ÚTIKRITIKA.HU / Brunei






útikritikák


Brunei

Földrajz és időjárás | Történelem | Manapság | A szultánról | Az alattvalókról | Turista etikett | Fotóegyveleg

.

Tesók - o. j. fotója

Földrajz és időjárás

  • Brunei Délkelet-Ázsia második legkisebb állama (Szingapúr az első). Borneó mega-szigeten Sawawak és Sabah maláj szövetségi államok között van Brunei.
  • Bruneiben van számos olyan állatfajta és növényfajta, ami csak ott található meg (endemikus). Ilyen például a fán élő belalong béka (Rhacophorus belalongensis).
  • Az ország éghajlata egyenlítői trópusi, 26,7 oC-os évi átlaghőmérséklettel, 24-36 oC közötti szélső értékekkel, magas (gyakran 90 % feletti) relatív páratartalommal.
  • Elkülönülő évszakok nincsenek, a november-januári időszakban esik a legtöbb eső.
  • Nem jellemzők Bruneire, hogy természeti katasztrófák (tájfunok, földrengések) történjenek.

                                                                              Monitorgyík - fotó by Elter

Kókuszpálmák - fotó by Elter

Történelem

A 15. században Sultan Mohamed volt Brunei első mohamedán uralkodója. A szultán egy Fülöp-szigetek felé vezető hajós útja idején megszöktetett egy iszlám hitű herceglányt, elvette feleségül és megtért az iszlám hitre. A szultán utódjának a lánya pedig, már egy arabhoz ment feleségül. E házasság egyik gyümölcse, Ahmed tekinthető a legújabb korban uralkodó szultánok ősapjának. A 16. században Brunei az egész Borneó szigetet, sőt a Fülöp-szigetek egy részét is uralta. Brunei élénk kereskedelmet folytatott a portugálokkal és sikeresen ellenállt a spanyolok két gyarmatosítási kísérletének. A 17. és 18. században azonban Brunei fokozatosan vesztett befolyásából és területeiből (pl. Sabahot és Sarawakot). A 19. században a briteknek "köszönhetően" a megmaradt területe is két egymástól elszakított részből állt össze.

  • Brunei 1888 és 1984 között brit protektorátus volt.
  • 1929-ben találtak rá az olajkincsre és az ötvenes évek közepén kezdődött el nagyban a kitermelés.
  • 1963-ban Brunei úgy döntött, hogy nem csatlakozik a Maláj Föderációhoz, hanem brit kormányzás alatt marad. Brunei 1984-ben vált függetlenné.
  • 1988-bana szöuli nyári olimpiai játékokon Brunei delegációja egy főből állt: az is egy sporthivatalnok volt, nem sportoló.

Manapság

Jelenleg Muda Hassanal Bolkiak a szultán (egyben kormányfő). Ő Brunei 29. szultánja. Bruneiben a nőknek nincs választói joga. Brunei állampolgárai számára ingyenes az orvosi ellátás, az oktatás. Az élelmiszereket és a lakással kapcsolatos rezsiköltségeket erősen szubvencionálja az állam. Brunei állampolgárainak nem kell személyi jövedelemadót fizetni.

Vallásügyi minisztérium - Elter Karcsi fotója

Brunei továbbra is abszolút monarchia, ahol a Sultan Hassanal Bolkiah uralkodik. Ő nemcsak az államfő, hanem a kormányzó és a hadsereg vezetője is. Az ország politikai rendszere a szultáni hatalomra épül, és nincs demokratikus választás.

A szultán teljes hatalmat gyakorol az ország kormányzásában, és az ország politikai rendszerben nincs hely vlasztott képviselőknek. A kormányzás a szultán által kinevezett tisztségviselőkre támaszkodik.

 Az utóbbi években, bár Brunei nem vezetett jelentős politikai reformokat, a szultán több fejlesztési tervet és politikai irányvonalat hirdetett meg az ország modernizálása érdekében.

Gazdasági helyzet

Brunei gazdasága nagyrészt a kőolaj- és földgázkitermelésre épül, amely jelentős állami bevételeket generál. Az ország kőolaj- és földgázexportja jelentős részesedéssel bír az ország GDP-jében.

A kormány célja az gazdaság diverzifikálása a kőolajon kívül, hogy csökkentse a kőolajpiac ingadozásainak hatását. A Brunei Vision 2035 tervezési keret célja az ipar, a pénzügyi szektor és a turizmus fejlesztése.

Az ország magas életszínvonalat biztosít polgárainak, köszönhetően a kőolajból származó bevételekből finanszírozott jóléti rendszernek. Az állampolgárok számára ingyenes egészségügyi ellátás és oktatás áll rendelkezésre.

Brunei alacsony munkanélküliségi rátával rendelkezik, de a munkavállalási lehetőségek nagy része az állami szektorban és a kőolajiparban található. Az ország kormányzati intézkedéseket hoz a helyi munkavállalók képzésére és a munkahelyek bővítésére.

A kormány az utóbbi években próbálja növelni a turizmust, mivel a gazdasági diverzifikáció egyik kulcsfontosságú aspektusa. Az ország különleges kulturális örökségét és természeti szépségeit igyekszik bemutatni a látogatóknak.

Brunei folytatja az infrastruktúra fejlesztését, beleértve az új infrastrukturális projekteket, mint például az utak és közlekedési rendszerek fejlesztése, amely elősegíti a gazdasági növekedést és a modernizációt.

Ez egy maláj, muszlim ország, és sokan úgy gondolják, hogy az emberek állandó félelemben élnek a barbár saría törvényektől, és hogy mindenki gazdag, mert maga az ország gazdag.

Valójában Brunei egy maláj, muszlim ország, de nem minden maláj muszlim, és nem minden bruneii maláj. Igen, létezik saría törvénykezés, de szinte senki sem hallott még arról, hogy azt valóban alkalmazták volna. Az, hogy saría törvények vannak, még nem jelenti azt, hogy automatikusan levágják valaki kezét – ez egy rendkívül hosszú, bonyolult és fárasztó jogi folyamat, amely évekig is eltarthat, máskor viszont meglepően gyors lehet. Ugyanakkor a bizonyítás nehézkes, mert a saría nem fogad el videófelvételt bizonyítékként, nem fogad el tanúvallomást nem muszlimoktól, de még olyan muszlimoktól sem, akik csak névleg azok, de nem a vallásuk szerint élnek.

Az ország gazdag, de az emberek közül nem mindenki él jól. A fizikai munkát végzők alapfizetése havonta 300–600 amerikai dollár között mozog, miközben az egy fő havi minimális megélhetési költsége körülbelül 400 dollár. Így könnyű elképzelni, milyen nehézségekkel jár, ha valaki 400 dollár alatti fizetésből próbál megélni. (2020)

A szultánról

A mostani szultán ahhoz a családhoz tartozik, amely több mint 600 éve uralkodik az ország felett. Brunei szultánja a világ egyik leggazdagabb embere. Palotájának több mint 1500 szobája van. Csekély 5 ezer darabból áll a luxusautó flottája: 130 Rolls Royces, 360 Ferrari, 20 Lamborghini, 170 Jaguar és a többi. 25 milliárd amerikai dollárra becsülik a teljes vagyonkáját. A szultán imádott öccse hírhedt playboy. Állítólag nincs ember a földön, aki annyi pénzt képes elherdálni. Na a szultán sem zsugori magával. Annak idején az 50. születésnapjára építtetett egy hatalmas stadiont, hogy Michael Jackson ott koncertezzen neki 17 millió dolláros gázsiért. A szultán teljes neve nem piskóta: Kebawah Duli Yang Maha Mulia Paduka Seri Baginda Sultan Haji Hassanal Bolkiah Mu'izzadin Waddaulah ibni Al-Marhum Sultan Haji Omar'QAli Saifuddien Sa'adul Khairi Waddien, Sultan dan Yang Di-Petuan negara Brunei Darussalam. Memorizálta?

Az alattvalókról

Brunei lakossága túlnyomórészt maláj etnikumú, de jelentős kisebbségeket képviselnek a kínaiak, indonézek és indiaiak is.

A hivatalos nyelv a maláj, de az angolt is széles körben használják, különösen az üzleti és kormányzati szektorban.

Az iszlám a legfontosabb vallás Bruneiben, amely a törvénykezés és a mindennapi élet szerves részévé vált.

Bruneinek gazdag a kulturális öröksége, pl. a tradicionális maláj zene, tánc és kézművesség.

A maláj férfiak gyakran viselnek "baju melayu" nevű tradicionális ruhát, míg a nők a "baju kurung" nevű hagyományos öltözetet hordják.

Az iszlám ünnepek, mint a Hari Raya Aidilfitri és Hari Raya Haji, jelentős szerepet játszanak a társadalmi életben, és az emberek ünnepléssel, imádsággal és családi összejövetelekkel emlékeznek meg róluk.

A brunei tradicionális zene jellemző eleme az ütőhangszerek és fúvós hangszerek, s ezek fontos szerepet játszanak az ünnepségeken és ceremóniákon.

A társadalomban a tiszteletteljes viselkedés, a családi kötelékek és az idősebbek iránti tisztelet fontos értékek.

A brunei iszlám vallás szigorúan betartja a napi ötszöri imát, a böjtöt a Ramadán hónapjában, és a halal táplálkozási előírásokat.

Az ország híres a hagyományos kézműves termékeiről, mint például a "songket" (kézzel szőtt textíliák) és a fa faragványok.

 család központi szerepet játszik a brunei életben, és az intergenerációs kapcsolatok szorosak. A brunei emberek híresek a vendégszeretetükről és a barátságos természetükről, amely tükrözi az iszlám vendégszeretet iránti tiszteletet.

Az oktatás és a munkahelyi etikett fontos szerepet játszik az életükben, a fiatalok gyakran külföldön tanulnak, hogy magasabb szintű képzettséget szerezzenek.

Brunei próbálja egyensúlyban tartani a modernizációt és a hagyományos életmódot, amely a fejlett infrastruktúrában és a modern életstílusban is megjelenik.

A brunei emberek is egyre inkább tudatosak a környezetvédelem fontosságáról, és az ország nagy hangsúlyt fektet a természet megóvására és a fenntartható fejlődésre.

Turista etikett

  1. Brunei iszlám szultanátus, a vallási és kulturális különbségek miatt fokozottabb figyelmet kell szentelni az öltözködésre, étkezésre és viselkedésre vonatkozó szabályokat illetően. A trópusi klíma ellenére a hölgyek kerüljék az Európában elfogadott könnyű viseletet.
  2. A mecseteket csak cipő nélkül látogathatják a turisták.
  3. A mutatóujjal mutogatás faragatlanságnak, durva, fenyegető gesztusnak számít Bruneiben. A hüvelykujjal viszont lehet mutogatni.
  4. Bruneiben az ellenkező neműek hagyományosan nem fognak egymással kezet.

Fotóegyveleg

 

Brunei - piaci kofa - fotó by Elter

Ferenc fotója

Vissza az elejére


Kommentek

Még nem érkezett hozzászólás.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon