Nem nagy szumma - S. E. fotója
A helyi Köjál ritkán jár erre. - K. A. fotója
A vezetékes víz Biskeken kívül nem iható. A vidéki területeken alig van ház, amelyik rendelkezik házon belüli vízellátással (jurta soha). Ezért Közép-Ázsiában „szívvel ellátott házikók” a normálisak. Az állapotuk a rendkívül rossztól az elviselhetetlenig terjed. Gyakran csak két mocskos deszka van egy lyuk mellett. Télen itt fennáll a fagyott „nedvesség” veszélye, nyáron pedig nem éppen szagtalan. Használat előtt érdemes a pénztárcát és hasonló dolgokat máshol biztosítani. Különösen a muszlim lakosság körében nem szokás a papírt használni (azt mindig magunknál kell tartani); tisztálkodáskor a bal kezet használják.
A kiterjedt sürgősségi ellátás hiánya és a gyógyszerek és kötőanyagok nehéz hozzáférhetősége miatt célszerű néhány elővigyázatossági intézkedést tenni a utazás előtt.
Érdemes ellenőrizni az oltásvédelmet. Különösen fontos, hogy megfelelő oltásokkal rendelkezzen az ember a poliomyelitis (gyermekbénulás), tetanusz (merevgörcs), diftéria (torokgyík) és hepatitis A (sárgaság, májgyulladás szennyezett víz miatt) ellen.
Szükség esetén az oltásokat érdemes kiegészíteni hepatitis B, tífusz és veszettség ellen is. Ez különösen fontos, ha hosszabb időt tölt az országban, különösen a vidéki területeken.
Hosszú kirándulások során a fás hegyvidéken (különösen az év első felében) érdemes oltást kérni a korai nyári agyvelőgyulladás ellen.
Kazahsztán határvidékén és a déli provinciákban, Oscs, Dzsalal-Abad és Batken területein időről időre maláriaeseteket jelentettek. Ez a malária tertiana, amelyet a Plasmodium vivax okoz, és nem a rettegett malária tropica. Ennek ellenére nyáron és ősszel, este és éjszaka érdemes megelőző intézkedéseket tenni megfelelő hosszú ujjú ruházattal és védőszerekkel (úgynevezett repelensek). A megfelelő tünetek esetén a kloroquin készítmények általában elegendőek a kezeléshez.
Egy jól felszerelt utazási gyógyszertár, amely tartalmaz fontos gyógyszereket, kötőanyagokat és egy használatos fecskendőt, több mint hasznos, mivel ezeket gyakran magunknak kell beszerezni még kórházi kezelés esetén is.
Kirgizisztán a legbiztonságosabban légi úton közelíthető meg. A közúti közlekedés sok kockázatot rejt, a hatalmas távolságok és a körülményes domborzati viszonyok mellett elsősorban a közutak pocsék állapota és a szegényes szervizhálózat miatt. A nagyvárosi közlekedésben olcsó a taxizás. A taxi jelzést nem viselő gépkocsik leintése, használata a külföldi turista számára annak ellenére nem tanácsos, hogy a helyiek nagy mértékben veszik igénybe ezt a fajta közlekedési lehetőséget.
A magyar jogosítvánnyal rendelkező személyek Kirgizisztánban vezethetnek gépjárművet. Tekintettel azonban a magyarországitól jelentősen eltérő közlekedési szokásokra és szabályokra, a hegyvidéki, illetve alsóbbrendű utak katasztrofális állapotára, még a tapaszalt gépjárművezetőknek sem ajánljuk, hogy Kirgizisztánban a volán mögé üljenek. Óvakodni kell az éjjeli vezetéstől (úthibák, közbiztonság miatt). Bárhol, bármikor lehet számítani elakadt, műszaki hibás járművekre vagy szabadon kószáló nagytestű háziállatokra. A hegyvidéki utakon a lavinák, földcsuszamlások jelentenek állandó veszélyt, emiatt nemcsak a téli időszakban gyakoriak a teljes útzárak és a forgalomkorlátozások. A parkoló gépkocsikban látható helyen semmilyen értéket nem szabad hagyni.
Jó hír az utazóknak hamarosan több kulcsfontosságú utat adnak át az Iszikköl és Jalalabad között. A kínai kivitelezők alagutat és vasutat is építenek a térségben. (2025. május)
A közlekedés Kirgizisztánban valódi adrenalinfröccs – nem túlzás azt mondani, hogy az autóvezetés itt külön életstílus. Az emberek úgy száguldoznak, hogy az ember szinte levegőt sem mer venni: lakott területen belül sincs sok különbség, padlógázon mennek, dudálnak, előznek, ha kell, ha nem. És meglepő, de úgy tűnik, pénz van – már a határ átlépése után egymás után tűnnek fel a Lexusok, Land Roverek és csillogó BMW-k. Ennyi luxusterepjárót nemhogy otthon, de még Nyugat-Európa útjain sem látni ilyen sűrűségben.
A vezetési stílus ráadásul nemcsak gyors, hanem gyakran meggondolatlan is. Hétvégente például nem ritka a ittas sofőr – ez sajnos még mindig része a helyi közlekedési valóságnak. Az agresszivitás is mindennapos: ha az ember turistaként véletlenül útban van, könnyen jön a dudálás, kiabálás – mintha a forgalom csak a helyiek kiváltsága lenne. És bár a turisták pénze kell, az utakon nem érezni a vendégszeretetet.
Ami az útminőséget illeti: finoman szólva sem makulátlan. A főváros, Biskek és Osh közti M41-es főút viszonylag rendben van, bár ott is akadnak rázós, kátyús szakaszok. Az ország többi részén viszont a másodrendű utak gyakran csak földes-köves nyomvonalak, amelyeken óvatosan kell haladni – főleg eső után vagy éjszaka.
Kirgizisztán lenyűgöző természeti kincseket rejt, de aki útnak indul, az készüljön fel rá: az igazi kaland gyakran már az autóba üléskor elkezdődik.
Este 8 körül indultunk a busszal Taskentből Biskekbe. Az út több szempontból is említésre méltó, először is, mert sose lesz a buszos utazás a kedvencem, rohadt kényelmetlen és mindig van valaki, aki olyan hangosan horkol, hogy mindegy hol ülsz, nem alszol tőle. Másrészt azért, mert nem volt közvetlen busz Üzbegisztánból Kirgizisztánba, így Kazahsztánon keresztül utaztunk Biskekbe, azaz egy éjszaka alatt kétszer is határt léptünk át. Ez volt életem első buszos határátkelése. 🇰🇬 (2022) forrás
Mi nem béreltünk autót. Taxisokkal alkudoztunk. Ez is olcsó volt, de igazából simán lehet vezetni, meglehetősen biztonságos. Ha legközelebb mennék, bérelnék. Egy ponton túl már kínos volt a sofőrt állandóan leállítani a fotózások miatt. Legnagyobb szabadság a bérlés. Sokan írták: sebességkorlát!!! A taxis is folyton belassított, ő nagyon betartotta. Gondolom, tudja, hogx azonnali fizetés lenne. (2024)
Amit bérlésnél fontos lehet tisztázni, hogy melyik oldalon van a kormány, mert ugyan jobbra tarts van, de rengeteg a keletről behozott használt, jobb kormányos autó. Valahogy náluk természetes, hogy ebben a rendszerben bal- és jobb kormányos autók is közlekednek, de azért nem baloldalon ülni óriási nehezítés a biztonságos vezetéshez.
A sebességhatárokra nagyon figyeljetek, mert mikor mi voltunk 3 éve - nem túlzok - 15 kilométerenként mértek, sokszor nem csak rendörautóból. Egyszer ki is szedtek s - ahogy láttam - már mindenki bekészitett baksissal adta át a jogsit, személyit.
Kirgizisztánban nem divat a borravalózás. Sok étteremben automatikusan hozzácsapják a számlához a 10 százalék szervízdíjat.
Nemzeti Parkból visszafelé elmentünk egy helyre kumiszért. Mindenképpen szerettem volna megkóstolni. Igaz, annyira azért nem voltam bátor, hogy ott helyben a jurtában megkóstoljam 😃 Errefelé nagyon szeretik az erjesztett gabonaitalokat is, Biskekben kb. minden utcasarkon vannak árusok. Én mindent megkóstoltam, amit szembe jött. A kazah konyháról annyit, hogy fő a változatosság, ezért mindennap lagmant ettem. Nagyrészt kifőzdékben. Ez egy húsos-zöldséges tészta étel. Nekem nagyon bejött az ételek fúszerezettsége, ízvilága. Jellemző még a kebab-félék, saslikok, lepénykenyerek. Kóstoltam okroshkát (tejszínes uborkaleves), kompótot (ami más mint itt, italként funkcionál..cukros-gyümölcsös lé), vajas-teát is. Életemben először itt éreztem azt, h jobb lett volna, ha valamiről nem tudom, hogyan készül.
Egy világ végi kis helyen ettünk, mentem a „mosdóba” (ami az udvaron volt), és egyszer csak oldalra tekintettem és egy ilyen rozsdás, higiéniát erősen nélkülőző valamin/helyen sütötték a húsokat. Ami higiénia hiányánál is jobban szíven ütött, h nyers-ecetes hagymával szervírozták a húst 😃 Érdemes még megkóstolni a kurut/kurt elnevezésű tejterméket is. Ennek van lágyabb változata, amit elsősorban levesek ízesítésére használnak. És van keményebb is, ami olyan, mint egy kiszáradt joghurtgolyó.(2023)
Ebéd (kicsit a brassóira hasonlít) - j.k. fotója
Tartalmas leves - j.k. fotója
A nomád konyhában ritkán találkozik zöldségekkel, helyette főként ló, borjú és juh húsát használják. A hagyományos ötfingeres étel, a beshbarmak a jurta hagyományos étkezésének része, amelyhez kumis (erjedt kancatej), pirított vaj (tschöwögö) és lapos kenyér, katama jár, kaimak-tejföllel.
Az „ötfingeres” kifejezés a kirgiz konyhában a „beshbarmak” (vagy beshbarmak) nevű ételre utal. Az „ötfingeres” elnevezés onnan származik, hogy ezt az ételt hagyományosan kézzel, öt ujjal eszik, anélkül, hogy evőeszközöket használnának.
A beshbarmak egy klasszikus kirgiz étel, amelyet főleg főtt húsból (általában lóhús, borjúhús vagy juhhús) készítenek. A húst nagy darabokban főzik, és az elkészült hús mellett hagyományosan lapos kenyeret (kaldama) és főtt tésztát is tálalnak. Az ételt gyakran ízesítik hagymával és fűszerekkel, és gyakran kísérik házi készítésű tejtermékek, például kumisz (erjedt kancatej) és kaimak (tejszín).
Kirgisztánban azonban nemcsak tradicionális kirgiz konyhával találkozhatunk. A régióban már régóta élnek emberek a világ különböző részeiről, akik természetesen saját konyhájukat is elhozták, így az országban nagyon változatosan lehet étkezni. A kirgiz konyha mellett a orosz konyha is széles körben elterjedt. Érdemes kipróbálni az ujgur és usbek ételeket is, de óvatosnak kell lenni, mert egyes ételek nagyon csípősek lehetnek, különösen az ujgurok!
Aki lehetőséget kap arra, hogy saját magának főzzön, annak ajánlott a bazárokban vásárolni. Itt az árusok friss és kiváló minőségű termékeiket kínálják kedvező áron. És természetesen, mint mindenhol a kelet-orientális piacokon, itt is lehet alkudni! Alapvető élelmiszerek háztartási mennyiségben és étkezési standokon azonban ez nem szokás. Itt is lehet próbálni ujgur és más nemzeti specialitásokat, különösen a savanyított salátákat (figyelem, csípősek!). Az utcai árusok is ajánlottak; itt az emberek közvetlenül az otthonuk előtt árulják a saját kertjükből származó termékeket, ahogy az sok német területen is szokásos. Néha valódi utcai kereskedők is vannak, akik teherautókon hozzák a termékeiket.
A fotón látható étel a Besbarmak. „Bes” = öt, „barmak” = ujj – vagyis a neve arra utal, hogy ezt az ételt öt ujjal, azaz kézzel eszik. Mivel az alapanyagok választéka nem túl bőséges, a nevek terén sincsenek nagy ötletek. A fogás lényegében főtt birkahús és makaróni összepirítva, fűszerezve – ha szereted a (mócsingos) húst, akkor ez még működhet is. A gond inkább az, hogy az íze nem olyan, amit az ember egymás után többször is szívesen enne. - K. M. fotója
.
A pénzváltás viszonylag egyszerű. A bankok különböző főbb valutákat elfogadnak, míg a pénzváltó kioszkok, amelyek a városi területeken elterjedtek, általában csak USD-t, GBP-t, eurót, orosz rubelt és kazah tengét kezelnek. Sem a bankok, sem a pénzváltók nem fogadnak el olyan külföldi valutát, amely szakadt, jegyzetelt, túlzottan gyűrött vagy bármilyen módon rongált, ezért ellenőrizd gondosan az országba bevinni szándékozott bankjegyeket.
Sok nagyobb város központjában találhatók pénzváltó kioszkok. A legjobb árfolyamok Biskekenben érhetők el, Kievskaya utca és Manas sugárút sarkán, vagy az Abdrakhmanov Sr. utca Moskovskaya utca és Bokonbaev utca közötti szakaszán. Az árfolyamok alig 1%-kal térnek el a bankközi árfolyamoktól USD és euró esetén. A tengét is jó árfolyamon lehet váltani, érdemes lehet itt beszerezni néhányat, mielőtt átlépsz a kazah határra (hogy kifizethesd a buszt a túloldalon).
A piacokon vagy ételekért való alkudozás sem szükséges, sem általánosan elterjedt. Az árak gyakran fixek és ki vannak írva. Csak olyan helyeken, ahol főként turisták vásárolnak vagy tartózkodnak, érdemes óvatosnak lenni, különösen a taxisofőrökkel. Minden esetben a legjobb, ha van egy hozzávetőleges érzéked az árakhoz és viteldíjakhoz.
A híres Bishkek-i Osh bazár - Elter Karcsi fotója
Biskek legnagyobb bevásárlóközpontja (ez is GUM) - k.a. fotója
S. E. fotója
A 2022-es határmenti összecsapások után Kirgizisztán közös határbizottságokat hozott létre a szomszédos országokkal a vitás kérdések rendezésére. Ezek a tárgyalások 2024 végére lényegében lezárultak, és a legtöbb kérdésre megnyugtató megoldás született. Az Üzbegisztánnal közös határszakasz már újra nyitva van, a közlekedés zavartalan.
A vidéki területeken, különösen kisebb településeken kívül érdemes odafigyelni az esetlegesen kóborló kutyacsoportokra. A veszettségveszély továbbra sem elhanyagolható, ezért ajánlott az előzetes oltás, és a körültekintő viselkedés az állatokkal szemben.
Összességében Kirgizisztán ma is biztonságos úti célnak számít. A fővárosban, Biskekben ugyanazok az óvintézkedések javasoltak, mint bármely más nagyvárosban – legyen az Ázsiában vagy Európában.
Némi óvatosságra a délnyugati térségekben, különösen Ocs környékén és a Fergana-völgy egyes részein van szükség. A múltban etnikai feszültségek feszítették itt a viszonyt az üzbégek és a kirgizek között. Emellett a Fergana-völgy egy ideig a kábítószer-kereskedelem egyik hátországa volt, és az Afganisztánból érkező ópium és heroin csempészútvonalának fontos állomása. Bár a helyzet ma már jóval nyugodtabb, néhány határmenti területen még mindig előfordulhatnak elaknásított zónák.
A Batken régióba történő beutazáshoz továbbra is szükség van hivatalos határterületi engedélyre, amelyet Biskekben lehet beszerezni. Célszerű ezt időben, az utazás megkezdése előtt elintézni.
A közúti ellenőrzések gyakoriak, főként nagyobb utak mentén és városok környékén. Előfordulhat, hogy a hatóságok gyorshajtásra vagy alkoholfogyasztásra hivatkozva próbálnak helyszíni bírságot kiszabni – ezek egy része sajnos még mindig a korrupció körébe tartozik. Fontos tudni, hogy bár a rendőrség ellenőrizheti az útlevelet és a vízumot, a csomagokat csak külön engedéllyel vagy komoly indokkal kutathatják át. Az elmúlt években előfordult, hogy drogellenőrzés ürügyén turistákat kifosztottak, ezért ilyen helyzetben ne habozzon hivatkozni jogaira, és haladéktalanul értesítse saját nagykövetségét.
A hivatalos állami rendőrök egyenruhában dolgoznak és igazolványt kell, hogy felmutassanak – ha ez nem történik meg, jó eséllyel csalókkal van dolga az embernek. Ezek az álruhás „ellenőrök” leginkább turistákra utaznak, kisebb csoportokban mozognak, és főként zsúfolt helyeken próbálnak hasznot húzni a helyzetből.
m.a. fotója
Kirgizisztán fővárosában, Biskekben működik Magyarország nagykövetsége, amely szükség esetén segítséget nyújt a magyar állampolgároknak.
Cím:
Biskek 720011, ul. Gogolja 77/1
Telefon:
+996 312 975 012
E-mail:
mission.bis@mfa.gov.hu
Nagykövet:
Dorogi Sándor, rendkívüli és meghatalmazott nagykövet
Konzuli hivatal:
Munkaidőben hívható telefonszám: +996 312 975 012
E-mail: mission.bis@mfa.gov.hu
Konzulok:
Timár Zoltán és Tar György
Sürgős esetekben – különösen úti okmányokkal, balesettel vagy rendőrségi ügyekkel kapcsolatban – javasolt haladéktalanul felvenni a kapcsolatot a konzulátussal. A konzuli szolgálat munkatársai a helyi viszonyok ismeretében gyorsabban tudnak segíteni a problémás helyzetek megoldásában.
Magyarország tiszteletbeli konzulja Biskekben: Baljan Genrih Grigorjevics
Magyarország tiszteletbeli konzulja Os-ban: ARSZTANBAJEV Almazbek Muratalievics
Cím: ul. Lenina 318, 1. em. 3., Os 723500 - Előhívó: (996)(3222) - Telefon: 7 07 07
E-mail: arstan1978@gmail.com
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Még nem érkezett hozzászólás.