ÚTIKRITIKA.HU / Kazahsztán







útikritikák


Kazahsztán

Egészség | Közlekedés | Étkezés | Pénzváltás | Vásárlás | Közbiztonság | Magyar külképviselet | Egyéb hasznos információk | Fotóegyveleg

A Nagy Kvasz - N. B. fotója

Egészség

A közegészségügyi helyzet Kazahsztánban normális, az ország járványügyi szempontból biztonságosnak tekinthető. Magyarország és Kazahsztán között nincs olyan megállapodás, amely automatikusan ingyenes orvosi ellátást biztosítana a magyar utazóknak. Ezért egészség- és balesetbiztosítás nélkül ne induljanak útnak. Amennyiben orvosi vagy kórházi ellátásra van szükség, ajánlatos a magánkézben levő intézmények szolgáltatásait igénybe venni térítés ellenében. Ezekben az intézményekben mind a szolgáltatás minősége, mind a szakmai hozzáértés megfelelő színvonalú. A gyógyszerek széles választékban, vény nélkül is kaphatók.

A vezetékes víz a nagyvárosokban általában jó minőségű, de javasoljuk inkább, mindenütt palackozott ásványvíz fogyasztását. Lehetőség szerint kerüljék az utcai, piaci árusoknál való étkezést.

  • A gyógyszerek (helyi és külföldi gyártmányok – köztük sok magyar termék is) széles választékban, vény nélkül is kaphatók.
  • A vezetékes víz a nagyvárosokban általában jó minőségű, de javasoljuk, hogy inkább mindenütt palackozott ásványvizet fogyasszanak. Lehetőség szerint kerüljék az utcai, piaci árusoknál való étkezést.
  • Elindulás előtt célszerű tájékozódni az ajánlott védőoltásokról az illetékes magyar egészségügyi hatóságoknál.
  • A Kazahsztánba utazóknak mindenképpen ajánlott a mindenre kiterjedő utas- és baleset-biztosítás megkötése.

.

Közlekedés

Magyar jogosítvánnyal rendelkező személyek Kazahsztánban vezethetnek gépjárművet. Tekintettel azonban a magyarországitól jelentősen eltérő közlekedési szokásokra és szabályokra, a vidéki, illetve alsóbbrendű utak katasztrofális állapotára, valamint a nagyvárosokban gyakran tapasztalható dugókra, még a tapaszalt gépjárművezetőknek sem ajánljuk, hogy Kazahsztánban a volán mögé üljenek. A legfontosabb, országos jelentőségű utakon is óvakodni kell az éjjeli vezetéstől (kátyúk, úthibák miatt); a ritkán lakott részeken lehetőleg csak nappal vezessünk. Bárhol, bármikor lehet számítani elakadt, műszaki hibás járművekre vagy szabadon kószáló nagytestű háziállatokra. A hegyvidéki utakon a lavinák, földcsuszamlások jelentenek veszélyt. A téli időszakban gyakoriak a teljes útzárak, forgalomkorlátozások. A parkoló gépkocsikban látható helyen semmilyen értéket nem szabad hagyni.

Közlekedési szabályok:

Autópályán a megengedett legnagyobb sebesség 110 km/óra, főútvonalon 90 km/óra, míg a lakott területen belül 60 km/óra, az iskolák környékén pedig általánosan 40 km/h.
Gépjárművezetés közben tilos mobiltelefont használni, kivéve a fülhallgató-használat és a kihangosítás esetét.
A vidékiek, de a külföldiek számára is nehezen rögzülő szabály, hogy a kijelölt gyalogos átkelőknél, ha ott egy gyalogos megjelenik, kötelező megállni (még a többsávos főútvonalakon is). Emiatt gyakoriak a ráfutásos balesetek.
Az útkereszteződéseknél 30 méteren belül tilos parkolni. Tilos megállni azokon a helyeken is, ahol az álló jármű zavarja a többi közlekedő mozgását.
A sávváltást tilos egybekötni a bekanyarodással és a visszafordulással.

A fenti szabályok megszegői bírságra számíthatnak, amelynek mértéke az eset súlyosságától, illetve az elkövetés gyakoriságától függ.

A Kazahsztánban megforduló magyar utazók tapasztalatai alapján a közutak minősége erősen változó. Hosszabb utazáshoz inkább a repülőgép és a vasút használatát javasoljuk. A nagyvárosi közlekedésben olcsón lehet taxit igénybe venni. A taxi jelzést nem viselő gépkocsik leintése, használata a külföldiek számára annak ellenére sem javasolt, hogy a helyiek előszeretettel veszik igénybe ezt a fajta közlekedési módot.

Egy utazás során a közlekedés és az üzemanyagköltség mindig kulcskérdés – különösen, ha turista az ember, és azt nézi, hogyan tud eljutni a látnivalókhoz gyorsan, kényelmesen és megfizethetően. Ebben a tekintetben óriási meglepetés volt, hogy az árak töredékei a magyarországiaknak: sokszor háromszor-négyszer olcsóbb minden, ami utazással kapcsolatos. A kazah fővárostól északra fekvő Burabay Nemzeti Park például mintegy 260 kilométerre található, mégis csupán körülbelül 1500 forintnak megfelelő tengét kellett fizetni az odaútért. Ez az ár egy ilyen hosszú buszútra egészen elképesztő, ráadásul maga az utazás is teljesen rendben volt – tiszta, kulturált jármű, pontos indulás és nyugodt menet.

n. b. fotója

Étkezés

Almatiban és Astanában az éttermek választéka óriási. Ha valaki nem akar ismételten ismerkedni a kazah konyhával, az talál rengeteg kínai olasz, orosz, indiai, amerikai éttermet is. A kazah specialitásoktól ne várjunk sokat. Érdekesek, markánsak, de sok turistának nem jönnek be annyira. A lóhúsos specialitásokat érdemes megkóstolni. Legalább egyszer. A beshparmak a legismertebb lóhúsos specialitásuk. Az igazi kazah ételeket puszta kézzel illik enni, az evőeszközt mellőzni kell.

2016-ban Asztanában átadták Kazahsztán első McDonald's éttermét. Korábban csak Burger King volt Almatiban. Előtte pár hónappal a Starbucks és a francia Carrefour is megjelent Kazahsztánban.

Vacsorára mantit ettünk – ez itt kifejezetten népszerű étel, tulajdonképpen a török ravioli kazah változata. Kis tésztabatyuk, darált hússal vagy zöldséggel töltve, vízben kifőzve. Egy kis gulyáskrémmel megbolondítva egész kellemes lett az íze, de nem is az étel miatt maradt igazán emlékezetes ez az este, hanem ami utána következett. A szervízdíj kérdése ugyanis itt is felütötte a fejét – és ezzel nem tudok napirendre térni, akárcsak otthon.

Külön díjak, rejtett költségek – reptéri illeték, üdülőhelyi díj, THM, és most már a szervízdíj is. Értem én, hogy vannak költségek, adók, de engem mint vendéget az érdekel, mennyibe kerül valami a végén, nem az, hogy milyen a vállalkozás költségstruktúrája. Ha a sör az étlapon 790 forintnyi tenge, akkor ne az derüljön ki a számlán, hogy az egész végül 1800 lett, mert még rászámoltak ezt-azt. Két sörre számoltam, borravalót is adtam volna, de végül a pincérnek el kellett magyaráznom, hogy csak annyim van, amennyit előre kikalkuláltam – és legközelebb jó lenne, ha a teljes árat mondaná meg. Amúgy azt tudtad, hogy a „tenge” kazahul egyszerűen annyit jelent: „pénz”? Ennél nehezen lehetne fantáziátlanabb valutanevet kitalálni.




Kazah lenni majdnem nyugat - F- András fotója


Kazahsztánban még a válogatósabb utazók sem maradnak éhen – a helyi konyha ugyan tartogat meglepetéseket, de összességében nem nevezném túlzottan extrémnek. Az igazán bátrak megkóstolhatják a lóhúst is, amit magam is némi fenntartással próbáltam ki, de végül kellemes meglepetésként ért: teljesen ehető, sőt, ízletes volt. Aki viszont inkább a megszokott ízeknél maradna, az is talál bőven választékot, például grillcsirkét, sülteket, tésztákat – semmi ok az aggodalomra. A pékségek kínálata viszont eltér az otthon megszokottól: kakaós csiga vagy túrós batyu helyett virslis buktát, buciba sült csirkecombot, vagy káposztás-főttkrumplis töltelékekkel megpakolt péksüteményeket talál az ember – ezek a kazahok kedvencei, és egy idő után meg is lehet őket kedvelni.


Ha már szóba került a kumisz, végre eljött az alkalom, hogy megkóstoljuk ezt a sokat emlegetett, legendás italt – de előtte még beugrottunk egy meglehetősen átlagos, enyhén orosz beütésű önkiszolgáló étterembe egy gyors ebédre. Ezt követően alaposan feltérképeztük a helyi szupermarket kínálatát, célkeresztben természetesen a fermentált kancatej. Meglepő volt látni, hogy a polcok sok esetben inkább a Culinaris stílusára emlékeztettek, mintsem egy átlagos Intersparéra – igényes, szokatlan és meglepően változatos kínálattal. Kumisz mellett vettünk még egy üveg vodkát, jéghideg sört, lósonkát, és persze az elmaradhatatlan sós tevetejből készült golyócskákat is. Még orosz túró rudit is kaptunk, ami inkább jégkrémként funkcionált, tekintettel a fagyos időjárásra.

A meleg étel és a vodkázással fűszerezett hangulat egyre bevállalósabbá tett minket, így azt gondoltuk, hogy a -15 fokos hideg igazán nem lehet akadálya egy kis szabadtéri sörözésnek. A Baiterek torony töve tökéletes helyszínnek bizonyult, és ott helyben el is kezdtük leapasztani frissen szerzett készleteinket – méltó módon ünnepelve a posztszovjet életérzés és az alkoholizmus metszéspontját. Mire elfogyott a sör meg a vodka, már csak egy homályos emlék maradt a kumiszról – no meg néhány jótanács a jövőre nézve: #1 ha kezd ütni az alkohol, ne próbálkozz kumisszal, az nem orvosság. #2 a sós tevetejes golyó sem segít. Sőt.


Pénzváltás

Felesleges itthon próbálkozni, hogy forintért tengét szerezzünk be. Vigyünk dollárt vagy eurót. Ha van rubelünk, az is jó.

Vásárlás

Kazahsztán vásárlási kultúrája változatos keveréke a hagyományos ázsiai bazároknak és a modern bevásárlóközpontoknak, különösen a nagyobb városokban mint Almati és Nur-Szultan (korábbi nevén Asztana).
A tradicionális bazárok élénk és színes helyszínek, ahol a helyi élet lüktetését érezheted. A legismertebb közülük az almati Zöld Bazár (Zelyony Bazar), ahol friss élelmiszereket, fűszereket, szárított gyümölcsöket, helyi sajtokat és húskészítményeket vásárolhatsz. Ezeken a piacokon gyakran alkudozni is lehet, ami a helyi vásárlási kultúra része. Ne lepődj meg, ha az első ár magasabb, különösen ha turistának látszol - az alkudozás elvárt és része a vásárlási élménynek.
A kazah kézműves termékek kiváló ajándékok és emlékek lehetnek. Érdemes figyelni a hagyományos kazah szőnyegekre (kilem), nemezből készült termékekre, bőrárukra, valamint a gazdagon díszített ékszerekre és ruházati darabokra. A népművészeti boltokban és bazárokban találhatók leginkább ezek a termékek, de a nagyobb városok turisztikai negyedeiben is vannak specializált üzletek.
A nomád kultúra részeként különleges tárgyak lehetnek a jurta-miniatűrök, a dombra (hagyományos hangszer), valamint a nomád életmódot ábrázoló műalkotások. A kazah nemzeti motívumokkal díszített használati tárgyak egyedi emlékek lehetnek.
A nagyvárosokban modern bevásárlóközpontok is találhatók, mint az almati Mega Mall vagy a Nur-Szultánban található Khan Shatyr, amely egy hatalmas, sátorformájú bevásárlóközpont és szórakoztató létesítmény. Ezekben nemzetközi márkák üzleteit, éttermeket és mozikomplexumokat találsz.
Élelmiszer-vásárlás szempontjából a szupermarketek, mint a Ramstore vagy a Magnum, széles választékot kínálnak, míg a helyi élelmiszereket inkább a piacokon érdemes beszerezni. A kazah konyha különlegességei, mint a kumisz (erjesztett kancatej), a kurt (szárított sajtgolyók) vagy a különböző húskészítmények a helyi piacokon vagy specializált élelmiszerboltokban kaphatók.
Vásárlási tippek közé tartozik, hogy a kazah tengéért (KZT) érdemes a helyi bankokban vagy hivatalos pénzváltókban váltani, nem az utcai váltóknál. A nagyobb bevásárlóközpontokban és szállodákban általában elfogadják a főbb bankkártyákat, de a kisebb üzletekben és piacokon készpénzre lehet szükség.
A nyitvatartási időket illetően a bevásárlóközpontok általában 10:00-től 22:00-ig, a piacok kora reggeltől délutánig, a szupermarketek pedig gyakran késő estig nyitva tartanak. Érdemes ellenőrizni a pontos időpontokat, különösen nemzeti ünnepek idején, amikor változhat a nyitvatartás.
Végezetül fontos megemlíteni, hogy bizonyos termékek kivitele korlátozás alá eshet, különösen a régiségek vagy művészeti tárgyak esetében. Ha értékesebb tárgyat vásárolsz, kérj számlát és ellenőrizd, hogy nincs-e szükség kiviteli engedélyre.

Érdekesség, hogy a kazah pékségekben kolbászt is árulnak.

n. b. fotója


Bolhapiac - F. András fotója

Közbiztonság

Kazahsztánban a közbiztonság jónak minősíthető. A közterületeken, a főutak mentén aktív a rendőri jelenlét. Az országnak nincsen turistáskodás szempontjából veszélyes térsége. Az országos átlagnál valamivel rosszabb a közbiztonság Almatiban, valamint Pavlodar és Kelet-Kazahsztán megyében. A nagy forgalmú piacokon, bevásárlóközpontokban, vasúti- és autóbusz pályaudvarokon ügyeljünk az értékeinkre. Kazahsztánban terrorista akciók ritkán fordulnak elő.

n. b. fotója

A 2022 január eleji belpolitikai fejleményeket követően Kazahsztánban a biztonsági helyzet stabilizálódott, jelenleg terrorveszély nincs az országban. Az esetleges demonstrációk, nagyobb csoportosulások, megmozdulások helyszíneit kérjük, kerüljék el.

A Kazah Köztársaság biztonsági besorolása a II. biztonsági besorolási kategóriába, azaz a fokozott biztonsági kockázatot jelentő országok listáján található.

Kazahsztánban a közbiztonság általában jónak mondható, a közterületeken, a főutak mentén állandó a rendőri jelenlét. Az országnak nincsen olyan térsége, amelynek felkeresése a nem javasolt kategóriába tartozna.

Az ország déli, keleti részein a hegyvidéki, illetve a belső területeken a sztyeppei kirándulásokat csak utazási irodák szervezésében, helyi vezető kíséretével javasoljuk.

Természeti katasztrófák (földrengések, árvizek, lavinák, földcsuszamlások stb.) főleg az ország déli, keleti részein, illetve a hegyvidéki területeken fordulnak elő.

Magyar külképviselet

Almatiban van a magyart főkonzulátus. Blaumann Ferenc a főkonzul. - Cím: Ulica Muszabajeva 4., 050043 Almati

  • Telefon:(00-7-727) 247-25-57;247-25-70,247-25-69; 258-18-36 (titkárság); 247-25-72 (konzuli hivatal)
    • (00-7-701) 722-11-53 (ügyeleti mobil) - Fax: 258-18-37
  • E-mail: mission.ala@mfa.gov.hu; Honlap: www.mfa.gov.hu/cons/almaty
  • Ügyfélfogadás: H-P 9:00 és 12:00 között - előzetes internetes bejelentkezés alapján.
  • Minden hónap utolsó munkanapján az ügyfélfogadás szünetel.

Egyéb hasznos információk

  1. Kazahsztánban a konnektorok európai szabványúak, a feszültség 220 volt, a váltakozó áram frekvenciája 50 Hz.
  2. Kazahsztánban az újévet, a Nauryz-t minden év március 22-én ünneplik meg.

3. Kazahsztánban a hivatalos nyelv a kazak és az orosz – de ha valaki idegen nyelvű kommunikációra számít, gyorsan rá fog jönni, hogy ez a mondat leginkább csak az első felében állja meg a helyét. Az ország nagy részén ugyanis az orosz és a kazak az egyeduralkodó nyelvek, és ez különösen igaz a kisebb településekre, ahol gyakorlatilag senki nem beszél sem angolul, sem más idegen nyelven. Az északi területeken az orosz dominál, míg a délebbi részeken inkább kazakkal próbálkoznak – már ha az ember egyáltalán próbálkozni tud, mert a nyelvi szakadék néha tényleg komoly akadály.

A nagyobb városokban, mint Asztana vagy Almati, itt-ott el lehet csípni egy-egy angol szót, különösen fiatalabbak vagy nemzetközi helyek közelében, de a magabiztos nyelvi boldogulásra nem érdemes alapozni. Viszont van egy-két meglepő és szinte megható nyelvi átfedés: például ha egy zöldségesnél azt mondjuk, hogy „alma”, a kereskedő valószínűleg egyből érteni fogja, hiszen kazakul is pontosan ezt jelenti. Ezek az apró egybeesések néha olyan érzést keltenek, mintha egy távoli rokon nyelvén szólalnánk meg – még ha a többit nem is értjük.

Fotóegyveleg

Ott is népszerű a gyros - Elter fotója

n.b. fotói

Vissza az elejére


Kommentek

úti kritikus, 2018. 09. 20. 14:42
Györgynek: Igen használható a MasterCard is, nyilván inkább csak ott, ahol jelzik kiíráson, hogy elfogadják. Vegyesboltban nem éppen...


Balássy György, 2018. 09. 20. 13:09
Kazahsztánban használható a MasterCard bankkártya ?


Harsanyi, 2018. 03. 24. 06:44
Nagyon szép hely.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon