ÚTIKRITIKA.HU / Tajpej







útikritikák


Tajpej

Tajpej dióhéjban | Tetszett & Nem tetszett | Vélemények | Repülés | Érkezés | Szállásválasztás | Közlekedés | Étkezés | Pénzváltás | Vásárlás | Piacok | Szórakozás | Közbiztonság és kellemetlenségek | Egyéb hasznos információk | Taipei 101 | Elefánt-hegy & Nangang körzet kirándulóhely | Maokong Gondola | Nemzeti Palota múzeum | Csang Kaj-sek Emlékcsarnok | Templomok | Piacok | Érdekes városnegyedek | Yangminshan nemzeti park | Egyéb látnivalók & Programlehetőségek | Olvasmányos linkek | Fotóegyveleg

K. Kriszta fotója

Tajpej dióhéjban

A tajvani főváros a sziget északi részén fekszik egy nagy folyóvölgyben, két hegyvonulattal valamint a Tamsui és Keelung folyókkal szegélyezve.

Lakosság (2024-ben): 2,7 millió, azonban az agglomerációval együtt közel 7 milliós.

Tajpej lakosságának döntő többsége kínai származású, amely a város teljes népességének körülbelül 95-98%-át teszi ki. A tajpeji lakosok többsége a kínai Han etnikai csoporthoz tartozik, amely magában foglalja a főbb han alcsoporokat, mint például a hokkien, hakka és a kontinentális Kínából érkező emigránsok leszármazottai. A fennmaradó kisebbség, körülbelül 2-5%, őslakos tajvani népcsoportokból, valamint más etnikai és külföldi közösségekből áll.

Tajpej kifejezetten fejlett, jól szervezett, teljesen biztonságos, civilizált nagyváros. Százszor emberbarátibb, mint a kínai megapoliszok. A népi Kínában is járt turista számára szuper praktikus, hogy itt az 50 év alatti helyiek többsége tud angolul, a 30-35 év alattiak ráadásul nagyon jól. (Valamiért a taxisok elbliccelték az amúgy az iskolákban kötelező angol oktatást.)

Tajpej az intelligens városfejlesztés egyik élenjárója, különösen a digitális megoldások, az IoT (Internet of Things) és az e-kormányzat terén. A város folyamatosan innovatív megoldásokkal kísérletezik a közlekedés, a környezetvédelem és a közszolgáltatások terén.

A városban kiváló a tömegközlekedési hálózat, amely magában foglalja a metróvonalakat, buszokat és a példásan hatékony és tiszta metró rendszert, az MRT-t.

Tajpej gyorsan fejlődő város, de a földterületre nehezedő nyomás ellenére soha sincs messze egy park, különösen a külvárosi területeken.

A belvárosi rész kulturálisan keletre és nyugatra oszlik. A nyugati oldal szűk utcáival és út menti árusaival a régi tajpeji élet fellegvárának számít, míg Kelet-Tajpej a nyüzsgő bevásárlóközpontjaival, elegáns butikjaival, stílusos éttermeivel és kifinomult kávézóival - melyek emlékeztetnek Tokió, Szöul, Párizs vagy New York városaira - a város átalakulását jelképezi.

A Tajpejen túlnyúló Nagy-Tajpej metropoliszi terület magában foglalja a környező Új Tajpej várost (新北市) és Keelungot (基隆市), amely a legnagyobb városi régiót képviseli Tajvanon, közel 7 millió lakossal, bár három különböző kormányzati hatóság irányítja.

Tajpej éghajlata szubtrópusi, meleg és esős nyarakkal, valamint enyhe telekkel. Tájfunos időszakban, július és október, és főleg június és augusztus között nem érdemes Tajpejbe (Tajvanra) utazni.

Tajpej levegőjének minősége változó, de általában közepes szintű szennyezettséget mutat. A város szennyezett levegőjéhez hozzájárulnak a közlekedésből, ipari tevékenységekből és a szomszédos Kínából érkező szennyezőanyagok.

Havi nettó átlagfizetés (2024-ben): 666,000 HUF-nak megfelelő tajvani új dollár (TWD)

Tajpejben található a Taipei 101, amely 2004 és 2010 között a világ legmagasabb épülete volt, és ma is meghatározó látványosság.

Fő látnivalók:

  • Maokong Gondola
  • Elefánt-hegy
  • Nemzeti Palota múzeum
  • Lungsan templom
  • Csan Kaj-sek Emlékcsarnok
  • Shilin piac

A világ első selfie-szobra Taipeiben - K. Kriszta fotója

Tetszett & Nem tetszett

Tetszett

  1. A Shilin éjszakai piac dimenziója és hangulata (kár, hogy már túl turistás), a Raohe Street éjszakai piac hitelesebb
  2. Szilveszterezni a a Taipei101 melletti parkban százezrek társaságában (7-Elevenben lehet vételezni itókát)
  3. Amint kisütött a nap, mentünk a Yangmingshan nemzeti parkba (a tajpejiek is így reagáltak)
  4. A vécé témájú étterem, a Modern Toilet, ahol vécékagyló formájú tálból lehet enni olyan zöld curry ételt, amelynek a fantázianeve: a csecsemő robbanékony hányása - elnézést, de vécé ügyekben megszállott vagyok
  5. A Ximending sétáló utcás és szórakozós utcán a furán öltözött tinédzserek látványa
  6. A Tajpej-i metró zseniális, nagyon praktikus, az Easy Card jól bejött
  7. A rengeteg kis szupermarket állandó nyitva tartással
  8. Nincs olyan ricsaj és tömeg, mint Bangkokban, könnyű ott időzni, dimenziói nem nyomasztóak
  9. Tajpejben (Tajvanon) a helyiek a népi kínaiakkal ellentétben az utcán, nyilvánosan nem köpködnek, nem böfögnek, nem szívják hangosan az orrukat, szóval európai mértékkel mérve kulturáltak
  10. A Di Hua street (Tajpej egyik legrégebbi utcája)

Nem tetszett

  1. A piacokon gyakran képtelenség érdemben beazonosítani az étkeket, s így könnyű rosszul választani. Kérdezni lehet, megérteni aligha.
  2. Tajvan északi része, Tajpejjel együtt túl csapadékos, napsugarakban fukar
  3. A Taipei101 brutális belépődíja
  4. A Nemzeti Palota múzeumban zavaróan túl sok a kiállítási tárgy (állítólag közel 600 ezer darab!)
  5. Az amúgy visszafogott, szelíd tajpejiek, ha motorkerékpáron vagy robogón (mopeden) ülnek, akkor gyakran teljesen vaddá és fegyelmezetlenné válik, és így veszélyeztetik a gyalogosok testi épségét
  6. Túl sok helyen van pottyantós vécé (normál vécé pl. a McDonaldsban és a Starbucksban), igaz ezek is alapvetően tiszták
  7. Felhő és/vagy köd miatt többször nem élvezhettünk kilátásokat, panorámákat, amúgy Tajpejnek elég vacak a klímája (sok csapadék, benzinbűz)
  8. Az utcatáblák többsége kínaiul van, s így nehéz a tájékozódás
  9. Néhány nem központi városrészben vannak koszos, zajos utcarészek és az amúgy tiszta városközponti főutcákon nehéz a gyaloglás a sűrű tömegben
  10. A belső tereket (pl. a múzeumokban, a boltokban) túl hidegre kondicionálják

Vélemények

"Nagyon rokonszenves nagyváros. Igaz, hogy nincsenek olyan világhírű, bombasztikus turista látnivalók, mint - mondjuk - Pekingben, de a közepes jelentőségű látványosságok legalább jól vannak prezentálva. Szóval nagy durranásokra nem számítsatok, viszont van sok kis kaliberű, de azért jól élvezhető élmény. Igazi óvárost nem érdemes keresni. Kifejezetten hangulatos negyedek nincsenek, de a hétköznapi élet és az emberke tekintetében érdekesek bizony vannak. Jó értelemben véve átlagos távol-keleti nagyváros. Tajpejben az a jó, hogy tökéletes a biztonságérzet és nagyvárosi mérete dacára elég kényelmes feladat a felfedezése.

A jó ottani közérzetünkben meghatározó tényező volt, hogy az emberek alapvetően kellemesek, kulturáltak, persze a maguk módján, de európai megközelítésben is. Meglepett minket, hogy mennyire segítőkészek a tajpeji helyi lakosok. Akárhányszor kihajtottuk a tréképet keresve valamit, rögtön akadt segítőkész ember, még akkor is, ha gyengén tudott angolul. Az volt az érzésünk, hogy még több ember lett volna kész segíteni nekünk, ha nem röstellték volna angol nyelvtudásuk gyengeségét, vagy hiányát. Próbáltunk lehetőleg huszonéves fiatalokhoz fordulni, mert náluk nagy az esély, hogy lehetett angolul kommunikálni.

(2024 update: Az elmúlt években Tajpejben sokat fejlődött az angol nyelvtudás, különösen a fiatalabb generációk körében. Az angol oktatásban és a turizmus fejlődésében bekövetkezett változások miatt 2024-ben már kevésbé jellemző, hogy az emberek zavarban lennének az angoltudásuk miatt. Sokkal könnyebb most már angolul kommunikálni a városban, még középkorú helyiekkel is.)

A tajpeji metró elképesztően tiszta, de már nem annyira olcsó. A turista metróval könnyen, gyorsan eljuthat szinte valamennyi lényegesebb nevezetességhez.

Tajpej nagyon ellentmondásos hely. Nagyrészt modern, gondozott, kulturált, jólétet mutató, másrészt vannak régi városrészek, utcák, ahol a fejletlenebb ázsiai országokra jellemző kosz, rendezetlenség a jellemző. Igaz ezekben a lepukkantabb utcákban jópofa vegyesboltokat lehet látni. Ha a turista Tajpej nyugati részéből átmegy a keletibe, akkor a város múltbeli világából jut át a modern jelen világába. Aki járt Tokióban is, az észreveszi, hogy Tajpejben sok minden tokiói jelenséget, divatirányzatot követnek, másolnak, persze némileg az utánzás másodrangúságával." (bépé)

Nem ilyen időben kell felmenni a tetejére - K. Kriszta fotója

,, Taipei meglepően underrated turista célpont, pedig számomra a környékbeli hasonló kaliberű városok között az új kedvenc. Attól függetlenül hogy hagyományos értelemben vett nagy turista turista attrakciókra nem kell számítani, érdemes megnézni, márpedig a következők miatt :
Taipei pont eléggé furcsa, bizarr és izgalmas hely ahoz hogy folyamatosan megugorja az ingerküszöbünket. Az utóbbi jelzők sok ázsiai nagyvárosra passzolnak, viszont Taipei ízléses, végtelenül kellemes hely , sok a szellős park, felfedezésre, mászkálásra érdemes negyed. A helyiek akikkel pár szót váltottam végtelenül jómodorúak, tanultak és segítőkészek voltak (ugyanez nem mondható el a "népi kínaikkal" kapcsolatban, politikai korrektség ide vagy oda aki járt mind a két helyen tudja miről beszélek)
Tajvani gasztronómia sajnos nem olyan változatos mint a thai vagy a vietnámi viszont gőzgombócokat (dumpling vagy dim-sum) és seafoodot nagyon érdemes Tajvanon enni." (K. A., 2020)

Ez az installáció a Tajpej Művészeti Parkban (Taipei Fine Arts Park) található, amely a Tajpej Művészeti Múzeum (Taipei Fine Arts Museum) körül helyezkedik el. - K. Kriszta fotója


Ez a 300 éves város sokszor olyan, mintha egy élő múzeumban járnánk. Az utak mentén színesen díszített szentélyek állnak, melyek magas, nyitott vörös kapuin naponta százak lépnek át, hogy imáikat elmondják a füstölők illatfelhőjében. A japán megszállás idején épült udvarházak nyikorgó padlói a látogatók lépéseitől kelnek életre, míg a Nemzeti Palotamúzeum páratlan műkincsgyűjteménye – amely 5000 év történelmét öleli fel – annyira gazdag, hogy egy nap sem lenne elég a teljes felfedezéséhez.


Tajpej lakói és általában a tajvaniak érzelmei Kínával kapcsolatban megosztottak és összetettek, különösen azért, mert Kína nem ismeri el Tajvan függetlenségét, és továbbra is saját részeként tekint rá.

Fiatalabb generáció és függetlenségpártiak: A fiatalabb generáció körében gyakori a Kínától való függetlenség iránti vágy. Ők büszkék a tajvani demokratikus intézményekre, a szabad sajtóra és az önálló identitásukra. Sok fiatal és liberális gondolkodású tajvani számára fontos, hogy Tajvan ne kerüljön Kína közvetlen irányítása alá, és gyakran negatívan tekintenek Kína politikai törekvéseire és a szabadságjogok elnyomására.

Idősebb generáció és Kína iránti nosztalgia: Az idősebb generáció egy része, különösen azok, akik a polgárháború után menekültek Kínából, nosztalgiát érez a kontinentális Kína iránt, és remélik a kapcsolatok javulását. Számukra a kulturális kapcsolatok és a közös történelmi háttér továbbra is fontosak, és néhányuk hajlamosabb támogatni a Kínával való szorosabb gazdasági és politikai kapcsolatokat.

Gazdasági érdekek: Tajvan és Kína között erős gazdasági kapcsolatok állnak fenn. Sokan Tajpejben is tisztában vannak azzal, hogy a Kínával való gazdasági együttműködés a tajvani gazdaság számára előnyöket jelenthet, így a gazdasági érdekek szintén befolyásolják az érzelmeket. Vannak, akik pragmatikusabb nézetet vallanak, és úgy vélik, hogy Tajvannak jó kapcsolatot kell fenntartania Kínával a gazdasági növekedés érdekében, még akkor is, ha politikai téren független kíván maradni.

Politikai megosztottság: Tajvan politikailag megosztott a Kínához fűződő viszonyt illetően. A Demokratikus Haladó Párt (DPP) általában függetlenségpárti, míg a Kuomintang (KMT) inkább a status quo megőrzését és a békés együttműködést támogatja Kínával. Ez a politikai megosztottság is tükrözi a tajpeji lakosok véleményét.

Repülés

Tajpejnek két nemzetközi repülőtere van: a Taoyuan és a Shongshan. A nemzetközi járatok nagy többsége a Taoyuanra érkezik, illetve onnan indul.

Érkezés

A Taiwan Taoyuan nemzetközi repülőtér (kódjele:TPE) mintegy 30 kilométer távolságban van a városközponttól. A forgalomtól függő a menetidő, taxival átlagosan 40 perc. A belépés elég egyszerű. Egy adatlapot kell kitölteni, aztán adnak egy pecsétet maximum 90 napos tartózkodásra. Az érkezési oldalon a belső térben van több buszjegy értékesítő pult, mivel több busztársaság vetélkedik. Mi a Taiwan Bus Corp. (Kuokang) társaságot ajánljuk a leginkább. 15-20 percenként közlekedik rteggel 5 óra 40 és éjfél (12:30 a.m.) között. A busz a tajpeji főpályaudvarra viszi az utasokat. Onnan busszal vagy taxival mehetünk a szálláshelyünkre.

  • Busszal a reptérről a városközpontba jutás kb. egy órát vesz igénybe. Jegy/fő: 120-150 NTD (kb. 1100- 1300 HUF).
  • Taxi a reptérről a városba: 1000-1200 NTD (9-10 ezer forint)
  • Épülőben van a nemzetközi repülőtérig elnyúló metróvonal, de ezt feltehetően csak 2016-ban fogják megnyitni.

Szállásválasztás

Az olcsó szálláshelyek (hotelek, panziók) többségénél a személyzet nem tud semmit angolul, s így nehéz kommunikálni. Jobb a helyzet azokon a helyeken, ahol gyakran fordulnak meg külföldi (nem kínai utazók).

Ajánlott szállodák:

  • 2 csillagos: YMCA Taipei
  • 3 csillagos: Golden China Hotel, Yomi Hotel Taipei
  • 4 csillagos: Gala Hotel, Ambience Hotel Taipei
  • 5 csillagos: Hotel The Landis

Szállásválasztás körzetek szerint

Ha a negyed jellege alapján szándékunk dönteni szálláshely ügyben, akkor íme egy-egy körzet (district) jellemzése:

  • Zhongzheng: Jelentős turista nevezetességek (pl. a Csan Kaj-sek Emlékcsarnok) vannak gyalogtávolságra. Sok kormányzati hivatal van ebben a térségben. Ez a körzet számít a legközpontibbnak. Itt érdemes megszállni.
  • Zhongshan: Itt kellemesen a folyóparti sétányok, és nagy a választék bárokból, sörözőkből. Tájékozódni érdemes, hogy nincs a hotel közelében éjszaka túl sok zaj.
  • Wanhua: Ez a város legrégebbi körzete, itt van a híres Longshan templom és itt van a Ximending bevásárlós és trnedi, bizarr szubkultúrák felvonulóhelye.
  • Datong: Ez is egy régi negyed a híres Dihua utcával. Már nem számít igazán központi helynek.
  • Daan: Ez egy modern negyed sok-sok kereskedelemmel. Számos áruház és menő butik található errefelé. A negyed déli részén sok egyetemista él és mozgog.
  • Xinyi: Ez a fő pénzügyi központ, és itt van a Taipei101 is. Ez Tajpej legújabb negyede.
  • Songshan: Üzleti negyed rengeteg cégnek van itt irodája. Itt van ugyanakkor a Raohe utcai éjszakai piac, amit érdemes meglátogatni.

Közlekedés

Gyakoriak Tajpejben a közlekedési dugók s emiatt érdemes a turistának a metrót preferálni. A rengeteg motorkerékpáros sem tud gyakran előrehaladni a nagy dugókban. Érdemes Easy Card bérletet venni. 20 százalékot lehet spórolni a metrón, buszon.

Metró (MRT - Mass Rapid Transit)

Nem kell kínaiul érteni, mert a metrón a hangosbemondó angolul is mondja az információkat. MInden kínai kiírás alatt van angol fordítás is. A metrón és a megállókón is működik wifi, talán még jobban, mint a föld felett. Szigorúan tilos a metrón enni, inni, cigizni, sőt - Szingapúrhoz hasonlóan- még rágógumizni sem szabad. Előfordul bizony, hogy a metróállomásin rászól a biztonsági ember a rágózó turistára (aki a kamarás figyelőrendszeren keresztül bukik le).

Tajpej városának nagyon tiszta, hatékony és biztonságos tömegközlekedési rendszere van, amelyet leggyakrabban MRT néven ismernek, de Metro Taipei (臺北捷運) néven is emlegetik. Az egyszeri utazás díja 20-65 NT$ (0,62-2,01 USD) között van a városban. Széles körben elismerték a világ egyik legmegbízhatóbb és leghatékonyabb rendszerének, és gyakran arany standardként hivatkoznak rá, amelyhez a világ metróhálózatai igazodni szeretnének. Az állomásokat egyértelműen jelölik angolul és kínaiul is. Minden megállót négy nyelven jelentenek be: mandarinul, tajvaniul, hakkául és angolul. Minden állomáson van információs fülke/jegypénztár a jegyautomaták közelében. Az állomásokon és a vonatokon tilos enni és inni. Vannak elsőbbségi ülések is. Ha ülőhelyre van szüksége, az információs fülkénél kapható matrica, amely lehetővé teszi az utasok számára, hogy felismerjék azokat, akiknek szükségük van helyre. A vonatok általában 06:00 és 00:00 között közlekednek, és az állomásokon kívül kényelmes buszcsatlakozások állnak rendelkezésre.

A nők és/vagy gyerekek, akik éjszaka utaznak, kihasználhatják a "Biztonsági Zónákat" - olyan platformszakaszokat, amelyek fokozott felügyelet alatt állnak - néhány metróvonalon. Az állomások és a vonatok (beleértve az egysínű vonatokat is) akadálymentesek, de ha egy állomásnak több kijárata van, általában csak az egyik van felszerelve lifttel. Minden vonaton vannak elsőbbségi ülések (博愛座, bó ài zuò), amelyek sötétkék színűek, hogy megkülönböztessék őket a többi üléstől; ezek az idősek, mozgássérültek, várandós nők és kisgyermeket szállító nők számára vannak fenntartva, így ne üljön ezekre, ha önre nem vonatkozik egyik helyzet sem.

Az egyszeri utazási jegyek mellett használhatja az EasyCard-ot vagy a youyouka-t (悠遊卡). Ezeket a kártyákat csak érinteni kell a beléptető kapunál, hogy belépjen és kilépjen a fizetős területekről. Az EasyCard egyik nagy előnye, hogy 20% kedvezményt biztosít minden MRT utazásra, és ha az MRT-ről egy városi buszra (vagy fordítva) átszáll egy órán belül, a busz viteldíja csak 7 NT$ (0,22 USD). A kedvezményt automatikusan számítják, amikor elhagyja az MRT állomást. Lehetőség van csak a metróra érvényes napijegyet is vásárolni 200 NT$ (6,19 USD) áron (50 NT$ (1,55 USD) visszatérítendő letét), valamint 180 NT$-ért (5,57 USD) olyan kártyát, amely mind a metróra, mind a buszokra érvényes. Alternatív megoldásként a Taipei Pass 250 NT$-ba (7,74 USD) kerül (nincs letét), és egy napra érvényes utazást biztosít a metróra és a Maokong Gondolára, ami olcsó és kényelmes, ha legalább hat utat tesz meg.

Gyakran a közlekedési hatóság limitált kiadású kártyákat bocsát ki, amelyek műalkotásokat, híres karaktereket, tájképeket stb. ábrázolnak. Ezek gyűjthetők, és tökéletes szuvenírek az utazás során. Az egyszeri utazási zsetonokat újrahasznosítják, amikor elhagyja az állomást, így ha meg szeretne tartani egyet, érdemes egy külön darabot vásárolnia.

Ha Dél-Tajvanról érkezik, a Kaohsiungban használt iPass kártya cserélhetően használható az EasyCard-dal Tajpejben.

Az mozgólépcsők használatakor győződjön meg róla, hogy a jobb oldalon áll, hogy a siető emberek a bal oldalon elhaladhassanak.

K. Kriszta fotója

Busz

Tajpej városának nagyon hatékony buszközlekedési rendszere van, és mivel minden buszon angolul is megjelenik az információ (célállomás és megállók nevei), a rendszer jól hozzáférhető a nem kínaiul beszélő látogatók számára. A fizetés történhet készpénzzel (15 NT$ / 0,47 USD) vagy EasyCard-dal (lásd Tajvan#Közlekedés) az egyes szakaszokért, amelyeken a busz áthalad. A helyi buszok esetében (minden helyi busznak van száma, ahogy a távolsági buszoknak is) a maximális díj két szakasz lehet, összesen 45 NT$ (1,39 USD) költséggel. A zavar abból adódik, hogy nem mindig tudni, hol vannak a szakaszhatárok, valamint abból, hogy gyakran van egy pufferzóna, amely megakadályozza, hogy a határ előtti egy megállóval felszállók túlfizessenek. Emellett, ha az MRT-ről buszra száll át egy órán belül, az EasyCard használata esetén kedvezményes busz viteldíjat kap, és fordítva is, lásd #Metróval.

A készpénzzel fizető utasoknak mindig a buszra szálláskor kell fizetniük. Visszajáró nem jár. Az EasyCard-dal fizető utasoknak fel- és leszálláskor kell érinteniük a kártyájukat a buszon. Az EasyCard rendszer automatikusan kiszámítja az utazott zónák számát, és levonja azt a kártya egyenlegéből. Ha nem érinti az EasyCard-ját a buszról való leszálláskor, az nem zárja le a kártyáját, azonban nem kapja meg az MRT, busz vagy YouBike átszállási kedvezményt.

K. Kriszta fotója

Taxi

A taxisofőrök nagy többsége nem tud angolul és felesleges nekik latin betűs úti célt mutogatni. Praktikus előzőleg angolul tudó emberrel leíratni az úti célt kínai betűkkel.

A taxik a legrugalmasabb közlekedési módot jelentik, és rendkívül nagy számban állnak rendelkezésre. Drágábbak a tömegközlekedéshez képest, de olcsók a világ többi részén lévő taxikhoz képest. A taxik tarifája mérőóra alapján történik, az indulási díj 70 NT$ (2,17 USD), amelyhez éjszaka további 20 NT$ (0,62 USD) hozzáadódik. A legtöbb taxisofőr nem beszél angolul, így a nem kínaiul beszélőknek célszerű a célállomást kínaiul leírva magukkal vinni. Borravalót adni nem szükséges és nem is várják el.

Minden utasnak be kell kapcsolnia a biztonsági övet. Nők vagy gyermekek éjszakai utazásakor ajánlott egy megbízható taxitársaságot választani. Az ingyenes taxi forróvonal száma: 0800-055850 (a Közlekedési Minisztérium által fenntartva).

A tajvani taxisofőrök általában becsületesebbek, mint sok más országban. Hírhedtek politikai nézeteik erősségéről. Nagy többségük támogatja Tajvan függetlenségét, mivel egész nap rádióműsorokat hallgatnak. Valószínűleg nem tudnak megosztani ebből semmit, ha nem beszél kínaiul. Kerülje a potenciális politikai beszélgetéseket.

Egyedül utazó nők éjszaka ne állítsanak le véletlenszerű taxit az utcán. A legjobb, ha egy nagyobb taxitársaság telefonszámát megkapják, és hívják őket egy autóért.

Gyalog

Tajpejben a gyalogos közlekedés viszonylag biztonságos, de néhány dologra érdemes figyelni a turistáknak:

Bár a járdák tiszták és rendezettek, egyes helyeken keskenyek lehetnek, és gyakran kerékpárosok is használják őket. Fontos ügyelni a kerékpárokra, amelyek sokszor gyorsan és csendben haladnak a gyalogosok mellett.

Tajpejben a gyalogosátkelők jól szervezettek, de a turistáknak figyelniük kell arra, hogy az autósok nem mindig állnak meg automatikusan, még ha zöld lámpát is kapnak a gyalogosok. Érdemes mindig körülnézni, mielőtt lelépnek az úttestre.

Tajpejben rengeteg robogó közlekedik, és gyakran az utcák szélén parkolnak. Vigyázni kell, mert néha a motorosok a járdára hajtanak fel, hogy parkoljanak, vagy elkerüljék a forgalmi dugókat.

Ha nincs kijelölt gyalogátkelőhely, előfordulhat, hogy nehéz lesz átkelni a forgalmas utak felett. A turistáknak érdemes keresni a gyalogos átkelőket, vagy türelmesen megvárni, amíg biztonságosan át tudnak kelni.

Tajpej éghajlata trópusi, és hirtelen záporok fordulhatnak elő. Esős időben az utak csúszósak lehetnek, és a gyorsan mozgó járművek felverhetik a vizet a járdákra, ezért érdemes esernyőt hordani és figyelmesen közlekedni.

Tajpej este is biztonságos városnak számít, de a turistáknak érdemes figyelniük a kevésbé kivilágított utcákra és a forgalomra, különösen a kisebb sikátorokban.

A zebrát tisztelik, de néha az autósok és motorosok lassítanak, de nem állnak meg teljesen. Mindig ajánlott óvatosnak lenni, még a kijelölt gyalogátkelőhelyeken is.

K. Kriszta fotója

Étkezés

Tajpejben viszonylag olcsón lehet étkezni, főleg ha nyitottak vagyunk azt enni, amit tipikusan a helyiek esznek, azaz nem európai ételeket kínáló vendéglőkre vadászunk. Egy dim sum (kantoni eredetű előételek) és egy főétel menű olcsóra jön ki. Ha utcai vagy piaci kifőzde étkeit esszük, akkor 2500-3000 forintnak megfelelő helyi pénzért igazán jól lakhatunk. Sok helyen lehet reggelizni. Vigyázat a kínai palacsinta csípős és sős étel. Sok helyen lehet reggelire frissen facsart gyümölcslevet kapni. Tajpejben nem szokás a borravalózás (miként bárhol máshol Tajvanon). A bor és az égetett szeszes italok drágák (a sör nem).

A tajvaniak (némiképpen a japánokhoz hasonlóan) imádják az abszúrd, frivol, malackodós szolgáltatásokat. Van börtön és kórház témájú étterem is a fővárosban. A Huaxi piacon van étterem, ami a kigyóhús étkekere specializált. Az étkek terén is sok tajpeji imádja a gusztustalan ötleteket. Pl. van éjszakai piac, ahol vörös bab pürével töltött, pénisz formájó waffelt lehet majszolni. A pénisz makkjára vagy teljességére valami élénk színű szószt, vagy olvadt fagylaltot raknak, hogy a hatásvadászatot a végletekig hajtsák. A Taipei101 alagsorában található egy szuper szupermarket. Érdemes megnézni, mert roppant gusztusos.

Modern Toilet

K. Kriszta fotói

Figyelemre és meglátogatásra méltó éttermek, étkezőhelyek:

Seafood, azaz tenger gyümölcsei téren az Addiction Aquatic Development nevű, piac és egyben étterem ajánlható. Tajpejben itt kapható a legfinomabb és legfrissebb seafood tűrhető árfekvésben. Az ár-érték helyi viszonylatban szuper. Egy főre itallal együtt: 750 tajwani dollár, azaz 6600 forint. Ha olcsóbban meg akarjuk úszni, akkor vehetünk elvitelre rengeteg mindenből válogatva. A választék elképesztő! Sushi minden mennyiségben. 5300 forint körüli összegért hatalmas nagy sushi bőségtál vásárolható. Étkezőhelyként van sushi bár, seafoof bár, szénen grillezett seafoodos kertvendéglő,

Addiction Aquatic Development

  • Cím: No.18, Aly. 2, Ln. 410, Minzu E. Rd., Zhongshan Dist., Taipei City, Taiwan, ROC
  • Honlap: addiction.com.tw
  • Nyitva minden nap reggel hattól éjfélig.
  • Megközelítés: metróval a XingTian Temple állomásig. Onnan hosszabb gyaloglás, vagy taxizás. (kb. 70 helyi dollár).
  • Ezt kell az angolul nem beszélő, de olvasni tudó taxisnak: 上引水產 台北市民族東路410巷2弄18號

Még a seafoodnál maradva: az éjszakai piacokon szuper olajban sütött tintahalat (deep-fried cuttlefish) lehet enni. Meg kell kóstolni az osztrigás omlettet.

Pénzváltás

Helyi pénzre váltást intézhetjük bankban is, de a repülőtéri pénzváltónál sincs rossz kurzus. Van egy pénzváltó az útlevél-ellenőrzés elhagyva, közvetlenül, valamint egy a csomagfelvevő térben. Ha hétvégén érkezünk, akkor érdemes nagyobb összeget váltani a repülőtéren, mert bent a városban szombaton és vasárnap a bankok nincsenek nyitva. Szállodákban nem érdemes pénzt váltani, mert rossz az átváltási kurzus. Fontos! Őrizzük meg a pénzváltáskor kapott nyugtát, mert csak ennek bemutatásával tudjuk visszaváltani az elutazáskor a maradék tajvani dollárunkat. Pénzváltó automata szinte minden sarkon található.

Pénzváltás Tajpejben (2024)

Tajpejben a helyi pénznem a tajvani új dollár (TWD vagy NTD), és számos helyen lehet pénzt váltani, beleértve a repülőtereket, a nagyobb szállodákat és a város központi részein található bankokat. A pénzváltás általában egyszerű, és a legtöbb bank és hivatalos pénzváltó elérhető árfolyamon kínálja a szolgáltatást. A bankok a hétköznapokon általában 9:00-től 15:30-ig vannak nyitva, és a pénzváltáshoz általában szükség van útlevél bemutatására.

Készpénz szükségessége

Noha Tajpej egy modern és fejlett város, ahol széles körben elfogadják a bankkártyákat, a készpénz továbbra is fontos szerepet játszik a mindennapi tranzakciók során. Kisebb üzletek, piacok, éjszakai piacok és helyi éttermek gyakran csak készpénzt fogadnak el. Ezért érdemes mindig tartani némi készpénzt, különösen akkor, ha kisebb helyekre, helyi üzletekbe vagy piacokra látogat.

Bankkártya használat

A nagyobb áruházakban, éttermekben és szállodákban széles körben elfogadják a bankkártyákat, beleértve a Visa, MasterCard és UnionPay kártyákat is. Az EasyCard is széles körben használható Tajpejben, amely nemcsak a tömegközlekedésben, hanem bizonyos boltokban, kávézókban és automatáknál is elfogadott fizetési mód.

ATM-ek és készpénzfelvétel

Az ATM-ek szinte mindenütt megtalálhatók Tajpejben, beleértve a bankfiókokat, bevásárlóközpontokat és éjjel-nappal nyitva tartó üzleteket, például a 7-Eleven és FamilyMart üzleteket. A legtöbb ATM elfogadja a nemzetközi bankkártyákat, bár kisebb díjakat számíthatnak fel a készpénzfelvételért.

Készpénz vagy bankkártya?

Bár a bankkártya széles körben használható a városban, a készpénz továbbra is alapvetően szükséges a kisebb üzletekben és piacokon történő vásárláskor, valamint az éjszakai piacokon, ahol sok árus csak készpénzt fogad el. Az étkezések, bevásárlások és közlekedés költségeinek egy részét azonban kényelmesen lehet bankkártyával vagy az EasyCard-dal rendezni.

Vásárlás

Feltétlenül meg kell látogatni - leginkább este -a Ximending nevű sétáló utcás övezetet. Nemzetközi statisztikák szerint Tajpej világelső az egy lakosra jutó vegyesboltok (kis szupermarketek) számát tekintve. Egy-egy ilyen vegyesboltban nem csupán élelmiszert és háztartási cikkeket lehet venni, de meleg ételt is lehet enni. E boltok többsége éjjel-nappal nyitva van.

Érdemes meglátogatni a világ egyetlen 24 órán át nyitva tartó könyvesboltját, az Esilte Dunnan-t. Önmagában a vásárlók forgatagának a megnézése is élmény lehet egy turistának. Ázsia legjobb könyvesboltjának tekintik. Természetesen vannak angol nyelvű könyvek. A könyváruházban van egy étkezős rész is.

A GuangHua az elektronikus kütyüs üzletek sokaságának környéke. A Guan Hua Digital Plaza 5 emeleten kínál mindenféle komputeres és egyéb cuccokat. Ne számítsunk ara, hogy az otthoniaknál sokkal olcsóbb minden. Egyes külföldi turisták szerint vásárolni nem igazán érdemes, mert az árak kb. olyanok, mint Európában (vannak ellenvélemények). Viszont olcsóbb itt vásárolni, mint a főváros bevásárlóközpontjaiban. Megközelítés: MRT narancs vonal Zhongxiao Xinsheng megálló, 1-es kijárat.

A Taipei101 alsó szintjein lévő bevásárlóközpontban vannak a tajvani főváros legdrágább divatboltjai. Fényűző. A tajpeji átlaghoz képest olcsón lehet cuccokat vásárolni a Ximending övezetben. Nem márkás holmik, Tajvanban gyártottak (tehát nem is túl silány minőségűek). Az antik tárgyak iránt érdeklődők számára a Yongkang utca a megfelelő hely

K. Kriszta fotója

.Piacok

Nagyon népszerűek Tajpejben az éjjeli piacok, amelyek amúgy éppenséggel délután 5-től éjfélig szoktak nyitva tartani. Akár miden este meglátogathatunk más-más nigth market-et. A Shilin és a Raohe az kötelező.

Huaxi

K. Kriszta fotója

Snake Alley (kigyóhúsos) éjszakai piac

Valójában ez a Huaxi egyik utcája. Nem kötelező megnézni, csak ha izgat minket az, hogy megnézzük a kígyóhusikra specializált éttermeket, és esetleg a kigyó feldolgozását. Amennyiben olthatatlan szomjat érzünk a friss kígyóvér kipróbálására, akkor: nosza.

Jaoho Street éjszakai piac (饒河街觀光夜市)

Viszonylag új piac a város keleti részén, a Keelung-folyónál. Hatalmas nagy. Érdemes meglátogatni.

Raohe Street éjszakai piac

Nem városközponti, de éppen ezért is érdekes. Éhesen érdemes odalátogatni, mert jókat lehet falatozni. Az osztrigás omlettet (is) érdemes megkóstolni. A raohe messze nem olyan nagy, mint a Shilin. Csupán egy utca, ami viszont hangulatos, jól bejárható. A Shilinnel ellentétben a Raohe piacon teljesen a kaja dominál. MRT kék vonal, Houshanpi állomás, 4-es kijárat

Szórakozás

Szilveszterkor a Taipei 11-nél - K. Kriszta fotója

Tajpej tele van fiatalok által menedzselt kávézókkal, amelyeknek inkább bár jellege van. Van egy bár, aminek az a neve, hogy "Kibaszott hely", Fucking place.

A diszkók meglehetősen drágák, és a közönség többnyire sznob, arrogáns, beképzelt, otthonról jól eleresztett helyi fiatal. A belépődíj 5-6 ezer forint, egy 3 decis sör kb. 2100 forint.

Bizarr szórakozási élmény a Cashbox Partyworld meglátogatása. Ez egy 12 emeletes (!), a hét minden napján 24 órán át nyitva tartó karaoke komplexum. Elképesztő. Amúgy ilyen karaoke központokból sok van az országban.

K. Kriszta fotója

Közbiztonság és kellemetlenségek

Nagyon jó Tajpejben a közbiztonság. Este, éjszaka is a legnagyobb biztonságban leget járkálni a város bármely pontján. Rendőrök sok helyen mozognak, jellemzően udvariasak, segítőkészek. Némelyikük beszél picit angolul. Legfeljebb az éjszakai piacokon kell óvatosnak lenni a zsebtolvajok miatt.

Egyéb hasznos információk

1. A turista információs irodákban útlevéllel történő regisztrálást köbvetően ingyenesen rá lehet kapcsolódni a helyi wifire, amit bárhol, az egész országban lehet használni!

2. A tajpeji címrendszer nagyon logikus és felhasználóbarát. A város központja a kelet-nyugati irányban futó Zhongxiao (忠孝) és az észak-déli irányban futó Zhongshan (中山) utak találkozása, azonban míg az észak-déli felosztás itt a Zhongxiaónál történik, a város keleti részén ez a felosztás már a Bade (八德) útnál van, ami még a régóta Tajpejben élőket is összezavarhatja. Az összes fő út neve irányuk alapján azonosítható ezekhez az utakhoz viszonyítva. Például a Bade-tól északra futó Fuxing (復興) út szakaszait Fuxing Északi Útnak (復興北路) nevezik. Ugyanígy, a déli irányú szakaszokat Fuxing Déli Útnak (復興南路) nevezik. Azok az utak, amelyek keresztezik a Zhongshan utat, hasonlóan keleti vagy nyugati megjelölést kapnak.

A szakaszok (段; duàn) számozása "egy"-től kezdődik a két meghatározó út közelében, és a nagyobb autópályák kereszteződéseinél nő. Például a Ren'ai (仁愛) út (amelynek csak keleti helyzete van, ezért nincs irányjelző utótagja), 1. szakasza közel lesz a Zhongshan Déli Úthoz. A szakasz száma növekszik, ahogy távolabb kerülünk a Zhongshan úttól. Így például, amikor a Ren'ai út eléri a város keleti részén a Dunhua Déli Utat (敦化南路), egy tipikus cím így nézhet ki: 7F, 166 Ren'ai út, 4. szakasz. A ház- és sávszámok minden szakaszban nulláról kezdődnek. A sávok (巷; xiàng) utakról (路; lù) és utcákról (街; jiē) ágaznak le, míg a sikátorok (弄; lóng) a sávokból ágaznak le.

Taipei 101

A világ 5. legmagasabb épülete. 509 méter. 2004-ben épült meg. Földrengésbiztos (lásd ott a Damper Baby nevű csodás szerkezetet). A neve arra utal, hogy 101 emeletes.

Nagyon jól kell időzíteni a Taipej101 meglátogatását, mert elronthatja az élményt, és pénzkidobást okozhat, ha rossz látási viszonyok várnak minket fent. Vannak, akik kétszer, nappal és éjszaka is felmennek. Ha nappal el akarjuk kerülni a tömeget, akkor kora délelőtt menjünk, minél korábban. Persze jó látási viszonyok idején érdemes felmenni. Lent képernyőn mutatják, hogy milyenek a látási viszonyok, szóval van támpont.

Elképesztő sebességgel, 37 másodperc alatt megy fel a lift a 89. emeletre (60 km/óra sebesség). Állítólag ez a világ leggyorsabb liftje. Minden egyes lift létrehozása 2 millió dollárba került.

Hátrány: a liftbe túl sok embert zsúfolnak be.

Adnak ingyenes auto guide-ot (persze angolt is). Van fent egy kis szabadtéri kilátórész is.

Belépődíj fejenként 500 tajvani dollár (kb. 4500 forint). A pénztárnál előfordulnak 40-50 perces sorban állások. Kétszeresen áron kaphat a jóember egy Priority Pass-t. (Köszönjük, azért az sok.)

Elefánt-hegy és Nangang körzet kirándulóhely

Kötelező program. Lényegében egy derekas, de nem túl nehéz kiránduló program ez a Elephant Mountain. Azért meredek lépcsőkön kell felmenni. 600 lépcsőfok azért. Felfelé, az út kétharmadánál már van egy kilátópont, ahonnan szintén szép a panoráma. Tanácsos vizet vinni magunkkal. A lépcsőzés 20-30 perces. Jutalom: a jó levegő. Ne hétvégén, mert akkor túl nagy a tömeg (ha csak éppen nem ezt tekintjük vonzónak). Úgy érzi az ember, hogy a városon kívlről nézi tajpejt, pedig, bent van a városban. Megfontolható egy esti látogatás is, ha Tajpej éjszakai panorámájában is szeretnénk gyönyörködni. A naplementéhez is érdemes időzíteni a programot (mondjuk egy órával előtte nekikezdeni a lépcsőzésnek). Megközelítés: MRT piros vonal, Xiangshan (vég)állomás, 2-es kijárat. Egy parkon át kell egy templomot megközelíteni, és ott kezdődik a lépcső.

Maokong Gondola

Drótvasutas, lanovkás móka. Nincs a városon kívül, de olyan az ember érzése, mintha elhagyta volna Tajpejt. Hegyek, sok zöld. A gondoláról lehet látni teaültetvényt és a várost is. Nem ajánlatos a program a tériszonyosoknak. 25 perces az út. Vannak üvegpadlozatú és normál kabinok. Érdemes naplementéhez igazítani a programot. Megközelítés: az MRT Állatkerti (Zoo) végállomása. Onnan jobbra 5 perc gyaloglás. Hétvégéken nagy tömeg. Ha esik az eső, nagy köd vagy szél van, a gondola nem üzemel. Viteldíjat lehet fizetni a metrós plasztikkártyával. Amúgy az oda-vissza jegy (2024-ben): kb. 2900 HUF/fő.

D. J. fotója

Nemzeti Palota múzeum

A múzeum nem nagy szám, de szokás meglátogatni, ha a turista Tajpejben jár. Naponta van angol nyelvű idegenvezetés délelőtt 10-kor. A termekben tilos a fotózás. Belépődíj kb. 900 forint

Csan Kaj-sek Emlékcsarnok (Chiang Kai-shek Memorial Hall)

Azoknak érdemes meglátogatni, akiket érdekel Tajvan létrejöttének (amúgy érdekes) története, lévén az egész Csan Kaj-sek személyéhez, életpályájához köthető. Ő az államalapító atya. Ő Tajvan Maoja, Leninje, éppenséggel antikommusita változatban, de hasonlóan diktátori formában. Azért Csan Kaj-sek nem volt tömeggyilkos a világ államai által el nem ismert ország létrehozása után. Ha a történelmi szorit alaposabban nem akarjuk körbejárni, akkor felesleges a földalatti múzeum részbe bemenni, elég megnézni a monumentális épületet, a hatalmas teret, no meg az őrségváltást. Őrségváltási ceremónia: mindennap óránként, 9 és 17 óra között. Láthatóan nagyon törekednek arra, hogy a lehető legcsinosabb fiúkat prezentálják erre a show-ra. Hétvégéken nagy a tömeg. Ez hátrány, viszont ilyenkor érdekesebb az helyi-ember-nézési program (táncgyakorlatozók, kutyájukat idomító párok stb.). Megközelítés: MRT (piros vagy zöld vonal) Chiang Kai-Shek Memorial Hall megálló, 5-ös kijárat, főbejárat: Zhongshan South Road. Kb. 1 órás program, ingyenes a belépés.

K. Kriszta fotója

Templomok

Lungshan

Ez az egyik legrégebbi és egyben tán a leggazdagabban diszített templom a városban. Nem csak az építmény érdekes, hanem a látogatók tömege is. Tajvaniak sokasága jön ide imádkozni. Elképesztő az, ahogy a zajos környékből bemegy az ember a templom területére és hirtelen nagy nyugalomban, meghitt miliőben találja magát. A kb. 300 éves Lugshan a város nyugati részén található, a Danshui-folyó közelében, Tajpej legrégebbi negyedében, a Bangka-ban. Az MRT kék vonalán a Lugshan Temple Station egyes kijáratánál kell feljönni a felszínre.

K. Kriszta fotója

Egyéb templomok:

  • Zhinan
  • Baon
  • Konfuciusz
  • Xingtian

Shilin piac

Ez a legnagyobb, leghíresebb, legturistásabb tajpeji night market. Nem csak étkek vannak, hanem sok bolt, ráadásul nagyon jól kinézők. A Shilin rengeteg utcából áll. A Shilin minden nap nyitva van délután 5-től éjfélig. Megközelítés: érdekes módon a Shilin nevű metrómegálló nincs annyira közel a piachoz. Ezért praktikusabb a Jiantan MRT megálló 1-es kijáratánál felmenni az utcára, követni a WenLin Road-ot északi irényba, kb. 100 méteren, és ott van a piac kezdete.

Érdekes városnegyedek

Bangka

Tajpej legrégebbi városrésze.

Zhongxiao

A negyedben van több érdekes művészeti galéria.

Ximending

A tajpejiek Times Square-je. A fiatalok és főleg a különc fiatalok negyede, pontosabban néhány háztömbnyie övezete a Chungwa Road-on. A zóna tele van kávézókkal, boltokkal, kifőzdékkel, éttermekkel. Ez a főváros legnagyobb sétáló utcája. Este nagy a nyüzsgés. A Ximending a japán főváros Shibuya negyedére hajaz. A feltűnési viszketegsége szenvedő tajvani tinédzsreke mellett a környék népszerű a helyi homokos és leszbikus közösségek körében. Hétvégéken érdemes arra nézni (a Theatre plaza-nál), mert diákok egészítik ki zsebpnzüket, mindenféle kacatok, saját készítésű bizsuk, kézműves tárgyak eladásával.

Beitou

Magyar fényképez magyart - K. Kriszta fotója

Lin Antai

Ding Hao ( 頂好 )

A főváros keleti részén található jómódú negyed. Toronyházak sokasága, jólét, modenrség, menő vásárló negyed. Chunghsiao Tunhua (忠孝敦化驛) MRT- megállónál kell kiszállni.

Hsimen ( 西門町 )

Közel a főpályaudvarhoz, Nem különleges, de azért talán érdemes megnézni.

Tamsui ( 淡水 )

Taipejtől északra fekvő egyetemi város, a Metró (MRT) Tamsui nevű vonalának egyik végállomásánál. Érdemes odalátogatni a Tamsui-folyó torkolatánál lévő parti sétány miatt is, mert a természeti környezet csodás. Akkor érdemes az egyetemi városba menni, ha nincs éppen szünet, vagy hétvége, hiszen éppen az az érdekes, amikor a diákok tömegeit lehet látni.

Neihu

A város északkeleti részén lévő negyedet nagyon ajánljuk. Sok itt a bevásárlóközpont, a templom. Kellemesen keveredik a modern Taiwan a hagyományossal. Nqagy az éttermi választék is.

Yangmingshan nemzeti park

Yangmingshan Nemzeti Park tökéletes úti cél, ha egy kis friss levegőre és természetközeli élményre vágyik az ember Tajpejből. Ez a hegyvidéki terület vulkáni eredetű tájaival, buja zöld növényzetével és gőzölgő forrásaival valódi menedék a város zajától. Egyik különlegessége, hogy viszonylag könnyen megközelíthető: a Tajpej metróvonalairól induló buszjáratokkal vagy taxival körülbelül 40 perc alatt elérhető.

A park minden évszakban más arcát mutatja: tavasszal cseresznyevirágzás, nyáron zöldellő mezők, ősszel aranyló levelek, télen pedig a forró források hívogatnak. Ha szereti a túrázást, itt biztosan talál kedvére való útvonalat, akár kezdő, akár tapasztalt természetjáró. A Xiaoyoukeng geotermikus terület kénes gőzeivel és különleges sziklaképződményeivel kihagyhatatlan látványosság.

A virágrajongóknak a Zhuzihu virágföldeket ajánlom, ahol a tavirózsák és más növények egész évben színpompás látványt nyújtanak. Érdemes kipróbálni a park éttermeit is, ahol helyi alapanyagokból készült finomságokat kóstolhat. Ha autót bérelsz, a parkban található parkolóhelyek megkönnyítik a közlekedést.

Tömegközlekedéssel a 260-as vagy a R5-ös busz visz el Yangmingshan főbejáratáig. Ott helyi buszjáratok segítenek eljutni a park különböző pontjaira. Alternatívaként, ha kényelmesebb megoldást keresel, a taxi vagy az Uber szintén népszerű választás a látogatók körében. A helyi idegenvezetők és túraajánlatok még többet hozhatnak ki az élményből!


Egyéb látnivalók és programlehetőségek

Xinguang kilátó platform

Daan Park

Közel van a 101-hez. Ide érdemes menni, akkor ha kicsit ki akarunk menekülni a zajos forgalmas világból. Különben is érdekes nézni a parkban a heliyeket, akik folyton mindent (főleg a madarakat) lelkesen lefotóznak.

44 South Village

A múlt század negyvenes éveiben épült település, amikor a csangkajcsekisták a kommunista Kínából ide jöttek (menekültek) át. Ez egyfajta skanzen, bár vannak állandó lakosok az annak idején szegényesen összetákolt építményekben, amiket azért rendbehoztak a turisták kedvéért.

Megközelítés: MRT narancs vonal, Zhongxiao Xinsheng állomás, egyes kijárat

Tajpeji állatkert

Leginkább azoknak a turistáknak lehet érdekes, akik eddig nem láttak panda mackót. mert itt van a népi Kínától békülős gesztusként kölcsönbe adott két cukiság.

Termál fürdők

Wulai vagy Beitou jöhet leginkább szóba, mindkettő város környékén (az egyik délen a másik északon).

Urban shrimping

A tajpeji városlakók egyik kedvenc időtöltése a garnélarák pecázás, amihez kényelmességből ki se mennek a városból. Nagy csarnokokban egymás meleltt elhelyezett medencékben úsznak a rákok és műanyagszéken ülve pecáznak a jóemberek. Amit kifognak, azt haza is vihetik megsütni. persze a pecázás fizetős. Egy-két órás pecázás joga kb. 3100 forintot kóstál. A Shilin éjszakai piactól északra biztos található ilyen. A garnélarékot helyben is meg lehet grillezni, azaz grilleztetni.

Huashan vagy a Songshan kreatív (művészeti) parkok

Hajdani gyárépületekben kialakított modern művészeti telepek ezek. Kiállítások mellett gyakoriak a különböző kulturális programok, show műsorok, bemutatók.

Várostörténet

1884-ben a Qing-dinasztia tajvani kormányzója, Liu Mingchuan úgy döntött, hogy Tajpejbe helyezi át a prefektúra székhelyét. A kormányhivatalok építésével és a hivatalnokok beáramlásával Tajpej nyugodt piacvárosi napjai véget értek. Amikor Tajvan 1887-ben tartományi státuszt kapott, Tajpej maradt a tartományi főváros. Mivel Tajpej Tajvan északi részén található (a legközelebbi terület Japánhoz), a város tovább virágzott, amikor Tajvant 1895-ben Japánnak adták át. Azonban mivel Japán ekkoriban egy „modernizáljunk, bármi áron” időszakon ment keresztül, kevés figyelmet fordítottak Tajpej hagyományos kínai stílusú építészetére, és sok régi épületet, beleértve a városfalakat is, lebontottak. Ennek ellenére számos Qing-dinasztia kori építmény, köztük a régi Északi Kapu, az egykori Tartományi Kormányzati Hivatal és több templom még mindig fennmaradt. Ezenkívül több jellegzetes épületet is felépítettek a városban japán uralom alatt - ezek közé tartozik az Elnöki Palota és a Nemzeti Tajvani Egyetem.

A város építészete újabb jelentős támadást szenvedett el, amikor 1945-ben a Kuomintang-kormány megérkezett Kína szárazföldi részéről. Azért, hogy megbirkózzanak a több millió szárazföldi menekült beáramlásával, ideiglenes lakótelepek jelentek meg szerte a városban. Később ezeket a szovjet érára jellemző stílusú (vagy „stílustalan”) betonlakóházak váltották fel, amelyek évtizedeken át jellemezték Tajpej látképét. Sok ilyen épület még mindig fennmaradt, de ahogy Tajvan gazdasága felívelt és az emberek anyagilag gyarapodtak, az 1980-as évektől egy élénkebb és merészebb város kezdett kialakulni. Új negyedeket hoztak létre, fasorokkal szegélyezett sugárutakat fektettek le, magas minőségű lakóházakat építettek, valamint elegáns és stílusos kávézók és éttermek nyíltak.

Manapság

Tajpej egy sokféle származású emberekből álló város; a kínai lakosság nagy része két csoportra osztható: azokra, akik családjai a 17. és 19. század között érkeztek Tajvanra, illetve azokra, akik a Kínai Köztársaság kormányával érkeztek a kínai polgárháború után az 1940-es és 1950-es években. Bár a mandarin a közvetítő nyelv, amelyet a legtöbben beszélnek és értenek 60 év alatt, más kínai nyelvek is gyakran hallhatók. A korábbi bevándorló csoportok közül a tajvani nyelvet beszélők alkotják a többséget, de jelentős számú hakka nyelvű lakos is él Tajpejben.

Az angol kötelező tantárgy minden tajvani iskolában, és a legtöbb 40 év alatti ember legalább alapszintű angoltudással rendelkezik. Ha tanul néhány szót mandariniul és/vagy tajvani nyelven, az megkönnyíti az utazását. A japánt széles körben beszélik a szállodákban és a főbb turisztikai területeken a nagy számú japán turista miatt. Koreaiul, thaiul, vietnamiul és indonéz nyelven is beszél néhány szolgáltató személyzet a főbb turisztikai területeken.

Olvasmányos linkek

"Taipei jelképe, a gigantikus bambusz torzsájára emlékeztető torony az első, ami felbukkan a közel hárommilliós város házrengetegei fölött. Az épület, mely emeleteinek száma miatt T(aipei) 101-ként él a köztudatban, 509 méterével 2010 januárjáig, a dubai-i Burj Khalifa (828 m) felavatásáig a világ legmagasabb épületének számított. Az alkonyati város az ősi kínai kultúra, az ipari forradalom és a kibernetika világának ötletszerű keveredése. Bármerre fordul a taxi, az üvegfalú irodaházak, a gyáróriások, a lakótornyok, panelházak és piacok között belebotlunk az ország 14 ezer templomának valamelyikébe. Az óváros centrumában, a föld alá bújtatott központi vasútállomás fölé épült hotelben szállok meg, ahol a világ minden részéről idesereglett üzletemberek bábeli zűrzavarába csöppenek. Regisztrálás után irány a T 101 legendás büfé sora! A toronyhoz vezető utcák ember-kavalkádja, a forgalom, a színek, a reklámok, sőt még a szagok is " forrás


"A maga 7 millió lakójával a főváros, Tajpej ázsiai léptékkel nem különösebben nagy. A lakók több mint fele a főváros köré épült Új Tajpejben él, vagyis amikor megérkeztem a város belső részeibe, a zsúfoltságból nem sokat éreztem. A toronyházak persze itt is sorakoznak – a földszinten viszont pörög és gőzölög az élet. Főleg gőzölög. Az első élményeim a városban az utcai kajáláshoz kötődtek. Aztán a második, harmadik, sőt, talán még a huszadik élményeim is, mert az első napokban szinte nem is csináltam más, csak utcai standról utcai standra jártam, és ahol azt láttam, hogy sorban állnak a helyiek és valami épp frissen készül, már kértem is belőle, függetlenül attól, hogy az a valami leves, tészta, polip, rák, pálcikás virsli, sült keksz, vagy ezek közül bármelyikkel, vagy bármi mással megtöltött batyu (ami a tajvani utcakonyha alapeleme).

De megér egy estét az is, ami egy, illetve egész pontosan 101 emelettel feljebb van. A város felé magasodó Taipei 101 2010-ig a világ legmagasabb épülete volt. A hasonló épületszörnyek gyakran nyomnak el mindent maguk körül, pláne ha ilyen sokkal emelkednek ki a város átlagos magasságából. Lehet, hogy eddigre elfogult lettem, mert túlságosan megszerettem a helyet, de nekem úgy tűnt, a torony itt sokkal inkább szerves része volt a látvány egészének. Még a skyline ideális megtekintésének helyszíne is tök jó. Azt a tanácsot kaptam, hogy délután menjek fel a 183 méter magas Elefánt-hegyre, és maradjak is ott sötétedésig, hogy nappali, és esti fények között is meglegyen a látvány. Ez pedig tökéletesen működött így is. " forrás


,, A kínai jelekkel tarkított, mocskos külvárosi épületek fölött autópályák, gyorsvasutak cikáztak,
döbbenetes volt az ellentét. Az előttem magasodó üvegpaloták már a 22. századot idézték, míg az út szélén a rongyos ruhákba bújtatott idős asszony pár dollárért kínálta a helyi gyümölcsöket.

Kevéssel odébb csillogó, színes paloták között sétáltam. Mindenhol őrök, sehol egy szemét, de szinte érezni a szomszédos utca mögött megbúvó árkádok egyszerű piacának bűzét. Érdekes élmény volt itt lenni, de már nagyon vártam, hogy kint legyek újra a természetben. (2017)" forrás

Fotóegyveleg

Tajpej szilveszterkor - háttérben a 101

Koncertközpont

Varga Gábor fotója

Vissza az elejére


Kommentek

Még nem érkezett hozzászólás.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon