a.d. fotója
2025-ben a Wizz Air továbbra is közlekedik Budapest és Sharm el-Sheikh között, a téli menetrend szerint heti két alkalommal, jellemzően hétfőn és pénteken. A repülési idő nagyjából 3 óra 50 perc.
Mód van elektronikus úton beszerezni a vízumot, ha elboldogulunk valamelyik világnyelvvel: itt Egypt e-Visa Portal
2025-ben Sharm el-Sheikh továbbra is biztonságosnak számít a turisták számára, annak ellenére, hogy a Gázai-övezetben zajló konfliktus hatása időnként érezhető a térség turizmusában. A város mintegy 360 kilométerre fekszik a Gázai határtól, és az egyiptomi hatóságok kiemelt figyelmet fordítanak a biztonság garantálására a déli Sínai-félszigeten, különösen a Vörös-tenger menti üdülőövezetekben, köztük Sharm el-Sheikhben is. A városban továbbra is erős a rendőri jelenlét, gyakoriak az út menti ellenőrzések és szigorú biztonsági protokollok érvényesek a szállodák környékén.
Bár a térség geopolitikai helyzete miatt időszakosan csökkenhet a foglalások száma, az egyiptomi kormány különböző eszközökkel – például promóciókkal, kedvezményekkel és nemzetközi együttműködésekkel – igyekszik fenntartani a turisztikai forgalmat. Sharm el-Sheikhben a mindennapokban ezeknek a konfliktusoknak csak közvetett hatása érzékelhető, a városban tartózkodó turisták döntő többsége nyugodt, biztonságos környezetben tölti a nyaralását.
Mi egyénileg utaztunk, saját foglalással, nem all inclusive luxushotelekben, de igy sem sikerült igazából túl sok mindent látni az országból, egy Kairó-Sham el Sheik hosszú buszutat leszámitva, amikor átbuszoztunk a suezi csatorna alatt.
Baromira zavart, hogy a nyaralóhelyeken, nem tudsz 2 métert sétálni az utcán úgy, hogy valaki nem akarna rád tukmálni valamit, amit úgy sem veszel meg. Kártyás pénzkivételnél több olyan is volt, hogy odajöttek pénzt kuncsorogni.
Folyamatosan nézni kellett az éttermi számlákat, mert felszámoltak olyan tételeket -nem egyszer-, amit nem fogyasztottunk.
Az árak, egészen barátságosak, ettünk jókat és nagyon jókat, a tenger szép, a tengerpart, viszonylagosan tisztán van tartva, de, ha 1 utcát feljebb sétálsz a tengerpartól, nagyon nagy kontrasztok vannak már.
Azért zavar ez ennyire, mert egy jó utazási cél lenne az ország, de, hogy amennyire mindenhol azt éreztem, hogy csak le akarnak húzni, szolgáltatás nélkül, nagyon felemás szájízzel jöttünk haza, pedig nem úgy mentünk ki, hogy automatikusan fikázni akarjuk az országot. (2024)
8 nap Sharm el-Sheikh-en – 2025-ös tapasztalatok8 napot töltöttünk Sharm el-Sheikh-en, és összességében nagyon jó élmény volt. Az ott használatos pénznem az egyiptomi font (EGP), és mi is ezzel fizettünk, bár sok helyen elfogadnak dollárt vagy eurót is. Fontos azonban tudni, hogy ha nem helyi pénzzel fizetünk, az árak jelentősen magasabbak. 2025-ben nagyjából 50 EGP = 1 USD, és 1 EGP ≈ 12 forint volt a váltási arány.
A bankkártyás fizetés elterjedt, mi Revolut kártyával fizettünk gond nélkül, és az ATM-ből is díjmentesen tudtunk egyiptomi fontot felvenni. A napi készpénzfelvételi limit 4.000 EGP volt.
A repülőjegy ára oda-vissza három főre kb. 130.000 forint volt. Mivel nem hagytuk el a Sínai-félszigetet, vízumra nem volt szükségünk. A reptéren egy űrlap kitöltéséért viszont elkértek 5 eurót.
A biztosításunkat itthon kötöttük (10.000 forintért), és regisztráltunk a konzuli szolgálat oldalán. A szállásunk a Naama Blue Hotelben volt, három főre kb. 110.000 forintért foglaltuk le közvetlenül a szálloda honlapján. A szálloda tiszta, rendezett, medencés, és kb. 5 perc sétára van a tengerparttól, ahol saját partszakasz is rendelkezésre állt. A szobát napközben alig használtuk, inkább csak aludni tértünk haza. Két alkalommal kértünk takarítást, ilyenkor 50-50 EGP borravalót hagytunk az ágyon.
A reptérről a szállásra a hotel által küldött transzferrel jutottunk el, ami 700 EGP-be került. A reptéren vásároltunk SIM-kártyát (Etisalat, 60 GB adatkerettel, kb. 3.500 forintért), amelyet hárman használtunk, és teljesen elegendőnek bizonyult.
Árak 2025-ben:
Ásványvíz (1,5 L): kb. 80-100 forint
Chips: kb. 120-150 forint
Cigaretta: kb. 1.200 forint
Nagy üveg Pepsi: kb. 250 forint
Papiruszok: 900-1.200 forinttól
5 perc tevegelés az Old City-ben: kb. 3.500 forint
McDonald’s nagy menü: kb. 1.800 forint
Shawarma menü: kb. 1.800 forint
Programok:
Kinti szervezőknél foglaltunk programokat, itthonról semmit nem vettünk előre. Minden programhoz a szállodánál vettek fel és oda is hoztak vissza minket.Ras Mohamed nemzeti park egész napos hajós túra üdítővel, ebéddel: kb. 33.000 forint három főre
White Canyon sivatagi túra + Dahabi snorkelezés, ebéddel: kb. 33.000 forint három főre. Békatalpat és mentőmellényt kötelezően bérelni kellett (4.000 forint/fő)
Üvegaljú hajó (1 óra): kb. 11.000 forint
Úszás delfinekkel (15 perc): kb. 22.000 forint + 2 fotó: 5.000 forint (mobilhasználat tilos)
Közlekedés:
Az inDrive applikációt használtuk, amely teljesen biztonságosnak bizonyult. A sofőrök barátságosak voltak, és az árakat mi adhattuk meg, amiért vállalták az utat. Városon belül szinte fillérekért közlekedtünk:10-15 km-es távok: kb. 900-1.200 forint
Reptéri transzfer: kb. 1.200 forint
A helyi taxisok ennek az árnak többszörösét kérik.Biztonság:
Sharm el-Sheikh minden pontján teljes biztonságban éreztük magunkat. A helyiek kedvesek, segítőkészek, barátságosak. Az üdülőövezeteknél szigorú ellenőrzések vannak fegyveres őrökkel és detektorkapukkal. A várost betonfal övezi, és több szintű ellenőrzésen kell áthaladni a be- és kilépésnél.
Bár a legtöbb nyaraló inkább estére időzíti a Naama Bay-i kiruccanást, szerintem érdemes legalább egyszer délelőtt is betérni. Mi a reggeli után sétáltunk egyet a tengerparti sétányon, a Boardwalkon – remek élmény volt. Alig húsz perc alatt bejárható az egész promenád, ami délelőtt még nyugodt, szinte üres, így zavartalanul lehet élvezni a pálmafák hűs árnyékát és a színes buganviliák látványát. A tengerparttal párhuzamosan futó utca estére teljesen átalakul: a hely a város éjszakai életének központja. A gyalogos zóna mindkét oldalát teraszokkal teli éttermek, kávézók és bárok szegélyezik. Az európai turisták vannak túlsúlyban, de sok arab vendég is megjelenik, és láthatóan jól érzik magukat a fesztelen hangulatban.A közelben húzódó Sultan Qaboos utca is különösen pezsgő – főként estefelé. A beduin éttermekkel szemben üzletek sorakoznak, és mindenhonnan zene szűrődik ki – keveredik a keleti hangzásvilág a modern dallamokkal. Érdemes letérni a főutcáról a kisebb mellékutcákba, sikátorokba, árkádos részekre is, ahol igazi kincsekre bukkanhatunk a bazárszerű boltokban. Az egész környék hangulatos, és a közbiztonság teljesen megnyugtató: egyetlen pillanatra sem éreztük magunkat kellemetlen helyzetben. Legfeljebb az lehet fárasztó, ha az ember nem akar vásárolni, mégis állandóan udvariasan kell visszautasítani az árusokat.
Ellátogattunk a másik központi negyedbe is, az Old Marketbe. Oda taxival mentünk, előre megbeszélt fix áron. A sofőr meglehetősen vadul vezetett – néha már azon tűnődtünk, vajon vagánykodik-e vagy csak siet vissza a következő fuvarért. A végén aztán próbált több pénzt kicsikarni, de nem hagytam magam. Nem lett köztünk barátság. Őszintén szólva az Old Market boltjaiban ugyanazokat a termékeket árulták, mint Naama Bay üzleteiben – engem nem igazán győzött meg. Kicsit túldíszített, sok a műanyag, sok a giccs.
Nem mindig egyéni taxival utaztunk, kipróbáltuk az iránytaxit is, ami jóval olcsóbb. Csak ki kell állni az út szélére, leinteni, és már jön is. Pár nap alatt az ember megtanulja, mennyi a reális viteldíj. Sharm el-Sheikh egyébként elképesztő ütemben terjeszkedik – folyamatosan nőnek ki a földből az új negyedek és szállodák, mintha soha nem állna meg az építkezés.
Tetszett:
A tenger tisztasága, a szuper korallszirtek, jó sznorkelezési lehetőség
A Soho square-en, és a Naama Bay-en a bazárok
A Quad safari a hegyek között (amihez a kendőt érdemesebb valamelyik bazárban beszerezni, mint az indulópontnál, mert a bazárokban 1 dollár, míg az indulópontnál 4-5 dollár is lehet egy kendő)Nem tetszett:
Gyerekeseknek, úszni nem tudóknak nem nagyon ajánlom, maximum karúszóval vagy mentőmellénnyel
Úszócipő mindenképp kell a vízbe menetelhez
A Soho Square-en a híres zenélő szökőkút a Margit-szigeten lévő szökőkút nyomába sem ér(Helga)
Mindkét helyen szerzett tapasztalatok alapján és leegyszerűsítve így hasonlítanánk össze Sharm El-Sheikh-et (későbbiekben rövidítve Sharm) és Hurghada-t. Sharm koncepcióban Hurghada felé van pozícionálva, azaz menőbb, színvonalasabb, de némileg drágább nyaraló terület. Sharm-nak nagyobb a luxushotel kínálata, Hurghada tömegturistásabb. Sharm térben koncentráltabb, Hurghada kiterjedtebb, több új területfejlesztés történt tágabb körzetében. Hurghada a turisztikai kapacitás tekintetében legalább négyszer nagyobb, mint Sharm.
Sokak szerint Sharm szebb, mint Hurghada. Sharm fejlődik, Hurghada új terepeken fejlődik a régebbieken kicsit lestrapálódik. Vannak, akik azt hangoztatják, hogy Sharm túlságosan mesterséges képződmény, Hurghadának legalább van egy-két olyan része, ami hitelesebben egyiptomi (bár ez nem mindenki szerint jelent előnyt...). Hurghada belvárosának vannak lepukkantabb utcarészletei, Naama Bay sterilebb.
Kisgyermekekkel jobb Hurghada-ba menni, mert ott nagyobb a valószínűsége, hogy a hotel strandja a tengeri fürdőzés szempontjából megfelelő, bár szuper homokos strandokból kevés van. Sharm egyértelműen azoknak való, akik imádnak sznorkelezni, mert ebből a szempontból nagy az előny Hurghadához képest. Hurghada sznorkelezés szempontjából kevesebbet tud nyújtani, inkább hajós kirándulások révén lehet búvárkodni. Sharm strandjainál ugyan komplikált a tengeri fürdőzés (stégről leereszkedős), valamilyen műanyag fürdőszandálra elengedhetetlenül szükség van, de sok hotelnek van - úgymond - házi korallszirtje. Hurghadánál több a jó hely egyszerűbb sznorkelezésre, scuba tekintetében talán Sharm a jobb.
Mivel Hurghada délebbre van, mint Sharm, a hőmérséklet némileg melegebb, ami előny télen, hátrány nyáron. Hurghada éghajlata kissé szeszélyesebb, és szelesebb, mint Sharm-é. Vannak persze azonosságok is, mindkettő mesterséges képződmény, Egyiptomhoz jellegben nincs sok köze. Viszont Hurghada kereskedelmi és szórakoztató központja nagyobb választékot nyújt, mint Sharm-é, a Naama Bay, igaz az utóbbi ízlésesebben kiépített. Naama Bay-ben a szórakozó negyed kompaktabb, Hurghadában szétszórtabban vannak a bulihelyek. A Naama Bay-i szolgáltatások talán színvonalasabbak, és azért vásárolgatni ott is lehet jókat (Old Market). Hurghada még erősebben dominált az orosz turisták által, mint Sharm. Alapvetően Sharm némileg nyugisabb, mint Hurghada.
Az indokolatlanul népszerű egynapos kairói kirándulások szempontjából csak az a földrajzi adat érdemel figyelmet e kérdésben, hogy Hurghadából egy órával rövidebb az út (6-7 óra), mint Sharm-ból (7-8). Luxor meglátogatása esetén is Hurghadának van előnye (busszal csak 4 óra), mert közelebb van hozzá. Sharm-ból leginkább repülni kell Luxorba, ami persze a költséget is emeli. Sharm-ból viszont jobban adódik kirándulás az elképesztően szép jordániai Petrába. Sharm, azzal, hogy a Sínai-félszigeten van, érdekesebb környezettel bír, hiszen Hurghada a semmi közepén van, legalábbis az unalmasan sík szárazföldi oldalon. Sharm körül legalább vannak hegyek, na és Szent Katalin-kolostor, a Sínai-hegy. Hurghada repülőtere menőbb, mint Sharm-é. Hurghadához képest Sharm-ban több olyan hotel van, ami nem közvetlen tengerparti.
Sharm el-Sheikhben az Iberotel Club Fanara nevű szállodában szálltunk meg, és elmondhatom, hogy tökéletes választás volt. A környéken lenyűgöző korallzátonyok találhatók, a part hosszú szakaszokon fehér homokos, ami különösen vonzó. Nekem személy szerint jobban tetszik, mint Hurghada: látványosabb, és élettel telibb is. A szálloda környezete egy igazi kis édenkert – rengeteg pálma, több medence, csodás kilátás nyílik a tengerre, minden adott a nyugalomhoz és a feltöltődéshez.
A tengerpart közelében sokféle tengeri élőlényt is megfigyelhetünk: láttunk már polipot, medúzát is, de ha az ember nem nyúl hozzájuk, nincs ok aggodalomra – békésen teszik a dolgukat. Egy dologra viszont érdemes még indulás előtt figyelni: mindenképp nézzük meg, hogy az adott szállásnak van-e saját partszakasza, és ha igen, milyen jellegű. Mert nem mindegy, hogy homokos, kavicsos vagy sziklás part fogad majd – ez az élmény szempontjából sokat számíthat.
Palm Beach - k.j. fotója
m.e. fotója
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Még nem érkezett hozzászólás.