ÚTIKRITIKA.HU / Amerikai Egyesült Államok







útikritikák


Amerikai Egyesült Államok

Adatok az USÁ-ról | Vélemények | Olvasmányos linkek | Fotóegyveleg

.

Miami Dolphins vs New England Patriots - 2017. január 1. (több magyar a nézőtéren) - Kriszta fotója

Az úti kritikusok imádnak az USA-ba(n) utazni. Az ország nagy részét már bejárták. Mindig nagyon meglepődnek azon, hogy sok magyar honfitárs mennyire negatívan nyilatkozik Amerikáról, mint turista úti célról. Azt állítják, hogy ott nincs kultúra. Nem elég érdekes hely. Jellemzően úgy mondanak véleményt, hogy nem is jártak még Amerikában. Most erről mit gondoljunk?

Íme önkényesen kiválasztott 8 ok, ami miatt érdemes az USA-ban turistáskodni

  1. Az itthon általunk nézett játékfilmek elsöprő hányada amerikai. Az, aki még soha sem járt az USA-ban, annak a fejében is ott halmozódnak annak a világnak az életképei. Hihetetlenül élvezetes turistaként odakint felfedezni, hogy a tévében, a moziban látott gesztusok, mimikák, utcai hangulatok, zajok mennyire tisztán visszaköszönnek. Amikor New Yorkban az utcákon itt-ott látjuk a csatornafedelek felöl kicsapó gőzöket, filmjelenetek apró képsorai idéződnek fel.
  2. Még a gyenge forintból vett dollárral is meglepően vonzó árakon lehet ruházati cikkeket vásárolni, különösen a városokon kívüli bevásárlóközpontokban (mall-ok).
  3. Viszonylag olcsón lehet autót bérelni, és nagy élmény közlekedni az Államokban, persze nem a nagyvárosokban. Mindenhol nagy terek vannak a kényelmes mozgáshoz. Tanulságos látni, hogy milyen autózni egy fegyelmezettebb, megrendszabályozottabb közlekedési kultúrájú országban.
  4. Az USA világpolitikai szerepvállalásaival, a globalizálódásban játszott domináns helyzetével, a tömegkultúrát meghatározó túlsúlyával kapcsolatos esetleges ellenérzéseket érdemes vegyíteni annak akár felületes megtapasztalásával, hogy az átlag amerikai mennyire közvetlen, barátságos, nyitott szívű és érzelmes. Lényegesen erősebb bennük a közösségi szellem, mint nálunk. A lényeg, hogy érdemes megnézni az amerikaiakat, amikor nem a filmvásznon tűnnek fel.
  5. Izgalmas látvány látni az etnikailag, bőrszínben, nemzetiségben annyira vegyes Amerikát, ahogy azt nevezik az olvasztótégelyt. New Yorkban érdemes (főként a Manhattan-t elhagyva) felfedezni a különböző etnikumok által meghatározott lakókörnyékeket (neighbourhoods). Sokszor előfordul, hogy egymáshoz közel eső metróállomásokból kijőve szinte a világ egy-egy másik pontján érezhetjük magunkat.
  6. Van jó néhány dolog, amiben az amerikaiak bizonyosan a legjobbak a világon. Ilyen dolog: a szórakoztatás. Amerika meglátogatásakor ez meg-annyiszor megállapítható a turistákat szolgáló téma parkokban, rendezvényeken, látványosságoknál.
  7. Apropó: Ha a szülők megengedhetik maguknak, akkor életre szóló emléket szerezhetnek 6-16 év közötti gyerekeiknek a floridai Orlando szórakoztató kombinátjainak bejárásával (Universal, Disney World, Seaworld)
  8. A gasztronómiai ínyencek rájöhetnek, hogy sok nép jellegzetes etnikai konyháját Amerikában talán még az eredetinél is tökéletesebben tudják prezentálni. A minőség mellett a mennyiségre sem lehet panasz.

Adatok az USÁ-ról

  • Az Amerikai Egyesült Államokban közel 342 millióan élnek (2024-es becslés). Ebben a számban nincs benne az a hozzávetőleg 10 millió illegális bevándorló, akik nyilvánvalóan nem kerülnek a népszámlálás látókörében.
  • A legutóbbi népszámlálás adatai szerint az ország lakosságából több mint 1,4 millióan vallják magukat magyarnak, vagy magyar származásúnak. Közülük mintegy 1 millióan nem beszélik a magyar nyelvet, jellemzően második, harmadik, negyedik generáció óta az Egyesült Államokban élőkről van szó. 
  • Az USA területe 9 857 000 négyzetkilométer, tehát 105 Magyarország férne bele, ha erre igény merülne fel. 
  • Az Amerikai Egyesült Államok fővárosa Washington, ami 7332 kilométerre van Budapesttől. 
  • Meglepő, de az Amerikai Egyesült Államokban nincs hivatalos nyelv, tehát az angol sem az.
  • Statisztikai adatok szerint 3 amerikaiból egy elhízott.
  • Az amerikaik 27 százaléka nem hiszi el, hogy valóban megtörtént a Holdra szállás.
  • Az aki Amerikában 10 dollárnál több készpénzzel rendelkezik és nincs semmi adóssága, hitele, - úgymond - gazdagabbnak érezheti magát, mint állampolgártársainak 25 százaléka. 
  • Havi átlagos nettó fizetés (2024-ben): 4550 USD
  • Amerikában az újszülöttek kb. 40 százalékának az édesanyja nem férjezett.
  • Egy felmérés szerint a munkahelyén internetes hozzáféréssel rendelkező amerikaiak 25 százaléka néz pornográf oldalakat munkaidőben. (Na, ezt hogyan tudták felmérni?)
  • Michigan államban van egy városka, aminek az a neve, hogy Hell (Pokol). Kb. 260 ember él a pokolban. Biztos sokan vannak a világon, akik szívesen jutnának ebbe a pokolba. 
  • Itt működik a világ egyik legjobb, bár legdrágább egészségügye. Turistáknak optimálisan utasbiztosítással vehető igénybe.

San Francisco-látvány a Lombard streetről - Kriszta fotója

,, Az amerikai statisztikai hivatal 2021-es adatai szerint 2010 és 2020 között a fehér lakosság részaránya 8,6 százalékkal csökkent az USA-ban. Ez az első alkalom a népszámlálások történetében, hogy a fehér lakosság aránya csökken. Mindemellett most is a legnagyobb népességcsoportot alkotják, mintegy 204 millió fővel, ami a 330 milliós összlakosság 61,6 százaléka.

Az adatok szerint a spanyol, illetve latin-amerikai gyökerekkel rendelkező lakosság 23%-kal növekedett 2010-hez képest, számuk jelenleg 62 millió. Az afroamerikai lakosság részaránya 12,4%, az ázsiai gyökerűeké 6%.

Jelentősen megnőtt azok száma, akik egyszerre több népcsoport tagjaként határozzák meg magukat. A felmérés szerint számuk 9 millióról 33,8 millióra növekedett 2010 és 2020 között, ami 276%-os emelkedés. (2021)"

Vélemények

"Amerikában lenyűgözőek a felhőkarcolók, csodás a táj, gyönyörű a tengerpart. Mint a filmeken. Mindenféle típusú nyaraláshoz kellemes terepet találunk. Kergetheted Maci Lacit a Yosemiteban, nézheted a polgárháborús skanzeneket, keresheted Woody Allent Manhattanben. És néha még meg is találod!" (Marci)


"Szeretem, hogy kedvesen szolgálnak ki, kedvemben akarnak járni, mosolyognak rám, akkor is, ha egy kávéval üldögélek órákat egy asztalnál. De messze az a legjobb, hogy a magyarnál sokkal fejlettebb a mindennapok kultúrája. Mindent úgy próbálnak megszervezni, hogy az a felhasználónak kellemes legyen. A szabályokat a mindennapokban magától értetődően tartják be. Ha 50-nel lehet menni a sztrádán, mindenki 50-nel megy, csak a hülye európai előzget. Ha jön a szirénázó mentő magától értetődően húzódnak le, még a szembejövő sávban is. Többször láttuk, de csak nekünk volt meglepő." (Péter)


"Az amerikai vidék közösségi élete élénk. Tudják, hogy a közösségi lét életben tart, vigyáznak is a közösségük tagjaira és nem álszentségből. Ilyen a vasárnapi istentisztelet utáni közös étkezés, a különböző tematikus klubok rendszere. Könyvklub, gyerekklub, mindenféle közösségi program a legkisebb városban is. Szinte minden faluban van könyvtár, a könyvtárban szervezett programokkal. A legkisebb könyvtárban is van legalább 1-2 szabadon használható komputer, ahol regisztráció után ingyen netezhet 1-1 órát a betérő. Mindenre nagyon vigyáznak, ami régi. Nekünk megmosolyogtató, amikor egy százéves épületre mutatva végtelen büszkeséget látunk rajtuk. De észre kell vennünk, hogy az ottani százéves épület milyen állapotban van szemben a Budapest bérházak tömegeivel. Megbecsülik, amijük van és ez nagyon irigylésre méltó." (Kati)


"Nagyon jól tudnak szórakoztatni. Nem a kalandparkokra és tematikus parkokra gondolok, hanem a sima könyvtárakra, múzeumokra. Washington ingyenes (!) múzeum negyede lenyűgöző. Felnőttnek is nagy élmény volt a dinós kiállítás és a repülős is. Minden múzeum fel volt készülve gyerekprogramokra, foglalkoztató füzeteket adtak ingyen az iskoláscsoportoknak. Gondolom, azt akarták elérni, hogy a kölykök emlékezzenek egy hét múlva arra, amit láttak. Nagyon profi volt. Személy szerint nekem az egyik legnagyobb élményem a Cape Canaveral űrközpont volt. Gyerekekkel mentünk, amikor már teljesen kimerültünk Disneylandtől. Fáradt felnőttek és roppant élénk gyerekek csapata voltunk. Csoportokban vitték ki-be az embereket, busszal körbe. Megmutattak mindent, a valódi kilövő állomást is - messziről - az űrhajós ruhát közelről. Az utolsó hangárban van természetesen a legjobb, legütősebb kiállított tárgy. Tessék elmenni és megnézni." (Gabi)


"Vendégségben voltunk Vermontban a hegyoldalban, az erdő közepén. Már a mobil sem működött, csak a gps, földúton kapaszkodtunk felfelé a semmi közepén az erdőben. Az ott lakó család mesélte, hogy itt évente 50-80 cm hó esik. Azt is mondták, hogy naponta bejárnak dolgozni a közeli kisvárosba, a gyerek az iskolába. És vajon ezt hogy csinálják télen? A válasz az volt, hogy természetesen minden reggel kotorják a havat a közeli úton, hiszen az az iskolabusz útvonala. Ez ennyire egyszerű. Na, a metró, hát az bizony ronda New Yorkban. Félelmetes tud lenni és mindig csúnya. Viszont általában pontos és gyors. Van vagy 15 vonal, sok csomópont, átszállóhely. Szakadt a hó húsvétkor az Empire State Building tetején a kilátóban és majdnem megfagytunk. Este volt, kicsit félelmetes volt New York, de mindenképpen lenyűgöző látvány. A másik hely New Yorkban, ahol elakadt a hangom a tőzsde volt. Valahogy tökéletesen átjött a "világ közepe" érzés." (Kriszta)


"Imádok Amerikában turistáskodni. Sok olyan embert ismerek Magyarországon, aki egyfajta utálkozással viszonyul Amerika iránt, mert pöffeszkedő szuperhatalom és mert a globalizációban domináns szerepe van mind a pénzvilág, mind a tömegkultúra vonatkozásában. Az Amerika iránti ellenszenvet gyakran kiterjesztik Amerikára a turista desztináció mivoltában. Rengeteg minden nem tetszik nekem az USA világpolitikai döntéseiben, abban az országban sok minden ellentmondásos, rengeteg a képmutatás, a klasszikus európai műveltség tükrében jócskán van odaát faragatlanság, a történelmi háttér viszonylag szürke (de csak az öreg kontinensről nézve).

Mégis: Amerikában turistaként mindig baromi jól érzem magam. Az egyetlen ország, ahol szeretek autót vezetni. Nincsenek ókori, középkori műemlékek, de Amerikában átkapcsol a turista egy másfajta értékszemléletre azzal kapcsolatban, hogy mi a régi, a patinás. Imádom Amerikában a hatalmas dimenziókat, a lakott települések közötti óriási természeti terebélyességet. Imádom, hogy az amerikaiak életfelfogása az, hogy a pohár félig van tele vízzel, és nem arra kondicionálják magukat, amire mi: a pohár félig üres. Imádom azt, hogy Amerikában a hazaszeretet őszintének, természetesnek tűnik. A nemzeti lobogót nagyon sok lakóházra kiteszik az év minden napjára, és ez ott nem lehet sem gúny tárgya, sem a patriotizmussal való nyálas hivalkodás. Tetszik, hogy Amerikában jellemzően igazi teljesítmények állnak a sikerek mögött, s tetszik, hogy a szolgáltatások magától érthetően ügyfél- és vevőközpontúak. Lenyűgöz a természeti szépségek jól szervezett védelme, hogy minden annyira jól és pofon egyszerűen ki van találva. Lenyűgöz az, hogy mennyire profik a szórakoztatásban, és ez még akkor is elvarázsol, ha egy adott produkció távol áll az ízlésemtől. Hosszan sorolhatnám azt is, ami nem tetszik, de ezek összességében is jelentéktelenek a fent említettekhez képest. Gyakran tapasztaltam azt, hogy itthon negatívan viszonyulnak azokhoz, akik Amerikát választják turistáskodásra. Persze sokan nem engedhetik meg maguknak, hogy elutazzanak messzi országokba. De, aki megengedheti magának a távolba utazást, az ne szólja le Amerikát, mint turista desztinációt, amíg egyáltalán nem járt ott. Idén Vermont, New Hampshire és Maine államokban utazgattunk. Semmi világhírű, szenzációs helyet nem láttunk, de mégis fantasztikusan éreztük magunkat. Oda vagyunk az amerikai kisvárosokért, akkor is, ha többségükben csak néhány órára álltunk meg, mert hosszasabban nem érdekes.

A guta majdnem megütött, amikor a fiam egy amerikai családos utazásunkat követően azzal jött haza a suliból, hogy az osztályfőnöke (in memoriam Balázs bácsi) utálkozó megjegyzést tett neki, amiért a szülei (mármint mi, a Marci szülei) az USA-t választották úti célnak. Nooormális, kérem?" (Jani)


"Bejártuk az USA nagy részét. Íme a Tetszett & Nem tetszett listánk:

Tetszett

  1. San Francisco lakóházai

  2. A Bryce Canyon Nemzeti Park és a Zion Nemzeti Park

  3. New York Brooklyn városrésze

  4. San Diego La Jolla elövárosa

  5. A beach városok Miamitól északra

  6. A 100 dollár körüli árfekvésű tucathotelek megbízható minőségi átlagszintje

  7. Az amerikai közlekedési kultúra

  8. Minden kapható és minden megoldható

  9. A szolgáltatási kultúrájuk

  10. Nagyon tudnak szórakoztatni

Nem tetszett

  1. A nagyvárosokban az elképesztően sok hajléktalan

  2. A nagyvárosok központjai és az elővárosok közötti forgalmi dugók hétköznap

  3. Nagy átlagban az amerikai lányok csúnyábbak, mint a magyar lányok

  4. A sok túlsúlyos ember

  5. Az éttermekben a magas borravalók elvárása

  6. Az észak-kaliforniai Glass Beach nagy nudli, nem volt érdemes odaautókázni hosszú órákon keresztül

  7. Detroit csúnya, igaz ezt előre is sejthettük volna

  8. Los Angeles nekünk nem jött be (igaz sok ismerősünknek igen)

  9. Az autópályák mentén közvetlenül kevés a benzinkút

  10. Sok az indokolatlanul drága hotel

(Koku, 2014)

Érdemesebb az indulás előtt még itthon intézni az autóbérlést!!! Olcsóbb és érkezéskor időt kímélő

Olvasmányos linkek

  • Kis léptékű városokhoz szokott európaiként durva belecsöppenni az amerikai metropolisok életébe.
  • A közparkokban napelemmel működő ingyen wifi- és telefontöltő állomások vannak.
  • Ez nem egy filmes közhely: a lakásokban nincs mosógép. Felcuccolod a szennyesed, és pénzbedobós mosodában kimosatod. Isteni lehet megúszni a teregetést, de a cipelést utálnánk.
  • Betűrik a takarót a matrac alá. Ezt sosem értjük, egy zsebben alszanak?
  • Egy csomó boltban egyszerűen nincs friss pékáru, beérik a zacskózott előregyártottal.
  • Újabb közhely, de mindig meglepő: mindenhol megkérdezik, hogy vagy, de sokkot kapnak, ha válaszolsz rá.
  • A belföldi járatok átfoglalása, meg egyáltalán a repülés olyan bonyolultságú, mint egy vonatút, ráadásul ingyen átfoglalnak szinte bármit bárhova.
  • A kiírt árak mindig nettók, amihez még hozzá kell adni 9-12 % áfát – attól függően hogy épp melyik államban vagyunk.
  • Számunkra teljesen szokatlan táblákkal találkozhatunk: Tornado Shelter – azaz tornádó óvóhely, itt pl. a női mosdóban. Jut eszünkbe, a mosdó mindig, mindenhol ingyenes!

forrás

Fotóegyveleg

Philadelhia - Kriszta fotója

Chicago - belváros - pb

San Francisco - Valaki lehidalt a Golden Gate látványától - Kriszta fotója

Vissza az elejére


Kommentek

úti kritikus, 2019. 03. 21. 16:02
Gergőnek:
1. mindegy melyiket írja be igazából, mivel csak egyet lehet. Mi a legelső szállást szoktuk.

2. Lánykori nevet


Gergő, 2019. 03. 16. 17:05
Sziasztok!

Áprilisban Kaliforniába készülünk a párommal. Nem vagyunk tapasztalt utazók, főleg USA szinten nem. Nagyon sok kérdés merült fel bennünk az úttal kapcsolatban. Ha lennétek olyan kedvesek és megválaszolnátok lenti kérdéseinket, nagyon hálásak lennénk.

1 Los Angelesbe repülünk, autóbérlés után indulunk tovább egy körútra. Az ESTA igénylésnél meg kéne adnom egy kontaktszemélyt, vagy egy címet , ahol elérhető leszek. Mivel nem maradunk egy helyen, ez nem lehetséges. Mit írjak be? az első hotelt , ahol megszállunk?

2 ESTA: a szülők nevéhez édesanyám férjezett, vagy lánykori neve írandó be?

3 Kell-e bizonyos mennyiségű készpénznek nálam lenni az országba történő belépéskor?

4 Hol érdemes autót bérelni? Érdemes előre kifizetni?

5 A szállásokat érdemes előre lefoglalni, vagy érdemesebb a last minute ajánlatokra rárepülni?

6 Egy dombornyomott Master Card elégséges az úthoz (debit) Érdemes lenne egy Visa hitelkártyát csináltatnom? Mi a tapasztalatotok?


Nagyon szépen köszönöm előre is a válaszokat!

Üdv: Gergő


judy konkoly, 2017. 10. 16. 07:46
Andrea!
Én Amerikában élek, és az általad írtakra ezt reagálom:
A minimális órabér államonként változik. $2 órabér 1938 óta nincsen sehol. Kaliforniában a minimálbér $10.50/óra de semelyik államban nincs tudtommal $7.25 alatt. Az éttermekben az USA-ban borravalóval együtt a minimálbér $11.82.
A borravalót turista helyeken legtöbbször beleszámolják mar. Érdemes megkérdezni hogy “Is the service included?” -Borravalót adni tényleg “kötelező", különben megsérted a felszolgálót. Ha nincs beszámítva a végösszegbe a szervizdíj akkor 15-18-20% borravalót illik adni- általában oda is írják a számla aljára mennyi az a gyengébbek kedvéért.
20%-ot ritkán ad bárki ha csak nem igazan különleges élményben volt részed, a 15-18% teljesen normális. Persze vannak olyan éttermek pl a Geoffrey Malibuban ahol egy vacsoránál $500 ad pl. Leo de Caprio
Az emberek általában azért kedvesek mert szeretik és tisztelik a munkájukat. Szerintem egyáltalán nem olyan érzékenyek itt a felszolgálók. A felszolgálást általában azért is fiatalok végzik mert iskola mellett csinálják a legtöbben a diákok.
Nagyvárosokban ez általában nem egy életre szóló hivatás, mert ha jó vagy a szakmában előbb-utóbb vezető pozícióba kerülsz át.
Bármilyen munkát is végez az ember tisztelik az emberek egymást, nem tudok olyan munkát amit lenézne bárki is. Ahogy nincs se rendőrvicc sem, minden munka tisztelendő.

Judy


Andrea, 2017. 10. 15. 19:45
Sziasztok!

Kérlek titeket legyetek sokkal elnézőbbek az USA-ban lévő felszolgálókkal! Ők teljesen JOGOSAN várják el a borravalót, mert amit ti ott fizettek abba egyáltalán nem tartozik bele a felszolgálási díj! 2,33 dollár az órabérük, ennél ritkán kapnak többet, és 20% borravaló JÁR nekik, és pontosan ezért olyan kedvesek, illik honorálni, nem a "nem tetszik" közé felsorolni. Valakinek ezt az állást is el kell vállalnia, és amíg a rendszerüket nem reformálják meg, addig nekik a borravaló jelenti a megélhetési forrást, és a borravaló elutasítása feléjük, a munkájuk teljes lenézése. Ezt sajnos el kell fogadni, lehet nem olyan ősi kultúra, mint a Japán, ahol meg azt kell elfogadni, hogy TILOS cipővel a házakba menni pl.

Elnézést a kioktató hangnemért, csak muszáj voltam leírni ezt a dolgot.
Szép napot!


Németh Zsuzsa, 2017. 02. 21. 11:19
Üdvözlöm!

Jövő hónapban utazok New Yorkba. Olyan problémám lenne, hogy titán hálót és ízületi implantátumot ültettek az arcomba. Felhívtam a Liszt Ferenc Repülőteret ott azt mondták, hogy Európán belül nem kötelező orvosi igazolást kérni viszont nem tudom, hogy az amerikai Repülőtéren mennyire szigorúak. Szükséges angol nyelvű dokumentumot kérnem a kórháztól? Ha igen akkor elég egy igazolás vagy pedig a zárójelentést kellene angolra fordíttatnom? Illetve ha a kórház nem tud biztosítani angol nyelvű fordítást mit tehetek?
Előre is köszönöm a választ.


krolik77, 2014. 02. 25. 19:00
A "rendkivul civilizalt amerikaiak" a leggusztustalanabb,nagyonsokszor a legostobabb vendegek a hotelben ahol dolgozom evek ota.(Irorszag)Onzo elmebeteg banda azt hiszik, hogy csak ok vannak a hotelben.


István, 2013. 03. 18. 15:52
Nagyon szeretjük az USA-t! Bejártuk szinte az összes NP-ot. Csodásak! És mivel az amerikaiak többsége nem távolodik el túlságosan az autójától, ha bemegy az ember a parkba, szinte alig találkozik valakivel. A grizzlyire, pumára azért jobb odafigyelni, de kellő elővigyázatossággal meg lehet úszni. Van egy pár kedvencünk ahová még vissza is mentünk. Utah az egyik kedvencünk, de a Grand Kanyon északi oldala sem kismiska. lehetetlen mindent fölsorolni. Beutaztuk Alaszkától Hawaiig az egész országot. Nagyon kedvesek és segítőkészek az emberek, a kempingek szuperek és hihetetlenül olcsók, néha csak névleges az áruk és az egész ország RENDKÍVÜL CIVILIZÁLT! Európa lehet hogy kulturáltabb, de nem civilizáltabb. New Yorkból soha nem elég! És milyen isteni éttermek vannak! És a Broadway!


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon



Olcsó USA Repülőjegyek Olcsó USA Repülőjegyek
Olcsó repülőjegyek az USA városaiba a Vistánál



SZÁLLÁSFOGLALÁS