ÚTIKRITIKA.HU / Kiotó / Látnivalók







útikritikák


Kiotó / Látnivalók

Általános&vegyes tanácsok Kyoto felfedezéséhez| Higashiyama műemlék negyed|Kiyomizu-dera| Császári palotaFushimi Inari-taisha szentély|Sanjusangen-do templom| Kinkakuji templom| Nishiki piac| Bambuszerdő utca|Más látnivalók| Érdekes negyedek| Fotóegyveleg

.

Kriszta fotója

Általános&vegyes tanácsok Kyoto felfedezéséhez

Kyoto egészét vették fel az UNESCO kulturális világörökségének a listájára. A városban van vagy 1600 templom és 400 szentély, ami visszafogottan fogalmazva a bőség zavarát okozza. Szigorúan kell szelektálni.

Higashiyama műemlék negyed

(Gion negyed)

Kiotó, az egykori főváros, Tokión kívül talán az egyetlen hely Japánban, ahol még esély van valódi gésával találkozni — persze nem mindenkinek. Egy gésa társaságát élvezni igazi kiváltság, amely csak keveseknek adatik meg, és a legtöbben legfeljebb távolról csodálhatják őket.

A gésák — ellentétben a nyugaton még mindig makacsul élő tévhittel — nem prostituáltak, hanem művészek, akik nem a testüket, hanem a tudásukat kínálják. A maikó, vagyis a tanuló gésa, hosszú éveken át sajátítja el a régi japán hagyományokat: megtanul mesterien legyezőstáncot járni, shamisenen játszani, elegánsan mozogni és a férfi vendégeket szórakoztatni. A hivatásukat komolyan végző gésák ma is csak a teaházak falai között találkoznak vendégeikkel — teát és szakét töltenek, elbeszélgetnek velük, és gyakran egy rövid, bensőséges tánccal ajándékozzák meg a megbecsült vendégeiket.

Mindez a Gion negyed zegzugos utcácskái mögött zajlik, Kiotó legikonikusabb részén. Aki belép ide, mintha egy másik világba csöppenne: a modern épületek harsány fényei helyett alacsony, fából épült házak fogadják, a lámpások lágy fényei és a papírral fedett ablakok sejtelmes homálya védelmet nyújt a kíváncsiskodók elől. A Gionban sétálni olyan, mintha a képzelet kirándulására indulnánk — a legérdekesebb mégsem az, amit látunk, hanem amit a zárt ajtók mögé képzelünk.

Itt élnek és tanulnak ma is azok, akik a világ egyik legrégebbi hagyományát tartják életben. Japán, amely hihetetlen sebességgel modernizálódott és sok mindent maga mögött hagyott, valamiért éppen a gésa kultúrát őrizte meg változatlanul. A geikók, ahogy Kiotóban nevezik őket, ugyanúgy fehérre festik az arcukat, maszkot idéző festéssel rejtve el vonásaikat, és ugyanazokat a kézzel készített, nehéz és gazdagon díszített selyemkimonókat viselik, mint egy évszázaddal ezelőtt.

A turistáknak mégis szinte lehetetlen valódi gésával személyesen találkozni. A teaházak, ahol mindez történik, borsos árakat kérnek és csak kevesek előtt nyílnak meg. Így mi is be kellett érjük annyival, hogy kívülről csodáltuk Gion utcáit, ahol a kölcsönzött kimonóban sétáló turisták és kíváncsi látogatók próbálnak egy pillanatra a múlt részei lenni — míg a valódi világ mögöttük, a falak mögött marad, titokban.

Kriszta fotója

Pontocho utcák

Ezek olyan szűk kis utcák, hogy egymás mellett széltben csak két ember fér el rajtuk. Az utcák tele vannak kis éttermekkel, amiknek a terasza a folyóoldalra nyílik. Ha az itteni éttermek valamelyikében akarunk enni, akkor jó előre kell asztalt foglalni. 

Tenryu-ji templom

A Tenryu-ji templom Kiotó városában található, és az UNESCO Világörökség része. A templomot a Kamakura-korban (1185-1333) alapították, és azóta több alkalommal is átépítették és felújították. A templom a zen buddhizmus egyik legfontosabb helyszíne, és a Rinzai iskola egyik fontos központja.

A templom területe kiterjedt, és gyönyörű kertekkel, pagodákkal és szentélyekkel tarkított. A templom kertjei közül a legismertebb az Arashiyama Bamboo Grove, amely híres a sűrű bambuszerdőjéről és az idilli környezetéről. A templom kertjében emellett megtalálható egy tó, amelyhez híd vezet, és ahonnan gyönyörű kilátás nyílik a környező hegyekre és erdőkre.

A Tenryu-ji templom látogatása során érdemes körbejárni a területet, és felfedezni a különböző kerteket és épületeket. Az épületek közül kiemelkedő a templom főcsarnoka, a Dharma Hall, amelyben többek között található a templom főszentélye és az itt őrzött kincsek.

A Tenryu-ji templom az egyik legnépszerűbb turisztikai látványosság Kiotóban, és általában nagy a látogatottsága, különösen az őszi szezonban, amikor a környező hegyek gyönyörű színekbe borulnak.

Heian Jingu szentély

A Heian Jingu szentély Kiotó városában található, és az egyik legnagyobb és leglátványosabb szentély az egész városban. A szentélyt 1895-ben építették az ősi Heian főváros emlékére. A Heian Jingu szentély építészete a Heian korszakot idézi, amely a 8-12. század közötti időszakot jelöli Japán történelmében.

A szentélyterület hatalmas, és több épületből áll, köztük az Imparator Jingu által épített Császári Palota másolatát is tartalmazza. A szentély főépülete a Daigoku-den, amelyben csodás freskókat és faragott részleteket találhatunk. Az épület előtti udvaron hatalmas, kétoldalt kék tetővel fedett állatok állnak, amelyek a szentély híres jelképei.

A Heian Jingu szentélyt nagyon sok látogató keresi fel, mivel Kiotó egyik legfontosabb és leglátványosabb látnivalója. A terület körüli parkban gyönyörű japánkertek találhatók, amelyek még jobban fokozzák a szentély varázsát és a látogatók élményét. Az évszaktól függően a park különféle színekben pompázik, így mindig más és más élményben lehet részünk, ha meglátogatjuk a Heian Jingu szentélyt.

Kiyomizu-dera

Sokak szerint ez Japán egyik legszebb buddhista temloma. nagyon szép onnan a kilátás is. A turista és iskolás csoportok hada 8 és 9 között érkezik ide. A főépületet 2018-ban renoválják.

Császári palota

Amúgy ingyenes a belépés. Az épületek 95 százalékába nem engedélyezett a belépés( vagy csak nehezen jó előre kiadott engedélyekkel, de a a szabadtéri részét így is érdemes meglátogatni, igaz a nyári hőségben ez eléggé megeröltető.

Hétfőn zárva. Április és augusztus időszakában 9-től 17 óráig tart nyitva. Kb. egyórás program.

Fushimi Inari-taisha szentély

Ez Kiotó egyik fő attrakciója! Hétvégéken és főleg 10 óra után, tömegnyomor, azaz próbáljunk nem akkor menni. Strapabíró cipőt vegyünk fel és készüljünk picikét megeröltető hegyre fel gyaloglásra. Csodálatasok a szentélyek. Minél masabbra vagyunk hajlandók felmenni, annál kevesebb a tolongás. A mintegy 10 ezer aranykapu alatt átmenetel akkora élmény, hogy semmiképpen sem szabad kihagyni. 

Könnyű megtalálni a helyet: közvetlenül az Inari pályudvarnál, 5 percre a Kiotó vasútállomástól.

Sanjusangen-do templom

Itt pontosan 1001 aranyozott Buddha-szobort láthatunk. Ezek egy hosszú teremben láthatóak egymás mellett. Minimum egyórás program. Sajnos a fényképezés szigorúan tilos bent. Mindenképpen megéri a ráköltött 600 jent, nagyon erős élmény együtt a sok szobor.

Kinkajuki templom

Ha napfény sugározza be a templomot, akkor különösen csodaszép. Számítsunk nagy látogató tömegre. 500 jenért körbejárhatjuk, de ebben nincs belépés.

Nishiki piac

Kötelező program. Látványos fedett piac. Lehet ezt-azt ingyen vagy kevéske pénzért kóstolgatni. Időzítsük a piac meglátogatását a déli órákra, mert ilyenkor nincsenek itt a turista csoportok. Délután 3 és 4 között zárnak a standok. Érdemes itt ebédelni. Ha esik az eső, akkor érdemes előre venni ezt a programot. Ami némileg csalódást keltő, hogy a piac túlságosan a turizmusra van rászabva. A széle egyenesen a belváros bevásáró utcájáig ér, remek nappali program.

Kriszta fotói

Bambuszerdő utca

Varázslatos hely. Még esős idóben is bevállalható program.

K. Kriszta fotója

Arashiyama olyan, mint egy falu a város közepén: hivatalosan ugyan Kiotó része, mégis a nyugodt légkör, a széles, forgalomtól mentes utcák és a hátterében magasodó erdők inkább egy vidéki települést idéznek, semmint egy japán nagyváros forgatagát. Ez is mutatja, miben más Kiotó a legtöbb japán metropolisznál: emberléptékű, tiszteletben tartja a hagyományos építészetet, és bőven akadnak benne zöld szigetek.

Arashiyama ugyanakkor egy kicsit kirakat-városrész is, a főutcája tele van éttermekkel és ajándékboltokkal, amelyek csalogatják a turistákat. De ahogy közelebb érünk a Togetsukyo-hídhoz, a kép átvált: a híd átvezet a dombok felé, mintha kaput nyitna a természet nyugodt, egyszerű világa és az emberi nyüzsgés között.

A Togetsukyo nem csupán egy átjáró a folyó fölött, hanem egy szimbolikus kapocs is a város és a hegyek között. Ahogy áthalad rajta az ember, mintha kilépne a hétköznapok rohanásából — a turisták, akik az árusok standjainál még kapkodva nézelődnek, a híd túlsó végén már ráérősebben sétálnak, élvezik a napfényt, a tájat, a pillanatot. Egyfajta híd ez, ami egy rövid meditációval ér fel.

A folyóparton is minden a kikapcsolódásról szól: riksázó párok, bicikliző családok, és a hosszú, keskeny csónakok is csábítóan ringanak a vízen. Bevallom, szívesen beültem volna egy kis csónakázásra, ha nem épp az ellenkező irányba vitt volna, távolabb attól, amiért valójában jöttünk: a híres bambuszligettől. Így visszasétáltunk a hídon, vissza a nyüzsgésbe, majd letértünk a főútról, hogy ismét belépjünk a vadonba — csak ezúttal egy másféle erdőbe.

A bambuszliget egészen különleges látvány: a fák karcsúak, égbe nyúlóak, oldalsó ágaik szinte nincsenek, csak a tetejükön terül szét a finom, hosszúkás levélkorona. A törzsek kékes-szürkés árnyalata és a lehullott gallyakból emelt, melegebb színű kerítések kontrasztja önmagában is szép, de az egészet a lombkoronán átszűrődő napfény teszi igazán varázslatossá.

Nem véletlen, hogy az ösvény állandóan tele van turistákkal és fotósokkal — még esküvői képek hátterének is tökéletes. Az interneten keringő, hátborzongatóan üres fotók valószínűleg hajnalban készültek, mert amikor mi ott voltunk, szó szerint hömpölygött a tömeg. Egy jó fotóhoz ügyes kompozíció kellett, főleg mert a fák olyan magasak, hogy szinte lehetetlen egyben befogni őket.

Mindez persze nem rontott az élményen, sőt: ha a kamera képtelen visszaadni a liget különleges hangulatát, az csak azt jelenti, hogy ezt a helyet saját szemmel kell látni. Tíz perc alatt bejártuk az erdőt, majd visszafelé vettük az irányt Arashiyamába. Menet közben azon gondolkodtam, hogy valahol mégis jobban kedvelem a kicsit rendezetlen, szabadon burjánzó erdőket — de egy bambuszliget néhány bokorral és fa-cserjével kombinálva tökéletes kontrasztot adna egy saját kert végében is.


Kriszta fotói

Más látnivalók

Minamiza Kabuki színház

A Minamiza Kabuki színház Kiotóban található, és az egyik legrégebbi és leghíresebb Kabuki színházak közé tartozik az országban. A színház 1610-ben alapították, és azóta is a kabuki hagyományait őrzi és továbbadja a következő generációknak.

A színház a Kamigata kabuki hagyományát követi, amelynek középpontjában a zene, a tánc és a színészi játék áll. A kabuki előadásokat hagyományosan csak férfiak játszották, akik mind a női, mind a férfi szerepeket eljátszották. A kabuki előadások hosszúak és bonyolultak lehetnek, és gyakran tartalmaznak akrobatikus mozdulatokat, valamint speciális díszleteket és jelmezeket.

A Minamiza Kabuki színház a legjobb minőségű kabuki előadásokat kínálja, amelyek magukba foglalják a hagyományos japán történeteket, mitológiát, történelmet és drámákat. A színházban az előadásokat hagyományosan élő zenekar kíséri, és a színészek rendkívül elismertek az előadói képességeik és a kabuki művészeti hagyományok iránti elkötelezettségük miatt.

Azonban a Minamiza Kabuki színház nem csak a kabuki előadásokra szakosodott. A színházban számos más előadás, koncert és esemény is található, így érdemes megnézni a színház programjait, hogy lássuk, milyen előadásokat kínálnak az időpontban, amikor látogatást tervezünk.

Nijo kastély

A Nijo kastély Kiotóban egy szépen felújított, történelmi kastély, amely a Tokugawa Ieyasu által alapított Tokugawa shogunate székhelye volt. A kastély a XVII. században épült, és később kibővítették és átépítették, hogy megfeleljen a shogun és az udvar igényeinek.

A Nijo kastély észak-keleti részén található, és körülbelül 275 000 négyzetméternyi területet foglal magába. A kastély fő attrakciója a Ninomaru-palota, amely a shogun hivatalos fogadótermét tartalmazza, és gyönyörűen díszített falakat és mennyezeteket. A falakat és a mennyezetet a híres Kanō Eitoku japán mester festette, és a művészet történeti pillanatait és japán történelmi eseményeit ábrázolják.

A kastély többi része is látnivalót kínál, mint például a gyönyörű kertek, a szamurájok által használt helyiségek és a történelmi kiállítások, amelyek bemutatják a kastély történetét és az itt élő emberek életét.

A Nijo kastély értékes kulturális öröksége Japánban, és az UNESCO Világörökség-listáján is szerepel. A kastély látogatása igazi élményt jelent, hogy megértsük a japán történelmi és kulturális örökséget, és hogy megcsodáljuk a kastélyban található művészeti és építészeti remekműveket.

Kyoto TV-torony

Ez Kiotó legjobb kilátópontja. 700 jen fejenként. lehet esti program is, mert akkor is látványos a kilátás. 

Ryoan-ji templom

Ryoan-ji templom Kyoto-ban található, és a zen buddhizmus egyik kiemelkedő helye. A templomot a Kamakura-korban (1185-1333) alapították, és a Muromachi-kor (1336-1573) idején alakították ki jelenlegi formáját.

A templom területe több épületet is magában foglal, de talán a legismertebb az általában "Ryoan-ji kert"-ként emlegetett kavicsos kert. Ez a kert egy 25 x 10 méteres területen található, és a világ egyik leghíresebb kertje. A kertben ötvenhét darab kavics van elrendezve úgy, hogy semmilyen szögből sem lehet az összes egyszerre látható. Ez az elrendezés a japán kertépítési stílusra jellemző minimalizmus és absztrakció jegyében készült.

A templom egyéb épületei között szerepel a Hōjō (főépület), a Kuri (a templom gazdasági épülete), valamint a Kyōyō (templomi iskola). Az épületek és a kert közötti harmonikus kapcsolat, valamint az egyszerű, mégis kifinomult formavilág miatt a Ryoan-ji templom kiemelkedő hely a japán kultúrában.

Toei Kyoto Studio Park

Filmgyári diszletek erős Universal Studiós tematikus parkos beütéssel. 

Kyoto vasútállomás

A főpályaudvar nyugati részén található egy tarasz, ahonnan szuper a kilátás. Egyesek szerint ez jobb, mint a TV-torony.

Már messziről sejtettük, hogy különleges helyre érkezünk: a magas, széles, fémmel és üveggel burkolt, szokatlan formájú épület kívülről is lenyűgöző volt, de amit belül láttunk, arra még így sem voltunk felkészülve. A bejárat mögött ugyanis egyetlen pillantással rálátni tizenegy emeletre — ez önmagában is elképesztő. Minden szint más világ: valahol gyorséttermek sorakoznak (szerencsénkre a Mr Donut még nyitva volt, úgyhogy gyorsan eltüntettünk pár csokis fánkot), máshol üzletek, utazási irodák, és ahogy megfordul az ember, a föld alatti szinteken is újabb boltok és a metró összeköttetése nyílik meg a szeme előtt.

És mindez még csak a kezdet. Aki veszi a fáradságot, hogy eligazodjon ebben a futurisztikus labirintusban — ami egyébként jóval átláthatóbb, mint elsőre tűnik —, az a magasba törő mozgólépcsőkön egyre pazarabb kilátásban gyönyörködhet. Kerek kilátóteraszok, fényes fém installációk, lámpák, lépcsők és mindenféle látványelemek teszik különlegessé ezt a teret, mintha Willy Wonka csokigyárának vasúti változatában járnánk — csak hipermodern kiadásban.

Az épület egyik oldalán egy hatalmas lépcsősor is várja a látogatókat, amelyet ledes fényekkel keltenek életre: ahogy leültünk rá, a világító lépcsők rajzfilmszerű jeleneteket vetítettek. Őszi levelek, halloweenes figurák, szellemek, üstök és boszorkányok repkedtek a falakon, a turisták pedig sorra készítették a videókat és a szelfiket, ahogy a fényanimációk között pózoltak. Szinte el is felejtettük, milyen magasan járunk még mindig — bár nem olyan szédítő magasságban, mint pár órával korábban, amikor a galérián sétáltunk végig, közvetlenül az állomás csarnokának teteje felett, ahonnan elképesztő panoráma nyílt az egész grandiózus építményre.

Érdekes negyedek


Nishijin

A városközpont északnyugati részén található negyed, ami a régi lakóházai miatt érdekes. A negyd kb. 20 perc gyaloglással érhető el az Imadegawa-Horkawa útkereszteződéstől. Óvárosi feeling-et kínáló sétálgatásra való.

Fushimi

Egy negeyd Kiotó déli részén. Az itt készített szake (rizspálnika) tette híressé. Akkor is érdekes idelátogatni, ha nem szeretjük a rizspálinkájkat, mert nagyon hangulatos negyed a kis vizi útjaival.

Fotóegyveleg

Tábla a Gion negyedben - a bal felső ikon arra figyelmeztet, hogy a turista  ne tapenolja (tapogassa) a gésákat - Kriszta fotója

Belváros - K. Kriszta fotója

Kicsit olyan németalföldies  - K. Kriszta fotója

Magyar hát - K. Kriszta fotója

K. Kriszta fotói


Kommentek

Még nem érkezett hozzászólás.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon


Repülőjegyek Tokióba Repülőjegyek Tokióba
Olcsó repülőjegyek Tokióba a Vistánál
Repülőjegyek Oszakába Repülőjegyek Oszakába
Olcsó repülőjegyek Oszakába a Vistánál



SZÁLLÁSFOGLALÁS