.
m.a. fotója
A igazi túraszezon június közepén kezdődik, így mi sajnos 3 héttel hamarabb érkeztünk, az esős időszakban, és egyébként még szerencsénk is volt, mert sikerült 3 napot kifognunk, amikor még pont minden járható volt, úgyhogy annyira nem volt veszve az ügy.
A másik, hogy -szégyen, vagy nem- nem igazán voltam felkészülve arra, hogy itt a hegyek valóban hegyek, 3000 m-nél kezdődnek és nem az a bizonyos hegység, amit Magyarországon annak hívunk. (2022)
A szovjet idők alatt a főváros neve Frunze volt.
Almatyból Biskekbe repültünk kb. 50 perc. Igaz, az útitársam miatt késtünk egy órát. Szegénynek a gyomrát kicsinálta a kazah konyha és az utazás többi részére el is veszettem. A Manasz reptér elég alacsony színvonalú, például az egyik női mosdó olyan balkáni jellegű, WC csésze nélküli. Biskekben a hotelben intéztünk sofőrt felfedezni a környéket. Megnéztük a Burana-tornyot, ami a Karahánida birodalom fővárosának Balaszagun romjainak egyetlen épületmaradványa. a torony környékén balbal elnevezésű kőfigurák találhatók. A régészek sem tudják készítésüknek az okát, és vagy ezerévesek a szobrok (balbalok)
Biskekben a legnagyobb élmény az Osh Bazár volt, ahol lehet akár jakhúst vagy kumiszt is vásárolni. Biskekből mentünk az Ala Archa Nemzeti Parkba, amit vicces módon Angela Merkel fotójával hirdettek egy helyen..h annyira szép, hogy még Angela Merkel is járt itt valamikor (2023)
A főváros Bishkek, ami szerintem - kövezzetek meg - nyugodtan kimaradhat a nézelődésből és érkezés után lehet egyenesen a lényegre térni, a hegyi túrákra. Maga a főváros engem egyébiránt Dunaújvárosra emlékeztet és az ország lakosságának mintegy hatoda él itt. (2022)
,, Biskek a kevésbé érdekes közép-ázsiai városok közé tartozik. Mindössze 1868-ban alapították, így nem rendelkezik igazán gazdag történelemmel. Ennek ellenére 1-2 napot el lehet itt tölteni. A város fiatalsága miatt meghatározó a szovjet építészet a városban, a szovjet korszaknál régebbi épületek csak elvétve akadnak.
Szintén a város fiatalságával magyarázható, hogy a lakosság viszonylag nagy része orosz. 1926-ban még a lakosság 70%-a orosz volt, és mindössze 4%-ot tett ki a kirgizek aránya. Azóta a kirgizek aránya folyamatosan emelkedik, míg az oroszoké csökken, ám még ma is város lakóinak 24%-a orosz, és kb. 60%-a kirgiz.
Biskek akárcsak Alma-Ata a Tien-Shan hegység lábánál terül el, a hegységtől északra. A kazah-kirgiz határ alig 10km-re található a város központjától.
Biskek nem kényezteti a turistákat évezredes romokkal, vagy épp több évszázados mecsetekkel, de ez ne szegje kedvünket. A szovjet építészet sem esett túlzásba itt, inkább átlagos, mint kiemelkedő épületek állnak a városban. A város fő tengelye a Csui-sugárút, a legtöbb látnivaló ezen a tengelyen található. Ezen a sugárúton található a város főtere az Ala-Too tér. A téren található Manasz lovas-szobra, ő a kirgizek nagy nemzeti hőse, az azonos című eposz főszereplője. A történészek nem tudják bizonyítani, hogy valóban élt, de a kirgizeknek meggyőződése, hogy valós személyről van szó. Manasz szobra mögött áll a Kirgiz Nemzeti Múzeum épülete. A maga idején igen modern épület lehetett, ám ma már inkább csak egy nagy kőkockára emlékeztet.
Szóval a város nem kínál túl sok mindent, de összességében egy kellemes, bár kissé unalmas nagyvárost talál, aki ide látogat. A város kellemes légkörét a széles utak, a mindenfele megtalálható árnyas fasorok, és a parkok adják.(2015)" forrás
Biskek a hegyes háttérrel - Elter fotója
Biskek sokban emlékeztet a régi kelet-európai iparvárosokra, mint amilyen Ózd, Tatabánya vagy Komló volt a '80-as években.
Este 9 körül úgy döntöttem, hogy felfedezem a belvárost, de 10 perc séta után visszafordultam, mert alig volt valami látnivaló.
A közvilágítás hiányos, a lámpák bár működnek, de a fényük alig éri el az utcákat, így sötétségbe burkolják a várost. Az időjárás novemberben még meglepően enyhe volt, de az utcák szinte teljesen kihaltak. Míg máshol újságokat vagy egyéb kis árukat kínálnak, Biskekben a legnépszerűbb "utcai vállalkozás" valamiért a polaroid és digitális fényképek készítése. Este 9-kor körülbelül 15 fotós állt egymástól pár méterre, mégis csak néhány járókelőnek kínálhatták a szolgáltatásaikat.
Biskek nem a felhőkarcolók városa. Egy-két modern szálloda magasodik, de a legtöbb lakóépület legfeljebb négyemeletes, erősen szovjet építészeti stílusban. A város épületei masszívak, a gyakori földrengések miatt kocka alakúak, és gyakran kopottak. Biskek utcái sok helyen hasonlítanak a felújítás előtti régi magyar utakhoz: a kátyúk elkerülhetetlenek, és a mellékutcákban már nem mindig van aszfaltburkolat. (2024)
,, A közterületekre a grandiózus szó a legmegfelelőbb. A város központjában nagy terek, nagy kockaépületek, szobrok és emlékművek teszik kicsivé a mellettük elhaladó egyszerű, dolgos embereket. Életem legnagyobb zászlaját is itt láttam lobogni. Bezártság érzete egész biztosan nem lesz itt senkinek. A nagy területek nagy szabadságérzetet adnak, bárki mehet bármerre, nincs semmi elkerítve vagy beszabályozva. Így nyáron, a perzselő napfény elől az árnyéktalan márvány terekről inkább a zöldbe vágynak az emberek, amiből van bőven.
A vastag utcák, közepükön széles zöld sávokkal, és a nagy parkok teszik igazán kellemessé és élhetővé a várost. Az emberek megtöltik ezeket a részeket, pingpongoznak, edzenek, vagy csak ücsörögnek a padokon, vagy szunyókálnak a fűben. Éjszakába nyúlóan játszanak, spontán módon szerveződnek röplabdacsapatok, és ha elgurul a labda, még az épp arra járó idős nénik is szaladnak utána, és begyűjtik, mielőtt az autók elé kipattogna. Úgy tapasztaltam, hogy valahogy egyben van az egész közösség. Nem csoda, hogy én is kedvet kaptam, és beálltam edzeni a többi utcai edzést végző fiatal közé, ahol meglepetten konstatáltam, hogy az egykezes húzódzkodásommal és tolódzkodásommal itt maximum a belépő szintet érhetem el.
A közterek kialakítása teljesen visszaidézte számomra Dunaújvárost. Akármerre is sétáltam, mintha mindig a szívemnek kedves Vasmű úton jártam volna. A marsrutkák és trolik, amiket már legalább egy évtizede ki kellett vonni a forgalomból, a Ladák, Moszkvicsok és Zilek teszik még pikánsabbá a kirgiz fővárost, bár azért az autók többsége már modern. (2017)" forrás
A Karakol város és a környező Karakol-völgy Kirgizisztán egyik legnépszerűbb természeti és kulturális célpontja, amely a Tien-San hegység keleti részén, az Issyk-Kul-tó közelében helyezkedik el. Karakol maga egy békés, régi orosz hatásokat őrző város, amely faházaival és orosz pravoszláv templomával különleges atmoszférát teremt. Az Ortodox Szentháromság katedrális és a Dungan mecset a város legfontosabb látnivalói közé tartoznak, amelyek jól tükrözik Karakol sokszínű vallási és kulturális örökségét.
A Karakol-völgy a Tien-San fenséges hegyei között terül el, és a természetkedvelők számára paradicsomi helyszín. Az egyik legnépszerűbb túraútvonal a Karakol-vízeséshez vezet, amely a völgy mélyén zuhan alá, festői környezetben. Az út során magas fenyvesek és zöldellő rétek kísérik az utazót, miközben a hegycsúcsok gleccserei fenségesen magasodnak a távolban. A túrázók számára a völgy ideális kiindulópont többnapos hegyi kirándulásokhoz, amelyek során elérhetők a 4.000 méter feletti csúcsok is.
A Ala-Köl tó szintén a térség egyik legnépszerűbb látványossága, amely egy többnapos túrával érhető el a Karakol-völgyből. A kristálytiszta, kék tó a hegyek közötti magasan fekvő gleccsertavak egyike, amely lélegzetelállító kilátást nyújt. A túra nem könnyű, de a tapasztalt túrázók számára kihagyhatatlan kaland. A völgyben számos táborozási lehetőség van, ahol a túrázók jurtákban is megszállhatnak, megismerve a kirgiz nomád életmódot.
A Karakol-völgyben nyáron kellemes a klíma, ami ideális túrázásra, míg télen a Karakol közeli síközpontja vonzza a téli sportok szerelmeseit. A völgyben barangolva vadállatokkal, például vadkecskékkel és hósasokkal is találkozhatnak a szerencsés látogatók. A helyi lakosok szívesen fogadják a turistákat, és gyakran lehetőség nyílik részt venni a helyi kulturális eseményeken vagy megkóstolni a tradicionális ételeket, mint a lagman és a plov.
A Karakol-völgy egyszerre nyújt pihenést és aktív kikapcsolódást, miközben a Tien-San hegység drámai tájai és a helyi vendégszeretet felejthetetlen élményt kínálnak minden látogató számára.
"Karakol nagyon hangulatos kisváros, nyaranta sok túrázó keresi fel a környékbeli völgyek miatt. Én az Arashan folyó völgyét szemeltem ki. A bokám miatt nem mertem több napos túrára menni, még nem tökéletes. Első este a Fakír nevű éttermet próbáltam ki, s egyáltalán nem találó a név. Tisztességes mennyiséget adtak és nagyon finomat." forrás
Az Ala-Archa kanyon Kirgizisztán egyik leglátványosabb természeti csodája, amely mindössze 40 km-re fekszik a fővárostól, Bishkektől. A kanyon a Tien-San hegységben található, és egy lenyűgöző, gleccserek által formált tájon vezeti keresztül a látogatókat. A túra során a kanyon mély völgyei, hegycsúcsai és a zúgó patakok alkotják a hátteret, amelyek minden természetkedvelőt elbűvölnek. Az Ala-Archa Nemzeti Parkon belül különböző nehézségű túraútvonalak találhatók, így mindenki találhat a képességeinek megfelelő ösvényt.
Az egyik legnépszerűbb útvonal a Ratchev-gleccserhez vezet, ahol a látogatók a hatalmas jégmezők közvetlen közelébe kerülhetnek. A túrák során változatos növény- és állatvilággal is találkozhatunk, többek között vadkecskékkel és hópárducokkal. A kanyon gazdag növényvilága tavasszal és nyáron lenyűgöző virágzásnak indul, ami még színesebbé teszi a tájat.
Ala-Archa különösen kedvelt a hegymászók körében is, mivel számos csúcsot meg lehet mászni, például a híres Pik Semenov Tianshansky-t, amely 4.895 méteres magasságával kihívást jelent. A kanyonban található táborhelyek lehetőséget adnak arra, hogy többnapos túrákat is szervezzünk, így még mélyebben felfedezhetjük a környéket.
Az időjárás változó lehet, különösen a magasabb régiókban, ezért fontos jól felszereltnek lenni, meleg ruházattal és megfelelő túracipővel. A kanyonban tett kirándulás során a látogatók felfedezhetik a kirgiz nomád életmódot is, mivel sokan még mindig hagyományos jurtákban élnek a hegyekben.
Ala-Archa egész évben látogatható, de a legjobb időszak tavasztól őszig tart, amikor a hőmérséklet kellemesebb és az ösvények könnyebben járhatók. Az éjszakai égbolt csodálatos, tiszta időben a csillagok fényárban úsznak, amely különleges élményt nyújt a természet szerelmeseinek.
Egy három napos és több, mint 50km-es hegymászó túrát tettünk az ország keleti részén, az Ala-Kul tónál és az Ala-Kul hágónál.
A túránk legmagasabb pontja 4000 méteren volt, majd 500 méterrel az Ala-Kul tó felett. Nem volt egyszerű terep, de speciális felszerelés nélkül meg lehet csinálni, ha valaki jó fizikális állapotban van.
2 éjszakát töltöttünk fent a hegyekben, mindkétszer jurtában aludtunk, és nagyon nagy élmény volt. Persze nem a legkényelmesebb, de nagyon egyedi hangulata van, szóval szerintem kihagyhatatlan, ha Kirgizisztánban jár az ember.
A második éjszakán Altyn-Arashannál volt a jurtánk, ami gyönyörű volt. 2400 méteren fekvő hatalmas, élénk zöld völgy. Ha valaki esetleg nem merné bevállalni a 3 napos hegymászást, Altyn Arashanhoz könnyebben el lehet jutni Ak-Suuból is, és tényleg megéri. (Kristóf, 2024)
A Barskoon lovastúra lenyűgöző élmény, amely a festői Tien-San hegység mentén vezet. Az útvonal Barskoon faluból indul, a híres Barskoon-vízesés mellett, és az út során az utazók mélyen bejárhatják a hegyi tájat. A túra során a kristálytiszta hegyi patakok és a buja zöld völgyek látványa páratlan. A lóháton való utazás különösen népszerű, mivel lehetőséget nyújt arra, hogy olyan helyeket érjenek el, amelyek gyalogosan nehezen hozzáférhetőek. A túra érinti a legendás Barskoon-völgyet is, ahol történelmi emlékhelyek találhatók, például egy Gagarin-emlékmű, tisztelegve a híres szovjet űrhajós előtt.
Az útvonal elvezet egészen a Barskoon-hágóhoz, amely 3754 méteres magasságával lenyűgöző kilátást nyújt a környező hegyekre. A hágó tetejéről lenézve a gleccserek látványa szinte megérinti a fellegeket, és a hegyek fenséges jelenléte lélegzetelállító. A terep helyenként nehéz, de a lovak hozzászoktak a kihívásokhoz, így a túra során magabiztosan vezethetik az utazókat a sziklás ösvényeken.
A kirándulás lehetőséget nyújt a helyi nomád életmód megismerésére is, hiszen útközben találkozhatunk kirgiz családokkal, akik hagyományos jurtákban élnek. A vendéglátásuk szívélyes, és sokszor lehetőség van megkóstolni a helyi konyha különlegességeit, mint például a kumiszt, a fermentált kancatejet.
Az éjszakai táborozás a hegyekben különösen emlékezetes élményt nyújt. A tiszta égbolt alatt milliónyi csillag ragyog, és a csendes éjszaka kontrasztot alkot a napközbeni kalandok izgalmával. A túra során az időjárás változékony lehet, ezért ajánlott meleg ruházatot hozni. A lovaglás napi 5-6 órát vesz igénybe, így a résztvevőknek ajánlott jó fizikai állapotban lenni.
A Barskoon túra egyedülálló lehetőség arra, hogy a látogatók mélyen elmerüljenek Kirgizisztán természeti szépségeiben és kulturális gazdagságában, távol a modern világ zajától.
"Kirgizisztán egyik ismert látványossága a Burana komplexum, mely a fővárostól, Biskektől nem messze, Tokmak városa mellett található. Ismertsége a Burana minaretnek köszönhető. A kettős falú torony látszólag magányosan áll, ám az ásatások során fellelt eszközök arra engednek következtetni, hogy itt (vagy nem messze) lehetett Balasugan, a karahanid birodalom fővárosa. A minaret építése a 10.-11. századokra datálódik, és nem mentes a legendáktól, hasonlóan más közép-ázsiai nevezetességekhez. Hogy ne menjünk messze, az Isszik-Kul tó kapcsán még ma is élénk vita zajlik. Nos, a helyi legenda szerint a kánnak megjósolták, hogy egyetlen lánya pókcsípéstől fog meghalni, és hogy megmentse leányát, menedékül építtette a tornyot. Ám egy pók mégis bekerül a toronyba egy fürt szőlővel, és a leány meghal, így lesz ez a sírhelye." forrás
.Bokonbaevo a kirgiz Issyk-Kul-tó déli partján található, és a hagyományos sassal való vadászat egyik utolsó bástyája. A helyi nomádok évszázadok óta használják a aranysasokat vadászatra, és Bokonbaevo az egyik legjobb hely, ahol ezt az ősi művészetet meg lehet tapasztalni. A sassal vadászat különleges élményt kínál, hiszen a vadászok a hegyekben és a nyílt síkságokon vadásznak apróvadra, például rókára és nyúlra, miközben a látogatók megfigyelhetik a madarak lenyűgöző erejét és gyorsaságát.
A bemutatók során a vadászok hagyományos öltözetet viselnek, amely a kirgiz kultúra gazdag örökségét tükrözi. A sassal való vadászat Kirgizisztánban nem csak egy sport, hanem a nomád életmód egyik központi eleme, amely generációkon át öröklődik. A bemutatók alkalmával a látogatók megismerhetik a madarak kiképzésének titkait, és akár testközelből is találkozhatnak a fenséges ragadozó madarakkal.
Bokonbaevo környékén a látogatók nemcsak a vadászati bemutatókban vehetnek részt, hanem meglátogathatják a helyi jurtatáborokat is, ahol tradicionális kirgiz ételeket kóstolhatnak meg. A jurtákban való szállás lehetőséget biztosít arra, hogy a látogatók valóban elmélyüljenek a helyi nomád kultúrában.
A sassal vadászat fő szezonja a tél, amikor a vadászat feltételei a legjobbak, de a bemutatók egész évben elérhetők a látogatók számára. A program különösen népszerű azok körében, akik érdeklődnek a természet és a kultúra iránt, hiszen nemcsak a vadászat látványossága, hanem a gyönyörű környezet, az Issyk-Kul-tó partvidéke és a környező hegyek is lenyűgöző hátteret biztosítanak.
A bokonbaevoi sassal vadászat során a látogatók megtapasztalhatják, milyen szoros kapcsolatban állnak a helyi emberek a természettel és az állatokkal, miközben egy ősi tradíció részeseivé válhatnak. Ez az élmény egyedülálló betekintést nyújt a kirgiz kultúrába, és az utazók számára felejthetetlen kalandot ígér.
Kochkor, Kirgizisztán egyik autentikus és festői városa, a kirgiz vidéki élet szívében található, és kiemelkedik a helyi kultúra megőrzésében. A város a Tien-San hegység és az Issyk-Kul-tó között fekszik, és különösen híres a kézművességről, ahol a látogatók betekinthetnek a nemezelés hagyományába. A helyiek által készített nemez szőnyegek (shyrdak) és más kézműves termékek fontos részei a kirgiz nomád kultúrának, és Kochkor a legjobb hely, ahol ezeket meg lehet vásárolni, vagy akár részt venni a készítésükben.
Kochkor az egyik legjobb kiindulópont a kirgiz hegyvidéki tájak felfedezéséhez. A Song-Köl tó felé vezető túrák különösen népszerűek, ahol a látogatók lóháton vagy dzsippel érhetik el a fenséges magashegyi tavat, ahol nomád családok fogadják a látogatókat. Az éjszakázás a jurta táborokban lenyűgöző élményt nyújt, ahol a vendégek megismerhetik a helyi életmódot és tradicionális kirgiz ételeket kóstolhatnak, mint például a beshbarmak és a kymyz.
Kochkorban a látogatók részt vehetnek a helyi piacok nyüzsgő életében, ahol a helyiek által termesztett friss zöldségeket, gyümölcsöket, valamint kézműves tárgyakat vásárolhatnak. A város igazi különlegessége a Kochkor Community Based Tourism szervezet, amely a fenntartható turizmusra fókuszál, és segíti a turistákat abban, hogy hiteles kirgiz élményekkel gazdagodjanak.
Tavasszal és nyáron a kirándulások és túrák kiemelkedően népszerűek, különösen a Tuz Ashuu-hágó környékén, ahonnan lenyűgöző kilátás nyílik a völgyekre és hegyekre. Télen Kochkor a téli sportok kedvelőinek nyújt lehetőséget, miközben a nyugodt, hófedte táj különleges szépségében gyönyörködhetnek a látogatók.
Kochkor ideális hely azok számára, akik el szeretnének mélyedni a kirgiz kultúrában, és szeretnék felfedezni a hegyvidéki vidéket. A vendégszerető helyiek, a festői tájak, valamint a helyi kézművesség és nomád életmód megismerése életre szóló élményt biztosít.
A Song-Köl-tónál való lovaglás Kirgizisztán egyik leglenyűgözőbb és autentikusabb élménye, amely során a látogatók mélyen elmerülhetnek a nomád kultúrában és a festői hegyvidéki tájakban. A Song-Köl egy magashegyi tó, amely 3.000 méter magasan fekszik, és a környező puszták tökéletes helyszínt biztosítanak a többnapos lovas túrákhoz. A lovaglás során a látogatók átkelnek zöldellő legelőkön, ahol kirgiz pásztorok jurtáikban élnek, és megfigyelhetik a nomád élet mindennapjait.
A lovastúrák során a résztvevők szinte elmerülnek a természet csendjében, miközben körülöttük hegycsúcsok és végtelen rétek nyújtanak lélegzetelállító kilátást. A Song-Köl különösen nyáron vonzza a látogatókat, amikor a helyi nomádok felköltöznek a magashegyi legelőkre, és birkáikat, lovaikat legeltetik. A lovaglás itt nem csak fizikai kihívás, hanem kulturális élmény is, hiszen lehetőség nyílik a helyi nomád családokkal találkozni, akik szívesen megosztják ételeiket, például a hagyományos kumiszt (fermentált kancatej) vagy a beshbarmakot.
A lovastúrák általában 2-4 naposak, és tapasztalt vezetők kíséretében zajlanak, akik jól ismerik a területet és az útvonalakat. A tó körüli táborozás során a vendégek jurtákban szállhatnak meg, amely autentikus és kényelmes élményt nyújt. Az éjszakai égbolt alatt, távol a modern világ zajától, a csillagok ragyogása lenyűgöző látvány, különösen a tiszta hegyi levegőben.
A Song-Köl-tónál való lovaglás különösen népszerű azok körében, akik a természet és a hagyományos életmód iránt érdeklődnek. A kirgiz lovak, amelyekhez a túrázók csatlakozhatnak, jól alkalmazkodtak a nehéz terephez, és biztonságosan vezetik végig a látogatókat a hegyvidéki tájakon. A túra végén a tóparti látvány szinte magával ragad, ahogy a napfény visszatükröződik a kristálytiszta víz felszínén.
Ez az élmény egyszerre nyújt kikapcsolódást, kalandot és lehetőséget a helyi kultúra mélyebb megismerésére, mindezt a lenyűgöző Song-Köl tó vadregényes környezetében.
Az Arslanbob diófa erdő Kirgizisztán egyik legkülönlegesebb természeti kincse, amely a Fergana-völgyben található, és a világ legnagyobb természetes diófa erdejének számít. A több mint 11 000 hektárnyi erdőterület diófái több száz évesek, néhányuk elérheti akár a 1000 éves kort is, és lenyűgöző látványt nyújtanak a látogatóknak. Az erdő évente több ezer tonna diót és más gyümölcsöt termel, amelyeket a helyiek gyűjtenek be, és részben exportálnak is.
Az Arslanbob erdő ideális hely a természet szerelmeseinek és a kirándulóknak, akik a buja zöld tájakon túrázhatnak, és élvezhetik a friss hegyi levegőt. A túrák során a látogatók eljuthatnak az Arslanbob-vízesésekhez, amelyek festői hátteret biztosítanak, miközben a diófák között sétálnak. A vízesések körüli vidék különösen szép tavasszal és nyáron, amikor a növényzet zöldell, és a természet életre kel.
A diófa erdő látogatása nemcsak természeti élményt nyújt, hanem betekintést enged a helyi kirgiz közösség életébe is. Az ősszel tartott diószüret fontos esemény a helyiek számára, amikor a családok együtt dolgoznak a termés begyűjtésén. Az erdőben tett túrák során a látogatók gyakran találkoznak a helyi lakosokkal, akik szívesen mutatják meg hagyományos életmódjukat és kínálnak dióból készült ételeket vagy termékeket.
A kirándulások során a hegyek és erdők közelsége lehetőséget ad arra, hogy a látogatók élvezhessék a vadon termő növények és állatok látványát. Az erdő gazdag ökoszisztémája nemcsak diófákat, hanem különféle gyümölcsfákat, például alma-, körte- és szilvafákat is magában foglal. A tavaszi virágzás és az őszi lombhullás különösen szép időszak az Arslanbob erdő látogatására, hiszen a táj ilyenkor színekben gazdag.
Az Arslanbob diófa erdő egy olyan hely, ahol a természet szépsége és a helyi hagyományok szorosan összefonódnak, és minden látogató számára különleges élményt nyújtanak. A környéken lovas és gyalogos túrákat is szerveznek, amelyek során a látogatók mélyebben felfedezhetik ezt az egyedülálló erdőt és annak lakóit.
Osh Kirgizisztán egyik legrégebbi városa, amely több mint 3000 éves történelemmel büszkélkedhet, és a Selyemút egyik fontos állomása volt. A város az ország déli részén, a Fergana-völgyben található, és kulturális, vallási és kereskedelmi központként szolgál a régióban. Az Osh látogatása során a legfontosabb látnivaló a Suleiman-hegy, amely az UNESCO Világörökség része, és Kirgizisztán egyik legszentebb helyének számít. A hegy tetején álló kis mecset és a kilátás a városra különleges élményt nyújt.
Osh híres a nyüzsgő bazárjáról, amely több mint 2000 éve működik folyamatosan. A piac nemcsak helyi termékeket, például friss zöldségeket, gyümölcsöket és fűszereket kínál, hanem kézműves termékeket is, mint például szőnyegeket, nemeztárgyakat és hagyományos kirgiz ruhákat. A bazár különleges hangulata a város sokszínű kulturális örökségét tükrözi, ahol kirgizek, üzbégek és más nemzetiségek élnek együtt.
A város fontos vallási központ is, ahol több mecset és medresze található. A látogatók gyakran felkeresik a Rabat Abdullakhan mecsetet és a Narbutabey medreszét, amelyek a város történelmének fontos részét képezik. Osh városában a kirgiz és üzbég kulturális hatások keverednek, amely az építészetben és a gasztronómiában is megmutatkozik.
A város körüli hegyek és természetes tájak kiváló túrázási és kirándulási lehetőségeket kínálnak. A közeli Abshir-szoros és a Salamalik vízesés különösen népszerűek a természetkedvelők körében. Osh ideális kiindulópont a kirgiz vidék és a Fergana-völgy felfedezéséhez, mivel innen könnyen elérhetők a környező falvak és természeti látványosságok.
Osh városában számos kulturális és vallási fesztivált tartanak, amelyek során a látogatók betekintést nyerhetnek a helyi hagyományokba és szokásokba. A város gazdag gasztronómiai kínálata, különösen a híres plov (rizses húsétel) és a samsa (húsos táska) minden látogatót lenyűgöz. Osh a modern és a hagyományos világ találkozási pontja, ahol az évezredes történelem és a mai élet keveredik.
Óriás hegyláncok ölelésében hatalmas tó vize csillog: a Tien-san északi vonulatai között, 1607 méteren húzódó Isszik-kul (Iszikköl, Iszik-köl, Isszük-kul) felülete a Balatonénak bő tízszerese, legnagyobb mélysége 668 méter, vízgyűjtőjén több mint 800 gleccser húzódik, ám melegforrások is táplálják
Neve kirgiz nyelven „meleg vizet” jelent, de 182 km-es hossza és 60 km-t is elérő szélessége miatt Hszüan-Cang kínai buddhista szerzetes tudós a 7. században „meleg tengerként” emlegette. Talán azért, mert télen sem fagy be: bár nyáron a sekély részeken sem sokkal melegebb 20 °C-nál, de a leghidegebb évszakokban is alig csökken 4 °C alá a hőmérséklete, ráadásul sótartalma is magas, literenként 6 g-ot tartalmaz, hatodannyit, mint az átlagos tengervíz.
3000 méter fölött – A Felső-Narin-völgy a Szir-darja forrásvidéke. Kora télen a mélyedésekben összegyűlő olvadékvizek kezdenek befagyni. Az Isszik-kullal ellentétben e hegyi tavakon vastag jégpáncél alakul kiA tó szerkezeti medencéje 25 millió éve keletkezett, a vízfelület viszont nagyjából 7 millió éves, bár eközben igen nagy változások érték: volt a mainál jóval kiterjedtebb, magasabb vízállasú, de sokkal sekélyebb is, sőt ki is száradt. Ám az ingadozások a történelmi időket sem kerülték el, és a vízszintváltozások sokszor megpecsételték a partközelben kiépült települések sorsát is...
A vízállás-átalakulás egy része fokozatos, a változó klímához kötődő, gyakran azonban hirtelen, katasztrofális esemény volt. Az utóbbiakat főképp földrengések, illetve a Tien-san hegyóriásai felől érkező nagy árhullámok okozták.
Éghajlati kapcsolódású változás, hogy a 12–13. században több mint 10 méterrel csökkent a vízszintje. A 15. században 7-8 méterrel volt alacsonyabb a jelenleginél, a kis jégkorszak egyes szakaszaiban viszont 15 métert is emelkedett a vízállás. A 20. században voltak zsugorodó időszakok is, de az elmúlt években a Tien-san gleccsereinek intenzív olvadásával magyarázható vízszintemelkedés tapasztalható. Évi vízszintingadozása ma 20 cm, alacsony a szervesanyag-tartalma, és kifejezetten (akár 30-35 m-ig is) átlátszó. (2020) forrás
"Kirgizisztán déli részén , magas hegyek lábánál található karavánszeráj maradványai. A karavánszeráj eredetileg egy keleti keresztény kolostornak épült a 10. században , majd később az erre járok , főleg utazók , a selyemút kereskedői , itt pihentek meg. Miután megszűnt erre a forgalom , a helyet csak a környékbeliek ismerték , "újra felfedezve" a 70-es években lett. Igazi tipikus közép-ázsiai hegyes puszták ölelik körbe. Manapság igen népszerű a turisták körében , meg lehet itt szállni jurta táborban , jókat lehet túrázni a hegyekben és jó levegőt szívni. (2015)" forrás
Az Altyn Arashan-völgy Kirgizisztán egyik legcsodálatosabb természeti látványossága, amely a Karakol város közelében található. A név jelentése „Arany Források”, és a völgy híres természetes, meleg termálforrásairól, amelyek egész évben vonzzák a látogatókat. A völgy központjában fekvő Altyn Arashan termálfürdők különösen népszerűek a kirándulók körében, akik a megerőltető túrák után pihenhetnek a hegyek közé ágyazott meleg vizes medencékben.
A völgy festői szépsége lenyűgöző, mivel hatalmas fenyőerdők és hófödte hegycsúcsok veszik körül. A terület egyik legismertebb látványossága a Palatka-csúcs, amely 4 260 méteres magasságával uralja a tájat, és gyakran fényképezik a völgyből nyíló kilátás részeként. Az Altyn Arashan túraútvonalai többféle nehézségi szintet kínálnak, így a kezdők és a tapasztalt túrázók egyaránt megtalálhatják a számukra megfelelő ösvényt.
A völgyben tett túrák során a látogatók felfedezhetik a terület gazdag növény- és állatvilágát, valamint nomád jurtatáborokat, ahol a helyi kirgiz családok vendégszeretete mindenkit megragad. Az éjszakázás jurtákban különleges élményt nyújt, és lehetőség nyílik hagyományos ételeket, például kumiszt és lagmant kóstolni, miközben megismerhetjük a helyi kultúrát.
Az Altyn Arashan-völgyben tett túra ideális kiindulópont a Karakol Nemzeti Park felfedezéséhez, ahol további hegyi túrák és gleccserek várják a természetkedvelőket. A területet nyáron látogatják a legtöbben, amikor a legelők zöldellnek, és a hegyi patakok zubognak. A völgyben található kristálytiszta folyók és tavak ideálisak horgászatra és piknikezésre is.
Téli időszakban az Altyn Arashan-völgy továbbra is vonzó, hiszen a hótakaró alatt a meleg források különleges kontrasztot nyújtanak. A hóval borított hegyek között fürödni a termálvizekben igazi egyedi élmény. Az Altyn Arashan a kalandorok és természetkedvelők számára felejthetetlen úti cél, ahol a vadon szépsége és a helyi hagyományok egyaránt felfedezhetők.
sz. d. fotói
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Még nem érkezett hozzászólás.