San Francisco
K. Kriszta fotója
amerikai angol kiejtés: szen frenciszko
A név spanyolul „Szent Ferenc”-et jelent, és Assisi Szent Ferencre utal, aki a ferences rend alapítója volt. A várost 1776-ban spanyol ferences misszionáriusok alapították, akik Szent Ferencet tisztelték, így róla nevezték el a települést.
2024-es becslés szerint San Francisco városhatárain belül kb. 789 ezren élnek, a vonzáskörzettel együtt 3,3 milliós a lakosság. (42% fehér, 35% ázsiai, 5,2% fekete). Az ázsiaiak döntő hányada kínai. (A 19. század végén és a 20. század elején az amerikai vasútépítésekhez szükséges munkaerő nagy része kínai volt, és sokan közülük San Francisco környékén telepedtek le.)
Havi nettó átlagfizetés (2024-ben): 6980 USD ---- USA-átlag: 4440 USD
San Francisco a második legdrágább amerikai nagyváros (New York az első). Miként olvasható, a fizetések is nagyságrenddel magasabbak az amerikai átlaghoz képest. A város központjában az egy hálószobás lakások havi bérleti díja 3100 USD (kb. 1,1, millió HUF) körül mozog, a vételár 13,000 USD/négyzetméter. Mondjuk egy 40 négyzetméteres lakás potom 190 millió forintnak megfelelő dollárba kerül.
San Francisco Kaliforniában az állam északi részén található, az Egyesült Államok nyugati partján. Egy félszigeten helyezkedik el, amelyet a Csendes-óceán és a San Francisco-öböl vesz körül.
Az ikonikus Golden Gate híd köti össze San Franciscót északon Marin megyével. A Golden Gate a turisták által leglátogatottabb helyi nevezetesség.
A város híres villamosairól és kábelvasútjairól, amelyek nemcsak közlekedési eszközök, hanem turisztikai látványosságok is.
San Francisco látogatására a legoptimálisabb hónapok általában a szeptember és október. Ekkor az időjárás a legkedvezőbb, és a város számos látnivalója a legélvezetesebben látogatható.
San Francisco-nak több beceneve is van:
"The City by the Bay" – Ez a becenév a gyönyörű öbölre utal, ami a várost körülveszi.
"SF" – Az egyszerű rövidítés, amely a város nevéből származik.
"Frisco" – Szintén egy rövidített formája a város nevének, de sok san franciscó-i (már) nem szereti használni
"The Golden City" – Ez a becenév a híres Golden Gate hídról és a város csillogó megjelenéséről szól.
"The Paris of the West" – Ezt a becenevet a város eleganciájára és kulturális gazdagságára utalva használták.
San Francisco gyönyörű város, mely fekvéséből is adódik, de pont ennek köszönheti azt is, hogy állandóan ki van téve az időjárás viszontagságainak és a természet szeszélyeinek. Mivel a Szent András-törésvonalra épült, gyakoriak a földrengések. Az egyik legnagyobb és legemlékezetesebb az 1906-os volt, amikor a nyílt tengerben keletkezett rengés Oregon államtól Los Angelesig, keleti irányban pedig még Nevadában is érezhető volt. Több ezer ember esett áldozatul, számtalan épület omlott össze. A rengést követő, 4 napig tartó tűzvészben pedig San Francisco központja szinte teljesen porig égett, de hamar újjáépítették.
Mivel egy öböl bejáratánál fekszik a város és ráadásul az egyik oldalát a nyílt óceán határolja, szinte állandóan fúj a szél, gyakori a köd és az eső. Ide még nyáron is érdemes melegebb ruhával (pulóverrel, széldzsekivel, baseball sapkával és esőkabáttal) készülni. Azonban a csillogó felhőkarcolók tövében megbújó viktoriánus házak, a takaros kis porták, parkok, a filmekből már jól ismert villamosok, a mólókon sütkérező fókák és a meredek utcák tetejéről elénk táruló, óceáni panoráma elfeledtetik velünk a legzordabb időjárási körülményeket is! Bátran állíthatjuk, hogy ez a Nyugati-part egyik legszebb és legérdekesebb nagyvárosa.
San Francisco főbb nevezetességei akár 2 nap alatt megtekinthetőek, de aki tovább marad sem fog unatkozni. Rengeteg múzeum, szórakozási lehetőség várja az idelátogatókat, de kellemes kirándulásokat is tehetünk a környéken.
Nagyon jellemző friszkói utca - Kriszta fotója
kr
"USA azon kevés nagyvárosa közé tartozik, amelynek különleges jellege van, és így azt lehet rá mondani, hogy ez egy szép város! Bár az utcaszerkezet itt is az unalmas sakktábla alaprajzú, de az öböl ahova épült gyönyörű, és sok zöldfelületet hagytak meg. A belváros épületei szépek, hangulatosak az utcák, és még a külváros sem olyan lelombozó mint LA. Sűrű a tömegközlekedési hálózat, bár a domborzat miatt nyilván nem túl gyors (és a gyaloglás is fárasztó). A közbiztonság érdekes dolog: én itt egyáltalán nem éreztem magam veszélyben (nem úgy mint LA-ben), mégis itt történt gyilkosság az egyik Starbucksban, ahol éppen sétáltunk..." (Dani)
4 napot San Franciscoban töltöttem, mindehova tömegközlekedéssel mentem, ehhez érdemes kiváltani a clipper kártyát vagy letölteni az ingyenes alkalmazást. Érdemes kipróbálni a Waymot, ami az Uberhez hasonló, de sofőr nélküli önvezető autó. Hatalmas élmény volt .A “kötelező” látnivalókon kívül ajánlom az Alcatraz sziget látogatását börtöntúrával. Jegyet előre érdemes venni! (2024)
Fantasztikus, gyönyörű, csodálatos mesevilág! Nemcsak az US dollár miatt, hanem a látnivalók gazdagsága alapján is lenyűgöző. A természeti szépségek teljesen magukkal ragadtak.
Az utazás is tele volt különlegességekkel. Budapestről San Franciscóba repülni egészen más élmény volt, mint az eddigi, Európán belüli repülőutak. Az autóbérlés és -leadás egyszerűsége, az adminisztrációmentes ügyintézés mintha nem is ezen a bolygón történt volna. Különös volt, hogy időnként kb. 10.000,- Ft-ért sikerült megtankolni a nagy autót, és a benzinkutaknál előre kellett fizetni, vagy a tankolás alatt át kellett adni a hitelkártyát.
Az éjszakákat különböző településeken, előre lefoglalt, barátságos motelekben töltöttük. (Az éjjeliszekrények fiókjában mindenhol ott volt a Szent Biblia!) Ezekben sokkal jobban éreztem magam, mint a Las Vegas-i piramis alakú Luxor hotelben.
Az utak mentén és a benzinkutaknál a gyorséttermek széles választéka várta a turistákat, kifogástalan ételkínálattal, de jó tudni, hogy ott minden édes, még az étcsokoládé is! Nemcsak a távolságok nagyok arrafelé, hanem a látvány és annak emléke is, ami mélyen beleég az ember emlékezetébe.
Életem egyik legmeghatározóbb élménye volt ez az utazás, és boldog vagyok, hogy részem lehetett benne. Egy ilyen kirándulás után óhatatlanul is Amerika rajongójává válik az ember, még akkor is, ha korábban csak egyszer szerette volna látni ezt az országot.
San Francisco a világ egyik legszebb helye. Euforikus érzés volt olyan helyeken sétálni, autózni, vagy gyönyörködni a látványban, amelyeket korábban csak könyvekben vagy filmeken láttam. Még a szomorú végű "Édes November" című film is új színezetet kapott, miután személyesen láttam a San Francisco-i utcarészleteket. Csodálatosak az épületek, a Golden Gate Park változatossága és nagysága, a mesés japán kert pedig élőben szinte felfoghatatlan. A Golden Gate híd méretei is csak akkor tudatosultak bennem igazán, amikor újra láttam az Erzsébet hidat Budapesten.
A gyönyörű kertek, a pálmafák, a villamos, az óceán partja, az Alcatraz és végül a viktoriánus házak mind felejthetetlen élménnyé váltak. Az áhítatot csak fokozta, hogy mindezt személyesen élhettem át a világ egyik leghíresebb és legszebb városában. (Katalin, 2024)
"San Francisco-ban mindkét napunk sikeres volt. Az első nagyrészt autóval: a híd mindkét végén megálltunk. A lezárások miatt itt is sokat keringtünk, de így láttuk a Presidio parkot, Palace of Arts-t, majd felmentünk a Coit Towerbe. Leparkoltunk az Union squaren és két órát bolyongtunk gyalog. Megnéztük a városházát, operát, a MOCA- t kívülről. És a Market streeten bőven kaptunk a helyi lakosok sokféleségéből. Itt is megnéztük a missziót, majd az Alamo Squaren (ami egy domb J) fotóztunk, majd a Golden Gate parkban sétáltunk egy kicsit és a naplementét ismét az óceán parton néztük :-)
Este a 39- es pieren voltunk és egy nagyon jó halas étteremben (fogharbor.com) vacsiztunk búcsúzóul. Hazafelé a szállásra leautóztunk a Lombard streeten, mert napközben le volt zárva. Nagyon jó volt egy napot autózni SF-ben, ez egy igazi helyi élmény: a dimbes-dombos utcákon autókázni és eltévedni is akár. Másnap reggel kicsit feszültek voltunk az esti utazás miatt. Szerencsére a GPS nem azon az útvonalon vitt be a városba, mint előtte levő nap. Így az északi (keleti) részt láttuk. A Fishermans warfban megnéztük a hajós historical parkot, majd a Ghiradelli térről cable caroztunk a market street-ig.
A felszállásnál nem volt nagy tömeg, de a másik végállomásnál a városközpontban hatalmas tömött sorokban várakoztak az emberek a felszállásra. Így mi egy megállót visszasétáltunk, hogy fel tudjunk szállni. (ez vicces volt, több órás sor állt szépen rendben, de ha 2 perc alatt visszament az ember, akkor simán felszállhatott, mert ugye a végállomáson nem tömik tele a kocsit – lehet, hogy ezért mondják a magyarokra az amerikaiak hogy “mögötted megy be a forgóajtóba de előtted jön ki” :-). Igen ám, de nem engedtek fel minket a frissen vásárolt kávéval... A következő cable carra szálltunk, de később kiderült, hogy ez a másik vonal. Elvileg tudtuk, hogy a Union Squerről kétfelé megy a villamos,de a kávé miatt elfelejtettük. Szerencsénkre ennek a végállomása közelebb volt a parkolónkhoz, mint a Ghiradelli tér :-).
Kellő időben értünk a Golden Gate parkba, mert a férjem nagyon szerette volna látni a japán keretet, ami előző nap az orrunk előtt zárt be. Annak ellenére, hogy a virágok még nem nyíltak, a kert nagyon szép volt. Indulás előtt még ettünk egy Mizo levest a büfében. Kicsit benéztünk még a japán kert mellett levő modern múzeum shopjába, mert már kiállításra nem futotta az időnk. Viszont a Twin peaksre még feljutottunk! Didaktiakilag tökéletes volt, hogy ezzel búcsúztunk SF-től, mert nagyon jó volt látni a megismert helyeket felülről! És ami nagy ajándék, hogy SF-ba egyik nap sem volt köd :-)))” (O. Éva)
"A hajléktalanok a padokon, az üzletek bejáratánál, meg a boltokban, amint a klotyót keresve az egész áruházban bűz lesz tőlük, meg az a hajléktalan is amelyik a padról felkelvén a 2 méterre lévő nyilvános WC helyett a pad mellett végezte kis dolgát, mit sem törődve a járókelőkkel, meg a szálloda alatti parkolóban a reggelre feltört bérautónk is San Francisco, de ettől még vannak csodái és számomra az egyik legélhetőbb amcsi város. Imádom, többször voltunk ott és nem tudom megunni.
Az egyik legsűrűbben lakott város az Egyesült Államokban. Sokan mondták már nekem, hogy itt az amerikai életérzés keveredik az európaival, egyedi harmóniát teremtve. Két hét elteltével kijelenthetem, hogy tényleg van benne valami.
Ez a hely annyira sokszínű, hogy szinte felfoghatatlan. Rengeteg ázsiai emberrel találkoztam, például kínaiakkal, koreaiakkal, japánokkal és szingapúriakkal. Beszélgettem nepáliakkal, új-zélandiakkal és ausztrálokkal. Sok itt az európai, dél-amerikai, mexikói, Fülöp-szigeteki és thai is. Összességében tehát a légkör nagyon inspiráló.
Az utcákon naponta látni rengeteg különleges egyéniséget, kedvencem egy férfi volt, aki elektromos tolószékkel, hangfalakkal felszerelve járta a várost, mindig hangos zenét hallgatva. Néha Backstreet Boys szólt, máskor Pitbull vagy éppen egy kis Spice Girls. Az a lényeg, hogy mindig mosolyt csalt az arcomra.
Alaposan kell tájékozódni a szobaárak vonatkozásában, mert a meghírdetett össze mellett még jellemzően vannak rejtett extra költségek, mindenféle adók.
A Lombard Street és a Van Ness térségében a hotelek szobáiba túl sok forgalmi zaj jön be. A város felfedezuéséhez a legjobb hotel körzet a Union Square és Fisherman's Wharf környéke. A Union Squaretől nyugatra eső utcák hoteljeinek nagy hátránya, hogy arrafelé rengeteg a lézengő hajléktalan és borzasztóan lenagoló folyton látni őket a hotelből elinduolva vagy oda visszaérkezve. Amúgy a Union Suare térségének a szálodái nagyon praktikusak, mert tényleg ott sűrűsödik az élet. Remgeteg hotel (legalább 40) van a tér térségében. Egynegyedük minimum elég jó is. Vannak egész kellemes kis (butik) hotelek. A környék szállodái a múlt század huszas éveiben épültek és gépészetileg ma sem a legkorszerűbbek, plusz a szobák - legalábbis amerikai mércével mérve, kicsik. A Fisherman's Wharf tájékán szinte valamennyi jelentős nemzetközi, amerikai hotelláncnak van szállodája. Ezek a szállodák nem a parton vannak, hanem egy-két utcával beljebb. Ez a térség jól el van látva tömegközlekedési megállókkal. Hátrány, hogy a Fisherman's Wharf hoteljei a város viszonylatában inkább drágábbak az átlagnál. A környék éttermei nagyon drágák.
A Financial District (pénzügyi negyed) hoteljeit nem javasoljuk turistáknak, mert arrafelé nincsenek nevezetességek és este nincs érdekes élet. Igaz a negyed hoteljei újabb építésűek, modernebbek. Hétvégéken olcsók a Financial District hoteljei, mert ilyenkor nincsenek itt az üzleti utazók.
A Market Strettől délre eső térségekben jó ár-érték arányú hoteleket lehet találni.
A legszebb kilátások a Nob Hill hoteljeiből kinálkoznak. Hátrány, hogy sokat kell emeredek utcákon járni (bár ez a városban amúgy is elkerülhetetlen), és magasak a szobaárak.
Van egyszerűbb módja annak, hogy a szempontjainak legmegfelelőbb hotelt válassza ki. A Vista irodáinak utazási tanácsadói a személyesen hozzájuk forduló ügyfeleknek az árban megfelelő szállodákról szigorúan tárgyilagos és kritikai értékelést adnak. Ezek az értékelések szakértelemmel sűrítik össze azt, amiket a világhálón megjelenő hotelértékelések kínálnak a maguk túl kusza tömegével.
San Franciscóban 2024 augusztusában az önvezető taxik hívása több szolgáltatón keresztül is lehetséges, például a Waymo és a Cruise szolgáltatásait használva. Íme, hogyan tudsz ilyen taxit hívni:
Töltsd le a megfelelő alkalmazást: Ha még nem tetted, töltsd le a Waymo vagy Cruise applikációját az okostelefonodra. Mindkét szolgáltatás elérhető az App Store-ban és a Google Play Áruházban.
Regisztrálj vagy jelentkezz be: Hozz létre egy fiókot az alkalmazásban. Ehhez meg kell adnod a nevedet, e-mail címedet, telefonszámodat, és egy fizetési módot (például bankkártya vagy PayPal).
Állítsd be a kiindulási helyet és az úticélt: Az alkalmazás megnyitása után válaszd ki a kiindulási helyedet (ahonnan fel szeretnéd venni a taxit) és az úticélt (ahová menni szeretnél). Az alkalmazás automatikusan megkeresi a legközelebbi elérhető önvezető taxit.
Válaszd ki az önvezető opciót: A hagyományos sofőrös és az önvezető járművek közötti választásnál válaszd az "autonomous" vagy "self-driving" opciót. Az alkalmazás megmutatja, hogy mennyi idő múlva érkezik meg az önvezető autó.
Erősítsd meg és várj: Miután megerősítetted a rendelést, az alkalmazás valós idejű térképen mutatja az autó közeledését. Az autó megérkezésekor általában egy üzenetet is kapsz az alkalmazásban, amely jelzi, hogy a jármű megérkezett.
Utazás és biztonság: Beszálláskor az autó automatikusan felismeri az utast, az alkalmazásban megadott adatok alapján. Az utazás során az autóban található kijelzőkön követheted az útvonalat, és szükség esetén az alkalmazáson keresztül kommunikálhatsz az ügyfélszolgálattal.
Érkezés és fizetés: Az út végén az autó automatikusan megáll az úti célnál. A fizetés automatikusan történik az alkalmazásban megadott fizetési móddal.
San Franciscóban az önvezető taxik egyre elterjedtebbek, és a szolgáltatás használata egyszerű, különösen a városban gyakran közlekedők számára.
"Kevés ennyire jó tömegközlekedéssel rendelkező amerikai nagyváros van. A két nagy közlekedési rendszer mindenhová elvisz az öbölben: a BART, kb. a HÉV-nek megfelelő rendszer elvisz minkét reptérre, Fremonttól Berkeley-ig a nagyobb településekre. Az ára 2-12 dollár között mozog utanként, a reptér-városközpont pl. 9 dollár. Zónánként változik a viteldíj. Ha a kétdolláros jeggyel szálltál fel, de többet mentél vele, a kapu nem enged ki, addig, ameddig a díjkülönbözetet az automatában be nem fizetted. A MUNI, ami a metrot, a buszokat és a trolikat (+cable car) működteti pedig bárhová a városon belül. Nagyon utasbarát a rendszer, az alapjegy 2 dollár, 90 percig jó. Át lehet vele szállni, midenre jó, kivéve a cable car. Érdemes napi jegyet venni, nagyok a távolságok városon belül. Ellenőr mindkét rendszerben jöhet, ha nincs jegyed, 250.- dollártól indul a büntetés. A busz, troli, merto és bart vonalak és megállók általában a térképen rajta vannak, nagyon egyszerű használni. " (K. kriszta, 2014)
A város tömegközlekedése jól kiépített, de rendkívül lassú. Ennek oka nem a különböző városokból begyűjtött és gondosan karbantartott retro járművekben keresendő. Valószínűleg az amerikaiak kényelmi igényei is közrejátszanak abban, hogy szinte minden saroknál megállók találhatók. Ha egy mozgáskorlátozott utas száll fel, vagy kerékpárt kell elhelyezni, a sofőr gyakran leszáll, hogy segítsen, ami igazán figyelemreméltó, feltéve, hogy éppen nem rohansz valahová. Tapasztalataim alapján itt szinte lehetetlen tartani a hivatalos menetidőt. Ha véletlenül nem közvetlenül a sarkon van a megálló, akkor egy piros lámpa tart fel. Ha pedig ez nincs, akkor egy Stop tábla állítja meg a járművet. Az az idő – számunkra 2 és fél óra –, amit a buszon és villamoson töltöttünk a Legion of Honor felé vezető úton, valóságos városnézésnek felelt meg. Igaz, útközben többször is megszakítottuk az utat.
Cable Car: Talán ez volt a legkedvesebb programom San Franciscóban: kilógva a Cable Car oldalán, ahogy átszáguldunk a meredek utcákon. Egyszerűen kihagyhatatlan élmény! Kinézetre hasonlítanak a villamosokra, de valójában nem azok – földalatti kábelek húzzák őket. Három különböző útvonalon közlekednek, és most egy másikat választottam, mint amit az első alkalommal kipróbáltam. Induláskor mindig lehet számítani egy kisebb-nagyobb sorra, de megéri kivárni, mert tényleg fantasztikus élmény. Amikor felszállásra kerül a sor, mindenki rohan a helyekért, de én az oldalsó kapaszkodókat javaslom, mert itt teljesen legális, hogy útközben a kocsik oldalán kapaszkodva utazz – ezt kinek lenne kedve kihagyni?
A kirándulásokhoz érdemes autót bérelni, akár egy-két napra is, majd leadni s tövább buszozni.
Tipikus - Kriszta fotója
San Francisco nem olcsó, ez vonatkozik az étkezésre is. Egy átlagos főfogás 12-20 dollár között van, minden extra külön pénzbe kerül természetesen. De mindenhol hoznak jeges vizet, külön kérni sem kell. Így az ital rendelése megúszható, ráadásul nem terheljük felesleges cukrok bevitelével a szervezetünket. Persze a jobb, mégjobb, stb. éttermek sokkal drágábbak ennél. Megéri kipróbálni az utcai kioszkokat a Finantial Districtben, kellemes áron meglepően jót lehet enni, ha valakit az utcán való étkezés nem zavar. A belvárosban több delit is találhatunk, ahol kilóra mérik a főtt ételt, megfizethető és ehető.
Általában minden patika élelmiszerbolt is, így reggelit vagy vacsorát külön venni nem probléma.
Kriszta kedvenc palacsintázós helye - óriási választék
A Mission Districtben újabb sajátosságokat fedeztünk fel a helyi étteremkultúrában: az étlap naponta frissül, így a séf mindig az aznap beszerzett, friss alapanyagokból dolgozik. Brunch gyanánt Eggs Benedict „Carbonara”-t választottunk, házi marinált halakat, burratát, és kalandból egy toszkán pacalhoz hasonló, mentával, csicseriborsóval és paradicsommal készített ételt, amit cserépedényben tálaltak. Késői reggelihez mi más is illene, igaz? A fantasztikusan aromás, bazsalikomos limonádét sem hagyhatom ki, ami tökéletesen hűsítette a kissé másnapos gyomrunkat.Az utcában egymást érték az ehhez hasonló helyek, akárcsak a környéken – így lehetetlen volt rosszul választani. Kiváló alapanyagok, folyton megújuló, ötletes és harmonikus ízkombinációk a klasszikus fogások mellett, mindez szemet gyönyörködtető tálalásban, kötetlen hangulatban és profi kiszolgálással. Az árak magasak, de megfelelnek a minőségnek és a helyi viszonyoknak. Ráadásul itt szinte mindenhova csak előzetes foglalással lehet bejutni, hiszen San Franciscóban több százezren, Los Angelesben pedig több millióan terveznek ugyanígy bruncholni, ebédelni vagy vacsorázni.
A turista alapvetően biztonságban érezheti magát San Franciscoban lopás, rablás vonatkozásában. Sokkal jellemzőbb, hogy a biztonságérzetet elbizonytalanító hatása lehet az utcákon a kiszámíthatatlanul, rosszul viselkedő emberek (hajléktalanok, drogosok, részegek, dilisek) látványa, közelsége. Körültekintő viselkedéssel könnyű elkerülni, hogy a turista San Franciscoban bűneset áldozatává váljon. Az óvatosság egyik lényeges formája a veszélyesebb helyek elkerülése. Óvatosságra van szükség ezeken a környékeken: a város délkeleti részén, pl. Ingleside, Potrero Hill, Bayview-Hunters Point és a Visitation Valley. Ugyancsak némileg kockázatos a Mission negyed egy része, a Western Addition és a Tenderloin. A városban a bűnesetek nagy része a szegényebb délkeleti körzetekben történnek, ahová azonban a turista jellemzően nem látogat el. A Mission street boltos részén előfordulnak bandák. A SoMa negyed közbiztonsági helyzete javulóban van, de azért nem árt az éberség.
Az USA-ban arányaiban San Franciscoban van a legtöbb hajléktalan. Persze kunyerálnak, koldulnak, leszólítgatják a járókelőket. A turista próbálja udvariasan elutasítani őket, vagy mellőzve a reagálást, a lényeg a provokatív viselkedés mellőzése. A hajléktalanok nagy többsége nem agresszív. Ne lepődjünk meg, hogy mennyien vannak a Market, a 6. út, a Civic center térségében. Sok a koldus a Haight Ashbury és a Golden Gate Park térségében. Éjszaka a Golden Gate Park, a Haigth Street egyes részein sok a drogos, na miattuk óvatosnak kell lenni. Persze, mint minden nagyvárosban, úgy San Franciscoban is vannak zsebtolvajok, táskametszők, kisebb bűntények. Főleg óvatosnak kell lenni a zsúfolt Muni vasútakon, a buszokon és olyan turistákkal teli helyeken, mint a Fisherman's Wharf. A zsebesek nagyon aktívak a fő kiárusítási időszakokban. A bérelt autó ülésein ne hagyjuk értékeket, ha utcán parkolunk. Gyakoriak az autófeltörések, és nem az ajtózárt nyitogatják, hanem betörök az ablakokat. Tartsuk a táskákat, cuccokat a fedett csomagtérben. Amúgy biztonságosabb fizető parkolóházakban leállítani az autót. Gyakoriak a kerékpárlopások.
Akadtak olyan dolgok is, amik nem igazán nyerték el a tetszésünket. Elsőként a Market Street és Union Square környéke, amely még mindig tele van hajléktalanokkal, droghasználókkal és baljós alakokkal. Mivel itt találtunk megfizethető szállást, naponta megfordultunk ezen a részen. Egyik nap a szálloda ablakából figyeltük, ahogy a helyi közterület-felügyelők és a rendőrök próbáltak jobb belátásra bírni egy teljesen zavart nőt, végül mentőbe tuszkolva őt. Pár méterre ettől egy másik hajléktalan feküdt a járdán, eszméletlennek tűnt, de vele senki nem foglalkozott, mivel nem zavart senkit.
2024-ben ez a környék még mindig küzd ezekkel a problémákkal, és bár időnként tesznek erőfeszítéseket a helyzet javítására, a probléma összetettsége miatt a megoldás egyelőre nem látható a közeljövőben.
A térségben van egy magyar tiszteletbeli főkonzul: Voisin Éva
Külön oldal ezekről, itt: https://utikritika.hu/amerikai_egyesult_allamok/san_francisco/latnivalok
"A Misson negyed lesz pár napra az otthonom, mely San Francisco közepén található, távol a turistazajtól. Napközben a Dolores Parkban eszméletlen a hangulat, ha jó az idő, tele van fiatallal, spontán zenekarokkal, DJ-kel, kutyásokkal, tánc- és taj-csi csoportokkal, Ha lemegy a nap, megnyílik a bárok és szórakozóhelyek ajtaja - itt a legszínesebb a város éjszakai élete. A környék a művészeti élet egyik központja, híres a street art helyeiről, melyek története az 1970-es évekbe nyúlik vissza. A mozgalom neve “Mission Muralismo” volt, a San Francisco-i életérzés kifejezői a város színességét, közösségi jellegét, változatosságát jelentették meg a falakon. Carlos Santana itt nőtt fel, imádta ezt a városrészt, mert egyszerre művészi és hétköznapi, élő, vibráló. A hangulata a mexikói, nicaraguai, kolumbiai keveréke, az éttermekben mariachi zenekarok játszanak, de a helyi hip-hop és rap melegágya is, rengeteg rendezvénnyel, fesztivállal. Aki teheti, töltsön el itt pár órát, nézze meg a grafittiket és egyszerűen vegye át a negyed különlegesen jó hangulatát.
A mai délelőtt a piacoké. Először a Városháza előtti téren a hangulatos termelői piac, a Farmer's Market jön, majd egy adag kajával a kézben nekivágok a dombnak, hogy Robin Williams kerítése előtt majszoljam el a céklacsipszet. Innen irány a vízpart és az Embarcadero, ahol az egykori kompkikötő épületében ma piac van, nagyon jó üzletekkel és apró bisztrókkal, éttermekkel. A www.ferrybuildingmarketplace.com oldalon érdemes előre kiválasztani az itt zajló kulináris események egyikét, mert a hely nagyon népszerű. Piacséta, híres séfek bemutatói, kóstolók váltják egymást. Az épület jobb helyen már nem is lehetne: szinte minden tömegközlekedési eszköz érinti, még a híres villamosnak is van előtte megállója. A nyüzsgés ellenpontjaként a piacozás után a kellemes Golde Gate Parkba indulok és egy leszek az évi 13 millió látogatója közül. A Japán Teakert mellet az Arborétum és a világklasszis kiállításokban gazdag de Young Múzeum önmagukban hetekre elegendő látnivalót kínálnak, de most az őslakos indián kiállítás érdekel." forrás
"San Francisco utcáin járnak a híres kábel vontatású villamosok. Amik egyáltalán nem villamosok mert áram nincs bennük egyáltalán. Még a csengetést is zsinór megoldás biztosítja. Az irányítás meg komoly fizikai munka. Hatalmas karokat és pedálokat kell mozgatni, hogy a villamos karmai belekapaszkodjanak a kábelbe illetve, le tudjon fékezni a kereszteződésekben. Sajnos ez megint csak olyan turista látványosság, hogy sorba kellett volna állni, hogy felférjünk rá. Sokat. Inkább elindultunk gyalog. Ez itt nem annyira egyszerű mert az utcák itt igen csak meredekek néhol." forrás
"A hazafele úton (ismerősök ajánlására) benéztem a hotelemtől nem messze elterülő Sausalito városkába. Nagyon szép óceánparti kisváros, dombokkal, szép parttal, és barátságos városközponttal, ami természetesen a az óceánhoz közel van. Kifejezetten ajánlott ide délután, a naplementében érkezni." forrás
"Baker Beach – A partszakasz, ahonnan a legjobb látvány nyílik a Golden Gate hídra! (Igen, ha nincs köd, csak akkor! De ezt többször ebben a cikkben nem írjuk már le.) Talán meglepő, de a partszakasz a város nudistáinak egyik kedvence. A városban egyébként is komoly gyökerei vannak a ruhátlanságnak. És bár magas az általános elfogadottsága, az idei évtől a jogkövető városlakók és turisták már nem ülhetnének be étterembe például meztelenül, amit korábban pedig nem tiltottak. De felvonulásokkor vagy olyan beöltözős ünnepekkor, mint Halloween, még mindig elfogadott anyaszült meztelenül járkálni a városban. forrás
"San Francisco dimbes-dombos terepre épült, de ennek ellenére belváros utcái nagyrészt sakktábla szerű elrendezést követnek. Éppen ezért van szükség a cable car-ra, ami meredek utcákat is bejárni képes villamos szerű jármű, illetve az extrém meredek utcák következménye a híres Lombard Street is, ami “a világ legkanyargósabb utcája”, miután az eredeti 27%-os lejtésű, a legtöbb autóval használhatatlan utcát 8 kanyarral megtörték így az átlagos meredekségét 16%-os ra csökkentve." forrás
"Két évvel ezelőtt már voltunk itt három hetet és nagyon tetszett a város. Kicsit félve mentem vissza: attól tartottam, hogy nem lesz olyan az élmény, mint két éve. Meglepő módon még jobban tetszett a város... A hangulat egyszerűen fantasztikus, lenyűgöző, olyasmi, amit ha egyszer megérzel, utána mindig arra vágysz. Nyugi, tolerancia, igényesség, ezt tetézi a napsütés, a tenger, a finom (USA-ra jellemzően, a világ minden tájáról származó) olcsó ételek. Szóval ismét nagyon jól éreztük magunkat." forrás
"Este egy pár kollégámmal elmentünk enni-inni: először beültünk egy érdekes helyre koktélozni. Ez egy olyan koktél-/whiskey-bár, ami az 1920-as években, az alkoholtilalom idején ú.n. "speakeasy" lebujként üzemelt, azaz illegálisan, titokban árultak szeszesitalokat. Ennek megfelelően az utcáról csak egy jellegtelen, felirat nélküli ajtó látszódik az egészből. Se cégér, se nagy üvegablakok. Csak egy faajtó, amin kopogni kell. Résnyire nyitják, majd megkérdezik, hogy mi a jelszó. Ezt tudni kell, különben nem engednek be :) Az aktuális jelszó: "tasty" (azaz ízletes -- valószínűleg sosem változik." forrás
"A másik az, hogy a 4 nap alatt volt szerencsém bejárni szinte egész San Francisco-t, a legfontosabb helyszínekre eljutottam, és csakis szuperlatívuszokban beszélhetek eme csodálatos városról. Egyszóval talán úgy fogalmazhatnék, hogy unique, azaz egyedi, nincs párja. Imádtam minden ott töltött percet. Egy helyen van minden, gyönyörű városfekvés, nyüzsgő utcák, furcsa emberek. Egyszerre kelti a felhőkarcolókkal tarkított sosem alvó amerikai metropolisz és a kulturálisan sokszínű európai város érzését. Egy kicsit Amerika, egy kicsit Európa. Ezt éreztem az első perctől fogva." forrás
"A korai kelésnek köszönhetően ma igen sok minden fért bele a napunkba. Elgyalogoltunk a régi mólóig, ahonnan messziről meg lehet csodálni a Golden Gate hidat, majd pedig a Fishermen’s Wharf következett, ahol a napi fogást pakolják ki a halászok. No meg itt lehet tarisznyarákot, halat, meg egyéb tengeri herkentyűket enni. Sajnos, nagyon szeretjük ezeket a finomságokat, ezért az én fejem már úgy néz ki, mintha bárányhimlős lennék. Megnéztünk még néhány, a kikötőben álló régi vitorlást meg gőzöst, majd indultunk is tovább az Alcatraz felé. Az ex-börtönszigetet komppal lehet megközelíteni, és bár 30 percenként megy, tegnap este igen szemfülesnek kellett lennem, hogy tudjunk még ilyen közel lévő dátumra (mára) jegyet szerezni." forrás
,, Sokaktól hallottam, hogy itt az amerikai stílus keveredik az európaival egy különleges egyveleget alkotva. Két hét után elmondhatom, hogy van benne valami. Olyan sokszínű ez a hely, hogy szinte hihetetlen. Rengeteg ázsiai emberke van, kínai, koreai, japán, szingapúri. Beszélgettem nepálival, új-zélandival, ausztrállal. Sok az európai, dél-amerikai, mexikói, fülöp-szigeteki, thai. Tehát lényeg a lényeg, a közeg eléggé inspiráló.
Az utcán rengeteg színes egyéniséget láthatsz nap mint nap, kedvencem a férfi az elektromos tolószékben, aki hangfallal felszerelkezve hajt végig a városon, természetesen üvöltő zenével, valamikor Backstreet Boys, aztán Pitbull, vagy épp egy kis Spice Girls, lényeg, hogy mosolyt csal az arcra, minden alkalommal.
Végre itt lehet inni jó kávét! Aki követte az eddigi bejegyzéseket, az tudhatja, hogy nagy szívfájdalmam volt az amerikai szar kávé :). Jelentem itt meg van oldva az ügy, olyan kávézókat rejt ez a város, hogy csak nah!
Árnyoldala Kaliforniának, hogy az adó nagyon magas, majdnem eléri a 10%-ot, szóval nem olcsó az élet, de valamit valamiért! (2015)" forrás
,, Az ezerarcú San Francisco látványosságairól most hosszasan zengedezhetnék a mólóktól vagy a viktoriánus Pink Ladies házaktól kiindulva a Corona Hights kilátón, a dimbes-dombos kerületeken, hegyes-völgyes Twin Peeksen, az óceánparti sétányon át, a Lombard streeten keresztül a Golden Gate hídig, én mégis azt a momentumot emelném ki, ami az egyik legnagyobb hatással volt ránk. A város legnagyobb szépművészeti múzeuma, a de Young múzeum önmagában egy modernkori építészeti csoda. A falai között pedig a XVII. századtól kezdődően egy négy évszázadot átívelő időszakot jelenít meg az amerikai kultúrából, emellett kortárs, helyi, nemzetközi, dél-amerikai, afrikai és óceániai művészeti alkotások időszakos kiállításaival is színesíti a teljes tárlatot." forrás
,, Azt hiszem túlzás nélkül állíthatom, hogy itt szinte mindent szabad. Mármint nyilván vannak törvények, mint mindenhol máshol, csak valahogy nem igazán törekszenek arra, hogy betartsák és betartassák, vagy egész egyszerűen nem érdekel senkit. Ezzel San Francisco mondhatni hű önmagához, hiszen a város egykor a hippi kultúra fellegvára volt.
Másik jellegzetessége a már-már az ember fejebúbját suroló felhők és az egyik óráról a másikra hirtelen leszálló köd. Megszokott kép, hogy a város szikrázó napsütésben úszik, ugyanakkor a felhőkarcolók teteje és a környező dombok, kerületek ki sem látszanak a szürkésfehér masszából. Ez a jelenség az óceánnak köszönhető, mint az is, hogy Friscóban ritkán van igazi kánikula. A nap sokat süt, de a szél is fúj rendesen, így nem érződik túl melegnek, vagyis nem árt naptejjel felszerelkezni, ha nem szeretnénk grillcsirkeként végezni.
San Francisco kisebb-nagyobb dombokra épült, az utcák pedig nyílegyenesen futnak rajtuk keresztül, amitől egészen különleges megjelenést kap a város. Egyik irányban az út fent a semmiben ér véget, míg a másikban egy nagy mélyedésbe fut le, hogy aztán egy meredek kaptatón araszoljon fel újra. Akárcsak egy hullámvasút. Mi pedig jártunk-keltünk benne minden lehetséges módon: gyalog, tömegközlekedéssel, biciklivel, autóval. (2017)." forrás
Kedvencünk: Sausalito
Kriszta fotója
Lombard street - Kriszta fotója
A haditengerész szobra - Elter Karesz fotója
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
András, 2019. 05. 12. 13:48
San Francisco rendkívül érdekes, vibráló nagyváros. 4 napot töltöttünk ott, ezalatt gyakorlatilag mindent meg lehet nézni. Javaslom a tömegközlekedés igénybevételét mert könnyen el lehet jutni mindenhová és viszonylag olcsó. San Franciscóban több közlekedési vállalat működik és ez kicsit bonyolulttá teszi a jegyek vásárlását. Nagyon hasznos letölteni a MUNI applikációt mert ezen keresztül nagyon egyszerűen hozzá lehet jutni a jegyekhez, day passokhoz. https://www.sfmta.com/muni A day pass 5 USD-ba kerül, 24 óráig érvényes az aktiválástól számítva. Az 1 day pass a cable car, BART és a Caltrain kivételével korlátlanul igénybe vehető az összes közlekedési eszközre (MUNI metro, buszok és street car). Vásárolható 1 day passport is 12 USD-ért, ez viszont a Cable carra is használható korlátlanul. Egyébként a cable car jegy egy használatra 7 USD-ba kerül. A BART menettérti jegy a reptérről a városközpontba (Powell street) 19.30-ba kerül. Sajnos erre nem jó a MUNI. Ha több időt töltünk San Franciscoban, érdemes beruházni egy Clipper cardra, mert ez tényleg minden közlekedési eszközre jó. Ez hasonlóan működik mint a londoni Oyster vagy a sydneyi Opal card. www.clippercard.com