ÚTIKRITIKA.HU / Óbidos







útikritikák


Óbidos

Óbidosról dióhéjban| Tetszett&Nem tetszett| Vélemények| Odajutás| Szállás| Étkezés| Vásárlás| Egyéb hasznos információk| Főkapu| Óvárosi falak| Kastély| Egyéb látnivalók| Olvasmányos linkek| Fotóegyveleg

Kriszta fotója

Óbidosról dióhéjban

Portugál kiejtés: óbidus (hangsúly a hosszú ó-n, ami kicsit ,,a" hangnak is tűnhet)

Portugália nyugati részének közepe táján fekszik Óbidos. Kb. 12 ezer lakosa van (2021-es becslés). Elegendő néhány órás körülnézést tervezni a városra. Kicsi, szép, de nincs kiemelkedő nevezetessége. A fő látnivaló a városkép a sok aranyos házzal. Ezen kívül van több templom. 

Hétvégéken nagyon sok a turista. Érdemes hétköznapra időzíteni az idelátogatást, mert jobban élvezhető a városka, ha nincs embertömeg.

Óbidos központja teljesen autómentes, csak áruszállítók mehetnek be.

Kriszta fotója

Tetszett&Nem tetszett

Tetszett

1. Ez a falu jellegű kisváros festőien szép, kicsit időutazás a középkorba 

2. A vakítóan fehér házak némi kék és/vagy sárga szegélyekkel

3. Egy templom, amit bizarr módon könyvtárrá alakítottak át

4. A helyi specialitás, a Ginja (vagy Ginjinha), ami cseresznyekilör (20% alkohol) kicsi csokoládé csészében szervírozva - fincsi és jópofa 

5. A kilátás a dombtetőről, a várból  

6. Este ugyanez kivilágítva

Nem tetszett

1. A macskaköves utcán gyaloglás kicsit fáj a talpnak

2. Nem lehet bemenni a várkastélyba, mert az hotelként működik

Vélemények

Tetszett:

A tökéletesen megőrzött középkori városfalak, amelyeken körbe lehet sétálni, és ahonnan lenyűgöző kilátás nyílik a fehérre mészeit házakra és a környező vidékre.
A szűk, macskaköves utcák hangulata, ahol minden ház fehérre festett kék vagy sárga díszítéssel, és a falakra futtatott virágok (főleg bougainvillea) színpompája.
A középkori vár (Pousada do Castelo), ami ma luxusszállóként működik, és őrzi az eredeti építészeti elemeket.
A híres helyi cseresznyelikőr, a Ginja kóstolása kézzel készített csokoládé pohárkákból.
A jellegzetes könyvesboltok hangulata, különösen a régi templomban kialakított könyvesbolt egyedi atmoszférája.

Nem tetszett:

A turistaszezonban tapasztalható extrém zsúfoltság, különösen a szűk utcákon.
A túlzottan turistákra optimalizált árszínvonal, ami jóval magasabb a környező településekénél.
A parkolási nehézségek, különösen a főszezonban, amikor a várfalon kívüli parkolók is telítettek.
Az autentikus helyi élet hiánya, mivel a város főleg turisztikai látványossággá vált.
A szálláshelyek korlátozott száma és magas árai a városfalon belül.

Kriszta fotója

Odajutás

Óbidos Lisszabontól északra fekszik, közúton 88 kilométerre. Autóval kb. másfél órás az út (ebből 74 km autópálya).

Szállás

Étkezés

V. Jancsi fotója

Egy felhajtásnyi ginja 1 euróba kerül. Legalább hármat hörpintsünk fel.

Vásárlás

Könyvtárnak néz ki, de valójában édességbolt - Kriszta fotója

Ginjinhás palackok - V. Jancsi fotója

Egyéb hasznos információk

1. A bérautónkban a városnézés ideje alatt semmiképpen sem hagyjunk látható helyen holmikat. Gyakori ugyanis Óbidosban, hogy kirabolják az autóból a táskákat, böröndöket, bármit. Vigyázat!

2. Parkolás: Amikor az A8-ról letérünk Óbidosba, akkor közvetlenül a falaknál, a kapu bejáratánál van parkoló terület. 2-3 euró néhány órás parkolás. A parkolóból 2-3 perc alatt bent vagyunk a központban.

3. A főkapunál lévő turista információs irodában adnak kis térképet, ami praktikus a falakon belüli kis területe felfedezéséhez.

Főkapu

A lenyűgöző Porta da Vila kapu, amelyen a 18. századi kék-fehér azulejos (csempe) képek Szent Izabella királynőt ábrázolják, igazi időutazásként szolgál a középkori Portugáliába. A kapu belső oldalán található kis kápolna (Nossa Senhora do Ó) előtt mindig megállnak a turisták, hogy megcsodálják a díszes barokk oltárt a keskeny ablaknyíláson keresztül. A főkapu közelében található ginjinha bárokban mindenkinek kötelező megkóstolni a helyi specialitást, a csokoládékehelyben felszolgált meggyes likőrt. A kaputól induló főutca, a Rua Direita azonnal magával ragad középkori hangulatával, fehérre meszelt házaival és a falakra futtatott színes virágokkal. A Porta da Vila vastag falai között található kis üzletek kézműves termékei és a helyi édességek illata azonnal becsalogatják a látogatókat. A kapu tetejéről csodálatos kilátás nyílik az óváros piros tetős házaira és a távolban magasodó várkastélyra. A főkapu környékén gyakran találkozhatunk helyi művészekkel, akik éppen a történelmi épületet festik vagy rajzolják különböző technikákkal. A kapu előtti tér különösen hangulatos az esti órákban, amikor a fények megvilágítják a történelmi falakat, és a közeli éttermekből finom ételek illata száll.

Óvárosi falak

,, Óbidos igazi romantikáját a festői, macskaköves utcácskái, színes házai, a gótikus ajtók és ablakok adják, no meg a 12. században épült vár, melynek falai körbefonják az egész települést. A várfal teljes hosszban járható, annak ellenére hogy belső oldalon korlát nincs, noha sok helyen 5-8 m a mélység.
Az első falakat a mórok építették, de a várat a 12-16. század folyamán többször átépítették. 1148-ban hódították vissza a móroktól. (2017)" forrás

V. Jancsi fotói

Nagyon vigyázzunk a falon járkáláskor, mert balesetveszélyes. Egy brazil turista figyelmetlenségből az életét veszette.

Kastély

Az Óbidos várkastély, amely a város legmagasabb pontján épült, az egyik legjobban megőrzött középkori erődítmény egész Portugáliában. A 12. században épült vár falairól lélegzetelállító kilátás nyílik az óvárosra, a környező szőlőültetvényekre és a távolban csillogó Atlanti-óceánra. A kastély építészeti különlegessége a négyszögletes és hengeres tornyok kombinációja, valamint a gótikus kapubejárat és a díszes kőfaragások, amelyek a portugál királyok egykori kedvelt rezidenciájának méltóságát tükrözik. A várkastély legromantikusabb része a belső udvar, ahol a régi kút és a középkori építészeti elemek tökéletes összhangban vannak a gondozott kerttel. Ma a kastély egy luxus pousadának (történelmi szállodának) ad otthont, ahol az eredeti középkori termekben kialakított szobákban megszállva valódi királyi élményben lehet része a vendégeknek. A vár termei őrzik az egykori királyi lakosztályok emlékét, ahol olyan híres portugál uralkodók is megszálltak, mint I. Dénes király és felesége, Szent Erzsébet királyné. A kastély különleges hangulatát fokozzák a vastag kőfalak, a boltíves átjárók és az eredeti kandallók, amelyek mind hozzájárulnak a középkori atmoszféra megteremtéséhez. Az erődítmény egyik legszebb része a várkápolna, amelynek eredeti festett mennyezete és azulejos csempéi a portugál művészet remekei.

Egyéb látnivalók

Rua Direita

Az Óbidos szívét jelentő Rua Direita, amely a város főutcája, a főkaputól kanyarogva vezet egészen a várig, tökéletesen megőrizte középkori jellegét. Az utca két oldalán sorakozó fehérre meszelt házak homlokzatát színpompás bougainvillea virágok díszítik, az ablakokban pedig muskátlik és más virágok pompáznak. Az utca macskakövein sétálva számos kézműves bolt kínálja a helyi specialitásokat, köztük a híres ginjinha meggyes likőrt, amit itt hagyományosan csokoládé pohárból fogyasztanak. A keskeny utca tele van művészeti galériákkal, ahol helyi alkotók munkáit lehet megcsodálni, valamint kis könyvesboltokkal, ahol antik könyvek és modern művészeti albumok egyaránt megtalálhatók. A Rua Direita hangulata különösen varázslatos az esti órákban, amikor a régi lámpások fénye megvilágítja a történelmi épületeket, és a kis éttermekből finom ételek illata árad. Az utca jellegzetes látványát adják a színes ajtók és ablakok, valamint a hagyományos kék-fehér azulejos csempék, amelyek sok ház falát díszítik. A főutca több kis térré szélesedik ki helyenként, ahol hangulatos kávézók teraszain lehet megpihenni és figyelni az elhaladó turistákat és helyieket. A Rua Direita nemcsak turisztikai látványosság, hanem ma is élő utca, ahol a helyi lakosok mindennapjai keverednek a turisták kíváncsi tekintetével, megteremtve azt a különleges hangulatot, ami Óbidost olyan egyedivé teszi.

p. e. fotója


Santa Maria templom

A Santa Maria templom Óbidos történelmi központjának egyik legjelentősebb vallási épülete, amely a 12. századból származik, bár a nagy lisszaboni földrengés után jelentősen újjá kellett építeni. A templom homlokzatát gyönyörű barokk portál díszíti, és híres a belső terét borító 17. századi kék-fehér azulejos csempékről, amelyek Krisztus szenvedéstörténetét ábrázolják. A templom különlegessége a festett mennyezet, amely Josefa de Óbidos, a város híres festőművészének munkája, és a Santa Catarina kápolna, ahol a művésznő számos alkotása látható. A Santa Maria templom történelmi jelentőségét növeli, hogy itt kötött házasságot 1441-ben V. Alfonz király és Izabella hercegnő, mindössze hat és tíz évesen, ami abban a korban nem volt szokatlan a királyi családokban. A templom belső tere megkapó kontrasztot mutat a fehér falak és a gazdag aranyozott barokk díszítések között, miközben a színes üvegablakokon beszűrődő fény különleges hangulatot teremt. A templom előtti kis tér kedvelt találkozóhely, ahol gyakran tartanak szabadtéri koncerteket és kulturális eseményeket a nyári hónapokban. A Santa Maria templom ma is aktív szerepet játszik a város vallási életében, rendszeresen tartanak itt miséket, esküvőket és más egyházi szertartásokat. A templom harangtornyából csodálatos kilátás nyílik az óváros háztetőire és a környező vidékre, bár a toronyba való feljutás nem mindig engedélyezett a látogatók számára.

Igreja de São Pedro

A Szent Péter templom (Igreja de São Pedro) Óbidos másik jelentős egyházi épülete, amely az óváros nyugati részén található, és építészeti stílusában keveredik a gótikus és a barokk hatás. A templom belsejét lenyűgöző festett csempék díszítik, amelyek bibliai jeleneteket ábrázolnak, és különösen figyelemreméltó a főoltár aranyozott díszítése, amely a portugál barokk művészet remeke. A templomban található Josefa de Óbidos több híres festménye is, köztük a "Szent Péter bűnbánata" című alkotás, amely a művésznő egyik legjelentősebb műve. A templom előtti tér ad otthont a város több fontos rendezvényének, és innen indul a húsvéti körmenet is, amely Óbidos egyik legfontosabb vallási eseménye. A templom belsejében különösen érdekes a keresztelőkápolna, amelynek eredeti kőfaragványai a 16. századból származnak, valamint a sekrestye értékes falfestményei. A Szent Péter templom fontos szerepet játszott a város történelmében, hiszen évszázadokon át itt keresztelték a helyi lakosok gyermekeit, és ma is aktív plébániatemplomként működik. A templom előtti kis tér és a környező macskaköves utcák megőrizték középkori hangulatukat, és különösen romantikus látványt nyújtanak az esti órákban, amikor a templom kivilágítva tükröződik vissza a környező fehér házak falain. A templom harangjainak hangja ma is végigkíséri a város mindennapi életét, jelezve az idő múlását és a különböző egyházi események kezdetét.

V. Jancsi fotója


Könyvtáras étterem

Valójában hotel is, ahol minden falat könyvek fednek be. Nagyon hangulatos. Onnan már látszik a falon a kiskapu is, ami amolyan titkos bejárat a városfalon kereszül.

Kriszta fotói

Olvasmányos linkek

Kriszta fotója

Fotóegyveleg

Kriszta fotói

V. Jancsi fotói


Kommentek

Még nem érkezett hozzászólás.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon


Repülőjegyek Lisszabonba Repülőjegyek Lisszabonba
Olcsó repülőjegyek Lisszabonba a Vistánál



SZÁLLÁSFOGLALÁS