A piacokon vásárolt zöldség- és gyümölcstermékeket a fogyasztás előtt javasolt alaposan megmosni, esetleg neomagnolos oldatban fertőtleníteni. Kötelező védőoltások nincsenek.
A javasolt védőoltások felvételének lehetőségéről a Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar, Trópusi szakambulanciájának (1135 Budapest, Szabolcs utca 33-35. tel: 340-9149) : 340-91-49) Trópusi Tanszékén tudnak felvilágosítást adni.
A szállodák jók, megfelelnek az európai higiéniai és biztonsági követelményeknek.
A kórházi, és egyéb orvosi ellátás minőségi szintje alacsonyabb mint itthon. Asgabattól eltekintve a gyógyszertárak elátottsága nem igazán megfelelő. Sok gyógyszertárban eégszégre esetleg káros hamisiítványokat árulnak.
A külföldi turisták közül jónéhányan küszködtek gyomorrontással.
Aki valamilyen gyógyszert rendszeresen szed, feltétlenül vigye magával, de csak miután arról meggyőződött, hogy az adott gyógyszer bevitele az országba legális.
Csapvizet ne igyunk!
A fővárosban hivatalos taxi vállalatok működnek, a posztszovjet térség más országaiban megszokott úgynevezett "fekete taxi" itt nem jellemző.
Türkmenisztán főútjai továbbra is vegyes képet mutatnak: egyes szakaszok meglepően simák és jó minőségűek, míg másutt még mindig döcögős, kátyús szakaszokon kell átkelni. Olykor úgy tűnik, mintha a modern és az elavult úthálózat versenyezne egymással – és egyelőre az utóbbi áll nyerésre. A régi karavánutak sok helyen megőrizték múltbéli állapotukat, így néhány szakaszon szinte ugyanolyan lassan lehet haladni, mint egykor a tevekaravánokkal.
Közlekedési táblák továbbra is ritkán fordulnak elő, útba igazító jelzéseket pedig alig találni. Az autósok meglehetősen fegyelmezettek, és figyelnek a kerékpárosokra is. Az ország autóparkját továbbra is a Toyota uralja, bár még mindig látni néhány régi Ladát és Volgát az utakon.
A benzin ára az elmúlt években emelkedett, de Türkmenisztánban még mindig az egyik legolcsóbb a világon – 2024-ben körülbelül 1,50-2,00 türkmén manat/liter, ami nagyjából 150-200 Ft/liter árnak felel meg az aktuális árfolyamon.
Első türkmenisztáni napunkon lehetőségünk volt vonattal utazni Türkmenabatból Asgabatba. Az ország vasúti járműparkját az utóbbi években jelentősen korszerűsítették: a távolsági forgalomban ma már szinte kizárólag modern, légkondicionált, Kínából beszerzett kocsik közlekednek. Ennek ellenére a 620 kilométeres útszakasz megtétele továbbra is hosszadalmas: 2024-ben is körülbelül 15 óra alatt ér célba a vonat, ami alig 40 km/h-s átlagsebességet jelent. Ezzel még az ukrán vasút is gyorsabb, ahol a hasonló távolsági járatok átlagosan 55-60 km/h-val haladnak.Asgabat, Türkmenisztán fővárosa, nagyjából 1 millió lakossal rendelkezik, de tömegközlekedése továbbra is kizárólag szóló buszokból áll – se villamos, se metró, és még csuklós buszokat sem látni az utakon. A buszflotta viszont teljesen egységes és új, ami az ország gazdasági helyzetét tükrözi. Különlegesség, hogy az utastérben folyamatosan szól a rádió, amely időnként angol nyelvű híreket is sugároz. Az viszont meglepő volt, hogy a hírek kizárólag az elnökről szóltak – arról, hol járt, mit mondott vagy milyen döntéseket hozott.
Türkmenisztán tömegközlekedése ugyanakkor felülmúlja az átlagos közép-ázsiai posztszovjet országok színvonalát. A legtöbb megállóban ki van helyezve menetrend, sőt a megállók közel felében vonalhálózati térkép is található, amely az adott helyszínről induló járatokat mutatja. Az egyik legnagyobb meglepetés a légkondicionált buszmegállók jelenléte – ezekből is egyre több van, ami a nyári hőségben különösen nagy előnyt jelent.
Ahogy terepjárónkkal elhagyjuk a várost, a széles, jó minőségű országúton haladunk gond nélkül. Az útvonalon néhány ellenőrző pont lassítja a közlekedést, de a hatóságok nem állítanak meg, csupán egy alapos pillantással kísérik az áthaladó autókat.
Néhány kilométerrel később azonban a helyzet megváltozik – az út egyre inkább ügyességi pályára emlékeztet. A mélyedések és kátyúk kerülgetése valódi kihívássá válik, miközben igyekszünk tartani a tempót. A forgalom annyira gyér, hogy időnként akár percekig az út bal oldalán haladhatunk, ha az éppen kevésbé ráz. Türkmenisztán vidéki útjai 2024-ben is változatos képet mutatnak: míg egyes szakaszokat felújítottak, másutt még mindig az autósok ügyességére van bízva, mennyire zökkenőmentesen jutnak előre.
A szamsza – a hússal töltött, kemencében sült tésztabatyu – továbbra is az egyik legnépszerűbb utcai étel Türkmenisztánban. Sok helyen sütik, és gyakran az út mentén árusítják, ahol frissen, forrón kínálják.
Ugyanakkor nem mindig könnyű éttermet vagy vendéglátóhelyet találni, mivel Türkmenisztánban az éttermek nagy része szinte semmilyen külső jelzést nem használ. Sok helyen még a „Café” vagy „Étterem” felirat is hiányzik, így az utazók leginkább a helyiek segítségére támaszkodhatnak, ha enni vagy inni szeretnének.
Itt találkoztunk először a tradicionális kerevet nevű ülőalkalmatossággal – ez egy négyzet alakú, lábakon álló emelvény, amelyre takarókat terítenek, és körbeülve fogyasztják el az ételeket. Az étel- és italkínálat általában véve továbbra is olcsónak mondható, így Türkmenisztánban kedvező áron lehet jóllakni.
Ebédünket egy helyi kifőzdében fogyasztottuk el, ahol répás, húsos rizst kaptunk, és az ár továbbra is meglehetősen kedvező volt. Italfronton viszont nem volt túl nagy választék – csak cukros, kólaszerű üdítőket kínáltak.
Végül sikerült rábukkannunk az egyetlen üzletre, ahol hideg sört árultak, de az ára igencsak borsos volt: 2024-ben körülbelül 1 500 türkmén manatot (kb. 650-700 forintot) kértek érte. Ugyanitt egy Magnum jégkrémért 1 700 manatot (kb. 750-800 forintot) kellett fizetni, ami Türkmenisztán árszintjéhez képest drágának számít, de a forróságban nem volt kérdés, hogy megéri.
Hivatalos pénznem a "türkmén manat". Valutaváltó helyek vannak a fővárosban.
2025-ben Türkmenisztánban az amerikai dollárt széles körben elfogadják, bár a szabályozás szerint csak nemzetközi szállodákban és repülőtereken lenne hivatalosan elfogadott fizetőeszköz. A gyakorlatban azonban sok helyen, például szállodákban, néhány turisztikai látványosságnál és utazásszervezőknél dollárban kérik a fizetést. Érdemes sok 1 dolláros bankjegyet hozni az apróbb vásárlásokhoz, mivel ezekre gyakran szükség van.
A manatot nem lehet Türkmenisztánon kívül váltani, és az országon belül is szinte lehetetlen visszaváltani dollárra vagy más devizára, ezért csak annyit válts, amennyit valóban el is költesz.
Türkmenisztánban a hivatalos árfolyam 2015 óta 1 amerikai dollár = 3,5 manat. Ugyanakkor létezik egy feketepiaci árfolyam is, amely jelentősen eltér a hivatalostól.
2025 márciusában a feketepiaci árfolyam 1 USD = 40–41 manat körül mozgott.
🔹 Gulistan piac (Orosz piac) – Aşgabat
Ez a leggyakrabban említett hely a feketepiaci váltók szempontjából. A piac forgalmas, és sok árus vagy közvetítő – különösen a külföldieket észlelve – „véletlenül” ajánl váltást. Általában nem nyíltan, hanem félrebeszéléssel, jelekkel vagy suttogva történik a megközelítés.
🔹 Hotelközeli környékek
Néhány nagyobb szálloda, például a Grand Turkmen vagy az Ak Altyn közelében is megjelenhetnek informális váltók, főként ha látják, hogy külföldi vendég érkezik. A portások hivatalosan nem segíthetnek, de egyesek „ismernek valakit”.
🔹 Taxi- vagy sofőrszolgáltatók
Egyes sofőrök – főleg ha magánúton dolgoznak – „váltanak” is, vagy közvetítenek váltóhoz. Ez szintén szóbeli ajánlás alapján működik.
A feketepiaci váltás törvényellenes és kockázatos, mivel a váltók gyakran alkalmaznak különféle trükköket a turisták megkárosítására. Ezért nem ajánlott ilyen módon pénzt váltani. A hivatalos árfolyamok megtekinthetők például a Xe Currency Converter oldalán. Fontos megjegyzés: A feketepiaci árfolyamok gyorsan változhatnak, ezért utazás előtt érdemes friss információkat keresni a megbízható forrásokból.
Bankkártyát leginkább csak nemzetközi szállodákban és nagyobb városok bankjaiban fogadnak el. A Visa a legszélesebb körben használható. A MasterCard csak egyetlen banknál működik Asgabatban, illetve elfogadják az ATM-ekben a Grand Turkmen Hotelben és az Ak Altyn Hotelben. A legtöbb más helyen a bankkártyás fizetés nem lehetséges, ezért készpénzt vinni elengedhetetlen.
A bazárok Türkmenisztán minden városának a szívét jelentik. Általában naponta 8:00 és 20:00 között tartanak nyitva, vasárnapokon is. A nagyobb piacok, például az Ashgabat külvárosában található Tolkuchka Bazár, csak heti két-három délelőtt működik.
Ashgabaton kívül a bazárok ősszel, a gyapotbetakarítási szezon idején nappali órákban zárva tarthatnak.
Az állami boltok vasárnaponként és ebédidőben zárva vannak.
Másnap reggel a Tolkuchka bazárban kezdtünk, ahol a szőnyegek, egzotikus fűszerek, gyümölcsök, ruhák és ékszerek végtelen kavalkádja fogadott. Végre valódi élet pezsgését tapasztaltuk meg, miután az előző napokban Asgabat széles sugárútjai szinte teljesen kihaltak voltak – olyannyira, hogy egy pillanatra megfordult a fejemben, mintha egy kísértetvárosban járnék.
A piacon viszont teljesen más volt a hangulat: nyüzsgő tömeg, alkudozó árusok és barátságos helyiek, akik egyáltalán nem tiltakoztak, ha a fényképezőgép előtt kattant a zár. Itt derült ki számunkra az is, hogy Asgabat nem csupán a fényűző márványpaloták városa – a külvárosokban továbbra is ott magasodnak a régi, szovjet időket idéző lakótelepek, amelyek éles kontrasztot alkotnak a főváros hivatalos, modern arculatával.
Türkmenisztánban alapvetően jó a közbiztonság. A turistákat érintő bűnesetek nagyon ritkák. Sötétedés után, gyengén megvilágított helyeken azért óvatosnak kell lenni. A turisták által sűrűn frekventált nevezetességeknél némi éberség tanácsos, mert előfordulhatnak zsebtolvajok.
Javasolt hivatalos, azaz fehér és sárga színű taxikat igénybe venni. Az iránytaxikban idegenekk együtt utazva, figyeljünk az értékeinkre.
Az útlevelet, pénzt és egyéb értékeket érdemesebb a hotelben őriztetni. Még itthon csináljunk az útlevelünkről másolatot, és azt hordjuk magunkkal.
Az emberi jogok tiszteletére érzékeny nemzetközi média és közvélemény Türkmenisztánt gúnyosan ,,Közép-Ázsia Észak-Koreájának" tekinti, főleg amiatt, hogy a mindenkori vezetőt személyi kultusszal övezik. A turista szempontjából ez csak annyiban lényeges, hogy ne tegyen semmi olyan kijelentést, ne tanúsítson semmiféle olyan magatartást, amit a helyi hatóságok a Nagy Vezető - dinasztikus alapon - momentán: Serdar Berdimuhamedow) iránti tiszteletlenségnek minősíthetnek.
A korrupció súlyos probléma Türkmenisztánban. A Transparency International adatai szerint az ország a világ egyik legkorruptabb állama.
Mivel a rendőrök rendkívül alacsony fizetést kapnak, nem ritka, hogy pénzt próbálnak kicsalni az emberekből. Külföldiként gyakran „sétáló pénztárcának” tekinthetnek. Ha megállítanak – még akkor is, ha semmit nem tettél –, ne vitatkozz, ne ellenkezz, egyszerűen fizess, és menj tovább.
Hatóságok
Nem ajánlott megbízni a turkmén rendőrségben. Gyakran zaklatják, fenyegetik, zsarolják az embereket, különösen a külföldieket, akiket könnyű célpontnak tartanak.
A turkmén hatóságok viselkedése gyakran ellenséges és arrogáns, durva bánásmód nem szokatlan. Számíts arra, hogy valamilyen szintű zaklatás érhet. Ha egy rendőr helytelenül viselkedik veled, semmiképp se próbálj visszaszólni vagy vitatkozni – nem érdemes konfrontálódni egy olyan országban, ahol nincs biztos védelmi háttér mögötted.
A törvény szerint mindig köteles vagy magadnál tartani személyazonosító okmányt, és a rendőrségnek joga van azt elkérni. Ha kérik, egyszerűen add át, mert az ellenállás komoly problémákat okozhat. Ugyanakkor neked is jogod van elkérni az ő azonosítójukat.
Soha ne fényképezz vagy videózz rendőröket engedély nélkül, mert ezért kihallgatásra vihetnek, és bajba kerülhetsz.
Fényképezés
Bár Türkmenisztán sok szép látnivalóval rendelkezik, a fényképezés és videózás az egyik legkönnyebb módja annak, hogy bajba kerülj. A turkmének általában nagyon érzékenyek minden olyan képre, amely negatív fényben tüntetheti fel az országot.
Tilos fényképezni vagy videózni stratégiai jelentőségű helyszíneket, például:
– kormányépületeket,
– rendőrőrsöket,
– határátkelőket,
– katonai létesítményeket,
– bevásárlóközpontokat,
– utcai piacokat,
– repülőtereket.
Ezt a szabályt a hatóságok szigorúan betartatják, és komolyan veszik a megszegését.
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Még nem érkezett hozzászólás.