ÚTIKRITIKA.HU / Jamaica






hirdetes

útikritikák


Jamaica

Egészség | Mit vigyünk? | Közlekedés | Étkezés | Vásárlás | Szórakozás | Közbiztonság | Kellemetlenségek | Magyar külképviselet | Egyéb hasznos információk | Fotóegyveleg

Egészség

  • Az orvosi ellátás Jamaicán nem rossz, de a turistának sok-sok pénzébe kerülhet, ha a szigeten orvosi ellátásra szorul, főleg ha nincs jó betegbiztosítása.
  • Az állami klinikákban az állapotok azért részben elég szörnyűségesek. Magas színvonal csak a magánklinikákon van. Ezek az amerikai kapcsolataik révén korszerűek.
  • A csapvíz minősége jó, de azért nem árt az óvatosság. Maguk a helyiek is forralják a vizet mielőtt innának belőle, vagy főzésre felhasználnák.
  • Helyiekkel való szexuális kalandokba bocsátkozás előtt tudatosítsuk magunkban, hogy a szigetországban az AIDS elég elterjedt.

Késő bánat - t.m. fotója

Mit vigyünk?

Strandtáskát, strandcipőt (a tengervízben lévő sziklák, korallok miatt), fejfedőt, 1 és 5 dolláros bankjegyeket borravalózáshoz, az útleveleinkről készült fénymásolatot, erős napvédő krémet, szúnyogirtó spray-t, Antivakarint, Labello ajakkrémet, sampont, mert a magas páratartalom miatt gyakran kell hajat mosni, jól levegőző, könnyű felsőruházatot, összecsukható esernyőt, esőkabátot, 4 vagy 5 csillagos hotelek esetében vacsorához decensebb öltözéket. A túrázáshoz nem lesz szükség nagyon speciális cipőre, viszont a vízeséses programokhoz ajánlott olyan lábbelit hozni, ami kifejezetten erre való.

Közlekedés

Jamaicában bal oldali a közlekedés, amihez a magyar turistának hozzá kell szokni. Autóbérléshez persze szükség van jogosítványra. A bérelhető autók többsége automata sebességváltós (feltehetően az ehhez szokott sok amerikai turista miatt). Lehet bérelni autót sofőrrel együtt is. A bérautóval közlekedő turistáknak nagyon ajánlott kerülni az autózást a sötétedés beállta után. Montego Bay és Kingston repülőterén megtalálhatók az ismert nemzetközi autóbérlő társaságok (Hertz, Avis, Budget stb.), a helyiek közül az Island Car Rental.

Településeken belül a maximális engedélyezett sebesség az 50 km/óra, településeken kívül a 80 km/óra. Radarmérések vannak. Ne próbáljunk igazodni a helyi autósok vad, fegyelmezetlen vezetési stílusához. 1 liter normál benzin (2024-ben) 470 HUF-ba kerül, tehát jóval olcsóbb, mint nálunk. Bérautóval közlekedve tudatában kell lennünk annak, hogy a helyiek autói jellemzően nem mennek át rendszeres műszaki vizsgákon, így hiányozhat náluk a féklámpa vagy az irányjelző, és egyebek. A vidéki tájakon óvatosan kell vezetni, mert bármikor hirtelen a közútra kerülhet kecske, szarvasmarha vagy szamár.

A közutakon gyakoriak a közlekedési rendőrségi ellenőrzések, amelyek folyamán nem csak a jogosítványt nézik meg. Jamaicában a legfontosabb tömegközlekedési eszköz a busz és a minibusz. Ezek a járművek többnyire elég vacak állapotban vannak. Az óvatos és kényelmes turista inkább a hivatalosan engedélyezett, piros megkülönböztető jelzésű taxikat veszi igénybe. A taxissal indulás előtt meg kell alkudni a viteldíjban.

Tömegközlekedés

A tömegközlekedést nem ajánljuk a turistáknak, borzasztó kényelmetlen és rontja a közérzetünket az utazás ideje alatt. Érdemes bérautózni vagy fakultatív programok keretében eljutni a látnivalókhoz.

Taxi

A helyi taxik (úgynevezett route taxis, azaz  "útvonal taxik") érdekes módját jelentik a közlekedésnek, és sokkal olcsóbbak, mint a turisták számára fenntartott taxik. Ezek úgy néznek ki, mint a helyiek autói, mert valójában azok is. A hivatalosan engedélyezett taxik általában az első sárvédőikre festett taxi jelzésekkel rendelkeznek, bár Jamaikában kevésbé ellenőrzik az üzleti engedélyek meglétét. Ritkán találni olyan taxit, amelynek tetején taxi jelzés van, mert kevesen használják ezt. Az autó rendszámtáblájának színe is segít azonosítani. A piros rendszám azt jelzi, hogy közlekedési járműről van szó, míg a fehér rendszám magánjárművet jelez. A sárga rendszám kormányzati járművet (például rendőrautót vagy mentőt) jelez, és a lista folytatódik. Bár az útvonal taxik általában egyik város központjából a másikba közlekednek, bárhol leinthetünk egyet az autópálya mentén. Csak sétáljon vagy álljon az út szélén, integessen a közeledő autóknak, és meg fog lepődni, milyen gyorsan talál taxit.

Az útvonal taxik gyakran tele vannak emberekkel, de barátságosak, és örömmel látják az utasokat. Ezek a taxik a jamaikaiak elsődleges közlekedési eszközei, és olyan szerepet töltenek be, mint egy nagyvárosi buszrendszer. Így járnak munkába az emberek, így mennek iskolába a gyerekek, stb.

Az útvonal taxik általában meghatározott helyek között közlekednek, de ha egy város központi taxiállomásánál tartózkodik, bármelyik irányba találhat taxit. Az útvonal taxik nem közlekednek nagy távolságokra, így ha a sziget felénél távolabbra kell utaznia, több szakaszban kell megtennie az utat. Ha a legrosszabbra fordulnak a dolgok, csak ismételje el az úti célját mindenkinek, aki kérdezi, hová tart, és ők eligazítják a megfelelő autóba. Előfordulhat, hogy várnia kell, amíg a taxi elég utassal nem rendelkezik ahhoz, hogy megérje az utat a sofőrnek, és sok útvonal taxi több utassal közlekedik, mint amit egy nyugati ember elképzelne. Ha csomaggal utazik, előfordulhat, hogy külön díjat kell fizetnie a poggyászért, mivel olyan helyet foglal el, amelyet másik utas számára értékesítenének.**

Lionstar taxi - noná, hogy Bob Marley-val díszítve - j.k. fotója

Étkezés

2024-ben: egy szerényebb étkezőhelyen egy főétel kb. 2800 HUF-nak  megfelelő helyi pénzbe kerül. Két főnek egy középkategóriás  étteremben háromfogásos  étkezés kb. 23 ezer HUF.

A szállodákban az étkezés választéka teljesen nemzetközi (inkább az amerikai nyaralók jellemző igényeihez igazított). Ha nem a hotelben étkezünk éppen, akkor az éttermi, utcai ételválasztékban jelen vannak az egyszerű jamaicai étkek, az afrikai, a kínai, az indiai és a brit konyha vonulatai. Jamaican jelen vannak a nagy gyorsétteremláncok is (KFC, Burger King, Subway), de a kis helyi éttermekben nagyon ízletes és változatos menüket lehet kapni 7-8 USD-ért.

A helyiek által is látogatott strandokon grillezett halat árulnak egy "festivalos" elnevezésű, kukoricalisztből készült tésztás süteménnyel. Kedvező áron leginkább szeptember és április között lehet friss homárt enni, mert ezekben a hónapokban van a fogásszezon.

Jerk chicken - egy jerk nevezetű helyi fűszerrel felturbózott, füstölt csirke - t.a. fotója

"A jamaicai kaja nagyon finom de meg sem közelíti a magyar ízeket. Főleg az édeskés, és kissé füstölt húsízek dominálnak, de igazából semmi nagyon erőset nem ettem amire pedig felkészítettek, azért mindent megkóstoltam. A halak érdekesek inkább mint finomak, a reggeli salti fish (sós halas ) rántottától nem voltam elájulva, még az Akee gyümölcs amivel sütik sem izgatott fel. Az ebéd elég uncsi mert mindenhez babos vagy borsós rizst adnak és a párolt banán igazából ízetlen. A Jerki Csirke ami a legjellegzetesebb jamaicai étel, egy fahéjba, szegfűszegbe, kardamonba borsosan pácolt füstölt csirke, amit aztán valahogy után főznek vagy sütnek és ugyan érdekes íz, de egy csirkepörkölt, vagy töltött csirke kenterbe veri. A levesek sem nagy számok. Nem jövök itt a gulyással (bár jöhetnék ) de semmi igazán finomat nem ettem. A saláták sajnos olyanok mint Amerikában, egy csomó amerikai öntettel. Talán a curry-s kecske tokány (curried goat stew) volt érdekes iz a babos rizzsel, mert a kecske eddig ismeretlen volt a számomra. Az édességek felejtősek. (R. Géza, 2017)


A jamaikai ételek a Karib-térség fogásainak és helyi specialitások keveréke. Bár a jamaikai konyha hírhedt a fűszerességéről, a helyi trendek inkább a változatos ételek felé hajlanak. A Karib-térség egyes ételei, mint a rizs és borsó (kókusztejjel főzve) és a patties (a spanyol nyelvű országokban empanadas néven ismert), gyakoriak más országokban is. A nemzeti étel az Ackee és sózott hal, amit mindenképpen ki kell próbálni, ha ellátogat a szigetre. Ez a helyi ackee gyümölcsből készül, amely úgy néz ki, mint a tojásrántotta, de sajátos íze van, és szárított tőkehal keveredik hagymával és paradicsommal. Valószínűleg máshol nem lesz lehetősége ezt az ételt megkóstolni, és ha igazán szeretné kipróbálni a jamaikai ízeket, akkor ez a lehetőség. A frissen szedett és készített ackee 100-szor jobb, mint a konzerv ackee, de csak akkor szedhető, amikor a gyümölcsök beértek és természetesen nyíltak ki a nagy örökzöld fán, amelyen nőnek: az éretlen ackee erős toxint (hypoglycin A) tartalmaz, amely hányást és hipoglikémiát okozhat. Ne aggódjon, a helyiek szakértők az ackee előkészítésében és tudják, hogyan kell biztonságosan szedni.

Egy másik helyi étel a bammy, amit valójában az Arawak (Taino) őslakos népek találtak fel. Ez egy lapos, lisztes kasszáva palacsinta, amit reggelire szoktak enni, és olyan íze van, mint a kukoricakenyérnek. Létezik továbbá a kemény tészta kenyér (helyben hard dough bread), amely szeletelt és szeletelés nélküli változatban is kapható. Próbálja meg pirítani, mert pirítva ízletesebb, mint a legtöbb kenyér, amit valaha evett. Ha húsosabb ételeket keres, próbálja ki a jerk fűszerezésű ételeket. A legnépszerűbb a jerk csirke, de a jerk sertéshús és jerk kagyló is gyakori. A jerk fűszer olyan fűszerkeverék, amit a húsra kennek a grillezéshez, hasonlóan a barbecue szószhoz. Ne feledje, hogy a jamaikaiak többsége jól átsütött ételt eszik, így várhatóan a fogások szárazabbak lesznek, mint amit megszokott. Vannak curryként készített ételek is, mint a currys csirke és a currys kecske, amelyek nagyon népszerűek Jamaikán. A legjobb currys kecske hím kecskéből készül, és ha lát egy menüt currys hallal, próbálja ki.

Előfordulhat, hogy szeretne egy darab nádcukrot is vásárolni, szeletekre vágni, és szívni.

A jamaikai gyümölcsök és zöldségek bőségesek, különösen április és szeptember között, amikor a legtöbb helyi gyümölcs szezonja van. A sokféle mangó "must have", ha nyáron látogat. Ha még nem kóstolta meg a fán érlelt gyümölcsöt, akkor hiányzik valami. A zölden szedett és más országokba exportált gyümölcs nem hasonlítható össze vele. Próbálja meg a "kókuszvizet" közvetlenül a kókuszdióból inni. Ez nem ugyanaz, mint a kókusztej. A kókuszvíz tiszta és frissítő, nem beszélve az egészségügyi előnyeiről. A papaya, csillaggyümölcs, guineps, ananász, jackfruit, narancs, mandarin, ugli gyümölcs és ortaniques csak néhány a csodálatos gyümölcsfajták közül, amelyek itt elérhetők.

A helyben termelt gyümölcsök és zöldségek olcsók. A látogatók észlelhetik, hogy az importált termékek, mint az amerikai almák, eper, szilva, stb., gyakran drágábbak, mint hazájukban. A szőlő különösen drága a szigeten.

A kínai ételek sok helyen elérhetők, és jellegzetes jamaikai ízük van.

Javasolt megkóstolni a helyi gyümölcsöket és zöldségeket. Ha nem ismeri az adott gyümölcsöt, érdemes megkérdezni egy helyit, hogy mely részei ehetők. Helyi és importált gyümölcsök is elérhetők az út menti árusoknál. Ha azonnal szeretné enni a gyümölcsöt, az árusok általában meg tudják mosni azt kérésre.

Vásárlás és pénzváltás

A boltok hétköznap 9-től 17-ig vannak nyitva. Egyes hétköznapi napokon még korábban is zárnak, mert a kereskedők nem szeretik halálra dolgozni magukat...Szerencsére a turisták által frekventált településeken az üzletek a hét minden napján nyitva tartanak, jellemzően este nyolcig. A szupermarketekben vásárolni drága, az alapvető élelmszerek ára többszöröse az otthoninak.

Jamaicán a turisták leginkább helyi tipikus kézműves termékeket és adómentes import dolgokat vásárolnak. Montego Bay-ben a St. James Market (piac) érdemel látogatást. Port Antonioban és Ocho Riosban is vannak érdemleges piacok. A vámmentes import cuccok megvásárlásánál nem árt tisztában lenni azzal, hogy az adott termék mennyibe is kerül otthon. A vámmentes (duty-free) üzletekben útlevéllel vagy egyéb okmánnyal bizonyítani kell, hogy nem vagyunk helyi lakosok. A vámmentesség ugyanis csak a turistának jár. Mindenhol jamaicai dollárban kell fizetni, mert ez az egyetlen érvényes fizetési eszköz a szigeten.

A helyi kézműves termékek többnyire fafaragványok, szalmafonatos tárgyak, hímzett anyagok, tengeri csigák, ékszerek. Persze a kis butikokban az árak magasabbak, mint az utcai árusoknál vagy a piacokon.

Mívesek a rasztafári fametszetek, főleg azok, amiket nehéz, rózsaszínű keményfából fabrikálnak. A raszták mindenhol árulják a vörös-arany-fekete-zöld jellegzetes raszta színekben pompázó öveket és kalapokat. Jó a választék a karibi tarka színekkel teli szabadidő öltözékekből. Sokan vesznek persze reggae és calypso zenés CD-ket. Az ajándékba haza vihető piák terén a helyi rum, a Planter's Punch, a Pina Colada és a Tia-Maria likőr a sláger. Sokan vesznek a Blue Mountains-ból származó egyedi zamatú kávéból.

Pénzváltás

Pénzt váltani Jamaicán az úgynevezett Cambiokban lehet, de sok bank és egyéb pénzváltó is van a turisták által frekventált zónákban. Egy biztos: ne a reptéren váltsunk, mert ott nagyon rossz az árfolyam! Jó hír, hogy a legtöbb helyen, ajándékboltokban lehet fizetni USD-ben is.

**Jamaica hivatalos pénzneme a jamaikai dollár, amit "$" (vagy J$, JA$) jellel és ISO kóddal (JMD) jelölnek. Az érmejegyek J$50, 100, 500, 1,000, 2,000 és 5,000 értékű bankjegyek. Forgalomban lévő érmék a J$20, 10 és 5 (a kisebb érmeértékek szinte értéktelenek). Jamaicában két sorozat bankjegy van forgalomban: a papíralapú és az új, műanyagból készült bankjegyek, amelyek között megtalálható a J$2000-es bankjegy is.

Jamaika gazdaságát nem jól irányították, és a jamaicai dollár folyamatosan devalválódott az 1968-as USD1 = J$0.77 árfolyamról.

Az USA-dollárt széles körben elfogadják a turisták által látogatott helyeken. Valójában minden szálloda, a legtöbb étterem, bolt és szinte minden nevezetesség a nagyobb városokban elfogadja az USD-t. Azonban legyünk tisztában azzal, hogy egyes helyeken az amerikai dollárt csökkentett árfolyamon fogadják el (bár ez még mindig jobb lehet, mint a pénz előzetes átváltása). Míg lehetséges, hogy aki csak turisztikai helyeken tartózkodik vagy néhány órát tölt el, egyáltalán nem találkozik jamaikai pénznemmel, az USD-t nem fogadják el sok helyi boltban a városok peremén és a vidéki területeken.

Mindig ellenőrizze az árfolyamot és tartson magánál kalkulátort. Néhány helyen előfordulhat, hogy tízszer annyit kérnek, ha amerikai dollárt használ. A megélhetési költségek Jamaikán összehasonlíthatók az Egyesült Államokkal.

Az amerikai dollárok, brit fontok és eurók könnyen átválthatók jamaicai dollárra a szigeten található pénzváltók és kereskedelmi bankok által.**

Szórakozás

Szórakozóhelyek

  • Idősebbek számára ajánlottak a helyi lakosok nagy becsben tartott Margaritaville-jeie, főleg mióta Jimmy Buffet megénekelte. Montego Bay-ben, Negrilben és Ocho Riosban is található. Montego Bay-ben híres a Blue Beat klasszikus jazz és blues előzenés koktélbár és a Pier 1, ahol jó zene, jó fej pincérek és bárosok várnak. Ez utóbbiban az étel is kifejezetten jó, főleg a Jerk Rake és általában a tengeri kaják.
  • A középső korosztály szívesen jár karaoke bárokba, ahol a helyiekkel együtt jókat lehet énekelni. Kellemes helyek például Runway Bay-ben a Bulldog Bar és a Roof, ahol a tetőn tematikus esteket adnak (karaoke, élőzene és reggae)
  • Fiataloknak ajánlható a Negrilben található Jungle, ami kimondottan táncolós hely. Itt rengeteg turista szórakozik. Autentikusabb fiatalos szórakozóhely a Burbon Beach, közvetlenül a tengerparton, élőzenével.
  • Az árakról elmondható, hogy egy koncertbelépő átlagosan 10-15 USD körül mozog.

"A PELICAN BAR amennyire lepukkant és rozoga, épp annyira híres. Ha egyszer elkap a „mindenből-elegem-van” hangulat, a legjobb, ha a Karib-tenger legnevezetesebb kocsmáját, a jamaicai partoktól egy mérföldnyire a tengerben álló rozoga Pelican bárt keresed fel. Érdemes megkóstolni a hely specialitását, a rumból és gyömbérsörből, frissen facsart lime levével és cukorral készített "Pelican Perfection" koktélt és a kocsma alatt hullámzó tengerből kifogott friss halat, amit aztán a hajdani halász, Floyd helyben süt meg. Mielőtt a környékbeli halászok a kocsmába vinnének, ajánlatos helyet foglalni. A parton, a Jakes Hotelben is segítenek. (2012)" forrás

Közbiztonság

Jamaica közbiztonsági helyzete rossz, de a turista jelentősen csökkentheti a kockázatokat, ha kellően óvatos, nem megy veszélyes helyekre és betartja az ezzel kapcsolatos szabályokat. Jamaica-ban nagyon sok a gyilkosság, igaz ezek többsége a bandák, drogkereskedők közötti leszámolásokhoz kötődnek. A statisztikák jellemzően jobb színben tüntetik fel a szigetet, hiszen az egyik fő bevételi forrás a szigeten a turizmus és a vendéglátás. Azért elmondható, hogy a helyiek többsége barátságos és vendégszerető. Ugyanakkor legyünk óvatosak, ha idegenek szólítanak meg az utcán és bármit el akarnak adni nekünk. A szélhámosok különösen azokat a turistákat akarják becsapni, akik tájékozatlannak tűnnek. Tettessük azt, hogy már sokszor jártunk a szigeten. Kerüljük az utcai barátkozásokat, ismerkedéseket, mert ezek az emberek ritkán keresnek önzetlen kapcsolatot. Térjünk ki az ajánlatok elöl, főleg, ha kábítószert akarnak nekünk eladni!

Mivel a sziget kiemelkedő helyen szerepel a szexuálturizmus célpontjainak listáján, az ilyen céllal érkező turistáknak kiemelt figyelemmel kell lenniük és a legalapvetőbb dolgokat betartani. Nem ajánlott ismeretleneket azonnal a szobánkba invitálni és a pénzzel is legyünk visszafogottak, óvatosak - ne mutogassuk, ne tettessük a gazdagot! Ami a betegségeket illeti, az AIDS Jamaicán - miként az egész Karib-térségben - nagyon elterjedt. A prostitúció egyébként illegális a szigeten.

A sziget bizonyos részei veszélyesek sötétedés után. Nem csak a banditizmus miatt, hanem azért is, mert a részegek nagyon agresszívak tudnak lenni. Lányok, nők semmiképpen se mászkáljanak sötétben férfi kíséret nélkül. A hírhedt Spanish Town-on kívül Kingston, a főváros minősíthető nagyon veszélyesnek. A főváros Trench Town nevű negyedét például messze el kell kerülni, még nappal is. Szervezett turistacsoportokkal a mozgás biztonságos. Ha egyénileg akarunk ide-oda menni, akkor kérjük ki pl. a recepciósok véleményét. A szervezett bűnözői bandák sajátos módon kevésbé veszélyesek a turistákra, mint a pitiáner tolvajok, rablók.

A rendőrségi vészhívószám: 119

A nyaralós területek, ott ahol a luxushotelek, resortok vannak nyugisak, főleg, hogy a vendégek a szervezett programokon kívül végig a hotel területén maradnak. Szeptemberben, októberben és novemberben a hurrikánszezon miatt kevesebb a turista. Ilyenkor aztán a rendőrségi jelenlét is redukálódik. Emiatt az amúgy viszonylag biztonságos Montego Bay menő turista övezetben is elpofátlanodnak a rablók és megtalálják a kevéske turistát célpontként.

Jamaica kifejezetten homofób ország, a homoszexualitást szigorúan büntetik és korlátozzák. A homoszexuálisokat akár 10 év börtönbüntetéssel is sújthatják. Gyakoriak a melegek elleni támadások, sőt gyilkosságok. A homoszexuális turistáknak azt tanácsolják, hogy szexuális orientációjukat a szigeten nyíltan ne mutassák ki. A marijuana, vagy ahogy a helyiek nevezik a ganja (gandzsa) a szigeten illegális. Már a tulajdonlását is börtönnel büntetik. A turistákat kiutasítják az országból, ha kábítószert találnak náluk. Rosszabb esetben börtönbe kerülnek, márpedig az ottani dutyik borzasztóak.

A világ 15 legveszélyesebb helyének listáján 7 helyen tündököl: Spanish Town. A csupán 160 ezer becsült népességével Spanish Town Jamaica legerőszakosabb területeként ismert. A térségben előforduló legtöbb gyilkosság a helyi bandákkal kapcsolatos és a szegénységre vezethető vissza. Spanish Town-ban a bűnözés gyakran az egyetlen megélhetési mód.

Parkolás saját kockázatra - v.j. fotója

Kellemetlenségek

  • Jamaicán a meleg éghajlat miatt rengeteg a szúnyog és zavaróak is.
  • Helyi betegség a "chicken gonja", aminek semmi köze a csirkékhez, csak az eredeti afrikai változat nevére így hasonlít. Amolyan félig influenza / félig megfázás jellegű, ami a helyiek között gyakori, de egyszerű citromfű teával kezelik.

Magyar külképviselet

Jamaica szigetén a tiszteletbeli magyar konzul: Bakon László

  • Címe: 10 Ripon Road, Kingston 5, Jamaica W.I.
  • Telefon: +1-876-929-4759
  • e-mail: honconsulatehun@cwjamaica.com
  • A Jamaicáért felelős legközelebbi magyar nagykövetség Mexikóvárosban van.

Egyéb hasznos információk

  • A legtöbb szállodában és étteremben 10 százalék szervízdíjat csapnak a számlához. Az éttermekben a pincérek 10-15 százalék borravalót várnak el. A szállodai személyzet, főleg a londiner is elvárja a borravalót. A taxisok 10 százalék borravalóhoz vannak szokva.

Helyi humor: Garantáljuk a gyors kiszolgálást. Akármennyi ideig is tart. - v.j. fotója

A jamaikaiak főként jamaikai kreol nyelvet beszélnek, amelyet helyben Patois-nak (kiejtve: "patwa") is neveznek. Kiejtése és szókincse jelentősen eltér az angoltól, bár az angolon alapul. Noha nem hivatalos nyelv, a lakosság nagy része használ szlenget, mint például az "Everyting is irie", ami azt jelenti, hogy "Minden rendben van."

Bár a legtöbb jamaikai beszél szabványos angolul is, ami egyben a hivatalos nyelv is, gyakran nagyon erős akcentusuk van, és a külföldieknek nehéz lehet megérteni őket emiatt.

Általában hallani fogja, hogy a jamaikaiak azt mondják, "Waah gwaan?", "Waah appn'?" vagy "What a gwaan?", amelyek a "Mi újság?" vagy "Mi történik?" kreol változatai. A formális üdvözletek általában "Good morning" vagy "Good evening."**

Fotóegyveleg

Tilos e területre lépés - a tilalom megszegőit lelőjjük, a túlélőkre újra lövünk - v.j.

v.j. fotója

s.g. fotója

Vissza az elejére


Kommentek

Még nem érkezett hozzászólás.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon