.
VIP riksa - K.-T. Gyuri fotója
Autót csak annak érdemes bérelnie, aki ezt a vidéki Németország meglátogatására fogja használni.
A Berlin Welcome Card 2024-es verziója továbbra is nagyszerű választás lehet a város felfedezésére. A kártya korlátlan hozzáférést biztosít a tömegközlekedéshez a Berlin ABC zónájában, beleértve a Berlin-Brandenburg Közlekedési Vállalat busz- és vasúti járatait, valamint a Tegel repülőtéri csatlakozást is. Emellett számos kedvezményt kínál múzeumokhoz, kiállításokhoz és vendéglátóhelyekhez.
V. J.
Berlin Welcome Card árai:
Felnőtt:
2 napos: 8.500 Ft/fő
3 napos: 10.800 Ft/fő
5 napos: 13.500 Ft/fő
3 gyerek (0-14 év) ingyenes
3 napos AB + Múzeumsziget belépő: 14.500 Ft/fő
A napi bérlet, vagy Tageskarte ára 6,60 és 7,20 euró között mozog, attól függően, hogy melyik zónákban használható. A Tageskarte érvényes a teljes berlini tömegközlekedésre. A normál jegy ára 2,60, 2,90 vagy 3,20 euró (AB, BC, vagy ABC zónákra). A jegy két órán belül érvényes. Hat éven aluliak számára ingyenes a tömegközlekedés. Rövid szakaszos jegy 1,50 euróért vásárolható, és átszállásra nem jogosít, valamint csak 3 megállóra a metrón vagy 6 megállóra buszon és villamoson.
Kerékpárt felvinni az S-Bahn-ra és az U-Bahn-ra lehet, de többletdíjat kell fizetni. Az internetes jegyvásárlás lehetősége már elérhető, azonban a jegy azonnali lepecsételése is történik, így csak két órán keresztül érvényes.
Ata fotója
A metró- és villamosmegállóknál ritkán lehet jegyet vásárolni, ezért ajánlott előre beszerezni a jegyeket, vagy készpénzben aprópénzre felkészülni. Az automaták 5 vagy 10 eurós bankjegyeket fogadnak el. Jegyellenőrzés esetén a büntetés 40 euró lehet. Az S-Bahn és az U-Bahn közlekedése jól van összehangolva, hajnali négytől éjfél egyig, hétvégeken pedig egész éjszaka közlekednek. A busz- és villamosjáratok este nyolc után általában éjszakai buszokra cserélődnek, amelyek N betűvel kezdődő jelzésekkel rendelkeznek.
A közlekedési hálózat remekül alkalmas városnézésre is, például a 10-es számú busz, amely a Berlin Zoo és az Alexanderplatz között közlekedik, kiváló lehetőséget nyújt a város látnivalóinak felfedezésére. A kerékpáros közlekedés is népszerű Berlinben, napi 10-12 euróért bérelhetünk kerékpárt, és a város nyugati része különösen jól kiépített kerékpársávokkal rendelkezik. Taxik esetében van egy tarifás opció a két kilométernél rövidebb utazásokra, amely maximum 4 euróba kerül, ha a taxisofőrnek „Kurzstrecke” (rövid táv) kérést mondjuk. Az utazás hosszabb távú részén a taxaméter már aktívan működik.
S-Bahn - V. Jancsi fotója
"Fantasztikus a tömegközlekedés. Hétvégenként egész éjjel járnak a fontosabb U-Bahn + S-bahn vonalak. Rengeteg a buszjárat, Kelet-Berlinben a villamos is közlekedik. Viszonylag drága, de jól szervezett, tiszta és kényelmes. Autóval úgy érdemes, hogy az ember leparkol a szállásnál, és utána tömegközlekedéssel megy mindenhová, mert nincs parkolóhely, és ha van is akkor drága." (Ági)
„Nem túl gyakran futni bele ellenőrbe, de ha igen, akkor nincs kegyelem: már a legapróbb szabálytalanságért is kiszabják a bírságot. 2025-ben a büntetés összege 60 euró, és Berlinben semmi esély nincs a kibúvóra. Úgy tűnik, ez sokaknak a belépőjegy a városhoz – én is befizettem már, ahogy szinte minden ismerősöm. Az ellenőrök felismerhetetlenek: lehetnek szakadt pólós srácok, lehetnek komoly öltönyös férfiak – egyszerűen bárki.Jó tudni, hogy teljes árú havi bérlettel 2025-ben is vihetünk magunkkal egy főt hétköznap este 20 óra után, illetve egész hétvégén. Érdemes kihasználni!”
„Berlinben a buszokra 2025-ben is kizárólag az első ajtónál lehet felszállni, ahol a sofőrnek fel kell mutatni a jegyet vagy a bérletet. A metró- és gyorsvasút-állomásokon továbbra sincsenek beléptetőkapuk, így az ember egyszerűen lesétál a peronra és felszáll – de ne legyenek illúzióink: az ellenőrök egyre sűrűbben bukkannak fel, és nem válogatnak. Általában udvariasak, több nyelven beszélnek, és kulturáltan viselkednek, de a jegyeket szigorúan ellenőrzik. Berlin ebből a szempontból is eltér sok más várostól – itt a bizalomra épül a rendszer, viszont ha hibázunk, annak ára van.”
Így néznek ki felülről a berlni elektromos buszok - m.m. fotója
Berlin az egyik első város volt, ahol bevezették a közösségi robogókölcsönzést, és a szolgáltatás azóta jelentős fejlődésen ment keresztül. A 2024-es évben a Coup nevű vállalkozás terjeszkedett, így már nemcsak egyes kerületekre terjed ki, hanem a teljes körvasúton belüli nagy részére. A kölcsönözhető elektromos robogókat a tajvani Gogoro gyártja, amelyet Horace Luke alapított 2015-ben, miután korábban a HTC egyik vezetője volt. A berlini rendszert üzemeltető Coup a német Bosch leányvállalata.
A kölcsönzés ára az első fél órára 3 euró, ezt követően tízpercenként 1 eurót számítanak fel. Reggel 7 és este 7 között 20 euróért bármennyi ideig használhatjuk a robogókat, míg este 7 és reggel 7 között ez az ár csupán 10 euró. A szolgáltatás népszerűsége és elérhetősége folyamatosan nő, így ideális választás lehet a város felfedezésére.
„Berlin közlekedése 2025-ben is tartogat meglepetéseket – nemcsak a menetrend miatt, hanem a spontán műsorok okán is. Az S-Bahn kocsijaiban időről időre felbukkannak kéregető vagy épp magukat próbára tevő utcazenészek, akik néha egészen profi módon szórakoztatják az utazóközönséget. Éppen csak lehuppansz az ülésre, hogy magadba fordulva kivárd a célállomást, amikor egyszer csak felcsendül a „Despacito” vagy a „Volare” – és nem ritkán meg is mosolyogtat.Egy-két alkalom után persze már inkább hozzátartoznak a hétköznapok ritmusához, mintsem különleges élményt nyújtanak, de ettől függetlenül Berlin tömegközlekedésének színes világához tartoznak.
És valóban: Berlin az a város, ahol a metrón sörösüveggel a kézben utazók nem számítanak kuriózumnak – sőt, teljesen megszokott látvány. A legmeglepőbb viszont, hogy emiatt senki nem szól rád.”
Bicajjal
„Berlinben 2025-ben is változatos és modern közlekedési formák állnak rendelkezésre – a fejlett technológiát képviselő járművektől egészen a legegyszerűbb kétkerekűekig mindennel bejárhatjuk a várost. A kiválóan kiépített kerékpárutaknak köszönhetően a biciklizés nemcsak népszerű, de rendkívül praktikus is. A bicikliutak pontosan kijelölt nyomvonalon futnak, így a városi közlekedés gördülékeny és kiszámítható marad – legyen szó a forgalmas főutakról vagy a zöldebb, nyugodtabb övezetekről.
Akinek viszont túl fárasztó a tekerés, az akár fel is pattanhat egy pedicabra – ezekre a kétkerekű, emberi erővel hajtott „gyaloghintókra”, amelyek kényelmes és különleges módját kínálják a városnézésnek. Csak hátra kell dőlni, és miközben valaki más hajtja a járgányt, mi élvezhetjük Berlin látványát.”
Berlin kolbász nélkül kb. olyan, mint Prága sör nélkül. Van, de minek?
Berlinben némileg olcsóbban lehet étkezni, mint Londonban vagy Párizsban. Ráadásul az egy tál ételek tartalmasak, azaz jól lehet lakni egy fogással is. Egy gyorsbüfében, egyszerűbb, snack bár jellegű étkezőhelyen akár 4 euróból is kijöhet egy étkezés. Egyszerűbb étteremben egy főre 10 eurót, egy közepes kategóriájúban 15-20 eurót, a jobb éttermekben 25 eurót kóstálhat az ebéd vagy vacsora. Jóllehet az étlapokon feltüntetett árak tartalmazzák a szervízdíjat és az adót, ám hasznos információ, hogy a berliniek jellemzően adnak legalább 10 százaléknyi borravalót. A felszolgálók gyakran diákok, akiknek az alapbére jelképes, és valójában a borravaló jelenti számukra a jövedelmet. Készpénzfizetésnél jobb világosan értésre juttatni, hogy mennyi is a borravalóval megfejelt összeg.
"Általam ajánlott éttermek: Horváth (Kreuzberg), Miseria e Nobilita (Friedrichshain), Papaya (Friedrichshain), Alpenstück (Mitte), White Trash Fast Food (klub is egyben, Prenzlauer Berg), Curry 36 (a legjobb Currywurst, Kreuzberg) vagy a Wittemberg Platzon a Kadewe mellett van egy bódé, ahol szinten jó a Currywurst, emellett szuper a szalmakrumpli és mindenféle szószok vannak hozzá." (Ági,)
"A legjobb kaják Berlinben vannak. A Lafayette áruház aljában kihagyhatatlan a francia halleves 12 euróért, ugyanitt nagy lábosokban kagyló kapható. A japán, indiai, spanyol, kínai éttermek igazi eredeti ételeket kínálnak jobbnál jobb fűszerekkel, szakavatott, lelkes szakácsokkal. Itt a dönert is komolyan gondolják." (Géza)
„Ha ezt a posztot 30-40 évvel ezelőtt írom, valószínűleg csúnyán lepontoztam volna Berlin gasztronómiáját. Az akkori magyar vendégek persze elégedetten csettintettek volna, hiszen a klasszikus német konyha sok szempontból hasonlít a magyarra: minél zsírosabb, minél nagyobb a húsmennyiség, annál jobb. Én viszont sosem rajongtam a fehér kolbászért, a Leberkäse nevétől is kiráz a hideg, a fritatensuppe – vagyis palacsintaleves – pedig szerintem egész egyszerűen ízléstelen tréfája a sorsnak.
Szerencsére azóta sokat változott a város. A multikulturalizmus nemcsak színes társadalmat hozott Berlinbe, hanem egészen elképesztően gazdag gasztronómiai kínálatot is. Itt tényleg a világ minden tájának konyhája képviselteti magát, méghozzá autentikus szakácsokkal, eredeti ízekkel. Én kifejezetten élveztem, hogy olyan ételeket is megkóstolhattam, amikkel korábban még soha nem találkoztam – és nem csak megkóstolni lehetett őket, de jókat is lehetett enni. Ha egyszer visszatérek Berlinbe, biztosan a gasztronómia lesz az egyik fő ok.”
„Amikor az ember negyvenfokos hőségben vánszorog Berlin lüktető, betonba ágyazott utcáin – ahogy mi is tettük pár hete –, és minden energiáját az köti le, hogy valahogy megóvja testének hőháztartását a teljes összeomlástól, akkor bizony nem egy nehéz, zsíros csülök után vágyakozik. Ilyenkor valami könnyebb, szellősebb falat után sóvárog az ember – és pontosan ekkor lép színre Berlin ikonikus street foodja, a currywurst: főtt, majd serpenyőn megpirított virsli, amelyet ketchup és currypor egyvelege koronáz meg.Nem túlzás azt állítani, hogy Berlinben szinte lehetetlen úgy eldobni egy kavicsot, hogy az ne egy currywurstos bódén koppanjon. Az Unter den Lindentől a Tiergarten árnyas sétányain át a Kurfürstendammig, az Állatkert környékén vagy a Pergamon Múzeum szomszédságában, de még az Alexanderplatz forgatagában is mindenhol ott vannak ezek a parányi standok. Többségüket török vagy arab származású fiatalok vezetik, és nem nagyobbak, mint egy otthoni garázs – belül azonban a város egyik legnépszerűbb gyorsételének szentélye rejlik. Az alap persze mindig a virsli, amit hol karikára vágva, hol egyben kínálnak. Az árak ma már 3 euró körül kezdődnek a legegyszerűbb változatoknál, míg az extrásabb, kézműves szószokkal felturbózott verziók 6-7 euróba is kerülhetnek. De egy biztos: a currywurst a nyári Berlin elkerülhetetlen ízélménye marad.”
„Úgy tűnik, a berliniek körében különösen kedveltek a török, olasz és vietnami ízek – szinte minden utcasarkon találni ilyen éttermeket vagy kifőzdéket. Én azonban úgy döntöttem, hogy német földön a német konyhát is meg kell kóstolni. A híres currywurstot túl keletiesnek éreztem az ízesítése miatt, nem igazán hatott autentikusnak. A csülök pedig, bár klasszikus, számomra túlságosan zsírosnak bizonyult. Végül egy spandaui hentesüzletben kóstoltam meg egy vagdalthússzerű fogást barna szósszal, főtt burgonyával és párolt vörös káposztával. Őszintén szólva semmi kivetnivalót nem találtam benne, de különösebb kulináris élményt sem nyújtott – inkább csak korrekt volt. Így viszont még jobban megértettem, miért hódították meg a várost a sokkal izgalmasabb nemzetközi konyhák.”
„Berlinben szinte minden sarkon találunk egy-egy virslis bódét, ahol egészen baráti áron kaphatunk különféle kolbászféléket. Ilyen bőséges kínálat mellett persze jogos a kérdés: ha csak néhány napunk van a városra, hol érdemes igazán megkóstolni a klasszikus berlini currys kolbászt, ha hiteles élményre vágyunk?
A történészek – és immár saját tapasztalatom alapján én is – a Konnopke’s Imbiß nevű helyet ajánlják. Ez a hangulatos, puritán büfé (az Imbiß szó nagyjából egy egyszerű étkezdét vagy utcai kifőzdét takar) kissé északabbra található a város központjától, a Schönhauser Allee mentén. A legismertebb nevezetességek közül talán az Alexanderplatz van hozzá a legközelebb, így innen is könnyedén megközelíthető. A berlini tömegközlekedés kiváló, szinte mindegy, hogy mivel indulunk útnak – gyorsan célba érünk. A legkézenfekvőbb megoldás az U2-es metró, amely épp az Eberswalder Straße megállónál bukkan a felszínre, és ott válik magasvasúttá. A bódé közvetlenül a megálló alatt található – kár lenne kihagyni.”
„Az első kolbászos bódénál nem sokat hezitáltunk – rendeltünk egy kiadós adagot a helyi remekből, és már az első falatnál éreztük, hogy jó döntést hoztunk. Frissen sült kolbász, mellé csípős mustár, ropogós héjú kenyér – egyszerű, de hibátlan kombináció. Közben azzal is szembesültünk, hogy Berlin továbbra sem tartozik a pénztárcagyilkos városok közé: mindössze 3 eurót fizettünk ezért az ízletes kis lakomáért. Egy ilyen gyors harapnivalóval nemcsak jól lehet lakni, de közben még a város hangulatából is magunkba szívhatunk egy szeletet.”
„Berlinben teljesen megszokott, sőt rendkívül elterjedt dolog az utcán enni. A város külön kis világot épített ki az ún. Imbissek – vagyis talponállók, gyorsétkezők – köré. Ennek nyilván köze van ahhoz, hogy a németek egyik ikonikus étele, a Wurst (vagyis mindenféle kolbászfajta) kifejezetten jól fogyasztható útközben, állva, séta közben vagy akár egy villamosmegálló mellett. Berlin óriási kiterjedésű város, az emberek sokat vannak úton, sokat ingáznak – ilyenkor pedig jól jön valami forró falat.Az Imbissek sztárja továbbra is a currywurst, ami nem más, mint egy pirított kolbász – például egy bratwurst –, amelyet felszeletelnek, majd curryporral megszórt paradicsomos szósszal borítanak be. A legtöbben sültkrumplival kérik papírtálcán, de kérhető zsömlében vagy egy darabban is, ha valaki épp úgy kívánja. Alapvetően semmi bonyolult nincs benne – mégis, a népszerűsége töretlen, szinte minden német valamilyen szinten nemzeti eledelként tekint rá. Hidegben, szélben, napsütésben vagy esőben, a berlini utcákon mindig lesz valaki, aki egy magasított pultnál, kis műanyag villával eszegeti éppen ezt az egyszerű, de ikonikus fogást.”
"Vásárlás: Kadewe (!) ha viszont inkább egyedi dolgok, akkor a Hackescher Markt – Alte Schönhauser Str. környéke. Friedrichshain negyed mindenképp, minden van. Szombaton piac, vasárnap bolhapiac, jó boltok (Proviant, Olivia)." (Ági)
„A nosztalgiázás teljes szellemében betértünk egy hatalmas turkálóba a Frankfurter Tor megállónál. Egy négyemeletes monstrum épület, ahol a férjem régi emlékei szerint valaha már kincsekre bukkant, így természetesen most sem hagyhattuk ki. Ruhák már 50 centtől – és nem csak elméletben: tényleg akadt pár egész hordható darab. A leárazott szekcióban szinte minden egy euró volt, így ha valakit hirtelen elkap a vásárlási láz vagy csak szeretne pár extrém holmit hazavinni Berlinből, itt bőven kiélheti magát. Nem kifinomult divatbutik, de hangulatban verhetetlen.”
„Beugrottunk a H&M-be, de gyorsan rájöttünk, hogy euróban számolva egyáltalán nem éri meg itt vásárolni – ugyanazok az árak, mint otthon, csak épp drágábban. Egyedül a Primarkot ajánlanám: továbbra sincs Magyarországon, elképesztően olcsó, és cserébe pontosan olyan gyatra minőség, mint minden más fast fashion boltban.A híres Mauerpark bolhapiacot is megnéztük. Tele volt színes kavalkáddal, retró cuccokkal, elképesztő mennyiségű felesleges, de valamiért mégis vonzó kacattal. Szívem szerint többet is hazahoztam volna, de csak kézipoggyásszal utaztunk, úgyhogy talán jobb is így. Ilyen mennyiségű őrültséget ritkán látni egy rakáson.”
A bulihelyekkel teli Friedrichshain negyedben, a Boxhagen Platz-nál található a pesti romkertes Szimpla kávézó berlini testvére. A pesti hely tulajdonosa hozta ezt is össze. A pincérek magyarok, a zene, meg a vörösbor is magyar. Berlinben állítólag legalább 10 ezer magyar él, köztük rengeteg huszonéves, harmincas, azaz a kellő dimenziójú célközönség adott. Egyébként a vendéglátóhely kulturális missziót is teljesít, mondják, kitűnően.
„A mai Berlin valódi szíve nem a hivatalos központnak számító Mitte, hanem sokkal inkább a keleti városrészek: Prenzlauer Berg és Friedrichshain. Ez a két negyed lüktet éjjel-nappal – itt élnek a művészek, a bohémek, a punkok, az anarchisták, itt működnek a kultikus klubok, kocsmák, alternatív vendéglők és boltok, ahol a gót harisnyától a rockabilly-frizurára specializálódott fodrászatig minden megtalálható. Még mindig érezhető a régi squat-hangulat, bár sok hely már rég trendi lakónegyeddé szelídült. Prenzlauer Berg különösen népszerű a fiatal családok körében – nem véletlen, hogy állítólag itt a legmagasabb a születések száma Németországban. Parkból és játszótérből nincs hiány, és egészen természetes látvány, hogy a homokozóban játszó gyerekek mellett néhány punk srác grillez kolbászt egy hordozható gázégőn.”
Akárcsak más világvárosokban, Berlinben is legendásak az éjszakák – és itt valóban szó szerint értendő, hiszen sok klubban nincs is záróra. Bármilyen zenei ízléssel érkezik az ember, biztosan talál magának megfelelő helyet: az elektronikus zenétől a technón át az indie-ig minden stílus képviselteti magát. Minden korosztály megtalálja a maga közegét, és az unalom kizárt, ha az ember éjjel is beleveti magát a városba.
A Berlin Calling című film óta a fiatalok világszerte arról álmodnak, hogy egyszer eljutnak egy igazi Kalkbrenner-hangulatú berlini buliba. Ahogy Párizsban a sanzon szól, Londonban a Beatles, Berlinben a lüktető elektronikus zene diktálja az ütemet. A német főváros ebben a műfajban továbbra is világelső: folyamatosan nyílnak az új helyek, klubok jönnek-mennek, és nem ritka, hogy egy-egy estén olyan zenék születnek, amelyek később meghatározzák a globális zenei trendeket.
Az éjszaka beálltával az egész város vibrálni kezd – bármelyik kerületben találsz egy jó hangulatú helyet. Az igazi underground élményhez viszont nem vezetnek kivilágított turistautak: gyakran egy kopott gyárépület vagy egy teljesen jellegtelen vasajtó mögött bújik meg a város legizgalmasabb zenei szcénája. Pont ez adja meg Berlin bulikultúrájának utánozhatatlan báját.”
Tempelhof repülőtér – a szabadság sík horizontja
Első pillantásra talán nehéz elképzelni, hogy mi lehet az izgalmas egy hatalmas, sík, betonnal és fűvel borított, egykori repülőtéri területen. Pedig a közel hárommillió négyzetméteres Tempelhof már jó ideje Berlin egyik legkülönlegesebb közösségi tere. A város szívében elterülő, évtizedekkel ezelőtt bezárt repülőtéren ma hétvégenként ezrek pihennek, gurulnak, sétálnak, napoznak, sportolnak – ki-ki vérmérséklete szerint. A hatalmas kifutópályák a kerékpárosok és görkorisok paradicsomai, a szeles mezőkön pedig kite-szörfösök hasítják a levegőt, mintha tengerparton lennénk. Akár egy egyszerű piknikre, akár egy hosszú sétára vágyik az ember, ez a hely garantáltan maradandó élményt nyújt – és Berlin szelleméből is jócskán ad.Punkkoncert vacsorával – a berlini valóság alternatív arca
Friedrichshain-Kreuzberg ma is az a negyed, ahol a társadalmi és kulturális sokszínűség látványosan összeér. A graffitikkel és politikai üzenetekkel borított homlokzatok, a rengeteg vegyes bolt, török kifőzde, kávézó és önszerveződő kulturális tér egy olyan világot tárnak fel, ahol a kreativitás és a szabadság kéz a kézben járnak. Egy vacsora után betérni egy foglaltházba, ahol punkkoncert vagy slam poetry est várja az embert, már egyáltalán nem számít szokatlannak – itt ez a mindennapi valóság része. Friedrichshainban az ember nemcsak szórakozik, hanem Berlin egyik legerősebb szubkultúráját tapasztalhatja meg testközelből.Szimpla Berlin – magyar hangok a Spree partján
Magyar szemmel különösen izgalmas élmény lehet, hogy Berlinben két Szimpla is működik. A Szimpla Kávézó és a Badehaus Szimpla Musiksalon immár stabil pontjai a helyi alternatív kultúra térképének. Utóbbi egykor vasúti dolgozók fürdőépületeként funkcionált, ma koncerteknek, kiállításoknak, közösségi eseményeknek ad otthont – gyakran magyar szervezőkkel és magyar vendégekkel. Jó érzés ismerős hangokat hallani, akár egy kávé vagy egy koncert közben, és ez a kis „hazai sziget” Berlin pezsgő, multikulturális világában is egészen különleges élmény.
Techno, dress kód és sorban állás – a berlini éjszaka szabályai
Berlinnek máig világhírű renoméja van a végtelen bulik és zenei sokszínűség terén – nem véletlenül nevezik Európa techno-fővárosának. A város lüktet, a ritmusok pedig sokszor péntek estétől hétfő reggelig egy pillanatra sem halkulnak el. Akár vasárnap délután háromkor is dönthet úgy az ember, hogy nem a parkba, hanem egy komolyabb klubba indul – és erre valóban van is lehetőség. A legtöbb ikonikus hely nonstop üzemel a hétvégén, de a belépés egyáltalán nem automatikus.A bejutás feltételei komolyabbak, mint elsőre gondolnánk: belépődíj szinte mindig van (2025-ben 10–18 euró között mozog), és a biztonsági személyzet nemcsak a jegyet ellenőrzi, hanem azt is, hogyan nézünk ki, mennyire vagyunk „összeszedettek”, vagy épp milyen a társaságunk összetétele. Részegen például kizárt a belépés, és a túl egyoldalú férfi-nő arány sem szerencsés. Nem ritka, hogy az ajtónál már kiszúrják a 8-10 fős, túlnyomórészt férfiakból álló csoportokat, és egyszerűen közlik: "ma nincs hely". A rutinosabbak már külön sorban állnak, kis időeltolással, mintha nem ismernék egymást – sokszor ez a stratégia működik.
A dress kód is fontos tényező. A túl elegáns viselet éppúgy hátrány, mint a túlságosan lazán, „szakadtan” összeállított szett – és magassarkúval sem érdemes próbálkozni az underground klubok világában. Berlin színe továbbra is a fekete – egyszerű, visszafogott, de vagány, és szinte mindenhol működik. A fényképezőgépet viszont hagyjuk a szálláson: ezek a helyek a pillanatoknak élnek, nem a posztoknak. És bár nem minden szórakozóhely ilyen válogatós, a felkapottabb klubok (még ha kívülről lepusztultnak is tűnnek) sajátos belső szabályrendszerrel működnek. De ha egyszer bejutunk, egy olyan zenei és közösségi élmény vár ránk, amit sokáig nem fogunk elfelejteni.
V. Jancsi fotója
Vacsora és éjszakai kalandozás a Wrangelkiezben
Egy nyári estén úgy döntöttünk, hogy Kreuzberg egyik legsajátosabb negyedébe, a Wrangelkiezbe vesszük az irányt vacsorázni és kicsit belekóstolni a berlini éjszakába. A környék hangulata egyszerre nyers és izgalmas – tipikusan az a hely, amit nem lehet steril módon szeretni. A Görlitzer Park például nem a legbizalomgerjesztőbb a sötétedés után: néhány gyanús alak, kissé lerobbant házak, graffitikkel borított falak… de éppen ez adja a környék karakterét. Az élet viszont tényleg pezseg. A bárok tele vannak helyiekkel, főleg fiatalokkal, akik láthatóan otthonosan mozognak ebben a kissé kaotikus, de barátságos közegben. Minden sarkon történik valami: zenélnek, beszélgetnek, cigarettafüstben keveredik a falafelszag, és mindenki úgy van jelen, mintha Berlin valóban itt, ebben az utcában lüktetne a legélénkebben.
A berlini Szimpla és a RAW-Gelände hangulataBerlin egyik legkülönlegesebb szórakozóhelyét egyszerűen csak úgy emlegetik: a berlini Szimpla. Egy magyar csapat hívta életre, és azóta is ők tartják életben ezt a színes, alternatív helyet, ahol esténként hol élőzenével, hol DJ-szettekkel töltik meg a teret. Nekem nem volt szerencsém az esti pezsgéshez, délután kettőkor estem be, amikor még csak a beszállítók siettek kipakolni a hordókat és üveges ládákat. Még így, félálomban is átjött a hely különleges atmoszférája.
A környezet sem mindennapi: a Badehaus a RAW-Gelände területén található, amit mára sokan Berlin egyik legvagányabb központjának tartanak. Egykor vasúti javítóüzem volt, most pedig egy kulturális olvasztótégely – omladozó, graffitikkel borított falak között bárok, galériák, falmászócsarnok, koncerthelyszínek és street food standok működnek, mindez egy nyers, posztindusztriális hangulatban. Ha valaki meg akarja érteni, mit jelent Berlin alternatív szellemisége, itt kezdje a felfedezést.
Tanácsoljuk, hogy az egészség- és baleset-biztosítás megkötésén túlmenően vigyünk Európai Egészségbiztosítási Kártyát, amit a lakhelyünk szerint illetékes egészségbiztosítási pénztárnál állítanak ki kérésünkre.
A berlini utazáshoz mindenképpen tanácsoljuk utasbiztosítást kötni. Ezen a linken - a honlapunk jóvoltából - kedvező árú ajánlatot lehet kapni.
Berlinben kifejezetten jónak mondható a közbiztonság. A forgalmasabb pontokon, az turisták által tömegesen látogatott helyeken ugyan előfordulnak lopások, kizsebelések, de nagyon ritkán. E tekintetben százszor jobb a helyzet, mint Barcelonában, Rómában vagy Párizsban. Turisták sérelmére elkövetett rablások a legritkábban fordulnak elő. Atrocitások tekintetében legfeljebb az lehet jellemző, ha részeg fiatalok kezdenek el kötekedni az emberrel. A bulik után a fiatalok a metrószerelvényeken és az utcákon is folytatják a szórakozást, néha randalírozás formájában. Az éjszakai háborgatásnak talán nagyobb a valószínűsége Berlin keleti oldalán, annak is a külvárosi részeiben.
Rendőrbusz a Brandenburgi kapunál - K.-T. Gyuri fotója
"Vannak városrészek, ahol éjjel egyedül ne járkáljon, de még csak ne is tömeg-közlekedjen az ember. De ezek igazából nem olyan negyedek, ahová a turisták járnak – mert minek. Egyedül amúgy se járkáljon az ember, mostanában divat az, hogy fiatal srácok minden ok nélkül összevernek embereket. Amúgy szerintem nagyon biztonságos a belváros, velem ott soha sem történt baj. Betörésnek viszont sajátos módon voltam már áldozata: kizártam magam a lakásból és a lakatos elkért 80 eurót, amiért egy hitelkártyával kinyitotta az ajtót." (Ági)
Éjszakai élet és biztonság Berlinben
Berlin hatalmas, és ez együtt jár azzal, hogy nagyon sokféle ember él benne – a sokszínűség lenyűgöző, de néha árnyoldalai is vannak. A zsebtolvajlás sajnos valóban elég gyakori, főleg zsúfolt helyeken, így nem árt résen lenni. Egy buli után hajnalban elszunyókálni a metrón nem a legjobb ötlet, és a táskáinkat sem érdemes magára hagyni sehol, még akkor sem, ha a város amúgy laza és nyitott.
A legismertebb éjszakai negyedek metróállomásainál éjszaka és hajnalban gyakran megjelennek a nyíltan portyázó dílerek, akik a legkülönfélébb nyelveken – németül, angolul, franciául, sőt sokszor magyarul is – kínálják portékájukat. És nem kebabot vagy sört – fűtől a keményebb cuccokig mindenről szó lehet. Ez ugyan nem újkeletű jelenség Berlinben, de ha valaki először jár itt, talán meglepő lehet a nyíltság és a mennyiség. A legjobb stratégia? Udvariasan figyelmen kívül hagyni őket, és továbbmenni a saját dolgod után.
Konzuli hivatal címe: Unter den Linden, 76 10117 Berlin (bejárat a Wilhelmstrasse 61. sz. kapun) - Vezető konzul: Schultheisz Csaba
Előhívó: 00-49-30; Telefon: Magyarországról: 0049/30/203-100, vagy 0049/30/203-10+ az ismert mellékszám
Németországból: 030/203-100, vagy 030/20310+az ismert mellékszám (Berlinből kezdeményezett hívás esetén a 30-as előhívót nem kell tárcsázni)
Ügyelet: Magyarországról: 0049/172/3233-930 (mobil szám, kizárólag munkaidőn kívül érhető el!)
Németországból: 0172/3233-930 (mobil szám, kizárólag munkaidőn kívül érhető el!)
Fax: 229-1666 vagy 394-1385, E-mail: consulate.ber@mfa.gov.hu, Honlap: berlin.mfa.gov.hu
Ügyfélfogadás: hétfőn, kedden és pénteken: 9.00-12.00, szerdán: 9.00-12.00 és 14.00-16.00, csütörtökön ügyfélfogadás nincs
1. A reptéren van egy óra ingyenes wifi, a „Free Airport WiFi Telekom” hálózatra kell csatlakozni. Sok metróállomáson is van ingyenes wifi, itt a „BVG WiFi” hálózatot kell keresni. A belváros közterein is el lehet csípni kapást a „”Free WiFi Berlin”-re csatlakozva. (forrás)
2. 2024-ben a berlini turistabuszok árai és szolgáltatásai változtak, így a Berlin City Circle busz aktuális ajánlatai az alábbiak szerint módosultak:
Berlin City Circle Busz:
Árak:
Normál jegy: 24 EUR
BerlinCard kedvezmény: 25% kedvezmény, így a BerlinCard birtokosok számára az ár 18 EUR
Jegy érvényessége: Két napra érvényes, lehetőséggel az útvonal megszakítására a különböző megállóknál.
Szolgáltatások:
Járatok: A buszok tízpercenként indulnak, lehetőség van fel- és leszállni a különböző látványosságoknál.
Útvonal: Az alap túra időtartama két és fél óra, de lehetőség van az útvonal megszakítására és a megállóhelyeken való szabadidő eltöltésére.
Nyelvi lehetőségek: A vezetett túra több nyelven elérhető, biztosítva ezzel, hogy az információk és a kommentárok érthetők legyenek a nemzetközi utasok számára.
Ez a túra lehetőséget nyújt arra, hogy kényelmesen felfedezze Berlin városát, miközben az egyes látványosságoknál időt tölthet el és szabadon folytathatja az utazást. A BerlinCard-birtokosok számára a kedvezményes ár és a megnövelt érvényességi idő különösen előnyös lehet.
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
úti kritikus, 2015. 04. 25. 16:35
Jobb későn, mint soha: Berlinben a tömegközlekedés nem ingyenes a 65 év feletti német állampolgároknak. Kapnak kedvezményt, de fizetniük kell. Értelemszerűen a 65 év feletti magyar állampolgár nem hivatkozhat arra, hogy itthon ingyen közlekedhet. Tudomásul kell vennünk, hogy gazdaságilag jobban állunk, mint Németország, így az állam - bezzeg nálunk - nagyvonalúbban tud bánni az idősekkel.
Katalin Gyárfás, 2014. 04. 26. 11:37
Eu tagországból jött, 65 éven felüli turistáknak véletlenül nem ingyenes a tömegközlekedés?