ÚTIKRITIKA.HU / Kazahsztán






Kazahsztán

útikritikák


Kazahsztán

Kazahsztán dióhéjban | Tetszett & Nem tetszett | Vélemények |További beszámolók| Fotóegyveleg

..

 (A

Otyrar (avagy Otrar), a Selyemút egy karaván megállójának szépen rendbe rakott maradványai - Földvári András fotója


 

Kazahsztán dióhéjban

  • Kazahsztán közép-ázsiai ország, kis része Európához tartozik. Oroszországgal, Kínával, Kirgizisztánnal, Üzbegisztánnal és Tádzsikisztánnal határos. 2,72 millió négyzetkilométer a területe, azaz majdnem 30-szor nagyobb Magyarországnál! Kazahsztán lakossága: 20,6 millió (2025-ös becslés).
  • Legnagyobb városa a kb. 2 milliós Almati (Alma-Ata), a korábbi főváros. (https://utikritika.hu/kazahsztan/almati)
  • Az új főváros: a kb. 346 ezres Asztana (vonzáskörzetével együtt 1,2 millió). Asztanáról külön oldalon írunk: https://utikritika.hu/kazahsztan/asztana
  • Almati 4450 kilométerre van Budapesttől.
  • Kazahsztánban a klíma szélsőségesen kontinentális, ami azt jelenti, hogy száraz, meleg a nyár, és jéghideg a tél. Nyáron nagy a hőmérsékletesés éjszakára a nappalhoz képest. Nyáron nappal 30 fok körüli meleg van, télen a mínusz 40 fok szokványos. A turistáskodásra legjobb időszak a nyári hónapok, mert kevés az eső és kellemes a meleg.
  • Kazahsztán lakóinak kétharmada kazahul (török nyelvcsalád) beszél, a többiek nagy része oroszul. Az orosz hivatalos nyelv, a közéletben domináns is Kazahsztánban. A lakosság kb. 47 százaléka muzulmán (avagy mozlim), kb. 44 százalék orosz ortodox. A 2022-es becslés szerint kb. 3,4 millió az orosz nemzetiségű állampolgár él. A számuk folyamatosan apad, de így is a lakosság kb. 19%-át teszik ki.
  • Kazahsztánban a tenge a hivatalos fizetőeszköz. A tenge értéke sokat (kb. 35%-ot) romlott az utóbbi időkben, szóval ez kedvező a turistának.
  • Havi nettó átlagfizetés (2024-ben): 270 ezer forintnak megfelelő tenge.
  • Leggyakoribb vezetéknév: Kim
  • Magyar állampolgárok számára turista célú kazahsztáni utazáshoz nem kell vízum 30 napot meg nem haladó tartózkodás esetén. Európai kazah külképviseleteken lehet vízumot beszerezni.
  • Kazahsztánban jónak mondható a közbiztonság. Területén nincsenek fegyveres harcok, igazán veszélyes régiók.
  • Kazahsztánban angolul kevesen beszélnek, az orosz tudás viszont rengeteget segít.
  • Időeltolódás: télen +5 óra, tavasztól-őszig +4 óra.
  • Kazahsztán egy kicsit drágább, mint Üzbegisztán, de még mindig olcsóbb, mint Türkmenisztán. Egy utcai nasi körülbelül 0,30-0,70 dollárba kerül. Egy éjszaka egy nagyvárosi kollégiumban 10-20 dollár között mozog. Egy kényelmesebb kétágyas szoba ára 60-80 dollár.

Fő látnivalók és nevezetességek:

  • Almatiban a Köztársaság-tér, a zöld piac, a Medeo nevű rekreációs park
  • Panoráma a Koktybe-hegyről
  • A Szent Miklós-katedrális
  • Valamint az elképesztő tájak

Kazahsztánban az UNESCO világörökségének része:

  • A Khoja Ahmed Yasawi Mauzóleum, Yasiban (kulturális)
  • A Tamgaly régészeti területe és a petroglifák, barlangrajzok (kulturális)
  • Saryaka - Észak-Kazahsztán sztyeppéje és tavai (természeti)

Tetszett & Nem tetszett

Tetszett

  1. A kontrasztos tájak keleten, a végtelen sztyeppék nyugaton, a hatalmas hegyek délnyugaton, a Charyn kanyon
  2. Az Aksu-Jabagly természeti rezervátum a szervezett úton
  3. Jó a közbiztonság
  4. Nagyon jól jött a némi orosz nyelvtudásom
  5. Tényleg több helyi ember említette meg, hogy a kazahok és a magyarok valamiféle rokonságban vannak egymással
  6. Almatiban a 28 Panfilov hős emlékparkjában az esküvői fotózások viccessége
  7. Almatiban a hagyományos hangszerek múzeuma - meglepően érdekes
  8. Karaganda városban a központi mecset valamint egy ottani Terror-múzeum
  9. Asztanában a Hazret Szultán mecset és a Baiterek-torony
  10. Almatiban az új, röhejesen olcsó metró
  11. Jó volt hallani, sőt valamennyire érzékelni is, hogy az ország az utóbbi években mennyire demokratizálódott. Példás!

Nem tetszett

  1. Eleve azt feltételezik, hogy európai turistaként gazdag vagy és ennek megfelelően a szolgáltatásokban, szállításban igyekeznek lenyúlni, átverni
  2. A turista infrastruktúra fejletlensége
  3. A turistát is néha sújtó hatósági bürokratikusság
  4. Angollal nehezen lehet boldogulni
  5. A simlis taxisok (már a reptérnél is)
  6. Átvágtak a pénzváltóban (attól fogva bankban váltottam), sok más helyen is megpróbáltak átvágni (sokszor sikerült is)
  7. A füstölt lókolbászuk
  8. A gusztustalan közvécék

Vélemények

Időben vedd a repjegyedet, vízummentesség 30 napig, pénzt helyben válts lehetőleg bankban Euróról vagy dollárról, de készpénzfelvétel kártyával is megoldás
technikailag fejlettek, nemigen számíthatsz az angol tudásodra
2gis.kz segíthet tömegközlekedés és látványosságok terén. Jegyet buszon kapsz. Taxi is kedvező
A rendőrség segítőkész
kedvező árakkal találkozol, de itt is lehet drágán szállást kivenni, és ha tudják, turista vagy, lehet húzós
Nem kaptam fertőzést, így úgy tudtam, és gondolom is, hogy csapvíz o.k., utcai árusok is rendben, de a vodka segíthet, ha gyanús érzésed van, és C vitamin is van minden patikában

forrás: bbcsaba.csapata.hu (2023)


Almati belvárosát 2024-ben is a szovjet korszakból megmaradt széles sugárutak jellemzik, amelyeket az egykori kommunista építészet, köztük a "Sztálin-barokk" stílusú épületek sora ural. Ezek az épületek még mindig markánsan jelen vannak, bár a város sok zöldterülete, parkja segít enyhíteni a vizuális terhelést. A belváros relatíve alacsony épületei nagy ellentétben állnak a város déli részén fekvő modern, üzleti és kormányzati negyedek sokkal magasabb, korszerűbb épületeivel. Ezek az új építmények azt tükrözik, hogy Kazahsztán gazdag természeti erőforrásaiból bőséges bevételek származnak.

Turisztikai szempontból Almati továbbra sem kínál kimagasló látványosságokat, viszont az éttermek, bárok kínálata lenyűgöző. A nyári hónapokban számos étterem és kávézó szabadtéri teraszain fogadja a vendégeket. A jobb éttermek árai azonban meglehetősen magasak, ami a helyi gazdasági fejlődést is tükrözi. A vidámparkok iránti érdeklődés változatlanul nagy, sok ilyen szórakoztató létesítmény található a városban.

Almatiból továbbra is éjszakai vonatok közlekednek a fővárosba, Astanába (új nevén Nur-Szultan). Az út körülbelül 12 és fél órát vesz igénybe, ami egy modern, spanyol gyártmányú vonaton történik, és az étkezőkocsi különösen kellemes hangulatot áraszt. Astana, a modern építészet egyik kazah központja, hatalmas kontrasztot mutat a szovjet lakótelepek és a modern, presztízs-negyedek között. A város új részein található épületek merész, futurisztikus stílust képviselnek, és az éjszakai világítások igazán lenyűgözőek.

Astana felfedezését azonban továbbra is nehezítik az óriási távolságok, még taxival vagy busszal is időigényes az egyik helyről a másikra jutni. A város modern fejlődése egyértelműen azt a célt szolgálja, hogy az ország vezetője, Nazarbajev bemutassa Kazahsztán gazdasági erejét és növekvő befolyását a világban.


Kazahsztán rendkívül alacsony népsűrűsége 2024-ben is változatlan, így nem ritka, hogy órákon át autózhatsz anélkül, hogy bárkivel találkoznál az utakon. Ez egyben előnyt és kihívást is jelent: bár csodás a végtelen táj, az utazásokat jelentősen megnehezíti. Két hét alatt 1400 km-t tettünk meg autóval, és további 2600 km-t vonattal és repülővel Kazahsztánon belül. A hosszú utazások azonban teljesen megértek minden fáradságot, hiszen két rendkívül gazdag és tartalmas hetünk volt.

Bár könyvet, tabletet, telefont, filmeket és zenéket vittem magammal, a hosszú utak alatt meglepő módon egyikhez sem nyúltam. A sztyeppéken mindig volt valami lenyűgöző látvány, például egy jurtatábor vagy egy vad ménes, ami lekötötte a figyelmemet. A végtelen sztyeppe látványa önmagában is lenyűgöző, de Kazahsztán sokkal többet is kínál ennél.

Gyakran hallani, hogy a turistákat egyes helyeken csak sétáló pénztárcának tekintik, és a kedvesség mögött üzleti érdekek állnak. Kazahsztánban viszont – mivel az ipari turizmus még nem igazán terjedt el – az emberek őszintén kedvesek, és örülnek, ha a „nyugatiak” meglátogatják őket.

Az ország éghajlata szélsőségesen kontinentális, így a telek rendkívül hidegek lehetnek. A legjobb időszak a látogatásra júniustól szeptemberig tart, és én inkább legalább 10 napot javasolnék a felfedezésére. A hatalmas távolságok miatt ennyi idő szükséges ahhoz, hogy valóban átélhesd Kazahsztán csodáit, különben épp akkor kellene hazautaznod, amikor már igazán belelendülnél, és még számos felfedezni való várna rád, csak néhány száz kilométerre.



Kazahsztán 2024-ben: élmények, gasztronómia és látnivalók

Utazás és első benyomások
Kazahsztánban utazni még mindig kellemes élmény, a helyi árak korrektek, a kiszolgálás barátságos, és az infrastruktúra évről évre fejlődik. Bár az étel- és italárak ma már közelebb állnak a magyarországi szinthez, sok minden még mindig kedvezőbb árú. Például egy kiadós utcai étkezés vagy helyi különlegességek kóstolása még mindig olcsóbb, mint Európában. A helyiek vendégszeretete mit sem változott: az utcai árusok szívesen növelik a szendvicsek tartalmát, hogy visszatérő vendégként üdvözölhessék a külföldi turistát.

Gasztronómia és kultúra
A kazah konyha továbbra is erősen épít a lovasnomád hagyományokra, de a nagyvárosokban, különösen Asztanában és Almatiban, egyre több nemzetközi étterem és kávézó jelenik meg. Az éttermekben lóhús-steaket, ürühúsételeket és egyéb helyi specialitásokat kínálnak, de az orosz, grúz és európai konyha is széles választékkal van jelen. A desszertek közül a pisztáciás sütemények különösen népszerűek – például a Sato étteremé, amelyet még egy olasz cukrász is megirigyelhetne.

Asztana: A futurisztikus város
Asztana, amelyet ma Nur-Szultán néven ismernek, Kazahsztán szimbóluma maradt: egy modern, futurisztikus város a sztyeppék közepén. Az elmúlt évtizedek építkezései mára egy giccses, de mégis lenyűgöző városmagot hoztak létre. A Béke és Kiegyezés Palotája, a Kreativitás Palotája és a Királyi Sátor Szórakoztató Központ csak néhány a hangzatos nevű új létesítmények közül. A világítástechnikai megoldások – például a színes LED-dekorációk – különösen látványosak éjszaka.

Látnivalók és kirándulások
Bár négy nap Asztanában talán túl sok, a város környékén rengeteg érdekes program várja a látogatókat:

ALZHIR emlékhely – Az "Anyaföld elárulói feleségeinek munkatábora" történelmi jelentőségű hely, 39 km-re Asztanától.
Burabay Nemzeti Park – Erdős, tavas és hegyes vidék 2,5-3 óra távolságra, tökéletes természetkedvelőknek.
Korgalzhyn bioszféra-rezervátum – Flamingók és ritka madarak paradicsoma.
Almaty és más közép-ázsiai városok – Számos járat áll rendelkezésre a régió felfedezéséhez.

Praktikus információk
A belépéshez még mindig szükséges egy egyszerű űrlap kitöltése és fényképkészítés az útlevélellenőrzésnél, de a folyamat gyors és zökkenőmentes. Az asztanai repülőtér továbbra is alacsony forgalmat bonyolít le, így nincsenek sorok. A transzferekhez Uber vagy taxi ajánlott; a városi utak ára 1000–2000 forint között mozog. A szállások színvonala jó: egy négycsillagos szálloda ára 60–90 euró éjszakánként, a luxus kategóriát keresők pedig olyan helyekre számíthatnak, mint a St. Regis Asztanában vagy a Rixos Borovoe a Burabay Nemzeti Parkban.

Árak és költségek

Benzin ára: kb. 160 Ft/liter
Éttermek árai: egy elegáns étteremben való vacsora hasonló árkategóriájú, mint egy budapesti középkategóriás étteremben.
Étkezés: A közép-ázsiai fogások között nem csak ló- és birkahús szerepel, de számos nemzetközi étel is megtalálható.

Kazahsztán 2024-ben is vonzó úti cél, ahol a modern városi élmények és a természetközeli programok tökéletes harmóniában találkoznak. Az ország különleges hangulata, barátságos emberei és kulturális sokszínűsége felejthetetlen élményt nyújt minden látogatónak.



Tetszett:

Almaty metróállomásai olyan díszesek, mint egy múzeum.
A Kolsai-tavak türkizkék vize a hegyek között.
A Big Almaty Lake színe olyan, mintha photoshopolták volna.
Nur-Sultan futurisztikus épületei lenyűgözőek.
A Charyn-kanyon vörös sziklái naplementekor.

Nem tetszett:

A Nur-Sultan -40 fokos téli hidege brutális.
Az infrastruktúra fejletlen a természeti látnivalóknál.
A városok között hatalmas távolságok.
A vidéki utak minősége katasztrofális.
A tömegközlekedés kaotikus és kiszámíthatatlan.


Kazahsztán és Üzbegisztán összehasonlításában érdekes kontrasztok rajzolódnak ki. Míg Üzbegisztán a Selyemút történelmi városaival, mint Szamarkand és Buhara vonzza a turistákat, Kazahsztán más jellegű élményeket kínál.
Kazahsztán modern fővárosában, Asztanában (most Nur-Szultan) futurisztikus építészet és monumentális épületek várják a látogatókat, ami teljesen eltér Üzbegisztán hagyományos iszlám építészetétől. A kazah sztyeppék végtelen tágassága és a Tien-san hegység lélegzetelállító tájai egyedülálló természeti élményt nyújtanak, szemben Üzbegisztán sivatagosabb környezetével.
A kazah kultúra erősebben őrzi a nomád hagyományokat, míg az üzbég kultúrában dominánsabb a letelepedett életmód öröksége. Kazahsztánban kevesebb a történelmi műemlék, viszont izgalmas kombinációját láthatjuk a modern fejlődésnek és a hagyományos nomád életformának.
A kazah konyha húscentrikusabb, különösen a lóhús fogyasztása jellemző, míg az üzbég konyha változatosabb és fűszeresebb. Almatiban, Kazahsztán legnagyobb városában keveredik a szovjet örökség a modern ázsiai metropolisz hangulatával, ami különbözik Taskent tradicionálisabb városképétől.
A természetjárók és kalandturisták számára Kazahsztán többet kínál: a Csaryn-kanyon, a Kolszaj-tavak és az Altaj-hegység mind egyedülálló célpontok. Az infrastruktúra általában fejlettebb Kazahsztánban, de az árak is magasabbak.
Az emberek Kazahsztánban általában nyitottabbak a nyugati kultúra felé, és többen beszélnek angolul, mint Üzbegisztánban. A vallás kevésbé van jelen a mindennapi életben Kazahsztánban, ami néha közvetlenebb kapcsolatot tesz lehetővé a helyiekkel.
A kazah tájak és városok között nagyobb távolságok vannak, ami több tervezést igényel, de cserébe kevésbé zsúfolt turisztikai élményt kínál, mint Üzbegisztán népszerű célpontjai.
Kazahsztánban érdekesebb a szovjet örökség tanulmányozása, például a Bajkonur űrközpont vagy a nukleáris kísérleti területek történelme. Mindkét ország izgalmas, de míg Üzbegisztán a történelmi-kulturális örökségével, addig Kazahsztán a természeti szépségeivel és modern fejlődésével nyűgöz le.
A két ország közül Kazahsztán általában drágább úti cél, de cserébe kényelmesebb utazási körülményeket biztosít. (2024)

További beszámolók

"Almatinál izgalmasabbnak tűnt a várostól délre elterülő nemzeti park, amely az Ala-tau hegység vonulatait foglalja magába. Két nagy és széles völgyön át közelítheted meg a hegységet, mindkettőt érdemes felkeresni egy-egy napos kirándulás keretében. A nyugati, tágasabb völgyben végig aszfaltúton haladhatsz. 2200 méterre felkapaszkodva éred el a Nagy Almati Tavat, egy valószínűtlenül türkiz színű gyönyörű tengerszemet, amely tulajdonképpen egy mesterségesen duzzasztott tó. A tóparttól még vezet feljebb az út egy kutatóállomásig, érdemes felmenni, onnan mutat igazán jól a téma. A térség már a kirgiz-kazah határzóna, vigyél útlevelet, mert rendszeresek az ellenőrzések. Korábban a határ nyitott volt, (népszerű túraútvonal volt az Isszik-köl tóhoz Kirgizisztánba) ám valószínűleg a közelmúlt kazah gazdasági sikerei miatt megnövekvő illegális bevándorlás miatt lezárták. Innen keletre, a másik völgyben fekszik Almati téli játszótere, Csimbulak és Medeu: jól kiépített sípályák felvonókkal, jégstadion, menedékházak, az ember szinte Ausztriában érzi magát. A településeket elhagyva széles ösvényen egészen magasra is lehet túrázni, mi a kb. 3600 m magasan húzódó gleccserig kirándultunk, de a környező négyezres csúcsok is meghódíthatók különösebb felszerelés nélkül. " forrás


,, Nagy általánosítás és nagyjából az összes népre ezt mondják, de úgy tapasztaltam a világ egyes részein a turistát sétáló pénztárcának nézik és a kedvességük mögött üzlet van. Kazahsztánban, mivel még nem terjedt el az ipari turizmus, az emberek érdek nélkül kedvesek és örülnek, ha a „nyugatiak” megtisztelik őket látogatásukkal.

Éghajlata szélsőségesen kontinentális, a telek borzasztó hidegek tudnak lenni. Júniustól szeptember végéig javaslom és lehetőleg inkább 10, mint 7 napra. A nagy távolságok miatt ennyit véleményem szerint érdemes rászánni különben pont akkor kell megszakítanod az utazásod és elindulni haza, amikor már belelendültél és ott vagy a csodáktól pár száz kilométerre.

Fotóegyveleg

n. b. fotói

Vissza az elejére


Kommentek

Palatinus Ákos, 2020. 04. 17. 21:56
Nagyon jó, komplex összefoglaló, természetesen sokminden változott pár év alatt. Engem sehol nem húztak le, ez szerencse és emberfüggő. Asztanára azért rá lehet szánni egy hetet, folyamatosan adtak át érdekes látnivalókat, Burabay pedig viszonylagos közelsége miatt kihagyhatatlan. Ekkora országot szinte képtelenség csak úgy bejárni, de amit lehet, érdemes megnézni :)


úti kritikus, 2020. 01. 02. 03:11
Ákos,
Vonattal 545 kilométeres távolság, közel 11 órás út. Viszont nagyon olcsó a jegy,3-6 ezer forint között. Taxival kb. 7 óra de legalább 25 ezer forint. A busszal át kell szállni és nem gyorsabb min a vonat


Lits Akos, 2020. 01. 02. 03:11
Hogy tudok eljutni Almatibol Tarazba?
Milyen messze van?
Busszal vagy vonattal kell menni?
Es mennyi ido alatt erek oda?


Lits Akos, 2020. 01. 02. 02:58
Hogy lehet eljutni Tarazba!
Almatitol milyen messze van?
Vonattal vagy busszal?


Sebestyén Éva, 2018. 08. 22. 11:14
Szia! ha jól látom már változott a menetrend, sokkal emberibb az utazás időzítése :)


Levente, 2017. 09. 03. 17:41
Egy rövid videó arról, ami rád vár, ha Kazahsztánba látogatsz!
https://www.youtube.com/watch?v=uXYdethrktM


Gábor, 2017. 08. 24. 13:21
Útszéli kritika:
http://fikatours.blogspot.hu/2017/06/tanulmanyuton-isztaniaban.html


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon