Az alábbi lista segíthet abban, hogy felkészülten indulj útnak:
Útlevél és vízum: Ellenőrizd, hogy az útleveled érvényes-e a visszaérkezés után még legalább hat hónapig, valamint szükséges-e vízum, amit vagy előre beszerezhetsz, vagy a repülőtéren megvásárolhatsz.
Pénz és bankkártya: Érdemes eurót vagy dollárt vinni, amit helyben átválthatsz egyiptomi fontra. Készpénz szükséges a kisebb vásárlásokhoz és a baksis fizetéséhez, de a hitelkártyák is elfogadottak a nagyobb szállodákban és éttermekben.
Napvédő krém: Az egyiptomi nap erős, ezért magas faktorszámú (legalább SPF 30-50) napvédő krém elengedhetetlen.
Széles karimájú kalap és napszemüveg: A fejfedő és a napszemüveg segít védeni magad a napszúrás és a káros UV-sugárzás ellen.
Könnyű, szellős ruházat: A hőség miatt érdemes világos, lenge, pamut vagy len alapanyagú ruhákat vinni. Hosszú ujjú ingek és nadrágok a napvédelem és a kulturális tisztelet jegyében is hasznosak lehetnek.
Fürdőruha és strandfelszerelés: Sharm el Sheikh híres a strandjairól és a búvárkodásról, ezért mindenképp csomagolj fürdőruhát, strandtörülközőt, esetleg búvármaszkot és pipát, ha saját felszerelést szeretnél használni.
Szúnyogriasztó: Bár Sharm el Sheikh területén viszonylag kevés a szúnyog, estére és a sivatagi túrákhoz érdemes magaddal vinni szúnyogriasztót.
Alapvető gyógyszerek: Hozz magaddal fájdalomcsillapítót, hasmenés elleni gyógyszert, antihisztamint, valamint bármilyen személyes gyógyszert, amit rendszeresen szedsz. Egy kis elsősegélycsomag is jól jöhet.
Vízálló telefon- vagy kameratok: A vízparton, hajókirándulásokon, esetleg búvárkodás közben hasznos, ha vízálló tokban tartod az elektronikus eszközeidet.
Elektronikai adapter: Egyiptomban a konnektorok általában kétpólusúak, mint Európa nagy részén, de nem árt utánanézni, hogy szükséged van-e adapterre.
Utazási biztosítás: Az orvosi ellátásért fizetni kell, így egy jó utasbiztosítás elengedhetetlen.
Egészségügyi maszk és kézfertőtlenítő: Bár a COVID-19 szabályok lazultak, a maszk és fertőtlenítő használata még mindig hasznos lehet bizonyos helyzetekben.
Útmutató vagy offline térkép: Ha el szeretnéd kerülni az adatforgalommal járó költségeket, letölthetsz offline térképeket, illetve érdemes egy nyomtatott útikönyvet is magaddal vinni.
Vízpalack vagy vízszűrő kulacs: Bár a palackozott víz széles körben elérhető, jó, ha mindig van nálad ivóvíz, különösen kirándulásokon vagy sivatagi túrákon.
Kulturálisan megfelelő ruházat: Ha tervezel városnézést vagy mecsetlátogatást, tisztelettudó, visszafogott öltözéket vigyél magaddal.
Az Egyiptomba utazók leginkább a "fáraó átkától" tartanak. Ez az elterjedt kifejezés a gyomorrontásokra, hasmenésekre vonatkozik, ami azért nem ritka jelenség. Sokak szerencsére úgy jönnek haza, hogy a "fáraó átka" elkerüli őket. Valahol azt olvastuk, hogy az ott nyaralók háromnegyede "beleszalad egy kiadós cifrafosásba".
Íme az alapszabályok:
A gyomorrontások elkerülése vonatkozásában már önmagában arról is vita van, hogy mik a fő lehetséges okok. Nyilván a legtöbben az ott fogyasztott ételekkel hozzák összefüggésbe a "fáraó átkát". Mások magyarázata a kiszáradásra (dehidratáció) vagy a meleg klímában való túlzott alkohol és/vagy ételfogyasztásra vonatkozik. Egyes szakértők az ottani klímához való gyors alkalmazkodás hiányával, valamint a szabadtéri hőség és a belső helyek túlzott hidegre kondicionáltsága közötti drasztikus eltérés miatti hőérzeti sokk-kal hozzák összefüggésbe a gyomorrontásokat. Helybéli idegenvezető tapasztalatai szerint inkább pech vagy mázli kérdése, hogy melyik nyaralónak lesz gyomorrontása.
Természetesen nem kell a veszélyt azért sorsszerűnek tekinteni, mert vannak észszerű elővigyázatossági lehetőségek. Például a helyi papírpénzek többsége hosszú ideje van forgalomban, mindenféle kosz rakodik rájuk, és a meleg hőmérsékletben mindenféle kártékony baktériumokat is hordozhatnak. Sok minden egyéb tárgyra is vonatkozik ez arrafelé, tehát mindig kezet kell mosni étkezés, fagyizás, kézzel érintett ennivalók (pl. chips, keksz) fogyasztása előtt. A személyi higiéniára egyszerűen jobban kell ügyelni, mint otthon. Mivel nem lehet ott mindig és mindenhol kézmosási lehetőséghez jutni, ezért érdemes itthon vagy ott patikában beszerezni antibakteriális kendőket vagy krémeket.
Hasznos az egyiptomi tartózkodásunk folyamán nagyon sok ivóvizet fogyasztanunk. Egy átlagos testsúlyú turistának napi 2,5-3 liter ivóvíz elfogyasztása lehet az ideális Egyiptomban, főleg nyáron. Ez azt jelenti, hogy akkor is hasznos vizet inni, amikor nincs szomjérzetünk. Kerüljük a jéghideg víz fogyasztását, mert az felbillentheti testünk belső egyensúlyát. Hideg lehet a víz, de nem jéghideg.
Érdemes itthon vagy kint beszerezni olyan gyógyszeres port, ami segíti a dehidratációt, azaz a folyadék visszapótlást. Kinti gyógyszertárakban is kapható ilyen por, amit vízzel kell összekavarni és tanácsos este alvás előtt meginni (nincs jó íze).
Sharm el-Sheikhben a dehidratáció elleni porok gyakran a "Rehydran" vagy a "ORS" (Oral Rehydration Salts) néven kaphatók a helyi gyógyszertárakban. Ezek az oldatok hasonlóak azokhoz, amelyeket világszerte használnak a kiszáradás kezelésére, különösen forró éghajlatú területeken. Ezeket a porokat vízzel kell elkeverni, és tanácsos este vagy a nap folyamán inni, hogy pótolja az elveszett elektrolitokat és folyadékot. Ha helyi gyógyszertárban keresel ilyesmit, az "ORS" nevet is nyugodtan használhatod, mivel ez általánosan ismert termék a világ különböző részein.
Egyiptomban a turistákat persze az foglalkoztatja leginkább, hogy ihatnak-e olyasmit, amiben jégkocka van. Igen, ihatnak, ha biztosak abban, hogy a jeget szűrt vízből állították elő. Hogyan lehetünk ebben biztosak? A hotelekben, jobb vendéglátóhelyeken nem engedhetik meg maguknak azt, hogy kockáztassák a vendég egészségét és jó közérzetét. Ezeken a helyeken a jégkocka valamelyik oldalán lyukas bemélyedés, üreg van. Az üreg nélküli jégkocka gyanús.
A hoteleken kívül, egyszerűbb, olcsóbb vendéglátóhelyeken van némi kockázata a zöldségek, fagyik fogyasztásának. A meleg ételeknél a forrón főtt, sütött és magas hőfokon tartott étkek a biztonságosak, a langyosak, szoba-hőmérsékletűek nem. A gyomorrontást azok az étkek okozzák, amelyekben a baktériumoknak van esélye fejlődni, létezni.
A hotelekben a svédasztalos étkeztetésnél meg van a kockázata annak, hogy egy vendég, vagy a szakács, vagy a felszolgáló mosdatlan kézzel nyúlt az ételhez, amit aztán a vendég elfogyaszt.
Sharm el-Sheikh teljes egészében az óváros halászfalujától északra, a nemzetközi repülőtér felé terjeszkedett. A város déli és nyugati irányú bővülését akadályozta az 1983-ban létrehozott Ras Mohamed Nemzeti Park és az ezt követő építési tilalom az egész védett területen. Az alábbiakban rövid áttekintés található a város fő turisztikai területeiről, délről észak felé haladva:
Központ — Az óvárosban található Sharm el-Sheikh eredeti központja, itt van a piac, a mecset és a kikötő, mely a Sharm El-Maya kör alakú öblére néz. A Ḥaiy en-Nūr negyedben lakik a szállodaiparban dolgozók nagy része és családjaik. Itt található a kopt katedrális, a kórház és két buszállomás is.
Hadaba — A városközponttól délkeletre található, a Sharm El-Maya öböl közelében. Itt találhatók olyan strandok, amelyek nem szállodákhoz tartoznak, például a Farsha beach bárnál, de a belépés fizetős. Tower Bay Hadaba északi része, kevés szállodai komplexummal.
Na’ama Bay — Az óvárostól 7 km-re északra található Na’ama Bay Sharm el-Sheikh modern része, több mint 100, 3-5 csillagos szállodával. Ez a városrész a kereskedelmi és éjszakai élet központja, ahol számos bár, étterem és üzlet található a tengerpart közelében, például a híres Pacha Club.
Garden Bay - Ez a terület csendesebb, kevésbé zsúfolt partszakasz Sharm el-Sheikhben, amely különösen népszerű a családok és pihenésre vágyók körében, kristálytiszta vizével ideális hely a sznorkelinghez és a nyugodt strandoláshoz.
Coral Bay - A luxus szállodáiról és üdülőiről híres Coral Bay Sharm el-Sheikh egyik legismertebb területe, amely gazdag korallzátonyairól és kiváló búvárkodási lehetőségeiről ismert.
Shark Bay (Beit el-Irsh) — Na'ama Bay-tól 8 km-re északra fekszik. Shark Bay nagy szállodakomplexumai gyönyörű kilátást nyújtanak a közeli Turan-szigetre. Éjszakai klubok is találhatók itt, valamint a nemzetközi repülőtér közelében lévő Soho Square bevásárlóközpont. A Shark név ellenére itt nincsenek cápák, csak színes trópusi halak, amelyek a korallok körül úszkálnak.
Ras Nasrani - A Ras Nasrani öböl híres a lenyűgöző búvárkodási lehetőségeiről, ahol a látogatók csodálatos tengeri élővilágot és korallzátonyokat fedezhetnek fel.
Nabq Bay — Shark Bay-tól 11 km-re északra fekszik Nabq Bay, amely Sharm el-Sheikh legújabb területe. A modern, ötcsillagos szállodák hasonlóak egymáshoz, és sokuk aquaparkkal és privát mólóval rendelkezik.
Taxival
Sharm el-Sheikhben a taxik általában modern modellek, mint például Hyundai vagy Chevrolet. Nem érdemes a taxiórával foglalkozni, mert valószínűleg már nem működik. Gyakran tönkremennek a por miatt, és az óra által kalkulált árak amúgy is magasabbak lennének, mint a "fix" árak. Mindig jegyezd meg a sofőr azonosító számát. Ha probléma adódik, vagy valamit a taxiban hagytál, a turista rendőrség segítőkész, de csak akkor tudnak segíteni, ha ismered a taxi számát.
Ne feltételezd, hogy van működő taxióra. A helyiek is azt mondják, hogy nincs. Fontos, hogy előre egyezzetek meg az árban, mivel a Sharm el-Sheikh repülőtér különösen problémás hely a korrekt árú taxik elérésében. Gyakran 150-400 egyiptomi fontot (kb. 5-13 euró) kérnek a 10 perces útra Nabq-hoz. Ha viszont kijutsz a főútra, ott egy taxi leintése után 50-100 egyiptomi fontot (kb. 1,5-3 euró) fizethetsz ugyanezért az útért. Ellenőrizd a szállodánál, hogy biztosítanak-e transzfert a repülőtérről.
Mindig legyen nálad aprópénz, és soha ne fizess előre, csak amikor megérkeztél, és csak a megbeszélt összeget. Győződj meg róla, hogy a sofőr tudja, egyiptomi fontban fizetsz, nem pedig brit fontban. A taxisok nem szívesen fogadnak el érméket.
Busszal
Sharm el-Sheikhben kis, kék-fehér tuk-tuk jellegű buszok is közlekednek, amelyek gazdaságosabbak, mint a taxik. Ezek fix útvonalon haladnak észak-déli irányban, Hadaba területén is áthaladva. A tuk-tuk leintéséhez csak állj az út szélén, és intsd le. Amikor felszállsz, ülj le, és add előre a viteldíjat a sofőrnek (ha hátul ülsz, más utasok segíthetnek az átadásban). A viteldíj soha nem haladhatja meg a 3 egyiptomi fontot (kb. 0,10 euró). Ha megkérdezed az árat, a sofőr megpróbálhat többet kérni, ezért ne fizess külföldi valutában. Amikor megérkezel, mondd, hogy "hinna quiis" (itt jó).
Mindig legyen nálad aprópénz a viteldíjhoz.
Mi elsősorban gyalog közlekedtünk, de rengeteg taxi és busz állt rendelkezésre. Képzeljétek el, hogy az első nap, amikor át akartunk menni az úton, hosszú ideig csak álltunk, és nem értettük, miért dudál minden autó. Később kiderült, hogy ezek mind taxik voltak, és a duda itt azt jelenti: "Helló, itt vagyok, szállj be!" Gyakorlatilag minden taxi dudál, amikor elhalad melletted, és sokszor még ki is szólnak, hogy "Taxi?". A dudát azonban minden másra is használják, például jelezni, hogy megállnak, elindulnak, vagy épp jövőben vannak. Egy helyi ismerős szerint az egyiptomiaknak fontosabb, hogy működjön a duda, mint mondjuk a világítás.
Az úton való átkelés kaotikus élmény volt. A környéken, ahol mi tartózkodtunk, volt egy négysávos út lámpákkal, de senki sem törődött velük. A stratégia az volt, hogy meg kell várni a megfelelő pillanatot, és egyszerűen átmenni. Mi az első napokban inkább másokhoz csatlakoztunk az átkeléshez, de néhány nap után már rutinosan átvágtunk mi is.
Taxival kétszer utaztunk, és minden rendben volt.
Tipp: Mielőtt beszállnátok, mindig tisztázzátok az árat, a fizetendő pénznemet, és azt, hogy hány főre vonatkozik. Az árakat is érdemes ismerni: nekünk először 100-150 EGP-t (kb. 3-4,5 euró) mondtak egy útra, de a helyi ismerősünk, aki kint él, elmondta, hogy arra az adott távolságra a korrekt ár - még külföldinek is - max. 50 EGP (kb. 1,5 euró) Végül sikerült is ennyire lealkudni. (2020)
Részletesebben:
Sharm el Sheikh-ben a pénzváltás témájában a magyar nyaralónak néhány fontos dologra kell ügyelnie, hogy elkerülje a felesleges költségeket és a kellemetlenségeket. Íme a fő tanácsok:
Egyiptomi font használata: Bár eurót és amerikai dollárt sok helyen elfogadnak, érdemes átváltani egyiptomi fontra (EGP), mivel a helyi boltokban, piacokon és kisebb éttermekben így biztosabb, hogy megfelelő árakat kapsz.
Kerüld a repülőtéri pénzváltást: A repülőtéri pénzváltók általában kedvezőtlen árfolyamot kínálnak, ezért érdemes inkább a városban váltani vagy ATM-et használni.
Hivatalos pénzváltók és bankok: Mindig használj hivatalos pénzváltókat, bankokat, vagy hotel pénzváltó szolgáltatásait, hogy biztosítsd a megbízható árfolyamot és elkerüld a hamis pénzt. A hotel pénzváltók valamivel rosszabb árfolyamot kínálhatnak, mint a bankok, de kényelmesek.
ATM-ek használata: ATM-ből is vehetsz fel pénzt, viszont figyelj a bankod által felszámított díjakra. Több ATM is van Sharm el Sheikh-ben, a szállodák és bevásárlóközpontok környékén, amelyek általában kedvezőbb árfolyamon váltanak.
Figyelj az árfolyamokra: Ellenőrizd az aktuális árfolyamot a pénzváltás előtt, hogy tisztában legyél azzal, mennyi pénzt kell kapnod. Az árfolyamok naponta változnak, és érdemes figyelemmel kísérni az interneten vagy banki applikációkban.
Kérj blokkot: Mindig kérj nyugtát vagy blokkot a pénzváltásról, hogy legyen bizonyítékod az átváltott összegről és az árfolyamról.
Kis címletek: Amikor pénzt váltasz, kérj kisebb címleteket, mert a helyi boltokban, piacokon és taxisofőröknél gyakran problémás a nagyobb címletek felváltása.
Készpénz használata: Sharm el Sheikh-ben a kisebb üzletek és piacok gyakran csak készpénzt fogadnak el, míg a nagyobb szállodák és éttermek elfogadják a hitelkártyákat is. Mindig legyen nálad elegendő készpénz a kisebb vásárlásokhoz és baksishoz.
Hamis pénz kockázata: Mindig ellenőrizd a kapott pénzt, főleg a nagyobb címleteket, hogy elkerüld a hamis bankjegyeket. Hivatalos pénzváltók esetében kisebb az esély a hamis pénzre, de utcai váltóknál fokozott óvatosságra van szükség.
Tartsd a biztonságos helyen a pénzed: Csak annyi készpénzt hordj magaddal, amennyire szükséged van az adott napra, a többit pedig tartsd biztonságos helyen, például a szállodai széfben.
Hitelkártya és bankkártya használata: Nagyobb szállodákban és nemzetközi éttermekben elfogadják a hitelkártyát, de mindig legyen nálad készpénz a kisebb helyeken.
Ne válts pénzt utcai árusoktól: Bár lehet, hogy kedvezőbb árfolyamot ígérnek, az utcai pénzváltók nem biztonságosak, és gyakran hamis pénzt adhatnak.
A Sharm el Sheikh-i repülőtér üzleteiben csaknem minden túl drága. Talán csak a cigaretta olcsóbb, mint nálunk.
Naama Center egy bevásárlóközpont, ahol azonban az üzletek szinte mind ugyanazokat az árucikkeket kínálják. Sok termék, amelyet márkásként árulnak, valójában egyértelműen kínai hamisítvány.
2024-ben: Az üzletekben a víz ára 3-5 egyiptomi font (kb. 0,10-0,15 euró). Érdemes naptejet hozni magaddal, mivel a helyi boltokban 80-200 egyiptomi font (kb. 2,50-6,50 euró) között árulják. Ha nem vagy lebarnulva, a boltosok gyakran sokkal magasabb árat kérnek – ez az egyiptomi vásárlás velejárója.
Na'ama Bay-ben az árusok nagyon rámenősek, és a turistáknak óvatosnak kell lenniük. A "free gift" (ingyen ajándék) valójában sosem ingyenes, és a "gyere, írd alá a vendégkönyvemet" trükk is gyakori, ahol végül egy boltban találhatod magad bezárva. Vásárláskor érdemes figyelmen kívül hagyni azokat az árusokat, akik megszólítanak, hacsak nem akarsz ténylegesen vásárolni valamit, így nyugodtabban sétálhatsz.
A boltok nyitvatartása változó, de általában kora délutántól estig nyitva tartanak. Ha szeretnél elkerülni a folyamatos alkudozást, érdemes felkeresni a Carrefour Express szupermarketet, ahol fix árak vannak. Ez a bolt a Golden Pyramid Mall mögött található, a Peace Road-on. Bár a választék korlátozott, minden alapvető termék megtalálható, és nincs alkudozás.
Carrefour Express, Marina: egy utca nyugatra a "main disco street"-től. Ez egy klasszikus európai bolt, ahol árcédulák vannak, és hitelkártyával is fizethetsz. Belül ATM és pénzváltó automata is található. Számos helyi fűszert, sőt, néhány szuvenírt is kínálnak, például kis papiruszokat 2 egyiptomi fontért (kb. 0,06 euró).
,, Shopping Mall / Genena City
Ez a Naama Bay-es bazáros rész. Ide elég sokszor kimentünk, ez tőlünk kb 10perc sétára volt. Hát el tudtam volna költeni itt az összes pénzem. :D
Rengeteg csodacucc volt, nekem a kedvenceim a mindenféle lógós díszek, lámpák és a teák voltak.
Fel kell készülni, hogy alkudni és beszélni kell. Ahogy végig sétálsz a bazárokon, minden egyes boltból megszólítanak. Az egyik állandó a : "Hello, Where are you from? " és ha válaszolsz véged, visz is be a kis boltocskájába. :D
Mi így kerültünk be egy fura helyre a legelső látogatásunk alkalmával. Éppenhogy betettük a lábunkat a Shopping Mall főútjára, rögtön le is szólított minket egy jófej srác, majd pár perc múlva azt vettük észre, hogy már az ott álló épületben követjük őt, egy hátul lévő kis szobába hogy írjunk az emlékkönyvébe. Nem is értem. :D :D
Végül kiderült, hogy egy kis parfümös / krémes /illatosítós üzlete volt, amilyenben aztán még sokszor voltunk. Ha bemész egy ilyenbe, alap hogy megkínálnak valamivel, teával, kólával, amit kérsz. Aztán beszélgettek veled sokat, majd elkezdik nyomni a beszámolókat a portékájukról. Őszintén szólva mi ezeket mindig nagyon élveztük, az ilyen boltokban voltak a legjobb beszélgetéseink a helyiekkel. Volt olyan hogy úgy mentünk be, hogy nincs nálunk semmi pénz, olyan is hogy vettünk a végén egy pici üveggel valamelyik termékből, de mindig ugyanolyan kedvesek voltak. Plusz azok a kis üvegcsék, meg illatok..olyan mese érzetet keltett az egész. ♥Én magamon úgy vettem észre, hogy a bazáros részhez azért kell egy hangulat. Volt hogy úgy mentünk be, hogy élveztem minden percét, de volt olyan is hogy már alig vártam hogy kiérjünk a végére és ne szóljon hozzám senki. :D
TIPP: Ha határozott vagy, akkor nem lesz para. Értik a nemet, és utána se lesznek bunkók. De ha éreznek akár egy kicsi megingást is, akkor nincs menekvés! :D (2020)" forrás
Sharm-el Sheikhben az alkudozás a legtöbb boltban és piacon mindennapos szokás, és a kereskedők általában el is várják. Első lépésként, amikor bemész egy boltba, a legfontosabb szabály az, hogy maradj nyugodt és barátságos, hiszen az alkudozás itt egyfajta játék. A kereskedők gyakran kezdenek nagyon magas árral, amely akár a tényleges ár 100-150%-a is lehet. Az eladók által először mondott ár általában csak kiindulópont, nem végleges, így nem kell rögtön elfogadnod.
Javasolt stratégia, hogy az általuk kínált ár felénél kezdd az alkudozást, ami kb. 50%-kal alacsonyabb az eredeti árajánlatnál. Fontos, hogy legyen türelmes, és hagyj magadnak időt a döntésre. A kereskedők gyakran kínálnak további kedvezményeket, ha látják, hogy habozol vagy távozni készülsz. Az alku végére általában az eredeti ár 60-70%-ára csökkentheted az árat. Ne légy túl agresszív, mivel a túl erőszakos alkudozás ronthatja a kapcsolatot az eladóval.
Hasznos technika, ha érdeklődést mutatsz több termék iránt is, így lehetőséged van több árura is kedvezményt kérni. Kérdezd meg az eladót, hogy mi a legjobb ajánlata, vagy használd a „Visszatérek később” kifejezést, ha az ajánlat nem felel meg neked.
A szupermarketekben, bevásárlóközpontokban, gyógyszertárakban, illetve nagyobb láncüzletekben azonban nincs lehetőség alkudozásra, mivel ott az árak fixek. Ha a bazárokban, kisebb boltokban, vagy ajándéktárgyárusoknál vásárolsz, az alkudozás elfogadott és elvárt, így itt érdemes alkalmazni a fenti technikákat.
2024-ben Sharm el Sheikh-ben a borravaló, más néven baksis, a helyi kultúra szerves része, és a szolgáltatóiparban általánosan elvárt. A baksis egyfajta elismerés a kapott szolgáltatásért, és az ott dolgozók gyakran számítanak rá. A szállodákban például a hordároknak szokás baksist adni, jellemzően 10-20 egyiptomi fontot (kb. 0,30-0,65 USD) egy-egy csomagért. A szobaszervizeseknek és takarítóknak is szokás adni naponta 20-50 egyiptomi fontot (0,65-1,60 USD), főleg ha a szobát jól karbantartják és tisztán tartják.
Éttermekben, ha nincs automatikusan hozzáadott szervízdíj, általában 10-15% borravalót adnak, de ha a szervízdíj szerepel a számlán, akkor is elvárhatják a kiszolgálók a kis kiegészítést. A taxisofőrök számára nem kötelező baksist adni, de ha elégedett vagy a szolgáltatással, néhány extra font mindig jó gesztus. Például a viteldíj 10%-ának megfelelő összeg elegendő lehet.
A túravezetőknek, idegenvezetőknek, valamint hajósoknak szintén ajánlott baksist adni, különösen ha segítőkészek és barátságosak voltak. Általában 50-100 egyiptomi fontot (1,60-3,30 USD) szokás adni egy egész napos túra után. A helyi bazárokban, kisebb boltokban a baksis nem szokás, kivéve, ha különleges szolgáltatást kapsz, például ajándékcsomagolást.
A reptéri személyzet, például a poggyászkocsikat kezelők vagy a mosdókat karbantartók is gyakran elvárnak néhány fontot. A mosdókban gyakran találkozol olyan személyekkel, akik tisztán tartják a helyet, nekik 1-2 egyiptomi font szokás adni. A baksis mértéke sokszor a szolgáltatás minőségétől függ, és érdemes figyelni, hogy más turisták hogyan viselkednek.
Összességében elmondható, hogy Sharm el Sheikh-ben a baksis elvárt gesztus a turistáktól, és a kis összegű borravalók nagyban hozzájárulnak az ott dolgozók jövedelméhez. Az összegek nem nagyok, de a gesztus jelentőséggel bír a helyiek számára.
"Il Mercato" zóna, a főút elején (a régi Sharm felőli oldalon) – egy kiváló minőségű tengeri étterem. Helyiek is gyakran látogatják, és lehetőség van arra, hogy a vendégek közvetlenül a halas pultból válasszanak, majd megrendeljék annak elkészítését. Jó választékot kínálnak rákfélékből is. A vacsora elfogyasztható a teraszon vagy bent. Az étterem alkoholmentes, nem szolgálnak fel semmilyen alkoholos italt. Bankkártyát elfogadnak.
Naama Bay-ben sokak által dicsért fagyizó hely az Eiscafé Vanilla. Garantált, hogy nem lesz gyomorrontás a fagyijaiktól! Nem túl drága, és vannak egész jó sütemények, torták is. Érdemes kipróbálni a frissen facsart gyümölcsleveket. Csodás az eper juice.
Jellemzően minden egyes jelentős diszkónak van a héten egy kiemelt éjszakája, amit nagyon hirdetnek és, akkor általában tele is vannak. Persze mindegyik diszkónak vannak jellegzetességei. Például a Pacha Naama Bay többnyire oroszokkal van tele, és a lemezlovas is orosz. A Nabq térségében található Pataya Beach Party nevű diszkóban sok a brit, a La Dolce Vita Desert Party-ban meg sok az olasz. Csaknem mindig tele van a Pacha - House Nation.
Mindenképpen érdemes tájékozódni arról, hogy melyik diszkónak melyik estére esik a kiemelt programja. A diszkók a turista kiadványokban, szórólapokon gyakran jelzik, hogy milyen zenei stílus dominál náluk. Van belépődíj, ami átlagosan 15 euró körül mozog.
2024-ben: A Na'ama Bay éjszakai élete 2024-ben is pezsgő maradt, számos klub közül választhatsz: a Pacha, a Little Buddha és a Hard Rock Cafe (igen, az utóbbi egy a híres lánc része). Ezen kívül rengeteg bár és kávéház található a sétálóutcák mentén, ahol shishát is kipróbálhatsz, miközben figyeled az embereket.
Alkohol (beleértve a sört is) elérhető az éttermekben és az utcai kávézókban, de az utazóknak figyelniük kell arra, hogy adót vetnek ki azokra az alkoholos italokra, amelyeket nem a szállodákhoz tartozó helyeken vásárolnak. Az italok viszonylag drágák lehetnek más európai célállomásokhoz képest, ezért mindig kérj itallapot rendelés előtt. Ellenőrizd Na'ama Bay kávézóiban, hogy nem számítanak fel belépődíjat, illetve hogy nem kényszerítenek fizetni a "látványshow" (gyenge tánc) miatt. Tea és kávé ára 15-25 egyiptomi font (kb. 0,50-0,80 euró), ezért figyelj, hogy megfelelő árat fizess.
A friss guáva juice kihagyhatatlan, kiváló választás bármelyik kávézóban, akárcsak a beduin vagy a mentatea.
Néhány híresebb éjszakai helyszín:
Black House: A második legismertebb hely a Pacha után, vélhetően orosz tulajdonban, és a legtöbben elkerülik.
Bus Stop, Nabq Bay: Táncolós hely.
Hard Rock Cafe, El Soultan Qabous St., Nabq: Napi nyitva tartás 12:00-04:00 között.
Little Buddha, Naama Bay Hotel: Jó zene és koktélok, de nem olcsó.
Ministry of Sound Red Sea, Pacha/Sanafir hotel: Nyitva 23:00-03:45.
Pacha Club, Sanafir hotel, Naama Bay: Az egyik leghíresebb táncklub.
TGI Fridays, Naama Bay: Klasszikus étteremlánc.
Space Sharm: Ibiza híres klubjának sharm-i verziója, világszínvonalú bulihelyszín.
Érdemes előre tájékozódni az árakról és nyitvatartásokról, hogy teljesen kihasználhasd Sharm el-Sheikh izgalmas éjszakai életét.
2024: A légvonalbeli távolság Sharm el Sheikh és a háborút által sújtott egyiptomi-gázai övezeti határ között körülbelül 373 km. Ez a távolság Budapest és Belgrád közötti légvonalbeli távolsághoz hasonlítható, amely körülbelül 320 km. Ezt csak azért említjük, mert 1999-ben, amikor a NATO bombázta Belgrádot, akkor Budapesten az emberek nem aggódtak, hogy a biztonságuk veszélyben lenne. Valamint eléggé reális, hogy Egyiptom semmiképpen nem akarja a Gaza-i konfliktus direkt átterjedését az országra, kiváltképpen a stratégiai fontosságú nyaralóövezetek vonatkozásában. A Budapestről az odareplülés ráadásul egyáltalán nem érinti az izraeli, gázai légteret. Szóval e tekintetben kéretik nem aggódni. De tényleg.
2023-tól kezdve Sharm El-Sheikh a Sínai-félsziget legbiztonságosabb helyének számít. Ellenőrzőpontok találhatók a városba vezető utakon, valamint a városi utcákon is. A luxusszállodák bejáratát magánbiztonsági őrök ellenőrzik, akik fémérzékelőkkel vannak felszerelve. Ezek az intézkedések a terrortámadások kockázatának megelőzésére szolgálnak. A kisstílű bűnözés gyakorlatilag nem létezik.
A terrorfenyegetettség miatt sok helyen van csomagellenőrzés. Még a fizetős strandok bejáratánál is lehet motozás. Ez végül is a turista biztonságát szolgálja, azaz hülyeség emiatt morogni.
Az egyiptomi rendőrség és katonaság egy falat emelt a város köré, és katonai/rendőri ellenőrzőpontokat állítottak fel még a főbb utcákon is. Minden járművet átvizsgálnak, mielőtt beléphetne a városba, ezáltal fokozva a biztonságot.
Cápa-téma
Bár nem a köz-, hanem az egyén biztonságához tartozó dolog, de sokan megkérdezik az utazási ügyintézőket, hogy leselkedhet-e rájuk cápaveszély Sharm el-Sheiknél, a Vörös-tengerben.
Az utóbbi években több halálos cápatámadás történt. Az elmúlt 10 évben Sharm el Sheikh környékén néhány cápával kapcsolatos támadás történt, amelyek közül több is halálos kimenetelű volt. Az egyik legjelentősebb eset 2023 júniusában történt, amikor egy orosz turista életét vesztette egy cápaharapás következtében. Ezenkívül 2020-ban egy ukrán fiú és egy helyi idegenvezető is súlyosan megsérült egy cápatámadás során. Bár ezek az esetek rendkívül ritkák, és a statisztikák szerint csak minimális számú támadás fordul elő évente, Sharm el Sheikh és Hurghada régiói különösen figyelnek az ilyen esetek megelőzésére(
A halálos támadások száma az utóbbi évtizedben ritka volt, de amikor megtörténtek, nagy figyelmet kaptak a médiában. Az egyiptomi hatóságok ilyenkor rendszerint lezárják az érintett strandokat, és külön vizsgálatot indítanak a támadások okainak felderítésére
Ha a következő szabályokat betartod, minimálisra csökkentheted a kockázatot:
Mindig ússz a part közelében, más emberek társaságában.
Ne menj úszni éjszaka, kora reggel vagy naplemente után, mert ilyenkor a tengeri állatok, köztük a cápák is aktívabbak, és összetéveszthetnek más állatokkal.
Kerüld az úszást kikötők közelében vagy olyan helyeken, ahol a tenger viselkedése kiszámíthatatlan lehet.
Tény, hogy nagyon ritka arrafelé az cápatámadás, és ezért nem érdemes ezt komoly veszélyként felfogni. Úszkálnak tigriscápák a Vörös-tengerben, de nem vadásznak emberre, a támadások úgymond "üzemzavarok", azaz véletlenek. A nyaralók a hotelben és még inkább a búvárközpontoknál reális információt kaphatnak a veszély mértékéről és arról, hogy mire kell ügyelni.
A kisebb élelmiszer-mérgezés, az úgynevezett utazók hasmenése és gyomorfájás gyakori az európai turisták körében. A csapvíz nem iható, de fogmosásra és zuhanyzásra általában biztonságosnak tartják. Mindig palackozott vizet fogyassz. Kerüld az olyan ételeket, amelyeket nem előtted készítenek el, vagy amelyeket napokig tároltak megfelelő hűtés nélkül. A sajtok, saláták, zöldségek, joghurtok, gombák és friss gyümölcslevek gyakran nem megfelelően tároltak, ezért ezek fogyasztása hasmenést vagy gyomorfájást okozhat.
Kairóban, az egyiptomi fővárosban van magyar nagykövetség és konzul hivatal is.
1. Internet:
Az egyiptomi szállodák általában ingyenes Wi-Fi-t biztosítanak, de gyakran csak a hallban érhető el a kapcsolat, nem pedig a szobákban. Ha ez így van, érdemes megfontolni egy egyiptomi SIM-kártya vásárlását, mivel ez viszonylag olcsó. Az Etisalat, Orange, Vodafone és We (Telecom) szolgáltatók SIM-kártyái megvásárolhatók a repülőtéren található hivatalos pultoknál. A városban sok helyen kínálnak SIM-kártyákat, de ezek nem mindig hivatalos eladók, így gyakran többet számítanak fel a valódi árnál.
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Még nem érkezett hozzászólás.