ÚTIKRITIKA.HU / Új-Zéland






Új-Zéland


útikritikák


Új-Zéland

Repülés | Szállás | Vízum | Vám | Fotóegyveleg

.

Nagyon jellemző vidéki látkép - cs.j. fotója

Repülés és repülőjegy

Szállás

Új-Zéland széles választékot kínál szállások terén, a kempingektől és közös hostel szobáktól kezdve a nemzetközi színvonalú luxushotelekig a nagyobb városokban.

Új-Zélandiak úgy tűnik, tökéletesítették a prémium otthonos szállás művészetét. A luxus vendégházak a bed-and-breakfast szállások felső kategóriájának felelnek meg, és Új-Zélandon több mint 40 nemzetközileg elismert vendégház található. Ez a szám valószínűleg a legmagasabb a világon. Ezek a helyek általában a városoktól távol helyezkednek el, és nehezen megközelíthetők, bár néhányuk közvetlenül a nagyvárosok szívében található. A legmagasabb szintű szállásoknál helikopteres transzferek és magánrepülők segítik a luxus utazót abban, hogy a kiválasztott vendégházak között közlekedjen.

Különféle színvonalú motelek találhatók a legtöbb város közelében, a luxus szinttől az egyszerűen megfelelő szintig. A legtöbb új-zélandi motel konyhasarokkal rendelkezik, általában főzőeszközökkel, edényekkel, evőeszközökkel, így az utazó elkerülheti az éttermekben való étkezés költségeit, ha saját magának készíti el az ételt a moteljében. Télen azonban a fűtés problémát jelenthet – míg egyre több motel rendelkezik szigetelt mennyezetekkel és falakkal, a dupla üvegezés még mindig ritka. A kis léptékű központi fűtés szintén ritka, és a legtöbb motel szobát elektromos vagy gázfűtőkkel melegítik.

A bed and breakfast típusú szállások népszerűek a brit és svájci látogatók körében, ahogyan a homestay-ek, farmstays-ek és hasonló szállások is – ezek közül néhány a legvalószínűtlenebb helyeken található. Ezek jó választások lehetnek, ha az utazó szeretne helyi tippeket kapni a helyi házigazdáktól, és sok látogató örömmel próbálja ki a vidéki életet. Az egyedülállóan új-zélandi szállások közé tartoznak a māori homestay-ek és turisztikai célú marae szállások.

Az új-zélandi hátizsákos szállások széles választéka áll rendelkezésre, beleértve egy 20 tagú ifjúsági hostel hálózatot (mely az önálló utazók bármely életkorának szól), amelyek a Youth Hostels Association tagjai. Emellett két független hostel marketing hálózat létezik: a BBH több mint 280 listával és a sokkal kisebb Nomads hálózat. A hátizsákos iparág jelentős hatást szenvedett el a 2020-2022-es nemzetközi határlezárások következtében, és sok hostel bezárásra került.

A nyaralóparkok és motoros kempingek sátorhelyeket, lakókocsikat és lakóautókat biztosítanak, közös konyhákkal és fürdőszobai létesítményekkel. Sok helyen épített szállások is rendelkezésre állnak, alapvető faházaktól kezdve az önálló motellakásokig. Sok látogató bérelt kisbuszokban és furgonokban utazik Új-Zélandon, beleértve az önálló lakóautókat, amelyek bárki által vezethetők, aki rendelkezik normál autóvezetői engedéllyel.

A Természeti Erőforrások Minisztériuma (DOC) kempinghelyeket biztosít nemzeti parkokban és egyéb természetvédelmi területeken. Ha a backcountry-ba utazol, a DOC sok back-country kunyhót biztosít, amelyeket engedélyezési rendszer alapján lehet használni.

A hivatalosan kijelölt és jelzett kemping területeken kívüli szabad kempingezés egyre csökken. Korábban gyakori volt, hogy sátrat vagy hálózsákot állítottak fel éjszakára sok piknikező helyszínen vagy útszéli erdőben, ahol nem volt "No Camping" tábla. A szemét és emberi hulladék nem megfelelő eltávolítása miatt, valamint a motelek bevételeinek csökkenése miatt sok helyi hatóság szigorú korlátozásokat vezet be, és azonnali büntetőcédulákat adnak ki. Mindig megfelelően távolítsd el az összes hulladékot, és hagyd a kempinghelyet pontosan úgy, ahogyan találtad (ha nem jobb állapotban). Kérlek, tartsd tiszteletben ezt a privilégiumot, és kerüld el, hogy további indokot adj azoknak, akik még szigorúbb korlátozásokat szeretnének bevezetni. A Turisztikai Iparági Szövetség, a DOC és az i-SITE információs központok hálózata egy hasznos online térképet készített, amely több mint 1500 fizetős és ingyenes helyszínt tartalmaz, és a Google Maps alapjaira épül.

Új-Zéland volt az egyik első ország a világon, amely a brit után sűrű WWOOF hálózatot alakított ki. A „Willing Workers on Organic Farms” (WWOOF) úttörője volt annak a koncepciónak, hogy az utazók („WWOOFerek”) önkéntesként dolgozzanak farmokon, és élelmet és szállást kapjanak cserébe a fél napos munkáért, amelyet minden éjszaka tartózkodásukért végeznek. A Nelson Tasman régió a Déli-szigeten különösen gazdag WWOOF lehetőségekben. A HelpX, amely hasonló a WWOOF-hoz, de nem korlátozódik csak az organikus farmokra, Új-Zélandon alakult ki, és itt van a legnagyobb nemzetközi hálózata. Vigyázni kell, hogy a WWOOF látogatói (turista) vízummal illegális, mivel munkának számít, de nem minden WWOOF szállás tartja be a törvényt.

A couchsurfing népszerű Új-Zélandon, ahol a legtöbb nagyobb központban aktív fórumok és csoportok működnek, és házigazdák találhatók az egész országban.

A Qualmark, egy állami tulajdonú szervezet, csillagértékelési rendszert biztosít a szállások és egyéb turizmus szolgáltatások számára.

Vízum

A magyar állampolgárok vízum nélkül utazhatnak be Új-Zélandra, ha 90 napnál nem hosszabb a tartózkodás. A vízummentes belépés kötelező feltételei:

  • érvényes visszaúti repülőjeggyel rendelkezzen olyan országba, ahová jogosan beléphet
  • elég pénzzel rendelkezzen, hogy eltartsa magát ott-tartózkodása alatt (körülbelül 1000 új-zélandi dollár/fő/hónap)
  • útlevelének érvényessége legalább három hónappal meghaladja azt a dátumot, amikor Új-Zélandot elhagyja
  • az ott-tartózkodási szándéka ne haladja meg a megadott időt, (ha tovább szándékozik Új-Zélandon tartózkodni, akkor látogatói vízumkérelmet kell benyújtania).

A 90 napot meghaladó beutazási és tartózkodási szándék esetén, valamint ha a magyar állampolgár munkát kíván vállalni, illetve be kíván vándorolni, vízumkérelmet kell benyújtania az Új-Zélandi diplomáciai képviseletén. További információ a New Zealand Immigration Service honlapján található: www.immigration.govt.nz


2019.október 1-től azon magyar állampolgárok, akik vízum mentesen utazhatnak Új-Zélandra a jövőben szükséges hogy, egy előregisztrációval egy ún. NZeTA (New Zealand Electronic Authority) rendelkezzenek. Ennek hiányában a légitársaságok/hajóstársaságok az utasokat nem veszik fel, ami az utazás meghiúsulásához vezet. Az NZeTA visszaigazolása minimum 72 órát vesz igénybe. Ezzel egyidőben bevezetésre kerül egy környezetvédelmi adó International Visitor Conservation and Tourism Levy (IVL), amely minden, az országba látogató turistának kötelező.

az NZeTA költsége NZ$ 9 - mobil aplikáció használata esetén

az NZeTA költsége NZ$ 12 -a weboldalon történő igénylése esetén

az IVL Költsége NZD$ 35

A két fizetendő díj összevonva egyszeri fizetéssel lehetséges-

A rendszer élesítése most folyik és várhatóan július közepétől lehet megkezdeni az NZeTA bejelentkezéseket.

Részletes naprakész tájékoztatás az alanti honlapon található:

Visit immigration.govt.nz/nzeta

Egyéb felmerülő kérdések esetén forduljon az Immigration New Zealand’s ETA Project Team-hez

ETA.information@mbie.govt.nz

illetve a környezetvédelmi adóval kapcsolatban

tourism@mbie.govt.nz


"Fontos tudnivaló, hogy Új Zélandra semmilyen élelmiszert nem lehet behozni. És ezt nagyon komolyan veszik! A reptéren nem drogkereső, hanem úgynevezett biokereső kutyusok szaglásznak föl-alá, amíg a nagy csomagokra vártunk, addig odajött hozzánk is, megszagolta a kézipoggyászunkat, és leült mellé! Nagyon édes volt! Egyből nyittatták is ki a csomagjainkat, hogy van-e nálunk valamilyen élelmiszer. Azt a zacskót szagolta ki a kutya, amiben még felszállás előtt banán volt! Fel is írták a belépőkártyánkra, hogy átvizsgáltak minket, amire ezután többször is rákérdeztek." forrás

Vám

Új-Zéland szigorú biobiztonsági törvényekkel rendelkezik. Mivel az ország távol esik a világ többi részétől, sok olyan kártevő és betegség, amely máshol endémiás, Új-Zélandon nem jelenik meg. A gazdaság jelentős része mezőgazdaságra épül, ezért még a kis mennyiségű élelmiszer, valamint a feldolgozatlan állati vagy növényi anyagok behozatala is szigorúan ellenőrzött. Ezek a korlátozások a külföldi betegségek és kártevők bejutásának megakadályozására irányulnak.

A Mezőgazdasági Minisztérium (MPI) és az Új-Zélandi Vámhivatal ellenőrzi az összes utas csomagját. Ne gondold, hogy sikerülhet észrevétlenül behozni valamit, ha nem jelentetted be; minden utast kikérdeznek, és minden csomagot átvizsgálnak röntgennel és kinyitnak a szokásos belépési eljárások részeként. Véletlenszerű ellenőrzésekre is sor kerül kutyákkal. Az ellenőrző pont előtt elérhetők amnesztia konténerek, ahol elhelyezheted a tiltott árukat. Ha nem jelentetted be a szabályozott tételeket, akár véletlenül is, helyszíni bírságot kapsz, amely 400 dollár. Súlyosabb esetekben, vagy ha nem fizeted be a bírságot 28 napon belül, bírósági eljárást indíthatnak ellened, ahol büntetőítéletet, magas bírságokat vagy börtönbüntetést kaphatsz. Az is előfordulhat, hogy kiutasítanak Új-Zélandról, és nemzeti televízióban (például a Border Patrol és Dog Squad népszerű helyi valóságshow-k) gúnyolnak ki.

A legjobb tanács az, hogy jelentsd be bármilyen olyan tételt, amely problémát okozhat. A legrosszabb, ami történhet, hogy a határrendészek elkobozzák és megsemmisítik a tételt, de nem kell bírságot fizetned (vagy kiutasítanak). Még akkor is, ha nem jelentettél be egy tételt az érkezési kártyán vagy online, a határellenőrző pontnál még mindig tájékoztathatod a személyzetet egy szabályozott tételről anélkül, hogy bírságot kapnál. Néhány tételt, például fa ajándéktárgyakat, engedélyezhetnek, de először tisztításnak, fertőtlenítésnek és/vagy fumigációnak kell alávetni őket, mielőtt visszaadják. Ezért díjat számíthatnak fel.

Az alábbiakat kell bejelenteni a biobiztonságnak:

Bármilyen élelmiszer, függetlenül attól, hogy főzött, nyers, friss, tartósított, csomagolt vagy szárított.
Bármilyen állat vagy állati termék: hús, tejtermékek, hal, méz, méhészeti termékek, tojás, tollak, héjak, nyers gyapjú, bőrök, csontok vagy rovarok.
Bármilyen növény vagy növényi termék: gyümölcs, virág, magok, hagymák, fa, kéreg, levelek, diófélék, zöldségek, növényrészek, gombák, nád, bambusz vagy szalma, beleértve a vallási felajánlások vagy gyógyszerészeti felhasználás céljából.
Állatgyógyszerek, biológiai kultúrák, organizmusok, talaj és víz.
Bármilyen eszköz, amelyet állatokkal, növényekkel vagy vízzel használnak, beleértve a kertészkedést, méhészkedést, horgászatot, vízi sportokat és búvárkodást.
Bármilyen olyan tétel, amelyet szabadtéri vagy mezőgazdasági tevékenységek során használtak, beleértve a lábbelit, sátrakat, kempingezést, vadászatot, túrázást, golfot és sporteszközöket.

Be kell jelentened azt is, ha az utolsó 30 napban, míg Új-Zélandon kívül tartózkodtál, bármilyen vadon élő területen jártál, kapcsolatba léptél állatokkal (házi macskák és kutyák kivételével, vagy állatokkal állatkertekben és tengeri parkokban), vagy olyan ingatlant vagy vállalkozást látogattál, amely állatokat vagy növényeket tenyészt vagy dolgoz fel.

Minden élelmiszert be kell jelenteni a biobiztonságnak, még akkor is, ha úgy véled, hogy az élelmiszerek megengedettek. Az élelmiszertermékek be nem jelentése helyszíni 400 dolláros bírságot von maga után. Légy tisztában azzal, hogy milyen élelmiszereket szereztél be utazásod során, és hagyd az összes ételt és italt az utazás során az étkezések részeként a repülőgépen. Sokan kaptak büntetést azért, mert nem jelentették be az étkezés során kapott élelmiszereket, és ezeket eltávolították a repülőgépről.

Különösen az alábbi élelmiszerek nem hozhatók be Új-Zélandra:

Sertéshús termékek (friss sertéshús, sonka, szalonna, sertéskolbász, sertéshús pörc, természetes kolbászhüvelyek stb.)
Csirke- és szárnyas termékek (csirke, pulyka, kacsa, liba, foie gras stb.)
Minden hús és hústermék olyan országból, amely nem Új-Zéland, Ausztrália, Kanada, az Egyesült Államok, az Európai Unió, az Egyesült Királyság, Svájc, Norvégia vagy Japán.
Egész tojások és tojástermékek.
Friss gyümölcsök és zöldségek, vagy bármilyen termék, amely tartalmazza őket (pl. gyümölcs joghurtok).
Vegán termékek, amelyek jackfruit-ot vagy breadfruit-ot tartalmaznak.
Méz és méhészeti termékek.
Ehető madárfészek.
Bármilyen élelmiszertermék, amely húst, tojást, mézet vagy gyümölcsöt tartalmaz, és nem kereskedelmi gyártású.
Bármilyen élelmiszertermék, amely nem az eredeti, bontatlan csomagolásában van.

Fotóegyveleg

Vissza az elejére


Kommentek

Még nem érkezett hozzászólás.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon