ÚTIKRITIKA.HU / Zanzibár







útikritikák


Zanzibár

Vízum|Odajutás| Szállásválasztás

Nézzétek át indulás előtt:

👉 Indulástól számított 6 hónapig érvényes útlevél! Sajnos két utas nem tudott utazni, mert a régi útlevelét hozta el, illetve nem volt meg a 6 hónap érvényesség.

👉 Fontos dolgok: naptej, gyógyszer, orrspray, női tisztasági dolgok, egy csomag háztartási keksz hasmenés esetére, telefontöltő, átalakító.

👉 Biztosítás!

Vízum

Kell vízum?

Kell. Gyereknek is? Igen! Jelenleg 50 USD. Több változat is van, hogy tudod igényelni és kifizetni.

Online: Sokak szerint gyorsabb. Nem teljesen állja meg a helyét. Sőt, főszezonban, amikor full-on van a sziget, a rendszer sokszor akadozik, nem jön meg időben a visszaigazolás.

Repülőn: Sok légitársaság leszállás előtt kiosztja a nyomtatványt. Kényelmesen kitöltheted. Összesen 4-5 adat legyen kitöltve. Érkezés, távozás, név , hotel. A többit a kutya sem nézi! Megérkezés után beadod, irány a másik pult, kifizeted az 50 dollárt, vissza a másik ablakhoz, pecsét és már mehetsz is. Fizethetsz kártyával és kp-vel is.

Én nagyon nem tanácsolom Zanzibáron a kártya használatát. Afrikai bankrendszer, ami messze nem a legmegbízhatóbb. Többeknek tűnt el pénze a számlájáról a zanzibári nyaralás folyamán.

Reptéren: Tömegével van kirakva a nyomtatvány. Kitöltöd , leadod, kifizeted, pecsét és mehetsz. (2024)


Többen kérdezik, hogy érdemes-e online intézni a vízumot. Mint mindenben, itt is megoszlanak a vélemények. Én mindig személyesen intézem. A legtöbb járaton leszállás előtt kiosztanak két nyomtatványt, körülbelül 20 kérdéssel. Én csak a nevemet, a szállás nevét, az érkezés és a távozás időpontját szoktam beírni. Tapasztalatom szerint kutya sem nézi. Mint már írtam, van, hogy azt írom be, hogy mákostészta :)

Az első ablaknál leadom, utána a másik ablaknál kifizetem az 50 dollárt, a harmadik ablaknál beütik a pecsétet az útlevélbe. Az egész körülbelül 10 perc.

Ha valaki úgy dönt, hogy előre kitölti, akkor innen le tudja tölteni:

Belépési nyilatkozat:
https://www.immigration.go.tz/index.php/application-and-declaration-forms?download=13:entry-declaration-form

Vízumkérő:
https://www.immigration.go.tz/index.php/application-and-declaration-forms?download=16:visa-application-form

Ne felejtsétek el, hogy a zanzibári biztosítás is kötelező!

Miért javasolt, hogy a reptéren töltsétek ki?
Mert egyre többen nem kapják meg a visszaigazolást, miután online kifizették, és a reptéren újra kifizettetik velük!

Odajutás

Döntsd el, hogy charterjárattal utaznál utazási irodán keresztül, vagy menetrend szerinti járattal szeretnéd megszervezni az utadat.
A charter előnyei:

Nincs átszállás, csak egy 50 perces technikai megálló, de nem lehet elhagyni a repülőgépet.
Ezt az utazási iroda szállásokkal együtt értékesíti, így egyszerűbb a szervezés.

A charter hátrányai:

Kis repülőgéppel közlekedik, ami hosszú úton kényelmetlen lehet.
Csak az utazási iroda által kínált szállások közül lehet választani, így kisebb a választék.
Csak kijelölt napokon indul, nincs rugalmasság az időpontokban.

A menetrend szerinti járat előnyei:

Rugalmas indulás, szabadon megválasztható dátum.
Nem korlátozza a nyaralás hosszát.
Kényelmesebb repülőgépek.
Bármilyen szállást választhatsz, bárhol.

A menetrend szerinti járat hátrányai:

Átszállás szükséges, például Dubaiban vagy Dohában.


Repülőjegy

2022. április: Idén és jövő év elején a legolcsóbb repjegy az ETHIOPIAN-ál Bécs - Addis Ababa - Zanzibar útvonalon 533€. A jegy Economy promo. 1 db 7 kg-os fedélzetre vihető és max 2 db., egyenként 23 kg-os feladandó csomaggal, étel és italfogyasztással az árban.
A gép Bécsből 22.05-kor indul, 6 óra 20 perces repülés után ér Etiópia fővárosába, Addis Ababa-ba. Ott négy órát kell várni, majd egy 3 óra 55 perces várakozás után indul tovább a repcsi 10 óra 20 perckor. Ez a második út már csak 2 óra 40 perces.
A repülőgépek új, modern gépek, Boeing 787 és Airbus A350. Mindkettő szélestörzsű, kétfolyosós, kényelmes géptípusok.
A légitársaság Afrika legjobb és leginnovatívabb cége, többnyire európai pilótákkal.

thiopean airlines-al utaztunk Bécsből, Addis ababa-n keresztül, oda-vissza, minden a legnagyobb rendben volt, az etiópiai reptér elég nagy és nemzetközi, van minden ami egy nagyobb európai reptéren, a Burger kingtől a Pizza hut-ig. Odafelé leszálltunk Kilomanjaro-n ami plusz 1,5óra volt, de nem kellett kiszállni a gépből és legalább kevesebbet kellet várni a csatlakozásra. Hazafelé az 5,5 órás várakozás azért picit hosszú volt és a reptéren van ám forgalom rendesen. (2023)

Az országból repülővel történő kilépéskor 25 USD/fő kilépési illetéket (airport service charge, departure tax) kell fizetni.

Belépés

Ha odaértek, figyeljetek rá, hogy az 50 dollárért megvásárolt vízum legyen lepecsételve, és legyen meg róla a számlátok is. Ezt jól tegyétek el, mert gyakran előfordul, hogy a vízumot kifizettetik, de elfelejtik dokumentálni, így kilépéskor kellemetlen meglepetés érheti az embert, mivel egy újabb 50 dolláros fizetést kérhetnek. A vízum pecsétjén egyébként mostanában egy hónapos eltéréssel állítanak be dátumot; mi március 2-án érkeztünk, de a pecséten február 2-i belépési dátum szerepelt.


A beutazási feltételek igen egyszerűek. Oltás, vagy Pcr. (6 év fölött)
Emellett érkezéshez számított 24 órán belül ell kell végezni egy regisztrációt, ami után kapunk egy Qr kódot, amit a mi esetünkben a kutya sem kért, de ettől persze még meg kell csinálni.
Érkezéskor a reptéren be kell fizetni az 50usd/fő vízumot, amit az információk ellenére készpénzben, és kártyával is ki lehet fizetni. Ami azt illeti a kp egyszerűbb, mert kártyás fizetés esetén, egy újabb sor végére kell beállni.
A három szükséges dokumentumot a repülőgépen kiosszák, de én még otthon letöltöttem/kitöltöttem. Elvileg az egész folyamatot meg lehet csinálni online (a fizetéssel együtt), de ennek semmi értelme nincsen, mert ugyan elvileg van egy sor, amihez az online már elkészült vízumosoknak kellene állniuk, de gyakorlatilag ott is ugyanaz a folyamat zajlik. Sőt, volt aki nem fotózta/töltötte le a fizetés visszaigazolását, és mivel a wifi nem működött, nem tudta letölteni újra, és nem engedték tovább. Gondolom a meseszerű, hol volt, hol nem volt wifi egyszer csak visszatért, és rendeződött a probléma, de én azt mondom, Afrikában nem biztos,hogy erőltetni kell azt a XXI. századot. (2022)

Szállásválasztás

Nézz körül a szálláslehetőségek között, és vedd figyelembe a partszakasz adottságait.

A teljes ellátás általában nem indokolt, mivel nagyon jó minőségű, európai színvonalú éttermek találhatók a környéken. Egy ebéd átlagosan 10-15 dollárba kerül, így nem feltétlenül éri meg előre befizetni az étkezésekre.

Ha szervezett programokra mentek, akkor az ebéd legtöbbször benne van a program árában. Ezenkívül a legtöbb szálláshelyen lehetőség van étlapról választva ebédelni vagy vacsorázni, akárcsak egy étteremben.

Tapasztalataim szerint a legtöbb gyomorrontásos megbetegedés a teljes ellátásos turisták között fordul elő, mert a magyar szokás szerint, ha már kifizették az ételt, akkor minden áron megpróbálják „megenni az árát”.


"Zanzibár magyar utas: Elnézést, de mi tengerparti szállodát foglaltunk. Nézze meg hol a tenger. - Uram jöjjön vissza pár óra múlva és akkor nézze meg újra a tengert. - Miért akkor mi lesz? Csak nem jön ide a tenger? - De igen, akkor lesz dagály."


Hol érdemes megszállni Zanzibáron?

Zanzibáron az ideális szállás kiválasztása fontos döntés, különösen, ha az ember egyéni utazóként érkezik. A sziget földrajzi sajátosságai miatt érdemes figyelembe venni az apály-dagály váltakozását is, amely a hold hatására rendkívül látványos módon befolyásolja a tengerpartot. A nap egy részében türkizkék tenger hívogat fürdésre, míg máskor visszahúzódik, és csak tengeri alga és kis pocsolyák maradnak hátra.

Jambiani és a keleti part:

A keleti parton található Jambiani csendes, hosszú, lisztszerűen fehér homokos strandjával a nyugodt pihenésre vágyók kedvence. A környék kiváló választás a kite-szörfözés szerelmeseinek is, főleg a közeli Paje közelében. A helyi lakosok barátságosak, és az utazók megfigyelhetik a mindennapi életet: algagyűjtő asszonyok reggelente, valamint focizó gyerekek a tengerparton délután. Számos közeli látnivaló van, például a Jozani-erdő, a Pillangó Park és a híres The Rock étterem.

Nungwi és észak:

A sziget északi részén lévő Nungwi a legforgalmasabb üdülőközpont, tele éttermekkel, bárokkal és üzletekkel. A legtöbb turista itt találja meg a legszélesebb választékot programokból, beleértve a sznorkelezést a Mnemba-zátonynál, a Tengeri Teknősrezervátumot és különböző hajós kirándulásokat. Az északi parton az apály-dagály váltakozása kevésbé érzékelhető, így ez az egyik legjobb hely a folyamatos fürdőzéshez és strandoláshoz.

Bububu és a nyugati part:

Bububu inkább egy helyi település, kevés turista van, és csak néhány kisebb vendégház található itt. A tengerpart nem különösebben látványos, de a helyi kultúra és élet mindennapjaiba itt jobban bele lehet látni. A közeli fűszerfarmok és a főváros közelsége miatt praktikus a szállás szempontjából, és innen könnyen elérhető a Börtön-sziget is, amely egy népszerű kirándulási célpont.

A fenti helyszínek közül mindenki megtalálhatja a saját igényeinek megfelelő részt, hiszen Zanzibár minden szeglete más-más élményt kínál.


Hosszas keresgélés után végre megtaláltam az ideális helyet egy rövid nyaralásra az északi csodastrandon: a Riu Palace-t, all-inclusive ellátással.

– Az első éjszakára sajnos már nem volt szabad helyük, hiába tartottam velük napi kapcsolatot. Így az első éjszakára másik szállást kellett foglalnom, amely a Marijani Hotel lett.

– Marijani Hotel: egy új szálloda gyönyörű, részletgazdag berendezéssel, nagyon kedves személyzettel és igényes félpanziós ellátással. Kevés vendég volt, így nyugodt és pihentető volt az itt töltött idő, az apály idején pedig messze be lehetett sétálni a tengerbe. Csillagos ötöst kapott volna, de a strandot ellepő, folyton zavaró árusok miatt némi bosszúságot okozott, mivel nem tartottak tiszteletben semmilyen privát szférát.

– Riu Palace: varázslatos strandjával és a stabil vízszinttel ideális volt, bármikor lehetett úszni. A hatalmas terület miatt a telt ház ellenére sem érződött zsúfoltnak, gyönyörű kerttel, pazar all-inclusive ellátással (ételek és italok bőséges választékával) és rendkívül segítőkész személyzettel. Kérésre szoba upgrade-et is kaptam, mivel volt szabad hely. Szinte tökéletes élményt nyújtott, egyetlen kellemetlenséggel: néhány orosz turista viselkedése, amely az évek alatt nem sokat változott, főként az all-inclusive szolgáltatások túlzott élvezete miatt. (2022)


Apályra lehet számítani?
IGEN, még a túlhájpolt Nungwin is. Csak kevésbé látványos.
Amit tudni érdemes. Zanzibár egy korallszirten helyezkedik el. A sziget nyugati felén a szirt a part mellett hirtelen mélyül, a keleti részen a szirt széle a parttól változóan 50-100 métertől egészen 3 km-re van. Tehát a keleti részen van egy nagy sekély rész, amit dagálykor ellep az óceán, viszont apálykor a part közelében lévő részről eltűnik a víz. Ami utána marad, az bokáig-térdig érő pancsi, - vagy csak a homokpad – amiben klasszul lehet csatangolni napközben és megfigyelni az élővilágot.
Szóval a KELETI parton a víz szintje több métert csökken.
Meg a NYUGATIN is. Csak ott nem látványos, mert a part hirtelen mélyül és max 10-15 méterrel többet kell a vízig gyalogolni. Senki se higgye azt, hogy a keleti parton alacsonyabban a víz, mint nyugatin.
A nyugati parton egyébként csak Nungwi nyugati harmada és Kendwa jöhet szóba. Az összes egyéb település gyakorlatilag NEM rendelkezik azzal a klasszikus óceánparttal, amiért te Zanzibárra mész.
Szóval, ha nem nyugatra mész, hanem keletre, alább keress szállást:
Ahol nem kell kompromisszumot kötnöd:
- Paje, (a sziget legszebb partja, több éven át, több szaksajtó szerint is)
- Pwani Michangani,
- Kilimaju,
Bizonyos kompromisszumokkal, jó lehet:
- Matemwe,
- Kiwengwa,
- Bweuu,
- Jambiani,
Sokkal több kompromisszum:
- Pongwe,
- Uroa,
- Chwaka,
- Pingwe,
- Dongwe,
- Kizimkazi


Nézz körül a szállásoknál, és vedd figyelembe a partszakaszt is. A teljes ellátás legtöbbször nem indokolt, mivel nagyon jó, európai minőségű éttermek találhatók, átlagosan 10-15 USD egy ebéd. Ha programokra mentek, az árban általában benne van az ebéd is. Ráadásul szinte minden szálláson tudsz úgy ebédelni vagy vacsorázni, mint egy étteremben, étlapról rendelhetsz. Tapasztalatom szerint a legtöbb hasmenéses megbetegedés a teljes ellátást választó turisták körében fordul elő, mert a jó magyar szokás szerint, ha már kifizettem, együk is meg. (2024)

Vám

A reptéren a secus bepróbálkozott, hogy van nálam a bőröndben tengeri kagyló, és át fogja kutatni a bőröndöm, de ha adok 10 dollárt eltekint tőle. Mondtam, hogy nyugodtan kutassa csak át, nincs nálam semmi. Ideges is lett ... aztán tovább küldött...



Kommentek

Még nem érkezett hozzászólás.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon






SZÁLLÁSFOGLALÁS