Elter Karcsi fotója
K. Kriszta fotója
K. Kriszta fotója
New Yorkból a Niagara-vízeséshez eljutás
Autóval
New York városából a Niagara-vízeséshez autóval közlekedve körülbelül 6-7 órás utazásra számíthatunk. A távolság nagyjából 650 kilométer. A leggyorsabb útvonal az I-90 West (New York State Thruway) autópályán vezet keresztül, amely fizetős szakaszokat is tartalmaz. Érdemes tudni, hogy New York állam autópályáin elektronikus útdíjfizetési rendszer működik.
Az út során több pihenőhelyet is találunk, ahol étkezési és tankolási lehetőségek vannak. Az utazás tervezésekor vegyük figyelembe, hogy a Niagara-vízesés környékén a parkolás időszaktól függően lehet nehézkes, különösen a nyári csúcsidőszakban. Több parkolóház és felszíni parkoló áll rendelkezésre, jellemzően 10-25 dollár közötti napi díjjal.
Vonattal
Az Amtrak Empire Service és Maple Leaf járatai közlekednek New York Penn Station és Niagara Falls, NY állomások között. Az utazás időtartama körülbelül 9 óra, a távolság miatt ez hosszabb, mint az autóval történő utazás. A vonatjegyek ára általában 45-90 dollár között mozog egyirányú útra, de az árak jelentősen változhatnak az előre foglalás időpontjától és az utazás időszakától függően.
A Niagara Falls állomás a vízesés amerikai oldalától mintegy 3 kilométerre található, innen helyi tömegközlekedéssel vagy taxival lehet továbbjutni a látványossághoz. A Maple Leaf járat előnye, hogy áthalad a kanadai oldalra is, így ha a vízesést onnan szeretnénk megtekinteni, ez kényelmes választás lehet.
Busszal
Greyhound és Megabus járatok közlekednek New York és Niagara Falls között, az utazás időtartama kb. 8-10 óra. A buszjegyek általában olcsóbbak, mint a vonatjegyek, az árak jellemzően 30-60 dollár között mozognak egyirányú útra. Hosszabb utazásról lévén szó érdemes komfort szempontjából is mérlegelni ezt az opciót.
A buszok a New York-i Port Authority Bus Terminal-ból indulnak és a Niagara Falls Transportation Center-ben érkeznek meg. A buszállomás, hasonlóan a vasútállomáshoz, néhány kilométerre található a vízesés amerikanizált oldalától, így taxival vagy helyi busszal kell tovább utazni.
Általános tanácsok
Ha csak egy napra látogatunk el a vízeséshez, érdemes megfontolni szervezett túrát New Yorkból, amelyek általában korai indulást és késői visszaérkezést jelentenek, de megszervezik az utazás minden részletét.
Hosszabb tartózkodás esetén mindkét oldalról érdemes megtekinteni a vízesést, mivel különböző élményt nyújtanak. A kanadai oldalról szélesebb panoráma nyílik, míg az amerikai oldalról közelebbről lehet megtapasztalni a vízesést. A határátlépéshez útlevél vagy egyéb megfelelő dokumentum szükséges.
Kényelmi szempontból az autós utazás biztosítja a legnagyobb rugalmasságot, míg a tömegközlekedés környezetbarátabb és lehetővé teszi a környék felfedezését a vezetés stressze nélkül.
Torontóból 2 órás autózás.
Niagara-vízesés környéki szállásfoglalási szempontok
A Niagara-vízesés környékén történő szállásfoglalás során több specifikus tényezőt érdemes figyelembe venni, amelyek jelentősen befolyásolhatják az ottani élményt:
Oldal kiválasztása: amerikai vagy kanadai
Az egyik legfontosabb döntés, hogy a vízesés amerikai vagy kanadai oldalán szeretnénk-e megszállni. A kanadai oldal (Niagara Falls, Ontario) általában fejlettebb turisztikai infrastruktúrával rendelkezik, több szállodával és jobb panorámával a vízesésre. Az amerikai oldal (Niagara Falls, New York) valamivel csendesebb, kevésbé kommercializált, de korlátozottabb kilátással.
Kilátás a vízesésre
A vízesésre néző szobák jelentősen drágábbak, de egyedülálló élményt nyújtanak, különösen éjszaka, amikor kivilágítják a zuhatagokat. Ha fontosnak tartjuk ezt az élményt, a kanadai oldalon a Fallsview Boulevard mentén található szállodák kiváló választást jelentenek, míg az amerikai oldalon a Niagara Falls State Park közelében lévő szállások adnak jobb rálátást.
Gyalogos távolság a fő látványosságoktól
Számos látogató preferálja a vízeséshez és a fő turisztikai területekhez gyalogosan elérhető szállásokat. A kanadai oldalon a Clifton Hill környéke vagy a Falls Avenue a legközpontibb, míg az amerikai oldalon a State Park közelében fekvő szállodák a legkényelmesebbek ebből a szempontból.
Szezonalitással kapcsolatos megfontolások
A Niagara régió erősen szezonális desztináció – nyáron (június-szeptember) jelentősen magasabbak az árak és nagyobb a tömeg. A vállkorszakokban (április-május és október) kedvezőbb árakat találhatunk, miközben az időjárás még kellemes. Télen sok látványosság és turisztikai szolgáltatás zárva tart vagy korlátozott nyitvatartással működik, bár a befagyott vízesés látványa különleges.
Parkolási lehetőségek
Ha autóval érkezünk, a parkolási lehetőségek kritikus szemponttá válnak. Sok szálloda külön díjat számít fel a parkolásért (akár 20-35 dollár/éjszaka). Érdemes olyan szállást választani, ahol ingyenesen vagy kedvezményesen parkolhatunk, különösen hosszabb tartózkodás esetén.
Családbarát szempontok
Családoknak fontos lehet az olyan extrák megléte, mint a medence, játszótér vagy családi szobák. A kanadai oldalon találhatók kimondottan családbarát resort-jellegű szálláshelyek a Fallsview Víziparkkal összeköttetésben.
Zajszint figyelembevétele
A vízesés közvetlen közelében és a turisták által látogatott negyedekben (pl. Clifton Hill) jelentős lehet a zajszint, különösen szezonban. Ha nyugodtabb környezetre vágyunk, érdemes a központtól távolabb eső szállást választani.
Közlekedési lehetőségek
Ha nem közvetlenül a vízesés mellett szállunk meg, fontos a jó közlekedési kapcsolat. Mindkét oldalon működnek helyi buszjáratok és a WEGO turisztikai buszrendszer (kanadai oldalon), amely összeköti a fő látványosságokat.
Gasztronómiai és szórakozási lehetőségek
A kanadai oldal jóval több éttermet, kaszinót és szórakozási lehetőséget kínál. Ha ezek fontosak, érdemes Fallsview, Clifton Hill vagy Lundy's Lane környékén szállást foglalni, ahol néhány percnyi sétára több tucat étterem található.
Mindezen szempontok mérlegelésével olyan szállást választhatunk, amely leginkább megfelel egyéni igényeinknek és prioritásainknak a Niagara-vízesés meglátogatása során.
Parkolás a Niagara-vízesés környékén
A Niagara-vízesés környéki parkolás tervezése fontos része az utazás előkészítésének, különösen ha autóval érkezünk. Mind az amerikai, mind a kanadai oldalon különböző lehetőségek és kihívások várnak ránk.
Amerikai oldal parkolási lehetőségei
A Niagara Falls State Park területén található a legnagyobb hivatalos parkolóhely az amerikai oldalon. A díj általában 10-15 dollár között mozog naponta, szezonális ingadozással. Ez a parkoló közvetlen hozzáférést biztosít a legfontosabb látnivalókhoz, beleértve a Prospect Point kilátót, a Maid of the Mist hajókikötőt és a Cave of the Winds attrakciókat.
A belvárosban található városi parkolók általában olcsóbbak (8-12 dollár/nap), viszont ezektől hosszabb sétával érhető el a vízesés. Csúcsszezonban ezek a parkolók gyorsan megtelhetnek, ezért érdemes korán érkezni.
A helyi szállodák gyakran biztosítanak parkolási lehetőséget a vendégeiknek, de ezért sok esetben külön díjat számítanak fel (15-25 dollár/éjszaka). Néhány távolabbi szálloda ingyenes parkolást kínál, és shuttle szolgáltatással szállítja vendégeit a vízeséshez.
Kanadai oldal parkolási lehetőségei
A kanadai oldalon jellemzően magasabbak a parkolási díjak, különösen a vízeséshez közeli területeken. A Niagara Parks Commission által üzemeltetett hivatalos parkolók 20-25 kanadai dollárba kerülnek naponta.
A vízesés közvetlen közelében található Table Rock parkoló a legkeresettebb, mivel innen nyílik a legjobb kilátás a Horseshoe Falls-ra. Azonban csúcsszezonban reggel 10 órára már megtelhet.
A Clifton Hill szórakoztató negyed környékén számos magánparkoló működik, ahol az árak 15-30 kanadai dollár között mozognak. Ezek előnye, hogy általában 24 órás belépést biztosítanak.
Praktikus tanácsok
Érdemes kihasználni a WEGO buszrendszert a kanadai oldalon, amely összeköti a fő turisztikai pontokat és parkolókat. A napi jegy tartalmazza a korlátlan utazást a rendszeren belül, így ha távolabb parkolunk, akkor is kényelmesen elérhetjük a vízesést.
Hosszabb tartózkodás esetén érdeklődhetünk a több napos parkolási csomagok iránt, amelyek kedvezményes árat biztosíthatnak. Egyes látványosságokhoz tartozó kombinált jegyek tartalmazhatnak parkolási engedményt is.
Főként nyári csúcsidőszakban és hétvégéken ajánlott korán, lehetőleg reggel 9 óra előtt érkezni a parkolókba, hogy garantáltan találjunk helyet a közelben.
A "park and ride" megoldások költséghatékonyak lehetnek: távolabb parkolunk le olcsóbban vagy ingyenesen, majd tömegközlekedéssel jutunk el a vízeséshez.
Téli időszakban (november-március) sok parkoló kedvezményes árat kínál, és a telítettséggel is kevésbé kell számolni, bár egyes parkolók teljesen zárva lehetnek a hóhelyzet miatt.
Mindig ellenőrizzük, hogy a kiválasztott parkoló hivatalos és biztonságos-e, különösen az amerikai oldalon, ahol a városrész egyes területein előfordulhatnak problémák.
A Niagara-vízesés környékén tett látogatás során az étkezési lehetőségek széles skálája áll rendelkezésre, azonban érdemes néhány helyi sajátosságot figyelembe venni a gasztronómiai élmény optimalizálása érdekében.
Árkülönbségek a két oldalon
A kanadai oldalon általában magasabbak az éttermi árak, különösen a vízesésre néző éttermekben és a Clifton Hill turisztikai negyedben. Az amerikai oldalon valamivel kedvezőbb árakkal találkozhatunk, de a turisztikai központban itt is prémium árakra számíthatunk. Mindkét oldalon érvényes, hogy a vízeséshez közelebb eső éttermekben akár 20-30%-kal magasabbak az árak.
Kilátással rendelkező éttermek
A kanadai oldalon található Fallsview éttermek egyedülálló panorámát kínálnak a vízesésre, különösen a szállodák felső emeleteiben elhelyezkedő fine dining helyek. Ezek közül kiemelkedik a Skylon Tower forgó étterme vagy a Marriott Fallsview étterme, amelyek felárát elsősorban a kivételes kilátás indokolja. Az esti kivilágított vízesésre néző vacsorához erősen ajánlott az előzetes foglalás.
Helyi specialitások
A régió gasztronómiája jelentősen támaszkodik a közeli borvidékek és a nagy tavak kínálatára. Érdemes megkóstolni a Niagara-régió borait, különösen a jégborokat (icewine), amelyek világszinten is kiemelkedőek. A nagy tavakból származó friss halak, különösen a sügér és lazac népszerű fogások a helyi éttermekben.
Gyorséttermek és családbarát opciók
Mindkét oldalon megtalálhatók a nagy gyorsétterem-láncok, amelyek kiszámítható árat és minőséget biztosítanak. A kanadai oldalon a Clifton Hill környékén számos tematikus étterem található, mint a Rainforest Café vagy a Hard Rock Café, amelyek különösen családok körében népszerűek.
Piacok és helyi termékek
Az Ontario tartományi oldalon a környék gazdag mezőgazdasági hagyományokkal rendelkezik. A szezonális farmpiacok, mint a St. Catharines Farmers Market vagy a Niagara-on-the-Lake termelői piacai kiváló lehetőséget kínálnak a helyi termékek megkóstolására és megvásárlására, beleértve a friss gyümölcsöket, sajtokat és péksüteményeket.
Költséghatékony megoldások
A vízeséshez közvetlen közelben lévő éttermek helyett érdemes a hátsó utcákban található, helyiek által látogatott éttermeket választani, ahol általában jobb ár-érték aránnyal találkozhatunk. A Niagara Falls, NY belvárosában található Third Street és a kanadai oldalon a Lundy's Lane területén találhatók ilyen alternatívák.
Nagyobb csoportok vagy családok számára praktikus lehet a piknik lehetősége, különösen a Queen Victoria Park területén a kanadai oldalon, ahol kijelölt piknikező helyek állnak rendelkezésre csodálatos kilátással.
Időszaki megfontolások
A csúcsidőszakban (nyári hónapok és hétvégék) az éttermekben hosszú várakozási időre számíthatunk, különösen a népszerű helyeken. Érdemes már délután 5 óra előtt vacsorázni vagy késő este, hogy elkerüljük a legnagyobb forgalmat. A téli hónapokban számos étterem korlátozott nyitvatartással működik vagy akár teljesen zárva tart, ezért ilyenkor különösen fontos az előzetes tájékozódás.
Speciális étkezési igények
A legtöbb étterem mindkét oldalon jól alkalmazkodik a speciális étkezési igényekhez, beleértve a vegetáriánus, vegán és gluténmentes ételeket. A nagyobb turisztikai központokban lévő éttermek általában többnyelvű menüvel is rendelkeznek.
Ha igazán emlékezetes gasztronómiai élményre vágyunk, érdemes lehet egy rövid kirándulást tenni a közeli Niagara-on-the-Lake festői városába, amely kifinomult éttermeiről és borászatairól híres, mindössze 20 perces autóútra a vízesésektől.
kr
K. Kriszta fotója
Kanadai oldal
K. Kriszta fotója
kr
A Patkó-vízesés – amely nevét íves alakjáról kapta – garantáltan vizes élmény, még akkor is, ha az ember a magas sziklákon futó kiépített sétányról szemléli. Elég egy enyhe fuvallat, és a permet máris nyakba csapódik, függetlenül attól, milyen messziről bámészkodunk. Ez azonban valahol teljesen rendjén van: a Niagara nem az a természeti jelenség, amit szárazon érdemes megúszni. Ha valaki tényleg látni akarja, annak vállalnia kell az élmény nedves oldalát is.
Eleinte azt gondoltam, a tömeg kizárólag a Niagara-vízesés miatt gyűlt itt össze, de néhány órával később, amikor már jobban ráláttam a környékre, rá kellett jönnöm, hogy a látogatók nagy része egészen másért érkezett. Úgy tűnt, a vízesés csupán a látogatók kisebb hányadát érdekli igazán – sokan inkább a különféle attrakciók, mint a Csodák Palotája vagy a Movieland miatt jöttek, és ez valahol egészen meglepő volt. Nyilván szezononként változik a helyzet, nyáron biztosan nagyobb a nyüzsgés, és a Niagara folyón is több a hajójárat – most épp nem indult egy sem, így a vízesés alá hajókázás ezúttal kimaradt. Már csak ezért is érdemes lesz egyszer visszatérni.Mindezek ellenére én teljesen a vízesés bűvöletében maradtam. A környező neonfények, toronyházak és szórakoztatóparkok egyáltalán nem vonták el a figyelmem: csak álltam ott és bámultam ezt a hatalmas víztömeget, ami szinte hipnotikus erővel zúdul alá. A kanadai oldalról mind a kisebb American Falls, mind a patkó alakú Horseshoe Falls tökéletesen belátható, és a látvány tényleg lenyűgöző. Bár az amerikai oldalról még nem volt szerencsém megcsodálni, úgy érzem, panorámában a kanadai oldal verhetetlen.
kr
Túloldalon az USA
Magyar turista elégedett mosolya
A kanadai oldalról - Kriszta fotói
Niagara - szivárvány - Karesz fotója
A kanadai oldal télen - k.a. fotója
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Még nem érkezett hozzászólás.