ÚTIKRITIKA.HU / Csíkszereda







útikritikák


Csíkszereda

Csíkszeredáról röviden| Vélemények|Étkezés|Vásárlás| Közbiztonság&Kockázatok| Csiki Székely Nemzeti Múzeum | Fotóegyveleg

Főtér - Ata fotója

Csíkszeredáról röviden

román neve: Miercurea-Ciuc, német neve: Szeklerburg

Lakosság (2023-ban): 41,800

Csíkban rendkívül gyorsan változik az idő. Egyik percben éget a nap, majd beborul és a Kárpátokból vagy a Harghitáról pár perc alatt sötét felhők jönnek és bebukik egy óriási zivatar.
Itt nyáron is kell a meleg pulóver. (Ata, 2023)

Petőfi Sándor utca - Ata fotója

Tetszett&Nem tetszett

Tetszett

1.

Ata fotója

Nem tetszett

Vélemények

Csíkszék központja évszázadokon át Csíksomlyó volt, majd a ferences rend hatalmának csökkenésével 1876-ban Csík vármegye fővárosa Csíkszereda lett. Magyarország közigazgatásában a legkisebb lélekszámú vármegye 1300 lakosú központja lett Csík.
Csíkszereda vesztét később saját nagyratörő vágyai okozták. Ceasescu hatalmának kezdeti éveiben a város lakói tüntetésekben követelték hogy a nagyobb lélekszámú Székelyudvarhely helyett Szeredán maradjon a székhely. Így minden ipari beruházás Csíkba került. Viszont éppen ezért 1976-ban csíkszeredai látogatásán Ceausescu úgy döntött hogy Harghita megye székhelye nem lehet egyszintes falusias jellegű város, így a szisztematizálási terv részeként a Kossuth utcát, a főteret a Taps teret elbontották és óriási lakótelepeket húztak fel.

(Ata, 2023)


Csíkszereda Székelyudvarhellyel verseng a Székelyföld „fővárosa” címért, miközben Marosvásárhely lassan elveszíteni látszik ezt a szerepet. A kisebb falvak – Zsögöd, Tapolca, Somlyó, valamint a nevében a szerdai vásárok emlékét őrző Szereda – összenövéséből kialakult Csíkszereda hivatalos státuszát tekintve mindenesetre előnyben van, miután 1968-ban Hargita megye közigazgatási központja lett. Ezt követően építették fel a sokakban első látásra döbbenetet keltő betonépületekből álló szocialista városközpontot, amely alapvetően megkülönbözteti Csíkszeredát a 19. századi bájukat a mai napig őrző többi székely várostól.

A belváros hangulata szerencsére sokat javult az elmúlt években, a csíkszeredaiak mindent megtesznek azért, hogy szerethetővé tegyék ezt a betonvilágot. Csíkszereda 2001 óta kiemelt szerepet játszik Székelyföld kulturális-szellemi életében is: ekkor nyitotta meg kapuit a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem, az első kizárólag magyar nyelvű szakokból álló magánegyetem Romániában. forrás

Odajutás

Közlekedés

Étkezés

Erdélyi parasztcsorba ás bárány steak a Csíkszereda-i Meteorban - Ata fotói

Óriási zserbó a Novák cukrászdában - Ata fotója

Vásárlás

Boltsor - Ata fotója

Szórakozás

Van a hagyományos recept alapján készült Csiki Sör amely sokszor a Tiltott nevet viseli és a Heineken licensz Ciuc... Kérd a magyar feliratú Csikit 🙂 Ata fotója  

Petőfi kávéház - Ata fotója

Közbiztonság&Kockázatok

Ata fotója

Más praktikus információk

Csiki Székely Nemzeti Múzeum

2023-ban négy évszázada hogy Bethlen Gábor egyik leghűségesebb kapitánya, - Csíkszék ura - Hidvégi Mikó Ferenc a kor legmodernebb stílusában olasz várkastélyt építtetett Csíkszereda központjában.
A csodásan felújított városi erdőben ma a Csiki Székely Nemzeti Múzeum működik. Informatív néprajzi, helytörténeti kiállításai teljes képet adnak Csíkszék több évszázados történetéből. (Ata, 2023)

Ata fotói

Más látnivalók

Szent Kereszt templom

Ata fotója

Viszonylag közelben

Gyimesbükk
Az Ezeréves határnál jártunk, Csíkszeredától 50km-re, Gyimesbükk település végében található. Ez a történelmi Magyarország egyik legkeletibb pontja. Itt találjuk az Osztrák–Magyar Monarchia egykori határának a határköveit valamint a Monarchia egykori legkeletibb vasúti őrházát. A 30-as számot viselő vasúti őrház az egyik szimbóluma az Ezeréves határnak. Az őrház 1897-ben épült magyar-román szerződés alapján a Csíkszereda-Gyimesbükk-Palánka-Kománfalva vasútvonal részeként. 1920-ig valamint 1940-1944 között a Magyar Állami Vasúttársasághoz tartozott. Ezt követően a Román Állami Vasút használta. A hatvanas évektől azonban üresen állt, mígnem Deáky András, Gyimesbükki lakós meg nem vásárolta. Elvégezték a legszükségesebb munkálatokat majd az Őrházat Gyimesbükk településnek adományozta. Ezt követően az őrházat a község lakói és magyarországi alapítványok segítségével felújították. A felújított őrházban vasúttörténeti kiállítás található.(2024)

Érdekességek

Olvasmányos linkek

Fotóegyveleg

Ata fotói

Kelemen Hunor, RMDSZ elnök irodája Csíkban - Ata fotója


Kommentek

Még nem érkezett hozzászólás.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon





SZÁLLÁSFOGLALÁS