ÚTIKRITIKA.HU / Nicaragua







útikritikák


Nicaragua

Egészség|Helyi közlekedés| Étkezés| Pénzváltás| Vásárlás| Szórakozás| Közbiztonság| Egyéb hasznos információk| Fotóegyveleg

Egészség


A csapvíz ivását kerüljük, még a kávézásnál is. Managuában a csapvíz nem egészségtelen, de azért ott is érdemes e tekintetben óvatosnak lenni.
Utazás előtt fontos tájékozódni arról, hogy Nicaraguában mi az aktuális helyzet a Dengue-láz vonatkozásában. Nicaraguában ugyanis időnként előfordul ez a járvány.
A turista az egészségének védelmében megfelelő körültekintéssel, gyógyszerrel, vagy/és védőoltással megelőzheti a betegségeket. Érdemes itthon előre alaposan tájékozódni, először akár a háziorvosunknál.
Nincs kötelezővé tett védőoltás a nicaraguai utazáshoz. Ajánlottak vannak, mint a hepatitis A, hepatitis B, diftéria-tetanusz, malária, tífusz, veszettség.
Tanácsos olyan általános utasbiztosítást kötni itthon, ami a betegség, baleset esetén széles körű ellátást garantál.
A Panamából ideutazóknak előnyös ha van sárgaláz elleni védőoltása, mert a nicaraguai beléptető hatóság hajlamos ezt kérni.

Helyi közlekedés

Jól lehet közlekedni a jó minőségű fontosabb közutakon és a a transz-amerikai utakon. Viszont a mellékutakon (főleg az esős időszakban) biztonságosabb a 4x4-es autókkal utazni. Ha autóbaleset történik velünk, akkor tanácsos nem elmozdítani a járművet. Rendőrt kell hívni, hogy jegyzőkönyv készüljön és megállapítást nyerjen a felelősség. A külföldiek számára amúgy kötelező a gépkocsi biztosítás. Autót helyben is lehet bérelni, de sokszor drágább, mint egy sofőrrel bérelt taxi. A helyi buszközlekedés kalandos, toleráns utazóknak ajánlott. Nincsenek nagyon turistabuszok légkondival, általában csak a szervezett kirándulásoknak.

Ne is keresd az útjelző táblákat, mert egyszerűen nincsenek. Minek is lennének? A helyiek ugyanolyan magabiztosan adnak útbaigazítást, mint a ticók, és pontosan ugyanannyira könnyű már két sarok után eltévedni. Ha valaki hátramenetben próbál átjutni egy kereszteződésen, ne lepődj meg – valószínűleg ő is ugyanolyan tanácstalan, mint te.

Az egyirányú utcákat sem igazán jelzik – majd ha egy kamion jön szembe, akkor egyértelmű lesz, hogy kié az elsőbbség. Az utak állapota viszont sokkal jobb, és autópályadíjat sehol sem kell fizetni, ami mindenképp kellemes meglepetés. Egy dologra viszont nagyon kell figyelni: a fekvőrendőrök a legváratlanabb helyeken tűnnek fel a semmiből, és igazán kegyetlenek tudnak lenni.

A szemétégetés viszont még mindig bevett szokás – az utcákon is gyakran égetik el a hulladékot, ami értelemszerűen nem kellemes szagokkal jár. Mindezt leszámítva azonban Nicaragua meglepően tiszta ország, ami kellemes meglepetés volt! (2025)

Étkezés


Managuában a helyi étkeket kínáló kifőzdéken és éttermeken kívül találhatók bőven olasz, spanyol, kínai és latin-amerikai konyhát reprezentáló étkezdék. Persze jelen vannak a nagy nemzetközi gyorsétteremláncok is.
Az árszintben nagy a szórás: lehet egy főételt 2 dollárért enni, de lehet 20-ért is.
A fővároson kívül, a koloniális városokban, mint Granada és León, jelentős az éttermi választék. Ugyanez mondható el a csendes-óceáni parti városról, San Juan del Sur-ról.
Az egyszerűbb nicaraguai étkezőkben (egy részüket comedores-nek nevezik) persze szinte kötelezően benne van a kínálatban a gallopinto (vagy gallo pinto), ami egyszerű rizses-babos étel, de nagyon kiadós. Érdemes megkóstolni a baho nevű helyi ételt, amiiben van hús, banán és zöldség.
Bőséges és olcsó a zöldség-gyümölcs választék. Érdemes kipróbálni a helyi kakaót, csokit.

Ebéd a strandon - Irén fotója

Pénzváltás


Nem tanácsos a repülőtéren pénzt váltani, még a fővárosi hotelekben is jobb árfolyamon váltják a dollárt. Nem ajánlatos nagy összeget váltani utcai illegális pénzváltóknál.
Tanácsoljuk a helyi pénzzel való fizetést, mert jobban járunk így.
A városokban a bankkártyát gyakorlatilag mindenhol elfogadják. A Visa és a Mastercard elterjedtebb, mint az American Express.

Vásárlás

Közbiztonság

Nicaragua közép-amerikai viszonylatban egész jó közbiztonságú országnak számít. Még Costa Ricánál is biztonságosabb ország. Ennek az is a magyarázata, hogy a nicaraguai rendőrség és a hadsereg nagy tekintélynek örvend a lakosság körében, támogatást élvez és így hatékonyabb a bűnüldözés és a bűnmegelőzés. Azért hallani helyiektől itt-ott arról is, hogy sok a korrupt rendőr. Persze a turistának Nicaraguában is követni kell a biztonsággal kapcsolatos alapvető szabályokat. Az útlevelet, a bankkártyát, a jelentősebb értékeinket tanácsos a hotelben tartani, ha lehet széfben. A tömegközlekedés során (beleértve a taxit is) körültekintőnek kell lenni a biztonság tekintetében is. Taxizásnál ne közösködjünk idegenekkel, mert rablás áldozatává válhatunk. Ellenezzük azt is, hogy a taxi menet közben más utast vegyen fel.

Nicaraguában a fehérbőrű turistát eleve jómódúnak képzelik el, tehát a bűnözők könnyen kipécézik maguknak az európai utazót. Managua és a bányavidékek (Siuna, Bonanza és las Minas) közbiztonsága azért nem teljes. León városban viszont nyugodtak lehetünk, mert ott a közbiztonság szuper. Gyakoriak a lopások Corn Island és a karibi part részén (Puerto Cabezas, Bluefields) a hotelekben és a strandokon. Rossz közbiztonságú helynek számít a Memorial Sandino és a San Judas kerület, főleg éjszaka.

Éjszaka ne szálljunk fel tömegközlekedési járművekre, és kerüljük a néptelenebb városnegyedeket, strandokat. értékes holmikat ne hordjunk. Bárokban vigyázzunk arra, hogy italunkba ne keverjenek bele rossz emberek olyan szereket, amiktől elvesztjük a kontrollt magunk felett. Állítólag veszélyesek a turista számára Granada város zsúfolt diszkói. Könnyen kirabolják a turistát, ha értékesebb mobiltelefont látnak a kezükben. Egyes források szerint átlagosan 25 lopásból legfeljebb egynél turista az áldozat. Ezek is pitiáner lopások, nem erőszakos rablások.

Egyéb hasznos információk


1. Nicaraguában van tiszteletbeli magyar konzulátus: Tiszteletbeli konzul: PORTILLO TORRES, Adriana Valeria

cím: Managua, Nicaragua, Reparto Los Robles 120, II Etapa - telefon: 00-505-227-865-76 - e-mail: consulhungrianic@gmail.com

---------------------------------

2. Angolul inkább a karibi tengerparti országrészben és a szemben lévő szigeteken beszélnek.
Ha járókelőket megkérdezünk egy célirányba vett helyhez jutás irányáról, akkor ne azt kérdezzük, hogy a célpont milyen távolságban van, hanem azt, hogy mennyi időt vesz igénybe az odajutás.

Fotóegyveleg


Kommentek

Még nem érkezett hozzászólás.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon






SZÁLLÁSFOGLALÁS