New Mexico
Az USA délnyugati részén lévő, 314 334 négyzetkilométer területű államnak kb. 2,1 milliós a lakossága (2024-es becslés). Fővárosa: Santa Fe, ami az USA legmagasabban (2134 méter) fekvő szövetségi állami fővárosa.
Szomszédai: nyugaton Arizona, északon Colorado, keleten Texas és Oklahama, délen Texas és Mexikó.
Santa Fe az egyik legrégebbi város az Egyesült Államokban. A legnagyobb város azonban Albuquerque.
Az állam különösen sokszínű, jelentős spanyol és őslakos amerikai közösségekkel.
Az angol az elsődleges nyelv, de sok lakos beszél spanyolul is, valamint a navahó és más őslakos nyelvek is jelen vannak.
Új-Mexikó földrajzi vonatkozásban nagyon változatos, hegyekkel, sivatagokkal és síkságokkal. Az állam nyugati részén található a híres Chihuahuan sivatag, míg az északi területeken a Sziklás-hegység nyúlik végig.
Az állam gazdaságában fontos szerepet játszik a bányászat (különösen az olaj és a gáz), valamint az űrkutatás, a turizmus és az energetikai ipar. Új-Mexikó jelentős szereplő az atomenergia kutatásában is, a Los Alamos Nemzeti Laboratórium révén.
Az állam klímája sivatagi és félsivatagi, hosszú, forró nyarakkal és hideg telekkel. Az északi hegyvidékek havas téllel és hűvösebb nyarakkal rendelkeznek.
Új-Mexikó híres sokszínű kulturális örökségéről, amely az őslakos amerikai, spanyol, mexikói és angolszász elemek keveredéséből áll össze. A művészetek és a kézművesség, különösen a navahó szövés és kerámia, kiemelkedő szerepet játszanak a helyi kultúrában.
Az állam népszerű turisztikai célpont, olyan látnivalókkal, mint a White Sands Nemzeti Park, a Carlsbadi-barlangok és a híres Roswell, amely az 1947-es UFO-esemény miatt vált ismertté.
Új-Mexikó 1912-ben vált az Egyesült Államok 47. államává. Korábban spanyol, majd mexikói fennhatóság alatt állt, mielőtt az Egyesült Államokhoz csatolták volna a Mexikóval vívott háborút követően.
Albuquerque mellett más fontos városok is vannak, mint Las Cruces, Roswell és Taos, amelyek mind különleges történelmi és kulturális jelentőséggel bírnak.
Új-Mexikó nagyon hasonló az Egyesült Államok többi részéhez abban, hogy szinte mindenhol angolul beszélnek. Azonban az egyedülálló az amerikai államok között, hogy Új-Mexikóban az angol és a spanyol hivatalos nyelvek. A spanyol hely- és személyneveket spanyolul érdemes kiejteni. Az angolosított kiejtés itt udvariatlannak tekinthető. Az Észak-Közép és Északnyugat régiókban jó eséllyel találkozhatsz olyan emberekkel, akik számára az angol a második, vagy akár harmadik nyelv a spanyol vagy egy indián nyelv után.
Új-Mexikóban a legnagyobb indián nyelv (mind a használati gyakoriság, mind a beszélők száma alapján) a navajo, és hallhatod is, különösen a Navajo Nemzet területén vagy annak közelében lévő városokban (mint Grants vagy Gallup). Ezzel szemben sok indián nyelvet csak privát környezetben beszélnek (például a Taos nyelvet, amelyet a Taos Pueblóban beszélnek), és nagy a veszélye annak, hogy ezek a nyelvek kihalnak vagy megszűnnek. Ne feltételezd, hogy létezik egyetlen „indián” nyelv, vagy hogy minden indián speciálisan navajóul beszél (vagy tewaul, tiwaul stb.).
Új-Mexikó egyik érdekes sajátossága (legalábbis a nyelvészek számára), hogy az indián helyneveket használják az útjelző táblákon és felüljárókon a rezervátumok területén, míg az angolosított vagy spanyolosított neveket használják a kijárati táblákon és térképeken. Például a Santa Fe megyében található Pojoaque városának felüljáróján a "Posuwaegeh" felirat olvasható, amely a város tewa neve.
Mivel Új-Mexikó a magas sivatagban található, rengeteg természeti szépséggel és meglepően sokféle tájjal büszkélkedhet; néhány órányi autózás elvihet vörös sziklás sivatagból alpesi erdőkbe, vagy sík füves területekről homokdűnékhez. Az állam minden sarkában található gyönyörű természeti látványosság, de vannak kiemelkedő helyek is.
Sok filmrajongó ismeri Új-Mexikó tájait, mivel a legtöbb western hollywoodi film itt készül a kedvező adótörvények miatt. Bár talán a „western táj”, Monument Valley, a szomszédos Arizonában található, szinte az összes, délnyugattal társított mesa és sziklaalakzat Új-Mexikóban található.
Az állam északnyugati régiója talán leginkább megtestesíti az amerikai délnyugat népszerű képét, vörös sziklás mesákkal és lenyűgöző sziklákkal; valóban ugyanolyan táj, amilyet Észak-Arizonában vagy Dél-Utahban is találhatunk. Az El Malpais Nemzeti Emlékmű, e régió szélén, a homokkő és a vulkanikus kőzet szokatlan keverékével büszkélkedhet, ahol az ősi lávafolyások maradványai magas homokkő sziklákkal találkoznak. Ahogy az észak-középső régió felé haladunk, a vörös sziklák nagyrészt eltűnnek (bár Abiquiu figyelemre méltó néhány lenyűgöző vörös sziklaalakzattal), és helyüket alpesi hegyvonulatok veszik át. A Jemez-hegységben található Valles Caldera Nemzeti Rezervátum egy hatalmas vulkáni kaldera maradványa, amely most egy hatalmas rét formájában jelenik meg a hegység közepén. A közeli Sangre de Cristo-hegység az állam legmagasabb hegylánca és talán a leglátványosabb is, több vadon területtel, síközpontokkal és alpesi erdőkkel és rétekkel. Taostól nyugatra a Rio Grande del Norte Nemzeti Emlékmű magában foglal egy lenyűgöző szakaszt a Rio Grande által kivájt szurdokból.
Ahogy az állam középső részébe érünk, a magasság csökken, az alpesi erdőket piñon és boróka ligetek váltják fel, bár az Albuquerque fölé magasodó Sandia-hegység kiemelkedik a környező tájból, és az állam legkönnyebben elérhető hegylánca, egy légi tramway-jel, amely a város szélén lévő lábaktól egyenesen a csúcsig emelkedik. Albuquerque belvárosában és dél felé nyúlik egy festői bosque (nyárfaerdő) a Rio Grande partjai mentén, egy vékony vizes élőhely, amely fontos vadon élő állatok folyosóját biztosítja e világ részére. Északkeletre a ritkás piñon és boróka erdőket széles, lapos füves területek váltják fel a Nagy Síkság peremén.
Az állam délnyugati része ad otthont néhány legeldugottabb vadon területnek; ahol kis hegyláncok jelölik a forró Chihuahuan-sivatag és Új-Mexikó középső részének piñon-boróka erdőinek találkozási pontját. Az állam délkeleti részei az állam legalacsonyabb területei, és nagyrészt egy hatalmas, jellegtelen síkság; bár vannak szétszórt, szokatlan geológiai képződmények, a leglátványosabb a Carlsbad Caverns, egy hatalmas barlangrendszer, amely a világ leglenyűgözőbb barlangjai közé tartozik. Alamogordo közelében található a White Sands Nemzeti Park, a világ legnagyobb gipsz homokdűne mezője, amely gyakran szerepel az állam turisztikai irodalmában.
Új-Mexikó meglátogatására a március és a május közötti időszak az optimális. Tavasszal Új-Mexikó az USA legkevésbé csapadékos állama.
Június és augusztus között nagy a forróság, jellemzően 30-35 közötti a hőmérséklet.
Taos januárban - s. i. fotója
Budapestről Új-Mexikóba repülve általában legalább egy átszállás szükséges. Az átszállások száma és helyszíne azonban függ a kiválasztott légitársaságtól és útvonaltól. Az alábbiakban néhány példa a Budapestről Új-Mexikóba vezető lehetséges útvonalakra és átszállásokra:
Budapestről Frankfurtba repülve, majd onnan további átszállással juthatunk el Új-Mexikóba. Például a Lufthansa légitársaság járatával lehet eljutni Frankfurtba, majd onnan a United Airlines vagy a Delta Air Lines légitársaságainak járataival lehet folytatni az utat az Egyesült Államokba.
Egy másik lehetőség, hogy Budapestről a Turkish Airlines légitársaság járatával Isztambulba repülünk, majd onnan további átszállással jutunk el Új-Mexikóba. Például az American Airlines, a United Airlines vagy a Delta Air Lines járataival lehet folytatni az utat az Egyesült Államokba.
A harmadik lehetőség, hogy Budapestről a Qatar Airways légitársaság járatával Dohába repülünk, majd onnan további átszállással juthatunk el Új-Mexikóba, azaz a határához közeli El Paso-ba. Az American Airlines vagy a Delta Air Lines légitársaságainak járataival lehet folytatni az utat az Egyesült Államokba.
Fontos megjegyezni, hogy az átszállások száma és helyszíne változó lehet, és az utazóknak javasolt ellenőrizni a lehetőségeket a kiválasztott légitársaságok honlapján vagy a repülőjegy-kereső oldalakon.
Az éjszakát újfent egy couchsurfernél töltöttük a rezervátumban, aki ugyan nem volt otthon,de ismeretlenül is nekünk adta a házát. Egyszerűen elképesztő milyen segítőkész emberek vannak. A rezervátum terülten egyébként nem lehet a boltokban alkholt vásárolni. Cserébe viszont a legsilányabb termékeket árusító family dollar, dollar tree és társai közértek vannak csak. Mi szó szerint semmit nem tudtunk itt venni. forrás
Új-Mexikó északi részén nagyon jellemző az ittas vezetés. Ha magunk autóval közlekedünk, akkor legyünk erre tekintettel.
Új-Mexikó államba átérve két választásunk volt: vagy végig autópálya, vagy autópálya+ földutak amik némely szakaszon aszfaltozottak. Az utóbbi mellett döntöttünk, hatalmas élmény a tehenek között a semmi közepén a földes kavicsos úton menni kilométereken át.
s. i. fotója
A nagyobb városokban (Albuquerque, Las Cruces, Santa Fe) van némi tömegközlekedés, de ez még mindig olyan állam, ahol a legtöbb esetben vezetni kell.
Új-Mexikóban az utak általában jól karbantartottak, és maga a vezetés is kellemes élmény lehet. Bár csak néhány utat jelöltek ki festői útvonalnak, az állam nyugati kétharmadának vidéki autópályái nagyszerű kilátást nyújtanak. Azonban, ha te vezetsz, kérlek, maradj figyelmes az útra és a helyi vezetési szokásokra. Új-Mexikó útviszonyai és helyzetei eltérhetnek az általad megszokottól; légy óvatos és vezess védekezően minden időben. Az autópályák sebességhatára általában 75 mérföld per óra, kivéve a városi és hegyvidéki területeken, ahol a sebességhatár általában 65-re csökken. A többsávos amerikai és állami autópályák vidéki sebességhatárai 45 és 75 mérföld per óra között változnak. A kétsávos vidéki autópályák sebességhatára 45-65 mérföld per óra között van. A városi területeken és más közösségekben a sebességhatár 15 és 55 mérföld per óra között lehet, és a rendőrségi ellenőrzés láthatóbb és szigorúbb, mint vidéki területeken. Számos állami autópálya és a legtöbb megyei út még mindig nem aszfaltozott, és lassabb sebességgel kell rajtuk közlekedni. Emiatt, a sebességmérő csapdák miatt, és azért is, mert sok hegyi út kanyargósabb, mint ahogy a térképen látszik, az intercity utazás tovább tarthat, mint amit a távolság alapján várnál, kivéve az autópályákon. Kivételt képeznek az állam keleti részei, ahol komoly veszély fenyeget, ha olyan lassan vezetsz, mint a sebességhatárok.
Új-Mexikóban különösen figyelned kell a sebességhatár változásaira, különösen az indián rezervátumok és a kis vidéki városok környékén, ahol a sebességhatár kevesebb mint egy mérföld alatt 75-ről 45 mérföld per órára csökkenhet (és ugyanez fordítva is igaz). Ezek a sebességcsapdák egyszerre szolgálják az utak biztonságának növelését és a város bevételének növelését gyorshajtási bírságok révén. Az állam domborzata is segíthet elrejteni ezeket a sebességváltozásokat, például egy kanyar után egy mesa mellett vagy egy domb aljánál.
Az időjárással kapcsolatos vezetési veszélyek általában a téli hónapokra korlátozódnak, amikor az állam északi felében, valamint a délnyugati régió hegyvidéki részein hóviharok zárhatják le az autópályákat vagy tehetik veszélyessé azokat. Ezeken a területeken decembertől februárig érdemes láncokat vagy négykerék-meghajtást használni, különösen a hegyekben. A tavaszi szelek zavaróak lehetnek a magas járművek vezetői számára, és időnként a porfúvás miatt csökkent látótávolságot okozhatnak, de a porviharok kevésbé jelentenek problémát, mint néhány szomszédos államban. Új-Mexikó nagy része magasabban fekszik, így valamivel hűvösebb, mint a Délnyugat más államai; ezért a forró radiátorok problémái kevésbé gyakoriak, bár még mindig jó ötlet vizet vinni magaddal, különösen a nyári hónapokban, különösen az alacsony, forró déli területeken (I-10 és környéke).
Új-Mexikóban súlyos probléma a ittas vezetés, bár az agresszív végrehajtás és a közoktatási kampányok valamelyest csökkentették a DUI szintet az elmúlt 10 évhez képest. Az állam egyetlen útja sem mentes ettől a problémától; nincs olyan napszak, amikor ez ne fordulhatna elő. A védekező vezetés a nyilvánvaló megoldás. Nagy állatok az úton szintén veszélyt jelentenek. Marhák és juhok gyakran láthatók az állam nyílt legelőin; jávorszarvasok az észak-közép hegyekben. Délen az Oryx, egy Afrikából behozott jávorszarvas méretű antilop, vagy a Javelina (más néven Collared Peccary), a sertéscsalád távoli rokona, gyakran látható az utakon, különösen a vidéki útvonalakon. Ismételten, csak vezess védekezően.
Új-Mexikó ételkultúrája gazdag és változatos. Az itt található éttermek kínálnak tradicionális étkeket, amelyeknek a fűszerezése, az elkészítési módja és az ízvilága egyaránt különleges. Az alábbiakban bemutatom, milyen az étkezés a turistának Új-Mexikóban:
Chilis ételek: Az Új-Mexikói konyha legismertebb eleme a chili paprika. Az itt készült ételek különleges fűszerezését az adja, hogy a chili paprikából készült szószokat és krémeket használnak az ételekhez. Az Új-Mexikóban készült chilis ételek közül a legnépszerűbbek a chili con carne, az enchilada, a chile relleno és a pozole.
Navajo frybread: Ezt a hagyományos ételt az őslakos Navajo indiánok készítik. frybread egy puha, lapos kenyér, amelyet fritőzben sütnek ki, majd chilis bab, hús vagy zöldségek tetejére tesznek.
Teljesen lángos külseje van! - v. f.
Tacos: Az Új-Mexikói konyhában a tacos különleges változatát készítik. Az itt készült tacos-tortilla kemény, és töltve van sült húsokkal, bab, zöldségekkel és chilis szószokkal.
Sopapillas: Ez egy fánkhoz hasonló édesség, amelyet az Új-Mexikói éttermekben érdemes megkóstolni. A sopapillas egy piskótatésztából készült édes sütemény, amelyet porcukorral szoktak meghinteni.
Margarita: Az Új-Mexikóban készült margariták is híresek. Ez egy lime ízű koktél, amelyet tequilával, narancslével és lime-lével készítenek.
Piros és zöld chilis szószok: Az Új-Mexikói éttermekben a chilis ételek mellé piros és zöld szószokat szoktak kínálni, amelyek az adott étel ízét és fűszerességét kiegészítik.
Az Új-Mexikói konyha különleges, és érdemes kipróbálni az itt készült ételeket, amelyeket az Új-Mexikói éttermekben lehet megkóstolni. Az itteni éttermek általában barátságosak, és az ételek ára is kedvezőbb, mint más nagyvárosokban.
Az Új-Mexikóban vásárolható ajándéktárgyak szuper menők és nagyon különlegesek! Rengeteg lehetőség van arra, hogy vásárolj valami igazán egyedit és emlékezeteset, ami felidézi a látogatásodat. Ha szereted a kézműves termékeket, akkor az Új-Mexikóban készült Navajo gyapjúszőnyegeket és Szent Fehér Tyúk tojásokat imádni fogod. Ha ékszereket szeretsz, akkor az Új-Mexikóban található turkiz ékszerek az igazi kincsek számodra. És ha szereted az ételeket, akkor a helyi chiliszószok és salsák az, amit mindenképpen el kell készítened a barátaidnak, ha hazatérsz. Az emléktárgyak megvásárlása a legjobb módja annak, hogy az utazásod emlékezetes legyen, és egyedülálló ajándékot szerezz a barátaidnak és családodnak.
Szállásadóink nagyszerűvé tették napjainkat, és együtt elmentünk a helyi piacra is. Eddig ez volt az egyik legjobb piac, ahol járunk az USA-ban és igazán jó termékeket lehetett kapni, bár nekünk kicsit borsos áron, de az amerikai fizetésekhez képest elfogadhatóak voltak. Szállásadóink megjegyezték, hogy milyen élmény velünk piacozni, mintha ők is utaztak volna, mert mindenki milyen kedves volt, és milyen jókat beszélgettünk az árusokkal.
Kicsit másról is szól itt a piacozás, mint a bevásárlásról. Talán azért is szeretnek nagyon ide járni az emberek. Nem a szupermarketek, személytelen polcai között mászkálnak elszigetelten, hanem beszélgetnek egymással, a farmok árusai fantázáai neveket találnak ki a termékeiknek vagy akár a farmjuknak.
Csak olyan boltok vannak a piac mellett, ahol helyi, főleg fa termékeket és textileket lehet kapni. Mutattuk is egy boltosnak itt, a mi kis függönyzsákunkat…hogy milyen jó lenne, ha nem csak textil bevásárló szatyrot árulnának, hanem ilyesmit is. Mert azért itt is nejlonba vagy papír zacskóba adják ám a termékeket. forrás
Albuquerque az amerikai átlaghoz képest rossz közbiztonságú város, de a bűnesetek zöme betörés, szóval a turistát nem igazán érinti.
Az Új-Mexikóban az elmúlt években javult a közbiztonsági helyzet, de továbbra is vannak biztonsági kihívások, amelyeket a látogatóknak figyelembe kell venniük. Az államban a legtöbb bűncselekmény az Albuquerque városában található, de más városokban is előfordulhatnak biztonsági problémák. Az alábbiakban bemutatom a közbiztonsági helyzet Új-Mexikóban:
Bűnözési arány: Az Új-Mexikóban a bűnözési arány az országos átlagnál magasabb. Az Albuquerque városában a bűncselekmények száma magasabb, mint az állam többi részén. Az államban azonban a kisebb városok és falvak biztonságosabbak lehetnek.
Autólopások: Az autólopások száma Új-Mexikóban magasabb, mint az országos átlag. Az államban nem ajánlott parkolni az autóval a sötét és kevésbé forgalmas helyeken, és érdemes biztonsági rendszert telepíteni a járműre.
Turistákra leselkedő veszélyek: Az Új-Mexikóban látogatóknak az értékeikre, mint a táskákra, pénzre és elektronikai eszközökre, ügyelniük kell. Az utcai tolvajoknak lehetnek céljaik a turistákkal szemben, ezért fontos, hogy értékeiket mindig szem előtt tartsák, és ügyeljenek a biztonságukra.
Természeti veszélyek: Az államban a természeti katasztrófák is előfordulhatnak, például erős szélviharok, hőhullámok és árvizek. Az idegenvezetők és a helyi hatóságok által kiadott figyelmeztetéseknek érdemes engedelmeskedni, és megfelelő biztosítással rendelkezni.
Az Új-Mexikóban tartózkodó turistáknak érdemes figyelniük az utca emberére és az értékeikre, és ügyelniük a biztonságukra. Az államban vannak biztonságosabb és kevésbé biztonságos helyek is, és érdemes előre felkészülni a látogatásra a helyi körülmények figyelembe vételével. Az állam különleges és szép, érdemes meglátogatni, de a biztonság mindig az első helyen kell, hogy álljon.
Kedves barátunk tanácsolta az utazás előtt: " az első szőnyeget meg kell venni, ami tetszik." Persze nem fogadtuk meg a tanácsot, pedig igaza volt.
Az amerikai utazáshoz mindenképpen tanácsoljuk utasbiztosítást (betegség, baleset, poggyász) kötni. Ezen a linken - a honlapunk jóvoltából - kedvező árú ajánlatot lehet kapni.
89 ezres város (2024-es becslés). A lakosság fele latino. Feketék (afro-amerikaiak) alig vannak (1%).
Santa Fe egy kisváros Új-Mexikó államban, az Egyesült Államokban. Ez az állam fővárosa és az amerikai délnyugati régió kulturális központja. Az alábbiakban bemutatom néhány fontos dolgot, amit érdemes tudni Santa Fe-ről:
Santa Fe az amerikai délnyugati régió egyik kulturális központja, ahol sok múzeum, galéria és művészeti központ található. A városban számos kulturális eseményt és fesztivált rendeznek az év során, amelyek az indián kultúrára, a zenei és a táncos teljesítményekre, az opera előadásokra és más művészeti programokra összpontosítanak.
Santa Fe építészeti stílusa és kialakítása is egyedülálló. A városban számos épület található, amelyek adobe stílusban készültek, vagyis a falak agyagból és szalmából készülnek. A városban a tradicionális spanyol stílusú épületek és a modern építészet remekül ötvöződnek.
Santa Fe híres az egészséges és az organikus ételeiről, amelyekben az indián és a spanyol konyhák ötvöződnek. A városban számos étterem található, amelyekben megkóstolhatod az autentikus mexikói ételeket, mint például a chilis bab, a guacamole, a tacos és a margariták.
Santa Fe a természeti szépségekben is gazdag állam közepén található. A város környékén található hegyek, sziklák és kanyonok remek túrázási lehetőséget kínálnak azok számára, akik szeretik a természetet.
Santa Fe híres az indián kézműves termékeiről, például a Navajo szőnyegekről, a sivatagi kaktuszokról és az ékszerekről. A városban található számos piac, ahol megvásárolhatod az egyedi és kézzel készített ajándéktárgyakat.
Santa Fe éghajlata száraz és kellemes. A nyári hónapokban meleg van, az őszi és a tavaszi hónapok pedig kellemesen hűvösek. A téli hónapok hidegek lehetnek, és hó is eshet.
Santa Fe különleges és szép város,
"Santa Fe csodálatos! Galériák, ékszerboltok, éttermek, kiállítások, mozgóárusok érik egymást a városban. Egyáltalán nincs meleg, ez azért lehet, mert magasan fekszik, most kb. 2000 méteren lehetünk. A környéken síterepek is találhatók! Fenyőerdők! Tiszta Svájc. " forrás
Nagyon szeretjük az Új-Mexikó állambeli építészetet, a plázák kialakítását, ami itt gyakorlatilag a főteret jelenti, és egy helyen szuper kenyeret is találtunk, ráadásul tudunk enni egy kis levest, kerámia tálkába és fa kanállal:-). Kiderült, hogy a tál és a kanál is egy-egy helyi művész alkotása.
Teljesen beleszerettünk ezekbe a művész városkákba. Megtudtuk, hogy New York után Santa Fe a legfontosabb kulturális és művészeti központ az Egyesült Államokban.. és valóban gyönyörű ez a város. Egy sivatag szinte ez az állam és városok, mégis a porból szabadságot és művészetet kovácsoltak. Egy fajta teremtés ez..
Jártunk már Santa Feben, de most mintha egy teljesen új helyen jártunk volna. Ezért is érdemes és szeretünk visszatérni helyekre. forrás
Székesegyház
A Santa Fe-i székesegyház, más néven Basilica of St. Francis of Assisi, egy gyönyörű épület, amely a város egyik jelképévé vált.
Az eredeti székesegyházat 1600-as években építették a spanyol gyarmati időkben. Az épület azonban többször átépítésre és felújításra került az évek során. Az utolsó nagy átépítés 1869-ben történt, amikor az épület megnövekedett méretben és neogótikus stílusban újult meg.
s. v. fotója
Az épület stílusa neogótikus, a hatalmas tornyok és az ólomüveg ablakok az épület jellemzői közé tartoznak. Az épületben található fából faragott díszek, a mennyezeti keresztív és az aranyozott részletek a székesegyház egyedülálló vonásait alkotják.
Az épületben számos műalkotás található, például oltárok, szobrok és festmények. Az egyik legkiemelkedőbb műalkotás a Robert Lentz által készített Krisztus-ikon, amely a főoltáron található.
A székesegyház látogatása ingyenes, de az adományokat nagyra értékelik. A látogatók számára a székesegyház környékén számos parkoló áll rendelkezésre. A székesegyház nagyon népszerű az esküvők és az egyházi ünnepségek helyszínéül is.
A székesegyház a városközpontban található, és számos egyéb látnivaló is van a környéken, mint például a híres Santa Fei piac és az Óváros negyed.
A Santa Fe-i székesegyház egy igazán gyönyörű és érdekes épület, amely méltán nevezhető az Új-Mexikó állam egyik legfontosabb műemlékének.
Kiejtés: álbekörki
937 ezres lakosságú város (2023-as becslés)
,, Albuquerque nem éppen kisváros: több mint félmillióan lakják, de istenigazából semmiről sem volt nevezetes korábban, és kevesen is mentek oda kifejezetten azzal a céllal, hogy ott turistáskodjanak. A város maga tényleg nem is olyan, ahová érdemes lenne turistabuszokat indítani – a tőle másfél óra autózásra lévő Santa Fe, Új-Mexikó hivatalos fővárosa sokkal szebb a mexikói stílusú vályogépületeivel, és a régi és új stílusokat harmonikusan egyesítő, gyalog bejárható városközpontjával. Egészen a közelmúltig érthetően ide irányult az új-mexikói városi turizmus, ám a Breaking Bad ezen némileg változtatott.
Ami a leginkább figyelemre méltó Albuquerque-ben, az egyértelműen a fekvése: ahogy érkezésünkkor a város mögött magasodó Sandia-hegység szikláit vörösre festi a naplemente, kapásból megadta az alaphangot. Ezen kívül viszont nem nagyon találni a városban híres épületet, vagy mást, ami kihagyhatatlan lenne (már persze ha nem láttunk a Breaking Badből egy percet sem), ám a város hangulata mindenképpen egyedi, köszönhetően a spanyol nyelvű népesség fokozott jelenlétének.
Még Denverben találkoztunk egy albuquerque-i születésű bolti eladóval, akivel beszélgetésbe elegyedtünk (ezt Amerikában nehéz is kikerülni, ha már egyszer megindult a kommunikáció), és amikor megtudta, hogy a szülővárosába készülünk, kicsit el is csodálkozott, hogy miért megy bárki Albuquerque-be. Végül rövid tűnődés után azért talált valamit, amiért érdemes odamenni: az étkezést. És valóban, a mexikói, indián és amerikai konyhák fúziójából létrejött új-mexikói konyhát tényleg megéri megkóstolni (a megkérdezett helyiek tanácsára hallgatva ezt a legendás Frontier étteremben tettük meg, amelybe már csak a lakosság legszélesebb spektrumát lefedő, rendkívül vegyes közönség miatt is érdemes lenne betérni, ha nem lenne a burritójuk is szuper), és mivel érkezésünk a Halloween előtti hétvégére esett, elég nagy pezsgés volt szombat este is a belvárosban. (2018)" forrás
Albuquerqueben két témakör érdekelt minket: a Breaking Bad sorozatot (ami a kedvencünk) itt forgatták, és egy kirándulás.
Breaking Bad: 3 helyet látogattunk meg, Walter White házát, az autómosót és a Los Pollos Hermanos éttermet. Walter háza körbe van kerítve, tábla jelzi, hogy az út túloldaláról fotózzanak, kicsif idegesítette már az ott lakókat a sok turista az előkertben. Az étterem 3 napig van felújítás alatt, május 23-25-ig. Mi pont ekkor vagyunk a városban... Szomorúak voltunk, mert benn tele van Breaking Bades poszterekkel a hely és külön asztal jelzi, hol ült Walter White. Sajnos így a túloldalról tudtunk csak fotót készíteni. A hely neve Twisters.
Kirándulás: Albuquerque egy nagy síkság szélén, egy nagy hegység lábánál foglal helyet. A hegy tetejére felvonó visz fel (25$/fő) kb 15 perc alatt. A látvány egészen elképesztő, a fotók nem adják vissza. A hegy 3163 méter magasan helyezkedik el. Itt az erdőben sétáltunk egy nagyot, majd le is jöttünk, mert elég hideg szél fújt, érdemes melegeb öltözni. Ne hagyja ki, aki erre jár!
Vacsit egy sportbárban töltöttük el, Uptown Sportbar, nagyon ajánljuk! 8000 forintból minőségi vacsi és italok, egy hangulatos helyen. Sok helyi sör, Új-Mexikóban lehet inni vezetés előtt is, úgyhogy egy sört én is ittam, párom koktélozott. 🙂
Nem túl izgalmas két nap volt, így is terveztük, direkt kicsit nyugisabbra, elnézést, ha valaki unta. 🙂(2019)
,, Sok-sok USA-utazásunk természeti élményei közül az egyik legemlékezetesebb. Nagyon egyedi, sajátos." (aji, 2018)
A White Sands Nemzeti Park az Egyesült Államokban, Új-Mexikó államában található, és az egyik legkülönlegesebb természeti helyszín az országban. Az alábbiakban bemutatom néhány fontos dolgot, amit érdemes tudni erről a helyről:
Homokdűnék: A White Sands egy hatalmas terület, amelyet különleges fehér homokdűnék borítanak. A homokdűnék ősi tengeri aljzaton helyezkednek el, amelyek idővel szárazföldre emelkedtek. A fehér homok a gipszkristályokból ered, amelyek a környező hegyekből származnak.
Aktivitások: A parkban számos szabadidős tevékenységet lehet végezni, például homokdűne túrázás, szánkózás, hegymászás, biciklizés és piknikezés. A parkban található látogatóközpontban kiállításokat tekinthetsz meg és interaktív programokon vehetsz részt.
Éghajlat: Az Új-Mexikói White Sands éghajlata száraz és forró, a nyári hónapokban a hőmérséklet elérheti akár a 40°C-ot is. A legjobb időszak a látogatásra a kora tavasz és a késő ősz, amikor a hőmérséklet kellemesebb.
Látogatás: A park látogatása az év minden napján lehetséges. A parkban található utak és parkolók jól karbantartottak, és az egész terület könnyen bejárható. A homokdűnék nagyon népszerűek a fotósok körében is.
Helyszín: A White Sands Nemzeti Park kb. 20 km-re keletre fekszik a Las Cruces várostól, és mintegy 320 km-re délre Albuquerque-től.
A White Sands Nemzeti Park Új-Mexikó egyik legérdekesebb látnivalója, amely egyedi és lenyűgöző természeti jelenségeket kínál. A homokdűnék lélegzetelállító látványa, valamint a számos tevékenység lehetősége az egész család számára kellemes élményt nyújt.
(táusz)
Lakosság (2024-ben): 6400
Taos egy kisváros Új-Mexikó államban, az egyik legősibb település az Egyesült Államokban, az itt található Taos Pueblo az egyik legrégebbi lakott település Észak-Amerikában. A települést több mint 1000 éve lakják az indiánok. A városban található San Francisco de Asis templom a spanyol gyarmati idők óta fennáll, és a város egyik legismertebb épülete.
m. c. fotója
A művészetek és a kultúra fellegvára. A város számos galériát és művészeti központot kínál, ahol megtekintheted az amerikai indiánok, a spanyol gyarmati és a modern művészeteket. A Taos Pueblo-ban minden évben megrendezik a hagyományos Powwow-t, ami egy hétvégés táncház és ünnepség.
Környéke természeti szépségekben gazdag. A közelben található hegyek remek kirándulási lehetőségeket kínálnak, a folyók pedig csónakázásra, horgászásra és vadászatra alkalmasak. A téli hónapokban a síelők és snowboardosok az itt található sípályákon élvezhetik a havas sportokat.
Taos híres az autentikus mexikói ételeiről és az új-mexikói ételekről, például a chilis babról, a guacamole-ról és a tacos-ról. A városban található éttermek és kávézók kínálnak egyszerű és finom ételeket.
A városban található számos szálláslehetőség és szálloda, ahol a turisták kényelmesen megszállhatnak. A város kis mérete miatt a főbb látnivalók könnyen megközelíthetők gyalogosan.
Carlsbad Caverns Nationalpark
A Carlsbad Caverns Nemzeti Park az Egyesült Államokban, Új-Mexikó államában található, és az egyik legimpozánsabb természeti látnivaló az országban.
Barlangrendszer: A Carlsbad Caverns barlangrendszerét több millió éves karsztműködés hozta létre. A barlangok több mint 120 méter mélyen találhatók a föld alatt, és több mint 190 km hosszú folyosó húzódik bennük. A barlangokat számos sziklaformáció és cseppkőképződmény díszíti, és lenyűgöző természeti jelenségeket kínál.
pb
Aktivitások: A parkban számos szabadidős tevékenységet lehet végezni, például túrázás, a barlangokban való kirándulás, természetfotózás, madármegfigyelés és picknick. A parkban található látogatóközpontban számos kiállítás és interaktív program várja a látogatókat.
Éghajlat: Az Új-Mexikói Carlsbad Caverns éghajlata változatos, a nyári hónapokban a hőmérséklet magas, télen pedig hűvös. A legjobb időszak a látogatásra a tavasz és az ősz, amikor a hőmérséklet kellemesebb.
Látogatás: A park látogatása az év minden napján lehetséges. A barlangok meglátogatása idegenvezetővel lehetséges, és számos turnus áll rendelkezésre a látogatók számára. A park területén különféle tanösvények, kilátópontok és parkolók találhatók.
Helyszín: A Carlsbad Caverns Nemzeti Park az állam déli részén található, közel az Új-Mexikó - Texas határhoz.
Bandelier National Monument
A Bandelier National Monument egy természeti és kulturális helyszín az Egyesült Államokban, Új-Mexikó államában.
Pueblo ősi falu: A Bandelier National Monument területén található Pueblo ősi falu az egyik legismertebb látnivalója a helyszínnek. A falu kb. 700 évvel ezelőtt volt lakott, és az indiánok építették. A falut számos lakóház és közösségi épület alkotta, amelyek többsége a sziklákba volt vájt.
Természeti látnivalók: A Bandelier National Monument különleges sziklaképződményekkel és természeti szépségekkel rendelkezik. A helyszín területén található kanyonok, vízesések, hegyi tók és természetvédelmi területek, amelyek rengeteg tevékenységet kínálnak a látogatók számára.
r. t. fotója
Aktivitások: A parkban számos szabadidős tevékenységet lehet végezni, például túrázás, hegymászás, kerékpározás, madármegfigyelés és piknikezés. A parkban található látogatóközpontban kiállításokat tekinthetsz meg és interaktív programokon vehetsz részt.
Éghajlat: Az Új-Mexikói Bandelier National Monument éghajlata változatos, a nyári hónapokban a hőmérséklet magas, télen pedig hűvös. A legjobb időszak a látogatásra a tavasz és az ősz, amikor a hőmérséklet kellemesebb.
Látogatás: A park látogatása az év minden napján lehetséges. A parkban található utak és parkolók jól karbantartottak, és az egész terület könnyen bejárható. Az indián falu meglátogatása idegenvezetővel lehetséges.
Helyszín: A Bandelier National Monument a Los Alamos várostól kb. 25 km-re délre található, és mintegy 100 km-re északra Albuquerque-től.
Gallup
(kiejtése: gelop)
Gallup városa Új-Mexikó állam középső részén található, és a környező hegyek, erdők és sivatagi tájak számos látványos látnivalót kínálnak.
Gallup városa az amerikai indián kultúra egyik központja, és a város területén több mint 20 különböző indián törzs lakik. A városban található a Gallup Indiai Piac, amely az egyik legnagyobb indián piac az országban. Itt lehet megvásárolni a helyi kézművesek által készített hagyományos indián ékszereket, ruhákat és más használati tárgyakat.
Gallup városa az Új-Mexikói hegyvidék lábánál található, és körülötte számos természeti szépség található. Az El Malpais Nemzeti Monumet és a Zuni hegyvidék a legismertebb látnivalók közé tartoznak.
A városban számos szabadidős tevékenység kínálkozik, mint például túrázás, hegymászás, kerékpározás és lovasprogramok. Gallup városa egyébként a híres Route 66 útvonalán található, ami az autós utazók számára is vonzó lehet.
Éghajlata sivatagi, a nyári hónapokban a hőmérséklet magas, télen pedig hűvös. Az ideális időszak a látogatásra az ősz és a tavasz, amikor a hőmérséklet kellemesebb.
A város ismert az indiai kultúrát bemutató fesztiváljairól, mint például a Gallup Inter-Tribal Ceremonial, amelyen az indián törzsek hagyományos énekeket, táncokat és egyéb előadásokat mutatnak be.
c. k. fotója
Tucumcari
Route 66: Tucumcari a híres Route 66 útvonalán található, amely az ország egyik legfontosabb autópályája volt. A város Route 66 Múzeuma és a Blue Swallow Motel a legismertebb látnivalók közé tartoznak, amelyek megmutatják az útvonal történetét és a városok közötti utazás élményét.
cs. a. fotója
Történelmi helyszínek: Tucumcari történelmi helyszínei közé tartozik a Tucumcari Mountain környéke, amely az indiánok körében szent helynek számított. A városban található a Mesalands Community College Dinosaur Museum, amely az Új-Mexikóban talált dinoszauruszok csontvázait mutatja be.
Aktivitások: A környéken számos szabadidős tevékenységet kínál a látogatóknak, mint például a vadászat, a horgászat és a túrázás. A Tucumcari Golf Course és a Conchas-tó a legnépszerűbb helyek közé tartoznak.
Éghajlat: Tucumcari éghajlata sivatagi, a nyári hónapokban a hőmérséklet magas, télen pedig hűvös. Az ideális időszak a látogatásra a tavasz és az ősz, amikor a hőmérséklet kellemesebb.
Éttermek: Tucumcari híres a mexikói ételekről és a helyi BBQ-ról is. A környéken található éttermek közül a Watson's BBQ és a Kix on 66 BBQ a legnépszerűbbek.
Helyszín: Tucumcari Új-Mexikó állam északkeleti részén található, és a környező hegyek és sivatagi tájak számos látványos látnivalót kínálnak.
Új-Mexikó földrajzi környezete nagyon változatos, és különböző területeket tartalmaz, mint a magas hegyek, a sivatagok, a folyóvölgyek és a mesas. Az állam a délnyugati részén található, és határos Mexikóval, Texas állammal, Oklahomával, Coloradóval és Arizonával.
Az állam nagy része magasan fekvő sivatagi terület, amelyek magassága eléri akár a 3,000 métert is. Az Új-Mexikói-hegység magas hegyvonulatai az állam déli részén találhatóak, több mint 4,000 méter magassággal. Az állam északi részén található a Sangre de Cristo-hegység, amelyek a hegyek a legmagasabb pontjai, a Wheeler-csúcs 4,012 méteres magassággal.
Az állam észak-keleti részén a Rio Grande folyó húzódik, amely az állam egyik legfontosabb folyója, és jelentős szerepet játszik az állam mezőgazdasági termelésében. A folyó kanyonjai népszerű turisztikai célpontok, és a rafting és a horgászat is népszerű sportok a területen.
Az államban nagyon sok nemzeti park és védett terület található, beleértve a Carlsbad Caverns Nemzeti Parkot, a White Sands Nemzeti Parkot, a Bandelier Nemzeti Emlékhelyet és a Gila Nemzeti Erdei Rezervátumot is.
Új-Mexikó állam történelme gazdag és összetett. A területet több ezer éve az őslakos amerikai törzsek lakják. Az Anasazi kultúra az egyik legkorábbi ismert civilizáció az Új-Mexikói területen, amely a 1. században kezdett el kialakulni. Az Anasaziak nagyszabású kőépületeket, ősi templomokat és komplex öntözési rendszereket hoztak létre, amelyeket ma is megtekinthetünk az államban.
Az 1500-as években az első európaiak, spanyol felfedezők érkeztek az Új-Mexikói területre. 1598-ban a spanyol vezető, Don Juan de Oñate megalapította az első spanyol kolóniát az államban. A spanyol hódítók megpróbálták áttéríteni az őslakos amerikai lakosságot a keresztény hitre, és megkezdték az arany- és ezüstbányászatot is az államban.
Az 1800-as évek elején a terület megszállásának időszaka kezdődött. Az Egyesült Államok megvásárolta a területet a spanyoloktól, majd később az új-mexikói terület a mexikói-amerikai háborúban került az Egyesült Államok kezébe.
Az Új-Mexikói terület 1912-ben lett az USA 47. tagállama, és az állam gazdasága az 1900-as évek elején a mezőgazdasági termelésre és az állattenyésztésre összpontosított. Az állam nagy adagban termelt és exportált kukoricát, búzát és más gabonaféléket, valamint marhahúst és juhhúst.
Az 1940-es évektől az állam gazdasága sokféleséget mutat, és azóta az állam gazdaságát az olaj- és gázipar, az űrkutatás, az informatikai szolgáltatások, az idegenforgalom és a felsőoktatás is erősíti.
Indiánok
Nyoma sincs itt az amerikai gazdagságnak és itt inkább amerikai ‘álmatlanság’ van. Egy bennszülött amerikainak (mert itt így mondják…nem indiánnak) jóval kevesebb lehetősége van, mint egy fehér amerikainak. Általában teljesen értéktelen területeket kaptak. Ha viszont, véletlenül olyan területen laknak, ahol van egy turista látványosság (amit még nem vettek el tőlük valamilyen indokkal) akkor túrákat tudnak vezetni és abból élhetnek. Nyilván több törzs továbbra sem enged turistákat a szent területekre és ez így nagyon jól van!! A másik népszerű megélhetés a kaszinók nyitása. Az indián törzsi szuverenitásnak ugyanis része, hogy az USA többi államával ellentétben, indián területeken engedélyezett a szerencsejáték, ezért több indián rezervátumban találunk kaszinó komplexumokat. Ha az indiánok az utóbbi időben legnagyobb, sajnos sikertelen harcáról szeretnétek olvasni, akkor ajánljuk az alábbi történetet. (2019) forrás
1. Új-Mexikóban született:
Conrad Hilton: Az üzletember, aki a Hilton Hotels and Resorts alapítójaként vált világhírűvé. Hilton Új-Mexikóban született, és számos szálloda építésével járult hozzá a világ turizmusának fejlődéséhez.
Demi Lovato: Az énekesnő, aki számos slágert adott ki és számos filmben és televíziós sorozatban szerepelt. Lovato Új-Mexikóban született és nevelkedett, mielőtt elindult volna a hírnév felé vezető úton.
2. Új-Mexikó állam lenyűgöző tájai és az állam adta adókedvezmények miatt az évek során számos hollywoodi film forgatási helyszíne volt. Néhány világhíres film, amelyek Új-Mexikóban készültek, a következők:
Így jártam anyátokkal (How I Met Your Mother) - a népszerű TV-sorozat számos jelenete Új-Mexikóban készült, beleértve a Santa Fe városát és az Új-Mexikói Egyetem kampuszát.
Nem véneknek való vidék (No Country for Old Men) - a Coen testvérek által rendezett western-thriller a Texas-i határon játszódik, de számos jelenete Új-Mexikóban készült, többek között a Las Vegas és a Santa Fe környéki helyszíneken is.
Vadóc vadnyugat (Wild Wild West) - a 1999-es akció-vígjáték számos jelenete az államban készült, beleértve a White Sands Nemzeti Parkot és a Roswell városát.
Egy makulátlan elme örök ragyogása (Eternal Sunshine of the Spotless Mind) - a 2004-es romantikus sci-fi dráma jelentős része Új-Mexikóban készült, beleértve a Rio Grande folyót és a Albuquerque városát.
Agykontroll (Inception) - a Christopher Nolan által rendezett sci-fi thriller számos jelenete az államban készült, többek között a Plaza Hotelben, a városi központban és a Nemzeti Parkban.
Az útvesztő (The Maze Runner) - a 2014-es sci-fi akciófilm jelentős része az Új-Mexikói sivatagban készült, többek között a Rio Puerco völgyében és a White Sands Nemzeti Parkban is.
Breaking Bad - A 2008-ban kezdődő drámasorozat számos jelenete Albuquerque-ben és környékén készült.
Új-Mexikó megértése két fontos geológiai jellemzőjének megismerésével kezdődik: a Rio Grande, amely északról délre szeli át az államot, valamint a közeli Sangre de Cristo-hegység, amely a Sziklás-hegység legdélibb része, és ugyanannak a nagyszabású geológiai szerkezetnek a része, amely létrehozza a Rio Grande hasadékot. Az állam keleti harmada földrajzilag és kulturálisan is a Nagy Síkság kiterjedése, és inkább hasonlít Texas és Oklahoma nyugati részeihez, mint Új-Mexikó többi részéhez. A nyugati harmad, a Rio és a kisebb hegyláncok (Nacimientos, Magdalenas és a nem is olyan kicsi Jemez-hegység) túloldalán, ugyanazon „medence és hegyvidék” földrajzi terület része, mint Arizona és Nevada nagy része, egy kis Utah kanyonvidékkel a északnyugati sarokban.
Az a terület, amely e két ritkán lakott régió között helyezkedik el, adja az állam identitásának nagy részét, itt található a lakosság többsége és számos turisztikai látványosság. A „Rio Grande folyosó” a Colorado állam határán kezdődik, északról délre haladva pedig olyan ismert helyeket foglal magában, mint Taos, Los Alamos, Santa Fe, Albuquerque és Las Cruces az állam déli végén. Azok az utazók, akik csak az állam keleti oldalának lapos ürességét vagy a nyugati harmad durva pusztaságát látták, nem számítanak erre a régióra, hófödte hegyeivel, a Rio menti termékeny ártéri élőhelyével és a lakosság sűrűségével, amely bár nem magas az Egyesült Államok (nem is beszélve Európáról) mércéjével mérve, mégis szokatlan a Délnyugaton. Az állam számos indián rezervátuma (a pueblók) itt található (a Navajo Nemzet azonban az északnyugati régióban van), valamint a spanyol hatás legszembetűnőbb maradványai, amelyek az állam Mexikóhoz fűződő kapcsolataiból származnak, amelyek a 19. századig fennmaradtak. Ugyanakkor ennek a területnek a relatív jóléte (bár Új-Mexikó egyetlen része sem tekinthető igazán „gazdagnak”, kivéve néhány elszigetelt környéket) több közösséget is magas technológiai központtá alakít, például az Albuquerque külvárosában található Rio Rancho, ahol egy nagy számítógépalkatrész-gyár működik. A Sangre de Cristos és a Jemez hegység viszonylag hűvös és nedves (legalábbis az állam többi részéhez képest) éghajlati zónát hoz létre, ahol a legmagasabb hegyekben szinte egész évben megmaradhat a hó.
Létezik egy kevésbé feltűnő észak/dél megosztottság is a kultúrában és földrajzban, amely alapvetően az Interstate 40-es autópálya mentén húzódik, amely az államon keresztül követi a történelmi 66-os utat. Az észak/déli különbségek többsége (eltekintve attól, hogy észak magasabban fekszik és hűvösebb, mint dél) politikai természetű, és inkább a lakosokat érinti, mint az utazókat, de ezek eredményeként az állam az „Régiók” című rész alatt hat régiót azonosít önmagában. Nincs „Dél-Közép” régió: a Rio Grande folyosó az állam déli vége felé szűkül, és a déli Rio mentén található jellegzetességeket a délnyugati régióban tárgyalják.
,, Elmentünk megnézni az 66-os út itteni részét ennek az útnak. Van egy sétálásra is alkalmas rész. Itt találsz érdekes cowboy cuccokat áruló boltokat, elfogadható éttermeket, amik főleg „tex-mex” stílusú ételeket ajánlanak. Ez a texasi és a mexikói konyha keveréke. Belebotlasz érdekes bárokba, régiség boltokba, felújított romantikus motelekbe. Érdemes bekukkantani az italboltokba, nagy a választék a bourbon whiskyben és itteni borokban, de még pezsgőkben is.
Albuquerque egy tipikus amerikai város, olyan, ahol furcsán érzed magad, ha nincsen kocsid. Ugyan van egy belváros, és van egy új villamos járat meg egypár busz, de majdnem hogy senki sem használja. A belvárosban kevesen laknak, estefele, kivéve a történelmi Hwy 66 részt, minden üres. De még nappal is, ha elsétálsz a közeli nagyon szép kertvárosok egyikébe, egy idő múlva kissé kényelmetlenül érzed magad. Senki más nincs az utcán, csak te. Az az érzésed hogy az ablakok mögül néznek, mi a baja ennek? Aránylag jól van öltözve, de gyalog jár? Megbolondult? Kirúgta a felesége?
Albuquerque-ből ide érsz kocsival egy óra alatt. Elhajtasz, a Los Alámos kutatóintézet mellet, ahol az atombombát kísérletezték ki. (Az igazgató Robert Oppenheimer volt). Ma is 9000 ember dolgozik itt. Egy kis része egy múzeum. Mi azonban nem tértünk le az útról.
Ugyan Albuquerque a legnagyobb város, a főváros, Santa Fe a legszebb. És mint a legtöbb régi, spanyolok építette város, autóval itt közlekedni nehezebb. Sétálni viszont élvezet. Nem leszel egyedül. Sok a turista, de a helybéliek is gyalogolnak. A város tele van művészekkel, plusz tehetősebb nyugdíjasokkal, akiket a jó klíma vonz.
A város felkapott, a hotelek nem olcsóak, főleg a centrum közelében nem. Van rengeteg elsőrangú étterem is. Mi kettőbe is elmentünk, két napot, három éjszakát töltöttünk itt. Az egyik nagyon híres étteremnek volt egy furcsa figyelmeztetője, amire emlékszem: senkinek sem szabadott parfümöt magára tennie! Ha igen, ha a „szag vizsgán” lebuksz, fel is út meg le is! Fuccs a rezervációdnak! A parfüm betiltása az allergiások miatt van, mondá a figyelmeztetés. Van egy gyanúm hogy maga a tulaj allergiás. Minden esetre nekem ez nem volt probléma, a nejemet meg külön figyelmeztettem. Nagy szemeket meresztett.
A város tele van spanyol stílusú épületekkel. A főtér a nagy templommal, gyönyörű. Santa Fe mellett nem messze van egy szabadtéri színpad, ahol híresek az opera játékok. A legnevezetesebb énekesek jönnek. Kint van a hegyek alján.
xxx
Taos, egy kis hely, másfél órányira kocsival Santa Fe-ből. Az út szép, főképpen a Rio Grande folyó mellett hajtasz, hegymenet, mert a hegyek közé mész. A folyó gyors, ideális itt kajakozni, már azoknak, akik menők, és gumi tutajozni. Túrákra lehet menni, mint a Grand Canyonban, a Colorado folyón.
Mire megérkezel a kis faluba, kb. 5000 lakossal, ami nyaranta napi még egy ezer turistával is „felhígulhat”, más dolgod sincs, mint a kocsidat parkolni, és a falut felfedezni. Vannak Adobe stílusú templomocskák, cowboy felszerelést és bőrdolgokat áruló boltok, művészek, akik képeiket akarják neked jó áron eladni.
Nyáron, a folyón megy a bárkázás, kirándulás és terep biciklizés, télen meg itt van messze környék elvitatatlanul legjobb sí helye. A 4000 méter magas hegyekben a hó, ami máshol ritkaság, garantált. (2017)" forrás
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Még nem érkezett hozzászólás.