ÚTIKRITIKA.HU / Amszterdam








útikritikák


Amszterdam

Amszterdam dióhéjban | Tetszett & Nem tetszett | Vélemények |További beszámolók | Fotóegyveleg

.

A Herengracht vagy Keizersgracht vagy a Prinsengracht mentén? - Nem emlékszem. Mindegy is, melyik mert mind a három sztár csatornát meg kell nézni -  K. Kriszta fotója

Amszterdam dióhéjban

A város határain belül 930 ezren laknak (2025-ös adat), de az agglomerációval együtt közel 1,2 millióan élnek ott. A város lakosságának fele nem holland anyanyelvű. 12 százalék a mozlimok (muzulmánok) aránya, s köztük a legtöbb a marokkói és a török. A nem holland európaiak közül az olaszok vannak a legtöbben.

Amszterdam 1145 kilométerre fekszik Budapesttől. Az átlagos repülési idő 1 óra 55 perc.

A városban 165 vizi út, avagy csatorna van. Ezek összhossza legalább 100 kilométer! A hidak száma: 1281. A lakáshajók száma: mintegy 2500.

A Singelgracht térségben a 17. századi csatornás terület az UNESCO  világörökségének a része. Imádnivaló hely.

Évente kb. 25 ezer kerékpár kerül a csatornák vizébe. Lökik, esik, feleslegessé vált, ki tudja milyen hányadban miért és hogyan. A városban használt 881 ezer bicaj közül lehet ennyi felesleg.

Amszterdamban 1515 bár és kávézó közül választhatunk. 

Évente kb. 20 millió turista látogat ide. Érződik is. pont ezért a tömegre panaszkodni nem ér!

Amszterdam drága az átlag magyar turistának. Dupla költség! A tömegközlekedés több mint kétszer annyiba kerül (+116%), és kis híján igaz ez az étkezésre is (+86%). Ráadásul még a ruházkodás is mintegy negyedével drágább, csakúgy, mint a személyes higiéniára költés. Nagyon elterjedt a bankkártya használat, az applepay és társai. Olyan üzletek is vannak szép számmal, ahol nem fogadnak el kp-t.

Havi átlagos nettó fizetés (2025-ben) 3900 euró

Amszterdamban az utazó folyamatosan a következő jelet fedezheti fel a legváratlanabb helyeken: XXX. Könnyű abba a hibába esni, hogy valamilyen szexuális konnotációt társítunk hozzá, pedig a három X valójában Amszterdam jelképe. Három andráskereszt , ami a város címerében is megtalálható, állítólag a három legnagyobb veszélyt jelenti, ami Amszterdamra leselkedik: árvíz, tűzvész és pestis. Másik, szintén népszerű magyarázat szerint a címer alján taláható felirat, a "vitéz, elszánt, könyörületes" -t jelképezi. A keresztek megtalálása és lefényképezése a legváratlanabb helyeken sok turista jópofa sportjává vált mára.

Mivel Hollandia alkotmányos monarchia, az egyik legfontosabb ünnepük a király hivatalos születésnapja (április 27.) Természetesen nemzeti ünnep, munkaszüneti nap és egy óriási amszterdami utcai karnevál napja. Minden évben narancssárgába öltözik az ország és nem kevés alkohollal és hangos bulizással éltetik a királyt.


V. Jancsi fotója

..................................

Minden utazó a maga módján úti kritikus, és természetesen különbözőképpen éli át Amszterdam élményét. Honlapunkon egyáltalán nem akarjuk csak egyetlenegy szemüvegen keresztül láttatni ezt a varázslatos várost. Kérjük, hogy valamennyi fejezetünk bármely részéhez szóljon hozzá, azaz írjon nekünk az utikritika@utikritika.hu e-mail címre.

A hollandiai utazáshoz mindenképpen tanácsoljuk utasbiztosítást kötni. Ezen a linken - a honlapunk jóvoltából - kedvező árú ajánlatot lehet kapni.

Tetszett & Nem tetszett

Tetszett

  1. Hogy a reptérről 15 perc alatt a városközpontba lehet érni vonattal
  2. Hogy Amszterdam legjobb részeit akár gyalog is végig lehet járni
  3. Az emberek segítőkészsége, rutinos angol nyelvtudása
  4. A sikátorok a Damrak mentén, a város végtelen nyugalma mindenhol, ahová a turisták nem özönlenek
  5. A keskeny, egymásba ölelkező házak
  6. A Rembrandt tér bohém hangulata
  7. A Leidseplein- éttermek, bárok, fiatalos légkör, ünnepekkor koncertek
  8. Poffertjes (holland minipalacsinta) minden mennyiségben
  9. Hogy a gótikus Öreg Templom Amszterdam piros lámpás negyedének kellős közepén áll, körülötte coffeshopok és kirakatból integető lányok… ilyet sehol máshol nem látni
  10. A remekül szervezett kerékpáros kultúra
  11. Ha mázlink van, a városban láthatjuk Vilmos Sándor királyt (Willem-Alexander) és Máxima királynét, akik kerékpáron mennek valahová

Nem tetszett

  1. Túl sok figyelmet kap a marihuána meg a prostitúció, és túl sokan csak ezért jönnek ide, pedig a város igazán többről és jobbról szól
  2. Nehéz igazodni a sok cikázó kerékpárhoz
  3. Túl kicsi Amszterdam városközpontja és ehhez képest túl nagy a ráözönlő turisták tömege
  4. Az érdekes etnikai sokszínűségben a város rokonszenves szellemiségéhez sokban hozzájáruló, jó fej holland amszterdamiak már egyre kevésbé meghatározóak
  5. A hétvégéken túl nagy a zsúfoltság a járdákon, fárasztó a turista csordák látványa és gyagya menetelése
  6. Hogy Amszterdam ismertsége miatt más pompás holland helyek nem kapnak kellő figyelmet
  7. Sokszor esik az eső, gyakran szeles az idő, még júniusban is lehet hideg
  8. Hogy ügyelni kell a zsebtolvajokra és a járdán a sok kutyaszarra
  9. Túl sok az utcán a pitiáner drogkereskedő, az ijesztő tekintetű alak, a sok kirakati kurva látványa meg gyorsan lehangolóvá válik
  10. Az utcai, fémrácsos vizelde (helyi neve: krul) a pasik számára praktikus, de a húgyszag a kelleténél messzebb terjed
  11. Az ajándékboltok többségében a Made in China, gagyi, silány minőségű, ötlettelen szuvenírtárgyak

Vélemények

"Amszterdam az egyik kedvenc városom. Kiskoromban sokat jártam itt, már akkor az emlékezetembe véstem a „részeges házakat”. A lelkesedés később sem múlt el, újra és újra ellátogattam ide és felfedeztem új dolgokat, helyeket. Tematikus kóborlást javaslok, talán ez a legélvezetesebb módja annak, hogy felfedezzük magunknak ezt a kissé szokatlan helyet. A városi közlekedés rendkívül jól szervezett, de tulajdonképpen gyalog, vagy biciklivel is könnyűszerrel végigjárható. A Central Station-ről kilépve induljunk el egyenesen a központ felé. Ez a város legrégebbi és egyben a legnyüzsgőbb része, az éjszakai élet egyik központja. Mindenképpen érdemes elmenni egy hajós városnézésre, csupán fél óra, de nagyon sok érdekes dolgot megtudhatunk a város történelméről, a kultúráról. Ezek a hajók a Damrak mentén várakoznak, különböző útvonalakon haladnak, bármelyiket is választjuk, semmiről nem fogunk lemaradni.

A Damrak egészen a Dam térig vezet, ez a város főtere, a Királyi Palotát, az Új templomot és a Madame Tussaud’s múzeumot találjuk itt, nyüzsgő tömeg, utcai mutatványosok, a jó hangulat jellemző rá. A királynő születésnapján vidámparkká változik az egész tér, így ha valaki erre az időpontra tervezi az utazást, biztosan jól fog szórakozni. A Kalverstraat bevásárló utcán haladva a Spui-n forduljunk jobbra, majd ismét jobbra. Itt található ugyanis a Begijnhof, más néven a beginák kertje. Semmiképp se hagyjuk ki. Nyugalom csend és béke. Ez jellemzi az egész udvart. A virágpiac nem túl nagy, de közkedvelt, rengeteg tulipánnal, tulipánhagymával, darabonként vagy zsákban. Ide délelőtt érdemes ellátogatni, ugyanis délutánra már pakolnak az árusok és zárnak.

A Leidseplein amely innen csupán pár villamosmegálló, vagy kb. tíz perc séta, ez a következő nyüzsgő forgatag, a központ után. Rengeteg fiatal, bárok, coffeeshopok, éttermek, neonfények. A Rijksmuseum és a Van Gogh Museum igazán megéri, a Stedelijk Museum kevésbé jó, helyette inkább a Diamant Museum-ba érdemes bemenni, amely rögtön a sarkon áll a múzeumok által körülvett park mellett. Amennyiben akad egy szabad délutánunk, eltölthetjük a Vondelparkban. A hatalmas zöld terület a múzeumnegyed és a Leidseplein között terül el félúton. A helyiek szeretik, éjjel és nappal is szívesen látogatják.

A következő kör, amit szerintem érdemes megnézni, vissza a központ irányában, a Heineken sörfőzde. Kétszer voltam, mind a két alkalommal más élmény fogadott, sőt még egy ajándék pohárral is gazdagodtam. A Magere Brug, vagyis a Sovány híd az egyik kedvencem, a Rembrandt tér felé pont útba esik. Este, kivilágítva még szebb. A Rembrandt tér egy igazán bulizós hely, klubokkal, bárokkal, itt található egyébként a Smokey is, egy elég híres coffeeshop. Ebből kifolyólag általában tömve is van. A művész házát, ahol napjait töltötte, nem itt találjuk, hanem kicsit feljebb, a Waterlooplein-nél. Jelenleg múzeumként működik, a téren pedig, ócskapiac, vagy, ahogy egyesek mondják kincses piac. Érdekességnek jó, vásárlási lehetőségnek kevésbé.

A Nieuwmarkt-nél már garantáltan érződik, hogy egy egészen más jellegű városrészbe érkeztünk. Itt húzódik a kínai negyed, amely pontosan olyan, mint amilyennek lennie kell: lampionok, kínai étkezdék, édes-savanyú illatok, aromák. Ebből a forgatagból kikeveredve a piros lámpás negyed vörös fényei már látszanak. Aki eddig prűd volt, itt megtérhet. Nagyon fontos tudni, hogy itt nem szabad fényképezni. Jobban tesszük, ha elő sem vesszük, mert könnyedén belekeveredhetünk egy "fussmerthaelkaplakelveszem" szituációba. Ezt leszámítva bátran tekintsünk körbe, hiszen ez erről szól. Jópofa hely a condomerie, amely tulajdonképpen egy óvszerbolt. Senki ne számítson hagyományos termékekre, viszont világító, pálmafa alakú, vagy más különleges tulajdonságokkal bírókra igen.

Én szeretek itt nappal is sétálni, az ember hajlamos figyelmen kívül hagyni a kedves kis épületeket, szűk, kanyargós macskaköves utcákat, fákkal árnyékolt csatornákat. Fel kell fedezni az egésznek a báját. Mert piros lámpák ide vagy oda, van neki. Ha a pályaudvartól balra vesszük az irányt és a Prins Hendrikkade mentén gyalogolunk, egy kevesek által ismert kis családias sörfőzdére bukkanunk, amely közvetlenül a malom lábánál áll.

A coffeeshopokról: pontos meghatározás szerint a marihuána fogyasztása nem legális, hanem „tolerált”. Ezt ennek megfelelően tiszteletben kell tartani. Hotelekben - diákszállásokat is beleértve - és az utcán nem szabad marihuánát szívni. Erre valók a coffeeshopok. Az ember beül, választ a menüből és egy tea vagy egy gyümölcslé mellett elpöfékel. Ha valaki tanácstalan, az eladó szívesen segít. Jó tudni: ha valaki megszédül egy ilyen program után, a 100%-os narancslé amolyan gyorssegély lehet. Amszterdam nincs túlmisztifikálva, az ember azt kapja, amit lát, tökéletesen egyszerű, ugyanakkor észvesztően kusza." (Andi)

R. Gyuri fotója

"Amszterdam más. Nemcsak azért, mert itt legális a fű és a lányok a kirakatban hirdetik magukat, nekem nem ezért más. Persze sokak pont ezen adottságai miatt látogatják szívesen, de nekem nem ez jut róla először eszembe, hanem az összevissza dülöngélő, keskeny házai. Nekem ez az, ami miatt Amszterdam az egyik kedvenc városom. Ahogy kusza fogsorként meredeznek a csatornák partjain, engem mindig, amikor ott vagyok, felderít az, hogy ezt lehet. Nincsenek derékszögek, párhuzamok és egyenesek. Építésznek tanultam, talán pont ezért okoz ez nekem örömöt. El lehet szakadni kicsit a modoros unalomtól, még a házak is azt sugallják, hogy itt mindent lehet. Amszterdam jó hely.

Ez az a hely, ahol a pályaudvarról kilép az ember és több ezer biciklivel találja magát szemben. Itthon ki nem állhatom a belvárosban a minden szabályra magasan tojó biciklistákat, szívesen elküldeném őket egy kis szakmai továbbképzésre ide. Itt ez működik. A gyalogos nem megy a bicikliúton, a biciklis tiszteletben tartja a többi közlekedőt, megvan az egésznek a rendszere. Amszterdamban a közlekedés is más. Hozzá vagyunk ahhoz szokva, hogy az európai nagyvárosokban metrózzunk, mert az a legpraktikusabb. Na itt nem. Amszterdamban gyalogolni, villamosozni és persze hajókázni kell.

Biztosan van holland konyha és biztosan vannak híres holland ételek, én nem leltem rájuk. Ettem argentin, angol, amerikai, olasz, francia és belga ételeket, de hollandból csak a sült-krumpli jutott majonézzel, mentségére legyen mondva, jó volt. Na jó, Hazudok, mert ettem holland halat is, legalábbis azt hiszem az volt, mármint holland. Ez sem volt rossz és ez is majonézzel volt. Lehet, hogy a majonéz a hollandok nemzeti eledele?

Tetszett:

  • hogy a reptérről pillanatok alatt a belvárosban voltam

  • a házak, olyannak amilyenek

  • a hajókázás, félelmetes ahogy ezek a hollandus hajóskapitányok hogyan manővereznek a szűk csatornákon, sokszor pár centikre egymástól

  • a lakóhajók, ilyet sem nagyon lehet máshol látni

  • a hollandok, jóféle, jó fej népek.

Mivel a hollandok kellően sok gyarmattal rendelkeztek a világ minden táján, rengeteg náció keveredik, de jól áll nekik.ek az ajándékboltok. Ezek is mások kicsit, nem csak Kínában gyártott unalmas, giccses városi ereklyékkel vannak tele, hanem felbukkannak érdekességek, ötletes, sokszor kicsit "szabadelvűbb" cuccok is. Jók a pólók!" (Gyuri)




K. Kriszta fotója

"Amszterdam egy európai nagyváros, mégsem éreztem a nagy városokra jellemző szürkeséget, rohanást. Amszterdam színes. Van, aki a romantikát keresi Amszterdamban, van, akit a múzeumok vonzanak, és van aki csak azért jön, hogy ami "otthon" illegális, azt legálisan is kipróbálhassa. Mindent meg kell nézni. Rengeteg a múzeum, ahová érdemes elmenni, végig sétálni a vöröslámpás negyeden (fényképezőgépünk végig legyen a táskában), a coffeeshoppok, a függönyök nélküli ablakok, a csatornarendszer, a biciklisek, a virágpiac. Ami a legjobban tetszett: a színek, a dülöngélő házak, az egész várost átszelő csatornarendszer. Az eső és szél ellenére Hollandiában mindenki biciklizik. Ami nem tetszett: A holland ételek, az állandó szél. Ezen kívül, ami veszélyes volt, azok a biciklisek, életveszélyesen közlekednek. Aki szereti a fűszereket, és az ízeket, ne rendeljen tipikus holland ételt. Főtt zöldségek minden mennyiségben, és hús, szigorúan só és mindenféle ízesítés nélkül. A palacsinta az édességek, viszont finomak. Stropwafels pl. Helyi emberek? Kedvesek, segítőkészek, vidámak, szőkék." (Csilla)

r. gyuri fotója

"Ha Eindhovenbe érkezünk fapados légitársasággal, akkor az eindhoveni központi pályaudvarról tudunk vonattal eljutni Amszterdamba. A vonatjegy 30 Euro, és kb. másfél óra a vonatút. Viszont a vonatok modernek, újak, emeletesek, rendesen ki van írva melyik a következő megálló, tiszta és kulturált. Meglepő módon a jegy ellenőrző kalauzok kitűnően beszélnek angolul és barátságosak. A vonatok a központi pályaudvarra érkeznek, ami egyből a belváros. Megéri bemenni az Anna Frank házából kialakított múzeumba, nagyon jól meg van csinálva az egész, interaktív, és nagyon érdekes, kicsit hátborzongató is ismerve a tényeket, de mindenképpen megéri a 9.5 Euros belépőt.

A különböző csatornák mentén a belvárosban rengeteg a kávézó, étterem, így ha hirtelen elered az eső, mindig van egy hely, ahova be lehet ugrani. Az ő Váci utcájuk a Kalverstraat, ami egyből a Dam térről nyílik. Itt rengeteg bolt váltogatja egymást, itt lehet igazán vásárolni. Vagy a helyiek még Utrecht városába szoktak járni vásárolni. A Kalverstraattal párhuzamos a Rokin, ami szintén egy fontosabb utcája Amsterdamnak. Annyira más Hollandiában közlekedni, mint itthon, sokkal jobban figyelnek az autósok a gyalogosokra és a biciklisekre. Ha csak megállunk a járda szélén nézelődni, az autós akkor is megáll, és megvárja, hogy tényleg csak nézelődünk-e vagy át is akarunk menni, nehogy elüssön, mindenki előzékeny.

A Damrakon és a környező utcákban a különböző coffee shopokból árad a marihuána szag, nem lehet kikerülni. A piros lámpás negyedben napközben is érdemes tenni egy sétát, nem csak éjszaka, így legalább azt is megtapasztaljuk, hogy mennyire más a kirakatokban a nappali és az éjszakai kínálat. Tetszett, hogy a központi pályaudvarnál iszonyat mennyiségben parkolnak a biciklik! Ilyet itthon nem látni." (Gabi)


V. Jancsi fotója


Nagyon megfogott a város hangulata, és el tudom képzelni, hogy egyszer itt éljek. A csatornák mentén sétálva és a kis házakat csodálva Koppenhága jutott eszembe, de a biciklisek sokaságán kívül nem találtam más hasonlóságot a két város között. Különösen tetszett a város pezsgése: mindenhol emberek járnak-kelnek, az élet folyamatosan zajlik, nincs megállás. Teljesen magával ragadott az a szabadságérzet, ami áthatja a helyet. Ez a hétvége számomra abszolút pozitív élmény volt, és alig várom, hogy mielőbb visszatérhessek!


Amszterdam egyszerűen lenyűgözött – minden hídjával, csatornájával, különleges házaival, stílusával és a végtelen biciklitengerrel együtt. Még az eső sem tudta elrontani a város varázsát. Az éjszakai élet pezsgő, a piros lámpás negyed tele van élettel, a vendéglátás barátságos, a hangulat pedig semmihez sem fogható. Ami viszont igazán megragadott, azok az építészeti jegyek: a vörös téglás, egymásba simuló folyóparti házak, a múzeumok gazdag kínálata, a tágas parkok, az aprócska utcácskák és a színes virágágyások mind sajátos bájt kölcsönöznek a városnak, amit máshol aligha találni.

Imádtam, hogy szinte minden sarkon galériák, kiállítótermek vártak, tele festményekkel, szobrokkal és műalkotásokkal, amelyek szó szerint becsalogatták az embereket. A holland történelem és művészet mindenütt visszatükröződött – egy olyan ország története, amely sosem szűkölködött művészeti zsenikben. Rembrandt, Van Gogh, Bosch, Mondrian és Hals szelleme szinte átjárta az egész várost.


K. Kriszta fotója


Amszterdam számomra teljesen egyedülálló élmény volt – nem igazán tudom összehasonlítani más várossal. Az építészetében egy pillanatra Koppenhága jutott eszembe, de a hangulat teljesen más volt. Az utazás előtt többen figyelmeztettek, hogy az éjszakai életben legyünk óvatosak, de szerencsére semmi problémánk nem akadt. Úgy éreztem, hogy szinte minden nemzetiség képviselteti magát a városban, és csodálatos volt látni, hogy békésen megférnek egymás mellett. Bár nagy a nyüzsgés és a tömeg, mégis megvan a város nyugalma.

A biciklizés itt a legnépszerűbb közlekedési forma, ami gyalogosként néha kissé ijesztőnek tűnt – a száguldó biciklisektől nem egyszer kellett a járdán is félreugrani. 😀 Ez volt talán az egyetlen dolog, amit kevésbé találtam szimpatikusnak. Összességében viszont egy igazán különleges és pozitív élmény volt Amszterdam, és bármikor szívesen visszamennék. (Zsófi)


K. Kriszta fotói

A kulturális és történelmi nevezetességek mellett tagadhatatlan, hogy sok turistát a legalizált prostitúció és marihuána-fogyasztás vonz a holland fővárosba – mindez azonban nem jár együtt azzal, hogy egyfajta bulifővárossá vált volna, a belvárosi utcákon elvétve sem látni bódultan dülöngélő alakokat, sem pedig szemetet.
Pár saroknyival odébb a kínai negyedbe botlunk, tovább haladva– a belváros kényelmesen besétálható - pedig tágas, és nagyon jól karbantartott parkok, rengeteg múzeum, templom és látnivaló teszi még színesebbé ezt a teljesen egyedi várost. (2024)


További beszámolók

A városban továbbra is kevés az autó, ami nem meglepő, hiszen Amszterdam területének jelentős részét a tengertől hódították el, és a 165 csatorna behálózza az egész belvárost. Az utcák gyalogosan is könnyen bejárhatók, de érdemes a várost egy másik perspektívából, hajóról is felfedezni.

A csatornákon állandó a pezsgés: nemcsak a turistahajók közlekednek, hanem rengeteg kisebb magáncsónak is. A hollandok minden adandó alkalmat megragadnak, hogy vízre szálljanak – legyen szó egy kellemes délutáni borozgatásról, egy baráti összejövetelről vagy akár egy legénybúcsúról. Az ilyen jelenetek mindennaposak, és csak még inkább hozzájárulnak a város egyedi, vízparti életstílusához.


Amszterdam egyedi hangulatát sajátos módon színesítik a coffeeshopok és a vörös lámpás negyed kirakataiban pózoló hölgyek. Megkérdeztem a vendéglátómat, nem zavarja-e, hogy az országa sokak szemében a szex és a drogok fellegvára, de ő csak vállat vont: „Legalább jönnek a turisták” – mondta. Őt személy szerint sem a legális drogok, sem a legális prostitúció nem különösebben érdekli.

A városban szinte bármihez hozzájuthatsz, de az egész elveszíti az izgalmát, amikor egyszerűen besétálsz egy boltba, leadod a rendelésed, és a kezedbe nyomják a „terméket” egy blokk kíséretében – mintha csak egy kávét vennél.

Érdekes tény, hogy bár a coffeeshopokban az árusítás és fogyasztás legális, a termesztés a mai napig illegális. Honnan jön az áru? Senki nem kérdezi, és nem is firtatja. A lényeg, hogy a forgalmazott termékekre komoly adót vetnek ki, ami gazdasági szempontból nem is olyan rossz megoldás.


K. Kriszta fotója


Amikor Amszterdamba utaztunk, nem azért mentünk, amiért sokan mások. Nem a coffeeshopok, a „vicces sütik” vagy egyéb kísértések vonzottak minket. Ketten mentünk, egy közös élményt keresve – és fantasztikus volt, mert már régóta nem utaztunk így együtt.

Az Eindhoven és Amszterdam közötti vonatút körülbelül másfél óra alatt teszi meg a 123 kilométeres távot. Az útvonal lapos, de a csatornákkal, folyókkal és gondosan megművelt földekkel teli táj mégis érdekes és megkapó.

Megérkezve Amszterdam Centraalra, egy lenyűgöző gótikus-reneszánsz épület fogadott minket. Az ország legnagyobb alapterületű vasútállomása, naponta több mint 260 000 ember fordul meg itt. Az állomás homlokzata és tornyai különösen szépek, és egy pillanatra teljesen lekötött az a bizonyos toronyóra, amelyről később kiderült, hogy nem is óra, hanem egy szélmutató.

Elsőként a kínai negyedet fedeztük fel, ami kifejezetten érdekes volt. Az utcanevek és cégérek kínai írásjelekkel szokatlan látványt nyújtottak, de ami még meglepőbb volt, hogy az éttermek kirakatában füstölt kacsák lógtak – kíváncsi lennék, mit szólna ehhez egy magyar élelmiszer-ellenőrző hatóság! A negyedben nem a szokásos kínai bazárokat találtuk, hanem igényes üzleteket, ahol különleges lakberendezési tárgyakat és ázsiai élelmiszereket lehetett kapni. Itt található Európa legnagyobb kínai stílusú buddhista temploma is, amely ingyenesen látogatható – kivéve hétfőn.

Ahogy sodródtunk a tömeggel, egyszer csak egy alig felöltözött lányt láttam egy ablakban, miközben vele szemben egy sexshop hirdette magát. A vörös lámpás negyed valóban különleges hely, ahol minden sarkon újabb kirakatok és boltok bukkannak fel. A sexshopok kétféle kategóriába sorolhatók: az olcsóbb, gagyibb üzletek, és a komolyabb, minőségi termékeket kínáló boltok, amelyek árai sok esetben még a hazai áraknál is kedvezőbbek voltak.

Ezt összevetve azzal, hogy Magyarországon már a dohányvásárlás is szigorú szabályokhoz kötött, és a „káros szokások” körül olyan társadalmi pánik van keltve, mintha garantáltan a pokolra jutna az ember – hát, elég álszent dolognak tűnik.

Amszterdam persze nem csak erről szól. A belváros és a külváros egyaránt tele van gyönyörű épületekkel, pontosan olyanokkal, mint a képeslapokon. Ez a város nemcsak a szabadon kipróbálható élményekről híres, hanem építészetileg is lenyűgöző, és gondolkodásmódban is progresszív. Ha nyitott szemmel jársz, Amszterdam sokkal többet nyújt annál, mint amiről általában ismerik.


R. Gyuri fotója


Amszterdam hírneve máig a fű és a szex köré épül, így nem meglepő, hogy a vörös lámpás negyeden keresztül sétálva juthatunk el az Oude Kerkhez, a város legrégebbi templomához. Ez az ellentmondás sokat elárul Amszterdam sajátos hangulatáról: a templomra pirossal megvilágított kirakatok néznek, bennük alig felöltözött nők csábító mosollyal vagy épp közönyösen üldögélve, miközben a turisták ámulva bámulják a jelenetet.

Mindezek után már meg sem lepődtem, amikor egy nagy, stílusos óvszerboltba botlottam, ahol az ízesített változatok már a múlté. Itt bizony kézzel festett figurákat is kapni, mert nyilván mindenkinek az az álma, hogy egy kézzel festett zsiráf is helyet kapjon az ágyban. A választék elképesztő: melegítős, hűsítős, fűízű, világítós, vibráló – és még méretfelmérő szolgáltatás is van.

A város hírhedt negyedeiben gyakorlatilag minden utcasarkon megcsapja az orrodat a fűszag, és ha ettől menekülnél, a legjobb, ha beleveted magad a csatornarendszer partján húzódó utcákba, ahol lélegzetelállító házak sorakoznak – és ami még különösebb: teljes belátással.

Mivel olyan anya mellett nőttem fel, aki sötétedés után nemcsak a függönyt, hanem a redőnyt is hermetikusan lezárja már jóval lefekvés előtt (ami az őrületbe kergetett), sokkolt, hogy a hollandok nemcsak függönyt nem használnak, de a belső tereiket is teljes betekintésre hagyják. Olyan tökéletesen berendezett lakásokat láttam, hogy legszívesebben azonnal beköltöztem volna.

Amszterdam tényleg egyedi világ – nem csak azért, amiért a legtöbben ismerik, hanem a nyitottság, az építészet és a mindennapi élet apró furcsaságai miatt is.

Fotóegyveleg

Kriszta fotói

r. gyuri fotója

r. gyuri fotója

V. Jancsi. fotója

Néhány kerékpár - V. Jancsi fotója

V. Jancsi fotója

Vissza az elejére


Kommentek

Még nem érkezett hozzászólás.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon






SZÁLLÁSFOGLALÁS





FOTÓGALÉRIA