.
Oszaka kastély - Kriszta fotója
Japán neve japánul: 日本 (Nihon vagy Nippon).
Tetszett:
1. Szervezettség
2. Tisztaság
3. A kiszolgálás minősége
4. A közlekedés pontossága, kikövetkeztethető logikája
5. Kávézók
6. „konbini” – 24 órán át nyitva tartó kis boltok, ahol nagyon sok mindent lehet kapni az élelmiszertől kezdve a zoknin át a celluxig.
7. Sok ingyenes prospektus, térkép, könnyen megtalálható (általában JR állomások épületében, vagy közvetlen közelében) turista információ
8. A nyelvi akadályok ellenére segítőkészek a helyiek
9. Különféle finomságok
10. Gyönyörű természeti szépségek, változatos tájak
Nem tetszett1. Vidéki turista információs irodában előfordul, hogy nem beszélnek angolul (azért nagyon segítőkészek, és hát mi sem beszélünk japánul… )
2. Éttermi vegetáriánus (vegán) koszt csak nagyvárosokban elérhető, gyakran a pincéreknek nincs pontos fogalmuk mit jelent a vegetáriánus (fel kell sorolni tételesen, mit nem eszünk) – bár ez más országokban is előfordul.
3. A „térkép”-nek nevezett idétlen, aránytalan gyerekrajzok. (Észak a lap tetején van)
4. A rugalmatlanság, döntésképtelenség ha egy adott szituáció nem az előírtnak megfelelően zajlik – érdemes mindent előre leszervezni, B verzióval.
5. Tömegével beáramló nagy kínai turistacsoportok: zajosak, szemetelnek, rendetlenek
6. Hangszennyezés: minden üvölt, egy helyen többféle zene (bevásárlóközpontok), minden beszél (automaták)
7. A helyi közlekedés elég drága
8. A mosdókban sokszor nincs szappan (de legalább ingyenesek. Néha papír sincs, a helyiek kis papírzsepi tasakokkal járkálnak, vagy automatából veszik meg)
9. Hasonló nevű kisvárosok. Miért van 9 Asahi?!?
10. Lehet dohányozni az éttermekben/kávézókban/mindenhol (kivéve a belvárosi utcákon).(Kata listája, 2017)
Japánba utazva az előzetes útiterv készítése elengedhetetlen, mivel a látni- és felfedeznivalók száma hatalmas, és bármennyi időt is szánunk rá, sosem lesz elég. Kiotó és környéke önmagában két hetet is megérdemel, és ez ugyanúgy igaz Tokióra is.
A legnagyobb kihívásunk az lesz, hogy mindent lássunk, amit szeretnénk. Az utak minősége kifogástalan, így sétálás közben sem kell aggódnunk az egyenetlen járdák miatt. A közlekedés kiváló: vonatok, metrók és más kötöttpályás eszközök szinte mindenhova elvisznek, de a buszoktól sem kell tartani. Bár lassabb lehet, mint más közlekedési formák, kényelmes és megbízható. A nagyobb állomásokon és frekventált helyeken mindig találunk valakit, akitől kérhetünk segítséget, bár az angoltudás korlátozott lehet, de az információs táblák és rendszerek könnyen érthetők, csak hozzá kell szoknunk.
A zsúfoltabb helyeken elsőre kissé zavarba ejtő lehet megtalálni, amit keresünk, ezért tervezzünk több időt a navigációra. Azonban minden nagyobb turisztikai látványosság jól jelölt, és az odajutás sem okoz különösebb gondot.
A japán emberek híresek udvariasságukról, különösen a szolgáltatószektorban, ahol a vendég az első. Bár az angol nyelvtudás nem elterjedt, mégis bárkit megkérdezhetünk, és biztosak lehetünk benne, hogy segítenek. A japán társadalom erősen szégyen-alapú, így az emberek nagyon figyelmesek másokkal szemben. Például a beteg emberek maszkot viselnek, hogy megvédjék a környezetüket, és a káromkodás itt is szégyenletesnek számít. Mély, baráti beszélgetésekre nem igazán számíthatunk, mivel a japánok zárkózottabbak, de alkalmi találkozások során nyitottak lehetnek, különösen a fiatalabb generáció.
A fiatalok barátságosabbak és könnyebben szóba elegyednek, különösen a számtalan bár egyikében. A japán utcákon különféle érdekes egyéniségekkel találkozhatunk, akik gyakran sajátos stílusban öltözködnek. Nem meglepő, ha valaki mesefigurának öltözve ül mellettünk a metrón.
A szállás és az étkezés áramagas. A hostelek tiszták és jól felszereltek, még akkor is, ha több emberrel osztjuk meg a szobát. A szállások megtalálása viszont kihívást jelenthet, mivel az utcanevek és címek nem mindenhol egyértelműek. Airbnb szállásoknál különösen fontos, hogy részletes, fényképes tájékoztatást kérjünk. GPS használata elengedhetetlen, így érdemes egy helyi SIM kártyát vagy hordozható internetkapcsolatot (hotspot) beszerezni, ami egyébként gyakran olcsóbb is.
Az étkezés biztonságos, nem kell aggódnunk az élelmiszer-higiénia miatt, de a bárkultúra kicsit más. Bizonyos helyeken a pincérnők leülhetnek mellénk beszélgetni, és az italainkat velünk együtt fogyasztják, amit természetesen nekünk kell kifizetni. Ezek a helyek gyakran a helyiek számára megszokottak, de turistaként meglepőek lehetnek, ezért mindenképpen érdemes tájékozódni a japán éjszakai életről.
Az élelmiszer, a közlekedés és a szállás jelentős költségekkel jár. Egy kéthetes utazásra minimum 1500 USD költőpénzt érdemes tervezni, ha nem akarunk túlzottan spórolni. A tömegközlekedés használata, valamint a kis, szerényebb boltokban történő étkezés némileg csökkentheti a kiadásokat, de még így is magasabb lesz, mint sok más országban. (2024)
,, Japánban utazni olyan, mint befizetni a világ legnagyobb vidámparkjába. Mivel a dolgok szinte tökéletesen működnek és szinte maguktól történnek, nem is kell nagyon másra figyelni, mint befogadni a folyamatosan, és minden irányból áradó japánságot. Majd a végén beülni egy onsenbe, és hagyni, hogy megálljon az idő. Vagy egy karaokebárba. (2017)" forrás
Japánban utazva az élet minden területén szembeötlik a kontrasztok kavalkádja. A szürke, egyforma öltönyt és aktatáskát viselő hivatalnokok mellett különösen Tokió Harajuku negyedében tűnik szembe az ifjak elképesztően alternatív ruha- és hajviselete. Itt olyan szintű extravaganciát képviselnek az öltözékek, hogy bárhol máshol talán sokkolnák az embereket, itt viszont legfeljebb elismerő pillantásokat váltanak ki. A hipermodern irodaházak árnyékában évszázados templomok bújnak meg, míg a hagyományos ramenbárok mellett gyorséttermek sorakoznak. A rohanó hétköznapokból kilépve a japánok képesek órákon át mozdulatlanul figyelni néhány követ egy zen kertben, vagy éveken át tanulni a teaszertartás művészetét.Nem mindennapi látvány, ahogy kimonót viselő hölgyek kólát vásárolnak az utcai automatából, majd lelkesen nyomkodják mobiltelefonjukat. Miközben ruházkodásban, táskákban és cipőkben követik az európai és amerikai divatot, sőt, a neves külföldi márkák egyik leglelkesebb rajongói, az arcszín tekintetében ragaszkodnak a hagyományos ideálhoz: a hófehér bőrhöz. Itt nem lenne túl jövedelmező szoláriumot nyitni, hiszen a fehérítőkrémek óriási népszerűségnek örvendenek, és amint előbukkannak az első napsugarak, a hölgyek azonnal előveszik elegáns napernyőiket.
Japán egyik legnagyobb kincse az onsen-kultúra, amely a mai napig szerves része a japán emberek hétköznapjainak. Sőt, az onsenmánia csak egyre népszerűbbé válik! Sokan hetente többször is ellátogatnak kedvenc hőforrásukhoz feltöltődni, míg mások nem tudnak betelni a termálfürdők varázsával, és akár több onsent is felkeresnek egyetlen nap alatt. A vulkanikus területen fekvő országban ezek a gyógyvizes termálfürdők, amelyek ásványi anyagokban rendkívül gazdagok, szinte mindenhol megtalálhatók. Gyakran a természetben, lélegzetelállító környezetben helyezkednek el – összesen több mint húszezer helyen.
Az onsenfürdőzés Japánban idővel művészetté és szertartássá vált, szigorú etikett szabályokkal. A fürdőzőnek először alaposan meg kell mosakodnia szappannal a fürdő előterében, majd tisztán léphet be a közös medencébe. A medence vize, amely természetes hőforrásból származik, általában 45°C körüli, és a fürdőzők meztelenül merülnek el benne. A cél a teljes kikapcsolódás: sokan relaxálnak, beszélgetnek, vagy egyszerűen csak a lenyűgöző tájat csodálják.
A Japán Alpok hegyláncai között található Maguse onsen az egyik legnépszerűbb fürdőhely, amely a turisták körében is nagy népszerűségnek örvend. A panoráma önmagában is lélegzetelállító, de ha mindezt egy forró vizes medencéből szemléljük, könnyen megértjük, miért rajonganak a japánok az onsenekért. Ez a különleges fürdőkultúra nem csupán pihenést, hanem egyfajta bepillantást is nyújt a japán életfilozófiába.
,, Tényleg imádtam Japánt. Ráadásul egy okos, tapasztalt ismerősöm, aki gyakorlatilag az 1960-as évek óta állandóan úton van, a következőket mondta nekem. Három dolgot keress egy országban, és ha mind megvan, akkor az a legjobbak közé tartozik.
Először is, figyeld az embereket. Akadnak országok, ahol sok látnivaló van, és az emberek kulturáltak, ám különösebben nem kedvesek. Japán ebből a szempontból szuper volt.
Aztán, folytatta az ismerősöm, akadnak országok, ahol az emberek kedvesek, ám sok látnivaló voltaképpen nincs. Itt egy kicsit ingattam a fejem, mert minden országban találtam érdekeset, de elfogadtam, tényleg akadnak olyan helyek, melyek pár nap alatt is alaposan körbejárhatóak. No, Japánban világörökség világörökség hátán, és egyébként is, a felkelő nap országának megismerésére egy élet is kevés.
A harmadik dolog egy társadalom kulturális, civilizációs állapota, mert akadnak helyek hol kedvesek az emberek, lenne is látnivaló, de a társadalom nagy része pusztító nyomorban és szellemi sötétségben éli túl az egyik napot a másik után. A japán kultúrára, civilizációra, a japán társadalom szervezettségére viszont egyszerűen nem lehet jelzőket találni, életre szóló élmény volt. (Dr. Drávucz Péter blogjából részletek, 2016)" forrás
Egy hagyományos fürdőből kitiltják a tetováltakat
,, 100 ezer iskolás töltötte a napot Narában. Amellett, hogy megnézték a Todaidzsit; ki lett adva, hogy a 10 külföldivel, aki a városban van ma, interjút kell készíteni angolul. Nagyon kedvesek voltak, de a cipőm talpán a szarvasszar is kevésbé zavart már mint a késő délutánig tartó "where are you from?"."
Kriszta fotója
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Még nem érkezett hozzászólás.