkeket a megállóban. Rengeteg helyen van szelektív hulladékgyűjtő az utcán, a megállókban és használják is. Persze vannak árnyoldalak is. Rengeteg graffiti van a házak falán láttunk punkokat (négyet) és egy hajléktalant is, sőt egy kéregető is megtalált minket (azt hiszem, azért itthon kicsit nagyobbak lennének ezek a számok, ha sétálnék a városban). " forrás
"Charlottenburg, Kurfürstendamm (helyi becenevén: Ku’damm): Szorozzuk fel a Váci utcánkat öttel, és megkapjuk Berlin leghíresebb bevásárló utcáját a végén a félig lebombázott Emlékezés templomával. Esti fényben, ha lehet, még lélegzetelállítóbb. A pompás Ku’damm annak idején a merev kelet-berlini Unter der Linden nyugati megfelelőjének számított. De nemcsak ezért érdemes felkeresni, hanem a valamivel nyugatabbra lévő, csodálatos Schloss Charlottenburgért és az egymást érő múzeumokért is.
Mitte: Az egykori zsidónegyed, melynek emlékét jószerével csak az Új Zsinagóga szépen restaurált épülete és egy-két kóser étterem őrzi, ma alternatív fiatalok gyülekezőhelye, de pár utcával arrébb már a nagy világmárkák sorakoznak. A Sophien-, a Linien- és az Auguststrasse szabálytalan Bermuda-háromszöge pedig a galérialátogatókat nyeli el." forrás
"A Berlinben töltött idő alatt rengeteg új dolgot láttam és hallottam, de semmi sem maradt meg bennem annyira, mint a Curry Wurst, amit szinte minden sarkon találni. Lényegében ez egy német gyorséttermi lánc, ami currys ketchupos virslit kínál, és mindenkinek kötelező kipróbálni. Otthon is könnyen elkészíthető, sőt hozzá való fűszerkeveréket készen is lehet vásárolni. A másik érdekesség az ún. Moon Boots Girls, vagyis hótaposós lányok, akiket leginkább a különböző szórakozóhelyek közelében lehet látni, ugyanolyan hótaposóban, rövid szoknyában (még a januári mínuszokban is) és övtáskával. Németországban a prostitúció legális, és ezek a fiatal és egyébként dekoratív hölgyek, amolyan luxus prostiknak számítanak, akik Berlin legfelkapottabb negyedeiben hotelek, bárok közelében dolgoznak, a lehető legnagyobb természetességgel. " forrás
"Először 1999-ben még főiskolásként 5 napot, másodszorra, 2006-ban átutazóban egy éjszakát, most pedig egy egész napot és egy éjszakát töltöttem az egyik legbiztonságosabb európai városban. Utóbbi tényt egy helyi polgár közölte velem, és csekélyke idő alatt szerzett tapasztalataim is ezt támasztották alá. Itt is –mint sok európai nagyvárosban- mindenki biciklivel jár, mert minden utcában van bicikliút és a bicikliket nem is zárják le, csak odatámasztják a portugál étterem vagy olasz kávézó falához, ahol az ebédidőt töltik.
Voltam olyan szerencsés, hogy a Prenzlauer Berg nevű (fotó-kukken Sie!) negyedben szálltam meg, ahol minden sarkon apró boltocskák várják a vásárlókat, legyen az biozöldség-gyümölcs üzlet, vagy balettruha szaküzlet. Ezentúl persze 500 m-es körzetben vagy 200 kávézót találunk. A barátságos és nagyon zöld környéken tett sétát követően gyorsan kipipáltam néhány kötelező és korábban is látott jelképet (Potsdamer Platz a falmaradványokkal, Alexanderplatz, Reichstag, Unter den Linden), majd sokat sétáltam a Múzeumsziget környékén, ami talán az egyetlen környék, ahol nagyobb számban fordulnak elő klasszicista és még régebbi épületek (aki ismer még ilyet cáfoljon meg!). Megkóstoltam egy Apfelstrudelt fagyival – fincsi volt, de nem vagyok benne biztos hogy teljesen autentikus.
Az idő rövidsége miatt nem látogattam meg a közel 150 múzeum –van Ramones múzeum is!– egyikét sem, de elterveztem, hogy valamely úton-módon a közeljövőben eltöltök majd néhány hónapot a városban, hogy legrejtettebb titkait is kifürkésszem. Az estét, stílusosan, mint egy true Berliner, a hip Bar 25 nevű szórakozóhelyen töltöttük a Spree partján, amely külsőleg leginkább a 10 évvel ezelőtti Zöld Pardonra hasonlított, a törzsközönséget és a hangulatot illetően meg inkább a mai Szimplára." forrás
"Átsétáltam a holokauszt-emlékműhöz, amire az útikönyv leírása és a fotó alapján azt mondtam, hogy ez nem érdekel. Természetesen elítélem, ami történt a háborúban, de maga a szobor művészisége meg az, hogy elgondolkodtató (tipikus útikönyvi szöveg, mint az "ezt meg kell nézni" - utalom az ilyeneket), a könyvből nem jött át. Élőben viszont nagyon érdekes élmény volt bemenni a sötétszürke gránitlapok (ha jól rémlik) közé, amik először csak lábközépig értek, aztán az oszlopok is nőttek, de az alap is lement, aztán följött, kicsit jobbra dőlt, balra dőlt, jó hullámos volt minden irányba, és bármerre is néztem, az oszlopok szabályosan álltak, mindenhol egyforma széles folyosóval. Innen a Potsdamer Platz-ra mentem, ami sajnos jórészt megsemmisült a háborúban, de azóta modern épületekkel raktak tele, és egész jó néz ki :) Ott van a falnak is pár darabja, és azok előtt ült egy német katona, akitől eredeti vízumot, vagyis Ausweis-t lehetett venni elég olcsón." forrás
"A Kurfürstendamm üzletei mellett érdemes elzarándokolni a híres KaDeWe bevásárlóközpontba is, amely exkluzív kínálatáról, magas árairól, valamint arról híres, hogy a londoni Harrods után ez Európa második legnagyobb áruháza. A Párizsi Galleries Lafayette "fióktelepét" is megtalálod Berlinben, de a nagy divatmárkák képviseltetik magukat a Quartier 206 bevásárlóközpontban is. A Friedrichstrasse egyébként az egyik legforgalmasabb bevásárlóutca, míg egyedi cuccokat inkább a Häckescher Höfe környékén érdemes keresgélni. Piacból rengeteg van, a Winterfeldtplatzon például szerdán és szombaton szerezhetsz be mindent, mi szem-szájnak ingere, míg a York Strasse környékén török piac kínálja egy bazár teljes választékát. Étkezés szempontjából Berlin egyébként is nagyon kozmopolita: nagy kedvenc a currywurst, a currys mártással tálalt kolbász, de van itt vietnami, kínai, török étterem is minden mennyiségben. A kebab állítólag finomabb errefelé, mint Törökországban." forrás
,, Berlinről sejtettem, hogy távol áll a tökéletességtől, hogy aligha a szépségéért keresné fel bárki is, és nekem ismeretlenül pont ez volt benne a legvonzóbb. Az első néhány alkalommal mégis mindig megdöbbentem, amikor lépten-nyomon a felszínen futó csőrendszerbe botlottunk. Nem gondoltam volna, hogy egy európai nagyvárosban mindez elképzelhető. " forrás
l.e. fotója
A katonák gyilkosok! - maradvány Berlin-Mitte anarchista miliőjéből - l.j. fotója
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Tóth Sándor, 2018. 01. 22. 19:37
Üdv!
Nos, az elég érdekes, hogy a múzeumok mind kimaradtak. Főleg azért, mert mindegyikben találkozhattunk magyarokkal, többel is, pedig kevesen voltak épp a tél közepén a legtöbben. Ajánlom, hogy a Neues és a Bode, amelyek nem annyira népszerűek, mert nem annyira látványosak, legközelebb mégse maradjon ki a programból.
Az Állatkert meg egyenesen fantasztikus.
Régi épületeket bizony elég keveset lehet találni, azok inkább a régi külvárosokban (Spandau, Köpenick) találhatóak.
A randa kék csövek az egyik legszebb környezetvédő ötlet gyermekei: azokon szivattyúzzák a betont a nagy építkezésekhez, majd elbontják azokat. Így nem kell a nehéz járműveknek széttaposni és telefüstölni a környéket. A Múzeum-szigetnél egyenesen egy hajóról pumpálják az anyagot (manapság a Pergamon Múzeumba).