ÚTIKRITIKA.HU / Fehéroroszország






hirdetes
Fehéroroszország

útikritikák


Fehéroroszország

Látnivalók Minszken kívül | Várak és kastélyok | Vityebszk és Chagall | Breszt | Grodno

.

Látnivalók Minszken kívül

"Látnivalók Minszk környékén is akadtak még bőven, így útba ejtettük a II. Világháborúban aratott győzelmeknek szentelt gigantikus emlékművet. Ez az autópálya mellett található, egy mesterséges dombot emeltek alá amiről jó messze ellátni, plusz van néhány kiállított tank meg ágyú is. És amúgy sokan is szoktak lenni, kivéve amikor mi voltunk, a tomboló téli szélvihar senki mást nem vonzott ide rajtunk kívül :P" forrás


"Ha már látnivalók, ne kövezzetek meg, de mivel a főtéren parkoltunk, első utunk a Lenin-szoborhoz vezetett. Ez lényegesen különbözik a Bresztitől, egyrészt nagyobb, de kevésbé kimunkált, és nem mutat valamit, hanem épp igyekszik meg valahová Lenin. Hogy épp a világforradalom győzelmét jelentő útra lép-e rá éppen, vagy pl. esetleg a pokolba tart, azt politikai beállítottságától függően mindenki döntse el maga!" forrás


,, Minsk főbb látnivalói: Győzelem tere, Függetlenség tere, Lenin sugárút, Minsk kapuja, Városháza, Vörös templom, Óváros és a Svislah folyó partja.

Mivel az utat 4 naposra terveztem, a fővárosra bőven elég három nap. Egy napot az igazi fehérorosz vidéket terveztem meglátogatni. Sok gondolkodás után Gomel városára esett választásom. A város közel fekszik Ukrajnához, illetve a csernobili atomerőműhöz is. A robbanás során, ez volt az egyik olyan város, amit kiürítettek és csak 2005-ben kezdték el szép lassan visszatelepíteni. A város még mindig sugárzás tekintetében jóval a határérték felett van. A városba legegyszerűbben vonattal lehet eljutni. Érdemes a vonatjegyet előre megvenni a neten, mert lehetséges ezt angolul megtenni és kifizetni. A pénztárban ahogy észrevettem idősebb korosztály ül a vonatállomáson, valószínűleg nyelvi akadályok merültek volna fel.

Gomel kis város, sok kis templommal meg parkkal rendelkezik, nagyon hangulatos.
Főbb látnivalói: Gomel Palota, Kilátótorony, Rumyantsev és Paskeviches Palota, Paskeviches kápolna. (a.á., 2019)

Várak és kastélyok

A Radziwill hercegek Miri erődvára, a Lengyel-Litván kereskedelmi útvonal bázisa volt. A mágnás család előszeretettel adott kiváltságokat a zsidó kereskedőknek így Mirben az egész lakosság több mint a fele zsidó hívő volt. Ezzel szinte a legnépesebb nem katolikus kisváros volt Lengyelország és a mai Belarusz területén.
Tudtad? A mai Belarusz teljes lakosságának 11% volt zsidó származású a szovjet hatalomátvetel előtt és egy Mirhez közeli faluban született 1923-ban az egyik legismertebb izraeli elnök Simon Perez is.
Mirnek hajdanán tíz Zsinagógája volt, amíg csak 1-1 katolikus és ortodox temploma. A Miri Yesiva iskola a leghíresebb volt Kelet-Európában. Sajnos a virágzásnak az 1941-44 közötti náci megszállás vetett véget. A német vezetés az erődvárat jelölte ki Gettónak és szinte a teljes népességet deportálták.
Ma még áll egy Zsinagóga, a Mikve és kicsit átalakítva ugyan a Yesiva iskola. Sehol máshol Belaruszban nincsenek ilyen szépen megmaradt régi zsidó kereskedőházak mint itt.
Mirben van emellett Belarusz legrégibb katolikus temploma is a XVI.századból.
Tegyünk egy szép sétát ebben a ma már álmos kis faluban! (Ata, 2023)


,, Nagyjából másfél órás utat követően, délután 3 körül érkeztünk meg Mir (Мір) településre. Ez a 2500 lelket számláló kedves kis falu 85 km-re helyezkedik el a fővárostól, viszont közigazgatásilag már Grodno megyéhez tartozik. Bár a Mir szó oroszul „békét” jelent, a település neve inkább a mellette csordogáló Miranka-folyótól eredeztethető.
Mir egyetlen igazi látványossággal bír, viszont az már az UNESCO Világörökség részét is képezi – a Miri várkastély (Мірскі замак).

A várat Jurij Iljinics, a Litván Nagyfejedelemség breszti helytartója építtette saját birtokán a 16. század elején gótikus stílusban. Az Iljinics-család kihalása után a Radziwiłł-család tulajdonába került, akiknek a közeli (28 km-re fekvő) Nyeszvizsben volt a székhelyük. Szegény vár az évszázadok során sok nemzet ostromát átvészelte, mígnem a napóleoni háborúkban végül lerombolták, s csak a 1870-es években építették újjá. Innentől azonban a elvesztette katonai jelentőségét, s inkább parkot alakítottak ki körülötte. 2000-ben nyilvánították a Világörökség részének, melynek hatására nagyszabású restaurációs munkák indultak. Manapság a várkastély egy múzeumnak ad otthont, s Fehéroroszország egyik legfőbb idegenforgalmi látványosságának számít." forrás


"Bár az útikönyvek Pinszket és Polatskot emlegetik múzeumvárosként, erre a kettőre sokkal inkább illene a kifejezés, vagy méginkább azt is mondhatnám, hogy kirakatvárosok. Mondjuk a tisztáság és rendezettség nem újdonság, de a főleg Njesvizh olyan, hogy akár még Lengyelországban is lehetne. Persze lehet hogy csak a történelmi háttér teszi, mivel mindkét hely múltja leginkább a lengyelekhez köthető - praktikusan pedig abból látszik, hogy a települések bankjaiban lehet zloty-t is váltani :)" forrás

Vityebsk és Chagall

Vityebszkhez közel található a Braszlav-tavak nemzeti park, amelyen belül 30 (!) különböző nagyságú és jellegű tó található csodás természeti környezetben. A turista infrastruktúra kezd ott fejlődni.

"Vitebszk fő látnivalói közé leginkább Chagall, és néhány helyi orosz és belarusz festő képei tartoznak, így ezeket saját fényképeimen nehezen tudnám bemutatni. Mindenesetre aki Beloruszban jár, és kicsit is érdekli a festészet, annak mindenképp el kell ide látogatnia. A képtáran kívül is tartogat látnivalókat a város, Breszthez hasonlóan itt is bőven el tudtunk volna tölteni még egy napot. A belváros egyik fele a más ismert széles sugárutas, parkos megoldás, a másik viszont a folyópart felett egy kis dombon fekszik, régi épületekkel, kávézókkal éttermekkel - csak a másiknál jóval kisebb, viszonylag hamar be lehet járni.

Lehet hogy csak azért, mert este érkeztünk oda, de kicsit más hangulata volt mint a többi városnak. Mondanám hogy keletiesebb, oroszosabb, hiszen Szmolenszk is alig 150km-re fekszik, de nem tudnék rá konkrét példát mondani hogy miben más. Esetleg annyiban, hogy messze itt láttam a legtöbb Moszkvicsot, illetve rendőrt is. Ez utóbbi érzete abból adódhatott, hogy mint később rájöttünk, az utcánkban lévő szállodai őrzött parkoló bejárata egybeesett a rendőrőrsével is, így már érthető miért szaladgáltak 10 percenként fel-alá rendőrautók az amúgy nyugodt és nem túl nagy forgalmú utcában. De ettől függetlenül az utcán is többet lehetett látni, és a főtéren és környékén is egyfolytában igazoltattak, este megérkezésünkkor és másnap is láttuk őket gyalogosan. (2008)" forrás

Breszt

BRESZT - TISZTELETBELI KONZULÁTUS - Tiszteletbeli konzul: NEDBÁJLOV, Szergej Nyikolájevics
cím: Brest, Komszomolszkaja ul. 6.
telefon: 00-375-162-21-42-34 - e-mail: consulhubrest@gmail.com

Breszt - fotós beszámoló

V. J. fotója

Grodno

Ahol a lengyel állam függetlensége két és fél évszázadra elveszett...
Ha profin utazik az ember egy országban akkor az első számú látnivalót a legvégére hagyja hogy a többiben sem csalódjon. Így Belaruszban is utolsó városom Grodno lett.
Nos a csodás Nyeman parti dombokra épült település ugyan Fehéroroszország területén van de minden szegletében Litvániához vagy Lengyelországhoz kapcsolódik kulturálisan és történelmében.
A Litvánok "államalapító" királya Vytautas alapította a XII. Században és a Lengyel-Litván Unió legjelentősebb kereskedővárosa volt.
Báthory István erdélyi fejedelmünk és lengyel király annyira szerette Grodnot hogy a mai napig álló reneszánsz kastélyt ő építette és innen kormányozta az országot. Kevesen tudják habár a krakkói Wavelben van eltemetve de itt halt meg Báthory Grodnoban. Misztérium volt abban a helyiségben lenni ahol fél évezrede ő élt.
A XVIII.században pedig a porosz fenyegetés miatt Varsóból a parlament, a, szejm Grodnoba költözött. Szomorú esemény hogy itt is ült össze 1793-ban az utolsó lengyel szejm ülés és itt mondott le Stanisław August Poniatowski utolsó lengyel király.
Ezt követően az oroszok megszállták Kelet-Lengyelországot és létrejött a három részre darabolt állam
Tudtad? Grodno a két világháború között Lengyelországhoz tartozott amit a német megszállóktól kapott meg a békeszerződés alapján. Grodno volt az utolsó város ami a Szovjetunióhoz került 1939-ben és előtte nem szállta meg a bolsevik hatalom.
Csodás város. Régi reneszánsz házai, fából épült kúriái, pótolhatatlan értékű katolikus templomai, a vár, Belarusz legnagyobb Zsinagógája és legszebb tűzoltólaktanyája - Grodno megér egy misét! (Ata, 2023)

Ata fotói

Egyéb látnivalók

Gyönyötű timelaps Fehéroroszországról, avagy Belaruszról

Vissza az elejére


Kommentek

Még nem érkezett hozzászólás.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon






SZÁLLÁSFOGLALÁS

hirdetes