ÚTIKRITIKA.HU / Chicago






hirdetes

útikritikák


Chicago

Chicago dióhéjban | Tetszett & Nem tetszett | Vélemények |Időjárás| Szállásválasztás | Közlekedés | Étkezés | Vásárlás|Szórakozás| Közbiztonság|Látnivalók | Programlehetőségek | Egyéb hasznos információk | Olvasmányos linkek | Fotóegyveleg

.

g. e. fotója

.

Chicago dióhéjban

Ha ott vagyunk, ne mondjuk magyarosan Csikágónak, mert a helyes kiejtés ez: Sikágó (az á betűre helyezve a hangsúlyt).

Chicago az USA középnyugati részén, Illinois államban fekszik a Michigan-tó partján.

Lakosság (2024-ben): 2,7 millió, de az elővárosokkal együtt közel 9 millió

42,4% fehér, 29% fekete (afroamerikai), 11% mexikói és puerto ricoi, 7% ázsiai, valamint rengeteg arab (zömében palasztínok)

Chicago az USA harmadik legnépesebb városa, de a lakosság száma csökkenőben van, és az a prognózis, hogy kb. 10 év múlva már Houston (Texas) lesz a harmadik helyen.

A város lakosságának csökkenését elsősorban ezekkel a tényezőkkel magyarázzák:

Az ipar csökkenése és a munkahelyek külföldre telepítése miatt sokan elhagyták a várost, különösen a középosztálybeliek és a fiatalabb munkaerő. A lakásárak, az adók és egyéb költségek sokakat arra ösztönöznek, hogy olcsóbb régiókba vagy városrészekbe költözzenek. Mint sok más amerikai városban, Chicagóban is az elöregedő népesség és a viszonylag alacsony születésszám hozzájárul a lakosság fogyásához.A város egyes részein a magas bűnözési ráta és a közbiztonsági problémák szintén hozzájárulnak ahhoz, hogy a lakosok elhagyják Chicagót.

Gyakran nevezik ,,Szeles városnak"  (Windy City). A Michigan-tó partján fekvő városban a nagy vízfelület befolyásolja a szelek alakulását. A tó gyakran felerősíti a szelet, főként a hideg évszakokban. Amúgy San Francisco és Boston szelesebb város.

Milyen híres Hollywood-i filmek játszódnak Chicagóban?

  • The Blues Brothers (1980)
  • Aki legyőzte Al Capone-t (Robert de Niro-val, 1987)
  • Pop, csajok, satöbbi (John Cusack-kal, 2000)
  • Batman: Kezdődik! (2005)
  • A Szökevény (1993) egyes jelenetei
  • Aludj csak, én álmodom (1995-ös vígjáték)
  • Transformers 3 (2011)
  • A vér szava (Patrick Swayze-vel, 1989)
  • Mama pici fia (1991-es vígjáték az ír bevándorlók közegében)
  • Tombolás (2017, Dwayne Johnsonnal)

Mik a fő turisztikai nevezetességek? Millennium Park, Willis Tower (korábban Sears Tower), Navy Pier, The Art Institute of Chicago, Magnificent Mile, Chicago Riverwalk, Field Museum of Natural History, Shedd Aquarium, Lincoln Park Zoo

Tetszett & Nem tetszett

Tetszett

  1. Hogy kellemes csalódás volt, a "skatulyámban" úgy élt, mint egy nagy, de nem szerethető város, utazás utáni vélemény: a méretéhez képest bensőséges a légköre, főleg a belvárosban, szerettük Chicagót
  2. A belvárosi kedvenc Corner Bakery Cafe-ban kiadósat reggelizni
  3. Sokkal tisztábbak az utcák és kevesebb a csúnya mellékutca, mint New Yorkban, jó gyaloglós (walkable) város
  4. Óriási, pezsgő a kulturális élet
  5. Sok a méltóságteljes régi, magas épület, pl. a Michigan Avenue-n, és a Loop (belváros) más utcáin
  6. A Kingston Mines blues bár
  7. Bármit elképzel az ember evés ügyben (tehát nem emberevés ügyben), az megvalósítható
  8. A közép- és dél-európai hangulatú cukrászdák, húsboltok (szerb, görög, lengyel negyed)
  9. Barátságosabbak az emberek, mint sok más amerikai nagyvárosban
  10. A magasvasút ("the El", azaz elevated train) barna vonalán utazni és a szerelvény ablakán keresztül benézni a lakások ablakán

Nem tetszett

  1. A tóparton a bántó szélfúvások, szeles város, a szeszélyes időjárás, az év kétharmadában hideg van
  2. A belvárosi parkolóhelyek nagyon drágák, a késő délutáni forgalmi dugók
  3. Vannak azért rázós negyedek, környékek, pl. Burnside, West Garfield park, Washington Park, South Chicago, a belvárosban is megjelennek néha fiatalokból álló bandák
  4. A szembetűnő társadalmi különbségek a negyedek összehasonlításában (fehérek és feketék máshol laknak)
  5. Sok bolt nem nyit ki délelőtt 11 óra előtt
  6. A tóparti közönséges, átlagos vurstli hely
  7. Két érdekes negyed között lehet egy szürke, unalmas
  8. Túl zajos a metró
  9. Sok a koldus, a hajléktalan és a simlis figura
  10. Vannak taxisok, akiknek fogalma sincs a városról

Vélemények

"Chicago az egyik kedvenc amerikai városom. Igazából nem tudom megfogalmazni, hogy miért. Sokat gondolkoztam rajta, hogy ez miért is lehet, de mindig csak arra jutottam, hogy valahogy a sok részlet áll össze egy remek várossá. Hol van már a 20-30-as évek félelmetes gengsztervárosa, ma egy rendkívül barátságos, élhető város várja az ideutazókat.

Chicago, hasonlóan a többi amerikai nagyvároshoz, gyakorlatilag összeépült az őt övező kisebb alvóvárosokkal, így kiterjedésre hatalmas. Mindezek ellenére a belvárosa belátható, és egészen jól bejárható néhány nap alatt. Elhelyezkedését tekintve az a baj, hogy a környéken igazán semmi sincsen, tehát nagy kirándulásokat nem nagyon érdemes csinálni. Kivéve a Harley Davidson fanoknak, akikre kötelező látogatás vár Milwaukee-ban a Harley Davidson múzeumban. Nekem, aki nagy rajongója vagyok a márkának, hatalmas élmény volt a múzeum, rengeteg motorral, végigkísérve a gyár több mint 100 éves történelmét. Milwaukee-ban más nagyon nincs is, több időt nem is érdemes a városra szánni. Sajnos ide is elért a válság szele és ez látszik is, sok az elhagyatott ház, üzlet, a nem túl bizalomgerjesztő környék.

Rengeteg olyan hely van, amit meg kell nézni akkor, amikor Chicago-ban járunk. Az egyik kedvencem a Millenium Park volt, közepén a hatalmas babbal, aminek a felülete tükör, nincs az a fénykép, ami visszaadja azt a látványt, amit ez a csoda nyújt, akár nappal, akár este, látogatjuk meg, lenyűgöző az, ahogy a nézelődők, környező házak és minden visszatükröződik rajta. Figyelem, este nagyon nehéz jó képet csinálni róla, szükséges egy nagy fényerejű objektív, biztos kéz, de a legjobb az állvány. MUST SEE!

Chicago-ban rengeteg park van, illetve maga a tó miatt nincsen betonrengeteg érzése az embernek. Rengeteget lehet sétálni, és gyakorlatilag csak nézelődni. Sok híres és gyönyörű épület van a városban, pl. Wrigleys building, Tramp buliding (itt is), a régi Chicago Theater stb. Szorosan hozzátartozik a városképhez a magasvasút, ami sok-sok filmből ismerősen, hangosan robog el a fejünk felett percenként.

A közbiztonság véleményem szerint a belvárosban remek, itt sehol sem tapasztaltam olyat, hogy nem lennénk biztonságban. Külvárosokban ugyanez azért nem mondható el, de erre nem is nagyon jár az ember. Vásárolni Chicago-ban is rengeteget lehet. A belváros is tele van üzletekkel, de az igazi kincsek az outletek. Fillérekért lehet az itthon vagyonokért árult márkák termékeihez hozzájutni, ide is félig üres bőröndökkel kell jönni!:)" (M. Gyuri)


"A város se perc alatt elbűvölt és nem kellett sok, hogy rájöjjek, mi az a – számomra – különleges vonzerő, ami teljesen elvarázsolt. Azt hiszem, ha New Yorkot és San Francisco-t összegyúrnánk, megkapnánk Chicagót. Jártam még pár éve mindkét városban és nagy rajongójuk lettem, így elmondhatatlanul örültem, hogy találtam egy helyet, ami ötvözi a várost, ami sosem alszik, és a nyugati part ékszerdobozát. Chicagóban benne van New York nyüzsgése, lüktetése, romlottsága, az eszméletlen felhőkarcolók és építészeti csodák, a régi és a modern keveredik egymással. Ugyanakkor magában hordozza San Francisco kifinomultságát, eleganciáját valamint azt a szépséget és nyugalmat, amit számomra SFO nyújt." forrás


,, Chicagónak annyira magával ragadó atmoszférája van, engem meggyőzött! Mindenkinek ajánlom, aki hozzám hasonlóan rajong a nagyvárosokért. Nem is tudnék konkrét okot mondani, hogy miért tetszett annyira, de a különleges hangulata mindenképpen szerepet játszott ebben.

Több ismerősöm is azt mondta, hogy Chicago a kedvenc amerikai városa, sokaknak jobban tetszett, mint New York – csak ugye NY jóval felkapottabb város. Azt kell mondanom, hogy ha választhatnék, én is inkább Chicagóba mennék el újból, mint New Yorkba. Még szerencse, hogy elutazhatunk ide a LOT-tal és még átszállni sem kell. (2018)" forrás


,, Chicago nem csak nagy, modern és menő, de attól, hogy a világ legnagyobb édesvízi tavának a partján fekszik, egészen speciális atmoszférával rendelkezik. A Michigan-tó akkora, hogy inkább érzed tengernek, mint tónak. Ezt valószínűleg úgy a legkönnyebb elképzelni, ha a Balatonhoz hasonlítjuk, ami 78 km hosszú és 14 km széles. A Michigan-tónál ez 494 kmx190 km, ugyanúgy elveszik a horizont a végtelenbe, mint a tengerparton. Cserébe a Chicago folyó a létező összes irányban keresztül folyik a városon, a folyópartot pedig modern és art deco felhőkarcolók szegélyezik, ettől elég futurisztikus hangulata van a városnak. (2018)" forrás

Időjárás

Az időjárás bizony nem tartozik Chicago fő vonzerői közé. Bármelyik évszakban el lehet kellemesen tölteni itt az időt, de a klíma tényezőt mindig erősen figyelembe kell venni.

Bár Chicago telei híresek, több olyan nap van, amikor a maximum hőmérséklet 27-29°C (80-84°F) között mozog, mint bármely más öt fokos tartományban. A város zord telei gyakran elhomályosítják a nyári hőhullámokat. Júliusban és augusztusban a szokásosnál melegebb napok gyakran forróak és párásak, a harmatpontok pedig hasonlóak lehetnek azokhoz, amelyek közelebb a Mexikói-öbölhöz fordulnak elő. A város meglepően vonzó tengerparti strandjai enyhülést nyújthatnak a forróság ellen. A nyári éjszakák általában kellemesek, és a tóparton néhány fokkal hűvösebb van – ezt a helyiek úgy mondják, "cooler by the lake" (hűvösebb a tónál). A nap 5:15 és 20:15 között van fenn.

Aztán jönnek a telek. December és március között nagyon hideg hőmérsékletek várhatók, még hidegebb szélhűtési tényezőkkel, bár alkalmanként melegebb időszakok is előfordulhatnak, akár 16°C-os (60°F) hőmérséklettel. A hó általában szezononként néhány nagyobb viharra korlátozódik, és néhány enyhébb havazás történik közben. (És kicsit több a tópart mentén – ezt a helyiek "lake effect snow"-nak, vagyis "tóhatású hónak" nevezik.) A jégviharok szintén kockázatot jelentenek. Chicago jól felkészült a telekre, így a városi szolgáltatások és a tömegközlekedés ritkán állnak le. Télen a nap korán nyugszik, már 16:30 előtt sötét lesz, a nap pedig csak 7:15 után kel fel.

Azért van néhány kellemes hónap is az időjárás tekintetében. Május és szeptember kellemes és enyhe, április és június általában szintén jó időt hoz, bár hirtelen fellépő zivatarok és erős szelek is előfordulhatnak. Októberben lehet némi hűvösség a levegőben, de ritkán van szükség vastag kabátra, és néhány napra még az is felesleges. Egyes években a tó által tárolt meleg meghosszabbíthatja a kellemes őszt novemberig.

Szállásválasztás

Mások lesznek a szempontjai az olyan utazóknak, akik a belvárosban szeretnének lakni és vezetés helyett a tömegközlekedést szeretnék használni, mint azoknak, akik autót béreltek és nem gond, ha a külvárosi szállodából be kell autózni a központba. Ebben az esetben napi parkolási díjjal kell kalkulálni.

Chicago számos nagy konferenciának ad otthont évente, és rengeteg szálláshelyet kínál. A legtöbb szálloda vagy az O'Hare repülőtér környékén, vagy a belvárosban, a Loopban és a Near North területén található (a Magnificent Mile közelében). Ha a várost szeretnéd felfedezni, érdemes a belvárosban szállást keresni — egy szálloda az O'Hare közelében csak akkor ideális, ha a repülőtérhez van dolgod (bár a CTA Blue Line sétatávolságra van a legtöbb szállodától, így könnyű bejutni a városba, bár körülbelül 30 percet vesz igénybe). Ha azonban konkrét érdeklődési köröd van, a város egész területén találhatók szállodák, és ha eltávolodsz a belvárostól, jobban megismerheted a különböző városrészek hangulatát. Ezt különösen akkor fogod értékelni, ha több napot töltesz a városban. Mielőtt elköteleznéd magad egy szállás mellett, győződj meg róla, hogy a választott hely megfelel a kényelmi szintjeidnek. A távolabb eső, átmeneti szállodák megfelelnek azoknak, akik Jack Kerouac kalandos életét szeretnék újraélni, de a legtöbb utazó számára ijesztőek és visszataszítóak lehetnek.

Az olcsóbb szálláshelyek általában meglehetősen messze vannak a Loop-tól, így foglaláskor ne feledd, hogy Chicago hatalmas város. A költségtudatos utazóknak érdemes a belvárostól távolabb eső szállásokat keresni, amelyek könnyen elérhetők a számos CTA vonal bármelyikével. Van egy hostel a Loopban, egy másik a Wrigley Field közelében, egy Greektownban, sétatávolságra a Union Stationtől, valamint két másik az egyetemek közelében, Lincoln Parkban és Rogers Parkban. Ezek mind érdekes városrészek, és közel vannak az L-hez, így könnyű hozzáférést biztosítanak a város többi részéhez. A középkategóriás szállodák jó ajánlatai a belvárostól távolabb, Midway környékén és North Lincolnben találhatók.

"Nem kell félni attól, ha nem a belvárosban szállunk meg. Sokkal olcsóbbak a hotelek az agglomerációban, és a bejutás egyszerű, soksávos autópályákon mehetünk be a városba, ahol az autót egész napra le tudjuk parkolni (nem drága, érdemes early bird akcióban részt venni). Erre talán a Navy Pier a legjobb, innen gyalogos távolságra van sok minden." (M. Gyuri)


,, A Holiday Jones nevű hostelben szálltam meg, és szerintem ez volt életem eddigi legszuperebb hostele! Tiszta volt, nagyon finom reggelit kaptam (sokféle müzli, mogyoróvaj, lekvárok, vaj, tej, stb. – tipikus amerikai reggeli), jó helyen is volt – ugyan nem a belvárosban, viszont a közelben mindent megtalálhattam: metróállomás, éttermek, szupermarket, gyógyszertár. A hostelhez tartozott egy nagyon nagy közös tér (“common room”), amelyben volt biliárd asztal, tévé, társasájátékok, stb. Bátran ajánlon azoknak, akik spórolni szeretnének a szálláson és nem riadnak meg a hálótermektől! (emlékeim szerint 15-16 ezer forint volt két éjszaka reggelivel együtt) (2018)" forrás

Közlekedés

Tömegközlekedés

Chicago tömegközlekedési rendszerét sokan dicsérik az Egyesült Államokon belül, ami amerikai léptékkel annyit jelent, hogy egyáltalán létezik és használható is. Már érdemes érkezés előtt eldönteni, hogy mennyit és hogyan akarjuk használni a tömegközlekedést, mert egyes jegy- és bérlettípusok csak nagyobb állomásokon és a repülőtéren kaphatóak. Mondjuk ha pont nem elérhető az a bérlet amit szeretnénk, nem nagy gond, mert az árképzés lineáris, azaz a háromnapos jegy háromszor annyi, mint a napi jegy, csak nem kell vele naponta foglalkozni. A napijegyek egyébként óra alapúak, így egy kis trükközéssel nyújtható az időtartam többszöri vásárlás esetén. De erre sem kell nagyon ráfeszülni, mert az 5 dolláros napi ár igazán nem vészes, a Chicago Transit Authority oldalán részletes táblázat van a jegyekről, amelyek egyébként papír és online formában is megvásárolhatóak.

A repülőtéren csak automatákból lehet jegyet venni, ami eleinte nem akart sikerülni, mert készpénzből nem adott volna vissza a gép és nem volt annyi apró nálunk, pár kártyát egyáltalán nem fogadott el, a többi hitelkártyánál meg amerikai zip kódot kért. Végül a metró ügyfélszolgálatán, miután nem akarták felváltani a húsz dollárosomat, azt azért elárulták, hogy külföldi kártyához nullát kell beírni. Csak azt nem értem a gép miért nem ismeri fel a külföldi kártyát és ugorja át ezt a kérdést vagy legalább írná ki ezt az opciót. A repülőteret a kék metróvonal köti össze a belvárossal, ami a tizensok megálló végigzötykölődését leszámítva kényelmes módja a bejutásnak. A metróvonalak mellett magasvasút is van a városban, melynek egyes ágai a külvárosokat kötik össze a központtal, ahol egy "Loop"-nak nevezett kört tesznek. Ez a megoldás roppant praktikus, mert egyrészt átszállás nélkül elérhető a belváros nagy része, másrészt a vonalak között számtalan átszállási pont van, nem koncentrálódik az átszálló tömeg.

A magasvasút egész jól beleolvad az utcaképbe, az autók az alatta futó utcán kerülgetik az oszlopokat, mert a forgalmi sávok az oszlopok között, a kanyarodó sávok és a parkolók az oszlopokon kívül vannak. Az állomások közel hasonló stílusban épültek, de van egy-két modernebb vagy klasszikusabb kialakítású is. (2022) forrás


,, Amint megérkeztem, az első dolgom az volt, hogy egynapos, korlátlan tömegközlekedést biztosító jegyet váltsak, melynek az ára 10 dollár volt. Mivel a szállásom nem belvárosban volt, ezért muszáj volt tömegközlekedést használnom naponta többször is.(2018)" forrás

Chicago Transport Authority (CTA) - T.M. fotója

Autóbérlés

Chicagóban is javasolt autót bérelni, főleg akkor, ha belvároson túlra is tekint az egyszeri utazó.  Kombinálható egy párnapos gyalogos városnézés, utána pedig egy autós túra a környéken.

"Autót bérelni véleményem szerint kötelező, mint szinte mindenhol Amerikában. A távolságok nagyok, a bevásárlóközpontok általában a város határában vannak, sokkal egyszerűbb az élet egy autóval, még akkor is, ha napközben sokat sétálunk és csámborgunk a városban. A közlekedés, túl azon, hogy az autó alap, jól megoldott. Érdemes használni a hop-on hop-off buszokat, de aki nem vesz kártyát, annak a tömegközlekedés is jó választás, olcsó, tiszta és gyors." (M. Gyuri,)

-------------

vízi taxi - T.R. fotója

Étkezés

"Enni-inni gyakorlatilag bármit lehet, de amit nem lehet kihagyni az a chicago-i hot-dog. Ebből is a Portillo féle. Igazi amerikai étterem, remek kaják, olcsó árak. Itt magasan ez volt a kedvenc! Több is van belőle, és a helyiek is nagyon szeretik. Aki fogyózik, annak nem a legjobb választás, de az USA sajnos nem is erről híres. Rengeteg gyorsétterem van a városban, ugyanúgy, mint bármelyik másik amerikai nagyvárosban, így mindenki megtalálhatja azt, amelyik az ő ízléséhez a legközelebb áll." (M. Gyuri)


,,Kipróbáltam a méltán híres chicagói deep dish pizzát (magyarul “mély edény”, de igazából nincs hivatalos magyar megfelelője). A Google Maps mindig a barátom, főleg, ha egyedül utazom 🙂 , így gyorsan megkerestem a hozzám legközelebb lévő pizzázót. Azt kell mondanom, hogy nem csalódtam a deep dish pizzában. Ez az a kaja, amit nem szabad kihagyni, ha a szeles városba utazol. (2018)" forrás

A híres besózott marhahúsos szendvics - V.S. fotója

A homáros szendvicsem - J.K. fotója

Fagylalt kompozíció - D.P. fotója

Vásárlás

Magnificent Mile

A Magnificent Mile (magyarul: Ragyogó Mérföld) egy híres bevásárló- és szórakoztató negyed Chicagóban. A Michigan Avenue és a Chicago River között elterülő kb. 2 km hosszú szakasz az egyik leglátogatottabb turisztikai célpont az egész városban.

A Magnificent Mile neve a hatalmas felhőkarcolók és a luxus üzletek miatt kapta, amelyek a területen találhatók. A területen található híres épületek közé tartozik a John Hancock Center és a Tribune Tower. A negyedben találhatók a világhírű múzeumok, éttermek, kávézók és szállodák is.

A Magnificent Mile nem csak a luxus üzleteiről híres, hanem a különleges építészeti megoldásairól is. Az épületek között megtalálhatóak a modern felhőkarcolók, a klasszikus épületek, valamint a neobarokk és a gótikus stílusú épületek is.

A Magnificent Mile-en található az egyik legnagyobb bevásárlóközpont, a Water Tower Place, amely különleges élményt kínál a látogatóknak. A területen több mint 460 üzlet található, így mindenki megtalálhatja a számára megfelelő üzletet vagy éttermet.

A Magnificent Mile egész évben látogatható, és az egyik legjobb hely Chicagóban a vásárlásra és szórakozásra vágyóknak. A látogatók számára számos program és esemény áll rendelkezésre, mint például az éves karácsonyi fényfesztivál, a Magyar Nemzeti Múzeumépületben található Rembrandt kiállítás, a repülőgép fedélzetéről nyíló kilátás, valamint a számos szabadtéri rendezvény, koncert és fesztivál. A területre a belvárosból könnyen eljuthatunk tömegközlekedéssel vagy taxi szolgáltatásokkal.

Szórakoztatás

Navy Pier

A Navy Pier Chicago egy hatalmas közpark, szórakoztató központ és turisztikai látványosság a város belvárosában, amely egyaránt népszerű a helyiek és a turisták körében. A Navy Pier 1916-ban nyílt meg, és azóta folyamatosan fejlesztik, hogy az egyik legvonzóbb és legismertebb helyszíne legyen a városnak.

A Navy Pieren számos szórakozási lehetőség található, köztük a hatalmas óriáskerék, amely gyönyörű kilátást nyújt a Michigan-tóra és a városra. Emellett a Navy Pieren található több színház, múzeum, valamint számos étterem, bár és bolt, így a látogatók számára rengeteg lehetőség van az idő eltöltésére.

A Navy Pier Chicagoban található hajókikötője a Michigan-tó legnagyobb kikötője, ahol a hajók kirándulásokat, túrákat és vacsorahajózásokat szerveznek.

A Navy Pier Chicagoban mindig zajlanak valamilyen programok és rendezvények, mint például tűzijáték, koncertek, szabadtéri filmvetítések és sok más szórakoztató tevékenység. A belépő a Navy Pierre ingyenes, de a szórakozási lehetőségekért fizetni kell, és a belépőjegy árai változóak lehetnek az egyes tevékenységek és látványosságok alapján.

Tina Turner-utánzó - M.Z. fotója

Közbiztonság

Annak ellenére, hogy a bűnözési ráta jelentősen csökkent az 1970-es és 1980-as évekhez képest, Chicago még mindig nagyváros, nagyvárosi problémákkal. Néhány forgalmas hely, például a United Center és a Guaranteed Rate Field közelében, néhány háztömbnyire lepusztult területek találhatók. A város erőszakos bűncselekményeinek többsége viszonylag kis számú, mélyszegénységgel küzdő, a déli és nyugati oldalon található városrészben fordul elő, de mivel a bűnözés véletlenszerű lehet, mindenhol érdemes az általános óvatosságot gyakorolni. Még egy rossz hírű környéken is kellemesen érezheted magad, amennyiben a saját komfortzónádon belül maradsz.

Éjszaka óvatosnak kell lenni a Loopban; munkaidő után a State Streettől nyugatra eső rész gyorsan csendes és sötét lesz, de a hotelek közelében, valamint a Michigan Avenue és a tó környékén biztonságban leszel. Amikor leszállsz egy zsúfolt CTA vonatról, különösen a belvárosi metrómegállókban, figyelj a táskalopásokra.

A hajléktalanság problémát jelent a városban, és gyakori, hogy segítséget kérő emberekkel találkozol a belvárosban. Általában nem jelentenek problémát. Többségük táblát tart, amelyen valamilyen segítséget kér, míg mások közvetlenül aprópénzt kérnek. Ha figyelmen kívül hagyod őket, ők is figyelmen kívül hagynak téged. Néhányan egy Streetwise nevű helyi újságot árulnak, hogy megélhetésüket biztosítsák. Ezek az emberek viselnek valamilyen jelvényt, ami jelzi, hogy újságot árulnak, és az összes profit az övék. Ha segíteni szeretnél, de biztonságban akarsz maradni, azok, akik a Streetwise-t árulják, a legjobb választás.

Egy gyakori csalás, hogy egy koldus odamegy hozzád, és megjegyzéseket tesz arra, hogy a cipőd tisztításra vagy fényesítésre szorul. Nagyon barátságosak lehetnek, de rendkívül rámenősek is a gyanútlan turistákkal. Mielőtt észrevennéd, a cipőd már az ő térdén van, és kérnek egy összeget, amelyről azt állítják, hogy korábban közölték veled. Ha egyszerűen figyelmen kívül hagyod őket és továbbmész, békén hagynak. Nem gyakran, de előfordulhat, hogy tovább követnek és zaklatnak. Ha ez történik, menj be bármelyik étterembe vagy boltba, amíg el nem mennek.

Általánosságban elmondható, hogy a józan ész megóv Chicago-ban: éjszaka kerüld az ismeretlen mellékutcákat, maradj távol a sikátoroktól, tudd, merre tartasz, ha elindulsz, maradj forgalmas helyeken, és tarts magadnál egy 20 dolláros bankjegyet taxira, ha szükséges.

Lovas rendőrök - D.S. fotója

,, Én nem nagyon éreztem, hogy Chicago olyan veszélyes hely lenne, mint a statisztikák alapján állítják, de belefutottam pár erre utaló dologba. Például a benzinkúton golyóálló üveg mögül folyt a kiszolgálás, ami elég lehangolóan nézett ki. (2018)" forrás

UFO-k . R.V. fotója

Más praktikus információk

1. A dohányzást állami törvény tiltja minden étteremben, bárban, éjszakai klubban, munkahelyen és középületben. Tilos továbbá bármely nyilvános hely bejáratától, ablakától vagy kijáratától számított (kb. 4,5 méter) távolságon belül, valamint a CTA vasútállomásokon. A tilalom megszegéséért kiszabható bírság 100 és 250 dollár között mozoghat. Illinois államban a kannabisz fogyasztása legális, azonban ugyanazok a dohányzási szabályok vonatkoznak rá.

Látnivalók

Willis Tower (korábban Sears Tower)

A Willis Tower (korábbi nevén Sears Tower) a chicagói belvárosban található, és az Egyesült Államok egyik legismertebb épülete. Az épület 110 emeletével és 442 méteres magasságával a nyolcadik legmagasabb felhőkarcoló a világon. A Willis Tower kilátója a Skydeck Chicago, ahonnan lenyűgöző kilátás nyílik az egész városra és a Michigan-tóra.

A Skydeck Chicago nyitvatartási ideje változó, de általában reggel 9:00-től este 10:00-ig tart nyitva. Az árak változóak, a felnőtt belépőjegyek általában 20-30 dollár között mozognak, de lehetnek kedvezményes árak gyerekeknek, diákoknak vagy időseknek. A belépőjegy ára tartalmazza a kilátót, valamint az épület alatti interaktív kiállítást is. Érdemes előre jegyet foglalni, hogy elkerüljük a hosszú sorokat és a várakozást.

Millennium Park

A Millennium Park Chicago belvárosában található, és a város egyik legnépszerűbb közparkja. Az 24,5 hektáros park számos szórakozási lehetőséget kínál, beleértve koncerteket, művészeti kiállításokat és sportolási lehetőségeket.

Az egyik legismertebb látványosság a parkban a Cloud Gate, amit sokan "The Bean" néven ismernek. Ez egy hatalmas, tükörfelületű szobor, amely számos izgalmas szelfi és fotózási lehetőséget kínál.

A parkban található másik látványosság a Jay Pritzker Pavilion, egy kültéri koncertterem, amely rendszeresen ad otthont koncerteknek és más eseményeknek.

Emellett a parkban található az Lurie Garden, amely egy gyönyörűen rendezett botanikus kert, a BP Bridge, amely egy 91 méter hosszú futurisztikus híd, valamint számos szobor és műalkotás.

A park látogatása ingyenes, és számos rendezvényt és programot kínál egész évben. A parkban található számos étterem és kávézó is, így az ide látogatók élvezhetik a jó időt, a szórakozást, az üdülést és az étkezést egyaránt.

Chicago River Walk

A Chicago River Walk egy nagyszerű látványosság és közpark, amely a Chicago folyó partján található a város belvárosában. Ez a sétány a Michigan-tó és a Chicago folyó között húzódik, és rengeteg érdekes dologgal szolgál a látogatók számára.

A Chicago River Walk egy két kilométer hosszú sétány, amelynek során a látogatók csodálhatják a város ikonikus épületeit, beleértve a Wrigley Buildinget, a Tribune Tower-t és a Willis Tower-t. A sétány mentén található számos étterem, bár, üzlet és park, így rengeteg lehetőség van a kikapcsolódásra és a pihenésre.

A River Walk mentén számos szórakozási lehetőség található, beleértve a hajózást, a kajakozást, a túrákat és a vízi sportokat. Emellett számos rendezvény és program is zajlik itt, mint például koncertek, szabadtéri filmvetítések és éjszakai séták.

A Chicago River Walk az év minden szakában nyitva áll a látogatók előtt, és ingyenesen látogatható. A sétány mentén található éttermek és szórakozóhelyek árai változóak lehetnek.

Museum Campus

A Museum Campus Chicago város egyik legfontosabb turisztikai attrakciója. Ez egy 57 hektáros terület, amely a város belvárosában, a Michigan-tó partján található, és néhány Chicago legfontosabb múzeumának ad otthont.

A Museum Campus területén található múzeumok közé tartozik a Field Múzeum, az Adler Csillagászati Múzeum és Planetárium, valamint a Shedd Akvárium. Ezek a múzeumok világszínvonalú kiállításokat kínálnak a látogatóknak, és számos izgalmas programot és tevékenységet biztosítanak a családok számára.

A Museum Campus területén található a Northerly Island Park is, amely egy nagyszerű hely a kirándulásra, piknikre és szabadtéri tevékenységekre. A parkban számos túraútvonal és kerékpárút található, amelyek lehetővé teszik a természeti szépségek felfedezését, valamint a Michigan-tó és a város ikonikus épületeinek megtekintését.

A Museum Campus a látogatók számára egész évben nyitva áll, és a belépőjegyek ára változó lehet a múzeumoktól és a programoktól függően. A területen található éttermek és ajándékboltok is számos lehetőséget kínálnak az étkezésre és az ajándékvásárlásra.

Lincoln Park

Lincoln Park Chicago belvárosától északra található, és egy hatalmas városi park, amely kínál számos látványosságot és tevékenységet. Az egyik legnagyobb parkok közé tartozik az USA-ban, és kiterjedése több mint 500 hektár. A parkban található Lincoln Park Zoo egy nagyon népszerű hely a látogatók körében, és az állatbarátok örömére számos állatfajt lehet itt látni. A parkban találhatóak továbbá sportpályák, játszóterek, grillhelyek, sétányok, valamint a Lincoln Park Conservatory is, amely szépen gondozott kertekkel és növényekkel büszkélkedhet. Az északi részen található a Lincoln Park Beach, amely csodálatos kilátást nyújt a Michigan-tóra, valamint a belváros felé is.

Art Institute of Chicago

Grant Wood harmincas évekből való festménye, az American Gothic

,, Millennium Parkot és a Bean, azaz a “bab: Előzetes keresgélések, tervezgetés alapján erre a látványosságra voltam a leginkább kíváncsi, mivel nagyon különleges a szerkezete: egy bab formájú tükör, melynek tozító hatása miatt vicces képeket lehet készíteni magunkról, de nagyon jól mutat háttérként is a képeken. A Bean eredeti neve Cloud Gate, azaz “felhő kapu”, de kevesen ismerik így, hiszen nyilvánvalóan egy babra hajaz a formája." forrás


"Nagy segítségünkre lehet a többféle Chicago kártya közül a GoChicago Card, ami véleményem szerint a legjobb ajánlat a sokféle city kártya közül. Rengeteg minden megnézhető vele, hajókázni, buszozni lehet vele, gyakorlatilag szinte mindent meg lehet vele nézni, amit érdemes. Az ára bőven megéri. Én háromnapos kártyát vettem, de még így is kimaradt pár dolog.

Shedd: a chicagóiak nagyon büszkék az akváriumukra, teszem hozzá joggal. Remek program ellátogatni ide annak, aki kicsit is érdeklődik a tenger élővilága után. Fantasztikus látnivalók akadnak, többek között az igen ritka beluga is.

Architecture river cruise: szintén kötelező program. Nyitott hajókkal visznek be a folyókon a városba, a hatalmas felhőkarcolók között. A srác aki, az én hajómon volt a guide, komolyan vette azt, hogy a stand-up comedy szülőhazája Chicago, hiszen egy komplett stand comedy show-t nyomott le az út során. Kihagyhatatlan!

SkyDeck, Willis Tower: ide csak félig-meddig jutottam fel, mert rengetegen voltak, és végül nem mentem fel, de lentről láttam, hogy mire lehet számítani. Félelmetes!:) Gyakorlatilag a világ egyik legmagasabb épületén (sokáig az is volt)tudunk kilépni a „semmibe”, ugyanis plexilapokon sétálhatunk a hatalmas mélység felett. Csak bátraknak, akiknek nincsen tériszonyuk!

Navy Pier: nagyon hangulatos szórakoztató-negyed a Michigan tavon. Egy régi katonai bázis egy mólón (ahol állítólag idősebb George Bush-t is képezték), amit később birtokba vett a város. Tele éttermekkel, pici vidámparkkal, remek kilátással a városra. Többször is visszatértünk ide.

John Hancock Observatory: Chicago második legmagasabb épülete a Willis Tower (régen Sears Tower) után. A helyiek egyöntetű véleménye az, hogy innen sokkal jobb a kilátás. Azt nem tudom, hogy jobb-e, de hogy csodálatos, az biztos! 360 fokban körbejárható, így teljes kilátás nyílik a város panorámájára felülről.

Skyline Lake tour: jó kis hajókázás a Michigan tavon. Érdemes este menni, és gyönyörködni a város lenyűgöző fényeiben.

Hop on Hop Off: egyik legnagyobb előnye a kártyának az, hogy bármikor felülhetünk a buszokra, így pillanatok alatt el tudunk jutni a belvárosban bárhová. Érdemes egyszer egy teljes kört menni, mert sok érdekességet megtudhatunk magáról a városról is. Úgy állították össze a busz útvonalát, hogy az ingyen látogatható látványosságok nagy része elérhető vele." (M. Gyuri,)


,, Chicagóban két felhőkarcoló is van, melynek a felső emeleteiről csodálatos kilátás nyílik a városra: az egyik a Willis towerben található Skydeck, amely Chicago legmagasabb felhőkarcolója, a másik pedig a John Hancock Observatory, amely Chicago második legmagasabb épülete. Én végül az utóbbi mellett döntöttem, mert jobban érdekelt az épület “tilt” (billenés) nevű funkciója, melynek az a lényege, hogy egy kb. 30 fokos dőlésszögben Chicago utcáira dőlhetsz az ablaktáblákba kapaszkodva. Nem vagyok tériszonyos, így nem volt kérdés, hogy kipróbálom! Szerencsém volt, mivel a hostelben, ahol megszálltam, kaptam egy kupont, amely által a belépő+tilt (ezért külön kell fizetni) csupán 21 dollár volt 31 helyett. 🙂 Úgy döntöttem, hogy még naplemente előtt megyek fel a kilátóra és ott maradok addig, hogy éjszakai fényben láthassam pompázni a várost." forrás

Programlehetőségek

Egyéb hasznos információk

Magyar főkonzulátus Chicagoban-  Cím: 303 East Wacker Drive, Chicago, IL 60601

Tel: +1 (312) 344 1290 - Ügyeleti telefon: +1 (312) 608 0456

Főkonzul: Kovács Tamás - I. beosztott, konzul: dr. Virányi-Gyermán Erika - Konzul: Dr. Páva Zsolt, magyar közösségi diplomata

E-mail: consulate.chi@mfa.gov.hu, mission.chi@mfa.gov.hu

-----------------------------------------------------

Chicago-i magyar klub

Olvasmányos linkek

"Megint neki indultunk a városnak, bár minden egyes lépésnél meg kellett küzdenünk a süvítő széllel. Mivel mellettünk van a "The Magnificent Mile", azaz a város Andrássy útja, ezért azon baktattunk végig egészen a Chicago folyóig. A folyón egyszerű az átkelés, van rajta sok híd, csak épp mind úgy mozog, mintha szét akarna esni – pedig nem is. Lehet, csak azért tűnnek túl mozgékonynak, mert tavasszal és ősszel, amikor jönnek a nagy vitorlásokkal, akkor a hidakat felnyitják.

Miután átkeltünk a folyón, és beléptünk a Loop nevezetű városrészbe (itt járkálnak körbe-körbe a metrók, ezért ez a neve), megtekintettük a Millennium Parkot, ami nem mással, mint a Wrigley Square-rel kezdődik. Itt van a „Bab” névre hallgató látványosság is (ha rossz indulatú akarnék lenni, akkor mondhatnám, hogy na tessék, még egy ok, amiért szeles városnak hívják Chicagót), ami valami fényes, tükröződő fémből készülhetett, és amit nézegetve simán el lehet tölteni egy jó negyedórát. Mert hát minden irányból másképp néz ki a látvány benne.

Szintén innen indul a nagyon furcsa kinézetű Pavilion és a hozzá tartozó még furcsább gyalogos híd. Az biztos, hogy aki tervezte, annak elgurulhatott a gyógyszere. A parkból továbbsétáltunk a Buckingham Fountain felé, ami sajnos épp nem szökött, mert hiába írunk már márciust, itt még nagyon hideg van, na. Víz helyett viszont voltak benne szép számmal ludak.

Következő célpontunk a Willis Tower (aka Sears Tower) volt, ehhez átgyalogoltunk az egész belvároson az akváriumtól. Láttuk a chicagói tőzsdét, a 2 könyvtárat, és érdekességképpen egy parkolót is, aminek az ára potom 38 millió $ volt. Hát itt ennyit ér egy belvárosi telek…A Willis Tower 2004-ig a világ legmagasabb épülete volt, 289 db Michael "Air" Jordan-nyi magasságával.

Ami érdekes, hogy a torony 103. emeletén kialakítottak néhány üvegteraszt, amire a vakmerő látogatók ki is állhatnak. Eléggé para élmény, hogy amikor lenézel, látod magad alatt a közlekedő autókat. Szintén érdekesség, hogy míg New Yorkban Bartók Bélára leltünk, addig itt, Chicagóban Moholy-Nagy Lászlóra." forrás

J.K. fotója

"Chicago belvárosának szíve, a Loopnak becézett kerület alatt húzódik a Pedway. A föld alatti, gyalogosok számára is igénybe vehető rendszer számos középületet köt össze és különösen havazás vagy heves esőzés idején válik népszerűvé. A télen fűtött, nyáron hűtött hálózat nem csupán az egyes helyszíneket és metróállomásokat köti össze, hanem boltokat, éttermeket is rejt, lejáratait kék-sárga, iránytűre emlékeztető jel mutatja.

A gyalogosok mellett azonban a turistabuszok is nagy hasznát veszik Chicago föld alatti hálózatának: a forgalom elől egyébként elzárt, elhagyott alagutakban és csatornákban való közlekedéshez külön engedély szükséges, amelyet a konferenciák résztvevőit szállító buszok mindig megkapnak, hiszen a város vezetése nem szeretné, ha a dugók miatt bárki is lekésné a rendezvényeket. Erre márpedig szükség is van, hiszen Chicago egy 2010-es felmérés szerint az Egyesült Államok dugóktól leginkább sújtott városa − ha épp nem küldenek értünk „konferenciabuszt”, jobban járunk, ha a föld alatti (és helyenként feletti) metró-, illetve vasúthálózatra bízzuk magunkat.

Eközben Chicago felhőkarcolói nem csupán építészeti kuriózumokat rejtenek. A Sears Towerként megismert, napjainkban Willisre átkeresztelt, 107 emeletes, fekete torony 25 évig a világ legmagasabb épületének számított, most a globális ranglista 8. helyét foglalja el. Kilátószintjéről − a 103. emeletről − napos időben négy amerikai államot − Indiana, Illinois, Michigan és Wisconsin – is láthatunk. A 412 méter magasan fekvő, Skydecknek keresztelt szintre öt éve újabb látványosságot készítettek: 4 üvegkalitka nyúlik az utcaszint fölé, az ide kilépők szó szerint a lábuk alatt érezhetik a mélységet, és félelmük legyőzéséről képet is készíttethetnek.

A város másik ikonikus épülete, a John Hancock Center valamivel alacsonyabb (344 méteres, 100 emeletes), ám ennek 94–95. szintje kimondottan rendezvények számára bérelhető. A korábban Observatorynak nevezett, manapság 360 Chicago néven futó 94. szint új attrakciót is kínál, szintén nem a tériszonytól sújtottaknak. A Tilt nevű fejlesztés az ablaktáblákat nagyjából 30 fokban az utcaszint fölé forgatja, a nekik támaszkodókkal együtt. Az emelkedő adrenalinszint itt is garantált. (2014)" forrás


A város népszerű szabadidős területe a Michigan tó partján elterülő hatalmas park komplexum. Azért mondom park komplexumnak, mert egyes részei más-más nevet viselnek. Az észak-nyugati sarkán helyezkedik el a Millenium park, benne rögtön egy szerény Millenium emlékművel azok nevével, akik minimum 1 millió dollárral járultak hozzá a park létrehozásához. A Millenium parkban kapott helyet a város talán legfelkapottabb látványossága, a Cloud Gate, azaz a "Bean", mely egy hatalmas fényesre polírozott fém bab. Nem tudom hogy tartják tisztán, de sikerül nekik. Amilyen egyszerű installáció, olyan érdekes a tükörkép változása, ahogy körbesétál az ember. Ha pedig úgy sétál be alá az ember, hogy csak a felette magasodó tükörképet nézi, igen könnyű elveszíteni a térérzetet és megszédülni kicsit. A szomszédos mezőn áll a Jay Pritzker szabadtéri színpad, melynek érdekes rácsos szerkezete hálózza be a nézőteret. A parkot keleti irányban, a mókás BP gyalogoshídon keresztül elhagyva a Maggie Daley Parkba jutunk, ahol a megszokott ovális pálya helyett egy kacskaringós korcsolyapályát alakítottak ki.

Innen dél felé haladva a Butler Fielden keresztül jutunk az eggyel idősebb generáció számára ismerős látványossághoz, a hatalmas Buckingham Fountainhoz, mely a Rém rendes család főcímében szerepelt és a versailles-i Latona szökőkút ihlette. Sajnos csak áprilistól októberig működik, így ez kimaradt. (2022) forrás

V.D. fotója

"Ingyenes programok: Adományoknak köszönhetően Chicago összes múzeumában van ingyenes nap. A Szépművészeti Múzeum például minden csütörtökön 17 és 20 óra között ingyenes. Mivel chicagói lakosok számára a városi könyvtár korlátozott számú ingyenes múzeumi bérlettel szolgál, érdemes a chicagói ismerősöket előszedni, esetleg felezni velük a belépő árát.

Chicagóban több, mint 3000 hektárnyi park található. A belépés mindegyikbe ingyenes. A Lakefront Trail például tökéletes sportolási lehetőségekkel szolgál: futásra, biciklizésre, görkorizásra, és hasonlókra kiváló választás. A Ping Tom Memorial Parkban kayakokat is lehet rendelni. Nyáron a Megemlékezés Napjától (Memorial Day) egészen a Munka Ünnepéig (Labor Day) ingyenes strandok állnak rendelkezésre, ahol napozhattok, de akár úszni is lehet a hatalmas, ám jég hideg Michigan-tóban. Futni, biciklizni és sétálni egyébként a park menti 18 mérföldes és a várost körbeölelőösvény- és bicajút hálózaton is érdemes.

A Lincoln Park Állatkert a hét minden napján ingyenesen látogatható. Állatkert mércével nézve nagyon jó állatkert, nagy területet foglal el, és nagyjából minden állat megtalálható az oroszlántól a gorilláig, az aligátortól a pókokig. Ehyszóval mindenki megtalálhatja a kedvencét.

Mind a John Hancock, mind a Sear Tower felhőkarcolók belépője elég magas. Viszont a John Hancock 96. emeletén található John Hancock Signature Lounge-ból is nagyon szép a kilátás. Bárki felmehet egy italra vagy vacsorázni is. Ez persze nem olcsó, de azért menjünk fel bátran és mondjuk azt, hogy még gondolkozunk, esetleg várunk valamire, míg az ablakhoz surranva élvezzük Chicagót fentről. Nem kell aggódni, nem leszünk ezzel egyedül, nem csak csóró diákok és hátizsákosok, de akár tehetősebb turisták, sőt helyiek is eljátsszák ugyanezt.

A Millenium Park teljesen ingyenes mindenki számára és sok érdességgel szolgál. A bab talán mindenki kedvence. Igazából Felhő Kapu a neve, de egy hatalmas torzító tükör-szerű babról van szó leginkább, mely vicces fotókra és nevetésre serkent. Amerika általában a kóstolók királya. Menj be bármelyik Whole Foods-ba és a kóstolókból egész jól megreggelizhetsz vagy meguzsonnázhatsz. Őstermelői piacra, gasztronómiai rendezvényekre, és hasonlókra is érdemes járni. Sok bárban ingyenes nassolnivalók vannak. (2016)" forrás

A hontalanság nem művészet - W.H. fotója

,, Első utunk a North Avenue Beach felé vezet. Mivel a szállásunk a „Magnificent Mile” (később lesz még róla szó) közelében volt, így a strand felé vezető út alatt, végigsétálhatunk a felhőkarcoló rengeteg egy kisebb részén. Nagyon érdekes látvány a modern épületek közt, egy ősréginek tűnő víztorony kastélyt megpillantani. A parton végigsétálva tényleg olyan érzése van az embernek, mintha az óceán mellett lenne, amíg a szemünk ellát csak víz, víz és víz, ami ráadásul annyira tiszta, hogy 2-3 méteres mélységbe is lelátni. Visszatekintve a városra, a fent látható látványban lehet részünk. És ha valakinek eddig nem lett volna meg a tengerpart feelingje, hát a North Avenue Beache-en meglesz! Homokos strand, röplabda pályák, sőt még Jet Ski-t is bérelhetünk! Élvezzük ki a pillanatot, és teljen pihenéssel a nap hátralévő része." forrás

Fotóegyveleg

Marilyn Monroe szoknyájának ikonikus fellebbenése - B.E. fotója

Chicago-i köd - fog jelen időben - B.E fotója

Chicago . street art - E.F. fotója

Hason lesők - W.H. fotója

Esteledik - A.H. fotója

Több mint kocogás - W.H. fotója

Glass floor - Z.M. fotója

g.e. fotója
 

Vissza az elejére


Kommentek

Gyuri, 2013. 04. 29. 15:31
Családosoknak és mindenkinek aki szereti az ilyesmit, kiváló program lehet a város északi részén elhelyezkedő SixFlags vidámpark, tele fantasztikus játékokkal és attrakciókkal.Hatalmas hullámvasutak, gyerekjátékok és minden ami egy adrenalinbombához szükséges itt megtalálható.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon


Repülőjegyek Chicagoba Repülőjegyek Chicagoba
Olcsó repülőjegyek Chicagoba a Vistánál



SZÁLLÁSFOGLALÁS

hirdetes