.
Haría - Nyúlhús étkeket (carne de conejo) is kínálnak - Ktiszta fotója
A csapvizet ne igyál, de fogat kockázat nélkül lehet mosni vele. Bárokban, kávézókban, vendéglőkben felesleges óvatosságból jégdarabok nélkül kérni az italt, koktélt, egyéb innivalókat, ugyanis a szigeten mindenhol, egységesen kizárólag specialista cégek által szűrt vízből csinálnak jeget.
Mértékkel bármit lehet fogyasztani, a picit fűszeresebb dolgokra kell odafigyelni, ha nem bírja a gyomruk. Kötelező védőoltás nincsen.
Amire nagyon felhívnám a figyelmüket, hogy a napvédőszereket (naptej, napolaj) rendszeresen használják, naponta többször, mert nagyon le lehet égni, még akkor is ha nem süt a nap(!) és felhős az ég. Ez már Afrika magasság, sokkal közelebb is van a naphoz és az Egyenlítőhöz, emiatt sokkal veszélyesebb, mint nálunk vagy a mediterrán régióban. (Orsi)
Mivel Lanzarote egy szárazabb éghajlatú sziget, fontos a megfelelő hidratálás. Fogyassz elegendő mennyiségű vizet, hogy elkerüld a kiszáradást (dehidratációt). Ne áltassad magad azzal, hogy kizárólag sörivással tudod megelőzni a dehidratációt! A napi két liter víz fogyasztása az igazán hatásos.
Ha sürgős orvosi ellátásra van szükséged Lanzarote-n, a sürgősségi osztályok elérhetőek a sziget különböző pontjain:
Hospital General de Lanzarote: Ez a központi kórház található Arrecife városában, a sziget fővárosában. Itt elérhető a sürgősségi osztály, ahol 24 órás egészségügyi ellátást biztosítanak. Az intézmény címe: Avenida de los Volcanes, 12, 35500 Arrecife.
Hospital Doctor José Molina Orosa: Ez a kórház szintén Arrecife-ben található. Bár kisebb kórház, rendelkezik sürgősségi osztállyal és többféle szakorvossal. Az intézmény címe: Calle Doctor Alfonso Spínola, 34, 35500 Arrecife.
Centro de Salud de Costa Teguise: Ez egy egészségügyi központ, amely sürgősségi ellátást is nyújt Costa Teguise üdülőhelyén. Az intézmény címe: Avenida del Mar, 2, 35508 Costa Teguise.
Centro de Salud de Playa Blanca: Ez a központi egészségügyi központ Playa Blanca üdülőhelyén található. Az intézmény címe: Avenida Papagayo, s/n, 35580 Playa Blanca.
Az EU-s állampolgárok az Európai Egészségbiztosítási Kártya (EHIC) révén ingyenesen biztosít sürgösségi ellátást, de csak azt. Nem sürgösséginek minősíthető ellátáshoz mindenképpen biztosítást kell kötni. Ezen a linken - a honlapunk jóvoltából - bizonyosan kedvező árú ajánlatot lehet kapni.
A gyógyszertár spanyol neve: farmacia (fármászijá). Feltűnően sok van belőlük a szigeten. Arrecifében, Puerto del Carmenben és Playa Blancában van éjjel-nappali gyógyszertár is.
Az óceáni környezet hatása kedvez a szív- és érrendszeri betegségek, például a magas vérnyomás javulásának. A légköri nyomásnak és a környezet nagyobb oxigénjelenlétének köszönhetően a vér több oxigénnel gazdagodik, ami kedvez a magas vérnyomás szabályozásának.
Az óceáni szellő szervezetünkre pozitív hatással van. A légutak jobban megtisztulnak.
A szigeten nincsenek kigyók, skorpiók vagy mérges pókok. Vannak kicsi, maró pókok, de nagyon ritkán fordulnak elő, és marásuk nem igazán veszélyes.
Van előnye annak, hogy a szigeten kevés állóvíz van, mert így nincs sok szúnyog. Nyáron azért nem árt éjszaka beszórni szúnyogriasztóval a hálószobát. Afrika közelsége dacára a szigeten élő szúnyogok nem terjesztenek maláriát, vagy Zika-vírust.
Ha éppen szélcsendes az időjrás, akkor elég sok a pici légy. Nagy parkos, kertes resort hotelekben a helyi éghajlat elkerülhetetlen mellékjelenségeként előfordulhatnak csótányok, hangyák.
A strandokon nincs ártalmas állat, a vízben legfeljebb - nagy ritkán - tengeri sűn szúrhatja meg a talpunkat. A Lanzarote vízeihez közeli angyalcápák teljesen ártalmatlanok, és amúgy meg sem közelítika strandokat. Emberemlékezet óta nem történt arrafelé cápatámadás. Ugyancsak nagy ritkán fordul elő a vízben medúza, de nem igazán a veszélyes fajtájú.
A településeket el lehet érni a menetrend szerint közlekedő távolsági buszokkal, de a nevezetességeket nem. Azokhoz vagy bérelt autó kell, vagy szervezett túra. Hét végén, iskolai szünetekben az autóbérléssel is sietni kell, időnként simán elfogynak a bérelhető autók Lanzarotén. A parkolás egyre több helyen fizetős, tessék a sárga vonalakra figyelni.
A közutak állapota jellemzően jó. Lanzarote domborzata zömében sík terület, azaz kevés a szerpentínes, vezetés szempontjából más formában nehézkes útszakasz. Tán az egyetlen (kisebb)kihívásnak mondható vezetés a Mirador del Rio-hoz (kilátó) vezető keskeny út.
A fővároson, Arrecifén kívül nincsenek közlekedési dugók. Sok a jó minőségű út. Itt is imádják a körforgalmakat, mint Spanyolországban. Ami nem lenne gond, a körforgalom jó dolog. A gond az, hogy időnként piros lámpa állítja meg az autókat a körforgalmon belül, nagyon kell rá figyelni, bár szerencsére csak a városokban jellemző. A google maps jól használható, egyetlen hátránya, hogy sokszor a földutat nem ismeri fel, nem jelzi.
Nem árt tudni, hogy megbüntethetik azt az autóvezetőt, akin ellenőrzésnél vietnámi papucs van. Vezessünk inkább cipőben.
A helyi autóvezetők jellemzően nem használják az indexet. Ez nem feltétlenül követendő példa. A szigeten so a körforgalom. Néha az autós elbizonytalanódhat, hogy kinek is van előnye, illetve, hogy ki tartja azt be, és ki nem.
Ha sárga csík van a padka mellett, oda tilos parkolni! Onnan elviszik az autót.
2023. novemberben: 1 liter benzin: 1,54 euró
A sziget két legtávolabbi pontja közötti távolságot autóval egy óra alatt meg lehet tenni, és közben egyetlen közlekedési lámpa sincs. Eleve közlekedési lámpát csak a fővárosban láttunk.
Autóbérlés
2023-as frissítés a szigeten élő magyaroktól:
Az autóbérlés részben javaslunk néhány friss információt. Röviden megpróbáltuk összefoglalni a legfontosabbakat:
(Önre bízzuk, mit tart érdemesnek megjelentetni)
A Covid-járvány idején szinte az összes rent a car bezárt, a kocsikat eladták. Az autóbérléssel foglalkozó cégek jelenleg nagy elánnal építik újjá a piacot, azonban még mindig nem sikerült a korábbi évek - évtized kínálati bőségét létrehozni. Ez alapvetően abban nyilvánul meg, hogy eltűntek a napi néhány eurós ajánlatok, a cégek nem, vagy csak 'last minute'-ben adnak ki egy napra kocsit (amikor már biztosan nem találtak hosszabb távra bérlőt), és a több napos bérlést részesítik előnyben.
Mindazonáltal érdemes a neten alaposan végignézni a kínálatot, mivel jelentős árkülönbségek lehetnek. Olykor az egészen kicsi (csak néhány kocsival rendelkező) helyi cégek adják a legjobb árat, és az is fontos szempont lehet, hogy a második sofőrre (2nd driver) számítanak-e fel külön díjat, illetve 1-2 órás késés a visszaadásnál szankcionálásra kerül-e.
Szokatlan, de nem kérnek se hitelkártyát, se biztosítékot az autóbérléshez, viszont frissen mosva, kitakaritva kapod meg a kocsit. Készpénzben azonban - eltekintve néhány kisebb helyi cégtől - nem fizethető, így valamilyen kártya (leginkább dombornyomott) mindenképp ajánlott.
A bérautók általában fiatal, néhány hónapos gépkocsik (1-2 évesen eladja a cég és veszi az újat), a sziget kicsinysége miatt azonban leginkább a középkategória illetve az az alatti szegmensben van jelentősebb kínálat, így ha valakinél valamilyen egészen extra igény merül fel, lehetséges, hogy keresgélnie kell.
Azonban a legkisebb bérautók is nagyon jól felszereltek, klimával és navigációval rendelkeznek, és általában 4 vagy 5 ajtósak. (3 ajtós változat kifejezetten ritka)
Bár a szigeten a turista települések kivételével nem igazán beszélnek idegen nyelvet, szerencsére a 'rent a car' - ok front office személyzetével nem merülnek fel nyelvi problémák: felkészültek, jól beszélik az angolt és segítőkészek. A kocsi visszavétele során rendkívül nagyvonalúak, nem vizsgálják át a visszahozott kocsit, 'bemondásra' elhiszik, hogy ugyanannyi üzemanyaggal hoztad vissza az autót mint amennyivel felvetted, és az sem gond, ha éppen zárva találod az irodát; elegáns mozdulattal becsúsztatod a kocsikulcsot egy erre a célra rendszeresített boxba.
Ugyanakkor kifejezetten kérünk mindenkit; a rent a car cégek nagyvonalúságával ne éljetek vissza! Évek-évtizedek óta működik a szigeten bizalmi alapon, mindenki megelégedésére az autóbérlés: visszaadás előtt megtankoljuk a kocsit, esetleges sérülést jelezzük a személyzetnek és nem tévesztjük össze a hátsó ülést a szemetes kukával.
Mint többször volt róla szó: Lanzarote az ínyenc utazók, a minőségi turizmus, a minőségi turisták desztinációja. Többségében kulltúrált, viselkedni tudó, önmagukra és környezetükre igényes emberek keresik fel évről - évre, kár lenne a tömegturizmus árnyoldalait a szigetre importálni.
Ha eleve autóbérlést tervezel, pláne a nyaralásod teljes idejére, akkor amint lefoglaltad a repülőjegyet, foglalj online bérautót. A megérkezésedhez közeledve egyre csak nőnek az árak, és a főszezoni időszakokban helyben improvizálva nem lesz könnyű olyan kategóriájú autót kapnod, amit elképzelsz.
A teljes körű autókölcsönzés átlagos ára napi 50 vagy 60 euró körül mozog. Ez attól is függ, hogy az év melyik szakaszában utazol Lanzarotére. Ne feledd, hogy a teljeskörű biztosítás csak aszfaltozott utakon történő vezetésre terjed ki. Ha aszfaltozatlan utakon van valami gond, arra teljes kockázatra vonatkozó biztosítás nem terjed ki.
,, Ha már a repülőtérre keveredtem beugrottam megkérdezni, hogy mennyibe kerülnek az autókölcsönzőkben az autók. Nagyjából két választ kaptam a drága autókölcsönzős alkalmazottaktól:
1. Nincs autó, ne tartsatok fel.
2. 50.000,- euróba kerül egy napra egy autó.Na jó, a valóságban nem 50.000,- eurót mondtak, volt ebben egy kis költői túlzás. Végül is amilyen számokkal ezek az úriemberek dobálództak az számomra ezzel az összeggel ért fel. Utolsóként végül ott maradt a Europcar. A rossz norvégiai tapasztalatok ellenére azt mondtam egye-fene megkérdezem őket is. Csodák-csodájára, pont az ő ajánlatuk volt a legjobb. Rögtön le is foglaltam náluk az autót. Muszáj megjegyeznem, hogy ezúttal 10 pontra teljesítettek, úgyhogy mindent visszaszívok, amit az előző rossz tapasztalataim után leírtam róluk.
Utólag azért megnéztem, hogy jobban-e jártam volna, ha otthonról foglalok autót. Mint bebizonyosodott igen, jobban jártam volna. Nagyjából 50,- eurót spórolhattam volna! Ha rám hallgattok, akkor nem hagyjátok a vakszerencsére az autóbérlést Lanzaroten. Mindenképp hasonlítsátok az össze az árakat a Discovercars és a Rentalcars weboldalakon is. Néha az egyik, néha a másik az olcsóbb. Nekünk véletlenül szerencsénk volt, hogy a Europcarnál napi 45,- euróért tudtunk bérelni egy Renault Meganet, nektek nem biztos, hogy ilyen szerencsétek lesz. Ezek után pedig csak a fenti két opció áll majd a rendelkezésetekre autóbérlés terén.
A szigeten a vezetés nagyon kellemes élmény. Nincsenek dugók, a sofőrök többnyire türelmesek, jelzőlámpából sincs túl sok. A legnagyobb technikai nehézséget számomra a kétsávos körforgalmak okozták, amelyeket a mai napig nem értek, hogy hogyan is működnek és mikor kell bemenni a belső sávba és mikor nem. De ez valószínűleg csak az én egyéni problémám. Lanzaroten még a nem túl tapasztalt sofőrök is bátran béreljenek autót. Ha kicsit is odafigyelnek, akkor biztosan nem lesz gond. (2021) forrás
Néhány távolság autóval:
A sziget egymástól legmesszebb lévő pontjai: Orzola (észak) és Playa Papagayo (dél) - 72 km , 1 óra 12 perc
Playa Blanca - Arrecife: 33 km, 36 perc, Playa Blanca - Yaiza (a Timanfaya nemzeti park közelében) 14 km, 13 perc
Playa Blanca - Mirador del Rio: 66 km, 1 óra 7 perc
Puerto del Carmen - Arrecife: 15 km, 17 perc
A sziget belsején vezető országutakon nem találkoztunk sűrű forgalommal - aji
Elméletileg nagy a buszos lefedettség, gyakorlatilag kevésbé. Íme egy buszmenetrend és járatviszonylat.
,, Ha már a távolságokról van szó: el is felejtettem, mennyire máshogy gondolkoznak a szigetlakók a méterekről! Nevetve vettem észre, hogy akárcsak Gran Canarián, itt is lényegében egy zsebkendőnyi területen vagyunk, nincsenek beláthatatlan terek, itt az van és nem több, mint amit látunk, no meg a végtelen óceán.
Ha buszra ül az ember, hogy átmenjen a sziget másik felére, 10 perc utazás után zavartan nézi, hogy jó buszra szállt-e, mert elvileg át kell szelni a szigetet, és egy órát fog utazni, de gyakorlatilag 10 perc után még látja a háta mögött az óceánt, és már az orra előtt is feltűnt a nagy kékség! És ugye, ami már nem lepett meg: ha helyieket kérdez az ember, elmondják, hogy itt csak kocsival lehet közlekedni, mert a buszok ritkán járnak, és gyalogolni… annyit nem lehet! Ilyenkor aztán elindul az ember, és rájön, hogy márpedig lehet, igenis át lehet sétálni akár az egyik városkából a másikba. " forrás
Az utóbi egy-két évben 20-3 százalékkal megnövekedtek a taxik viteldíja, főleg az üzemanyagárak emelkedésének a következményeként.
,, Általában a taxitársaságoknál nem lehet előre foglalni. Erre vannak kimondottan a transzferes cégek, akiknek a szolgáltatásait az utazási irodák is foglalják. Természetesen ennek plusz költsége van, de nem jelenti feltétlenül azt, hogy drágább, mint ha helyben előre foglalás nélkül vennénk igénybe transzfer szolgáltatást. (L. G., 2016)"
j. cs. fotója
Lanzarote-n van kiterjedt kerékpárút-hálózat, amely sziget különböző részein halad át. Az útvonalak lehetnek kifejezetten a kerékpárosok számára fenntartottak, de néhány úton direkt módon kell osztozkodni az autóforgalommal, ami nem túl nehéz, mert sok közúton nagyon gyér a forgalom.
A sziget domborzata kedvező a kerékpározáshoz. Egyenletes a terep, lankás dombok inkább plusz élvezetet jelentenek. Érdekes a vulkanikuss táj mentén kerekezni.
Lanzarote-n sok helyen bérelhető kerékpár, akár országúti kerékpárok, mountain bike-ok vagy elektromos kerékpárok is.
Fontos figyelembe venni a sziget éghajlatát, amikor kerékpározást tervezel. Nyáron Lanzarote-n meglehetősen meleg és száraz éghajlat uralkodik. Olyankor javasolt korai vagy késő délelőtti órákban kerékpározni, és gondoskodni a megfelelő hidratációról és a megfelelő napvédelemről.
Olcsóbb vendéglőkben egy főétel kb. 8-14 euró. Középkategóriájú éttermekben két főnek háromfogásos étkezés 30-70 euró.
Bőségtál kilátással - i. l. fotója
, 2023: Március hónapban Lanzarote szigetén jártunk, magánházat béreltünk és persze ilyenkor mindig kérdéses az étkezés. Mert oké, lehet főzni egy jól felszerelt konyhában (ez meg is volt), de ki akarja a nyaralását/telelését nap-nap után ugyanúgy házimunkával tölteni, mint itthon?
Épp emiatt már itthonról böngésztük a lehetőségeket:
- Közeli boltokat,
- Éttermi kiszállítást,
- Elviteles helyeket kerestünk.
A szigeten működik a Glovo applikáció, de sajnos Playa Blancán nem. És az érkezésünk előtti napokban szűnt meg az “LZ Eats” nevű app is.. hogy mik is ezek? Telefonra letölthető programok, amik listázzák a környéken lévő éttermeket, ahonnan elérhető a házhozszállítás. Mint a hazai Foodpanda, vagy wolt. Kosárba rakhatjuk amit enni szeretnénk, kártyával fizethetünk, és a futár az ajtónkig hozza. Kényelmes, és átlátható.
A helyzet végül az lett, hogy kb 3 alkalommal rendeltünk a házba ételt: pizzát, hamburgert, indiai biryanit, sülteket, tésztát.
A maradék alkalommal gyorsan összedobtunk valamit, vagy étteremben ettünk.
És akkor az árak (kiszállítva, étteremben fogyasztva):
🍽 burgerek, sült krumplival 2.900.-ft
🍽 sonkás pizza 3.200.-ft
🍽 nuggets/halrúd sültburival 2.400.-ft
🍽 rizses egytálételek (óriási adag) 3.300.-ft
🍽 carbonara spaghetti 2.800.-ft
🍽 csirkés taco 3.000.-ft
🍽 quesadilla 3.500.-ft
🍽 presszó kávé 1.200.-ft
🍽 helyi sör 0,5 l 1.300.-ft
🍽 barraquito (alkoholos kávéspecialitás) 1.500.-ft
(Az adó 7% mindenen.)
k.u., 2023)
A szigeten nagyon kicsi a mezőgazdaságban megművelhető terület, így az élelmiszerek többsége a szárazföldről érkezik ide.
"Rengeteg halat ettünk, jobbnál jobbakat és gyümölcsöket elképesztő mennyiségben. A dinnye és a narancs édes volt s lédús, a banán pedig nagyon különleges. Mini banánnak hívják, mézédes, kicsit sárgadinnye illatú. A trópusokon, ahol őshonos, csak ez a minőség jár az embereknek. A nagyobbakat, amit mi ismerünk itthon, állati takarmánynak használják fel." forrás
"A 300 tűzhányó egyikére épült az El Diablo étterem 1970-ben. Természetesen a vulkánból nem folyik láva. Az Ördög éttermében a mélyről feltörő hőt használják fel, az ételeket a vulkáni kövek fölött grillezik." forrás
Útmenti snack bár - Kriszta fotója
Félliteres üveg bolti sör: kb. 3 euró
A legnagyobb szupermarketek itt vannak: Arrecife, Playa Honda, Macher vagy Playa Blanca.
A sziget két legnagyobb fedett bevásárlóközpontja: a Deiland (Playa Hondában) és a Biosfera Plaza (Puerto del Carmenben) Európai mértékkel mérve ezek nem nagyok, de azért tisztességes választékban vannak bennük üzletek, bárok, éttermek. Az Arrecife-i Open Mall azonban még nagyobb, és termetes a Rubicon Shopping Centre is Playa Blancában.
Alkudozás?
Lanzarote szigetén egyáltalán nem szokás alkudozni a boltokban és piacokon. A turizmus fejlett és jól szervezett szektor Lanzarote-n, és a boltokban általában fix árak vannak kijelölve a termékekre.
Legfeljebb a helyi piacokon, például a Teguise-i vagy a Playa Blanca-i piacokon, ahol helyi termékeket és kézműves tárgyakat lehet vásárolni, néha előfordulhat kisebb alkudozás. De: ne kedjünk el kapásból alkudozni, hanem nagyon udvariasan kérdezzük meg, hogy az árus hajlandó-e rá.
A turisztikai szolgáltatásoknál avagy a modern kiskereskedelmi üzletekben, a bevásárlóközpontokban nevetségessé válhatunk, ha elkezdünk alkudozni.
Ha elég jól tudunk angolul, akkor időnként találhatunk angol nyelvű filmeket a Playa Honda-i és az Arrecife-i Cinema Deiland nevű mozikban. Arrecife központjában van az Atlántida nevű mozi, ami a szigeten a legrégebbi.
Lanzarote szigetén a legtöbb éjszakai szórakozási lehetőséget Puerto del Carmen városa kínálja. Ez a sziget legnagyobb turisztikai központja, és jó sok bár, étterem, klub és éjszakai szórakozóhely található ott, főleg az Avenida de las Playas nevű sétányon. Más városok és üdülőhelyek, mint például Costa Teguise és Playa Blanca is rendelkeznek bárokkal és éttermekkel, de nem akkorák és nem annyira vibrálóak mint Puerto del Carmen menőbb szórakozóhelyei.
A bárokban, kávézókban nem várják el annyira a borravalót, mint Európában. Ha nagyon eégedettek vagyunk, akkor sem érdemes 5-10 százaléknál többet adni.
Az értékeket ne hagyják őrizetlenül, és mindig figyeljenek oda a táskákra, holmikra. A szállodának ha van széfje, akkor a legbiztosabb oda tenni az értékes dolgokat. Igazából spanyol viszonylatban kell gondolkozni, a közbiztonság jó, lopások viszont előfordulnak.
Lanzarote szigetén a közbiztonság még jobb, mint Gran Canarián vagy Tenerifén, persze ez összefügg azzal is, hogy kevésbé nyüzsgő, felkapott sziget. Azért néha előfordulnak lopások. Betörések is történnek, de nem a szállodákat érintően, hanem a magánszállásokon és nagyon ritkán. Vannak éjszakai besurranó tolvajok is, akiket az sem zavar, ha a nyaralók éppen alszanak. Az értékeinket ne hagyuk elől. Az erőszakos rablás is nagyon ritka: 2022-ben azért a statisztikák 94 ilyen esetről számoltak be.A Teguise-i piacon előfordulnak zsebtolvajok, akik az alkalomra lesnek.
Lanzarote-n is probléma a kábítószerkereskedelem. Messziről kerüljük el a drogdílereket. Inkább ne állj szóba a főleg a hotelek környékén ólálkodó, adománygyűjtő simlisekkel.
A közbiztonság nem rossz, átlagos spanyolországi biztonságra kell számítani, óvatosnak kell lenni, kerülni a sötét helyeket és alakokat és akkor nem lesz baj. Bátran lehet a nagyobb utcákon egyedül is sétálgatni estefelé. Elég sok helyet találni, ahol az ember el tud vonulni, de azért a nagyon kietlen részeket sehol nem javaslom. (Orsi)
1. A szigeten a dohányzásra vonatkozó korlátozó szabályoknak - ha jól értelmezzük -. van egy furcsa vonatkozása. Nevezetesen az, hogy az utcán, a közterületeken csak akkor tilos cigizni, ha járunk, viszont megállva vagy ülve nem tilos.
2. Milyen ruhákat vigyél Lanzarotére?
Ahogy már elmondtuk, Lanzarote-ban általában egész évben meleg idő van, és az eső nagyon ritka, de azért a szokványos nyári ruházat mellé tegyél a bőröndbe pulóvert, széldzsekit, könnyű kabátot az esti órákra, a szeles helyekre, vagy akorra, amikor nem süt éppen a nap.
Ami a lábbelit illeti, ne felejts el kényelmes cipőt vinni, mert fogsz kirándulni olyan terepeken, ahol erre szükséged lesz. És ne felejts vinni olyan papucsot, szandált vinni, ami jól jöhet a köves, sziklás strandokon.
B. V. fotója
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Még nem érkezett hozzászólás.