ÚTIKRITIKA.HU / Pennsylvania állam / Philadelphia






hirdetes


útikritikák


Pennsylvania állam / Philadelphia

Philadelphia dióhéjban | Tetszett & Nem tetszett | Vélemények | Szállás | Közlekedés | Étkezés | Vásárlás | Szórakozás | Közbiztonság | Egyéb hasznos információk | Independence National Park & Liberty Bell | State Capitol | Philadelphia Museum of Art | Érdekes negyedek | Érdekességek | Olvasmányos linkek | Fotóegyveleg

Kriszta fotója

Philadelphia dióhéjban

Philadelphia az Egyesült Államok keleti partján található, Pennsylvania államban. A város a Delaware folyó mentén helyezkedik el, északnyugatra New Yorktól és délkeletre Washington D.C.-től. Philadelphia jelentős történelmi és kulturális központ, és fontos szerepet játszott az Egyesült Államok alapításában.

  • Philadelphia lakossága 2024-es becslés szerint kb. 1,5 millió (33% fehér, 39% fekete, 15,7% latino)
  • A várost William Penn angol politikus alapította (1682). Penn-t a kvéker vallása miatt elüldöztek Angliából.
  • Akik szeretik a várost, azok Phillynek becézik.
  • Philadelphia az amerikai demokrácia szülőhelye. Az Independence Hall-ban és a város különböző kocsmáiban és egyéb helyszínein az ország alapítói megtervezték és elindították az amerikai forradalmat, amely létrehozta a nemzetet. Az Egyesült Államok történelme iránt érdeklődők felfedezhetik, hogy Philadelphia az amerikai első dolgok városa is: itt alapították az első könyvtárat (1731), első kórházat (1751), első orvosi iskolát (1765), első nemzeti fővárost (1774), első tőzsdét (1790), első állatkertet (1874) és első üzleti iskolát (1881).

Tetszett & Nem tetszett

Tetszett

  1. A városháza az esti fénypompában
  2. Az olasz piac a város déli részén, a 9. utcánál, a Queen Village tájékán
  3. Jó gyaloglós (walkable) város

kr

Nem tetszett

Vélemények

"Érdekes város Philadelphia. Egyrészt érdekesek a történelmi épületek - jó volt látni azokat a helyeket, ahol megalapították az Egyesült Államokat. Ugyanakkor ezt leszámítva nem sok látnivaló akad a városban. Philadelphiában szépen megfér egymás mellett a modern építészet felhőkarcolói, valamint a múlt 17. századi épületei." forrás


"Bár a város hangulatilag jó darabig nem túl sok mindent tudott felmutatni egy repedt harangon (Liberty Bell), valamint azon kívül, hogy Sylvester Stallone Rockyként rohangált a múzeum lépcsőjén, Philadelphia az elmúlt években valahogy menő hely lett, pezsgő kulturális és éjszakai élettel. Híres a képtára, az olasz piac a város déli részén, és a Philly Cheese Steak-ért is sokan odáig vannak, ami amúgy nem több, mint egy zsíros szendvics. Mount Airy, a környék, ahol én lakom, pedig arról híres, hogy itt valóban működik a diverzitás, bőrszínre és nemi beállítottságra való tekintet nélkül keverednek az emberek - és jól megvannak." forrás

Kriszta fotója

Időjárás

Philadelphia a nedves szubtrópusi éghajlati zóna legészakibb határán helyezkedik el; számos vonása van a nedves kontinentális éghajlatnak is, és az éghajlat négy évszakot mutat. A telek hidegek és gyakran havasak, de ritkán olyan elviselhetetlenek, mint Bostonban vagy Chicagóban; a hőmérséklet általában 0°C körül mozog a hidegebb hónapokban. Az éves átlagos hóesés 59 cm, amely főként december és március között terjed el, de a területet néha pusztító hóviharok sújtják, amelyek akár a hóesés összmennyiségének felét vagy még többet is lerakhatnak egy nap alatt, mint például 1996-ban, amikor egyetlen vihar 78 cm havat hozott a városra mindössze néhány nap alatt.

Másrészt a nyarak Philadelphia-ban hírhedten forrók és párásak, és a körülmények elég kellemetlenné válhatnak, amikor a levegő hőmérséklete közel 32°C, és a páratartalom magas.

A tavasz és az ősz meglehetősen kellemes, a hőmérsékletek 15-25 °C között mozognak.

Szállás

Rengeteg és sokfajta szállás közül lehet  válogatni ezen a linken. Philadelphiára nagyon vonatkozik , hogy jobb a belvárosban lakni, még ha drágább is esetleg. A városközpont nagyon jól bejárható gyalog, kellemesek az utcék, szépek a parkok és nagyon kellemes az egész város.

Ajánlott hotelek:

2 csillagos: Sleep Inn Philadelphia

3 csillagos: Hotel Wyndham Philadelphia, Hotel Hampton Inn Philadelphia

4 csillagos: Hotel Philadelphia Marriott, Monaco Philadelphia - a Kimpton Hotel (ez utóbbi igazi csúcsélmény!)

Közlekedés

Philadelphia nemzetközi  repülőtere (PHL) a Delaware folyó egyik öblében helyzkedik el, cca 11 km-ra a városközponttól. SEPTÁ -nak hívják az ottani BKK-t, a repülőtérre kijár a metró.  A metró 4.50-től majdnem éjfélig közlekedik félóránként.

A bevándorlási procedúrát megkönnyítendő itt  is beüzemelték már az APC-ket (Automated Passport Control), ami a valóságban egy automata. leginkább a check in automatákhoz hasonlít, de sokkal több kérdést tesz fel, magabiztos angoltudás kell hozzá. Viszont jelentős időt lehet vele sprórolni. 

Philadelphia belvárosában számos tömegközlekedési lehetőség áll rendelkezésre. A buszok, vonatok és trolik a 30th St. állomáson és a 69th St. Közlekedési Központban gyűlnek össze.

A SEPTA Transit állomásokon tilos a dohányzás. A SEPTA munkatársai, a közlekedési rendőrök, sőt még az utastársak is kérhetik, hogy oltja el vagy távolítsa el a dohányt az állomásra lépés előtt. A szabálysértők bírságra, letartóztatásra, vagy akár közmunkára is számíthatnak.

Gyalogosan

Philadelphia az Egyesült Államok egyik legjobban járható városa. Ezt ki is használják, és a város rendkívül jól jelzett a „Walk! Philadelphia” táblákkal, amelyek minden blokkban elhelyezésre kerülnek, néha csak néhány láb távolságra egymástól. Ezek az útmutatók segítik a látogatókat a vásárlás, étkezés, galéria látogatás, kulturális élmények, helyi látnivalók és a szükség esetén igénybe vehető tömegközlekedés felé. A városnak két nagyon járható vásárlónegyede van, valamint a Benjamin Franklin Parkway, amely számos múzeumnak ad otthont, beleértve a Franklin Institute-t és a Művészeti Múzeumot, amely a „Rocky” filmekben vált híressé. A legtöbb helyszín között a Center City-ben 30 percen belül gyalogosan is el lehet jutni.

Busz

SEPTA Bus

A SEPTA kiterjedt buszhálózatot üzemeltet Philadelphia területén. A buszok kényelmesek (bár lassúak) és szinte bárhová eljuthat velük a városon belül. A sofőrhiány miatt (2023 augusztus) a menetrend betartása problémás lehet, különösen a külvárosokban és hétvégén, és előfordulhat, hogy néha elmaradnak járatok. Az elővárosokban az indulási gyakoriság ingadozó, ezért érdemes előre tervezni. Center City-ben a buszjáratok viszonylag jól dokumentáltak a buszmegállókban, de Philadelphia többi részén általában nem találhatóak útvonal térképek és menetrendek; előfordulhat, hogy a megállók vagy útvonal jelzések csak egy faágra vannak kitűzve, ezért érdemes előre megismerkedni a buszjáratokkal.

Phlash Bus

Philadelphia turistáknak szóló szezonális (május-október) trolibusza a Phlash. Egy 20 megállóból álló kelet-nyugati körútvonalon közlekedik, a Nyugati Művészeti Múzeumtól a Penn's Landing-ig. Az egy utazás ára 2 dollár, a napi jegy 5 dollár. A SEPTA bérlet- és kulcstartók, valamint a 4 éves és fiatalabb gyermekek és a 65 éves és idősebb nyugdíjasok ingyen utazhatnak. Keresd a lila trolibuszt vagy a szárnyas lila és kék logót.

Troli (Trolley)

8 vonala van.

Trolley (Zöld, Sárga és Rózsaszín) vonalak (jövőbeni T, G, D)

A helyiek által csak "troliként" emlegetett vonalak öt villamosvonalat foglalnak magukba: 10/T1 (Lancaster), 11/T4 (Woodland), 13/T3 (Chester), 34/T2 (Baltimore) és 36/T5 (Elmwood). Ezek az útvonalak mindegyike különböző sugárúton halad West Philadelphia területén, de mindegyik egy metrókapunál találkozik a 40. utca és a Woodland Avenue kereszteződésénél (kivéve a #10-es vonalat, amely a 36. utcánál csatlakozik a metrósztrádához), hogy a University of Pennsylvania és a Drexel University alatt a 30. utcáig, majd a Market Streeten a 30. és a Juniper Street között haladjanak, közel a 13. utcához. A trolley megosztja a 30., 15. és Juniper/13. utcai megállókat az MFL-lal, de egyedüliként áll meg a Market Streeten a 19. és 22. utcáknál. Minden három közös állomáson ingyenes átszállás lehetséges. Egy hatodik trolivonal, a 15/G, Észak-Philadelphiában halad végig a Girard Avenue-n és felújított vintage PCC villamosokat használ. Két további külvárosi trolivonal, a 101/D1 és 102/D2, a Media és Sharon Hill külvárosokat szolgálják ki a 69. utcai Közlekedési Központból Upper Darby-ben, amely a Market-Frankford Line nyugati végállomása. Figyelem, az 15-ös vonal kivételével a trolivonalak nem akadálymentesítettek.

Subway

5 vonala van.

Autó

A bérautónk - aji

Benjamin Franklid-híd - Elter fotója

Parkolás

Mindenhol fizetős a központban, a subway megállók parkolóiban lehet a legolcsóbban parkolni.

HÉV (Commuter train)

Étkezés

"Ebédidőre járt, így felkerestük a város egyik legjobb cheesesteak bárját. A sajt-steak a város egyik fő gasztronómiai fogása. Ajánlásra a Jim’s Steak-be mentünk. Picit kiesik a központtól, de mindenképp megérte elmenni. Vékonyra szeletelt steak darabokból és olvasztott sajtból áll, melyet hosszúkás kiflibe tesznek bele. Elsőre kicsinek tűnt az adag, de a végén be kellett látnom, hogy igenis laktató." forrás

Geno's Steaks - b.e. fotója

Vásárlás

Igazán karakteres vásárlós környék az óvárosban a 3rd Street Corridor menő butikokkal, galériákkal.

Italian market -kr

Szórakozás

Közbiztonság és kellemetlenségek

Philadelphia központja kimondottan biztonságos. Ez persze azzal is összefügg, hogy itt van két, 24 órán át jelentős biztonsági erőkkel őrzött nemzeti emlékmű, az Independence Hall és a Liberty Bell. Arrafelé akár éjszaka is teljes biztonságban érezhetjük magunkat.

Viszont Philedelphia északi része viszonylag ingatag mértékben biztonságos. A Temple University környéke kifejezetten veszélyes, éjszaka mindenképpen. Nappal arrafelé tanácsos mindig a főúton maradni. 

Egyéb hasznos információk

kr

Independence National Park & Liberty Bell

Liberty Bell

kr

Mitosz vagy valóság?

Independence Hall

Itt írták alá a Függetlenségi nyilatkozatot kr fotói

State Capitol

kr

Philadelphia Museum of Art

"Jelentős művészeti galériával rendelkezik, ám engem elsősorban a felvezető lépcső érdekelt. Itt edzett ugyanis Rocky, azaz Sylvester Stallone a Rocky 1-2 filmekben. Kultikus helyszínnek számít." forrás


"Ebben a városban készült fel Rocky a nagy bokszmeccseire, ezt is szobor örökíti meg. Érdekesség, hogy Stallone 1981-ben megbízta A. Thomas Schomberg szobrászművészt, hogy készítsen egy Rocky-szobrot, mivel a múzeum lépcsőin felfutva erősítette magát. A 900 kilogramm súlyú szobrot a Philadelphia Szépművészeti Múzeum lépcsőjének tetején helyezték el, a film forgatásának idejére. A film bemutatása után, Stallone a múzeumnak ajándékozta a szobrot, de emiatt heves vita tört ki a városban. Sokan nem műalkotást, hanem csupán filmes kelléket láttak a tárgyban, és szerintük az nem igazán illett a múzeum épületéhez, ezért a közeli parkba került. Ma is sok fiatalt látni, a múzeum lépcsőin fel és lefutni." forrás

Érdekes negyedek

Old City

kr fotói

Society Hill

Queen Village

Egy környékbeli sikeres olasz üzletemberről mementó (talán nem volt keresztapa)- kr fotói

Rittenhouse Square


Manayunk


Chestnut Hill

kr

Mount Airy

kr

University City

Belváros

kr

Érdekességek

Philadelphiában van egy egészen bizarr múzeum, a Mütter. Itt olyan orvosikülönlegességeket láthatunk, mint: szeleteket Albert Einstein agyából, azt a tumort, amit Crover Cleveland amerikai elnök állkapcsa alatti nyirokcsomóból távolítottak el, valamint az Abraham Lincoln gyilkosa, John Wikes Boot csigolyájából kivett szövetdarab. Valójában a múzeum egy egész komoly orvostörténeti kiállítás.


Philadelphia térségében 6,2 millió ember él, akik szinte minden nemzetiség képviseltetik magukat. A város kulturális hatásai különösen jól láthatók az ír pubok sokaságában, az olasz piacban, a Chinatown negyedben és a Reading Terminálban, amely különféle kereskedőket fogad — az első generációs európai és ázsiai bevándorlóktól kezdve az itt élő amish és mennonita farmerekig.

Más jelentős amerikai városokkal, különösen a keleti part nagyobb városaival összehasonlítva Philadelphia bevándorló lakossága sokkal kisebb; egészen 1950-ig a város vonzotta az európai bevándorlókat, míg az afrikai közösségek kisebb létszámban voltak jelen. Azonban a lassú gazdasági növekedés, a faji feszültségek és olyan városok, mint New York, Boston vagy Atlanta növekvő jelentősége miatt Philadelphia bevándorló populációja csökkent. Azóta, az 2000-es évek eleje óta a helyzet megváltozott, és a terület újra bevándorlási központtá vált. Ma már olyan helyekről érkeznek bevándorlók, mint Kína, India, Mexikó, a Dominikai Köztársaság, Jamaica, Ghána, Marokkó és Oroszország.

Olvasmányos linkek

"Ha azt hallom Philadelphia, akkor két film ugrik be mindjárt: Az egyik a Tom Hanks film főcíme, Bruce Springsteen elnyűhetetlen klasszikusával, a másik pedig a Hatodik érzék. Kb ennyit tudtam a városról, mielőtt ide érkeztem volna, és nagyjából olyan is volt, mint amilyenre számítottam. Később bementünk a városházára is, de amint beértünk, mindjárt ki is kergettek minket, mert tűzriadó volt. Sebaj! Mentünk tovább megálltunk egy szokatlan kinézetű plázánál is, ugyanis ez is egy 19. századi, vasútállomás szerű épületben volt kiépítve. Nézegettünk egyet itt is, aztán egy nagyon hangulatos kis utcához vittek el minket, ahol a még minden épület megvan az 1700-as évekből! Itt is sétáltunk egyet, megnéztük a Betsy Ross házat, ez a néni varrta az első amerikai zászlót, aztán indultunk tovább a Philadelphiai túra fénypontjának szánt lépcsőhöz, amit ma már mindenki csak "Rocky lépcső"-nek hív. Itt forgatták ugyanis Sylvester Stallone 1976-os klasszikus bokszfilmjének emlékezetes edzős jelenetét. Nagy kár, hogy alig 20 perc időnk volt csak itt, mert ez bizony egy csodálatos hely. A parkban ott van természetesen a Rocky szobor. Nem hagyhattam ki a lépcsőn való felfutást, ahonnan pazar panoráma tárult elém." forrás

Elég gagyi szobor, de így is népszerű (sablonos) fotozós hely - kr

Akik Rocky nyomdokain futnak a híres lépcsőkön -kr

,, Képzőművészet terén óriási választékot nyújt a város. IMG_0498A Philadelphia Museum of Art, amelynek lépcsője szerepel a Rocky című filmben, évszázadokon és kontinenseken átívelő gyűjteménnyel várja a látogatókat. Mi az amerikai és a modern művészetről szóló kiállítást néztük meg, nagy élmény volt. Az ide váltott jegy két napig érvényes, és a nem messze lévő Rodin múzeumba is belépésre jogosít. A harmadik fontos képzőművészeti múzeum a szintén a környéken lévő Barnes Foundation, amelyet Albert C. Barnes műgyűjtő hozott létre a saját gyűjteményéből. Kedvence Renoir volt, elképesztő mennyiségű alkotás van kiállítva a festőtől. Szintén sok kép van Cézanne-tól, Matisse-tól, valamint néhány El Greco, Monet és Van Gogh képet is megcsodálhatunk, természetesen csak az ismertebb alkotókat emeltem ki. A művek bemutatása eltér a szokásos módtól, itt nem korszakonként vagy stílusonként láthatjuk a műveket, hanem úgy, ahogy Barnes összeválogatta őket saját elgondolása mentén, így egészen egyedi a kiállítás. A három múzeum közül ez volt a kedvencem. (2019)" forrás

Fotóegyveleg

Egy igaz hazafi a Függetlenségi  teremben

Utcai installáció - sajátosan - környezetvédelmi üzenettel

A Philadelphia Eagles profi amerikai futball csapat sasa egy áruház főtermében

1839-ben itt, Philadelphiában készült az első (fennmaradt) amerikai fotó

Philadelphia folytonos fejlődésben (ők tényleg megcsinálják)

Kriszta fotói

Vissza az elejére


Kommentek

Még nem érkezett hozzászólás.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon


Olcsó USA Repülőjegyek Olcsó USA Repülőjegyek
Olcsó repülőjegyek az USA városaiba a Vistánál



SZÁLLÁSFOGLALÁS

hirdetes